ens© 43 Een goudmijn voor archeologen, diep onder de Hoogstraat De slaapbehoefte is al genetisch bepaald Arcadis wilkemcentrale Tsjernobyi opknappen Oude röntgenfoto voortaan digitaal in de Rijnmond Rotterdams Dagblad Zaterdag 11 april li laden tientallen historische kaar ten, die de ontwikkeling van de stad aangeven, én nauwkeurige tekeningen van zogeheten vind plaatsen. Op een map staat 'slui zen van Rotterdam', het onder werp van het volgende weten schappelijke werk dat de archeo logische dienst produceert. Feestje Hoe anders was het tien jaar gele den, ten tijde van de eerste notitie over het komende werk m het tra cé. „Of we een feestje hebben ge bouwd? Nou nee, het was een an dere tijd. Archeologie ais onder deel van grote bouwprojecten was nog betrekkelijk nieuw. Uiteinde lijk kregen we alle medewerking, maar dat kostte de nodige hoofd brekens." Zoals gebruikelijk werd eerst ge boord. Holle buizen gingen de grond in. Die pypen kwamen ver volgens, gevuld met aarde, naar boven waarna de deskundigen het bodemprofiel bestudeerden. Op aanwijzingen dat zich waarde vol matenaal m de bodem be vond. Een lot uit de lotenj.zo leert de ervaring. Met het grondboren kan maar een zeer beperkt gebied worden onderzocht. Ofschoon dit volgens Guiran 'in teressante indicaties' opleverde, werd gewaakt voor al te grootopti misme, „Na het bombardement van 1940 was er veel weggesloopt. Onze angst was dat daardoor veel verloren was gegaan. Dat was voor een deel inderdaad het geval, maar het bleek dat er diep in de aarde nog behoorlijk wat zat weg gestopt. Het grote voordeel van deze plek was dat er damwanden werden geslagen. We konden dus. onder droge omstandigheden, on derzoek doen." Menig Rotterdam mer zal nog met af grijzen terugden ken aan de lelijke, diepe geul vanaf Pompenburg tot aan de Maas. De herrie, de mod der en andere r i t Met de komst van de Wll- femspoortunnel werden de sporen van het vroege Rot terdam in dit deel van de stad uitgewist. Een stukje stadsmuur met toren, tij dens de werkzaamheid ont dekt, werd echter nage noeg op de oorspronkelijke plek gereconstrueerd In station Blaak. Archeoloog Ton Guiran:'De trelndle hier onder de grond rijdt, volgt nog steeds het traject van de OUde Rotte.' Foto Niels van bar Hoeven/RoCanJa ms Dagblad De loop van de 12e eeuw- se erosieve Rotte, stroomaf waarts van het Hofplein zoals tijdens zoek fs gere construeerd. Met verder de vermoe deiijke lig ging van de dijken. Ten oosten en van de geul zijn de oud- stenu beken Huidige spoorlijn de uitwate ringssluizen van de Rotte aangegeven. Nieuwe Maas II lustra tie BOOR Rotterdam» Cteqblad/lV Rotterdams, met z'n allen aan de rand van zo'n bouwput en dan maar kijken wat er in de diepte gebeurt." Hij hielp zelf mee aan de opgra vingen, maar diende ook le onder handelen met de tunnelbouwers. Ofschoon de be langen zo nu en dan strijdig waren - het werk aan de tunnel moest immers voort - wer den regelmatig goede compromis sen gesloten. Niet in de laatste plaats omdat de directievoering berustte bi] Gemeentewerken, óók verantwoordelijk voor BOOR. Het voornaamste euvel was dat veel vondsten pas tijdens de werkzaamheden aan het licht kwamen. Dat betekende aanpassingen m de precieze plan ning wat, zeker gezien de omstandig heden, opvallend vaak lukte. Er was bovendien politie ke steun én over smalle loop bruggen bij de Centrale Bibliotheek. De arbeid de archeologen vormde alleen al daarom een welkome afwisseling het gaf veel mensen een reden wat langer stil te staan bij het werk ver onder de oppervlakte van de Hoogstraat Guiran: „Myn ervaring is dat het vaak zwart zag van de mensen. En