6 Achtergrond moord Luther King nog altijd een raadsel f Stadsgeschiedenis is gebaat bij spel en spektakel' Studiebeurs El Al-Boeing Elfstedenvereniging Minimumloon Tevredenheid ft Dag en nacht paraat Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag I april 1998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 Met grote verbazing las ik afgelopen vrijdag 27 maart op de vooipagi na een artikel over de verhoging van de studiebeurs. Hierin werd gemeld dat het budget van studenten na de voorgenomen verhoging van 100 gul den op 1300 gulden per maand zou komen, Ik studeer zelf aan de HEBO (Hogere Europese Beroepen Oplei ding) in Den Haag en woon nog thuis. Mijn vader is in valide en daarom krijg ik - met godsgratie - 400 gul den per maand. Mijn ouders vragen mij gelukkig geen bijdrage voor het eten en drinken. Maar mijn kleding en schoenen moet ik wel zelf betalen, omdat zij daar echt met aan kunnen bijdragen. Als uitwonende zou ik wel meer geld krijgen, maar dit zou nooit genoeg zijn om mijn huur te betalen en in mijn levensonder houd te kunnen voorzien. Het budget wat hel Rotter- damsDagblad noemt is voor oen deel beursen een gro ter deel lening. Als je die afsluit, leen je minstens 600 gul d en per maand. Dat beteken t d u s dat je na vier jaar studeren een schuld zou hebben, die is opgelopen 28.800 gulden. En dat bedrag is nog zonder rente. Het artikel van vrijdag wekt de indruk dat een student een enorm bedrag per maand te besteden heeft, maar dat is met zo. Gelukkig heb ik een baantje, want anders zou ik het niet redden. Mijn studie kost 4000 gulden per jaar. inclusief boeken. Ik houd dus 800 gulden per jaar over en daarvan word ik geacht ook de bijkomen de studiekosten te betalen, zoals die van het maken van kopieen of het betalen van bibliotheek- en tyd- schnfabonnementen die ik echt nodig heb voor mijn studie. Ik ben echt niet zielig, maar ik wil dat mensen met bijvoorbeeld en minimuminkomen met ontplof fen na het lezen van hetartikel in de krant. Mijn doel is duidelijk maken dat het financiële leven van de Ne derlandse student echt niet over rozen gaat. Darja Hoogendoora, Westmaas Werknemers KLM tobben met gezondheid, zo luidde de kop boven een artikel in het Rotterdams Dagblad van 28 maart. De KLM iaat onderzoeken wat de oor zaak is vande gezondheidsklachten van personeel dat heeft gewerkt in hangar 8. waar in 1992 wrakstukken lagen opgeslagen van de in de Bijlmer neergestorte El Al-Boeing. De KIM reageert wel laconiek. Er zou geen geen enkele reden tot zorg zijn. Er zou zelfs geen rela tie bestaan tussen het ziektebeeld en de besmette vloer waarop lange tijd de wrakstu kken hebben gele genH ïer is m ij ns inz iei :s sprake van ee n wat a 1 te 1 aco- nieke houding van de KLM-direche en haar woord voerders. Deze mensen hebben geen last van ver moeidheid. gewrichtspijn en ademhalingsmoeilijk heden omdat /ij (uit arrogantie?) de werkvloer weten te mijden en daardoor de omstandigheden simpelweg niet kennen. Zij werken vermoedelijk vanuit hun luie bureaustoel comfortabel aan hun carrière. Nu, jaren later, hangen hen echter wellicht schadeclaims boven het hoofdH et kan naar m y n men i ng b ij na geen toeva l meer zijn. dat enkele tientallen werknemers die allen in hangar 8 werkzaam waren, hetzelfde ziektebeeld vertonen. De Ki-M-directie moet een enorme 'plaat voor de kop'hebben om te veronderstellen da! er niets aan de hand is. Een leek als ik