14 Shell blij met komst burenraad Verbazing over onderzoek brand Kleinpolder Miljoenenschuld voor 'Hollandse Berlusconi' Wachten op Waits niet beloond Leraar gewond tijdens schoolreis naar Drente Directie wil met omwonenden afspraken maken over veiligheid 'Makkelijk brandje' in Charlois snel geblust Geen buurtsuper voor Hoogvliets Tussenwater Dode hermelijnen gevonden op Dordtselaan Voormalige Rotterdamse snackbarhouder Neil S. Lachman toont zich notoire wanbetaler De Coolsi Nieuw elan bij ROM-Rijnmónd Rotterdams Dagblad Dinsdag 31 maart 1998 Roden/Rotterdam Een docent van een Rotterdamse school is af gelopen zondag in het Drentse Roden gewond geraakt bij scher mutselingen tussen zijn leerlin gen en Drentse jongens. De man brak daarbij zijn heup en is naar het Academisch Ziekenhuis Gro ningen gebracht. De docent was een weekeind op schoolreis met zijn leerlingen uit 4 mavo/vbo. De man stond in de deuropening van een café annex disco in het dorp, toen hij een groepje jongens enkele meisjes uit zyn groep zag achtervolgen. De meisjes vlucht ten daarop het café in. Toen een van de achtervolgers bij de ingang van het café arriveerde, trapte hij plotseling de deur dicht die vervolgens hard tegen de do cent sloeg. De knapen zijn er van door gegaan. Wat precies de aanleiding was, is niet bekend. De docent is nog niet gehoord. Wel weet men dat de meisjes tijdens hun bezoek aan de disco in een telefooncel wijden bellen en dal zij daarbij op de Drentse jongens stuitten. Waar schijnlijk ontstond er een scheld partij, waarna de meisjes terug naar de disco vluchtten. Daar werd de leraar geraakt. Rotterdam Een kwartiertje had de Rotterdamse brandweer van ochtend nodig om een uitslaande brand, in een woning op de vierde verdieping van een flat aan het Charloisse Hoofd, onder controle te krijgen. „De bestrijding van de brand," zegt officier van dienst J.A. Mul, „was geen probleem. We konden er makkelijk bij vanaf de galerij." Omwonenden hadden, vlak nadat het vuur was ontdekt, al op eigen kracht hun huis kunnen verlaten. Eén vrouw verstuikte daarbij haar enkel. Ze bekeken, in haastig aan geschoten kleding, het werk van de brandweer vanaf de straat. Mul: „Het voordeel van dit soort nieuwbouwwoningen is dat het een soort betonnen holles zijn. De brand blijft doorgaans tot één compartiment beperkt. By oudere panden, met veel hout erin, heb je kans dat het vuur overslaat." De urandweer moest bij een wo ning de deur openbreken. Er bleek niemand aanwezig. Een aantal belendende panden liep waterschade op. Een buurman, die schuin onder de uitgebrande woning woont: „De brandweer heeft ons gezegd dat het wel een tijdje kan duren voordat het water doorsijpelt." De meeste omwo nenden waren later in de ochtend al in hun huizen teruggekeerd. Door Kor Kege| Rotterdam De directie van de Shell-raffinaderij op Pernis heeft gisteravond enthousiast gereageerd op het initiatief van omwonenden om tot een burenraad te komen. Shell ziet er een uitstekende mogelijkheid in om de communicatie met de omliggende woonwijken in Schiedam. Vlaardingen, Spijke- nisse, Hoogvliet en Pernis te verbeteren. Directielid Tom de Jong wil er naar streven met de burenraad tot afspraken te komen, die de relatie tussen het bedrijf en de woonom geving aanzienlijk kunnen verbe teren. Hij heeft daarom met grote belangstelling kennis genomen van de ideeën die een platform van bewoners er zelf over heeft. Het platform vraagt Shell om star- tersprojecten te ondersteunen. het bedrijfsterrein aan de Vonde- lingenweg te opzoomeren en maatschappelijke initiatieven met menskracht en middelen te stimuleren. Verkennen Shell zal de mogelijkheden ver kennen. De Jong ziet geen enkel beletsel om alle