12 Stena Line moet boeten voor Discovery Schildpad met chip de Afrikaa natuur in Getuige herziet verklaring na busritje met verdachte Geduld begint op Visma w*- EUR werft studenten voor het bedrijfsleven Gemeenteraden moeten zo snel mogelijk nieuw regiobestuur aanwijzen m Milieuwetten vijf maanden lang overtreden met rook en stank van hogesnelheidsferry Specialist Rijkswaterstaat moet 'spookbrug' maken Langdurig werklozen bij nieuwbouw buiten spel Jantje Beton Rotterdams Dagblad i. f s^C' Donderdag 26 maart 1998 Het geduld van een visser begint bij het uitzoeken van een mo len voor zijn hengel. Op de hengelsportbeurs Visma kunnen liefhebbers wat dat betreft hun hart ophalen. Buiten de beno digde apparatuur voor een goede vangst, zijn ook natuurge trouwe modellen te zien van allerlei soorten vis. De 30ste edi tie van de allround vakbeurs is nog tot en met zondag in Ahoy' te bezoeken. Foto Cees spmfjt Door Peter Otte Rotterdam Wegens het werken zonder deugdelijke milieu vergunning is gisteren voor de rechtbank in Rotterdam tegen de Hoekse ferryTederij Stena Line een boete van zeventigdui zend gulden waarvan de helft voorwaardelijk geëist. Officier van justitie mr. L. de Jonge achtte bewezen dat de wet Milieu beheer opzettelijk vijf maanden lang was overtreden. Dit is gebeurd met de hogesnelheidsferry Stena Discovery, die op 2 juni 1997 in de vaart kwam en die voor de bewoners van Hoek van Holland veel rook- en stankoverlast heeft veroorzaakt. Rotterdam/Spijkenisse De pro blemen met de Spijkenisserkrug, die gisteren leidden tot een ver keerschaos op de wegen ten zui den van Rotterdam, hebben Rijkswaterstaat ertoe gebracht de verantwoordelijke topman terug te roepen van vakantie, Het hoofd beheer en onderhoud van de dienstkring Dordrecht, Bras, moet er voor zorgen dat de proble men snel zijn verholpen. Nadat gisteren al grote problemen ontstonden, ging de Spijkenisser- brug vannacht 'spoken'. Om kwart over drie ging een van de beweegbare delen plotseling uit zichzelf omhoog. Vanmorgen werkte de brug weer normaal, maar de reden van het defect is nog niet bekend. De problemen ontstonden giste ren toen de Sppenisserbrug rond vier uur door zijn remmen schoot, waardoor het contrage wicht naar beneden kwam en de brug bleef hangen. Een uur later raakte de klep van de Calandbrug geblokkeerd op het moment dat die omhoog stond. Tussen vijf en acht stond het verkeer op de A15 in beide rijrichtingen volledig stil en voor de Botlekbrug stond om tien uur 's avonds nog een file. Het defect aan de Calandbrug was na een half uur al verholpen, de RotterdamDe uitvoering van de regeling dat bij grote gemeentelij ke projecten voor vijf procent van de aanneemsom langdurig werk lozen moeten worden ingescha keld, verloopt moeizaam. Ver schillende gemeentelijke dien sten zien het nut van deze 'Addi tioneel Bestek' gedoopte regeling niet in of negeren die uit angst dat aannemers zullen afhaken. De resultaten van de eind decem ber 1996 ingevoerde 5 procents-re geling zijn dan ook nog verre van spectaculair. Tot nu heeft de rege ling slechts voor 34 man werk op geleverd. Uit een deze maand verschenen evaluatie blijkt dat een aantal ge meentelijke diensten 'lauw en niet actief heeft gereageerd op het verzoek om projecten waarop de regeling van toepassing zou kunnen zijn, aan te melden. Ter wijl de samenwerking met exter ne partners (werkgevers, werkne mers, arbeidsbureau) vlot ver loopt, wordt de medewerking van de eigen ambtenaren geken schetst als stroef. De schrik en de koudwatervrees zit vooral bij de opdrachtgevende diensten, staat in de evaluatie te lezen. Een aantal diensten vindt de regeling maar 'lastig'. Welke diensten dat zijn, wordt in het midden gelaten. Maar enkele