14 4'fSil m Snelle hulp voor alcoholisten La Xala gaat weer open en wordt LX Recordaantal gestoorden gedwongen opgenomen Partijen bijna akkoord over collegeprogram Rotterdam Andere koffie in stadhuis Veel allochtone agenten erlaten korps Verdediging CMI doet eigen onderzoek naar brand Keilestraat Boumanhuis heeft 'Aloma'-cursus, ook huisartsen kennen spoedbehandeling Politie waarschuwt voor oplichters Stoplichten op rotonde Stadionweg/Marathonweg Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 april 1998 Rotterdam Huisartsen en maatschappelijk werkers kunnen, mits ze dat willen en daartoe zijn. opgeleid, kortdu rende behandeling geven aan 'beginnende' alcoholver slaafden. Dat zegt het Rotter damse Centrum voor Versla vingszorg Boumanhuis naar aanleiding van een Amster dams onderzoek naar de zo geheten vijf-gesprekkenme- thode. Deze Amerikaanse therapie, ont wikkeld door de Amerikaanse psycholoog William Miller, helpt mensen met een alcoholprobleem middels enkele bespiegelende ge sprekken de drankzucht onder controle te krijgen. De methode wordt sinds kort in de Amsterdamse Jeliinekkliniek toegepast Met veel succes. De methode Is laagdrempelig en am bulant, dat wil zeggen dat de hulp vrager regelmatig langs komt voor therapie. Daardoor zijn alco holisten eerder geneigd hulp te vragen. „De methode is bedoeld voor de lichtere categorie. Men sen die nog niet zo erg zijn afge gleden door hun alcoholgebruik," licht een woordvoerder van het •-•Boumanhuis toe. „Het zijn men- 1 sen die wel beseffen dat ze een probleem hebben en die er ook iets aan willen doen, maar die op name in een kliniek niet zien zit ten." Het Boumanhuis past de metho de, hier Aloma-cursus genoemd, al jaren toe. Maar een cijfermatig ^onderzoek naar het effect is hier 4 niet gedaan. Wel heeft men de in druk dat de methode werkt. In Botterdam houdt men minder strikt jast aan de vijf gesprekken. Soms zijn meer gesprekken no dig, bij terugval zelfs een hele ex- .tra sessie. De Aloma-cursus gaat niet zozeer in op de dieperliggende, psychi sche oorzaken van het drankge bruik, maar stelt praktische vra gen als: op welke momenten is de behoefte aan drank het grootst? Registreren en motiveren zijn de sleutelwoorden. Vervolgens wordt hekeken hoe veranderingen in dat gedrag kunnen worden inge- zet. Daarbij wordt de cliënt ge- leerd op een andere manier met problemen om te gaan. „Steeds meer mensen willen een kortdurende behandeling. Wij zoeken daar steeds vaker naar. Je bereikt daardoor meer 'lichte ge vallen'." Huisartsen en maat schappelijk werk zouden de Mil- ler-methode zelf kunnen toepas sen, mits ze daartoe een bijscho ling zouden willen volgen. Dit zou de drempel voor clienten hulp te vragen aanzienlijk verlagen. Huisarts A. Beek, woordvoerder van de Districts Huisartsen Ver eniging (DHV) kent de therapte niet inhoudelijk, maar wjjst er op dat huisartsen al sinds jaar en dag alcoholverslaafden begeleiden. „Instituten als het Boumanhuis verzorgen therapieen met een be gin en een eind. Wij krijgen vaak te maken met mensen die perio den van begeleiding nodig heb ben. We proberen dan niet alleen het alcoholprobleem aan te pak ken, maar ook moeilijkheden in financiële zaken en relaties." Er wordt hard gewerkt om La Xala te verbouwen tot LX. Foto Niets van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Discotheek La Xala in Prins Alexander opent zaterdag de deuren onder de nieuwe naam 'LX Rotterdam'. De twee letters slaan volgens de nieuwe exploi tant niet zozeer op de afkorting Vjol La