suggesties open lijk te bespreken, ook niet waar het gaat om scholing van kansar me omwonenden en steun aan vrijwilligersprojecten die de sa menlevingsopbouw ten goede ko men. Het belangrijkste doel blijft echter om de veiligheidsbeleving van een kwart miljoen Rijnmon- ders in de directe omgeving van het bedrijf te verbeteren. De af spraken tussen Shell en de buren- raad-in-oprichting kunnen even tueel uitmonden in een conve nant of (officieuze) maatschappe lijke verblijfsvergunning. Dat hangt van het overleg af. Na dat volgende week rapport zal worden uitgebracht aan het regio nale platform Hinder Veilig heid onder voorzitterschap van gedeputeerde Brouwer, kan wat De Jong betreft de burenraad for meel van start gaan. Een eerste bijeenkomst is gepland op 23 april. Geïnteresseerde omwonen den kunnen zich aanmelden bij de burenraad, want versterking kan dit prille orgaan wel degelijk gebruiken. Liefst heeft voorzitter Bert Randel uit Vlaardingen dat zich deskundige bewoners uit verschillende disciplines aanmel den. Experiment Shell-Pemis is van alle raffinade rijen in de Europoort en Botlek de grootste, maar ook verreweg het meest ongunstig gelegen, met veel meer woonwijken rondom dan bij vergelijkbare bedrijven. Communicatie met de omgeving is er af en toe slechts via de media en de DCMR Milieudienst Rijn mond. De burenraad kan het mo gelijk maken dat er tweerichting- verkeer in de informatievoorzie- ningkomt. Shell-Pemis wil de bu renraad dan ook mede benutten als adviesorgaan bij het streven om maatschappelijk meer geac cepteerd te raken. Het bedrijf wil zichzelf verlossen van bet weinig rooskleurige imago dat het sinds de jaren zestig heeft. De cultuur is veel opener geworden en de vei ligheidseisen zijn scherper. De Jong vindt dat het bedrijf di rect aanspreekbaar moet zijn voor de omwonenden. Dat zal voor bei de partijen even wennen zijn. Een boeiend experiment, vindt zowel Shell als het bewonersplatform. Rotterdam- Er bestaat nauwelijks kans dat de nieuwe woonwijk Tussenwater in deelgemeente Hoogvliet een eigen "buurtsuper- "krijgt, De wijkbewoners kunnen straks wel terecht bij kleine ver kooppunten in en nabij het nieu we metrostation-op-poten dat aan zuidrand van Tussenwater wordt gebouwd, Maar die lokale detail handel is voornamelijk gericht op cte spontane kooplust van metro reizigers en passanten. Klein schalig en beperkt dus. Die summiere mededeling werd gisteravond door de u -elgemeen- te gedaan tijdens een openbare inspraakavond waarbij aanpas sing van het bestemmingsplan Gadering van 1994 aan de orde kwam. De voorlichtingsavond werd door Rotterdam en Hoogvliet in geza menlijk overleg belegd omdat een deel van de inrichting v»"- Vt ge bied (vestiging van ee.i stadsge vangenis op het bedrijvengebied) onder Rotterdamse regiem valt. Voor de penitentiare inrichting (circa 200 celeenheden) is aanpas sing van het bestemmingsplan Gadering noodzakelijk. Rotterdam De conclusie van de politie dat de brand op bedrijven terrein Kleinpolder is veroorzaakt door iverkzaamheden op het dak van een van de bedrijven, heeft tot verbaasde reacties bij de be trokkenen geleid. De recherche stelt, na bijna twee maanden on derzoek, dat het vuur 'zeer waar schijnlijk' te wijten is aan het ge bruik van snijbranders bovenop houthandel Abraham van Stolk. Volgens het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk kunnen gloei ende metaaldruppels, veroor zaakt door bet werken met snij branders, nog geruime tijd later voor ontbranding zorgen. In dit geval zat er een verschil van der tien uur tussen het beëindigen van het werk en de brand. De bevindingen van het politie team, dat de grote brand op 29 ja nuari onderzocht, zijn inmiddels