14 Lof voor aanpak discriminatie Natuurmuseum wisselt kennis uit met Emiraten I tê Urker oplichters langer vast Kinderen met suikerziekte en hun ouders komen bij elkaar in diergaarde Blijdorp Benoemingen topambtenaren uitgesteld RADAR en regiopolitie krijgen subsidie van Europese Commissie Certificaat voor modelverhuurder RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 1 apnl 1998 Rotterdam Enkele projecten van de Rotterdamse Anti Dis criminatie ActieRaad (RADAR) krijgen subsidie van de Euro pese Commissie. Het gaat om een jaarlijkse bijdrage van 120.000 gulden, en dat gedurende drie jaar. De voorwaarde hierbij is wel dat de Nederlandse overheid daar eenzelfde be drag bijlegt. Volgens adjunct-directeur M. Ma- ris van RADAR gaat het om het 'exporteren' van de goede samen werking tussen de raad en de Rot terdamse politie naar andere korpsen in het tand. Beide instan ties hebben al meerdere geza menlijke initiatieven ontplooid, zoals de uitgifte van een hand boek discriminatiezaken, een graffitibrochure en de aanstelling van een contactpersoon discrimi natiezaken in de districten. Aandacht Van het handboek zijn al 3500 exemplaren gedrukt. De samen werking tussen RADAR en de po litie in dit gebied trok nationaal en internationaal aandacht. ..Een jaar of tien geleden was die wis selwerking nog moeizaam." zegt Mans. „We wilden altijd construc tief samenwerken. En zo langza merhand hebben we elkaar leren kennen Dat trok de aandacht, we hebben allerlei delegaties over de vloer gehad. De samenwerking tussen RADAR en de politie werd als goed voorbeeld gezien." Andere gesubsidieerde initiatie ven zijn de zogeheten 'signalering en monitoring', ofwel het vastleg gen van alie meldingen en klach ten over racisme en discriminatie Maris: „Niet alleen bij ons. maar ook bij andere instellingen. En ook wat dit betreft zijn we al heel ver met de politie." Ook andere Europese steden willen hiermee aan de slag. Tenslotte noemt zede politie-stichting, met als centraal thema de politie in een multicul turele samenleving. „Dal heeft geleid lot een handvest, dat even eens in heel Europa dient te wor den verspreid." Rotterdam De van oplichting verdachte vader Manus (75) en Cees van L. (41) uit Urk blijven voorlopig vast zitten. De raadka mer van de rechtbank sn Rotter dam heeft besloten hun hechtenis met dertig dagen te verlengen, zo dat de verdachten met eerder dan eind april vrij kunnen komen Het op 1(1 maart gearresteerde tweetal zou op grote schaal men sen hebben opgelicht Vader Van h deed dat in zijn hoedanigheid als directeur van Rehoboth (tot 1987). een bejaardencentrum in Prins Alexander op streng gere formeerde basis Als directeur en ouderling wist hij vertrouwen te wekken van bejaarden die hem een volmacht gaven. Een vertrou wen waarvan Van L. misbruik zou hebben gemaakt. In civiele proce dures is hy al in twee gevallen veroordeeld tot het terugbetalen van ruim drie ton Het geld dat Marius van L. wist af te troggelen van goedgelovige be jaarden ging naar zoon Cees. die door menigeen als het kwade brem achter de ophehimgsprak- tijken wordt gezien. Niet alleen omdat hij zijn vader zo gek wist te krijgen geld van hem toever trouwde rekeningen naar hem door te sluizen, maar ook door ei gen malversaties Cees zou als een gereformeerde Heer Olivier door heel Nederland Rotterdam Het Natuurmuseum Rotterdam heeft in de Verenigde Arabische Emiraten een samen werkingsovereenkomst gesloten met het Sharjah Natural History Museum. De musea gaan kennis en erva ring uitwisselen. Ook collecties zullen worden uitgewisseld. De overeenkomst werd getekend door sjeik Sultan bin Saeed al Qa- simi van het ministerie