GroenLinks in coalitie Rotterdams Dagblad Aquamarijn gaat in Maassluis nieuwbouwen of uitbouwen 'Geen hoge boom meer in de tuin; Markt op Veerplein maakt iedereen gelukkig, behalve de visboer Proveniershuys in de steigers Stedelijk Museum draait soap over plakrel nek om ^\E Kritiek CDA: 'Poppetjes belangrijker dan inhoud' Vrouw in de buik gestoken Inbreker aangehouden Kind geslagen Inbraakpoging Markt afgezet Man onder rolcontainer Tapasbar Perrito Caliente Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111 CG Schiedam Telefoon 426 38 98 Rotterdams Dagblad kS-^ Waterweg Donderdag 2 april 1998 n<é Door Jan Rozendaa! Schiedam De ledenvergadering van GroenLinks in Schie dam heeft gisteravond ingestemd met deelname van de partij aan de coalitie. De partners PvdA. WD, GroenLinks en D66 zijn het ook eens geworden over de inhoud van het program ma, dat in de loop van de dag wordt gepresenteerd. De verdeling van de wethouders- posten ts nog niet rond. De groot ste coalitiepartner PvdA moet zich nog uitspreken over het to taal aantal wethouders: vier of vierenhalf. Vanavond bespreekt de fractie van de socialisten of de voorkeur uitgaat naar ccn WD met één of met anderhalve wet houder in het college. De andere zetel wordt de eerste twee jaar be zet door Adri Reijnhout (DG6) en de tweede helft door Anneke Meijer van GroenLinks. Tenslotte is op 9 april het woord aan de le denvergadering van de PvdA. Dan zal ook de portefeuilleverde ling rond zijn. „Het is allemaal redelijk tn kan nen en kruiken." aldus informa teur Aad Wiegman (PvdA) van morgen. Het CDA heeft m een open brief aan de coalitiepartners de erger nis van zich afgeschreven dat de christen-democraten weer builen de boot zijn gevallen. In de perio de 1978-1982 maakte het CDA m Schiedam voor het laatst deel uit van de coalitie. Volgens CDA-voorzitter Ton Seis heeft Wiegman alleen maar naar de poppetjes gekeken. Met name de sympathie voor Reijnhout. wiens D6G werd gedecimeerd van zes tot twee zetels by de verkie zingen m maart, is het CDA blijk baar een doorn in het oog. „Wieg man vindt het sympathiek om DGG-wethouder Reijnhout twee jaar te gunnen om zijn Sveapar- kenproject af te maken." En: „Van Reijnhout kan nauwelijks verwacht worden dat hij (door het volmaken van tien jaar wethou derschap. red.) de kans om zijn wachtgeld zeker te stellen laat lig gen." En zo heeft de PvdA volgens het CDA iedereen in de zak zitten: ..De nieuwe fractie van Groen Links wordt door Wiegman het wet houderspluche in het vooruit zicht gesteld als Reijnhout zijn laatste twee jaar volgemaakt heeft. Wiegman maakt Groen Links door deze move bij voorbaat monddood. Al te kritisch kan de opstelling van de progressieven in de raad niet meer zijn, want d iii kan de worst die wordt voor gehouden wel eens verdwenen zijn." En: „De WD is voor de PvdA in Schiedam al jaren de ide ale collegepartner. Nooit lastig, nooit boos en altijd volgzaam. Wellicht worden de liberalen hier voor beioond met een tweede wet- houderszelcl." Kortom, luidt de conclusie van de christen-democraten: „Het gaat Wiegman om de poppetjes en met om het onderhandelen over de in houd van het eoilegebeleid. want dat laatste staat al vast in de vorm van het vcrkiezingsprogram van de PvdA." Wiegman, die de brief vanmorgen nog niet kende, voelt zich vereerd dat de grootste oppositiepartij hem 'een aantal kwaliteiten toe dicht waarvan ik het bestaan met eens afwist'. „De afgelopen we ken hebben we juist over de in houd gesproken met de partijen en niet ovei de poppetjes. Wat voor mij het belangrijkste is ge weest by de onderhandelingen is de continuïteit. En in de huidige machtsverhoudingen is de oplos sing met de gedeelde wethouders zetel naar mijn idee een verstan dige. Reijnhout kan zijn projecten afmaken en GroenLinks kan met een geheel nieuwe fractie eerst wat ervaring opdoen." GroenLinks-fractievoorzitter Ju dith Boertjens voelt zich ook niet aangesproken door de narrige CDA-brief. „Wij zullen zeker niet monddood worden gemaakt." Maassluis Scholengemeen schap Aquamarijn gaat, naar ver wachting eind deze