aan Justitie gerapporteerd. Dat er sprake zou zijn van brandstich ting - een optie die lange tijd werd opengelaten - is volgens een woordvoerder Vooralsnog niet vastgesteld'. Niet bewezen is trou wens dat er van opzet of s,chuid sprake is. „Er is na afloop van het werk gecontroleerd. Toen was al les in orde," stelt de zegsman. De brand legde destijds vier bedrij ven in de as en zorgde voor een schade van vele tientallen miljoe- Door de brand van29 januari op het bedrijventerrein Kleinpolder werden vier bedrijven getroffen. Archieffoto Roel Dijkstra nen guldens. Directeur P. T. H. van Roor van houthandel Abraham van Stolk is verbaasd over de conclusies van de politie. „Ik kan hier niets mee," zegt hij. „Dit verhaal hoor de ik een maand geleden al. Later had de politie weer een blikje ge vonden, waarin benzine had geze ten. Ik weet niet wat ik er mee moet. En het ligt nogal gevoelig, in verband met de verzekering." Aangestoken Buurman P. Dankaart, directeur van het destijds eveneens uitge brande Daka aan de Abraham van Stolkweg, had eveneens van-de politie begrepen dat het vuur was aangestoken. „We hebben die dag voor de brand gezien hoe. ze met die snijbranders in de weer wa ren. Als je toen al zag wat er alle maal aan vonken naar beneden viel op dat hout. Dan vraag je om moeilijkheden. De houthandel hield zelf vol dat het brandstich ting is geweest." Ook de tussenpersoon van Daka, C. van Steensel van Van Steensel jr. Assurantiën, had eveneens op brandstichting als uitkomst van het onderzoek gerekend. „Het laatste dat we hoorden, is dat het was aangestoken. De verzeke raars hadden zich hierbij al neer gelegd. Van een kale kip kun je tenslotte niet plukken. Maar dit biedt meer mogelijkheden om de schade te verhalen. En als dat mo gelijk is, dan denk ik hierbij aan het bedrijf dat het werk heeft uit gevoerd óf degene die daartoe de opdracht heeft gegeven." Gesteggel Het werk op het dak van de hout handel was overigens door Abra ham van Stolk uitbesteed aan een gespecialiseerd bedrijf. Volgens een woordvoerder van het Ver bond van Verzekeraars kunnen dit soort situaties nog heel wat 'ju ridisch gesteggel' opleveren. „In het algemeen kar? het zijn dat de brandverzekeraa: de schade of een deel van de schade doorbere kent aan de veroorzaker. Maar dat moet per zaak worden bekeken. Want er zijn altijd allerlei nuan ces." Spelende kinderen kregen gisteren aar» de Dordtselaan de schrik van hun leven. In de schaduw van een boom vonden ze een vier tal dode hermelijnen. De dieren waren gevild en al -dus van hun vlees ontdaan- en waren met een touwtje aan elkaar gebonden. „Iemand heeft er overduidelijk een sjaaltje van willen maken." zei een woordvoerder van de dierenambulance. De politie is irge schakeld en gaat op zoek naar de dader van deze 'dierenmishandeling'. Foto John de Pater Door John Bunte Rotterdam Dat was even slik ken geblazen voor Frans Vogel Gezeten in een Delfshavens e* blissement hoorde hij van tuurwethouder Hans Kombnr,. dat het door hem bedachte plan netje voor de Lage Erfbrug hele maal van de baan was. Niks foto van Tom Waits, die van af de onderkant van de brug de wachtenden op de Nieuwe Bin nenweg monter zou medelen, dat zij niet de enigen waren die wachtten. „Ik wist niet wat ik hoorde met mijn dronken kop - die gelijk weer bijna op brood- jenuchter sprong." Voor de zekerheid schreef Vogel de wethouder nog even een brief je. Of hij het inderdaad goed had begrepen. En of Kombrink hem misschien ook had uitgelegd waarom het was afgeblazen. Nee, dat had hij niet, zo bleek uit het antwoord. Hij had hem slechts verteld de indruk te hebben dat Myrza Axwijk, dagelijks bestuur der in Delfshaven, niet meer met het project bezig