al die aandacht van radio en tele visie. Het verleden was plotseling heel tastbaar gewor den. En het is ook iets typisch Koperen rulter-insigne uit circa 1300, gevonden bij een van d© oudste houten huizen aan de Hoogstraat, illustratie boor ,,Maar daarmee ben je er nog met," waarschuwt Guiran. „We moesten blijven doorgaan, wan neer het maar kon. Vrije dagen werden opgeofferd. Dan lag het werk aan de tunnel wegens vorst verlet stil, maar stonden wij te hakken in de bevroren grond." Alle inspanningen waren niet voor niets. Weliswaar kwam slechts veertig meter van de in to taal vierhonderd meter lange Middeldam (de huidige Hoog straat) binnen handbereik, maar dat was wél het meest interessan te deel. De barrière moest in het vroege Rotterdam de polders aan weerszijden van de Rotte bescher men tegen 'water van buiten'. Deze plek waar sluizen wer den aangelegd en het laatste stuk van de ri vier werd afgesloten, kon direct worden onderzocht. Het leverde de vondst van een zogeheten punter op. Een in deze om geving gefabriceerd bootje, gezien de gebruik te houtsoorten zoals eik, es, els en wilg. Als een soort primitief zinkstuk werd het destijds gebruikt om het resterende gat in de dam te dichten. „Dat vaartuig bleek," blikt de archeoloog te rug, „van groot belang te zijn voor de datering van de dam. Aan de jaarringen konden we zien dat het hout, waar van de punter is 'jemaafct, niet 'voor 1261 was gekapt. Dit deel van de dam kori dus onmogelijk ouder zijn dan die datum." Na de afsluiting van de Rotte moesten sluizen zorgen voor de afwatering. Twee op el kaar volgende complexen werden opgegraven. De oudste van de twee was gemaakt van naaldhout. Oók restanten van een schip: de bodem was afkomstig van een soort aak, uit Duitsland. Het hout was gekapt in of kort na 1244. „We hebben zeecontainers laten zak ken om alles eruit te krijgen. Door de enorme tijdsdruk was het met mogelijk om het materiaal ter plekke schoon te maken. Daar mee zyn we later, in een loods, nog maanden zoet geweest." Naast de dam en de sluizen lever de de bouwput een ware zee aan gegevens en matenaal op. De oogst betrof onder meer 1200 munten, aardewerk, botten, ijze ren sleutels, een messing schrijfstift en een gemerkte schaar, plus de funderingen en stukjes muur van houten en ste nen woningen. Elk detail werd met de grootst mogelijke zorgvul digheid blootgelegd, gedocumen teerd en - indien nodig - in veilig heid gebracht. Een echte toevalstreffer was het Romeinse crematiegraf, gevon den onder de houten sluizen bij de Hoogstraat. „Een brandsta pel," stelt Guiran, „waarop twee volwassenen en twee kinderen waren gecremeerd. Daar heeft zich een drama afgespeeld, hoor. Wie weet zijn ze aan een ziekte be zweken, of vermoord." Bij de bot- resten bevonden zich onder ande re negen ceramische voorwerpen, een bronzen mantelspeld en ijze ren nagels. Boerderijen De voltooiing van de spoortunnel betekende ook het einde van het werk buiten, maar het begin van een lange periode van analyse van de vondsten en publicatie van de gegevens. Alhoewel tevredenheid op zijn plaats is, relativeert Guiran het succes; „Dit was na tuurlijk in één keer een diepe sleuf door de stad. Maar eigenlijk verschilt het niet zoveel van bij voorbeeld Voome-Putten, waar we telkens boerderijen opgraven. Dat zou je ook als één project kun nen zien." „En uiteraard is niet alles wat je vindt van even groot belang," legt hij uit. „De meeste voorwerpen hebben echter een zekere zeg gingskracht. Wat is de betekenis ervan? En dan vragen sommige mensen zich af wat je er nu aan hebt, een hoop oud hout. Oké, het is misschien leuker om