Ni De winst na het verlies Aleida en Liduina Tentoonstelling in Streekmuseum eert Vlaardingers die joden verborgen hielden Goede voeding, wat let je? Pijn in de borst Verkoop oude boeken Gehandicapten in Westwij k Wethouder Adri Reijnhout: 'De andere partijen wilden ons in de coalitie hebben' Rotterdams Dagblad Donderdag 16 april 1998 Nooit heb ik Siem Rosman op een valsigheidje kunnen betrappen- Zelfs in de hoogtijdagen van zijn politieke carrière, tevens de hoogtij dagen van het CDA in Schiedam, bleef Rosmans blazoen vrij van lis tige smetjes. Een gewetensvolle Schiedammer, die met een braaf soort onwrikbaarheid oppositie voerde. Het ging hem om de stad en het maakte niet uit vanuit welke positie je je om die stad bekommer de. Lieden van andere gezindte vonden dat een tikkeltje naïef, maar ik heb altijd bewondering gehad voor het feit dat hij spelletjes goed doorzag en er met zijn ontwapenende schuchterheid doorheen prik te, We kunnen op Siem Rosman terugzien als een integer gemeente raadslid met de humor van een late calvinist, iemand dus die zijn pret niet kan inhouden en dat mild vanuit de onderbuik doet (en dan is het echt). Iemand die de duivelse verleidingen wel de baas kan. Zo'n type kon de nog drogere Historische Vereniging Schiedam als voorzitter wel gebruiken. Onder Rosmans gedreven leiding heeft de vereniging zich eigentijds ontwikkeld, getuige de manier waarop oud Schiedam via Internet toegankelijk is gemaakt. Dat verdient echt hulde. De Historische Vereniging organiseert ook tentoonstellingen. En werkelijk, geen guitiger moment om Aleida en Liduina te gedenken dan pal na de plechtige opening van het Stadserfcomplex door Hans Dijkstal. De 'minister van Schiedam' roemde gisteren binnen- en buitenkant van de nieuwbouw en vond dat de architect, professor Hans Ruijssenaars. als een bekwame tandarts was omgegaan met het gebit vol gaten dat de Schiedamse binnenstad jarenlang was. Dijkstal sprak vol lof over het nieuwe plein dat zich uitstrekt voor het gemeentegebouw én de Liduina-basiliek (voorheen de Singelkerk), maar hij zweeg wijselijk over Aleida, de gravin van Holland die Schiedam in 1275 stadsrechten gunde. De minister begreep datje Liduina en Aleida op bepaalde momenten niet in,één adem kunt noemen. En een van die momenten is de ope ning van een complex dat pardoes tussen de Liduina Basilieken het oude kasteel van Aleida is neergezet, Het Stadserfcomplex drijft een wig tussen beide dames. De ruïne van Aleida's Huis te Riviere is door professor Ruijssenaars apart gezet, geïsoleerd, alsof het niet bij Schiedam hoort. Hans van der Sloot heeft daar in het maandblad Mu- sis. stevig de vloer mee aangeveegd. De ruïne lijkt nu een vergeten aanbouw, alsof het geld op was - en dat zou niet eens een rare con clusie zijn. liduina ziet haar eigen basiliek uit de pagodiscbe steigers komen, Ajeida zit in het verdomhoekje. Wat een prachtig ogenblik, en hoe schurks van die brave Rosman, om dan een expositie te wijden aan beide dames die voor de Schiedamse geschiedenis van groot belang 7,ijp;geweest. Aleida en Liduina: de zichtbare relatie tussen kerk en ruïne is door het Stadserfcomplex voor decennia verbroken. Het zou eep wonder zijn, zegt Ruijssenaars zelf, als het Stadserf een schakel wordt tussen gisteren en nu, tussen nu en morgen. Welnu, laat de Heilige Maagd van Schiedam dan zelf dat wonder be werkstelligen. Het is nu nog mogelijk om vanaf de Kreupelstraat, waar Liduina zo droef op het ijs ten val kwam, een blijvend zichtlyn- tje naar het toenmalige kasteel te creëren. Al was het maar via een schaatsbaan, zodat het lijden van het meisje Liduina en het verval van Aleida's burcht in een dynamische