Xala, alswel op de Engelse aanduiding voor Alex. De Rotterdamse discotheek werd vorig jaar januari gesloten in ver band met handel in xtc-pillen. De toenmalige discohaas werd daar voor veroordeeld tot een gevange nisstraf. Het heeft lang geduurd voordat de gemeente Rotterdam tot een akkoord is gekomen met de nieu we uitbaters. Het gaat om mensen die bekend zijn van zaken ais Kei zershof in Ommoord en Plan C en Cambrinus in de Oude Haven. De zaak mag zeven dagen per week open zyn, met een nachtonthef fing tot zes uur 's ochtends. Zaterdag kan het publiek om 23.00 uur binnenkomen, zo licht exploitant Barry Pieters Westen- dorf toe. „De handelsnaam is Uit gaanscentrum A20 bv, maar de discotheek heet LX. Het is Engels voor Alex, vanwege de plek waar de disco ligt. Pas later kwamen we er achter dat het ook een afkor ting is voor La Xala." De doelgroep zijn volgens Wes- tendorf Pieters in eerste instantie twintig-plussers. „Feestpubliek, dat houdt van mellow clubhouse. Het moet een gezellige aanstem worden." De discotheek is niet uitvoerig verbouwd, maar er staat nog veel op stapel. Zo moet er een bowlingcentrum nieuwe stijl in komen. Niet een traditionele Laan waar de Ameiikaanse televisiefi guur Al Bundy graag op figureert, maar eentje met een barretje, hip pe muziek en geluidseffecten. Daarnaast wordt gezinspeeld op plannen om het wat jongere pu bliek uit de directe omgeving naar LX te trekken. Westendorf Pieters: „Vooral voor die groep is weinig te doen." In welke vorm dat wordt gegoten is nog niet ze ker. Voorlopig gaat LX de komende tijd op vrijdag en zaterdag open en worden op zondag feesten ge houden. RotterdamHet aantal patiënten dat onvrijwillig wordt opgenomen in psychiatrische ziekenhuizen neemt vooral in Rotterdam sterk toe. In 1997 werd een recordaantal beschikkingen afgegeven van 332. In 1990 ging het nog om 206 gevallen, De afgelopen zeven jaar werden in totaal 1380 personen in bewaring gesteld. In één op de vijf gevallen ging het om een herhaai- de opname, De toename heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats zijn de procedures veranderd sinds in 1994 de Wet Bijzondere Opnamen Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ) werd ingevoerd. Tegen woordig wordt sneller tot gedwon gen opname besloten dan onder de oude Krankzinnigenwet. Jonge vrouwen 'Een tweede oorzaak is de gewij zigde bevolkingssamenstelling. ""Verhoudingsgewijs worden veel Surinamers, Antillianen en Ma- rokkanen opgenomen. Meestal zijn het mannen tussen de 20 en 40 jaar. Opvallend wordt door de GGD de toename genoemd onder jonge vrouwen en oude mannen. Veel patiënten zijn afkomstig uit t, de sociaal-economisch zwakkere delen van de stad, zoals Croos- wijk, Hoogvliet en Charlois. Een derde oorzaak van het toene mend aantal gedwongen opna men is de beperkte behandelcapa- cite'tde psychiatrische zieken huizen Dat tekort aan bedden werkt toepassing van dwang maatregelen in de band. In de psychiatrisch ziekenhuizen in de regio Rotterdam is overigens ook maar weinig plaats voor gedwon gen opnamen. Veel mensen ko men terecht in een ziekenhuis buiten de regio. De mensen die gewongen worden opgenomen lijden aan zware psy chische aandoeningen als schizo frenie en waanstoomissen. Tot opname wordt besloten als ie mand een gevaar betekent voor zichzelf. Hij" wordt in staat geacht zichzelf te doden of ernstig te ver wonden. Slechts in een kwart van de gevallen is gevaar voor derden de reden tot gedwongen opname. Gemiddeld duurt een gedwongen opname 42 dagen. Tweeslachtig