gouden munten te vinden. Maar voor de geschiedenis van de stad, zijn die vaak veel onbeduidender dan dat hout." En hoe je het ook wendt of keert, met de komst van de Wil lemspoortunnel en de opgravin gen in de bouwput, zijn de sporen daar voor eeuwig uitgewist. Het is de tragiek van de archeoloog, die pas tot het verwijderen van vond sten overgaat als vernietiging door derden dreigt. Guiran lydter niet onder. Want, zo blijkt, er ligt nog heel wat werk in het ver schiet. Zo is BOOR betrokken bij de Hoge Snelheidslijn in Rotter dam, de aanleg van de Benelux- lijn en de ontwikkeling van de wijk Nesselande. En verder gaan Guiran en zijn col lega's vermoedelijk nog voor de zomer aan de slag in Hellevoet- sluis, Daar, waar de nieuwbouw wijk Ravense Hoek komt, ligt een 13e eeuws kerkhof in de bodem. Plus een toren, dat doet denken aan de vorm van het kasteel Wee na, En het wat troosteloze par- keerplaatsje bij de Binnenrotte, tegenover de kerk, waar mogelijk nieuwbouw komt. „Recent zijn we in de bouwput van de Generale Bank bezig geweest. Dat was moeilijk werken, in zo'n kleine ruimte. Maar ook dat is, met veel passen en meten, uiteindelijk ge lukt..." Volgende week: van vondst tot expositie. Door Herman Damveld De firma Arcadis Bouw Infra (het vroegere Grabowsky en Poort) is betrokken bij de eerste fase van het verbeteren van de in 1986 ver ongelukte kerncentrale Tsjemo- byl-4. Samen met de Duitse firma Tri schier (de leider van het con sortium), het Amerikaanse Parsons and Science Applications International en het Franse Jean- Marie Lavie dingt Arcadis naar een order voorde bouwtechnische specificaties voor Tsjernobyi. Arcadis wil met name een nieuwe sarcofaag om de verongelukte kerncentrale ontwerpen. Na het ongeluk van 1986 werd in grote haast een omhulling van staal en beton ook wel sarcofaag gehe ten rondom Tsjemobyl-4 ge bouwd. Deze vertoont echter scheuren en gaten, en is niet sta biel. Om hier wat aan te doen heeft de internationale gemeen schap een plan gemaakt: het Shel ter Implementation Plan (SIP), dat bestaat uit een pakket van 2i korte- en lange-termijnmaatrege- len die 760 miljoen dollar kosten. De firma Trischler heeft ervaring in het omgaan met nucleaire ma terialen, terwijl Arcadis vooral in bouwtechnische zaken zit. Het consortium dingt naar een op dracht om de specificaties te ver zorgen voor de korte-termijn- maatregelen. Centraal hierbij staat het versterken van de struc tuur van de bestaande sarcofaag. Een andere belangrijke klus be treft het beheersen van radioac tieve stof. Binnen de sarcofaag dwarrelt radioactieve stof rond en dat kan vrij komen als de sarco faag instort. Er dingen nog twee consortia mee, die onder leiding staan van Bechtel (VS) respectievelijk van Westinghouse Energy Systems Europe. De financiering van het SIP gaat via de Oost-Europa-bank EBRD in Londen. Deze bank zal op korte termijn een keuze maken uit de drie consortia, opdat de werk zaamheden nog dit jaar kunnen beginnen. Over minimaal tien jaar kan een nieuwe sarcofaag klaar zijn. Dan kunnen de radio actieve stoffen die zich nog in Tsjemobyl-4 bevinden er met be hulp van robots uit worden ge haald. Arcadis Bouw Infra acht zichzelf gekwalificeerd voor het werk, ge geven de ervaring met talloze om vangrijke bouwconstructies. Zo maakte deze onderneming het technisch ontwerp voor de Am sterdamse Arena en vond de bouw onder haar toezicht plaats. Het RIJnmond-gebled heeft een rijke historie. Voor een deel Is de geschiedenis nog zichtbaar aanwezig, in gemeenten als Brielle en Schiedam of In delen van Rotterdam. Op andere plaatsen ligt de geschiedenis begraven In de