14 Batya Gur schrijft detectives met een literaire pretentie u Qcurderobeskour 10de sl ÏOWS De haciënda': beeldend talent van Lisa St Aubin de Teran Si LAGERWAARD O NIEUW Annie Schmidt selecteert zelf haar beste werk meer datv SO modellen, zuidplGin ;n afgewjjfcti U2-fans bijeen in Nighttown Extra Ahoy'-concerten Jackson en Ramazotti Fitzgerald en Vargas Llosa: Amerikaanse literatuurprijs :Jh uppinp, Hjxtimrüjk, bij La^ercmArcb Uesign OP ZATERDAG 28 MAART A.S. VAN 10.45 -16.30 UUR WINKELCENTRUM ROTTERDAM modeflitsen vanuit de winkel onder muzikale begeleiding de nieuwe voorjaarsmode van 1998 voor dames, heren en kinderen Rotterdams Dagblad Donderdag 2G maart 1998 Door Margot Engelen In oen enkel geval denk je bij dc schrijfster Lisa St. Aubin de Te ran dat haar levensverhaal boei ender is dan haar romans, bijvoor beeld bij 'Rosalind* en 'Een huis in Italië'. Maar gelukkig stopt de ze Engelse auteur veel autobio grafie in haar romans. Over de meest intrigerende periode in haar leven, de jaren waarin ze in haar eentje een grote suikerriet plantage bestierde in Venezuela, heeft ze nu eindelijk ook een boek geschreven. 'De hacienda*. Een verlegen Brits meisje van zestien ontmoet een twee keer zo oude adellijke Venezolaanse bankrover die om links-politieke redenen zijn land moest verlaten, trouwt met hem on trekt twee jaar door Italië. Dan verbetert de situ atie in Venezuela en kunnen ze 'naar huis'. Dat huis staat midden in het ontoegankelijke Andesge- bergte. La Casa Grande, een prachtig oud huis in koloniale stijl, is echter niet waar Don Jai me Teran zijn jonge vrouwtje over de drempel draagt. Om ondoor grondelijke redenen koestert hij een wrok tegen het huis en ze gaan wonen in een bouwvallig krotje ernaast, zonder elektrici teit. stromend water of zelfs maar een toilet. In minder dan geen tijd doet Jai me wat 'alle' Venezolaanse man nen doen: vreemdgaan, kroeglo pen en heel af en toe thuiskomen. Lisa troost zich met haar twee honden, een gier die ze cadeau krijgt, en z.e hangt wat rond op het landgoed, wrokkig en hongerig. Het duurt maanden voordat ze uitvindt hoe z.e. door alle arbei ders en hun gezinnen met de nek aangekeken omdat ze een buiten lander is. aan eten kan komen. Ze moet zelfs haar thee zonder sui ker drinken, terwijl ze nota bene op een suikerplantage woont. "Que diranV" is het ij/eren sociale beginsel waaraan iedereen zich houdt: wat zullen de mensen er wel niet van zeggen"' Guillotine Pas als ze. volmaakt onverwacht, zwanger blijkt te zijn krijgen do 52 gezinnen op het feodaal be stuurde landgoed een vleugje les peet voor haar. Misschien kan /e met een zoon de familie Teran voor uitsterven behoeden. Lisa trekt zicli dan ook hel lot aan van dc talloze vervuilde kinderen vol etterende wondjes, luizen en wor men. In een schitterend beschre ven scene maken wc de vergifti ging en begial'ems mee van een groen uitgeslagen jongetje. Ko pergroen als een engeltje op een Italiaanse fresco, waartegen Lis- a's huisapotheek noch het corrup te en lakse ziekenhuis iets kan uitrichten. Als Lisa bevallen is van een kind - een meisje - speelt dal ziekenhuis. met /onderreden bijgenaamd 'de guill'iU'i"'. nog eens een levens- gevaaii.jKe rol. Doordat het vci- plegend personeel zich/elf als ge woonlijk had opgesloten met een soap op de tv zou het kindje. Iseult. zeker zijn gestikt als met een toevallige passant de deur had ingetrapt u