Volgens het Riagg heeft de BOPZ een tweeslachtig karakter. Ener zijds wordt gedwongen opname vergemakkelijkt, anderzijds blijft gedwongen behandeling uit. Het komt. er op neer dat een patiënt na zijn verblijf in het psychiatrisch ziekenhuis onbehandeld weer op straat belandt. Het gevaar dat hy na enige tijd opnieuw in bewaring wordt gesteld is dan groot. De problemen zouden verholpen kunnen worden door voor meer behandelcapaciteit te scheppen. „Daar wordt aan gewerkt. Die weg zijn we nu ingeslagen," aldus een woordvoerder van het Riagg. Rotterdam Het Rotterdamse stadsbestuur en hun gasten krij gen voortaan andere koffie voor gezet. Burgemeester en wethou ders en de gemeenteraad schake len een tijdje over op Max Kave- laarkofüe. Zij doen dat op verzoek van Groenlinks-raadslid Chris van der Born. Deze vindt dat Rot terdam de kleine koffieboeren in de Derde Wereld moet steunen door rechtstreeks hun produkten te kopen en geen koffie moet in kopen via de groothandel. Die slokt onevenredig veel winst op terwijl de boeren in de kou staan. De gemeente heeft besloten voor lopig alleen een proef op kleine schaal te doen met Max Havelaar- koffie. Eerst moet worden uitge probeerd of deze koffie wel in de smaak valt bij de politici en hun gasten. Een experiment op grote re schaal is niet mogelijk, omdat de gemeente een contract heeft met Douwe Egberts. Dit bedrijf le vert de koffie voor alle ambtena ren die werken op het stadhuis en het stadskantoor. Het contract geldt niet voor de zo genaamde representatiekeuken, die de koffie (en thee) verzorgt voor de raad en b en w. As de kof fie niet in de smaak valt bij de raad, is het plan van de baan om alle ambtenaren te laten overstap pen opMaxHavelaarkoffie. Rotterdam De regiopolitie Rotterdam krijgt veel telefoon tjes van ongeruste mensen die benaderd zijn door een oplieh» 'tersbende uit het Limburgse Horst. De oplichters sturen mensen thuis een folder met de mededeling dat ze 20.000 gul- den hebben gewonnen. Om dat fortuin te incasseren moeten ze wel eerst een 'oud-Engels mok ka-servies' bestdien ter waarde van 79,90 gulden. De Limburgse politie is inmid dels op zoek naar de oplichters die werken onder de niet-be- staande firma Alesa bv. afdeling bedrijf geldprijsspelen. Dit stuurt een brief rond waarin- staat „Deze regels zullen uw le- ven drastische veranderen. Nog een paar ogenblikken geduld en u zult zoveel geld hebben datu zich nergens meer zorgen over hoeft te maken." Ook bevat de brief een géluk- wens aan de geadresseerde, waarna wordt verzocht hetmok- ka-servies aan te schaffen. Daarvoor moet een cheque wor den ingevuld. „Doet u dat niet, dan vervalt de hoofdprijs," meldt de folder. De waarschuwt tegen de activiteiten van deze oplichters. Rotterdam De onderhandelaars voor de vorming van een nieuw Rotterdams college zijn het op een haar na eens over een nieuw collegeprogramma. Morgen pra ten de partijen (PvdA, WD, CDA en GroenLinks) over de definitie ve tekst, maar de verwachting is dat nu nog weinig kan misgaan. Donderdag of vrijdag zal forma teur Simons vervolgens het be reikte akkoord wereldkundig ma ken. De dag van vandaag wordt benut voor fraetieberaad, waarna Si mons morgenochtend enkele tekstsuggesties kan verwachten. Maar over de inhoud van pro gramma zijn nog nauwelijks me ningsverschillen. De installatie van de nieuwe raad op 14 april - een week geleden nog gezien als de dag van een 'wilde wethou dersstemming' door nieuwe raadsleden- wordt zo ruim ge haald. De afgelopen dagen is vooral be