kan zulke uitspraken wel begrijpen, maar niet echt waarderen. Dirk Tempelaar, Vlaardingen Ik ben niet boos, maar laaiend. Er viel onlangs in de krant te lezen dat de Friesche Elfstedenverenigingge- legenheid biedt aan mensen onder de 36 jaar om zich als lid op te geven. Goed, ik ben in 1985te laat geweest om lid te worden en dat is natuurlijk mijn eigen schuld, maar ik heb niet stilgestaan bij de mogelijk heid van een ledenstop. Ik heb me destijds bij de eerstvolgende gelegenheid aangemeld als potentieel deelnemer en in tien jaartijd ben ik precies eenmaalingeloot. Dat was in een winter zoals deze. Ik heb in de afgelopen twee jaar zoveel mensen gesproken die jaar na jaar wél werden inge- loot, dat ik mijn lidmaatschap nu maar heb opgezegd. Kwalificaties heb ik genoeg. Zo heb ik in Oostenrijk tweemaal, binnen acht uur, de alternatieve Elfsteden volbracht. Verderhebikveleduizendenki lometers op skeelers afgelegd, waaronder een tocht van 200 kilo meier. Vorige winter heb ik nog de onbekende, maar minstens zo zware Noord-Hollandtocht binnen negen uur geschaatst. Ik ben dus niet bepaald een krabbe laar op het ys. U raad het al. Ik ben 38 jaar en dus nu al te oud om in aanmerking te komen voor een volwaardig lidmaat schap van de Friesche Elfstedenvereniging. Ik zou graag willen dat een jurist uitzoekt of een dergelijke besluitgezien hetverbodoplesftijdsdiscriminatiewel rechtmatig is. Ik zou verder alle leden willen vragen hun lidmaatschap op te zeggen en potentiele leden vragen geen lid meer te worden, Het is een manier om deze vereniging een natuurlijke dood te laten sterven. Dick Hanswijk, Spijkenisse Ook ik denk soms dat wat meer ijver best zou kunnen bij de tewerkgestelde werklozen. Ik denk dat bijvoor beeld als ik twee stadswachten/veiligheidsassisten- tengezelligziekeuvelen,waarbij zijdus elkaar aankij ken i n plaats van rond te kijken. Maar als ik zoiets zie, welt in mij tegelijkertijd de gedachte op dat voor een minimumloon niet meer mag worden verwacht dan een minimumprestatie. Allerlei normaal betaalde ba nen zijn wegbezuinigd en nu moeten deze mensen hetzelfde werk doen voor een grijpstuiver. En, in de door de werkgevers voorgestelde CAO kunnen ze pas na lOjaar 12öprocentvanhetminimumloonbereiken. Niet bepaald motiverend voor werk dat toch zeer zin vol is. Denk maar eens terug aan de staking van de vuilnismannen. Slechts voor hen die boven aan de maatschappelijke ladder staan, komt onze overheid met uitkeringen van miljoenen over de brug. Een ge wone ontslagen werknemer is niets waard. Alsof of de doorsnee werknemer zo makkelijk aaneen nieuwe betrekking komt. Nelly Soetens, Rotterdam Er bestaan mensen die nooit genoeg hebben. Deze mensen zijn hebzuchtig. Als we deze volwassenen ver gelijken met de dieren en de kinderen, kom ik tot de conclusie dat de dieren en de kinderen met veel min der tevreden zijn dan deze volwassenen. Als een dier eten en drinken krijgt en er slaapplaats is. is het al te vreden en rustig. Als een kind een speeltjeheeft. is het tevreden. Waarom moeten volwassenen zo nodig zo hebzuchtig zijn? P. Schonley, Rotterdam Door Woodv Baird Martin Luther King Jr. was m april 1968 m Memphis om te be middelen tussen stakende zwarte vuilophalers en het gemeentebe stuur. Een loonsverhoging van tien dollarcent per uur is alles wat de stakers eisten. Zij kregen uit eindelijk hun 7in, maar dominee King betaalde met zijn leven. Het bock over de