9 Bestemmingsplan weer voor de rechter Gemeente en middenstand in Schiedam dromen van een nieuwe Gouden Eeuw Engelandvaarders komen om in Ylaardingse sloep üotterclafsis iagiilad Omwonenden Hollandiaterrein volharden in hun strijd tegen de gemeente Kan het sportende kind winnen van het computerende kind? Stena Line en Delfland ruziën over opstelterrein Onderwijs voor Bouvy, bouwzaken naar Gouma Leo van Ierland Koning der Verlovingsringen Jjjöbaan lSlterdam*Teïize uOÖ vël^HllëïïcBlnerllen ringen" m Oude kerkhof bijna klaar Cafés open tot één uur Vier ramen van huis ingegooid Vernielingen Waardenberg en De Jong komen niet Rotterdams Dagblad tJLS Waterweg Vrijdag 27 maart 1998 Schiedam Deze week is de laatste hand gelegd aan het be planten van het Oude Kerkhof. De dienst groenvoorziening heeft rozen, taxus en een bij zondere moerbeiboom in de grond gezet. Met hetbepianten komt de herinrichting van het parkje aan de Lange Kerk straat in Schiedam in de afron dende fase. Ruim een maand geleden werd gestart met het grondwerk en het aanleggen van de paden. Ook werd een laag muurtje aan de kerkzijde vervangen. Bij de ingang ligt nu een honden- rooster zodat de viervoeters niet hun behoefte kunnen doen in het stadsparkje. Bij het ontwerp van het parkje is uitgegaan van de eis dat de bijzondere plek in het centrum zijn rustige karakter moest be houden maar dat er wei meer gebruiksmogelijkheden zou den komen. Aan dat laatste is voldaan door de aanleg van een verharding met grind waarop in de zomer kleine con certen of een fancy fair gehou den kunnen worden. Maar ook als er geen bijzonde re activiteiten zijn kan er wor den genoten in het parkje. De beplanting van rozen en de 's winters groenblijvende taxus zorgt ervoor dat er in alle sei zoenen wat te zien is in het Ou de Kerkhof. Ook de klassieke parkbanken dragen hiertoe bij. Na het beplanten staan er nog een paar werkzaamheden op de agenda. Zo wordt de toe gangspoort bij de Lange Kerk straat gerepareerd, wordt dit najaar nog een groot aantal bloembollen in het gras ge plant en komen er taxusstrui ken die samen een levend beeldhouwwerk vormen. Ver der wordt onderzocht of het beeld van de heilige Liduina een plaats kan krijgen in het de stadstuin. Het beeld staat nu bij het Stedelijk Museum in de Hoogstraat Vlaardingen De cafés in iur- dingen mogen vanaf 6 april door deweeks tot 01.00 uur open blij ven. Dat staat in de nieuwe Alge mene Plaatselijke Verordening die maandag over een week van kracht wordt. Met deze maatregel worden de sluitingstijden van de horeca gelijk getrokken met buurgemeenten Schiedam en Maassluis. De horeca-onderne- mers dringen daar al langere tijd op aan bij de gemeente. Tot nu toe moesten zij doordeweeks de deu ren om middernacht op slot doen. In het weekeinde zijn de cafés open tot 02.00 uur; dat blijft zo. Hoek van Holland Van een wo ning aan de Bonte Craystraat in Hoek van Holland zijn vannacht vier ramen ingegooid. Bewoners schrokken wakker en belden de politie, maar die heeft de daders niet kunnen traceren. „Het is on duidelijk of het om balorigheid gaat, of dat het een gerichte actie was om de bewoners van de wo ning te pesten," aldus de politie. Maassluis—Diverse auto's zijn af gelopen nacht vernield in Maas sluis. Spiegels zijn aan de Vloot van auto's gerukt. Op de kruising P. C. Hooftlaan en G. A. Bredero- laan zijn van drie auto's de achter ruit met een koevoet ingeslagen. En aan de Koningin Wilhelmina- laan, vlakbij het station, zijn elf banden lek gestoken. Er is niets uit de auto's gestolen. Vlaardingen De voorstellingen van Waardenberg De Jong in de Stadsgehoorzaal gaan vanavond en morgenavond niet door in ver band met ziekte van Wilfried de Jong. Er komt geen andere da tum. Gekochte kaartjes worden terugbetaald. Den Haag/Schiedam Drie rechters van de Raad van State in Den Haag hebben zich gisteren gebogen over het nieuwe Sehiedamse bestemmingsplan 'Nieuwland Hollandiaterrein 1995'. De kwestie is door omwonenden van het voormalige Hollandiater