16 Diensteneiland voor industrie in Europoort ii Grootste fusie aller tijden leidt tot 'miljardengigant' hü; IHC Galand creëert zelf nieuwe kansen in offshore-markt Prijs voor hangplantenuitvinding Hoek Loos en EZH samen de markt op Carnival koopt Cunard Line van Kvaerner Fraude met spijsolie Groei bij KLM Maxe voor multimedia achtenlijn |voor Nedcar Öforse winst goor Vedior PJitzendbureaus Samen in ASV |FNV schoot mis -top Randon uSBZBOG Eikenprocessie- rups komt om in stikstof-wolk Universiteiten tillen de fiscus Eigenaren Gist tekortgedaan Glastuinbouw vraagt twee miljard overheidsgeld Dilbert Dubbele winst voor Vendex Rotterdams Dagblad Madrid De Guardia Civil in Spanje heeft samen met de Itali aanse autoriteiten en de antifrau dedienst van de Europese Com missie een netwerk opgerold dat fraudeerde met spijsolie. De frau de kwam neer op ƒ40 miljoen aan ontdoken invoerrechten en onte recht verkregen subsidies. In Tortosa in het noorden van Span je hielden enkele bedrijfjes zich bezig met het mengen van noten olie met olijfolie. De notenolie kwam uit Turkije en kwam de EU binnen als zonnebloemolie. De olie kwam vervolgens als olijfolie op de markt. Amstelveen KLM heeft in het vorige boekjaar vooral het aantal passagiers in de dure World Busi ness Class sterk zien stijgen. Het aantal passagiers in de duurste stoelen van de vliegtuigen steeg met 15 procent. Het totale passa giersvervoer nam toe met 12 pro cent. Inclusief vracht groeide het vervoer bij de KLM met acht pro cent. De beladingsgraad steeg met 1,8 procent tot 77,8 procent. De groei was met 22 procent het grootst op de lijnen in het Zuid- Atlantische gebied. Het vracht vervoer groeide met twee procent. Amsterdam Het teleeombedrijf Telfort (NS en British Telecom) en Twister Research, producent van onder meer teletekst voor RTL4, hebben een gezamenlijk multimediabedrijf opgericht. On der de naam Maxe gaan zij allerlei rinteractieve diensten bundelen, f£Üt jaar investeren zij vijf miljoen gulden. Bij Maxe gaan twintig inensen werken. -Bom FNV Bondgenoten opent teen klachtentelefoon voor de |werknemers van autofabrikant HJedcar in Bom. De vakbond is grog altijd boos dat de leiding van piet bedrijf de golf van criminali teit in Bom heeft afgedaan als peen maatschappelijk verschijn sel'. Volgens de vakbond is over duidelijk sprake van een almaar pogere werkdruk. $Amsterdam Vedior heeft in zijn p&ste jaar als beursgenoteerde «onderneming de nettowinst opge- pïerd met 38 procent tot 181 ndl- «oent De verzelfstandigde diens- plptak van Vendex verwacht voor giet komende boekjaar een sterke £sSjging van de nettowinst, een toename van ten minste 20 pro- pent. De omzet nam in het boek jaar 1997/98 met 13 procent toe tot 2f7;4 miljard. De uitzenddiensten jsnamen deze stijging geheel voor iftun rekening. De omzet van deze *groep steeg met 18 procent tot puim ƒ5,9 miljard, terwijl die van jate schoonmaakdiensten met 3 ^procent daalde tot ƒ1,3 miljard. ^Amsterdam Arbeidsvoorziening tonde uitzendbureaus Start en Ve- |dior hebben samen een ondeme- éming opgericht. In ASV Diensten Ijjündelen zij hun activiteiten voor foei in-, door- en uitstroom van ^^rknemers. Bij het bedrijf, dat Sqh hoofdkantoor in Gouda krijgt, paan 1000 mensen aan de slag. Dit gzijn grotendeels werknemers van jj^le dienstenpoot van Start. In net -nieuwe bedrijf gaan de drie vooral .„projecten uitvoeren die buiten het traditionele werkterrein liggen. |Dat zjjn outplacement, beroeps keuze- en loopbaanadviezen en peerwerktraj ecten. ^Amsterdam FNV Bondgenoten _moet alle uitspraken over uitbui- I ting van stagiaires bij Randon, de t beveiligingspoot van Randstad, j intrekken. Onderzoek door een onafhankelijke commissie heeft uitgewezen dat de besehuldigm- gen onjuist waren. De vakbond i beschuldigde Randon Beveiliging r ervan stagiaires als volwaardig beveiligingsbeambte in te zetten zonder salaris. „Wij hebben nu het boetekleed aangetrokken. Uitbuiting was een te zware kwa- 1 hficatiemeldt een woordvoer- J ster van FNV Bondgenoten, Al- leen de kritiek dat de stagiaires te i