raadslaagd over de portefeuille verdeling. Alle partyen hadden wel wat aanmerkingen. Vooral de WD vond de in een conceptvoor stel door Simons aangewezen pos ten wat magertjes. Die fractie wil nog niet openbaar maken welke fractieleden een goede kans ma ken wethouder te noemen. Voor alsnog lijken de WD'ers Kort- hals-Stemerding (volksgezond heid, maatschappelijke dienstver lening) en Van den Muijsenberg (verkeer en vervoer) kansrijke wethouderskandidaten. Het CDA levert in ieder geval Van der Tak als wethouder, maar is nog lichtelijk teleurgesteld met de voorlopig toebedeelde posten sociale zaken, deelgemeenten, re gionale zaken en veiligheid. Die partij wil graag dat 'haar' wethou der tenminste de portefeuille ver keer en vervoer krijgt. GroenLinks aast nog op het ver werven van de post kunstzaken. Maar daar wethouder Meijer ook de portefeuille volkshuisvesting en stadsvernieuwing zal krijgen, vinden de andere partijen dat te veel van het goede. Die drie terrei nen bijeen vindt men te zwaar voorde GroenLinks wethouder. RotterdamDe rotonde die op de kruising Stadionweg/Marathon weg wordt aangelegd, krijgt ver keerslichten. Hoewel de groot scheepse reconstructie is bedoeld om de toenemende drukte van het autoverkeer te verwerken, zat de capaciteit op en bij de rotonde zelf beperkt zijn. Dat is nu al te merken: de voorsor- teerstrook op de Stadionweg op de belangrijke doorgaande ver binding richting Laan op Zuid is teruggebracht van twee rij stroken tot één. Volgens een woordvoer ster van Gemeentewerken ont breekt de ruimte om de hoeveel heid voorsorteerstroken intact te houden. Gemeentewerken en andere ge meentelijke diensten hebben het kruispunt in een maand tijd een complete metamorfose laten on dergaan. In een tijdsbestek van luttele weken is er 40.000 ton zand gestort om het verkeersplein in zijn toekomstige vorm op de ho gen met 3.10 meter. Topdag in maart was de aanvoer van 6200 ton zand. Ondergrondse leidingen zijn om gelegd en er is een verticale drai nage geplaatst om het zetten van de nieuwe grondlaag te bevorde ren. De netto-ophoging bedraagt na de zettingen 2.35 meter, het ni veau van de waterkering. Het kruispunt, waarop TramPlus een keerlus krijgt, is opgehoogd om veiligheidsredenen. Met de heropening van de afslag Stadionweg (richting Laan op Zuid), die twee weken afgesloten is geweest, is de grootste overlast voor het verkeer voorbij. Momen teel wordt nog druk gewerkt bij de afslag Stadionlaan richting Sport- dorp. waar zandwagens af en aan rijden. Van die activiteiten onder vindt het verkeer weinig hinder. De werkzaamheden duren nog tot de bouwvakvakantie. Dan zijn al le ophogingen klaar en is 125.000 ton zand 'gereden'. De politie bevordert de instroom van allochtonenVelen van hen verlaten het korps ook weer snel. Archieffoto Rotterdams Dagblad Door Rien Meijer RotterdamDe acceptatie van al lochtonen bij de Rotterdamse po litie laat te wensen over. Als ge volg hiervan verlaten zij vaak vroegtijdig hun korps. Om de massale uitstroom tegen te gaan installeert het bestuur van de Ne derlandse Politiebond (NPB) op 29 mei een werkgroep voor zijn al lochtone leden in de regio Rotter dam-Rijnmond. „Ieder jaar ronden circa zestig nieuwe medewerkers de oplei ding af, waaronder zo'n tien al lochtonen," vertelt M. Celik.NPB- bestuurslïd en contactpersoon van de nieuwe werkgroep. „Hier van zijn er drie jaar later naar schatting nog maar drie over. Ook vorig jaar zwaaide weer een fors aantal allochtone medewerkers af." M. Goedan, als opleider van de