rein bij de Raad van State aange kaart. Zij blijven roepen tegen wie het maar horen wil dat de ge meente onvoldoende doet om de parkeerproblemen in de wijk op te lossen cn dat de op het Hollan diaterrein geplande nieuwbouw (104 woningen) veel te massaal wordt. Niet ver genoeg Begin vorig jaar werd het bestem mingsplan Hollandiaterrein afge keurd door het provinciebestuur. Waarom gaan de omwonenden toch naar de Raad van State, lijkt dan de vraag. Het blijkt dat de omwonenden vinden dat het pro vinciebestuur niet ver genoeg is gegaan. Het bestemmingsplan is weliswaar afgekeurd, maar de provinciale bestuurders hebben tevens laten weten dat ze zich in de geplande nieuwbouw wel kun nen vinden. Uit het plan bleek niet duidelijk welke gebieden groen blijven en welke bestemd worden voor par keren. Als het gemeentebestuur daarover duidelijkheid schept, kan een nieuw door net gemeen tebestuur op te stellen bestem mingsplan wat betreft de provin ciale bestuurders wel door. De Raad van State gaat nu beoorde len of het provinciebestuur harde re uitspraken had moeten doen. Binnen een lern.jn van zes we ken is dat oordeel te verwachten. Overigens wordt ondanks het af gekeurde bestemmingsplan wel al gebouwd op het Hollandiater rein. Het provinciebestuur heeft daarvoor toestemming gegeven. Tegen dat besluit is door de om wonenden ook weer op gemeente lijk en provinciaal niveau en bij de Rotterdamse bestuursrechter beroep ingesteld. In die zaken zijn nog geen uitspraken gedaan. Door Edwin Corneüsse Schiedam De tegenstanders van de komst van Jan des Bouvrie naar Schiedam zijn gewaar schuwd. De polsslag van het ge bied in de omgeving van de Ko renbeurs zal drastisch verande ren. Levendig zal het er worden. Zeg maar gerust druk. bruisend. Enkele honderden mensen extra per maand zullen er langs de ra men schuiven. Of beter gezegd: langs de etalages. Want de komst van de designmeester zal een gro te aanzuigende werking hebben. Allerlei winkeltjes, galeries en ho recagelegenheden zullen als pad destoelen uit de grond schieten. Het woonmekka van de Randstad zal ontstaan, midden in de histori sche binnenstad van Schiedam. Als de toekomstverwachtingen van het gemeentebestuur, de lo kale middenstand en de design- meester bij elkaar op worden ge teld, lijkt maar één conclusie mo gelijk: Schiedam gaat een nieuwe Gouden Eeuw tegemoet. Waar het in een ver verleden de jeneverin dustrie was, zal het nu de meubel en woonindustrie zijn die de stad economisch vele tandjes hoger zal zetten. Over één ding zijn de kla gers en de juichers - de laatsten zijn overigens ver in de meerder heid- het roerend eens: saaier dan nu kan het stukje binnenstad in de omgeving van de Koren beurs bijna niet worden. Het ver schil is echter dat de ene partij dat prima vindt en de andere niet. Dull „Ik heb een paar keer rondgewan deld in de omgeving van de Lange Haven en ontdekt dat het een gro te overeenkomst heeft met de an dere plekken waar ik al gevestigd ben of me wil vestigen. Het is er gewoon dull," zei Jan des Bou vrie, die blijkbaar de nuance van een Engels woord nodig had om te zeggen dat er meer te beleven valt in het historisch stukje binnen stad. „Hst is er doods, het bruist niet. Er gebeurt gewoon niets. De deuren moeten weer open. Er zijn hier nog te veel deuren dicht." Als de droom van Des Bouvrie uit pakt zoals hij gisteren schetste bij de ondertekening van de intentie overeenkomst, zal er over eenjaar een einde komen aan de saaiheid van de Lange Haven. Op 1 april 1999 wil de koning van de naturel- tinten namelijk de deuren openen van de Korenbeurs en de voorma lige bibliotheek. Op de respectie velijk 1500 en 500 vierkante meter zal dan alles te vinden zijn op het gebied van woondesign en meu belen. Des Bouvrie zal de rijksmo numenten niet alleen betrekken. Een rits bedrijfjes en ontwerpers neemt ook intrek in de monumen tale panden. Het enthousiasme uit deze hoek is zo groot dat de ge bouwen nu al vol zijn. „We zullen Burgemeester Scheeres gaat met