maand, met de gemeente Maassluis in ge sprek over de plaats van de school in deze stad. Het overleg volgt op het gereed komen van een rappor tage over nieuwbouw van de school. Er bestaan drie mogelijk heden voor de huisvesting van de leerlingen, vertelt G. Kant van Aquamarijn Of er komt een go- heel nieuw gebouw op een nieuwe piek, of eén van de bestaande lo caties wordt opgeknapt cn uitge breid. Hoewel hij erop wijst dat alle op ties nog open staan, lijkt Kant de bouw van een geheel nieuwe school het minst recel. „Dat moet binnen de structuurvisie van de gemeente passen. En dat zal lang gaan duren. Dat zal niet echt de eerste optie worden." Een andere mogelijkheid is dat de locatie aan de Burgemeester van Reesstraat, de voormalige Van Egmondmavo, in Maassluis-West wordt uitgebreid. In de praktijk is dit gebouw nu ai de enige Aqua marijn-vestiging in Maassluis. Kant: „Dit cursusjaar is alvast be gonnen om op één locatie les te geven. Voor leerlingen en leer krachten is dat veel prettiger, dan hoeven ze niet meer heen en weer te fietsen." Het gebouw is echter niet groot genoeg om alle Maassluise leer lingen tc huisvesten. „Een deel zit aan het Geuzenplein in Gaardin- gen. Dat is nu puur een noodop lossing," verklaart Kant. Het gegeven dat de leerlingen zijn verhuisd naar de Van Rees straat en niet naar het Revius- plein, de voormalige Marnix- mavo, duidt volgens Kant niet per De voormalige Van Egmondmavo in Maassluis-West wordt mogelijk uitgebreid. Fota Roet Dijkstra se op een voorkeur voor het uit breiden van dat gebouw. Voor de andere is ook wat te zeggen: „Stel dat er voor wordt gekozen om het Reviusplein te verbouwen, dan is dat makkelijker. Het staat toch leeg." Of er in de toekomstige ves tiging plek is voor alle Maassluise en Maasiandse leerlingen van Aquamarijn -zowel boven- als onderbouw- is moeilijk te zeg gen. Kant: „Dat heeft te maken met de mogelijkheden die er ook in Gaardingen zijn. En onder ande re ook met de grootte van het ge bouw. Maar dat is nu allemaal nog niet aan de orde." Schiedam Met uiterste precisie hebben specialisten vanmorgen een ruim tien meter hoge moe ra s- cvpres uit een tuin aan de Nieuwe Haven in Schiedam getakeld. De twee zusters Den Hollander heb ben de boom twintig jaar geleden laten planten, maar wisten des tijds niet dat de boom zo fors zou groeien. Jarenlang hebben ze de boom, een cadeautje van moeder, zorg vuldig laten onderhouden, maar vanwege de toenemende overlast voor de bovenburen hebben ze tot deze ingrijpende verplaatsopera- tie besloten. De cypres zomaar kappen konden ze met over hun hart verkrijgen, dus is gezocht naar een ander plekje en dat werd gevonden op begraafplaats Rot- terdam-Crooswijk. Vlakbij het fa miliegraf. „In Schiedam was geen geschikte plek. Je kunt hem wel ergens neerlaten zetten, maar als ze daar over een paar jaar dan hui zen of zo willen gaan bouwen moet ie alsnog om. En dat is zon de. Op de begraafplaats weten we zeker dat de boom rustig staat," aldus mevrouw Den Hollander. De cypres, zo hebben gemeente ambtenaren berekend, vertegen woordigt een waarde van tiendui zend gutden. Ook het transport kost iets in die orde van grootte. Er is ccn jaar voorbereiding aan voorafgegaan. Vanaf hun balkon volgden de zus sen en kennissen de hele klus vanaf half acht 's ochtends. Toen gingen de mensen van BSI, de Bomen Service International uit Baam zorgvuldig aan de slag. „Een bijzondere klus," vertelt H. Sneep van BSI. „We verplaatsen jaarlijks duizenden bomen. Maar vanwege de standplaats van deze cypres hebben we voor het eerst een drijvende bok moeten gebrui ken." Het duurde al een uur voordat die drijvende bok met daarop een reusachtige kraan op z'n piek lag. De kraan moest de eigen palen in de bodem van de Nieuwe Haven slaan om aan te leggen op de plek waar twee sleepboten het gevaar te hadden afgemeerd. Daarna be gon de klus pas echt. Millimeter werk was het voor de specialisten om de wortels vrij te maken van de kademuur en de tuin. Een pro bleem vormde een verankering van de kademuur die door wortels was omgroeid. Ook viel het