Schiedam en Jan des Bouvrie zijn Maar voor de Grote Megamorfose I DNA-informatie seriemoordenaar was al drie jaar bekend Paars weer 4 aprii toegang gratis Anouk Rotterdam Papa Wemba In Nederlands-Indië ingezameld goud waarschijnlijk geroofd door Japanners WEGENWACHT- TOTAAL SERVICE Bel nü 0800 -0503 Rotterdams Dagblad Commentaar Kind praat dankzij dolfijnen MA#*4®1! VM4LESS7 m Djanko jON&lREN H££HTê" AAn fcuM *ÉT oupafcs Rotterdams Dagblad Door Edwin Cornelisse Schiedam Het was een mooi moment. Zeg maar gerust een uniekmoment. Zo'n ogenblik waarvan er in een mensenleven slechts een paar zijn. In één klap is daar de herkenning waar door je weet: dit is de goede plek met het juiste gevoel en de juiste dosis sfeer. Designgoeroe Jan des Bouvrie had zo n moment. Een paar maanden geleden. In Schiedam ..Ik zat te eten in een restaurantje aan de Lange Haven en zag die Korenbeurs aan de overkant van het water. Een prachtig gebouw. Werkelijk. Die stijl. Zo oorspronkelijk. Zo'n omgeving inspireert mij. Tij dens een wandelingetje door het gebouw had ik helemaal het gevoel als in het Arsenaal in Naarden. Zoiets gebeurt maar zelden." De meester van de natureltinten heeft het met bij dromen gelaten Gisteren heeft hij m Schiedam een grote stap genomen om zijn droom werkelijkheid te laten wor den. Met zijn handtekening, en die van burgemeester R. Scheel es, onder een intentiever klaring staat niets de opening van een groot Schiedams woon - en de signcentrum in de weg Het is de bedoeling dat de deuren over een jaar open gaan. Het design- en meubel mek ka zal naar verwach ting goed zijn voor zo'n vijftien honderd bezoekers per dag. Maar eer het zover is. moet de meester nog wel even zijn Grote Metamor fose uitvoeren. Vijf miljoen kost het deze keer. Want de twee rijks monumenten die Des Bouvrie zal betrekken zijn hard loe aan een grondige restauratie. De kosten vallen iels hoger uit dan de ge middelde metamorfose m zyn te levisieprogramma. Maar we heb ben het dan ook over een grote verandering, een megamorfose. Grote voorliefde Het lijkt niet meer dan logisch dat Des Bouvrie is gevallen voor de uit 1792 daterende Korenbeuis Het is inmiddels ruim bekend dat hij een grote voorliefde heeft voor mooie, historische gebouwen. Dat heeft hij al bewezen met de res tauratie van het Arsenaal in de vestingsstad Naarden en hij draagt het bovendien veelvuldig uit tijdens zijn vele optredens in het openbaar. „Nieuw design m een oud, mooi gebouw," zo vatte hij het gisteren samen. Histöne, ouderdom en sfeer heeft de Korenbeurs, opgetrokken in de stijl van het neo-classicisme, ge noeg. Maar een ding ontbreekt. Er is niet genoeg ruimte om de droom van de neer lands bekend ste ontwerper goed uit de verf te laten komen. Daarom heeft hij ook zijn oog laten vallen op de voormalige bibliotheek. Dit rijks monument staat op een steen worp afstand van de Korenbeurs. Des Bouvrie wil daar een advies centrum vestigen voor keukens Adverteren in deze rubriek, bel Valentina v/d Kooi 010-4004261 fax:010-4004459 Wilhelminapier 11-18 uur met o.a. Dignity Yakki Famirie Fernando Lameirinhas en verder: Wereldmarkt Informatiemarkt The Alley: streetgames, internetten, rap en dj's en badkamers „Met alleen wat meubels in de Korenbeurs red je het met." verklaarde hij gisteren „Dan krijg je niet het juiste ge voel. De sfeer klopt niet Maar met deze twee schitterende gebouwen samen, wordt dit hét woondesign- centrum van de Randstad. Mijn vrouw Monique zal daar een be langrijk aandeel in hebben Zij zal hier de vrouwelijke kant van het wonen en het design neerzetten." Eén gulden Over de overdracht van de twee rijksmonumenten