Onderzoek naar fusie WbS en Noordvest W gKnMimTiïmjr^ embcoii m Laag voor laag wordt verleden gewist Rotterdams Dagblad 'Pas bij enige omvang tel je nog mee in corporatieland Noordvest en college Schiedam moeten huiswerk overdoen Oranjetunnel als alternatief voor A 4 Boete voor verkopen van bedorven nasi Platform Schiedam is verheugd over 'Aleidazaal' Inbreker aangehouden Boete voor huisvuil Winkelier opgelicht Drugstoeristen aangehouden Brand in slooppand Benzine gestolen Extra geid voor Klussen en Diensten Geldkist en pas ontvreemd Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 7 april 1998 Schiedam Platform Schiedam reageert verheugd op het voorstel van Siem Rosman om de raads zaal in het Stadserf de naam Aleidazaal te geven. De voorzitter van de Historische Vereniging deed die suggestie anderhalve week geleden in het Rotterdams Dagblad. De raadszaal, waar nog geen offi ciële naam voor is gekozen, wordt momenteel aangeduid met 'multi functionele zaal'. Burgemeester Scheeres liet eerder in een reactie weten zelf ook niet gelukkig te zijn met deze aanduiding, maar hij sluit met uit dat de zaal de naam van een sponsor krijgt, zo- ais ook met het VSB Theater a,d. Schie is gebeurd. Platform Schiedam schaart zich achter Rosman om de zaal te noe men naar de eerste bestuurster van de stad. Vrouwe Aleida. „Bij de algemene beschouwingen in november 1997 immers," schrijft secretaris S. J. Schuit in een brief aan Rosman, „heeft ons gemeen teraadslid Theo Schoenmakers dit al voorgesteld en het staat in ons verkiezingsprogramma 1998- 2002 'Alles voor Schiedam'. Overi gens was dat niet voldoende om een zetel in de nieuwe gemeente raad voor de komende vier jaar te bemachtigen. Schiedam Een 35-jarige Rotter dammer is afgelopen nacht rond 1.30 uur opgepakt aan de Schie- damse Burgemeester van Haar- enlaan door een tip van een oplet tende bewoner. De man probeer de in te breken in kelderboxen. In één box was hem dat al gelukt. Schiedam Zes bewoners van de wijk Groenoord in Schiedam heb ben gisteravond een bekeuring gekregen omdat ze hun hui?", uil te vroeg buiten hadden gi Hun adres kon worden achter haald door de politie, die tussen 19.00 uur en 20.00 uur samen met medewerkers van de ONS een controle hield. In totaal werden twintig overtredingen geconsta teerd. Maassluis Twee onbekende mannen tussen de 30 en 35 jaar hebben in een winkel aan het Westeinde in Maassluis met een truc geld gestolen. De mannen de den alsof zij een paar sokken wal den kopen Bij de kassa moest een personeelslid het bankbriefje van het stel wisselen. Een van beiden heelt het personeelslid afgeleid waardoor de ander kans zag geld weg te nemen. Schiedam Twee Franse man nen van 24 en 26 jaar zijn zondag nacht in hun auto aan de tjalk in Schiedamaangehouden wegens drugsbezit. De politie trof bij hen 9,5 gram heroïne aan. De drugs waren verstopt in een zogeheten holpatroon in de blouse van een van de verdachten. Beide man nen zijn ingesloten. Hoek van Holland In een sloop- gebouw aan de Stationsweg in Hoek van Holland is rond midder nacht brand ontstaan. De vlam men sloegen metershoog uit het dak. Na ongeveer een uur kon de brandweer het sein brandmeester geven. De oorzaak van de brand is onbekend. Schiedam —Onbekenden hebben gisteren benzine gestolen uit tanks van twee auto's. Het eerste slachtoffer was een 37-jarige Schiedammer die zijn auto 's mid dags had geparkeerd in de afge sloten garage Over de Vesten. Door Ben van Haren Schiedam - De twee woning corporaties van Schiedam willen nog voor de zomer be slissen over een mogelijk sa mengaan. Het woord 'fusie' weigert directeur F. de Graaf van Woningbouwvereniging Schiedam (WbS) in de mond te nemen. Zij houdt het op „onderzoek naar mogelijkhe den tot samenwerking." Haar collega J. Feijtel van Woningstichting Noordvest doet er minder moeilijk over. Bij