achtergrond van de moord op de zwarte burgerrech ten lei der is nog altijd met geslo ten. In Memphis was het in het voor jaar van 1968 onrustig. De zwar ten in de stad, van wie velen in ar moede leefden, zagen geen on middellijke verbetering van hun toestand door de wetten op de burgerrechten die onder presi dent Lyndon Johnson waren aan genomen. In Memphis vonden de vuilophalers een onvermurwbaar blank stadsbestuur tegenover zich. De situatie werd /o grimmig dat zwarten blanke winkels gin gen boycotten en de Nationale Garde van Tennessee werd inge schakeld om de orde te handha ven. Stakers en sympathisanten werden door de politie geslagen of met traangas bestookt, Zwarte leiders hadden hun hoop gevestigd op King, de leider van de Southern Christian Leader ship Conference, die in 1963 <n Washington grote indruk had ge maakt met zijn toe spraak waarin hij zei te dromen van een Amerika waar blank en /wart in harmonie samenleefden. King had met een aantal adviseurs, onder wie de la tere presidentskandidaat Jesse Jackson, /ijn intrek genomen in hel Lorraine Motel in het centrum van de stad Toen King op 4 april op Met balkon stond maakte een kogel een einde aan zijn leven. De politie arres teerde James Earl Ray, een kleine misdadiger, die in 1969 bekende dat hij de 39-jange King vanuit een luizig hotel aan de overkant van de straat had doodgeschoten. Later trok hy ?.ijn bekentenis in, maar of de moord op King een sa menzwering was, zoals Ray be weerde, is nooit bewezen. Schok Nog geen twee weken na de moord erkende het gemeentebe stuur de vakbond van de vuilop halers en kregen zij hun loonsver hoging. De historicus Charles Crawford zegt dat de schok die de moord teweeg bracht duidelijk maakte dat Memphis een einde diende te maken aan het blanke paternalisme Het patroon van hel Oude Zuiden, dat altijd op se gregatie had gerust, begon te ver anderen. Zwarten kregen geleide lijk meer zeggenschap. De harde lijn die burgemeester Henry Loeb van Memphis des-^ tijds innam zou nu ondenkbaar' zijn in de VS. meent Nicholas Vie- ron. een geestelijke van Griekse afkomst die destijds probeerde te bemiddelen De zwarte bevolking van Memphis is in dertig jaar aan zienlijk gegroeid en in 1991 kreeg de stad met W.W. Herenton zijn eerste zwarte burgemeester Herenton. die zich nog goed her innert hoe hij vroeger met op bus- stoelen voor blanken mocht gaan zitten en moest drinken uit fon teintjes waarop 'Alleen Zwarten' stond, ziet de burgerrechtenstnjd alsbeemdigd. Zwarten moeten nu vechten voor hun economische rechten, zegt Herenton. Memphis kent weliswaar een groeiende 7warte middenklasse, maar de ar moede onder de bevolkingsgroep ligt nog steeds boven het gemid delde. Complot Een commissie van het Huis van Afgevaardigden concludeerde in 1978 dat Ray de moord nooit al teen gepleegd kon hebben. Con crete aanwijzingen voor een com plot bleven uit. maar de voormali ge FBI-agent Donaid Wilson kwam deze week met het verhaal dat hy twee stukjes papier uit de auto van Ray had achtergehouden waarop de naam 'Raul' stond. Ray heeft altijd gezegd dal hij destijds contact had met eon zekere 'Raoul'. die hem onder meer op droeg oen geweer te kopen. Wilson zei met waarom hy de do cumenten had verduisterd, maar William Pepper, de advocaat van Ray, omschreef Wilson als een „idealistische" FBI-agent die vreesde dat zijn superieuren de rechtsgang zouden belemmeren. In 1995 bracht Pepper het boek „Orders to Kill" uit, waarin hij be weert dat de Amerikaanse rege ring en de mafia by de moord op King betrokken waren. Ray zit in Nashville zijn celstraf van 99 jaar uit. Zyn verzoek om een nieuw proces is al acht keer afgewezen. De 70-jarige Ray lijdt aan een ernstige leverziekte die Martin Luther King Jr. en het gedachtegoed waar hij voor stond, worden in de Verenigde Staten in ere gehouden. Foto John Kisntz/Revters hij met meer te boven zal komen. Vaststaat dat Ray het moordwa pen kocht en het van Alabama naar Memphis bracht. Het geweer werd vlakbij het Lorraine Motel gevonden met de vingerafdruk ken van Ray erop. Ray's medestanders zeggen ech ter dat hij het slachtoffer is gewor den van de duistere onderwereld- figuur Raoul. Iemand anders zou geschoten kunnen hebben zonder de vingerafdrukken van Ray uit te wissen. Ook wordt gewezen op de vlucht naar Canada en Europa die Ray na de moord ondernam. Hij zou dit nooit alleen hebben kunnen betalen. Daarnaast zou nooit goed duide lijk zyn geworden welk motief Ray gehad kon hebben voor de moord op King. Mogelijk werd Ray betaald om de moord te be kennen. Hij houdt nog steeds vol dat hij niet in hel hotel is geweest van waaruit het schot werd gelost. Vorig jaar kreeg Ray hulp uit on verwachte hoek. toen Kings we duwe Coretta en zoon Dc.vter in een rechtszaal in Memphis pleit ten vooreen nieuw proces. Zwarte s try d Het Ixirraine Motel werd in 1992 omgebouwd tot burgerrechten museum. waar een gedetailleerde tentoonstelling een beeld geeft van de zwarte strijd in Amerika. De motelkamer waar King ver bleef is gereconstrueerd en geeft een beeld van de laatste ogenblik ken van de dominee. Dominee Billy Kyles, die bij King stond toen hij werd beschoten, is een van de organisatoren van de 'Pel grimstocht naar Memphis', een manifestatie waarmee Kingen de burgerrechtenbeweging worden geeerd, In 1Ö68 stonden veel Ame rikaanse steden op springen, maar de aanslag op King moest uitgerekend in Memphis plaats vinden, meimert Kyles. „Nieuw leven ontspringt uit hel bloed dat op de aarde vloeit," zo omschrijft Kyles zijn gevoel dat de dood van King niet voor niets is geweest. Door Kor Kegel Op 1 april verloor AIva zyn bril. De Spaanse bezetters moesten Den Briel prijsgeven aan de Wa tergeuzen, die onder leiding van kapitein Lumey een geslaagde aanval deden op de vestingstad. Het ty veranderde. Een hele rij steden bevrijdde zich van het Spaanse juk. Het was vier jaar na het uitbreken van wat toch nog de Tachtigjarige Oorlog zou worden. De tegenwoordige gemeente Brielle herdenkt rond 1 april nog altijd wat er in de net begonnen lente van 1572 gebeurde: het be gin van De Opstand, waaraan Brielle een geuzennaam heeft overgehouden in de vaderlandse geschiedenisboekjes (in de Spaanse wordt het uiteraard heel anders beschreven). Het is kermis in Brielle en alle middeleeuwse kostuums zijn tra ditiegetrouw uit de mottenbalien gehaald. Aan het eind van de to neelstukjes zitten Geuzen en Spanjaarden broederlijk op het terras van De Hoofdwacht, op het historische pleintje recht tegen over het voormalige stadhuis waar nu de stadsgalerie en de VW gehuisvest zijn, alsmede het historisch museum Den Briel (voorheen Trompmuseum). De vrolijke folklore rond 1 april trekt jaarlyks duizenden toeristen naar het centrum van Voorne-Putten. In de straten hangen affiches van een dom kijkende Alva die zegt dat Den Briel in Spaanse handen moet blijven. Ook