5 CDA: verlaag strafrechtelijke leeftijd 'Justitie moet tienjarige drugskoeriers kunnen aanpakken' Bloemen en knuffels voor verdronken Daisy In roddelcircuit van Urk circuleert 'dodenlijst' Politie en brandweer woedend over uraniumonderzoek Bijlmer Hoog spel Moszkowicz in proces van Leerdam werkt Serviceflat Waalsdorp is verrast door uitspraak in zaak Haagse verplegers Oud echtpaar thuis overvallen Lightrail op de helling Dode op overweg Bejaarde man rijdt Rijn in Posbankmoord: driejaar geëist Benzine en diesel duurder Eigen bijdrage psychiatrie weg Alleen SGP tegen huwelijk Maurits Heropening van onderzoek naar vierde verdachte in Tjoelkerzaak SMAAKVOLLE PAAS CO M BI N AT I E. Rotterdams Dagblad Woensdag 1 april 1998 Ameide Een ouder echtpaar is gisteren thuis in Araeïde overval len door een nog onbekende man. Die drong 's-avonds rond negen uur via de achterdeur de woning binnen. Het echtpaar werd ge boeid aan handen en voeten. De 70-jarige bewoner werd enkele ke ren op zijn hoofd geslagen. De overvaller ging er met een porte feuille en een geldkistje vandoor. Na korte tijd wist een van de slachtoffers zich te bevrijden. De echtgenoot bleek dusdanig ge wond dat hij moest worden opge nomen in het ziekenhuis. Den HaagHet kabinet ziet voor lopig niet veel in de ontwikkeling van light-rail projecten in de Randstad. De aanleg van deze fijnmazige spoornetverbindingen tussen de grote steden zou vrijwel geen effect hebben op het terug dringen van de files, terwijl de aanleg relatief zeer veel geld kost. Dit zei minister Wijers gister avond tijdens de presentatie van de zogeheten ICES-brief, waarin een groot aantal projecten staan die er onder meer op zijn gericht de filevorming in Nederland te gen te gaan. Hij volgt hiermee het advies van vier planbureau's, die de aanleg van light-rail tussen de vier grote steden ontraden. Breda Op een met knipperlich ten bewaakte overweg even ten noorden van Breda is vanochtend een automobilist om het leven ge komen. De man was door nog on bekende oorzaak met zijn auto on der een goederentrein terechtge komen. Het treinverkeer tussen Lage Zwaluwe en Breda was als gevolg van het ongeluk enige tijd gestremd. Arnhem Een 82-jarige man uit Westervoort is gisteravond met zijn auto in Arnhem de Rijn inge reden nadat hij achter het stuur onwel was geworden. De bejaarde man is in de auto overleden. De gemeentelijke lijkschouwer stel de een natuurlijke dood vast. Een bergingsbedrijf takelde de auto uit het water. Omdat niet duide lijk was of er mogelijk passagiers in de auto zaten, hebben duikers van de brandweer enige tijd ge zocht in de omgeving van het on geluk. Er werd niemand gevon den. ArnhemOfficier van justitie mr. M. Bijker heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem driejaar ge vangenisstraf en tbs met verple ging geëist tegen een 25-jarige man wcsns moord en diefstal len. De man wordt ervan verdacht dat hij vorig jaar december op de Posbank in Rheden de 39-jarige G. Gerritsen met een koevoet de schedel heeft ingeslagen. De ver dachte vertelde de rechters dat hij het slachtoffer had vermoord, om dat deze kinderen zou hebben misbruikt. Uitspraak 13 april. Rotterdam - Benzine en diesel worden morgen duurder. Benzine gaat met een cent per liter om hoog, diesel met twee cent. De ad viesprijzen worden ƒ2,27 voor su- perbenzine met loodvervanger, ƒ2,15 voor euro ongelood, ƒ2,21 voor super plus ongelood en ƒ1,48 voor diesel. Den Haag Psychiatrische pati ënten hoeven geen eigen bijdrage te betalen in het eerste jaar dat zij worden opgenomen. De twintig miljoen die de bijdrage dit jaar had moeten opleveren, moet mi nister Borst (Volksgezondheid) el ders op haar begroting vinden, zo heef het kabinet besloten. Borst had twee weken geleden al aange kondigd de invoering van de ei gen bijdrage te willen uitstellen, omdat zij geen steun kreeg voor haar plannen. Zowel de Tweede Kamer als de