gro te opdrachtgevers, zoals het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam en de dienst Gemeentewer ken, worden geprezen om hun en thousiaste medewerking. Een andere grote opdrachtgever, het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam deelt niet in die lof. Een andere oorzaak dat Additio neel Bestek nog niet goed van de grond komt, is het feit dat iedere gemeentelijke dienst er zijn eigen werkwijze op na houdt. Desondanks meent de projectlei- oiiig uai ue regeiing oen succes kan worden. De regeling zou tot en met 1999 tussen de 200 en 250 manjaren werk moeten opleveren. Amesz schat dat dit aantal in de praktijk zal uitkomen op 260. In porte- feuile zitten momenteel 124 man jaren voor langdurig werklozen. Spijkenisserbrug was pas tegen middernacht weer toegankelijk. Tot kwart over drie 's nachts al thans, „Toen begon het beweeg bare deel van de rijbaan spontaan en geheel uit zichzelf te bewegen. Gelukkig waren daarvoor wel de slagbomen automatisch dichtge gaan," aldus politiewoordvoerder A, Geelof. De brug was tot vijf uur vanochtend opnieuw gestremd. Ook vanmorgen ontstond weer een verkeerschaos bij Rotterdam, deze keer te noorden van de stad. Op de A13 groeide negen kilome ter file in de richting van Den Haag nadat er ter hoogte van Delft een ongelukje was gebeurd. Daarbij raakte een persoon ge wond. De opstopping was tot in Rotterdam merkbaar. Op 5 december werd door opspo ringsambtenaren van de DCMR Milieudienst Rijnmond, na her haaldelijke klachten van omwo nenden, proces-verbaal opge maakt tegen de rederij. De agen ten constateerden bruine rook en een lucht als die van scheepvaart diesel. Directeur W. de Lange van Stena ontkende gisteren voor economi sche politierechter mr. H. Harm- sen dat er stookolie zou zyn ge bruikt. ,Jn de Discovery en de Voyager zitten vier gasturbines, vergelijkbaar met vliegtuigmoto ren," legae hij uit. „Die werken op gasolie, een lichtere variant van kerosine. Toen wij klachten kre gen van omwonenden zijn we me teen gaan zoeken naar een oplos sing. We zijn echter afhankelijk van de leverancier van de turbi nes, General Electric. Tijdens de garantieperiode mogen wij zelf niets veranderen zonder dat zij akkoord zijn." Het grote probleem met de nieu we Stena-schepen is vooral het stationair draaien van de motoren tussen half vier en tien over vier 's middags. Die veertig minuten ligt het schip langs de Hoekse kade te lossen en laden voor de tweede trip naar Engeland. Volgens De Lange mogen de motoren van Ge neral Electric dan niet worden uit gezet, omdat het om tien over vier weer opstarten veel meer stank en rook zou opleveren. „We doen werkelijk alles wat we kunnen en als de Discovery op 10 april weer gaat varen zijn de pro blemen echt verholpen," zo be zwoer De Lange. „Er zijn op de werf in Finland, waar de Discove ry nu ligt, verstuivers op een van de vier uitlaten gemonteerd. Die moeten een fijne nevel van een ecologisch mengsel in de uitlaat gassen spuiten, waardoor de stank wordt tegengegaan. Dat systeem werkt al uitstekend op vele industrieschoorstenen. Als het ook op ons schip werkt komen de nevelaars op alle vier de uitla ten." De officier van justitie zei echter geen boodschap te hebben aan de verbeteringen anno 1998. „We hebben het hier over een overtreding van de milieuwetge ving gedurende by na de helft van 1997," stelde zij. „Al op 25 juni werd stank geconstateerd. Op 18 juli meldde de DCMR dat er echt wat moest gebeuren om binnen de geldende vergunning te blij ven. Anders zou worden opgetre den. Als u dan op 5 december nog steeds niets aan de stank heeft ge daan, dan is een proces verbaal niet zo vreemd. Ooit is het geduld van de Hoekse bevolking en van de toeziende instanties