bodem. Soms is de historie door de Jaren heen vernield, verbrand of wegge vaagd door de zee of oorlogen. De medewerkers van het Bureau Oudheidkundig Onder zoek van Gemeentewerken Rotterdam (BOOR) doorzoeken de bodem, speurend naar spo ren van lang vervlogen tijden. Het geeft een beeld van het ontstaan van het gebied vanaf de laatste IJstljd, toen de eer ste mensen bij de huidige mon ding van de Maas arriveerden. Door Marcel Potters De gry/.e, egale steen vlakte die zich noordwaarts uitstrekt vanaf metrostation Blaak, doet kil en koud aan. Mensen haasten zich van de ene naar de andere kant van het plein niemand lykt er echt lang te willen vertoeven. Slechts hoge lichtmasten, ver spreide elektriciteitskastjes voor de markt en troosteloze betonnen bankjes zyn de vaste elementen op het plein aan de voet van de Grote of St. Laurenskerk. De Binnenrotte ontbeert elke di recte verwijzing naar het verle den. Geen oude pandjes, histori sche bouwwerken of monumen ten. Slechts de vorm van de steen massa legt een link met de ge schiedenis van Rotterdam. De ri vier de Rotte kabbelde hier rich ting Maas. Met op de oevers het plaatsje Rotta. lang geleden weg gevaagd door een overstroming Opgevolgd door het prille Rotter dam /elf Later denderde de trem hier over het viaduct En nu - uit eindelijk - vindt die ondergronds 7 ij n weg Voor archeoloog Ton Guiran (43) is de Binnenrotte een rode draad. „De trein," vertelt hij, „die daar onder de grond rijdt, volgt nog steeds het traject van de oude Rotte. En die was er al in de pre historie, de Romeinse Tijd en la ter, toen de nvicr werd afgedamd. En nu nog steeds is het een be langrijke verbindingsweg." Het geeft ook in een notendop aan waarom hij zich heeft gespeciali seerd in de Middeleeuwen. Noemt de samenhang tussen de dingen, het combineren van prille histori sche documentatie en opgegra ven archeologisch materiaal, de invloed van de Middeleeuwen op de huidige maatschappij. Het is één doorgaande lijn, zegt de we tenschapper, die na een periode bij het Instituut voor Prae- en Pro tohistorie m Amsterdam in 1986 by BOOR aan de slag ging. Hy was projectleider bij de opgra vingen in de Wülemspoortunnel, Tussen 1988 en 1992 werd de on derzoekers het buitenkansje ge boden om onder zeer gunstige omstandigheden te speuren naar de wortels van Rotterdam. Een mega-klus, die als uiterst succes vol de boeken in ging. Voltreffers waren enkele schepen en bewo- ningssporen van de Middeleeuw se stad, zoals de dam in de Rotte, een 13e eeuwse sluis, de eerste houten huizen en hun stenen op volgers. Het kantoor van Guiran herin nert, zeven jaar na dato, nog im mer aan het project. 'Spoortunnel' prijkt op een aantal brede, ondie pe laden in een forse kast, In die Door Loek Moor Het ziekenhuis Antoniushove gaat als eerste ziekenhuis in Ne derland röntgenfoto's digitaal om zetten in de computer. Dit bete kent dat het gebruikelijke afdruk ken van de foto's tot het verleden behoort en de bekende lichtbak ken kunnen verdwijnen. Het Leidschendamse ziekenhuis dat samen met het Haagse Westeinde Ziekenhuis het Me disch Centrum Haaglanden vormt is al jaren toe aan ver nieuwing van de röntgenappara tuur. Maar vyf jaar geleden bleek het door Siemens ontwikkelde di gitale systeem nog onvoldoende beeldkwaliteit tc leveren cm af wijkingen in het lichaam opti maal te kunnen aflezen. Twee jaar geleden was het systeem al zo ver beterd dat de leverancier en Anto niushove besloten tot een proef project. Siemens levert binnen kort ook een mri-scan en met de reeds geïnstalleerde ct-scan is An toniushove dus een 'fotoloos' zie kenhuis geworden. Voor de patiënten