aarachter de zuur st of werd bewaard. Iseult blijft een zwak poppetje, wat familieleden en de arbeiders logisch vinden. Lisa heeft haar immers borstvoeding gegeven in plaats van melkpoeder en alleen beesten en boerinnen geven borstvoeding. Moedert-dochter Gelukkig heeft ze niet de ziekte van haar vader geeild. Jaime is schizofreen. Hij heeft aanvallen van agressie, waarin hij zich/elf volledig vt-rgect Eenmaal schopt hij zijn lievelingshond tegen de muur, waarna hij verbaasd vraagt waarom het dier hinkt. Het enige wiwi het echt paai nog contact over heeft is het kweken van avo cado's. Als ook dat sleutelwoord niet meer werkt en Jaime dreigt met een drievoudige zelfmoord, begint Lisa een vluchtplan te ont wikkelen. Niet eenvoudig voor een vrouw die niet eens tegen de kokkin durft te zeggen dat ze haar thee met wil drinken als een met melkpoeder opgeklopte mousse. Maar haar ervaring met het bestu ren van de plantage, het geven van bevelen, komt nu goed van pas. Een wonderlijk onderdeel van de ïonian. naast de afgedrukte toto's, is de warm-hartelijke correspon dentie van Lisa met haai moeder Joanna Lezers van de ij/ersterke Ionian "Joanna" herinneren zich misschien de gr uwe 1 ij ke moed ei - dochterrelaties in dat boek. dooi de R'linjlstei neei gezet in ijzige zinnen vol venijn. De haat leek zo zelf doorleefd, zo uil het eigen le ven gegrepen, dat de gewone moedei-doehtcrtoun in 'De haci ënda' opvalt. Nu moet de hoed nog dieper af voor 'Jojnna'. 'De hacienda" is een uiterst onder houdende lom.m, waarin Lisa St. Aubin de Ter mi haar beeldend ta lent goed kwijt kan m sommige typisch Latijns-Amen kaan se sur realistische scènes en decors. De bloeien ge politieke situatie van die periode krijgt in de roman geen aandacht, maar dat is mis schien niet zo verwonderlijk ge zien de afgelegenheid van het landgoed in de Andes. Een keer per jaar. met kerst, worden er nieuwe batterijen gekocht voorde krakende transistorradio's. ..Als iemand er daadwerkelijk m slaag de een regel of couplet te begrij pen. was dat op de hacienda even o pwi ntiend nieuws als wan neer e r een moord was gepleegd. Lisa St. Aubin dc Teran: 'De ha cienda". Vert. Anneke Goddijn. Meulenhoff, 335 blz. .39,90 Door Monique Brandt Verveling, daar begon het ailemaa] mee. Ba- tya Gur (1947). inmiddels Israels meest ver maarde thrillerschrijfster, begon haar loop baan in het schrijversvak omdat ze. na bijna twintig jaar. meer dan genoeg had van het lesgeven op een middelbare school. 'Om eens heel wat anders te doen' begon ze met schrijven, overigens zonder de hoop dat wat ze op papier zette, ooit uitgegeven zou wor den. Een collega die haar werk las. zag er echter wel brood in en schakelde een uitge ver in. Voordat Gur. die toen 39 was. het zelf besefte werd haar manuscript een boek. Een heel succesvol boek ook; 'Moord op de Sab bat' werd in Israël onmiddellijk een bestsel ler. Inmiddels is daar net haar vierde bock verschenen. Ongeveer ge lijktijdig is in Nederland haar der de boek 'Moord in de Kibboets* door uitgeverij Arena uitgebracht. Gur's boeken draaien om de zwijgzame en wat eenzame poli- tie-inspeeleur Michael Ochayon. Ochayon, de in Jeruzalem wonen de z.oon van Marokkaanse immi granten, is een uitstekende poli tieman, maar heeft het op het per soonlijke vlak minder getroffen. Hij is gescheiden, heeft een moei zame relatie met een getrouwde vrouw en voelt zich als immigran- - lenzoon