is nogal wat te doen geweest in Schiedam. Er wa ren geluiden te horen dat de ge meente het cultureel erfgoed ver kwanselde. Dat werd voorname lijk ingegeven door de prijs die gemeente Schiedam heeft vastge steld voor de twee gebouwen. Eén gulden per stuk en met een erf pachtcontract waarbij de grond waarde op vijf ton is vastgesteld Een koopje dus, zo werd gezegd Maar volgens burgemeester Scheeres gaat dit met op als ook de andere voorwaarden uit de in tentieverklaring m ogenschouw worden genomen. „We zijn me neer Des Bouvrie aardig gaan vin den. maar ook weer met zo aardig. Hij restaureert de twee gebouwen zonder een beroep te doen op mo numentensubsidies," zei Scheeres gisteren nadat de cham pagne was ontkurkt. „Hij zal de benodigde vijf miljoen gulden dus zelf op tafel leggen. Boven dien heeft de gemeente het eerste recht van terugkoop als hij de ge bouwen van de hand wil doen. Verder zijn allerlei bepalingen in de overeenkomst opgenomen die ervoor zorgen dat de gemeente grote invloed en zeggenschap houdt bij de twee gebouwen." Economische motor Het dagelijks bestuur van de ge meente Schiedam heeft bepaald niet onder stoelen of banken ge- stoker it ac de meester van de natu uien graag naar de Bran- derssuiU ziet komen. Des Bouvrie wordt de economische motor die het kwakkelend wmkelbesland in de historuche binnenstad gaat aanjagen, is de verwachting. Zijn komst is goed voor honderden be zoekers per maand en die zullen h un bezoek echt niet beperken tot het meubelmekka van de meester alleen. De gemeente krijgt m deze redenering bijval van de plaatse lijke ondernemers. Die omarmen Des Bouvrie als een grote vriend. een goede bekende die ervoor gaat zorgen dat het economisch weer voor de wind gaat m de his torische binnenstad. Des Bouvrie heeft al een paar keer kennisgemaakt met de men sen in de omgeving van de Koren beurs. Wandelingen langs de Lan ge Haven leverden hem steeds ge noeg aanspraak op Zo heeft hij zijn nieuwe buren al aardig leren kennen. „Oh. u sprak de mensen dus op straat aan." werd hem gisteren ge vraagd ..Nee, ik werd aangespro ken. De mensen herkenden mij," corrigeerde de designer. Het mo ge duidelijk zijn: Jan des Bouvrie is een bekendheid geworden. Zijn populamteit is de Glamourland fa se al lang overstegen. Het is dan ook heel waarschijnlijk dat zijn Schiedamse droom er eentje van goud zal worden. Alleen zijn naam is blijkbaar al genoeg om mensen te interesseren, te lokken. Dat be wijzen de bezoekersaantallen in het Arsenaal in Naarden en dat bewijzen de reacties in de Bran ders stad. Daarmee lijkt ook de droom van het gemeentebestuur en de plaatselijke middenstand uit te komen. Vrijdag 27 maart 1998 Jan des Bouvrie voor zijn renbeurs: 'Een prachtig ge bouw. Werkelijk. Die stijl. Zo oorspronkelijk. Zo'n omgeving inspireert mij.' Foto Gemt de Heus/Roel Dijkstra Den Haag Tweede Kamerlid R. A. Meijer (Senioren 2000) ver moedt dat het leeuwendeel van de in Nederlands-Indië ingeza melde kostbaarheden later is ge roofd door de Japanners. Wa pens zijn er naar alle waarschijn lijkheid nooit van gekocht. „Daar was geen tijd voor. Daar voor verliep de Japanse opmars veel te snel." Met zijn uitspraak hoopt het Kamerlid op nadere actie door de pas geïnstalleerde commissie-Van Galen die onder zoek laat doen naar Indische (oorlogsltegoeden. Onlangs heeft Meijer al bij de re gering om opheldering in de kwestie aangedrongen, maar mi nister Borst (Welzijn) liet toen weten weinig interesse te heb ben. Het onderaoek van de com missie-Van Galen beperkt zich tot de Japanse bezettingstijd van maart '42 tot augustus '45, zei ze. De periode ervoor en erna wil ze buiten