was. „Ze wilde het dossier aan mij overdragen, dus er vanaf. Misschien dat het project te lang is gaan slepen en daardoor het enthousiasme be kneld is. Je zou 't Myrza zelf moe- vragen." ut deed de Rotterdamse sehrij- \er inmiddels. Zij bevestigde er geen brood meer in te zien. In september '94 alweer opperde Frans Vogel om aan de onderkant van de Dage Ertbrug (tussen de Nieuwe Binnenweg en de Schie- damseweg) een grote foto van de Amerikaanse zanger Tom Waits te plaatsen. De tekst daarbij zou moeten zijn Tom waits you too. Vertaald: 'Tom wacht en jij/jullie ook'. Medewerking Aanvankelijk had Vogel 'you too' geschreven als"'U2', maar de ge lijknamige popgroep weigerde medewerking. Tom Waits vond het daarentegen wel leuk en ook opfotograaf Anton Corbijn, wiens foto van Waits zou worden gebruikt ging akkoord. Vervolgens moesten sponsors worden gevonden. Het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam wilde wel wat bijdragen, het OBR, de deelgemeente, het Centrum Beeldende Kunst; het 2ag er kort om goed uit Bij elkaar hoestten zij ongeveer een halve ton op, maar dat bedrag moest nog wor den verdubbeld. In mei vorig jaar werd besloten een laatste krachtinspanning te vragen van het bedrijfsleven. Er gingen brieven uit, mensen wer den persoonlijk benaderd, Alles echter zonder resultaat. Axwijk: „En dan moet je op een zeker moment constateren dat het er niet in zit Er is gewoon geen animo voor. We hebben ons best gedaan, maar het zit er ge woon niet in. Heel treurig." Kombrink opperde recent nog om een nieuwe poging te wagen U2 voor het project te interesseren. Want zo'n naam zou veel meer tot de verbeelding spreken dan Tom Waits. Axwijk echter. „We hebben van niemand gehoord dat ie dan op eens wel interesse zou hebben. En dan kun je alles wel weer opnieuw gaan proberen, maar op zeker mo ment moet je ergens een punt achter kunnen zetten. Dat heb ik nu gedaan." Door Dick Hofland Rotterdam Een schuld van een paar miljoen gulden, diverse rechtszaken van medewerkers die nog geld van hem krijgen en een detective die zijn handel en wandel nagaat. Dat is het resul taat van de pogingen die zaken man Neil S. Lachman (26) heeft ondernomen om uit te groeien tot een van de grootste mediatycoons ter wereld. Lachman, een voormalige Rotter damse snackbarhouder, presen teerde vorig jaar zijn opmerkelij ke plannen: twee tijdschriften én een tv-kanaal voor de rijken. Eerst in Nederland, daarna ook in Duitsland, Engeland en Frank rijk. Tot nu toeheefldat geleid lot één nummer van Périodiqwe Eli tair, een lifestyle maandblad voor miljonairs. Daarvoor staat onge veer een half miljoen uit aan on betaalde rekeningen; voor het proefnummer is dat 2,5 ton. Het tweede nummer laat al een tijd op zich wachten en van het blad voor ryke zakenlieden, Connection Eli taire, moet het proefnummer nog worden gemaakt. De belangrijk ste reden voor het uitblijven van nieuw drukwerk is volgens Lach man dat er ineens bladen voor de andere landen moeten worden ge maakt. Het lijkt er echter meer op dat het vertrek van bijna alle medewer kers hem opbreekt. Eén van hen is Frans Micklinghoff, die een jaar hoofdredacteur was. Hij heeft een rechtszaak aangespannen om als nog 75.000 gulden van Lachman te krijgen. „Het zou eigenlijk het dubbele moeten zijn, maar dat kan-ie heleniéal niet betalen". Lachman, zegt Micklinghoff, wil groter worden dan mensen als Berlusconi. ..Maar hij hoort thuis in de categorie van heer Olivier: een oplichter die aan grootheids waan lijdt en absoluut geen gewe ten heeft". Volgens de burgerlijke stand woont Lachman m een be- ^schermd-wopenproject. waar hij voor niet meer dan 200 gulden per maand mag telefoneren. Ingewij den zeggen dat hij