roetsj zijn verbonden. Zodat je vanzelfbij café Witberg naar binnen sjeest. Als dat het diabolische resultaat mag zijn van de expositie van de Historische Vereniging, die morgen geopend wordt, dan zal ik Rosman nooit meer een brave- rik noemen, eerder een genie dat vroom en devoot wraak nam op ruyssende cultuurbarbarij. KOR KEGEL Redactie Waterweg: Edwin Comellsse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Judith van Klaveren, Sentlna van der Meer, Marietta Olsthoom, Jan Rozendaal Conny TaheiJ Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam We will en allemaal wel gezond en verstandig eten. Ie dereen heeft er wel ideeën over, maar we weten niet hoe het nou precies zit. Onder leiding van een voe dingsdeskundige kan iedereen gratis deelnemen aan een 'Goede voeding demonstratie in de super markt'. De demonstraties maken deel uit van de lan delijke campagne 'Goede voeding, wat let je?' van de Nederlandse Hartstichting. Iedereen die geïnteresseerd is, kan zich gratis in schrijven. Vandaag is er een demonstratie in de 'Su per' aan De Loper 2 van 15.30 tot 17.00 uur en dinsdag de 28ste in de Albert Heijn aan De Loper 85 van 14.30 tot 16.00 uur. Alle deelnemers maken kans op twee minuten gratis winkelen. Vlaardingen De algemene patiëntenvereniging Vlaardingen orga niseert vanavond om 19.30 uur in het Holy Zieken huizen lezing. Artsassistent van cardioloog G. A. M. Pop, JE. Y. L. Chau vertelt over 'hoe te handelen bij pijn in de borst'. Van tevoren telefonisch aanmelden via 0104744618. In de centrale bibliotheek van Vlaardingen aan de Waalstraat worden oude boeken verkocht. Morgen van 14,00 tot 20,00 uur en op zaterdag 18 april van 11.00 tot 15.00 uur. De centrale bieb gaat vanaf 20 april drie weken dicht wegens een verbouwing, In de periode dat de centrale bibliotheek gesloten is, kan iedereen terecht in de filialen. Vanaf maandag 11 mei is de vernieuwde centrale bibliotheek open. Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Door verslaggever Ben van Haren is op3 april een arti kel geplaatst onder de kop 'Gehandicapten in West- wijk krijgen nieuwe woningen'. Hij gaat wat ons be treft wel erg ruim door de bocht. Oké, op de Zuidbuurt- hoeve wonen mensen met een psychiatrische achter- grondlij Philadelphia met een verstandelijke handi cap. Maar om ons in dit artikel te presenteren als 'de gehandicapten die een nieuwe woning krijgen' gaat ons veel te ver. Stel u voor: een bewoner van de Zuidbuurthoeve gaat straks verhuizen en maakt kennis met de buren. Die hebben dit artikel gelezen en zeggen:.Aangenaam kennis te maken, u bent zeker een gehandicapte?" Dat lijkt ons een logische reactie van die mensen. Waar wij, maar ook de medewerkers, nu zo benauwd voor zijn is een stempel opgedrukt krijgen: het stem pel van gehandicapte. Wilt u in het vervolg niet iedereen over één kam sche ren, maar ons als bewoners van de Zuidbuurthoeve vermelden? Wij en de bewoners van Philadelphia wil len graag als normale burgers door het leven. Dat ie mand een bepaalde tekortkoming heeft, maakt hem nog geen gehandicapte. Dan weten we ér nog wel een paar: mensen die te hard rijden, die rommel maken op straat, die geluidsoverlast veroorzaken. Namens de Huisraad Zuidbuurthoeve, Willem van Waardenburg De gemeenteraadsverkiezingen zijn desastreus verlopen voorde Schiedamse afdeling van D56. In één klap wijzigde het electoraat de rol van DS6 van hoofdrolspe ler in figurant: de partij tuimel de van zes naar twee r aadsze tels. Dat D66 desondanks niet in de oppositiebanken terecht is geko men, ligt voornamelijk aan de andere hoofdrolspelers in het Schiedams politieke spel. Die za gen een belangrijke bijrol in het college