beschouwing laten. Met nieuw, aanvullend feiten materiaal probeert Meijer nu als nog een onderzoek in gang te zetten. Daar is volgens hem alle reden toe omdat de bewijzen voor de toenmalige inzamelings actie 'onomstotelijk' zijn en vast staat dat de Japanners er met veel burgerbezittingen vandoor zijn gegaan. „Het geld ervan," aldus Meijer, „moet nog ergens zijn. Als de commissie-Van Ga len er een vinger achter krijgt, vind ik dat het ten goede moet komen aan de Indische pensioe nen." In een reactie zegt secretaris H.W. Neidig van de Indische Pensioenbond 'sympathiek' te staan tegenover de actie van het Kamerlid. Neidig zelf diende tij dens de oorlog als dienstplichti ge in het KNIL en kan zich niets van de bewuste goudinzamelin gen herinneren. Wel weet hij dat 'heel Nederlands-Indië' in 1940 aluminium pannen inleverde voor de Engelse wapenindustrie. „Die pannen waren bedoeld om in Engeland jachtvliegtuigen van te maken, het zogenaamde Spitfire-fonds." Er waren des tijds in Nederlands-Indië tal van oorlogsinzamelingen, ook van geld. Als onverhoopt Indische oorlog stegoeden boven water komen, dan zullen die vermoedelijk in één pot terecht komen en ver deeld worden onder de Indische organisaties in Nederland, ver onderstelt Neidig. „Dat gebeurt nu ook met de joodse tegoeden en het lijkt me veruit het eer lijkst." i 24 UUR PER DAG OVERAL HU NEDERLAND Deze- service houdt u maximaal mobiel met: hulp binnen én buiten uw woonplaats inclusief vervangend vervoer transportservice vervangende chauffeur Groot-Brittannié zou in Europa een dergelijke bank hebben, met hulp waarvan sinds 1995 ruim 7000 misdrijven zijn opgelost. Door Cees van Zweeden Parijs Na een lange speurtocht heeft de Franse politie gisteren een man aangehouden die ervan wordt verdacht zeven vrouwen, onder wie twee Nederlandse, op gruwelijke wijze te hebben omge bracht. De vader van een van de vrouwen, de Rotterdammer Gerard Frinking. noemde het 'schokkend en navrant' dat de po litie iemand had gearresteerd van wie ze al in 1995 het DNA-profiel had. De verdachte, de 37-jarige Guy Georges die geen vast adres heeft, werd rond het middaguur bij Pi- galle in Parijs opgepakt. Eerder die dag had de Parijse politie be kendgemaakt op basis van geneti sche informatie de identiteit van de man te kennen. De moorden werden gepleegd tussen begin 1991 en eind 1997, al le volgens een soortgelijk ritueel. Georges volgde zijn slachtoffers, \TOUwen van rond de 30 jaar, naar hun appartement. Hij dwong hen hem binnen te laten, waarschijn lijk met een mes. Hij ontkleedde zijn slachtoffers, sneed hun kle ren in stukken, bond hen vast op hun bed, verkrachtte hen en sneed hun kelen door. Zijn jacht terrein' was de rechteroever van de Seme in Psri's vooral de stra ten in de buurt van de BastiUe. De Nederlandse slachtoffers wa ren Agnes Nijkamp, een 32-jarige binnenhuisarchitecie, en de 27 jaar oude fysiotherapeute Heieen Frinking. Zij kwamen op 10 de cember 1984 en 3 juli 1995 aan hun einde. De gisteren in Parijs gearres teerde Guy Georges (de foto dateert uit 1984), die wordt verdacht van zeven moorden. Gerard Frinking, de vader van Heieen, uitte gisteren scherpe kri tiek op de werkwijze van de Fran- Het Parijse metrostation Blan che, waar de van moord op on der andere twee Nederlandse vrouwen verdachte Guy Geor ges gisteren werd gearres teerd. FotoEPA se politie. „Het DNA-profiel van de dader was al in 1995 bekend," zei hij. „Het is navrant dat het bij na drie jaar heeft geduurd hem te vinden." Frinking is sinds de dood van zijn dochter in 1995 een tiental keer ontvangen door onderzoeksrech ter Gilbert Thiol. „Hij stond altijd