patiëntenorganisa- tes en de instellingen zien er niets in. De bewindsvrouw wilde oor spronkelijk een inkomensafhan kelijke bijdrage invoeren van mi nimaal 210 en maximaal 1085 gul den per maand. Door Maurice Wilbrink Den Haag De leeftijd waarop kinderen strafrechtelijk kun nen worden aangesproken, moet omlaag van twaalf naar tien jaar. Kinderen vanaf tien jaar moeien onmiddellijk na het ple gen van een strafbaar feit door een rechter naar de hulpverle ning kunnen worden verwezen. Dit voorstel doet het CDA in de nota 'Kansen Bieden, Grenzen Stellen', die vanavond tij dens een campagnebijeenkomst in Vlissingen wordt gepre senteerd. In de nota komt de CDA-Tweede Kamerfractie met tal van maatregelen om de veiligheid in de samenleving te vergroten. Het verlagen van de strafrechte lijke leeftijd is onder meer gericht op het probleem van jonge drugs- koeriertjes. Kinderen onder de twaalf jaar worden nu door dea lers ingezet om drugs af te leve ren, omdat ze op deze leeftijd nog niet door Justitie kunnen worden aangepakt. Het CDA wil verder dat de rechter aan ouders, van wie de kinderen dreigen te ontsporen, een ver plichte opvoedingscursus kan op leggen. Er moeten ook speciale jeugdcoördinatoren komen, die zorgen dat de versnipperde hulp verlening ook daadwerkelijk bij probleemjongeren terecht komt. Deze coördinatoren werken nauw samen met wijkagenten. De overheid dient verder sport verenigingen financieel te ont zien, zodat ze goedkopere lid maatschappen kunnen aanbie den. Probleemjongeren zouden een jaar lang gratis lid moeten kunnen worden. Volgens de op stellers van het rapport zou dit de overlast kunnen terugdringen die sommige jongeren veroorzaken. In het CDA-stuk wordt opnieuw een pleidooi gehouden om de ge doogcultuur in Nederland te door breken. Volgens CDA-Kamerlid Van der Camp vragen veel bur gers om een ,.meer aanwezige en een strengere overheid." Hij pleit vooreen 'nullolerantie op z'n Hol lands', waarbij de politie bijvoor beeld daadwerkelijk optreedt te gen mensen die afval op straat gooien. Platteland Het CDA wil de komende kabi netsperiode zevenduizend extra agenten aanstellen. Daarvan moe ten er tweeduizend worden gesta tioneerd op het platteland. In de toekomst moet de politie binnen tien minuten ter plekke zijn, als ze ergens wordt opgeroepen. In landelijke gebieden loopt deze 'aanrijtijd' nu soms op tot een half uur of langer. Elke gemeente moet een politiepost krijgen die 24 uur per dag is geopend. De christendemocraten reserve ren daarnaast vijftig miljoen gul den ter versterking van de reclas sering. Daarmee kan het aantal projecten worden uitgebreid waarin ex-ge vangenen begeleid worden, in combinatie met werk of opleiding. In totaal geeft het CDA 1,5 miljard uit voor een nieuw veiligheidsbe leid. Daan-an is een derde be doeld voor het onderwijs dat een belangrijke rol krijgt bij het voor komen van problemen met jeug digen. Den Haag De Staatkundig Ge reformeerde Partij (SGP) heeft gisteren tijdens de verenigde vergadering van de Tweede en Eerste Kamer als enige haar goedkeuring onthouden aan het huwelijk van prins Maurits met Marilène van den Broek. Verder hebben de beide Kamers inge stemd met het huwelijk, dat op 29 en 30 mei in Apeldoorn zal plaatshebben. De SGP vindt dat de katholieke Marilène eerst protestant had moeten worden, omdat Neder land traditioneel een protes tants staatshoofd heeft. Prins Maurits is als oudste zoon van prinses Margriet vijfde in de bjn van troonopvolging en daarom kan de partij niet over de ge loofsovertuiging van zijn aan staande beenstappen. tïHet is tot onze grote spijt en met pijn in het hart," aldus senator Holdijk van de SGP. Wel heeft de partij er waardering voor dat de jonge lui tenminste voor een wettig en toch ook kerkelijk huwelijk heb ben gekozen en dat ze ook zo se rieus zijn geweest toestemming ie vragen. Premier Kok gaf onomwonden blijk van zijn teleurstelling over het standpunt van de SGP. Het kabinet is het daar zeer mee on eens. zei hij. Kijkend naar de Nederlandse geschiedenis ziet het kabinet niet in waarom een mogelijke troonopvolger niet met een katholiek zou kunnen trouwen, aldus de minister-pre sident, CDA WD. PvdA, RPF, D66, de Groep-Nijpels, het GPV en de onafhankelijke Hendriks gaven graag hun toestemming èn hun felicitaties. 