van Cul tuur en Informatie en directeur J. Reumer van het Natuurmuseum. „We hadden in het emiraat kale woestijnen verwacht met hier en daar een hagedis," vertellen J. Reumer en hoofd communicatie K. Moeliker, „Maar toen we aan kwamen zagen we begroeide heu vels met bomen, struiken en gras sen. Het is een waar paradijs. Er blijken ontzettend veel sooRen insecten en vogels te zitten." Twee trekroutes van vogels krui sen de Verenigde Arabische Emi raten. Reumer: „Daardoor zagen we tientallen vogelsoorten die hier niet voorkomen. Het mooiste waren de flamingo's en de rei gersoorten die langs de kust zit ten.'1 Vlinderdeskundige Een medewerker van het Rotter dams Dagblad heeft beide musea met elkaar in contact gebracht. Dasrna heeft de sjeik het Natuur museum Rotterdam uitgenodigd om naar het emiraat Sharjah te komen. „Het museum in Shaijah is drie jaar geleden opgericht en nu al goed geoutilleerd. Geld speelt daar helemaal geen rol. Het probleem is dat de kennis om zo'n museum draaiende te houden ontbreekt," zegt Reumer. Die kennis moet het sinds 1927 bestaande Rotterdamse museum gaan leveren. „Wij hebben op elk gebied een deskundige in huis. Zo hebben we een spinnendes- kundige en een vlinderdeskundi ge. Die kunnen gevraagd worden om in de Verenigde Arabische Emiraten bijvoorbeeld insecten te gaan vangen en conserveren. Maar wij kunnen daarmee na tuurlijk ook onze eigen collectie uitbreiden." Kennis van het geschikt maken van dieren en planten om jaren lang in het museum te liggen, is ook een van de ontbrekende fac toren in Sharjah. Deskundigen van het Rotterdamse museum gaan de dieren determineren, pre pareren en met alcohol conserve ren. Ook heeft het museum soft ware voor de archivering van planten en dieren. Boom Daarnaast heeft het Natuurmuse um een jarenlange ervaring in het organiseren van tentoonstellin gen. K. Moeliker, hoofd communi catie van het museum: „In het emiraat is wel een museum, maar er is nog geen structurele collec tie. Die moet aangelegd worden. Ook daar gaan wij bij helpen." De beide musea zullen na verloop van tijd gezamenlijke ru-ende tentoonstellingen gaan organise ren. Het emiraat Shaijah timmert be hoorlijk aan de weg op het gebied van cultuur en natuur. Moeliker: „Een emiraat ais Dubai profileert zich met de aanwezige olie. maar dat heeft Sharjah niet. De sjeik kiest voor cultuur en natuur. Hij is een van de weinigen die bezig is mei natuurbehoud. De andere emiraten lachen hem daar om uit." De samenwerking tussen de beide musea staat nog in de kin derschoenen. Reumer: „We kun nen nu nog niet overzien hoe ver die samenwerking zal gaan lopen. Het zaadje is geplant, nu is het af wachten wat voor boom eruit groeit." Sjeik Sultan bin Saeed al Qasi- mi van het ministerie van Cul- tuuren Informatieen directeur J. Reumer van het Natuurmu seum ondertekenen de over eenkomst. Foto Natuurmuseum Het Natuurmuseum Rotterdam aande Westzeedijk. Foto cees Kuiper/ Rotterd a ms Dagblad Het Natural History Mu seum (foto onder) in Sharjah is drie jaar ge leden opge richt en goed geoutilleerd 'Geld speelt daar hele maal geen rol. De ken nis om zo'n museum draaiende te houden ont breekt ech ter.'FotoNatuur museum Rotter dam een spoor van financiële vernie lingen hebben aangericht. Van een opgelichte garagehouder in Rotterdam tot dorpelingen op Urk die hun centjes aan hem toever trouwden Zoon Van L. lijkt tiok het voor naamste doelwit te zijn van de strafrechtelijke vervolging. De raadkamer van de rechtbank m Rotterdam heeft besloten dat voor zijn hechtenis nog steeds alle be perkingen gelden. Voor Cees is daarom contact met de buitenwe reld verboden. Een dergelijke maatregel geldt