een fusie van WbS en Noord vest ontstaat een corporatie in Schiedam dieongeveer 17.000wo ningen beheert. Het grootste deel is van het voormalige gemeente lijke woningbedrijf, waaruit Noordvest is ontstaan, en heeft een matige kwaliteit. Het bezit van WbS, die in 1987 ontstond na een door hogerhand afgedwongen fusie van vyf kleine woningbouw verenigingen, bestaat uit onge veer 5000 beter gekwalificeerde woningen. De Graaf (WbS) zegt: „Wij zitten niet in een situatie dat we móeten samengaan. We kunnen zelfstan dig voortbestaan. We zijn niet rijk, maar ook niet arm. Met het oog op de toekomst is het echter beter om een groter draagvlak te heb ben. Onze taken nemen toe, ter wij! we door verkoop van wonin gen een kleiner bezit gaan krij gen. Daarvan heb ik ook onze le denvergadering kunnen overtui gen en die heeft me toestemming gegeven om mogelijkheden tot verregaande samenwerking te on derzoeken. Sindsdien ben ik me aan het onenteren. Daarbij be perk ik me overigens met tot Noordvest. Ook met Vlaardingse Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen heb ben extra geld beschikbaar ge steld voor de Stichting Klussen en Diensten. Het gaat om een bedrag van 30.000 gulden per jaar. Tot nu toe kreeg de stichting een ton per jaar. Klussen en Diensten gaat het geld gebruiken om langdurig werklozen intensiever te begelei den. Klussen en Diensten is sinds 1995 een zelfstandige organisatie, die twee doelstellingen heeft. Op de eerste plaats wordt werkgelegen heid geboden aan langdurig werk lozen. Daarnaast is het voor min der draagkrachtige particulieren en non profit instellingen een dienstverlenende instantie waar men voor een betaalbare prijs al lerlei onderhoudswerkzaamhe den en klussen kan laten uitvoe ren. In de loop der jaren is het aanbod van werkzaamheden flink verbreed. Het beperkt zich niet meer tot alleen klussen in huis, maar is uitgebreid met eenvoudig tuinonderhoud en hulp bij werk- zaamheden rond verhuizingen. De belangstelling voor het laten uitvoeren van klussen groeit. En daarmee de omzet van de stich- ting. Ruim de helft van de particu liere klanten behoort tot de groep ouderen. collega's werken wij al lange tijd goed samen en heb ik nauwe con tacten." In Vlaardingen hebben de wo ningstichtingen Woningbedrijf Vlaardingen en Patrimoniums hun voornemen tot fusie al aange kondigd. Er loopt thans een on derzoek naar de mogelijkheden tot samensmelting. Hieruit zal een corporatie ontstaan die ruim 15.000 woningen beheert. De der de Vlaard'ngse woningstichting Samenwerking (4.500 woningen) heeft enkele jaren geleden na een langdurige vrijage van een fusie met de even grote Patrimoniums Woningstichting afgezien. Feijtel (Noordvest): „De algemene tendens is schaalvergroting. Pas bij enige omvang tel je nog mee in corporatieland. De grootte maakt het verder mogelijk om op de huisvestingsmarkt voor betere kwaliteit zorg te dragen. In Schie dam hebben we voorts te maken met bezit van Noordvest en WbS dat kriskras door elkaar loopt. Van de zijde van het gemeentebe stuur heb ik diverse malen ge hoord dat ze een samengaan van ons beide toejuichen." Voorzichtig De twee Sehiedamse corporaties praten thans, naar eigen zeggen voorzichtig, over samenvoegings mogelijkheden. Ze bekijken el- kaars financiële posities en zetten sterke en zwakke kanten op een rij. Feytel verwacht in mei duide lijkheid te hebben. Hij gaat ervan uit dat de werkgelegenheid voor alle medewerkers gegarandeerd is. Beide bedrijven hebben in stemming van hun personeelsver tegenwoordigingen voor het on derzoek naar samenvoeging. Uit het enkele maanden geleden bekend geworden enquêteresul taat over kwaliteit van de corpora ties in het Waterweggebied ble ken de huurders WbS aanzienlijk hoger aan te slaan dan Noordvest. De conclusie van het vroegere ge meentelijke bedrijf zelf was: „Uit het