po litie Rotterdam-Rijnmond betrok ken bij de nieuwe werkgroep, zoekt de oorzaak van de hoge uit stroom vooral in de geringe accep tatie van minderheden binnen de organisatie. Goedan: „Onder al lochtonen leeft het gevoel dat hun belangen onvoldoende worden behartigd door de plaatselijke af delingen van de vakbond. Daar om hebben zij nu zelf het heft in handen genomen." De Nederlandse politie voert sinds de jaren tachtig een beleid dat is gericht op het vergroten van de etnische diversiteit in haar korpsen, lange tijd waren de in spanningen met name gericht op het binnenhalen van allochtone medewerkers. „Velen bleken ge woon niet geschikt voor het poli tiewerk," zegt Gelik. „Bij het wer ven stond niet de kwaliteit cen traal, maar de kwantiteit. Nu is dat gelukkig anders en verschuift de aandacht naar het binnenhou den van de huidige medewer kers." In verschillende korpsen over treft de uitstroom inmiddels de instroom. Om dit 'draaideur ef fect' tegen te gaan, dringt de werkgroep aan op het verbeteren van de opvang en begeleiding van allochtonen. Daarnaast zouden er extra maatregelen genomen moe ten worden om de doorstroom naar hogere functies te verbete ren. Ook zou er meer aandacht Door Donald Bax Rotterdam—Justitie acht Contai ner Masters International (CMI) en eigenaar Robert B. (49) uit n Krimpen aan den IJssel voor de volle honderd procent verant- woordelijk voor de enorme brand die op 28 februari 1996 het com- plex aan de Keilestraat in Nieuw- Mathenesse volledig verwoestte. Volgens het Openbaar Ministerie heeft CMI zich niet gehouden aan de door de Milieudienst Rijn- mond DCMR afgegeven vergun ning, had het de maximaal toege- stane opslag met het zesvoudige overschreden, was het complex ongevraagd uitgebreid en heeft CMIschuld aan brandstichting waardoor meer dan tien soorten gevaarlijke rookgassen in de lucht en water verdwenenAan een verdere toelichting van de be schuldiging kwam officier van justitie mr. drs. J. de Boer giste ren niet toe. B.'s raadsvrouwe mr. Y.M. van Boxel koos terstond voor de tegenaanval. Zij verzocht rechtbankpresident mr. S. J. van Klaveren om de inhoudelijke be handeling voor minimaal drie maanden uit te stellen, omdat zij de schuldvraag van haar cliënt tot op het bot uitgezocht wil hebben. De advocaat bestreed visie van justitie dat de brand louter en al leen aan B. was te wijten. Om de rechtbank van haar gelijk te over tuigen, heeft mr. Van Boxel TNO in Delft ingeschakeld. Vier mede werkers van dit onderzoeksinsti tuut - twee chemici en twee branddeskundigen - zyn hier thans mee bezig. Dit onderzoek beperkt zich niet tot het CMI-ter- rein, doch strekt zich uit over de verontreiniging van de Keile straat en omgeving. „Het is mij volslagen onduidelijk om welke redenen justitie mjjn client de schuld van de brand in z'n schoenen schuift," aldus mr. Van Boxel. „Technisch onderzoek heeft uitgewezen dat men geen directe aanleiding tot de brand heeft kunnen vaststellen. En toch wordt mijn cliënt hiervoor aange klaagd. Dus wil ik graag weten of de conclusie van het OM juist is en of het de enige conclusie is." Ook heeft de raadsvrouwe haar nadrukkelijke twijfel over de gronden en de manier waarop DC MR destijds een opslag-vergun ning aan CMI heeft verleend. Haar is duidelijk geworden dat de verantwoordelijke ambtenaar weinig tot geen ervaring had in het opstellen van vergunningen. Van Boxel wil ter terechtzitting van die ambtenaar zelf vernemen hoe de DCMR heeft gehandeld bij het verstrekken van de voor CMI benodigde