niet mee om te takels in de boom te krijgen. Eén van de medewerkers verloor zijn evenwicht en viel ruim twee meter naar beneden. Hy mankeerde niets, maar de boom verloor enkele takken. „Geen probleem, volgens de deskundige, „dat groeit vanzelf weer aan," kon hij mevrouw M. den Hollander geruststellen. Zij was vooral opgelucht toen rond tien uur de wortels zonder verdere problemen loskwamen. „Het was een fantastisch gezicht, pure kracht. En er zijn gelukkig geen ongelukken gebeurd," liet Door Edwin Gomelisse het Stedelijk Museum afgedaan als overtrokkem.Jjirecteur D, A. Schiedam —Het StedelijkMuse-^—Wuid maakte^weWhaar excuses urn Schlédam'y® niet ingaaYrdtT'" A^verigens"^rf^&ile politieke het schikkingsvoorstel van Ge- partijen in Schiedam - voor het De twintig jaar oude moerascypres begint aan de reis naar de begraafplaats Crooswijk in Rotterdam. Foto «oei Dijkstra ze weten onder het voortdurend fotograferen van de spitse boom met lentegroen die voor haar in de takels hing. De boom voer vervolgens op een ponton naar de overkant waar een grote dieplader stond te wachten op een reis van tien kilometer naar de begraafplaats. Daar was al een gat gegraven en stond een kraan al klaar om de boom weer een plekje in de aarde te geven. De boom wordt op de nieuwe standplaats nog driejaar door BSI in de gaten gehouden om te kij ken of de wortels en takken weer groeien. Volgens Sneep moet dat lukken, want de moerascypres is een mooi, gaaf. slank exemplaar. Wat er in het ontstane gat moet kómen weten de zussen Den Hol lander nog niet. „In elk geval geen hoge boom meer," verzeke ren ze. Door Marc Floor Vtaardingen „Gezellig hier hè," roept een vaste klant richting de uitbater van kaashandel Verboon, terwijl die een stuk met een onsje meer van een kaas afsnijdt. Ver boon beaamt het met een tevre den gezicht. Niet alleen de sfeer bevalt hem goed deze eerste och tend op hot Veerplein, maar voor al de aanloop, ,,'t Is veel drukker dan normaal." constateert hij van achter zijn marktkraam. „Veel nieuwe klanten. En ach, de oude klandizie vindt me hier ook wel weer." Iedereen lijkt garen te spinnen bij de verhuizing van de woensdag- markt van de Vlaardingse Broek- weg naar het Veerplein. Was de zaterdagmarkt al eerder naar het centrum verplaatst, gisteren volg de ook de woensdagmarkt. En daarover was alom tevredenheid, zowel bij de winkeliers aan het plein als de verhuisde marktkoop lui. „Ik vind het wel gezellig zo," zegt een medewerkster van een sjickc kledingzaak aan de zuidkant van het Veerplein. „Wordt er eindelijk eens wat met dat plein gedaan. Natuurlijk heeft de markt een an der publiek dan wij. en ik kom er zelf ook nooit, maar misschien zal dat publiek uit nieuwsgierigheid hier toch eens binnenstappen." Vaste en mobiele middenstand in Vlaardingen hebben niet het ge voel door de nieuwe marktlocatie in eikaars vaarwater te zitten. Ze bedienen beide een verschillende doelgroep, is de overtuiging. „Ik heb deze plek bewust gekozen," zegt bijvoorbeeld broekenspecia list van de markt („Als je vrouw over je net gekochte broek begint te schelden kar. je 'cm bij my ge woon ruilen") P. Mouthaan. die zijn nering pal voor de uitgang van de V&D heeft neergezet. „Mensen die bij de V&D kleren kopen, doen dat toch niet bij mij en andersom." De oude baas wordt enthousiast begroet door een passerend echtpaar. „Oh, dus hier zit je," roepen ze. „We zoch ten je al!" Mouthaan heeft zo zijn vaste klantenschare, maar die is vandaag al weer aardig aange vuld. „Ik heb nu al meer klanten gehad dan op de Broekweg op een hele dag," zegt hij rond de mid dag. ,,'t Is ook leuker om hier te staan. Meer mensen, meer bewe ging." De meeste niarktkuuplui denken als Mouthaan. Alleen de houder van het viskraampje is nog niet zo tevreden. Hij snapt niet waar de klanten blijven. Normaal heeft hij om deze tijd al twee bakken war me vis verkocht, terwijl nu nog steeds de eerste op het vuur prut telt. „Ik sta hier te veel aan de rand van het marktplein," analy seert visboer J. Fehling. „Op de Broekweg stond ik meer in het midden en dan lopen er