op lantaarnpa len kom je AIva tegen... Lotgenoot van Bram Peper. In Rotterdam wordt het portret van de burge meester geregeia door de Stads partij 'misbruikt' en op lantaarn palen plakt. Het is een kleine sprong van Brielle naar Rotterdam, maar wie weet eigenlijk uit het blote hoofd waar Rotterdam stond in de Tach tigjarige Oorlog? Aan de Spaanse of aan de Oranje-kant? En Maas sluis? Of Vlaardingen? Was Kra- Het is een kleine sprong van Brielle (zie foto) naar Rotterdam, maar wie weet eigenlijk uit het blote hoofd waar Rotterdam stond in deTachtigjarigeOorlog?Aande Spaanse of aan de Oranje-kant? En Maassluis? Of Vlaardingen? Was Kralingen fout in de Tachtigjarige Oorlog? Bestond Ridderkerk ij toen eigenlijk al? Archieffoto Fotobureau De Jong en Van Es lingen fout in de Tachtigjarige Oorlog? Bestond Ridderkerk toen eigenlijk al? Hoe is het gesteld met de kennis van de inwoners over hun eigen gemeente? In zijn nieuwjaarstoespraak zei de Rot terdamse burgemeester Peper drie maanden geleden dat er meer aandacht moet komen voor de stadsgeschiedenis. De lokale historie is altijd een stiefkindje van gemeentebestuurders (want regeren is zogenaamd vooruit zien) en dat geeft de woorden van Peper extra betekenis. Waarom kwam hij iiitL'Jü ïnei die bood schap? Omdat het Rotterdamse gemeentearchief een fase van vernieuwing ingaat? Houvast Dat is hooguit een bijkomstig heid. Een socioloog als Peper heeft betere redenen om aan dacht te vragen voor de stadsge schiedenis. Rotterdam is onder hevig aan enorme dynamiek, zo wel fysiek -de stad staat in de steigers- als sociaal: veel door stroming, veel mutaties in de be volkingssamenstelling. Het ge voel van ontworteling, dat hier mee gepaard kan gaan. wordt ver zacht door kennis van de stad. Kennis geeft houvast. Als je be grijpt hoe de stad ontstaan is cn waarom, dan ben je al een stuk minder 'footloose'. Veel mensen identificeren zich graag met hun wij k of stad en ken n is van de loka- 'f gescuieucnis draagt daar aan bij (daarom zijn veel mensen gek op oude stadsgezichten). Het begrijpen van de stad geeft ook een beter inzicht in dc oor zaak van problemen en te nemen maatregelen en ook in de moge lijkheden. bijvoorbeeld in het na tionale en mondiaie krachten veld. Als je de stad kunt 'lezen' terwijl je er doorheen wandelt, snap je de ontstaansgeschiedenis. Dan zie je hoe een verzameling dorpen kon uitgroeien tot een gro te stad. Karakteristieke straten- patronen. dijken en waterlopen zijn de ijkpunten voorde stedelij ke ontwikkeling. Om die reden vindt D66-raadslid Frans Maks het belangrijk dat de historie zich op één of andere manier terugver taald ziet in markeringen in stra ten cn op gebouwen. Zoals Schie dam op sommige plekken laat stond. Inzicht Het gaat Peper er dus niet om dat hele schoolklassen de jaartallen gaan opdreunen om er bij de kin- de itj es in te rammen wanneer de Rotte werd gegraven en Churchill en Clinton naar Rotterdam kwa men. Wat Peper wil bewerkstelli gen, is dat door inzicht in het ver leden - en kennis van gemaakte fouten -een prikkelende ziens wijze op de stedelijke samenle ving ontstaat: een modern slads- denken. Hij heeft ?ijr. eigen par tij, de PvdA, al vaker opgeroepen om tot een doordacht concept voor het gewenste stedelijk mi lieu te komen. Een gemeenteraad kan niet goed functioneren zon der de inspiratie van een 'kriti sche massa'en om die reden vindt Peper het ongetwijfeld jammer dat