natuurlijk een keer op." De Lange ergert zich eraan dat de milieudienst op 5 december als nog verbaal liet opmaken on danks de vorderingen die waren gemaakt en die nog zouden wor den gemaakt. De Lange: „De mo toren waren al beter afgesteld, eind december was de rook vrij wel kleurloos en de verbranding veel beter. Veel mensen zeggen mij dat ze het verschil met de nog niet aangepaste Voyager, die nu de Discovery vervangt, kunnen merken." Kinderen De officier wierp zich echter op ais pleitbezorgster voor de geplaagde Hoekse bevolking: „Er is sprake van een andere werkwijze van de rederij. De oudere schepen lagen vroeger een paar uur voor de kant en zetten hun motoren uit. Nu lig gen de moderne schepen een uur voor de kant met draaiende mo tor. juist op het moment dat de kinderen uit school komen en er veel mensen op straat zijn." 2e kon zich moeilijk voorstellen dat Stena niet al eerder had kunnen bedenken dat de draaiende moto ren overlast zouden veroorzaken. De terminal ligt tenslotte al vele jaren dicht naast de dorpskern. De vergelijking die directeur De Lange maakte met de Ierse ha vens waar de Voyager sinds 1995 vaart en waar nooit geklaagd wordt noemde die officier onte recht. „Die vergelijking gaat niet op. Daar liggen de havens niet zo dicht bij de bebouwde kom. Stena had eerder moeten nadenken." Stena's advocaat, mr. D. H. Lod der betichtte, toen directeur De Lange al op weg was naar de werf in Finland, het Openbaar Ministe rie van een 'opzetje' met de mi lieudienst om Stena in het open baar aan de schandpaal tc willen nagelen. Wat officier De Jonge 'prachtig gevonden, maar vol strekt onterecht' noemde. Lodder zei dat in de scheepvaart stank en rook bij het starten voor korte tijd onvermijdelijk zijn. Volgens hem was echter geen sprake van over bodige rookvorming of onaan vaardbare stank, termen die in de vergunning van Stena staan. Hij pleitte dan ook voor volledige vrij spraak. Rechter Harmsen doet op 15 april uitspraak. Rotterdam - De Erasmus.Universi- teit Rotterdam is begonnen met de werving en selectie van haar ei gen studenten voor het bedrijfsle ven. Per geslaagde bemiddeling krijgt de instelling tussen de vijf- en achtduizend gulden. Studen ten hoeven voor de arbeidsbemid deling niets te betalen. De Rotterdamse universiteit re gelt de wervingsactiviteiten via een zogenoemd loopbaanadvies centrum. Tot dusver gaf het cen trum Labeur alleen advies aan Erasinusstudenten. Afgestudeer den konden er informatie inwin nen over hun kansen op een baan. Nu gaat het centrum dus een stap verder. Het probeert Rotterdamse doctorandussen en meesters op hun eerste arbeidsplck te plaat sen. Volgens de Rotterdamse instel ling is selectie binnen de muren van de universiteit aantrekkelijk voor bedrijven omdat bemidde laars daar dichtbij het vuur zitten. Ze kennen de opleidingen, de stu denten en kunnen contact leggen met hoogleraren en studenten verenigingen. „Wij kennen de ar beidsmarkt", zegt hoofd B. Bickes van het loopbaancentrum. „We weten wat studenten kunnen en we weten wat er van hen wordt ge vraagd. Het is toch le gek als je daar niks mee doet?" Er is volgens Bickes nu vooral vraag naar economen, bedrijfs kundigen en informatici. „Het werkt zo. Een student neemt con tact met ons op en vraagt om be middeling. Ik vraag dan hoever hij met zijn studie is en of hij een CV klaar heeft. Zo'n student moet natuurlijk wel vlak vooi /un af studeren zitten." Aan de andere kant wordt Bickes benaderd door bedrijven. „Som mige zeggen dat ze vijf mensen in een jaar nodig hebben. Andere hebben een lopende vraag. Ze zeggen: zoek maar want wij heb ben er zoveel nodig, dat kunnen jullie toch niet in je eentje leve ren." Op dit moment hebben zich een kleine honderd studenten bij La beur aangemeld voor arbeidsbe middeling. Het aantal aanvragen van werkgevers bij het loopbaan centrum van de Erasmus Univer siteit zou rond de tien liggen. Dedriejongekleinklauwotters zijn al bijna vijf maanden oud, maar laten zich nu pas zien. Fo to Niels van der Hoeven/Rotterdams Dag blad Aan de Senegalese kust zullen binnenkort In Blijdorp gefokte schildpadjes rondzwemmen. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Jonge, in de Rotter damse Diergaarde Blijdorp gefok te sporenschildpadden zullen in Senegal in de natuur worden te ruggezet, Met de reïntroductie van de in Senegal zelf uitgestor ven sporenschildpad is Blijdorp meteen van een lastig probleem vertast: de fok van deze West-Afri kaanse schildpaddensoort ging zó goed dat de kweek zonder goed al ternatief voor de dieren zou moe ten worden stopgezet. Bij toeval zijn medewerkers van de Rotterdamse dierentuin in contact gekomen met een schild- paddenprojeet in het Senegalese Rufisque. Daar wordt al sinds 1990 gewerkt aan een reïntroduc- tieprogramma, dat tevens moet leiden tot de aanwijzing van enke le beschermde gebieden. Een Blijdorp-medewerker is be gin dit jaar in Rufisque gaan kij ken en heeft er gezien dat het op vangcentrum nu al wordt uitge breid en dat er wordt gewerkt aan de bouw van een educatief cen trum in een naburig dorp. In het opvangcentrum worden de schild padden eerst in een semi-natuur- lijke omgeving gewend aan hun toekomstige vrije leventje. Om te zien hoe het de in Rotterdam ge fokte schildpadden vergaat wordt deze dieren voor vertrek een mi cro-chip in de hals ingebracht. Ongeveer honderd 'Rotterdamse' sporenschildpadden zyn al, via een tussenstop in een schildpad- dencentrum in het Zuid-Franse Gonfaron, naar Senegal overge bracht. Nog eens vijftig jonge schildpadden wachten nog op ver trek. In de speciale reptielenfok- ruimte in de Rivièrahal in Blij dorp zyn negen sporenschildpad den voor het publiek te zien. Ze zyn al bijna vyf maanden oud, maar pas nu laten ze zich zien: drie jonge kleinklauwotters. Ze verblijven in het buitenverblijf in de Aziatische moerassen in Blij dorp. Bijzonder is de geboorte van deze ottertjes niet, want de drie zyn reeds de nummer 53,54 en 55 die in Blijdorp zyn gefokt. Alle voorgangers hebben inmiddels een plekje gevonden in andere dierentuinen. De moeder van het trio is in Artis geboren en heeft geen naam. De vader van de drie, twee jongens en een meisjes, heet Seppe en heeft in Bly dorp al eerder voor na geslacht gezorgd. Voor de moeder is het het eerste nest. In de kraamtijd was zij bijzonder eigen- vrijs: zij liet het verwarmde bin nen verblijf voor wat het was en nestelde zich in een zelf gegraven hol in het buitenverblijf. Rotterdam Een getuige in een rechtszaak tegen enkele ver dachten van een schietpartij heeft gisteren zijn eerdere ver klaringen herroepen. Al snel bleek dat de man van gedachten was veranderd na een onbedoel de ontmoeting met een van de verdachten in het busje van de parketpolitie. Tegen de man is proces-verbaal wegens memeed opgemaakt. De getuige R. B., die zelf vastzit wegens drugshandel, zou op 17 september vorig jaar in de Mil- linxstraat in Rotterdam-Zuid hebben gezien dat enkele Antilli aanse en Surinaamse mannen el kaar schietend achterna zaten. De schietpartij had waarschijn lijk een drugsachtergrond. De Millinxstxaat is berucht om de vele dealpanden. Vooral Antilli aanse en Surinaamse drugshan delaren strijden er om de macht Dankzij anonieme tips slaagde de politie er enkele maanden na het incident in enkele verdach ten van de schietpartij aan te houden. Tijdens de behandeling van de strafzaak tegen de 24-jarige R. S., volgens het Openbaar Ministerie één van de