paraplu Jan des Bouvrie voorbij het binnengaan van de Koren beurs, waar ze later nog een partijtje tafeltennis zouden spelen. Foto Germ de Heus/Roei Dijkstra moeten schrappen," aldus Des Bouvrie, die zich ook gisteren weer in zijn witte pak had gesto ken. „Er zijn al veel bedrijven die zich hebben aangemeld. Ook uit deze regio. Ik vind het belangrijk dat ook deze groep aan bod komt want zo versterk je de lokale bin ding. In elk geval zal er streng worden geselecteerd. Een voor waarde zal zijn dat de bedrijven een eigen binnenhuisarchitect in dienst hebben. Dat is een must." Des Bouvrie zal de Korenbeurs - deze naam blijft behouden - en de voormalige bibliotheek gron dig laten restaureren. Zeker vijf miljoen gulden zal hij hier aan moeten besteden. Bij de restaura tie zal hij nauw samenwerken met de Rijksmonumentendienst en nauwlettend in de gaten worden gehouden door de gemeente. De angst voor toeters en bellen is echter ongegrond, zo verzekerde Des Bouvrie gisteren. „Ik ben een warm aanhanger van eenvoud en oorspronkelijkheid. Dat creëert voor mij de juiste sfeer. In dat beeld passen zeker geen grote lichtreclames." De buitenkant van de twee histo rische panden wordt niet alleen gerestaureerd. Ook alle toevoe gingen die de laatste decennia zijn gedaan aan het exterieur wor- Met veel aandacht voorde hapjes wordt Des Bouvrie met een Sch iedamse tongval geïn terviewd door een verslagge ver van Radio Rijnmond, roto Gerntde Heus/Roel Dijkstra den verwijderd. Zo wordt gepro beerd de oorspronkelijke bouw stijl zo dicht mogelijk te benade ren. Van binnen zal de slopersha mer wél flink te keer gaan. Alle wandjes, schotten, aftimmerin- gen zullen eruit worden geslagen. „Dat moet er allemaal uit. Het moet weer een grote open ruimte worden met veel licht," zo schets te Des Bouvrie gisteren het toe komstig interieur. Eén van de aanwezigen vroeg gisteren nog of de gemeente om advies gevraagd zou worden bij de inrichting en in deling van de twee gebouwen. „Ik denk dat ik die creativiteit zelf wel in huis heb," antwoordde Des Bouvrie glimlachend. Impuls Des Bouvrie heeft hoge verwach tingen van zijn nieuwe vestiging. De Sehiedamse vestiging zal uit groeien tot het design en meubel centrum van de Rijnmond, is zijn overtuiging. Het gemeentebe stuur en plaatselijke onderne mers delen deze mening. Dat valt niet alleen op te maken uit de uit spraken maar ook uit de manier waarop Schiedam en de lokale po litiek de afgelopen tijd zijn warm- gemaakt voor de komst van de be kende ontwerper. De naam Des Bouvrie staat. Ervaring in Naar- den heeft aangetoond dat zijn for mule en naam kunnen zorgen voor een forse economische im puls Een impuls die de Sehie damse binnenstad hard kan ge bruiken. Dat zal ongetwijfeld heb ben meegewogen in de afweging en de opstelling van het Sehie damse gemeentebestuur. Het is bijvoorbeeld maar de vraag of een onbekendere ondernemer een zelfde voorkeursbehandeling zou hebben gekregen. „De plannen van Jan des Bouvrie zien er goed uit," zei een duidelijk trotse burgemeester Scheeres gis teren. „Het sluit ook naadloos aan bij de plannen zoals die zijn ver woord in ons actieplan voor de binnenstad 'Een toekomst voor de oorsprong'. We hebben dan ook hoge verwachtingen Voorde hui dige terughoudenheid en beschei denheid waarmee Schiedammers over hun stad praten, zal in de toe komst steeds minder reden zijn." Door Ben v&ti Karen Waardingen Een uit de Vlaardingse ha ven gestolen houten zeesloep is eind 1941 vier Rotterdamse Engelandvaarders nood lottig geworden. Eenmaal op zee bleek de VL.38 'Zeemeeuw5 geen aandrijfas en stuwschroef te hebben. Dagenlang dreven ze stuurloos rond. „Wij hebben al die tijd slechts drie vlieg tuigen gezien en voor de rest niets anders dan lucht, wateren meeuwen," schreef één van de slachtoffers acht dagen na het ver trek uit Vlaardingen in een brief, die als flessenpost aan land is gespoeld en na de oorlog bij zijn ouders terecht kwam. Deze mislukte Engelandvaart vanuit Vlaardingen is één