verandert er niet zoveel want er wordt gewoon een foto gemaakt. De beelden ver schijnen echter na twintig secon den al op een beeldscherm, waar door de radioloog niet meer hoeft te wachten tot de foto's door de la borant zijn ontwikkeld. Dit bete kent ook kortere wachttijden voor de patiënt Bovendien komt het volgens radiolooog B. Weelde ook veel minder vaak voor dat foto's moeten worden overgemaakt. Haarscherp Voor het ziekenhuis biedt het nieuwe systeem tal van voorde len. Zo kunnen de archieven (55.000 foto's per jaar) verdwijnen en hoeven de medewerkers niet 'ang te zoeken naar de foto's. Di recteur J. Wesseling: „Bovendien bespaart het systeem (kosten 2,5 miljoen gulden; red.) jaarlijks zo'n 500.000 gulden aan de aanschaf van fotomateriaal, ontwikkelaar en dergelijke. Voorts is het veel milieuvriendelijker. Foto's moe ten nu nog eerst worden ontzil- verd voordat ze worden vernie tigd. Dat is ook niet meer nodig." „De beelden zijn haarscherp," zegt Weelde terwijl hy op het scherm een gebroken heup uit vergroot. Met behulp van de muis tovert hij een andere foto tevoor schijn. Je ziet een verzakte rug- genwervel. In een handomdraai berekent de computer de mate van verzakking en de hoek waar in de wervel staat. „Een ander groot voordeel is dat we de foto's van het ene scherm naar het an dere kunnen sturen. Maak ik be neden op de röntgenafdeimg een foto van een patient die snel moet worden geopereerd, dan is-ie bin nen no time naar een scherm op de operatiekamer gestuurd." „We kunnen de foto's ook heel ge makkelijk na ar onze locatie West- einde Ziekenhuis zenden of naar een huisarts als hij de apparatuur heeft. Of naar het buitenland. Het maakt allemaal niet meer uit. Van de foto's kunnen ook printjes op A4-formaat worden gemaakt. De ze zijn echter nog niet van zo'n perfecte beeldkwaliteit dat afwij kingen van het gefotografeerde vanaf de print optimaal kunnen worden gezien." Door Mireille Beentjes De algemene richtlijn dat mensen acht tot negen uur slaap nodig hebben is volgens medisch onder zoeker bij het Nipo F. van Lem- men flauwekul, „Uit onderzoek blijkt een grote spreiding van het aantal uren dat mensen slapen. De één heeft aan vyf uur voldoen de, de ander kan na negen uur nog wel een uurtje extra gebrui ken. Het gaat erom dat ieder indi vidu zoveel slaapt dat hij overdag goed functioneert. Iemand die kort slaapt en 's nachts een paar keer wakker is, maar daar over dag geen enkele last van heeft, heeft geen slaapprobleem. Maar iemand die slecht slaapt en daar door overdag moe, futloos en prik kelbaar is, heeft meteen een 24- uursprobieem." Volgens Hïlbert Kamphuisen. emeritus hoogleraar neurofysiolo gie en auteur van het boek 'Een hoofd vol slaap', gaan weten schappers ervan uit dat de slaap behoefte van mensen genetisch is bepaald. Dat veel bekende en suc cesvolle mensen weinig slaap no dig lijken te hebben popster Prince bijvoorbeeld schijnt aan dne uur slaap genoeg te hebben wijt hij aan inspiratie en moti vatie. „Creatieve mensen zijn innerlijk zeer gedreven en hebben daar door een heel hoog adrenalinege- halte. Vergelijkbaar met mensen die niet kunnen slapen door een examen of een verliefdheid." Mensen die weinig tijd hebben om te slapen en die menen de schade een beetje te kunnen inha len door in een verloren uur een dutje te doen, lossen hun pro bleem niet op, Van Lemmen: ,,'s Nachts wordt het meest effectief geslapen. Dat komt doordat drie a vier keer een slaapcyelus wordt doorlopen, waarin verschillende fasen van licht tot diep slapen el kaar afwisselen. Dat is van belang voor de hersenen: ze rusten uit en doen nieuwe energie op. In een