weinig begeleiding krijgen is ge- I grond verklaard. Schiedam Gassenleveraneier Hoek Loos en Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland (EZH) willen in de Rotterdamse Europoort vanaf een centrale plaats aan bedrijven gassen, elektriciteit en stoom gaan leveren. Voor dit grote investeringsproject van tenminste tientallen miljoenen guldens hebben Hoek Loos en EZH een samenwerkingsverband gevormd. Het bieden van gecombineerde diensten aan de petrochemische industrie vanaf een centraal punt zal volgens Hoek Loos grote effici ency- en milieuvoordelen met zich meebrengen. De Nederland se overheid is bereid het project te steunen met subsidie omdat hier door de uitstoot van het 'broeikas gas' C02 zou worden verminderd. De plannen voor het 'dienstenei land' zitten in de afrondende fase. Dat blijkt uit het vanmorgen ge presenteerde jaarverslag van Hoek Loos. De gassenleveraneier stelt daarin voorts last te hebben van de verdergaande bezuinigin gen in de gezondheidszorg. Niet alleen staan de resultaten van het bedrijf in de medische thuiszorg (van met name zuurstof) daardoor onder druk, maar dreigen patiën ten ook minder goed bediend te kunnen worden, zo Iaat Hoek Loos in het vanmorgen gepresen teerde jaarverslag blijken. Schiedam IHC Caland wordt op het gebied van offshore-activitei ten steeds meer een dienstverle ner. Daar waar in het verleden het accent lag op het ontwerpen van geavanceerde installaties, daar biedt het Schiedamse concern meer en meer materieel te huur aan. Het gaat daarbij vooral om drijvende opslag- en productie schepen, maar sinds kort heeft IHC ook een tanker met een pro- cesmstallatie 'in de aanbieding'. De tanker, met een draagvermo gen van veertigduizend ton, moet een uitkomst zjjn voor olie- en gasmaatschappijen die een veld eerst eens willen testen voordat zij deze gaan exploiteren. Tot nog niet zo heel lang geleden werden gas- en olievelden snel na ontdek king tegen hoge kosten in produc tie genomen. De in sommige ge vallen tegenvallende productie- opbrengsten, de hoge kosten en de fluctuerende olie- en gasprij- zen hebben de maatschappijen voorzichtiger gemaakt. IHC Caland ziet in die voorzich tigheid een nieuwe markt. Het be drijf wordt daarin ook gesterkt door het succes met het verhuren van drijvende opslag- en produc tieschepen (FPSO's), die door oliemaatschappijen worden ge bruikt voor de exploitatie van kleinere en tot nu toe economisch minder aantrekkelijke velden. IHC heeft op dit moment zeven van dit soort schepen en zal bin nen een jaar er nog twee in ge bruik nemen, Eén er van zal, in samenwerking met partner Mit subishi, worden ingezet voor een olieveld voor de Vietnamese kust, de tweede gaat in 1999 worden ge ïnstalleerd voor de kust van het Russische Sakhalin, een gebied met veel drijfijs. IHC Caland heeft gisteren uitste kende jaarcijfers bekendge maakt. Het bedrijf noteerde over 1997 een nettowinststijging van bijna dertig procent tot ƒ117,3 miljoen. Het rendement op het ge- investeerde vermogen daalde van 20,7 tot 16,7 procent, maar dat als gevolg van de doorwerking van een aandelenemissie uit '96, het aantrekken van vreemd vermo gen en de extra investeringen in FPSO's die in aanbouw zijn. Topman J.D. Bax van IHC Caland ziet de toekomst met veel vertrou wen tegemoet. Vorig jaar is voor 1677,3 miljoen aan orders geno teerd tegen 1614,6 in het jaar er voor. Naast de FPSO's mag doch ter IHC Holland een flink aantal baggervaartuigen leveren, is het bedrijf nog kansrijk voor een gi gantische order voor baggersche pen voor China en heeft ook de nieuwe dochter Van der Giessen- de Noord nog wel even werk. Ver der zijn ook belangrijke opdrach ten geboekt voor het ontwerp en de engineering van een zelfhef- fend productieplatform voor de Noorse staatsoliemaatschappij Statoü en voor twee dynamisch gepositioneerd boorschepen voor twee Amerikaanse boormaat- schappijen. Ook in de eerste maanden van dit jaar is een flink aantal opdrachten binnenge sleept, verkondigde topman Bax. Op het gebied van baggeraetivi- teiten ondervindt IHC Caland nog geen negatieve