van de 110 gevallen, die staan beschreven in het vanmiddag ver schenen boek Vrijheid achter de horizon'. Het is het resultaat van een jarenlange speurtocht van Zaandammer Jan Bruin, oud-bedrijfsleider van een machinefabriek en secretaris van het Voormalig Zaans Ver zet. Hij schat dat hij met zijn onderzoek enige duidelijkheid heeft verschaft aan na bestaanden van 450 Engelandvaarders. Zij hebben vele jaren in onzekerheid geleefd over het lot van hun familielid of verloofde. Sommigen stonden vaak onnodig lang als 'vermist' te boek omdat officiële instanties vergaten de familie te informeren. Zo sprak de moeder van één van de met de Vlaardingse zeesloep omgekomen man nen op haar sterfbed de hoop uit, dat haar zoon nog wel zou terugkeren. Zijn naam stond toen al op het Vijfluik op het ereveld in Loenen in de rij van omgekomen Enge landvaarders vermeld. Bruin maakte het vanmiddag op het mari nevliegkamp Valkenburg bij Katwijk ge presenteerde boek samen met de journa list Jan van der Werff. Prins Bernhard schreef een voorwoord. Jan Bruin startte zijn onderzoek in 1990 toen kinderen van het Willem de Zwijger college in Bussum hem te hulp riepen bij hun zoektocht naar de belevenissen van Englandvaarders, Hij registreerde vervol gens vele pogingen, namen van deelne mers, het materiaal dat ze gebruikten, van waar in Nederland werd vertrokken en hoe de tocht verliep. Hij dook in archieven en sprak met oud-Engelandvaarders, hun hel pers en nabestaanden. Morgen m het Rotterdams Dagblad meer over 'Vrijheid achter de horizon' en de er varingen van Engelandvaarders, die van uit Vlaardingen vertrokken. Door Tonny van der Mee Vlaardingen Vlaardingse kin deren zijn 'dikke kinderen'. Tenminste, dat liet wethouder Ton van der Steen zich ooit eens ontvallen. De jeugd zou te wei nig sporten. Op basisschool De Ark weten ze wel beter, „Wij dik? De politici zijn dik!" zijn ze geneigd te zeggen. Met een spor tieve middag bij voetbalvereni ging HVO, zetten ongeveer ne gentig scholieren uit groep 3 tot en met 6 gisteren hun stille boodschap met veel overtuiging kracht bij. Het bezoek aan HVO maakt dêel uit van het project 'Kinderen maken kennis met sport', dat van 16 maart tot 1 april op De Ark wordt gehouden. Met een tour langs verschillende sport verenigingen wil de school de 250 kinderen met clubs in con tact brengen. Het doel is ze te stimuleren meer te gaan spor ten. Op de kennsimakingsdag bij HVO moeten de scholieren een voetbalpareours afleggen. De 7-jarige Richelle uit groep 3 van basisschool De Ark weet het aan het eind van de middag he lemaal zeker. „Ik wil graag voet ballen," zegt ze. Tot voor kort zat ze op aerobics. „Maar daar werd ik te moe van," Moeder hoort de mijmeringen van haar dochter gelaten aan. „Kinderen kunnen zo van het ene op het andere mo ment van gedachten verande ren. Als je ze op een andere sport doet, zijn ze het na een maand weer zat. Dus ik wacht eerst maar af wat ze precies wil. Maar ik vind het wel belangrijk dat ze beweegt." Richelle is het daar helemaal mee eens. „Door sport worden je spieren goed," vult ze aan. Televisie En dat is precies de instelling die de school wil bereiken met de kinderen. „Er zijn steeds minder sportende kinderen en steeds meer computerende kin deren," zegt docente Anita van Dam van groep 8. Televisie en computers zijn tegenwoordig immers de concurrenten voor de sport. Van Dam: „Maar bü ons op school valt het wel mee, want daar wordt redelijk veel aan sport gedaan door de kinderen. Het grootste probleem is spor tende kinderen in de puberteit vast te houden. Want dan komen de Albert Heijn en de Super om de hoek kijken. Het gevaar van gekluisterd aan de beeldbuis zit ten, heeft dan plaatsgemaakt voor verkering, werk en uit- - gaan." En wil deze jeugd niet uitgroeien tot de 'vierkante- ogen-generatie', die opgeslokt dreigt te worden door de presta tiegerichte maatschappij, dan moet daar met dit soort activitei ten wat aan gedaan moeten wor den vinden ze op de school. Volgens Van Dam