een buitenstaander in de Israëlische maatschappij. Het voortdurende gevoel van soci aal isolement en de eenzaamheid deelt hij overigens met de auteur: ook Gur heeft zich als dochter van Poolse joden die de holocaust maar ternauwernood overleefden, altijd een 'outcast' gevoeld. „In dat opzicht lijken we erg op el kaar," zegt Gur. „Ochayon is al leen wat aardiger dan ik ben, hij reageert veel rustiger op bepaalde situaties. Ik ben geen makkelijk mens. ik heb veel woede in me zit ten. Dat heeft hij veel minder." Ochayon's avonturen spelen zich meestal - af op ongebruikelijke plaatsen. In 'Een Literaire moord' is de universiteit het decor, in 'Moord op de Sabbat' speelt de zaak z.ich af in een psychoanalyti sche kliniek. 'Moord in de kib boets' schetst een indringend beeld van het dagelijks leven in zo'n typisch Israëlische leefge meenschap waar idealisten zon der privé-bezit of hiërarchie geza menlijk het land bewerken. De vrouwelijke secretaris van een - goed draaiende- kibboets in de Negevwoestijn word! vermoord. Ochayon ontdekt tijdens het on derzoek dat binnen de poorten van de kibboets een felle strijd Batya Gur: 'Jk heb driejaar in Amerika ge woond, een verschrik king. Ik was blij toen ik weer in Jeru zalem was.' Foto Roland de Bruyrv'GPD woedt lussen de pioniers van wel eer en de jongere generatie die de gemeenschap willen modernise ren. Zo willen de 'vernieuwers* bejaarden in speciale tehuizen on derbrengen en bewerkstelligen dat gezinnen een nauwere band kunnen ontwikketen. „In veel kibboetsen zien kinderen nun echte ouders nauwelijks; ze wor den gemeenschappelijk opgevoed en 's nachts ondergebracht in slaapzalen," vertelt de schrijfster. Gur kreeg het idee voor het boek toen ze op televisie een reportage zag overeen kibboets waar werke lijk grote problemen waren omdat de jongere generatie de ouderen buiten de kibboets wilde opvan gen. „Het idee werd al snel een boek. Het verscheen oorspronke lijk in 1991. en men was er niet blij mee in Israël. Ik kreeg veel nega tieve reacties, ik zou een verkeerd beeld van een kibboets hebben geschetst. Alsof het leven in de kibboets per definitie paradijse lijk is! Inmiddels is de siiuaiie m die leefgemeenschappen in veel gevallen trouwens nog een tikje erger geworden. Het was dus wat je noemt een actueel boek." Bloed Gur was in Israel, zo vertelt ze, de eerste thrillerauteur van eigen bo dem. Inmiddels is er een hele ge neratie van detectiveschrijvers opgestaan. Dat haar boeken, ook internationaal gezien, zo'n succes zijn is iets wat ze echter nog steeds niet begrijpt. Haar werk is immers niet echt geschikt voor le zers die uit zijn op een opwinden de leeservaring waarbij het hart voortdurend in de keel klopt van spanning. Ochuyun en zijn mede werkers nemen de tijd om de zaak tot in alle details te doorgronden. Heel veel tijd. Zo'n schrijfstijl kan. zoals in het geval van 'Een li teraire moord* doorslaan naar saaiheid, al is dat met Moord in de kibboets zeker met het geval. Gur: „Veel van mijn collega-thril lerauteurs strooien rijkelijk met elementen als bloed, seks en actie in hun boeken. Mijn boeken zijn veel gecompliceerder, ze hebben literaire pretenties, maar dat schijnt het publick niet te deren. Dat doet me erg goed. maar ver baast me nog steeds. Ik begon ooit met het schrijven van een detecti ve omdat ik te weinig zelfvertrou wen huu om aan eeinomaii le be ginnen. Ik lees alles