'Daisy, 31 maart - 4 jaar. De lente is begonnen, maar niet voor haar'. Met een grote foto van Daisy bij Sinterklaas, bloemen, knuf fels, tekeningen en tientellen kaarsjes hebben bewoners van de Lelystadse wijk Galjoen gisteren herdacht dat de in februari over leden Daisy Kruiswijk 4 jaar zou zijn geworden. De uitingen van warmte en sympathie waren neergelegd op en rond het bruggetje, waar het meisje in februari door twee 9-jarige jongens op het ijs werd geduwd en er doorzakte, Daisy overleed enkele dagen later. De ouders van Daisy kwamen gistermiddag tegen half vier, het tijdstip waarop het meisje op 5 februari door omwonenden in het water werd gevonden, naar het bruggetje. Moeder Sandra Kruiswijk legde samen met enkele buren roze en witte ballonnen in het water op de plek des onheils. „Dit is voor Daisy bedoeld. Het is geen wraakactie tegen de gezinnen van die twee Jongens," zegt één van de buurtbewoonsters die de herdenking hebben georganiseerd. „We hebben dit met de ouders overlegd. Als ze het niet hadden gewild, hadden we het bij het graf van Daisy gedaan." Fotooptima/GPD Urk - De politie in Urk kreeg de afgelopen maanden te maken met een aantal incidenten, vooral ver nielingen. waarvoor inmiddels enkele verdachten -vrienden van de ex-mïnnaar- zijn ver hoord. Een autobotsing tussen een Turk en een Urker, die onder ling in der minne zou worden ge schikt, hetgeen echter niet ge beurde, verhitte de gemoederen verder. Uiteindelijk bereikte de politie vanuit de bevolking een lijstje met namen van mogelijke daders. In het roddelcircuit werd al gauw gesproken van de 'dodenlijst'. Want de Turken rijden in grote auto's, kunnen die nooit betalen uit de opbrengst van de shoarma zaak en zullen dus wel deel uitma ken van de drugsmaffia, zo luidt het verhaal. Urkers zijn nieuwsgierig en zjj houden van een goed verhaal. Zij wisselen hun kennis uit via hun bakkies, 27 MC radio's. Halve waarheden en geruchten gaan een eigen leven leiden. Iemand die een gebroken been oploopt, wordt na enkele minuten al dood verklaard. De term 'dodenlijst' krijgt in zo'n sfeer van achterklap plotseling zijn eigen betekenis. Het roept op tot actie. Al in de loop van de vorige week werd bekend dat er zaterdag iets zou gebeuren. „Wij zullen actie ondernemen," hoorden ook de wijkagenten. In de loop van de avond stroomde de kade vol, eerst met honderd man die puur uit nieuwsgierigheid wat rondliepen en later ook met bezoekers uit de nabijgelegen kroegen. Agenten waren ook paraat: plaat selijke dienders bevonden zich in de shoarmazaak en nog eens twaalf man, met twee honden, er gens buiten Urk. Een handge meen in het restaurant was snel voorbij. Op advies van de politie sloot de zaak z'n deuren en ver trok de familie Alan, Een enkele ruit sneuvelde. Urk, waar de jeugd het moet hebben van de dis co Polderinn en van De Havana Club, was op dat moment wei in voor een opstootje. De blaffende honden lokten meer publiek tot zich uiteindelijk zo'n vijfhonderd mensen rond de shoarmazaak verzamelen. De politie riep ver sterking op vanuit Lelystad en Al- mere. Nog eens zestien man en vier honden voegden zich bij de negentien agenten van Flevoland Noord. Zodra de politie de steeg naast het restaurant schoon begon te ve gen, ontstond er een korte scher mutseling, waarbij wat lege bier flesjes en stenen door de lucht vlogen. Honden werden gemoles teerd en beten terug. Racistische teksten klonken uit het publiek. Een kwartier daarna was echter alles voorbij. Bij haar onderzoek wil de politie zich