leeft van een uitkering. Dat zou ook de reden zijn dat hij betalingen, voor zover die er zijn. bij voorkeur laat over maken naar een rekening op de Bahama's. Daarnaast heeft hij nog een BV op de Kaaiman-eilanden (Holland Adviseiy Service). „Dat soort din gen doe je niet ais je van plan bent je rekeningen te betalen", zegt een gedupeerde. En Mickling hoff: „Onderhand zal toch ook de fiscus wel eens willen v eten hoe de vork in de steel zit". Theo van Gogh, die ook voor het project was benaderd, tiet Lach- mans BV natrekken en trok zich daarna terug. Willem Oltmans ging wel met Lachman in zee en schreef een eerste artikel over het koningshuis, waarvan er volgens afspraak nog vijf zouden volgen. Oltmans kreeg er geen cent vnor en stapte, zoals wel vaker, naarde rechter. Dat deden meer journa listen. Sommigen namen zelf een advocaat in de arm, anderen scha kelden hun vakbond de NVJ in, zoals Micklinghoff en zijn tijdelij ke adjunct Van Lujjck, die 30.000 gulden eist. De NVJ raadt inmid dels iedereen af nog met Lach man in zee te gaan. Lachman, tri- - omfantelijk: „Toch schrijven er NVJ-joumalisten voor me en heb ik net een nieuwe eindredactrice aangenomen". Smaad Dan is er nog Van Hezewijk, eige naar van exclusieve adressenbe standen. Hij beweert dat Lach man zijn adressen van gefortu neerde Nederlanders heeft ge bruikt zonder er een cent voor te betalen. Van Hezewijk heeft een detective ingeschakeld in een po ging dat te bewijzen. Lukt dat, dan wacht Lachman een claim van acht a negen ton. „Wat Van Hezewijk doet, is regelrechte smaad", zegt Lachman. „Tegen hem begin ik een bodemprocedu re, want dit pik ik niet! Ik had een contract met hem afgesloten voor de levering van alle voor mij inte ressante adressen en dat zou me neer 2,5 ton per jaar opleveren. Dat contract is hij niet nageko men. Ik heb mijn adressen hele maal zelf met behulp van de PTT moeten selecteren". De sch' ideisers van Lachman wijzen er juist on11 hi» degene is die geen enke nakomt. Hij maakt van ledi j uiensten ge bruik. maar betaalt vervolgens niemand. Met andere woorden: onbetrouwbaar tot op het bot. ,Aeh", zegt Lachman, „ik ver wacht nog wel tien advocaten aan mijn deur, maar daar maak ik me absoluut niet druk om. Pas als mijn doelgroep zou zeggen: 'gooi alles maar in de prullenbak', heb ik een probleem. Maar nu... Ik ben liever gevreesd dan geliefd, dan weet ik tenminste dat ik niet over me laat lopen". Lange tijd zei Lachman niemand te willen betalen, omdat alle me dewerkers volgens hem een wan prestatie hadden geleverd. Van dat verweer is hij ineens afge stapt. „Nou ja, oké, dat is een lasti ge kwestie. Die mensen hebben recht op hun salaris en dat krijgen ze ook. Maar ze moeten geduld hebben". Het geld voor die beta lingen zou moeten komen uit de uitgifte van aandelen. Dat moet volgens Lachman zeker zes mil joen opleveren. De gedupeerden kunnen alle ex cuses en mooie verhalen onder hand wel dromen. Zij wijzen slechts op de realiteit: Lachman heeft zich alleen maar weten te onderscheiden als notoire wanbe taler, die zich straks vele keren voor de rechter zal moeten verant woorden. Lachman: „Mijn lijf spreuk is: ik word bestormd, maar niet bezet". Miekiinghof; „Zie je wel: de hele wereld is gek, behalve meneer Lachmann. Dan ben je toch een psychopaat?!" Joop Linthorst is terug aan het front. Hij is programmadirecteur van ROM-Rijnmond geworden. Linthorst heeft de laatste jaren hand- en spandiensten verricht voor de overheid (zo adviseerde hij over het Grote-stedenbeleid), maar nu staat de Rotterdamse oud-wethouder aan het roer van een omvangrijk regionaal project, waar hij feitelijk nog meer kan be reiken dan als gemeentebestuur der op de Coolsingel. Want