wat los en vast zit, en had het idee dat alles eigenlijk ai eens geschreven was. Ik dacht dat het niet zo erg zou zijn ais ik de mist inging met een detective. Dat zou iedereen zowel weer vergeten zijn. Ik had nooit verwacht dat het boek zo zou aan slaan." De keerzijde van de roem is dat ze voortdurend op reis moet om haar boek te promoten. Amerika. Frankrijk, Duitsland. Nederland, ze vindt het vreselijk. „Net als Ochayon hou ik niet van reizen. Ik ben gehecht aan mijn eigen plek, waar ik rustig kan werken. Ik heb ooit drie jaar in Amerika geVvuond. ïk vond het een ver schrikking. De taai, die vreselijke a-culturele mensen, het materia lisme: wat was ik blij dat ik weer in Jeruzalem was! Helaas horen deze reizen erbij, mijn boek moet worden verkocht. Het stelt me in staat tjjd en mogelijkheden te scheppen om te kunnen werken. En daar draait het voor mij om. al leen daar om." I 12) I.M. I (1) Anna, Hanna en Johanna (7) Het lied en de waarheid I (-) AbessQnse kronieken I (6) Een Spaans hondje I (3) Kandy I (9) Vrienden, vreemden, vrouwen (8) De straatvechter H Het geheim Conme Palmen M. Frederiksson Helga Ruebsair.en M. Isegawa Pascha Peper F. Springer A. Wrllemsen John Gnsham Anna Enquist I (41 Een hart van steen Renate Dorrestem (1) Wflhelmlna CeesFasseur (-) Het verhaal gaat deel 2 N. ter Linden Hoe God verdween uit Jorwerd Geert Mak H Het cultureel woordenboek (7) Wlm Kok P. Klem/R. Kooistra (2) De Nederlandse geschiedenis Herman Benên In een notendop H De toekomst volgens Dllbert Scott Adams (-} Babyboomers Pim Fortuyn H Ooggetuigen Geert Mak i9i Hollands welbehagen Herman Pleij Rotterdam» Dagblad2?03SB CHARLES DE COSTER: 'Zijn vrouw zet bloedzuigers". Wereldbibliotheek. ƒ24,50. De auteur van 'Tijl Uilenspiegel' maak te in 1877 een reis door Holland. Door zijn vroegtijdige dood. twee jaar later, bleven zyn impressies lange tijd onge publiceerd. De Coster schetst het Am sterdamse volksleven, neemt Hage naars op de hak en praat met bewoners van Marken. ANNIE ERNAUX: 'De schaamte'. De Arbeiderspers, 25,00. Eén thema beheerst vrijwel alles wat Annie Emaux schrijft: haar bekrompen jeugd in een Normandisch dorp. In de ze autobiografische roman is haar uit gangspunt een voorval waarbij haar va der haar moeder naar het leven stond. PAULO COELHO: 'De vijfde berg'. De Arbeiderspers, 29,90. Geinspireerd door een passage in de bi'bei vertelt de Braziliaanse schri'ver het verhaal van de profeet El ia en zijn beproevingen. Deze geeft de heden daagse mens een les in hoop en doorzet tingsvermogen. JORGE LUIS BORGES: 'De Aleph en andeie verhalen'. De Bezige Bij, 95.00. Eerste deel van de verzamelde werken van de twaalf jaar geleden overleden Argentijnse schrijver in Nederlandse vertaling. Behalve 'De Aleph' bevat dit deel 'Wcreldschandkroniek' en 'Fantas tische verhalen' van de 'labyrintisch* schrijvende auteur. DALE PECK; 'De wet van de Afbake ning'. Atlas, 49,90. Verhaal van een huwelij k. dat in een eu forie van verliefdheid en romantiek be gint. maar al snel op een mislukking lijkt af te stevenen. PETER SCHAAP; 'Het lied van de steen'. Meulenhoff, 39.90. Prehistorische fantasie waarin nijpen de honger de leden van de Leeu- wenstam van hun jaehtgrond verdrijft. De daarop volgende zwerftocht wordt een ware beproeving. Maar dan blijkt het ware karakter van de betrokkenen. PERNILLE RYGG: "Het vlindereffect1. Meulenhoff. 