onderzoek blijkt dat Noord vest nog een flinke weg heeft af te leggen. We gaan in ieder geval hard ons best doen om het kwali teitslabel voor een kwalitatief goede dienstverlening te berei ken." WbS constateerde met tevreden heid dat haar huurders over het algemeen goed over hun huisbaas oordeelden. Het was het resultaat van inspanningen tot verbetering in de afgelopen jaren. „We rusten nu even uit en genieten van de goede score," luidde de reactie op het kantoor in Kethel. De Graaf: „Onze ideale partner zou een cor poratie zijn met veel geld en veel eengezinshuizen, maar die is er gewoonweg niet. Met Noordvest zitten wij in dezelfde stad en on derzoeken we nu of er mogelijk heden tot samenwerking zijn. On ze ledenvergadering moet uitein delijk beslissen. Ik hoop voor de zomer." Schiedam De Sehiedamse Wo ningstichting Noordvest en het college van b en w moeten hun huiswerk overdoen. De woning stichting had de gemeente mede werking gevraagd bij de verkoop van 168 ouderenwoningen. Noordvest wil de woningen verko pen aan Woonzorgcentrum Thur- lede. Om de verkoop mogelijk te ma ken moet de gemeente een zoge noemd 'besluit van aanmerkelijk belang' nemen. Het college had in eerste instantie geen problemen met de verkoop. Totdat gister avond in een extra vergadering van de raadscommissie stadsver nieuwing, volkshuisvesting en communicatie boven water kwam dat de verkoop van de woningen mogelijk niet rechtstreeks maar via een belegger zal verlopen. De constructie met de belegger, die Noordvest in gedachten heeft, is dat deze de woningen koopt en ze vervolgens voor een periode van tien jaar verhuurt aan Thurle- de. Een paar leden van de raads- commissie maakten gisteren ern stige bedenkingen bij deze con structie, die in een tussenszinne- tje in de brief van Noordvest aan het college rtond vermeld. Het college moest bij monde van wet houder Beijnhout toegeven dat ze de verwijzing naar de constructie niet had opgemerkt. Bovendien had Noordvest de gemeente ook niet gewezen op de mogelijkheid. Voor een aantal commissieleden was dit reden om zich te onthou den van advisering. Het college zal zich nu opnieuw buigen over het verkoopplan van Noordvest en met een nieuw advies naar de commissieleden komen. Noordvest wil de 168 woningen aan de Burgemeester Stulemeij- erlaan en de Burgemeester Gijs- serüaan verkopen om de eigen fi nanciële positie te verbeteren. Ook zal de verkoop de differentia tie in de wijk Nieuwland verbete ren, verwacht de verhuurder. De woningen zullen door de nieuwe beheerder beter worden toegerust op de toekomst en niet alle com plexen zullen in handen zijn van een enkele verhuurder. De verkoop gaat om een complex woningen met een gemiddelde kale huur van 501 gulden (672 gul den inclusief service-, stook- en huismeesterkosten). De wonin gen zijn begin jaren vijftig ge bouwd en zijn halverwege de ja ren tachtig gerenoveerd. Het zijn betrekkelijk kleine tweekamer woningen met ongeveer vijftig vierkante meter vloeroppervlak te. Het complex kampt met een structurele leegstand van zo'n vijf procent, Noordvest verwacht dat dit nog ernstiger wordt als niet snel wat aan het complex wordt gedaan. Als de woningen niet wor den aangepast en aantrekkelijker worden gemaakt zal de leegstand fors toenemen. Extra kwaliteit Er is in eerste instantie gekeken of de woningen verkocht zouden kunnen worden aan de huidige huurders maar dit leek Noord vest, gezien de doelgroep, niet erg zinvol. Vervolgens kwam Woon zorgcentrum Thurlede in beeld. Door extra kwaliteit in de vorm van zorgvoorzieningen toe te voe gen en zorg-pakket-op-maat aan het complex toe te voegen zullen de woningen meer toekomst krij gen. Thurlede heeft het geld en de kennis om dit uit te voeren. Bo vendien sluit het plan goed aan bij de grote behoefte aan ouderen- hu isvesting. Aanpassing van de bestaande