de komende tijd vooral ver diepen in de ontstaansgeschiede nis van de onlusten. Vijftien man zijn op de zaak gezet. Burgemees ter Veninga sprak maandag louter van 'onbegrip'. Dat klonk echter, alles bij elkaar overziend, wel erg vergoelijkend. Amsterdam De Amsterdamse hoofdcommissaris Kuiper en hoofdcommandant van de brand weer H. Ernst zijn woedend over de wijze waarop de Stichting Visie onrust heeft gezaaid onder de hulpverleners tijdens de Bijlmer ramp in 1992. Burgemeester Patijn is veront waardigd dat er van rijkswege nog steeds geen duidelijkheid is gekomen. Hij zei geen oordeel te kunnen vellen over de weten schappelijke waarde van het in opdracht van de stichting verrich te onderzoek en herhaalde zijn oproep dat de onderste steen over de ramp boven moet komen. Stichting Visie bracht dit week end naar buiten dat het Zweedse onderzoeksbureau Biospectron een verhoogd gehalte van ver armd uranium had gevonden in de ontlasting van een brandweer man en iemand van de media. Het betrof echter slechts de uitslag van een oriënterend onderzoek, waar volgens H. de Jonge van de stichting zelf nog geen conclusies aan verbonden kunnen worden. Daarvoor zou verdergaand onder zoek van onder meer longen, nie ren en botten van betrokkenen nodig zijn. Onrust De berichtgeving veroorzaakte grote onrust bij de hulpverleners, agenten en de brandweerlieden die bij de ramp zijn ingezet. „Ik krijg telefoontjes van agenten uit het hele land die toen zo goed wa ren om bijstand te verlenen." zegt korpschef Kuiper. Hij is woedend en vraagt zich af waarom hel nieuws 20 naar buiten is gebracht. „Ik weet niet wie er verantwoor delijk is, maar als het mogelijk was zou ik hen bij wijze van spre ken voor de rechter slepen. Hoe kan je nou zo met de gevoelens spelen van mensen die toen zo hard hebben gewerkt?" Ook brandweercommandant Ernst is boos. „Ik spuug ervan." liet hij zich gisteren ontvallen. Ernst benadrukt dat alle brand weerlieden na de ramp alle psy chische en sociaal medische hulp hebben gekregen die mogelijk was. Zowel de arbodienst van de politie als die van de brandweer kunnen op grond van de gege vens van de jaarlijkse keuringen geen veranderde ziektebeelden bij het personeel ontdekken. Leeuwarden Het Leeuwarder gerechtshof heeft gisteren beslo ten tot heropening van het ge rechtelijk vooronderzoek naar de mogelijke betrokkenheid van een 18-jarige Leeuwarder bij de dood slag op Meindert Tjoelker. Deze was daarbij aanwezig maar is nooit voor de rechtbank versche nen. Jennifer Zijlstra, de vriendin van Meindert Tjoelker, had om her opening gevraagd. Het gerechtshof wil dat de officier van justitie zes specifieke vragen beantwoordt. Zo wil het Hof we ten of de hujdbeschadigingen die tijdens sectie werden gevonden in de hals en achter het linkeroor van het slachtoffer zjjn toege bracht met de Nike Air-sport schoenen van de verdachte. Te vens wil het Hof duidelijkheid over de wijze waarop en met wel ke kracht de huidbesehadigïngen zijn toegebracht. Daarbij wil het Hof weten of die kracht 'overeenstemt met de kracht waarmee een schop of trap wordt gegeven'. Op de Nikes van de verdachte moet nieuw sporen onderzoek worden gedaan. „Dra gen deze schoenen huidsporen of andere sporen die zijn terug te voeren op aanraking met Tjoel ker?" Ook zal een getuige van de vechtpartij wederom aan de tand worden gevoeld. In het algemeen stelt het hof dat het gerechtelijk vooronderzoek gericht moet zijn op de vraag of de verdachte 'in- of uitwendig letsel heeft toegebracht en of dat letsel (mede) tot de dood van Tjoelker heeft geleid'. Expliciet stelt het Hof dat op basis van de resultaten van dit nieuwe onderzoek alsnog besloten kan worden tot het af zien van verdere vervolging. De verdachte en zijn advocaat venveerden zich bij de behande ling van de klacht dat het niet mo- gelyk is opnieuw onderzoek te doen. De officier van justitie zou van de kennisgeving van