moet de ge meente ook een beter sportsti- mulermgsbeleid voeren. „Aan gezien Vlaardingen één van de tien gemeenten is die subsidie van het rijk krijgen om een sporteonsulent aan te trekken, blijkt in elk geval dat het hard nodig is. Want sport is jarenlang de sluitpost op de begroting ge weest en eigenlijk wordt een ontmoedigingsbeleid gevoerd." Verdedigen Daarom is deze vorm van sport- stimulering door goede samen werking tussen scholen en ver enigingen een prima manier om kinderen kennis te laten maken met sport. Jeugdvoorzitter Vin cent Verstift van HVO reageert enthousiast op de grote op komst. „Gezien het succes wil len wij direct scholen benaderen om ze een totaalpakket aan te bieden." Naomi (9) uit groep 5 zal van dat pakket waarschijnlijk geen ge bruik maken. Zelf doet ze aan judo. „Want als kinderen verve lend doen, leer je jezelf te verde digen," legt ze uit. In tegenstel ling tot haar buurvrouw moet ze niks hebben van. voetbal. „Je wordt er vies van, het is keihard en ais het regent, word je kled dernat." Wat dat betreft zat het gister middag niet mee met het weer. Maar zelfs dê miezerige regen kon het enthousiasme van de scholieren niet temperen. Als verzopen katjes genieten ze in de kantine van een frisdrankje en een voorlichtingsfilm van de KNVB. Want sport is niet alleen goed voor de gezondheid. „Het groepsgevoel is ook belangrijk," zegt Van Dam. „Het willen win nen, het leren verliezen en socia le vaardigheden leren. Daar kan geen schoolles tegenop." Hoek van Holland—Rederij Stena Line is in conflict met het Hoog heemraadschap van Delfland, dat de rederij een zogenoemd opstel terrein voor vrachtwagens heeft ontnomen. Het schap had het op- stelteirein van Stena Line nodig om dijkverzwaringen uit te voe ren. Een nieuw terrein wordt bin nenkort ontwikkeld. Hiervoor worden de komende weken onder meer drie bunkers opgeblazen. Nadat het terrein is geëgaliseerd wordt het door de gemeente Rot terdam ter beschikking gesteld aan Stena Line. Maar volgens directeur W. de Lan ge van de rederij kost verdere in richting van het opstelterrein en kele miljoenen guldens. „Ons vo rige terrein is min of meer ontei gend door het hoogheemraad schap, terwijl we het nieuwe op stelterrein nog moeten inrichten. Wij eisen daarom een rechtvaardi ge afhandeling van deze zaak door het Hoogheemraadschap van Delfland, in de vorm van een ruimhartige financiële compensa tie. Desnoods afgedwongen via een rechtszaak. We praten hier over een investering van miljoe nen guldens." Een woordvoerder van het Hoogheemraadschap be vestigt dat er verschil van mening bestaat: „Een taxatiecommissie is op dit moment in opdracht van de rechtbank bezig om hiervoor een bedrag vast te stellen." Maasland De portefeuilleverde ling van het nieuwe college van de gemeente Maasland is bekend. Burgemeester Kokxhoorn en wet houders De Nie (CDA) en Bouvy (WD) zitten twee commissies voor, Gouma (PvdA) neemt er één voor z'n rekening. De nieuwe wet houder Gouma krijgt ruimtelijke ordening en volkshuisvesting on der zijn hoede. Daarnaast heeft hij bouwzaken en de verbetering van de interne organisatie binnen de muren van het gemeentehuis van Maasland in zijn takenpakket gekregen De andere nieuweling, WD'er Bouvy, heeft vanaf 14 april onderwijs, welzijn en be schermd dorpsgezicht in haar por tefeuille. Verder is de eerste vrou welijke wethouder van Maasland verantwoordelijk voor sport, re creatie en cultuur, monumenten zorg, volksgezondheid en oude ren- en jongerenbeleid. Kokxhoorn neemt algemene en bestuurlijke zaken en economie en financiën voor haar rekening. Haar portefeuille bestaat verder uit voorlichting, openbare orde en veiligheid, personeel en organisa tie, automatisering, grondbedrijf, werkgelegenheid, Midden-Delf land, CAI Westland en het nutsbe drijf. De Nie tenslotte doet open bare werken en milieu en blijft de Maaslandse vertegenwoordiger binnen Haaglanden en de Be- stuurs Commissie Westland (BCW).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3