woningvoorraad heeft de voorkeur boven nieuwbouw omdat de groep ouderen gemid deld een laag inkomen heeft. De bewoners zijn inmiddels op de hoogte gebracht van de plannen. Volgens Noordvest zal er voor de huidige huurders niet veel veran deren. De woningstichting zal het beheer blijven doen. Thurlede past waarschijnlijk wel de ge meenschappelijke ruimtes aan, zodat die beter toegankelijk zijn voor de doelgroep, De gemeente zal er by Thurlede en Noordvest op hameren dat het huurniveau van de woningen zo laag mogelijk zal blijven. Ook moeten de woningen alleen be schikbaar blijven voor ouderen met een laag inkomen. De ver wachting is echter dat dit ook het geval zal zijn. Met te hoge huren zou het complex zichzelf uit de marktprijzen. Door Jan Rozendaal Vlaardingen/Schiedam De aan leg van de A 4 door Midden-Delf land is overbodig als er wordt ge kozen voor een alternatieve rou te waarin de bouw van de Oranjetunnel, onder de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Holland, wordt opge nomen. Met een verbrede veilin groute vanaf Delft, die deze maand wordt geopend, en een verlengde en verbrede A15 op de zuidoever van de Nieuwe Wa terweg, ontstaat een filevrije verbinding tussen Amsterdam en Antwerpen. Dat stelt ir. B. K. van der Chijs, de gepensioneerde zakenman die al eerder bij minister Jorrits- ma en de Tweede Kamer alter natieven aandroeg voor de A 4 tussen Schiedam/Vlaardingen en Delft. Het Oranjetunnel-al- tematief heeft hij opnieuw van stal gehaald nu hij een brief on der ogen kreeg die minister van Verkeer en Waterstaat Smit- Kroes in 1988 aan de Tweede Ka mer stuurde. Behalve dat ze daarmee haar besluit bekend maakte om de Tweede Benelux- tunnel aan te leggen, het ze we ten dat er ondanks die verdub belde capaciteit in 2010 files zou den ontstaan. Vijftien- k twintig duizend auto's per etmaal vol gens Rijkswaterstaat. Daarom was het volgens Smit-Kroes 'ab soluut noodzakelijk1 dat er 'op zo kort mogelijke termijn' een ex tra tunnel ten westen van Vlaar dingen zou moeten komen: de Blankenburgtunnel tussen Maassluis en Vlaardingen. Westerlee De twee gemeenten hebben zich altijd fel verzet tegen die optie en Van der Chijs is het daarmee eens en bepleit daarom de Oran jetunnel. Ook al omdat die me teen een oplossing kan brengen voor het knooppunt Westerlee en bij de aanleg van de tweede ontsluitingsweg voor Hoek van Holland. De aanleg van deze tunnel is al door Rijkswaterstaat uitgewerkt en gaat tussen de één en anderhalf miljard gulden kosten. „Dal bedrag," is 'de een voudige rekensom' van de Delft- se ingenieur, „moet je dus ei genlijk bij de A 4 door Midden- Delfland optellen om de ver keersproblemen in het westelijk deel van de Rijnmond op te los sen. Want de minister heeft zelf gezegd dat die extra verbinding nodig is; zelfs tegelijkertijd ge reed moet zijn met de Tweede Beneluxturmel." Louter voordelen Van der Chijs pleiter nu voor om eerst de variant via de Oranjet unnel uit te werken. Volgens hem is die verbinding veel pro fijtelijker dan de A 4 tussen Delft en Kethelplein, waar Schiedam en Vlaardingen zich met hand en tand tegen verzet ten. En die by het tot uitvoering brengen van de laatste variant 1,1 miljard gaat kosten en daar- me veruit het duurste stukje as falt wordt in Nederland. De ingenieur ziet louter voorde len voor de Oranjetunnel-vari- ant. „Voor het Westland is dat een ideale oplossing. Ze willen de A 4, maar hebben er niets aan. Met de door mij voorgestel de weg kan vrachtverkeer van het Westland en Hoek van Hol land makkelijk via Rijswijk en Prins Clausplein (A4) naar het noorden. Naar het zuiden of oos ten door de Oranjetunnel en over de A15 in plaats van via de overvolle A 20 en Beneluxtunnel of Van Brienenoordbrug, Kabinet en bedrijfsleven krijgen dus hun filevrije mainportver- bïnding zonder dat de toch al overvolle ruit van