dutje bereik je dat effect niet. Bo vendien kunnen korte slaapjes er voor zorgen dat mensen minder moe in hun bed stappen en daar door inslaapproblemen krijgen." Delta- en rem-slaap Om goed te kunnen functioneren hebben de hersenen deltaslaap en REM-slaap (rapid eye movement) nodig. Deltaslaap is de hersteis- laap, REM zou iets te maken heb ben met de geheugenfunctie en dromen. Beide fasen beslaan elk slechts 20 procent van de totale slaap. De rest is een weinig nutti ge sluimerslaap die slechts dient als aanloop tot beide andere slaap- fasen. Een weekje nauwelijks slapen en dat even inhalen door een zondag in bed te blijven heeft volgens Van Lemmen ook geen effect. „Een zondag uitslapen geeft niet het waak- en slaapritme waarin een mens optimaal slaapt. Dat rit me hervind je pas weer door gedu rende enige dagen op regelmatige tyden te gaar. slapen en op te staan. Een inhaalrace helpt niet." Volgens Kamphuisen kunnen mensen wel siaaptijd besparen door één of twee uur eerder op te staan: „De laatste slaapfase is weer voornamelijk gedoezel en daar heb je eigenlijk niets aan." Mensen die dit willen uitproberen moeten het wel een aantal dagen volhouden. Pas als hun ritme zich heeft aangepast, kunnen ze bepa len of eerder opstaan bevalt. Voor een goede nachtrust is het niet aan te raden om vlak voor het naar bed gaan zwaar te tafelen, of thee of koffie te drinken. Ook een slaapmutsje mag, anders dan de naam doet vermoeden, eigenlijk niet. „Daar moetje maar van plas sen. Je slaapt er goed van in, maai de tweede helft van de nacht slaap je onder invloed van alcohol heel onrustig," aldus van Lemmen. Vryerü Sport voor het slapen gaan is ook geen goed idee. Kamphuisen: „Ik zie van die sporthallen waar tot twaalf uur het licht nog brandt. Li chaam en geest vertonen na sport een overmaat aan activiteit en dan beland je als een razende Roeland in je bed." Ook van seks loopt het adrenaii- negehalte op, maar dat zou wél een gunstig effect hebben. „Er is geen onderzoek naar gedaan, maar van een gezellige vrijerij slaap je goed. Je moet natuurlijk niet allerlei huzarenstukjes uitha len. Alles waar 'te' voorstaat, is af te raden," aldus Kamphuisen. Belangrijk voor een goede nacht rust is ook dat de slaapkamer is voorbehouden voor slapen en seks. Andere activiteiten horen er volgens Van Lemmen niet thuis. Verder kunnen alle dingen die mensen bedenken om lekker te slapen een beker warme melk, een douche, een stukje lezen om de gedachten te verzetten vol gens Van Lemmen goed helpen om de slaap te vatten. Als er van dit alles niets werkt. zijn medicijnen noodzakelijk om een goed slaap- en waakritme te hervinden. Maar daar moeten Ne derlanders weinig van hebben, blijkt uit Nipo-onderzoek. Tegen slaapmiddelen bestaat grote arg waan. Volgens Kamphuisen is dat niet helemaal terecht, omdat de schadelijke effecten van traditio nele slaapmiddelen op ademha ling, leveren nieren,bij moderne middelen zijn verdwenen. Gemakzucht Wel vindt hij dat artsen veel te makkelijk slaapmiddelen voor schrijven. „Je ziet dat mensen middelen blijven gebruiken uit angst niet meer te kunnen slapen. Artsen blijven voorschrijven uit gemakzucht. Een slaapprobleem wordt gezien als een hinderlijk bijverschijnsel waar je snel een receptje voor uitschrijft alsof het een pleister voor een smjwond be treft." „De chronische ellende van een slaapprobleem verdient serieuze re aandacht. Praten met patiënten om oorzaken te achterhalen kost tijd, en die hebben artsen niet" (Voorvragen over slaapproblemen is de Slaapsenricelijn: Ü9ÖÖ.30G-502Ö (55 ct per minuut).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3