gevolgen, al weet het inmiddels wel dat sommige aannemers, waaronder de Neder landse HAM, plannen voor de aanschap van nieuw materieel hebben opgeschort. Tegenover de crisis in Indonesië en 'Maleisië staat volgens Bax echter de voort varende aanpak van de proble men in Korea en de potentiële groeimarkten China en India. ,Hoek Loos heeft op deze markt in de loop der jaren een voortrek kersrol gespeeld als het ging om de optimale mobiliteit van de pati ent. Helaas moeten nu in het be leid kostenoverwegingen een gro tere rol gaan spelen. Een situatie die zich naar verwachting in het komende jaar zal voortzetten," al dus het jaarverslag. Het houdt in dat Hoek Loos méér voorrang geeft aan kostenbesparingen in de distributie van medische gas sen - om de resultaten weer op te krikken - dan aan de service voor patiënten. Ook in de technische cilindergas- sen, waarin eveneens scherpe concurrentie is, gaat het bedrijf dit jaar zijn infrastructuur door lichten. Het gevolg van eventuele maatregelen zal zijn dat het per soneelsbestand in Nederland /thans ruim 800) licht zal afne men. Voor de rest had Hoek Loos in het jaarverslag niet zoveel te klagen. De winst groeide vorig jaar met 17,7 procent naar 67,6 miljoen gul den en de omzet met 31,2 procent hoek loos 93 '94 '95 '96 '97 93 '94 '95 '95 '97 Dinsdag 7 april 1998 tot 741,4 miljoen gulden. De winstgroei is vooral te danken aan de Amerikaanse activiteiten die door aankopen nu 47 procent van de concernomzet uitmaken. De rol van de oplopende dollarkoers heeft eveneens positieve effecten gehad op het resultaat en de om zet in guldens van de in Schiedam gevestigde 'mini-multinational'. Sinds 1994 is de omvang van de Amerikaanse Holox-activiteiten verdrievoudigd. De aandeelhou ders krijgen een dividend ƒ3,45 tegenover 3,10 over 1996. In tegenstelling tot grote multina tionale ondernemingen als Shell en Unilever, waar topbestuurders zijn bedeeld met forse verhogin gen van hun beloningen (vaak ge koppeld aan de winststijging en/ of aandelenopties), gaat het er bij Hoek Loos een stuk matiger aan toe. In het jaarverslag wordt ge meld dat de twee bestuurders, ir. J.P. Jager Bruining en ir. B.C. Fortuyn, aan het eind van liet jaar geen aandelen of optierechten be zaten. Bovendien is hun bezoldi ging van gemiddeld 650.000 gul- Schiedam In plaats van met schadelijke bestrijdings- en verdelgingsmiddclen is de ei- kenprocesssierups, die met na me de bomen in het zuiden van Nederland vernietigt, heel goed te bestrijden met vloeiba re stikstof. Gassenproducent Hoek Loos heeft in samenwer king met de Plantenziekte- kundige Dienst Wageningen proeven gedaan waarbij is ge bleken dat 95 procent van de bestreden rupsen onschadelijk werd gemaakt zonder dat dit ten koste ging van de bast van de boom of het milieu. den per persoon in vergelijking met andere Nederlandse onder nemingen van die omvang be paald niet'top'. Mede omdat Hoek Loos dit jaar in I Jmuiden fors investeert in de uit breiding van de luchtsplitsingsfa- briek (ten behoeve van Hoog ovens) zullen de investeringen van de groep in de komende jaren fors boven het niveau van 1997 (96 miljoen gulden) komen te liggen. Al met al verwacht het bedrijf ook dit jaar weer een hogere winst en omzet. Het heeft maanden geduurd, maar uiteindelijk bedacht Pe ter Fred riks van Muftibedrij- ven dé manier om zonder rug pijn hangplanten te verplaat sen. Op een rollend rekje dat aan de verwarmingsbuis wordt gehangen worden de hangplanten verplaatst van uit de kas naar het hoofdpad. De uitvinding van de mede werker van Multibedrljven be tekent niet alleen een verlich ting voor de ruggen van de medewerkers in de kas, maar ook de planten kunnen nu zonder beschadiging in de kassen worden vervoerd. Tot de uitvinding van Fredriks moesten de medewerkers van Multibedrijven hoog In de lucht naar de planten grijpen en de planten daarna over de hoge staande kamerplanten heen verplaatsen. Het heeft Fredriks maanden gekost om de constructie te bedenken. Zijn uitvinding is inmiddels zo succesvol dat het hem een prijs heeft opge leverd. En