Rotterdam ex tra wordt belast. De A13 wordt ontlast en verder wordt het wes telijk deel van de Rijnmond be ter ontsloten. Als er een tweede Maasvlakte -met of zonder vliegveld - komt is een Oranjet unnel nodig," aldus Van der Chijs, volgens wie de tijd geen belemmering hoeft te zijn. „De procedure hiervoor kan binnen anderhalfjaar rijn afgerond. De huidige procedure voor de A 4 - wordt langer begroot.11 1 Maar voor het zover is dat kabi- - net en Tweede Kamer afzien van de A 4 en voor de variant door het Westland kiezen, is er nog heel wat politiek masseerwerk nodig, weet de ingenieur. „De discussie over de A 4 door Mid den-Delfland loopt al tientallen jaren. Alle kampen hebben hun hakken in het zand gezet. Geen WD'er die het in z'n hoofd haalt om voor het niet aanleggen van die weg te pleiten. De A 4 is een prestigestrij'd geworden en dan winnen niet altijd de beste argu menten. De alternatieve weg is een mogelijkheid om eindelijk uit die impasse te komen." Rotterdam/Schiedam—Hij zou wel twee jaar nasi en bami moeten verkopen voordat hij de boete van 750 gulden er uit zou hebben. Daarom had de Sehiedamse sla ger een ochtend vrij genomen om voor de rechtbank te vechten te gen deze 'hogeprijs'. De 50-jarige slager kreeg de boete in juli vorig jaar opgelegd toen bij een keuring bleek dat zijn nasi ruim honderd keer de toegestane hoeveelheid micro-organismen bevatte. De Schiedammer lichtte toe dat hij twintig jaar lang zijn nasi en bami zelf had gemaakt, maar vanwege de strengere hygi- enewet sinds twee jaar het ge recht kant en klaar inkocht. „Dat staat in bakken in de toonbank. Maar als een juffrouw er even overheen hangt en een korreltje gehakt of shoarma morst, dan zit je al aan die hoeveelheid," verde digde de slager zich. De economische politierechter mr. T. F. van der Lugt wees de verdachte erop dat hij tegen de keurmeester had gezegd dat hij er vanuit was gegaan dat de nasi nog een week na de uiterste houd baarheidsdatum verkocht kon Schiedam—Uit het kinderdagver blijf aan de Eduard van Beinum- laan in Schiedam zijn afgelopen weekeinde een geldkist met 214 gulden en een giropas gestolen. Het personeel ontdekte de in braak gisterochtend. De daders zijn vermoedelijk via het raam naar binnen gekomen. worden. De slager gaf zijn fout echter ruiterlijk toe en vertelde maatregelen te hebben genomen om herhaling te voorkomen. Hij koopt minder in en heeft de nasi een andere plek in de vitrine ge geven. „Ik verkoop nu liever een keer 'nee'," zei de ondernemer. Hij liet overigens duidelijk weten niets tegen de Keuringsdienst van Waren te hebben, maar vond dat het de kleine zaken moeilyk werd gemaakt. „Kyk eens in de supermarkt, waar zaterdagmid dag tegen kortingen vlees over de datum ligt te glimmen." De eco nomische politierechter verzeker de hem dat de Warenwet geen on derscheid maakt tussen grote en kleine zaken. Bende Officier van justitie mr. C. A. de Beaufort noemde het van het al lergrootste belang dat levensmid delen aan kwaliteitseisen vol doen. „Zeker bij een kwetsbaar product als nasi. Anders kan dat een bedreiging voor de gezond heid betekenen. U moet er goed mee oppassen. Ik zal zeker niet zeggen dat het een grote bende is in de slagerij, maar er kan altijd iets fout gaan." De boete van 750 gulden vond hij, gezien de om vang van het bedrijf en het feit, niet te hoog. En omdat de slager al maatregelen had genomen, ging de officier in zijn eis ook niet ho ger dan dat bedrag. De politierechter vertelde de sla ger dat tijdens een rechtzitting de boete gewoonlijk wordt verhoogd. Maar omdat hij gevoelig was voor het verhaal van de slager, ging hij mee in de eis van de officier en keerde de ondernemer onverrich- terzake naar huis terug. DORPSSTRAAT 174 2992 AB BAREND RECHT 8tl DÉWATERTOREN TEL OT8O^1l10O MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1