niet langer voor vaderVanL. De verlenging van de hechtenis met dertig dagen is dit weekend ingegaan Het is onbekend of de verdachten gebruik maken van raadslieden. De vaste advocaat van Cees van Lmr. P.W .1 van der Spek uit Den Haag. zegt nik-- van zijn client te hebben verno men terwijl dat ondanks de bepei kingen zou mogen Tijdens een kort geding over terugbetaling aan een gedupeerde bejaarde in februari deden Marius en Cees van L het zonder juridische bij stand. Cees voerde toen het woord namens het tweetal. Rotterdam Wethouder Hermar. Meijer (stadsvernieuwing en volks huis vesting! zal zaterdag op de beurs Kopen en Bouwen in Ahoy' het eerste certificaat voor het verhuren van onzelfstandige woonruimte uitreiken aan Stem goed bv. Deze kamerverhuurder ontvangt het certificaat voor zijn pand aan de Scheepstiminer- manslaan 15. Tevens overhandigt wethouder Meijer een gevelbord met het logo van het kwaliteitskeurmerk. Het certificaat is een initiatief van de stichtingen Kosten-Kwalileihv zorg Woningbouw en Keurmerk Kamerverhuur. Gecertificeerde verhuujders voldoen aan eisen op het gebied van hygiene, veilig heid, onderhoud en beheer. Minimumeisen De eisen zijn streng, zeker wat be treft de hj/gienc. Van de verhuur der wojdt onder meer verwacht dalei in elke kamer minstens een afsluitbare kast aanwezig is. Ook zijn er minimumeisen voor de brandveiligheid. Voor kamerver huurbedrijven kleiner dan 500 vierkante meter worden de eisen in beginsel bepaald door de in het Bouwbesluit gestelde eisen ten aanzien van bestaande woningen en de gemeentelijke bouwveror dening. Zo moet er de mogelijk heid zijn om vanuit iedere ver- blijfsruimte via tenminste twee routes te vluchten. Ook moet er op elke verdieping een poeder blusser aanwezig zy n. De initiatiefnemers hopen met de certificaten een stap te zetten naar goede verhoudingen tussen huurder en verhuurder. Diergaarde Blijdorp biedt zaterdag onderdak aan het derde mini-symposium voor kinderen met diabetes en hun ouders, genaamd 'DiabeestenhoeT. Diabetesverpleegkundigen uit de regio Rijnmond, verenigd in een stuurgroep, organiseren de bijeenkomst in samenwerking met de medische indu strie. Naar verwachting komen meer dan vierhonderd belangstel lenden op het evenement af. Informatie over recente ont wikkelingen in de zorg voor diabetici, maar vooral veel ont spanning en gezelligheid moeten de dag opnieuw tot een on vergetelijke happening maken. Want, zeggen verpleegkun digen Marja de Boer en Elly van Deutekom namens de stuurgroep, „lotgenotencontact is het allerbelangrijkste." Rotterdam Hebben olifanten en krokodillen ook suikerziekte? Hoe zit het eigenlijk met die nieu we bloedsuikermeter die meet 2onder dat je hoeft te prikken? Kan die nieuwe snelwerkende in suline ook worden gebruikt door heel kleine kinderen? Het zijn al lemaal vragen die aan de orde ko men tijdens de 'Diabeestenboel1 in diergaarde Blijdorp. Ongeveer zesduizend kinderen in Nederland lijden aan een vorm van diabetes, ook wel suikerziek te genoemd Deze chronische ziekte houdt in dat de alvleesklier geen tot nauwelijks insuline aan maakt. Insuline is nodig om spie ren en organen te voorzien van glucose. Glucose op zijn beurt is weer noodzakelijk voor energie voorziening in het lichaam. Suikerziekte komt ook veel voor bij ouderen. De ziekte wordt dan veroorzaakt door slijtage van de alvleesklier. Bij kinderen is meestal sprake van een afwijking in het afweersysteem waardoor de alvleesklier geen insuline meer fabriceert. Ze moeten van jongs af aan wennen aan een strenge dis cipline om evenwicht te vinden tussen eten (bloedsuikerverho- gend), insuline spuiten (bloedsui- kerverlagend) en