goede Ideeën wor den door het Groenbedrijf van Multibedrijven beloond met een geldbedrag. Fredriks dingt ook nog mee naar een hoofdprijs want het allerbes te idee wordt jaarlijks be kroond met de Ideetrofee, fo- to Ingrld van Beek. Hilversum/Den Haag De belas tingdienst mist jaarlijks miljoe nen aan belastinginkomsten door bv-construeties van universitei ten. Dit komt door een gat in de wet waardoor de commerciële bv's van universiteiten belasting voordeel genieten dat alleen maar voor de wetenschappelijke instel lingen bedoeld is. Dit stelt Radio Nederland Wereld omroep vast op basis van eigen onderzoek. Volgens de omroep gaat het in 1997 om 2 miljoen gul den. aan niet betaalde vennoot schapsbelasting en om een veel voud daarvan aan niet-betaalde BTW. Het gaat om acht commerciële universiteitsholdings die vorig jaar een omzet maakten van 82 miljoen gulden en een totale winst van 6,3 miljoen. De omzet van de holding van de Erasmus Universiteit steeg in driejaar van één naar twaalf miljoen gulden. VNO-NCW spreekt van oneerlijke concurrentie voor gewone bedrij ven en wil dat er een eind aan komt. Het gaat om een construc tie een holding van een universi teit profiteert van de belasting voordelen, waar een universiteit geen recht op heeft. De politiek reageerde gisteren verrast op het doen en laten van de holdings. Het PvdA-Kamerlid Van Gelder erkent dat de huidige controle „niet adqueaat" is. Vol gens WD-Kamerlid M. de Vries is het niet de bedoeling dat universi teiten zulke belastingvoordelen hebben. Door John Wanders Washington Het is de grootste fusie aller tijden en de bedragen die ermee gemoeid zijn oogver blindend. Citicorp en Travelers Group, twee giganten op het ter rein van de financiële dienstverle ning, kondigden gisteren aan dat ze samengaan onder de naam Ci tigroup. De nieuwe combinatie wordt de grootste financiële dienstverlener van de wereld, met 100 miljoen klanten in meer dan honderd landen. De fusie werd gisteren overal ter wereld met enthousiasme be groet. De Dow Jones Index op de beurs in New York sloot daardoor voor het eerst boven de 9.000 pun ten. Om de gelijkwaardigheid van de fusiepartners te beklemtonen zul len de bestuursvoorzitters John Reed (Citicorp) en Sandy Weill (Travelers) gezamenlijk leiding geven aan Citigroup. „Wij kennen elkaai al dertig jaar en verwach ten dat we met kleine aanpassin gen aan beide kanten in staat zijn deze job samen te doen," zei Reed gisteren in New York. Citicorp is de moedermaatschap pij van Citibank, na Chase Man hattan de grootste bank van de Verenigde Staten, waar O. Ruding een topfunctie bekleedt. Citibank Sanford I.Weil van deTravelers Group (links) schudtde handmet John S. Reed van Citicorp. Zij bezegelden de grootste fusie in de geschiedenis. Foto Reuters is met zestig miljoen kaarthou ders wereldleider op de markt van de credit cards. Travelers Group is prominent aanwezig op het terrein van verze keringen, effeetenbemiddeling en investment banking. De dien sten van Citicorp en Travelers vullen elkaar grotendeels aan. Ci tigroup wil zich profileren als fi nanciële supermarkt'. Amerika krijgt nu voor het eerst op eigen bodem een gecombineer de bank en verzekeraar. Anders dan in Europa zijn fusies tussen banken en verzekeraars in de VS niet toegestaan. Maar het Congres staat al geruime tijd onder druk van het bedrijfsleven om de wet geving aan te passen. Miami Carnival Corporation, moedermaatschappij van onder meer Carnival Cruise lines en de Holland America line (HAL), neemt samen met een groep Noorse investeerders de Britse eruiseredrij Cunard line over van Kvaerner, voor de prijs van 500 miljoen dollar. Het is de be doeling van Carnival om Cunard te laten,, fuseren met Seaboum Cruise line, waarvan Carnival de helft bezit. Daardoor ontstaat het grootste cruisebedrijf in het luxe-segment, waarvan Carnival driekwart bezit, Cunard Line heeft vijf cruise schepen: de Queen Elizabeth 2, Royal Viking Sun, Vistafjord en de Sea Goddess I en ÏL Carnival heeft met Kvaerner Masa-Yards een overeenkomst bereikt om een ontwerp te ontwikkèlen