meer mensen langs." Maar de visboer moest nu eenmaal langs de weg staan. Zijn bakplaats levert meer brandgevaar op en moet dus goed bereikbaar zijn voor de brand weer. Met als gevolg dat aan de lopende band auto's voor de stand van Fehling langsrazen. „En dat irri teert wel." meent hij. Fehling is overigens één uit de rij van etens- tentjes die langs de weg staan. Een verplichte plek voor de food- stands, die daar niet allemaal even gelukkig mee zijn. ,,'t Is wel vervelend met die stinkende au to's zo steeds voor langs," zegt ook Kees van Kees Bakt 't Zelf. „We zitten hier toch met etenswaren." De mevrouw van de tegenoverlig gende sjieke kledingwinkel heeft in dat kader weer haar eigen pij len te richten. „Het stonk hier vanochtend wel naar gebakken vis in de winkel," zegt ze met een vies gezicht. „Maar we zijn posi tief over de markt hoor, en je moet er wat voor over hebben." meentebelangen om honderd museumjaarkaarten beschik baar te stellen voor geleden plakschade. Volgens de muse umleiding is er geen schade ge leden en hoeft er dus ook niets te worden vergoed. Het museum laat dit vandaag weten in een brief aan Gemeentebelangen. De Schiedamse plakrel. Het is bijna een hilarische soap gewor den. Het kunstproject 'Ed en El- lis in Schiedam Lyst 0' heeft meer opgeroepen en ontketend dan de samenstellers vooraf hadden kunnen bevroeden. En daarmee lijkt het hoofddoel van kunst - prikkelen en aanzetten tot denken en handelen - beter bereikt dan welke expositie dan ook, Maar het Stedelijk Museum Schiedam heeft de komische vervolgserie resoluut de nek omgedraaid. Het is blijkbaar al lemaal prima dat een kunstpro ject meer succes heeft dan ver wacht, maar het moet wel be heersbaar blijven. De plakrel in Schiedam ont stond doordat het Stedelijk Mu seum de posters voor de ten toonstelling Ed en Ellis in Schie dam Lijst 0 over de posters van de politieke partijen had ge plakt. De ludieke actie maakte deel uit van het kunstproject. Theo Schoenmakers, de lijst trekker van Platform Schiedam kon de humor van de actie niet waarderen en ging steigeren. Zijn partij zou worden bena deeld, brieste hij. De boosheid van Schoenmakers werd door plakineident maar liet merken dat ze de reactie van Schoenma kers een beetje onvolwassen vond. Ludiek vervolg Ook Gemeentebelangen nam notie van de verontschuldigin gen. Maar deze party verzon een ludieke vervolgactie. Geheel in de geest van Ed en Ellis legde ze het Stedelijk Museum een schikkingsvoorstel voor: hon derd museumjaarkaarten als vergoeding voor de geleden plakschade en er wordt nergens meer over gepraat. Einde soap dus. Met een happy end zelfs want de jaarkaarten zouden wor den verdeeld onder minder draagkrachtige Schiedammers. Het Stedelijk Museum heeft het eind van de soap echter ver vroegd en een stuk minder leuk gemaakt. Gisteren liet de muse- umleiding weten dat ze niet zal ingaan op het ludieke schik kingsvoorstel van Gemeentebe langen. „Er is geen geleden schade," zegt directeur Wind. „Dus er hoeft ook niets worden vergoed. Bovendien moeten ook wij die jaarkaarten inkopen. Dat zal ons zo'n vijfduizend gulden kosten. Dit bedrag hebben we niet in kas." Gemeentebelangen heeft de brief nog niet ontvangen en kan dus ook nog niet reageren op de afwijzing van het schikkings voorstel. Wordt vervolgd? Schiedam Met waarschijnlijk een stiletto is gisteravond op de Schiedamse Boerhaavelaan een 21-jarige vrouw in de buik gesto ken. Ze is met een buikwond naar het Schieiand Ziekenhuis ge bracht. Ze is niet in levensgevaar. Volgens het slachtoffer was*ze neergestoken door een vrouw die haar op de Boerhaavelaan tege moet kwam lopen en haar vróeg waarom ze zo naar haar keek. Dat liep uit op een vechtpartij, waarbij over en weer werd geschopt en ge slagen. Op gegeven moment haal de de belaagster waarschijnlijk een stiletto uit haar jaszak en stak toe. Het slachtoffer wist haar wo ning te bereiken en de politie in te lichten. De recherche stelt een onderzoek in. Vlaardirgen—Een 17-jarige Gaar- dinger is gisteravond door de poli tie aangehouden op verdenking van een poging tot inbraak. JÖe jongen hield zich verdacht op bij een school in de Buys Ballotlaan en rende weg toen de politie voor bij kwam rijden. Die vond hem even later terug, verstopt tussen geparkeerde auto's. De Gaardin- ger is naar het bureau meegeno men voor nader onderzoek. Schiedam Omdat hij een 8-jarig jongetje in het gezicht had gesla- - gen heeft de Schiedamse politie gisteravond een 24-jarige Schie dammer in zijn woning aangehou den. Het is nog onduidelijk wat de man tot zijn daad dreef. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Hoek van Holland De politie uit Hoek van Holland kreeg gister avond rond 21.30 uur een melding binnen over een vermoedelijke inbraak in een pand aan de Strandweg. Bij de woning trof de politie niemand aan, maar vond wel een stalen hamer naast de deur. Ook werd duidelijk dat ie mand in het pand was geweest, aangezien het slot was geforceerd. Er werden echter geen goederen vermist. Vlaardingen Uit voorzorg heeft de brandweer gisterochtend rond 10.30 uur enige tijd een deel van de markt op hetGaardingse Veer plein afgezet omdat er rondom een wagen een gaslucht werd waargenomen. De politie had na de melding over het gas de brand weer geïnformeerd. Die kon de in stallatie dichten waaruit het gas ontsnapte. Schiedam Door nog onbekende oorzaak raakte een 18-jarige werknemer van een bedrijf aan de Schiedamse Admiraal Tromp straat gisterochtend tijdens zijn werk gewond doordat hij een rol container op zijn knie kreeg. Het slachtoffer werd voor behande ling overgebracht naar het Schie iand Ziekenhuis. De .arbeidsin spectie is inmiddels op de hoogte gesteld van het arbeidsongeval. Schiedam Het Proveniershuys in de Overschics^e- straat in Schiedam gaat in de steigers Het driehon derd jaar oude hofje wordt opgeknapt waarbij een aantal oude details in ere wordt hersteld. Met de gro te onderhoudsbeurt is een investering gemoeid van zo'n vier ton. Voorafgaand aan de opknapbeurt gaat de bewonersvereniging aan de slag. Met bloembak ken en geveltuintjes zal het wooncomplex een groe ner aanzicht krijgen. De actieve bewonersvereniging van de 31 tweeka merwoningen heeft verhuurder Noordvest benaderd met de kritiek dat het Proveniershuys er bepaald niet fraai uitziet. Er is achterstallig onderhoud en in het verleden is een aantal oorspronkelijk details on der een dikke laag verf verdwenen. Ook Noordvest was zich hier van bewust en werkte al aan een plan van aanpak voor het woningencomplex. Bij de opknapbeurt die de verhuurder in gedachten heeft wordt het voegwerk van het uit 1761 daterende Proveniershuys hersteld. Verder wordt ook het hout werk van een nieuwe laag verf voorzien. Bij de op knapbeurt worden ook de oude originele details van het rijksmonument hersteld. Zo verdwijnt de witte verf van het wapen boven de toegangsdeur. De af beelding wordt vervolgens ingekleurd zoals dat oor spronkelijk het geval was. De leeuwen in de afbeel ding zullen daardoor weer een gouden kroontje krij gen. Hiervoor zal bladgoud worden gebruikt. Naast verhuurder Noordvest steekt ook de bewoners vereniging de handen uit de mouwen. De bewoners gaan tuintjes aanleggen en plantenbakken neerzet ten en ophangen. De benodigde bakken, struiken, bomen en planten worden beschikbaar gesteld door Noordvest. Deze zal ook eenmalig de tuin in de bin nenruimte van het Proveniershuys opknappen. De bewoners nemen het onderhoud hierna over van de verhuurder. Noordvest wil nog bij de gemeente aankloppen om te kijken of er aanspraak gemaakt kan worden op een monumentensubsidie. Met een leeftijd van driehon derd jaar en een waarde als historisch stadsgezicht komt het Proveniershuys hiervoor naar alle waar schijnlijkheid in aanmerking. Als er op dit moment geen geld beschikbaar is, wil Noordvest de opknap beurt eventueel voorfinancieren. Het is de bedoeling van de verhuurder nog deze zomer de steigers op te bouwen rondom het monument in de Overschiesse- straat. Het groene resultaat van de inspanningen van de bewonersvereniging is al over een paar weken te bewonderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3