al is hij deze keer geen gekozen volksver tegenwoordiger, Linthorst geeft wel leiding aan een programma waaraan verschillende overheden zich in 1993 geconformeerd heb ben en waaraan ze op 28 april aan staande opnieuw hun fiat zullen geven. Dat programma behelst de Rotterdamse havenontwikkeling, op zo'n manier dat de economie en het milieu erop vooruitgaan. Het was de bedoeling dat minis ters, provincie- en gemeentebe stuurders en ondernemers op 18 februari hun handtekening zou den zetten onder het nieuwe ROM-eonvenant. Maar toen ik er wat van zei, vonden ze het bij na der inzien te gek voorwoorden datje zo'n belangrijk stuk auto matisch laat passeren. Het gaat tenslotte niet over kiezelsteen tjes. Wel over infrastructuur van Maasvlakte tot Ridderkerk, over nieuwe natuur, over openbaar vervoer te water, over het gebruik van restwarmte door het bedrijfs leven, over beperking van over last (ook van wegverkeer) en over vele activiteiten meer. Het ene na het andere raadslid drong aan op een fatsoenlijk debat over zo'n ge wichtig 'afsprakencomplex'. Dat is gebeurd: in de regioraad, de Rotterdamse gemeenteraad, de Provinciale Staten van Zuid-Hol land en elders. Het was zinnig. Het heeft geleid tot duidelijker ac centen op milieugebied, in het be sef dat een industrieel duurzame Rijnmond ook leefbaar moet zijn, waarvoor ambitie, durf en geld no dig zijn. Ongetwijfeld is de mi lieubeweging er nog niet gerust op, maar de donkere wolken zyn iets opgetrokken. Dat is de winst van het uitstel, als op 28 april de handtekeningen onder het ROM- convenant worden gezet. Die plechtigheid wordt gehouden in Madurodam. Het symboliseert datje grote gedachten kunt heb ben over een klein gebied. Je zou er ook een andere betekenis uit kunnen distilleren, namelijk dat er voor ROM-Rijnmond, vyf jaar na de start, nog maar een klein draagvlak bestaat in de samenle ving. De Schiedamse burgemees ter Reinier Scheeres stipte dat aan op een symposium over mam- port en leefbaarheid, onlangs ge houden in het gloednieuwe edu catief centrum van Europoort/ Botlek Belangen op de landtong bij Rozenburg. De ROM-organisa- tie ziet zichzelf als een platform voor bestuurders en voert alleen via de deelprojec. en een dialoog met de buitenwereld. De burger heeft daardoor geen goed zicht op de dubbele doelstelling van een betere economische en milieu kwaliteit, vond Scheeres. Het fo rum reageerde instemmend. Ook Joop Linthorst. De kersverse pro grammadirecteur erkende dat ROM-Rijnmond een inteelt-ach- tig karakter heeft. Beslotenheid is een slechte zaak, vond hij, al vroeg hij zich tevens af of de bur ger wei lastig gevallen wil worden met bestuurlijke perikelen. Wil lem Scholten denkt van wel. De sLemeen directeur van het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam meent dat leefbaarheid zo'n belangrijk issue is gewordendat mainportontwikkeling zonder overleg onmogelijk is." Het symposium gaf een geweldi ge prikkel aan het nadenken over de samenhang tussen bedrijvig heid en natuurschoon, vooral ook dankzij bijdragen van Melt de Haas, directeur van Elf Atochem, en hoofddirecteur Frans Evers van de vereniging Natuurmonu menten. De laatste drong erop aan de Rijnmond tot 'industrie park' om te toveren, als voorbeeld voor de hele wereld: „Waarom zou de Rijnmond in 2025 niet de grootste en natuurrijkste haven van de wereld zyn?" Een inspirerend idee. En het zal best nog voorkomen dat Linthorst op enige argwaan stuit omdat hij eens een New Rotterdam Airport aan de man bracht als milieu winst... maar dankzij de gevoerde debatten is er toch iets terugge keerd van het elan dat er in 1993 bij de start van het ROM was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4