papieren. Naar de me ning van de advocaat heeft ook de DCMR boter op het hoofd. Feit is en blijft niettemin dat B. in tal van loodsen in Nieuw-Mathe- nesse gevaarlijke stoffen had op geslagen die daar nooit en te nim mer hadden mogen liggen. Drie loodsen bevatten louter dergelij ke materialen, waaronder acht tien ton bestrijdingsmiddelen. Zonder de bevoegde instanties hierover te informeren, had B. ook nog eens een extra loods in gebruik genomen. De officier van justitie betoogde dat de verdachte de wetenschap had moeten hebben welke geva ren aan deze opslag waren ver bonden. Het ontbreken van vol doende tussenruimte tussen de verschillende pallets, waardoor het risico nog groter was gewor den, werd B. aangerekend. Nog zwaarder woog het uitblijven van adequate maatregelen bij het op ruimen van gemorste stoffen. Ook dat had bijgedragen aan de omvangrijke brand. De brand begon ruim twee jaar geleden in loods 29. Twee loodsen brandden helemaal af. De totale schoonmaakoperatie kostte vijf miljoen gulden. Dat bedrag is in afwachting van de rechtszaak te gen B. en CMI voorgeschoten door de gemeente Rotterdam, De havenwerkgeversorganisatie SVZ wil de kosten verhalen die ge paard zijn gegaan met de tijdelij ke sluiting van omliggende be drijven. Het laat zich niet moeilijk raden dat nog meer claims zullen volgens als B. en CMI worden ver oordeeld. „Daarom," benadrukte de verde- dighs, „is het 20 belangrijk om uiterst nauwkeurig met de schuldvraag om te gaan. Voor zo ver ik het in deze chemiseh-teeh- nisch zeer gecompliceerde zaak kan zien, is mijn cliënt niet al op voorhand schuldig. Die conclusie heeft justitie veel te snel getrok ken." Met de inhoudelijke behandeling van de CMI-zaak zal op z'n vroegst in juni een begin worden gemaakt. moeten komen voor de specifieke cultuur waaruit medewerkers af komstig zijn. „Er is dringend behoefte aan de platform dat misstanden signa leert en aankaart," meent Goe dan. „De nieuwe werkgroep moet als een kritische factor binnen de vakbond gaan functioneren." Rotterdam-Rijnmond is niet de eerste regio met een werkgroep voor allochtone vakbondsleden. In Amsterdam is vorig jaar een soortgelijk initiatief van start ge gaan. J. Chintoe, als docent ver bonden aan het politie-oplei- dingscentrum in de hoofdstad, geeft echter aan dat de groep mo menteel 'op een zeer laag pitje staat'. „Werkdruk," zo verklaart hij. „Na een welvarende start be gonnen diverse chefs tegen te stribbelen. De activiteiten moch ten niet ten koste gaan van het ve le politiewerk. Gevolg was dat de belangstelling voor de bijeenkom sten van de werkgroep na verloop van tijci steeds verder terugliep." J, van de Putte, medewerkster van het doelgroepenbeleid (behal ve allochtonen ook vrouwen en homosexuelen) van de politie bond, herkent de Rotterdamse problemen. „De politiekorpsen bestaan nog steeds voor een groot deel uit Nederlandse mannen van veertig jaar en ouder," vertelt ze. „Deze groep vormt ook het kader van de vakbond en bepaalt zo doende het bondsbeleid. Zij blij ken niet altijd over voldoende kennis te beschikken van de pro blemen van bijvoorbeeld allochto nen. Het beeld dat 2jj van hun bui tenlandse collega's hebben, is vaak niet zo positief." Volgens Van de Putte schuilt de kern van de problematiek in het geringe aantal allochtone politie agenten, dat landelijk zo'n vier procent van de korpsen vormt. „Hierdoor is er nog altijd veel aan dacht voor hun functioneren. Ze staan continu in de schijnwer pers"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2