schutters, verklaarde B. onverwacht dat hij by de poli tie en de rechter-commissaris heeft gelogen. Hij heeft S. en een andere verdachte wel gezien, maar ze hielden geen pistolen vast. Ze wezen met de vingers naar elkaar, zo stelde hij. Hij bleef bij zijn opzienbarende ver klaring, ook nadat de rechtbank hem op de gevolgen van meineed wees. Kort daarop werd duidelijk waar om B. plolseling een ander in zicht in de zaak had gekregen. De parketpolitie had de man sa men meteen andere verdachte in deze zaak opgehaald bij het Huis van Bewaring en hen samen in een busje naar de rechtbank ge bracht. Onderweg van het Huis van Be waring naar de rechtbank moet de getuige onder druk van de tweede verdachte, tegen wie hij ook belastende verklaringen heeft afgelegd, van gedachten zijn veranderd. Dat bleek wei uit het feit dat de andere verdachte de rechtbank triomfantelijk meldde dat de getuige ook in zijn zaak een nieuwe verklaring wil de afleggen. Ondanks de perikelen met de ge tuige eiste officier van justitie mr. Harmeijer tegen S. vier jaar cel De raadsman van S, bepleitte vrijspraak. Er is volgens raads man mr. F. van Ardenne niet vol doende bewijs. De getuigenver klaring van B. is volgens hem niet betrouwbaar. Ook voldoen de spiegel- en fotoconfrontaties met getuigen niet aan de daar voor gemaakte richtlijnen, stelt Van Ardenne. Volgens persofficier van Justitie mr. H. Wesselink is hetnietonge- bruikelyk dat diverse personen die in een bepaalde zaak moeten verschijnen, gezamenlijk wor den vervoerd. Alleen in zwaarde re zaken, waarbij verdachten in 'alle berperkingen' zitten, wor den zij apart naar de rechtbank gebracht Uitspraak 8 april. Door Kor Kegel Rotterdam Meteen na hun in stallatie op 14 april moeten de nieuwe gemeenteraden in de Rijnmond nieuwe vertegenwoor digers kiezen voor de regioraad. Want als het langer duurt, dreigt er een situatie dat het algemeen bestuur van de Stadsregio Rotter dam in december ophoudt te be staan, waarna de Rijnmond in een bestuurlijk luchtledige valt. Dat zou het einde betekenen van de regionale samenwerking. Om de deadline te halen moet de nieuwe regioraad op de eerstvol gende vergadering in mei direct kunnen bespreken welke alterna tieven er zijn, mocht de vorming van een stadsprovincie definitief mislukken. Zodra een alternatief gekozen is, moet er teruggekop peld worden naar de gemeentera den en moeten er maatregelen worden getroffen, zodat ook na december de bestaande afspra ken over woningbouw (Vinex), be- drij venterreinen, jeugdhulpverle- ning en groengebieden gestand gedaan kunnen worden. De regioraad kwam gisteren voor het laatst in oude samenstelling bijeen, wat 'gevierd' werd met een hapje en drankje na afloop van de vergadering. Een afscheid met een wrange nasmaak, want er viel niet veel te vieren: de regionale samenwerking heeft veel deuken opgelopen, sinds de Coolsingel extra eisen ging stellen aan een stadsprovincie. Hierdoor kwam de bestuurlijke reorganisatie van de Rijnmond alleen maar verder weg te liggen. Het heeft de ver houding tussen Rotterdam en de andere gemeenten ernstig ver stoord. De situatie is er niet beter op ge worden, toen de Eerste Kamer be gin dit jaar besloot om een inte rim-oplossing voor de stadspro vincie niet in behandeling te ne men. De senaat zag niets in het door het kabinet voorgestelde tus- senpad, omdat het einddoel on voldoende duidelijk was. De re gioraad hoopt nu dat het nieuwe kabinet toch kiest voor een 'door start' zodat de stadsprovincie - zy het met vertraging - tot stand komt. Maar dat is allerminst ze ker. Het dagelijks bestuur van de Stadsregio, onder voorzitterschap van de Rotterdamse burgemees ter Peper, houdt er „uiteraard se rieus rekening mee" dat een nieuw