energiever bruik. Diabetesverpleegkundigen als De Boer en Van Deutekom hel pen hen daarbij. Er komt name lijk nogal wat bij kijken. „Kinderen zijn afhankelijk van insuline. Ze moeten een enorme discipline opbrengen ten aanzien van hun voedsel. Ze moeten op een vast tijdstip een vaste hoe veelheid gezonde voeding eten. Anders wordt de bloedsuikerspie- gel te hoog of te laag." Een te lage spiegel, een hypo, kan leiden tot zweten, rillerigheid, bleek zien, duizeligheid en humeurigheid. Een te hoge spiegel, een hyper, zorgt voor slaperigheid, vaak moeten plassen, dorst en een dro ge tong. Een hyper is moeilijker te merken dan een hypo. Wanneer kinderen gedurende lange tijd niet goed 'geregeld' zijn, dat wil zeggen dat de eerder genoemde balans niet goed is, kan op lange termijn schade ont staan aan de kleine bloedvaten en de uiteinden van de zenuwen. Daardoor kunnen beschadigin gen aan de ogen optreden. Ook komen wel eens nierproblemen voor. Een heel team hulpverleners om ringt het kind met diabetes met zorg. Diëtist, kinderarts, oogarts, verpleegkundige, ze houden zich allemaal met het kind bezig. Ge zond eten en je energieverbuik van tevoren weten te plannen, daar komt leven met diabetes op neer. En natuurlijk insuline spui ten en je bloedsuiker controleren. „Ook vervelend voor een kind is wanneer er wordt getrakteerd op school. Voor alle anderen is het een extraatje. Een kind met dia betes moet er iets voor laten staan omdat die maar een bepaald aan tal koolhydraten per dag mag heb ben." In de puberleeftijd gaan weer an dere problemen meespelen. Want een lekker avondje stappen moet bewust worden gepland en afge wogen. Dansen 'kost immers ener gie, om over het effect van alco hol- en drugsgebruik maar te zwij gen. Want deze roesmiddelen ma ken dat diabetici niet aanvoelen of het allemaal goed gaat met hun suikerspiegel. „Die jongeren zijn net zo goed gek op 'shooters' als anderen. We gaan niet zeggen dat het niet mag, dat heeft geen zin," weten de verpleegkundigen. „We wijzen hen alleen op de gevolgen ervan en houden de deur open om erover te praten." De Boer en Van Deutekom zien zichzelf als een in termediair tussen ouders, artsen en kind. „We kennen de kinde ren. Ik denk dat ze ons toch eer der in vertrouwen zullen nemen." „Sommigen kunnen ook heel goed zelf een oplossing bedenken. Ik ken een jongen die twee bana nen eet voordat hij gaat stappen. In bananen zitten veel koolhydra ten. Dan kan hij lekker de hele avond drinken en dansen." De verpleegkundigen waken er wel voor de plaats van de opvoeders in te nemen. „We horen wel eens van ouders. Kun jij niet eens praten met ons kind, naar ons luistert hij niet. Maar wij hebben geen tover stokjes. Wat we kunnen doen is suggesties geven en de kinderen bewust maken waar ze mee bezig zijn." Het mini-symposium 'Diabees tenboel' is verdeeld in een och tendprogramma voor 0-tot J2-jari- gen en een middagprogramma voor 12 jaar en ouder. Voor de kleintjes is er onder meer een spannende rondleiding door de zoo. Voor de ouders van de klein tjes is er een forumdiscussie met experts. De oudere kinderen kun nen zich storten op een quiz a la Waku Waku. Voor beide groepen houden Blijdorps dierenarts en een kinderarts van het Sophia Kinderziekenhuis een voor dracht. Aanmelden en meer infor matie bij de eigen diabetesver- pleegkundige. Door Kor Kegel en Peter de Lange Rotterdam Een benoeming van Novib-directeur Max van den Berg tot directielid van het Ont wikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) is op losse schroeven ko men te staan door het onverwach te vertrek van algemeen directeur Gobert Beïjer, Ook de benoeming van een nieuwe