klaar voor mij, maar zijn kennis van het dossier was niet voldoen de," oordeelde Frinking. „Dat is niet verbazingwekkend als je ook het onderzoek moet leiden naar de bomaanslagen in de Parijse metro en de moord op de prefect van Corsica." Bij een van de slachtoffers had de dader een voetafdruk achter gela ten in een plantenpot, waaruit bleek dat hij een 'Egyptische voet' (gekenmerkt door een uitzonder lijk grote tweede teen) had. Frin king: „De politie heeft toen alle Egyptenaren m de stad laten on derzoeken. Dat is een heel merk waardige manier van werken." Volgens de Rotterdammer kwam het onderzoek pas m een stroom versnelling nadat de moordenaar in september en november 1997 weer had toegeslagen. „Toen wer den vragen gesteld m de Franse media. Misschien had ik eerder de publiciteit moeten zoeken." Hoogste prioriteit Een woordvoerder van de Parijse politie legde gisteren alle kritiek naast zich neer. Hij zei dat het on derzoek de hoogste prioriteit had bij Martine Monteil, hoogste baas van de criminele brigade van de Parijse politie. 'Madame', zei hij, had dertig man op de zaak gezet. Guy Georges was begin 1995 al eens opgepakt op verdenking van de moord op een vrouw in een par keergarage. Hij bleek niets met die moord van doen te hebben, maar de politie onderzocht bij de gelegenheid wel zijn DNA en leg de een dossier van hem aan. Dat DNA bleek hetzelfde tc zijn als het genetisch materiaal dat hij in dc vorm van sperma op Agnes Nijkamp en Heieen Frinking had achtergelaten. Dat het toch ruim drie jaar heeft gekost om hem te vinden, kwam volgens de politie doordat DNA-banken in Frank rijk bij wet zijn verboden. Alleen Tijdrovend Van elke verdachte van een sek sueel misdrijf wordt het genetisch materiaal genomen," zei de woordvoerder van de politie. „Maar dat mag vervolgens niet in een centraal bestand worden op geslagen; het blijft in het laborato rium dat het onderzoek heeft ge daan. Als wij van een van de 2500 verdachten van wie we een dos sier hebben, het DNA willen ken nen, moeten we naar het betref fende laboratorium gaan. Dat is een tijdrovende bezigheid." Voor Gerard Frinking is dat ech ter een onbevredigende verkla ring. „Zelfs als de DNA-bestan- den in verschillende plaatsen lig gen opgeslagen, kan ik me niet voorstellen dat je drie jaar nodig hebt om een moordenaar te vin den. Ik vind dat schokkend." Guy Georges werd gistermiddag formeel in staat van beschuldi ging gesteld voor slechts drie van de zeven moorden waarvan hij wordt verdacht. Dat waren de moorden waarbij hij bruikbaar ge netisch materiaal had achtergela ten. Hij werd ook beticht van een poging tot moord op een 2o-jaiigc Parisienne. Zij was de enige die. op 16 juni 1995, enn slaagde aan de seriemoordenaar te ontkomen door uit het raam van haar appar tement te springen. Zij was het ook die toen al een gedeeltelijk signalement van de dader kon verschaffen. De campagne voor de Tweede Kamerverkiezingen kan be ginnen, want het Centraal Plan Bureau heeft op de zijn bekende genadeloze wijze de programma's van de vijf grootste partijen doorgelicht. Dat levert iedere partij genoeg stof om de andere vier tot de verkiezingsdag, 6 mei, te beschimpen. Zo'n CPB-doorrekening, die voor het eerst plaatsvond voor de ver kiezingen in 1986, heeft de status gekregen van een accountants verklaring. Deze analyse maakt het onmogelijk dat partijen onaan gename gevolgen van hun mooie plannen op gewiekste wijze ver bloemen. Niet voor niets werd het CPB vier jaar geleden, toen nog onder leiding van de huidige minister van Financiën Zalm, wel eens de 'Bloedraad van Aiva' genoemd. Toen kraakte het CPB me nig programma: de haperende economie, hoge werkloosheid en zor gelijke overheidsfinanciën dwongen alle partijen tot nóg grotere be zuinigingen dan zij toch al van plan waren. Dit jaar hadden de schrijvers van de verkiezingsprogramma's het een stuk gemakkelijker. Het gaat immers goed met Nederland. Voorspeld wordt dat de economie ook in 1998 en '99 behoorlijk groeit en ook de overheidsfinanciën zijn op orde. Uitgaande van een 'behoedzame groei' van de economie met 2 procent per jaar, mogen de partijen op voorhand zes miljard gulden aan extra inkom sten inboeken. Ter vergelijking: vier jaar geleden gingen de partij en uit van bezuinigingen die varieerden van acht miljard (PvdA) tot 20 miljard (VVD), nu variëren ze van 3 miljard (PvdA) tot 10 miljard (Groenlinks en WD), terwijl ook de bedragen die beschikbaar wor den gesteld voor nieuw beleid bij alle partijen groter zijn. Pijnlijke, maar verborgen boodschappen heeft het CPB nu dan ook nauwelijks gevonden in de verkiezingsprogramma's. Toch leveren de doorrekeningen ook deze keer genoeg stof op om een belangrij ke rol in de verkiezingscampagne te spelen. Meest in het oog springt dat D66, PvdA en WD op sociaal-economisch terrein hun beproefde recept gewoon nog een keer uitschrijven. Met vergaande lastenverlichting in combinatie met loonmatiging zorgen zij voor verreweg de grootste banengroei. Het programma van het CDA, dat geen lastenverlichting wil maar meer geld vrij maakt voor gezinnen en lager betaalden, leidt nauwelijks tot extra banen, Zowel PvdA, D66 als de WD lieten gisteren al meteen weten dat het CDA zich zelf hiermee in feite uit de markt prijst. Dat geldt in nog sterkere mate voor GroenLinks. Hun leider Rosen- móller liet na de voor hem zo gunstig verlopen gemeenteraadsver kiezingen doorschemeren dat zijn partij niet per definitie in de op positie blijft. Maar geen van de grote partijen is mentaal of materi eel in staat zulke vergaande compromissen te sluiten. Op zich is het fraai dat GroenLinks een programma presenteert dat de grootste banengroei oplevert, maar het zal bij plannen blijven. Groenlinks haalt zoveel overhoop, dat ze de andere partijen toch weer in el- kaars armen drijft. Een garantie voor een vlotte kabinetsformatie is er echter nog niet. In de politiek gaat het met alleen om cijfertjes, maar vooral ook om machtsverhoudingen en vertrouwen in elkaar. Daar gaat dit CPB* rapport niet over. Bovendien zijn de prognoses van het CPB, zei oud-directeur Zalm destijds, 'net zo onzeker als die van het KNMI'. Het kan vriezen en het kan dooien in verkiezingstijd. Maar zoals de zaken nu liggen, gaat paars zonnige tijden tegemoet. Londen Een achtjarig Brits jon getje dat niet kon praten, heeft zijn eerste woorden geuit na zwempartijen met dolfijnen. De Britse kranten schrijven vandaag dat Nikki Brice in een therapeu tisch dolfinarium in het Ameri kaanse Miami begint te spreken. Nikki heeft door een zuurstofge brek bij de geboorte nooit een woord kunnen uiten. Zijn ouders, familie, vrienden en artiesten, onder wie de Spice Girls, hebben hem voor 35.000 gulden een behandeling van drie weken gegeven in het dolfijnen centrum in Miami. Na enkele da gen in het centrum heeft de thera pie al vruchten afgeworpen. Toen zijn moeder hem uit het zwembad met dotfijnen kwam halen mom pelde Nikki 'inside', om aan te ge ven dat hij in het water wilde blij ven met de walvisachtige zoogdie ren. Zijn vocabulaire is vervolgens uit gebreid met de woorden 'alsje blieft' en 'duik'. ROW""*0 Rotterdam, WC Zuidplein 516 luiï'ji.ïL.k v"L 'k GRAAó 5AME* Mtt f* SUtHtE» W ?A» t-JS» ALLEE" 'sy

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1