niet na dere vervolging een afschrift heb ben gezonden aan de advocaat van de verdachte. Die kennisge ving heeft de verdachte echter nooit bereikt. Volgens het hof is tijdens de be handeling van de klacht 'geble ken dat het onderzoek naar de be trokkenheid van de verdachte niet volledig is geweest', Advocaat W. Anker, die de verdediging van de 18-jarige verdachte heeft over genomen van zijn zieke kantoor genoot E. Kuiters, stelt dat er 'vol strekt onvoldoende materiaal is om mijn cliënt te veroordelen'. Tevens zal er, naar zijn oordeel, geen aanvullend feitenmateriaal voortkomen uit het nieuwe onder zoek. „Want de vragen zijn grotendeels al beantwoord door het Gerechte lijk Laboratorium. Hier zal hoogstwaarschijnlijk geen zitting uit voortkomen. Zo wel, dan volgt onherroepelijk vrijspraak." Den Haagteerdam Het ge rechtshof in Den Haag heeft in het proces van de bende van Leer dam toegegeven aan de pressie van advocaat R. Moszkowicz. De zaken van de twee zwaarst ge straften werden gisteren door het hof aangehouden voor nader on derzoek. Moszkowicz was op 17 maart uit protest weggelopen om dat zijn verzoek toen afgewezen werd. Moszkowicz denkt dat er onrechtmatige opsporingsmetho den zijn gebruikt. In wisselende samenstelling deden twaalf Leer dammers (op een na allen Moluk- kers) en twee Apeldoomers (ook Molukkers) aan buitensporig ge welddadige overvallen mee. Er vielen twee doden: een juwelier in Gorinchem en een drugswinke* Her in Dordrecht. Moszkowicz dreigde op 17 maart met het von nis van het hof - dat zou eigenlijk op 14 april uitgesproken worden - meteen in cassatie bij de Hoge Raad te gaan. Hij vond zich in zijn verdedigingsbelang geschaad als hij de kans niet zou krijgen onder andere enkele politiemensen, een informant en andere betrokkenen te raadplegen. Door Achille Prick en Dennis Mulkens Den Haag In de serviceflat Waalsdorp aan de Cor Ruyslaan in het Haagse Benoordenhout is gis teren verrast gereageerd op het arrest van het hof waardoor de Haagse verplegers Anöré du M. en John H. op vrije voeten zijn ge komen. „Het is een totaal andere uitkomst dan de uitspraak van de rechtbank," zegt directrice M. van den Broek van Waalsdorp. „De uitspraak is pas net bekend, maar de bewoners en medewerkers rea geren tot nu toe wisselend. Met 'verrassing' vat ik de gevoelens goed samen." Van den Broek wil geen inhoude lijk oordeel geven over de beslis sing van het hof, „We respecteren de uitspraak van iedere rechter. Ook het hof heeft zorgvuldig ge wikt en gewogen. We conforme ren ons daaraan." Van den Broek vindthet wei op merkelijk aai het hof niets heeft gezegd over het beroepsuitoefe ning en de uiteindelijk bewezen geachte diefstallen. „In de ge zondheidszorg wordt gewerkt op basis van vertrouwen tussen hulpbehoevenden en verpleeg kundigen. Het Ijjkt mij dat die vertrouwensband door de twee verplegers is geschonden. Voorde gezondheidszorg is het geen goe de zaak dat zij weer aan de slag zouden kunnen als verplegers." Vlak na haar aantreden als direc trice van Waalsdorp, twee jaar ge leden, kwam de zaak tegen Du M. en H. aan het rollen. De ex-huis houdster van wijlen mevrouw A SIoos-Fischer rook onraad nadat ze er tijdens de crematie achter kwam dat de miljonaire kort tevo ren in het huwelijk was getreden met de 33-jarige verzorger H. uit Den Haag. Du M. had toen inmid dels ontslag genomen bij Waals dorp waar hij vijf jaar zorgmana ger was geweest. Hij nam de ver zorging van de miljonaire waar. Door H. was hem de helft van de erfenis toegezegd. Bij besteding van 250,- of meer krijgt u nu gratis een heerlijke Italiaanse Colomba paascake t.w.v. 12,50. Voor de vrouw: Korte mouw blazers v.a. 169,- Rokken, lang en kort v.a. 79,95 Voor de man: Sportieve zomerse jacks met capuchon v.a. 149,- Twill broeken in 100% katoen v.a. 69,95 iet.» gsk#i zoUng (is vc „vies 03O-635A333

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2