37,90. Onconventioneel verhaal, spelend in het gure Oslo. De hoofdpersoon vindt dingen op haai' pad, die op een complot wijzen. Thriilerdcbuut van deze Noorse schrijfster. ALIA MAMDOEH: 'Mottenbailen'. Goossens-'EJmar. 32.50. Waarschijnlijk de eerste Irakese roman in Nederlandse vertaling Een sfeer beeld van het leven in een volkswijk van Bagdad, openhartig en ironisch verteld. Door Alice Plekkenpol Dertig jaar geleden kreeg ik van mijn ouders Schmidts verzame ling 'Het Beest met de Achter naam'. een voor een zevenjarig kind veel te groot en zwaar boek. Maar wel zo boordevol mooie en humoristische verhalen, dat het nog steeds op de plank 'favorie ten' staat. Uitgeverij Querido heeft dan ook terecht veel zorg be steed aan de nieuwe verzameling hoogtepunten uit Schmidts oeu vre. gebundeld onder de titel 'Mis schien wel echt gebeurd'. Twintig tekenaars die de afgelo pen decennia een Gouden Pen seel wonnen maakten de illustra ties. Annie M.G. Schmidt, overle den in 1995. gaf zelf nog aan welke verhalen in het verzameiboek moesten worden opgenomen. Een bijzondere bijdrage is Het deegmannetje, dat eerder in het Parool werd gepubliceerd maar nog nooit in boekvorm verscheen. Er zijn uiteraard nogal wat dou blures met Het Beest, maar dat zal niemand een probleem vin den. Persoonlijke favorieten blij ven Reus Borremans en Uit met Juffrouw Knoops. al was het maar vanwege die heerlijke jaren vijf- tig-vosom haar hals. De 20e mei is uitgeroepen tot Annie M.G. Schmidt-dag. Tal van bibliothe ken en boekwinkels besteden dan extra aandacht aan haar werk. Misschien wel echt gebeurd, An nie M.G. Schmidt, Querido, fl 49,90,8 jaar. Rotterdam Nighttown is zondag andermaal trefpunt voor alle actieve far. - .in U2. De derde 'in- temation. conventie' gewijd aan de L -e rockband kent als programmapunten onder meer een videoshow met zeldzame op namen. een markt, een loterij en een optreden van de Rotterdamse coverband Sudden Impact. Aan vang reeds om 12 uur 's middags, toegang 12.50 gulden. RotterdamDe kaartverkoop voor de komende optredens van Janet Jackson en van Eros Ramazotti loopt zo hard. dat dc artiesten beslo ten hebben ieder een i-Kt ra concert te geven in Ahoy'. Jackson geeft een derde avond op dinsdag 9 juni. Ramazotti een tweede concert op woensdag 23 september. New York De Rntse schrijfster Penelope Fitzgerald en de Peiu- aanse schrijvei Mono Vargas Llo sa hebben in New York een presti gieuze Amerikaanse literatuur- pi ijs gekregen. De Amerikaanse National Book Critics Circle Award (NBCCAl kon dit jaar voor het eer^t ook aan buitenlandse schnjveis worden uitgeloofd. Fitzgerald kreeg van de zeshon derd Amerikaanse critici en direc teuren van literaire tijdschriften de literatimiprijs voor haar roman The Blue Flower, over de opkomst van de romantiek in het Duits land van de 18e eeuw. Vargas Llo sa werd bekroond vooi zijn kriti sche essays m het boek Making Waves. Adverteien? Tel: 010 4004 264 z,©?? Kanaalweg 39-53 - Capelle a.d. IJsse! - Tel: 010-4507466 ruime parkeergelegenheid Lagerwaard Design maakt gebruik van i',- woonvormen van Aico Ariilott Aupmg. Ban/ Bord. Van Bosouw Casiotijn E'llersen ham Christian Tischbacher. Gelderland HarOnk Hubta Inieislar. Jab Jon Hu nn inde Jong. Kar.dn Leoh* Walter Knol), Mal ai otm, Monlis, New &ity Parade foung. Prietform. Tonon. Pierre Vandet Ploegstolfen, Wiliman K WINKELCENTRUM ROTTERDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8