directeur voor de dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid (SoZaWe) wordt een zaak van het nieuwe college. In de wandelgangen van het Rot terdamse stadhuis wordt veron dersteld dat de verdere procedure wordt overgelaten aan het nieuwe college van burgemeester en wet houders, hoe dat er ook zal uit zien. Van den Berg werd begin maart genoemd als kandidaat voor een directiefunctie van het OBR. De Groningse oud-wethouder, voor malig partijvoorzitter van de PvdA, zou goede kans maken het directieteam van Beijer uit te breiden. Het moet gegaan zijn om een serieuze kandidatuur, hoewel de berichtgeving begeleid werd door wilde geruchten, zoals een Tuil' met PvdA-wcthouder Si mons die naar het Novib zou gaan. Het Algemeen Dagbiari noemde op 3 maart ook Tweede-Kamerlid Adri Duyvestein (PvdA) als onder deel van het baneneircus. Geaccepteerd In politieke kringen was argwaan over de kandidatuur van Max van den Berg. Het werd gezien als een politieke benoeming, geregis seerd door PvdA-wethouders Si mons en Kombrink. De kritiek is toegenomen, sinds bekend werd dat algemeen directeur Beijer vertrekt n3ar het Amsterdamse adviesbureau Boer Croon Groep bv, geleid door oud-KNVB- voorzitter Jos Staatscn, levens oud-burgemeester van Gronin gen. Volgens ambtenaren en politici was Van den Berg waarschijnlijk nog wel geaccepteerd als tweede man by het OBR. Hij was ge schikt bevonden. Maar nu er spra ke is van een vacature voor alge meen directeur, spreken ingewij den van een geheide kans dat Van den Berg meteen zou doorschui ven. In dat geval zou zijn partijpo litieke profiel zich sterker tegen hem keren. Andere partijen dan de PvdA zien liever een meer neu trale kandidaat voor de ambtelij ke topfunctie. Er gaan stemmen op dat een zo belangrijke voordracht niet meer door de aftredende gemeenteraad geregeld moet worden. Om die re den is Van den Berg naar de wachtkamer verwezen. Naar ver luidt wil het huidige college van b en w de kwestie overlaten aan het nieuwe team van wethouders, zo dra dat aangetreden is. Dertig kdüuiuStcn Ook de benoeming van een nieu we directeur voor de dienst Socia le Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) wordt een zaak van het nieuwe college. Dat zegt een woordvoerder van wethouder Si mons (sociale zaken). Naar ver luidt zouden zich ongeveer dertig kandidaten hebben gemeld voor deze functie, die vorig jaar februa ri vacant kwam toen directeur J A J. Krosse naar huis werd ge stuurd wegens buitensporig de clareren. De leiding van SoZaWe wordt al ongeveer een jaar waargenomen door interim-directeur J.M. de Jonge. Bij de sociale uit-nsl woi'ut gemopperd dat zijn waarneming al veel te lang duurt. Naarmate hij langer blijft, drukt De Jonge steeds meer een stempel op het beleid. In beginsel werd hij alleen aangenomen om de rust by SoZa We te herstellen. Behalve met een nieuwe direc teur, krijgt de sociale dienst na de installatie van het nieuwe college ook te maken met een gewijzigd Max van den Berg, In beeld bij het OBR Archieffoto Rotterdams Dag blad beleid. Prof. A. van der Zwan pre senteert op 14 april, in de laatste uren van de huidige PvdA/VVD/ D66/CDA/GroenLinks-coalitie, de uitslag van zijn onderzoek naar de reorganisaties bij SoZaWe. Bin- ijeii de Sociale drenst Vvuidt Ver wacht dat Van der Zwans rapport op sommige onderdelen forse kri tiek zal bevatten. Niet duidelijk is of de huidige wethouder sociale zaken Hans Si mons in het nieuwe college de zelfde portefeuille zal opeisen. Si mons' woordvoerder wil met in gaan op de vraag of de sociale dienst straks door een andere wet houder zal worden aangestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4