beschouwelijke types als Rob Becqué (CDA) en Frans Maks (D66) de raad verlaten. Het is al tijd weer afwachten of de nieuwe gemeenteraad zelfstandige den kers telt. Met stadsgeschiedenis bedoelt Peper impliciet de streekgeschie denis. v;ant een stad groeit en bloeit niet zonder haar omgeving. Er is een continue wisselwerking. De aandacht hiervoor hoeft zich niet tot het onderwijs te beper- r ken, maar mag best een culturele ■^vertaling vinden. ''Een prachtig voorbeeld vormen de uitvoeringen van het Schie dams Collectief Historisch Ama- teurTheater (SCHAT): de eerste voorstelling ging tien jaar gele den over de Jonker Fransenoor log, waarbij vanuit Rotterdam de aanval op Schiedam werd ge opend. Het stuk speelde zich af op en tegen het decor van de ruïne van het kasteel van Mathenesse (Aleida's Huis te Riviere) en lever de een swingende bijdrage aan de kennis van de lokale, zelfs boven lokale geschiedenis. Folkloristische evenementen zo als vandaag in Bricüc dragc' daar eveneens toe bij. Waar Rotterdam zelf te weinig energie steekt in historisch getint amusement, mag er best extra waardering ko men voor zulke tradities. Uitein delijk dragen al die lokale feesten bij tot het cultuurgoed en het toe ristische klimaat van de hele Rot terdamse regio. From Vfinderv i.s zelfstandig journalist, gespecialiseerd in politiek en overheidsbeleid. Voor deze krant werpt hij wekelijks een Mik achter de coulissen van het verkiezingstheater. Onze Lieve Heer waakt dag en nacht over je. Zo is het mij geleerd op de zondagsschool. Van welk kerkgenootschap die school was. zou ik mei meer weten. Mijn ouders 'hoorden' nergens bij. Maar het 'was goed voor je algemene ontwikkeling', zeiden ze later. Misschien dat we daarom nogal makkelijk, maar wel stiekem, elders gingen 'shoppen'. Bij het Leger des Heils, daar werd in uniform de trom ge roerd en dc trompet gestoken. Kortom dat was pas spektakel. In die tijd waren op zondag alleen dominee, pastoor en prediker beroepshalve in touw. Het verzet van twintig kerkgenootschappen in ons land tegen de 24 uurs-economie roept dan ook het beeld op van de monopolist die maar moeilijk concurrentie duldt. Bisschop Muskens van Breda, een van de initiatief nemers, geeft ook eerlijk toe dat de leegloop van de kerken wereldwijd voor zyn kerk het grootste pro bleem is, En dat het CDA die actie van de kerken volledig omarmt, heeft ook iets van een wanhopig gevecht tegen dc leegloop van de winkel. Getuige het verkiezingsprogramma van het CDA. is men wel consequent. Volgens het Centraal Planbu reau komen er door dat programma maar weinig extra banen bij de komende vier jaar. Dat komt om dat die partij in tegenstelling tot PvdA, WD en D66 geen algemene lastenverlichting voor de burger wil. En dat kost banen. Het CDA stelt voor om het geld te gebruiken ter re paratie van de sleetse plekken m de samenleving. Bovendien nu de arbeidsmarkt steeds krapper wordt, zyn extra banen ook minder hard nodig, vol gens het CDA-leider De Hoop Scheffer. Dat moet voor grote groepen mensen, naarstig op zoek naar een baan. een hele troost zijn. Zoals (al lochtone) jongeren. vrouwen, langdurig werklozen, gedeeltelijk arbeidsgehandicapten en toegelaten asielzoekers. De 250.000 banen die er de komende vier jaar volgens het CPB zonder extra maatregelen toch al bijko men plus de 25.000 die het CDA er boven op doet, zijn nog niet eens voldoende zijn om iedereen die m die vier jaar van