voor een nieuwe klasse schepen voor Cunard. A. Brynestad, die de andere 50 procent aandelen in Seaboum bezit, zal naar alle verwachtingen voorzitter van de raad van bestuur van Cunard/ Seaboume worden. De stap van Carnival is onder deel van de strategie om de sterkste naam in de luxe-afde ling van de cruise-markt te ver werven, zegt M. Arison, voorzit ter en algemeen directeur van Carnival. „De QE2 is het meest bekende cruiseschip ter wereld en beschikt wereldwijd over een grote clientele," zegt hij. Rotterdam Behalve aandeel houders van DSM voelen ook de eigenaren van Gist-brocades zich tekortgedaan door het bod van het Limburgse chemieconcern op het Delftse bedrijf. Vreesden de eigenaren van DSM voor verwate ring van de winst per aandeel, cer tificaathouders van Gist vonden gisteren dat DSM niet genoeg be taalt voor de kennis die Gist bezit. Die kennis bestaat uit de octrooi en die Gist in ruime mate bezit. Die zijn nooit op de balans te vin den en vertegenwoordigen in fei te een stille reserve. Presiden'-di recteur Scheffer van Gist-t.oca- des zei gisteren tijdens d', aan deelhoudersvergadering in Rot terdam dat de octrooien veelal slechts 'procesoctrooien' zijn, die minder waarde hebben dan pro ductrechten. Bovendien, zo hield hij zijn gehoor voor, komt op basis van de concrete bezittingen van Gist de waarde per aandeel op niet meer dan ƒ27. „De waarde van de octrooien is dus wel dege lijk in de hoogte van het bod mee genomen." Maar volgens een der aanwezigen sleept DSM nu toch 'het koopje van de maand' binnen. Ook direc teur P. de Vries van de Vereniging van Effectenbezitters had zijn twijfels over de juiste hoogte van het bod. Rotterdam—De glastuinbouwsec tor wil dat het volgende kabinet geld uittrekt om glastuinbouw te realiseren die milieuvriendelijk en economisch rendabel is. Dat geld zou kunnen komen uit de ICES-gelden, bedoeld voor verbe tering van de economische struc tuur. De sector krijgt daarin de steun van de stichting Natuur en Milieu. Dat bleek gisteren tijdens een dis cussiedag in Rotterdam over een grondige herstructurering van de glastuinbouw. Dat is nodig om te voldoen aan alle milieudoelstel lingen en aan de veranderende wensen van de consument. Kern is de vorming van nieuwe loca ties. Daar moet het mogelijk wor den om alle nieuwe technieken op het gebied van restwarmte, reduc tie van kooldioxide en watervoor ziening te realiseren. Daarvoor is de komende vijf jaar zo'n driedui zend hectare extra grond nodig, verwacht de Land en Tuinbouw Organisatie (LTO). LTO wil het megaproject samen met de overheid uitvoeren. LTO- voorzitter F. Hoogervorst. Hij ver wacht dat twee miljard gulden voldoende zal zjjn. De tuinders zelf zullen ongeveer 800 miljoen gulden per jaar investeren, De aanwezige Kamerleden toon den zich gisteren positief over het initiatief van de glastuinbouw. WD'er Remkes had toch twijfels over het draagvlak voor de ambiti euze plannen. De rol van de over heid ziet hij vooral op het gebied van ruimtelijke ordening. SGP, CDA en D66 vinden dat de over heid geld moet geven voor de sec tor. PvdA is hiervan nog niet over tuigd. Amsterdam Vendex Internatio nal heeft in het boekjaar 1997/98 de winst verdubbeld tot ƒ1146 mil joen. In het vorige verslagjaar was dat nog ƒ539 miljoen. De verkoop van een belang van 20 procent in de dienstengroep Vedior Holding was voor een belangrijk deel de oorzaak van de forse winststij ging. Het detailhandelsconcern zette ƒ9,2 miljard om, 11 procent meer dan het boekjaar daarvoor. Gecorrigeerd over 52 weken, het afgelopen verslagjaar had er 53, bedroeg de omzetstijging 13 pro cent. Vendex-speciaalzaken was met een omzettoename van 30 procent de sterkste groeier. Ook de warenhuizen Vroom Drees- mann droegen bij aan de groei. .door Scott Adams DILBERT !S AANGEWEZEN ALS BUDGETPLANNER. JE ZULT JE MOETEN VERDIEPEN IN ONS BUDGETSYSTEEM. DIT WERD 400JAAR GELEDEN ONTWIKKELT DOOR EEN GEKKE MONNIK DIE ZICHZELF OPSLOOT W EEN WIJNFUST. JAMMERGENOEG IS TE ER NOG STEEDS HÉ. IK NEB j WEER EEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4