kabinet afziet van de vor ming van een stadsprovincie. Maar wat dan? Helemaal stoppen met de regionale samenwerking? Dat is één mogelijkheid. Het zou de invloed vanuit de Rotterdamse regio verminderen en de macht van de provincie Zuid-Holland vergroten. Verdedigd Maar als er nog kans is dat een nieuw kabinet wel doorgaat met een stadsprovincie, dan is het hiermee niet te rijmen als de Rotterdam - De totale opbrengst van de collecte van Jantje Beton in Rotterdam bedraagt 78.500 gul den. Er gingen 43 jeugdverenigin gen langs de deur in vele wijken in de Waterstad. De nieuwe Scou tinggroep Abel Tasman uit Feij- enoord haalde in hun wijk 3.500 gulden op. Stadsregio nu al zou aansturen op beëindiging van de bestaande sa menwerking. Premier Kok en mi nister Dijkstal hebben het belang van een eigen provinciaal bestuur voor de Rijnmond steeds verde digd. De regioraad, oorspronke lijk bedoeld als voorloper van de stadsprovincie, vindt hoe dan ook een overbruggingsperiode nodig om te kijken hoe het verder moet. In de tussentijd ligt het dan voor de hand de regioraad nog een jaar langer in stand te houden: tot het jaar 2000. Een abrupt afbreken van de regionale samenwerking is volgens het dagelijks bestuur „onverantwoord, zo niet onmoge lijk" en daarom is de verlenging vooralsnog de enig begaanbare weg, De Stadsregio heeft inmid dels de continuïteit besproken met staatssecretaris Van de Von dervoort (Binnenlandse Zaken) en ook zij ziet wel wat in kortston dige verlenging van de kaderwet voor de vernieuwing van het bin nenlands bestuur. Deze wet regelt het bestaansrecht van de Stadsre- gioRotterdam. De kaderwet is geen succes geble ken en van de vorming van stads provincies in grootstedelijke ge bieden in Nederland komt het niet meer. Maar een kleine uit zondering voor de Rotterdamse regio zou kunnen, gezien de on duidelijkheid over een stadspro vincie voor dit gebied. Het be drijfsleven dringt sterk aan op voortzetting van de bestaande sa menwerking. Regelingen In het geval dat er geen stadspro vincie komt en de Stadsregio, na levensverlenging, ophoudt te be staan, is het denkbaar dat een aantal bovenlokale taken wordt vervuld door gemeenschappelijke regelingen tussen de betrokken gemeenten. Groot nadeel is dat deze hetzelfde democratische te kort hebben als de huidige regio raad (niet gekozen door de bevol king). En de trend is juist om zul ke gemeenschappelijke regelin gen te beperken en de macht over te laten aan wel door de bevolking gekozen besturen, zoals de ge meenteraden en de Provinciale Staten. Het geeft bovendien een bestuur lijke lappendeken te zien: een soort regioraad voor de Vinex-lo- caties, een 'regioraad' voor volks huisvesting, eentje voor verkeer en vervoer, een voor regionaal grondbeleid enzovoorts. Het alge meen bestuur van de Stadsregio waarschuwt dat de haalbaarheid van zulke regelingen in het ge drang komt, wanneer het rijk of - waarschijnlijker nog - de provin cie er niet aan meewerken. Daarom is verlenging van de hui dige situatie voorlopig het meest praktisch. Daar moeten dan wel het (nieuwe) kabinet en de Staten- Generaal mee instemmen. Dat komt rond de zomerperiode aan de orde. Eerst buigen de nieuw gekozen gemeenteraden zich over hun afvaardiging naar de re gioraad. Bij de gewijzigde samenstelling hiervan wordt geprobeerd, even als vier jaar geleden, om recht te doen aan de verkiezingsuitslag in alle Rynmondgemeenlen totaal. Het betekent dat D66 een zetel in het dagelyks bestuur moet prijs geven en dat de lokale partijen sa men kunnen uitdokteren of ze ook een zetel willen claimen naast regiovoorzitter Peper. PvdA, WD en CDA behouden dan elk twee zetels in het dagelijks bestuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6