school komt een baan te bezorgen. Het gekke is dat in de media bijna niemand daar het CDA op wijst. Net 7.0 min als cp het feit dat men bezig is heel hard tegen de maatschappe lijke stroom op te roeien. En tegen de opvat tingen van een groot deel van de eigen ach terban, Wedden dat tenminste het roomse en nog steeds het grootste deel van de CDA-aanhang wei nig bezwaren heeft tegen bijvoorbeeld ruimere slui tingstijden van de winkels? Ook op zondag. Of te gen werkende vrouwen? De organisatoren van het verzet tegen de 24 uurs- economie zyn er vast van overtuigd dat hun actie de verkiezingsstrijd zal beïnvloeden. Ais het gaat om dc vraag wie de minste banen schept, kan dat wei kloppen. En ook al het gaat om de vraag wie het meeste geld overheeft om Nederland socialer te maken en vooral ook te houden. Maarzoals premier Kok vrijdagavond voorde televisie nog eens fijntjes opmerkte: je moet het met z'n allen eerst verdienen voor je het kunt uitgeven. Het doorrekenen van de partijprogramma's van het CPB. leidt altijd wel tot vreemde uitkomsten en ko mische taferelen. Zo blijkt de WD opeens een half miljard op defensie te willen bezuinigen. Nog leu ker is de conclusie van De Hoop Scheffer, dat WD en PvdA zich rijk rekenen door geld uit te geven dat nog bespaard moet worden. Als er één partij is die zich nooit aan het financiële keurslijf van een eigen kabinet hield, is het wel het CDA, Dag en nacht stor.d men paraat nm vnnr een van de eigen achter bannen extra geld te vinden. Tot Lubbers kwam na tuurlijk. Of nog beter, tot Kok bij Lubbers introk. Volgens Lubbers, in een net gepubliceerd boek, was Kok als minister van Financiën roomser dan de Paus en liet hij helemaal geen stiekem potverteren toe. Ligt daar misschien die diepere oorzaak van de neergang van het CDA? Opeens kon er niets meer geritseld worden, geen klanten meer bediend. Dus liep de winkel leeg. Men ging elders shoppen, aan getrokken door het tromgeroffel en trompetgeschal vanBolkestein. De vraag is maar of het liedje van verlangen naar de goede oude tijd, van zondagsrust en orde, van een verdieners en kinderbijslag, van één winkel waar je alles kon krijgen tot lessen in het leven toe, de kie zer nog aanspreekt. Hoofdredactie: J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk; FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving RL J. van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Regio Voorne-Putten: C.G. Buitendijk Regio Waterweg: J.A. Rozendaal. Regio IJssel en Lek: M.E. Verwaaijen Regio Zuid: M, Schreuder, NieuwsdiensVBmnen/buitenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: G.J. van den Hil. Sport; P. Ouwerkerk. Eindredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Graphic News. Correspondenten in het buitenland vla Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: dis,. J.VV.M. Gertsen: Bonr»: P.C.VV. Nuijsenburg; Brussel: drs. M.H. PeeperkomjPJ.A.M. Koopman; Genève: B. Kroon; Istanbul: dra J.EJ.M. lutz; Kaapstad: R. Hellmga; Moskou: H.B. Hoogendijk; Londen: J.A. Geleijnse; Parijs: C. van Zweeden; Peking: Y. v.d. Heijden; Rome: drs EJ.A. v.d. Linden; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Aviv: A.P. Bioemendaat; Washington: dr. J.B.A. Wanders De2e podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteuren, gastschrijvers en lezers. Hetcommentaarop pagina 3 vertolkt de mening van de krant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1