weggelegd voor de partij. D66 greep de geboden kans met beide handen aan. „De samen- werkingisons de vorige bestuur lijke periode goed bevallen," zegt D66-wethouder Adri Reijn- hout. „En bovendien krijg je in deze stad meer voor elkaar in de coalitie dan in de oppositie." w Door Edwin Comelisse Schiedam De kans datD66na de verkiezin gen plaats zou nemen in de op positiebanken is groot ge weest. Heel groot. De goede moed van de D66-partijleden - er werd wel met enig verlies rekening gehou den- slonk meer en meer naar mate de verkiezingsavond vorder de. Halverwege het stemmentel- len was er nog een sprankje hoop dat de stemmen uit Schiedam Noord de avond zouden redden. Traditioneel geniet D66 hier veel aanhang. Maar ook Noord zag geen brood in de partij, zo bleek. Voor wethouder Adri Reijnhout was het beeld wel duidelijk op dat moment. „Toen ik die*avond het stadhuis binnenkwam en de uit slag zag, dacht ik: dit is dus over en sluiten. Het is einde verhaal, we zitten in de oppositie. Dat is dan wel even slikken. Want on danks de slechte prognoses denk je toch dat het zo'n vaart niet kan lopen. Die gedachte is ingegeven door de zaken die je als partij voor elkaar hebt gekregen de afgelo pen vier jaar. Je hoopt steeds dat deze punten niet onopgemerkt aan de kiezer voorbij zijn gegaan. Ik dacht steeds: in het allerergste geval houden we drie zetels over. Als grap heb ik steeds geroepen: binnenkort zitten we met z'n tweeën. Dat is dan wel even fors slikken als blijkt dat de grap ernst wordt. Dan kan je zeggen: het ligt aan de kiezer, maar zo werkt het natuurlijk niet. Die kiezer heeft je gewoon glashard duidelijk ge maakt datje wat hem betreft niet in beeld bent." Naar de oorzaak van het verlies is hard gezocht de afgelopen weken. Tussen de coalitiebesprekingen door is er druk vergaderd over de reden van de verkiezingsneder laag. Daarbij kwam veelvuldig de rol van de landelijke tak van D66 naar voren. De kwalificaties die hieraan werden gegeven vielen Reijnhout:'D66 Schiedam heeft van de andere partijen de kans gekregen de klus af te maken. Dat komt hoogstwaarschijnlijk door de goede ervaringen. D66isde afgelopen vier jaar een goede partner geweest om mee samen te werken'. Foto Roel Dijkstra zeker niet in de categorie compli menten. „De verkiezingsuitslag is niet een puur Schiedamse afstraffing ge weest," zegt Reijnhout gedeci deerd. „Het is een afstraffing voor de lijn van de landelijke partij. Ik baseer dit op het feit dat D66 niet alleen in Schiedam zo fors heeft verloren. In bijna iedere Neder landse gemeente is het raak ge weest. Zouden al die afdelingen het dan zo slecht hebben gedaan de afgelopen vier jaar? Dat is toch niet erg plausibel. Ik kan er wel eens cynisch van worden. Je lift als lokale afdeling steeds mee op de landelijke trend. Je kan vier jaar lang het ene succes na het an dere voor je gemeente behalen maar als de partij landelijk kel dert, ga je op lokaal niveau ge woon mee. En omgekeerd kun je vier jaar lang niets doen en toch worden beloond met een aantal raadszetels." Het imago van de landelijke afde ling van D6G heeft dus, net als in andere gemeenten in ons land, ook in Schiedam de toon gezet. De landelijke koers is de afgelopen tijden al meerdere keren onder werp van gesprek geweest tussen oud-wethouder Jan Storm uit Maassluis, beroepsgenoot Ton van der Steen uit Vlaardingen en de Schiedamse wethouder Adri Reijnhout. Daarbij kwam nogal wat kritiek op tafel. Reijnhout: „Het is allemaal te lief, te netjes, bijna a-politiek. Het me rendeel van de Tweede-Kamer fractie van D66 stelt zich zeer be stuurlijk op, als een wetenschap pelijk onderzoeksinstituut. Ze verliest daarbij uit het oog dat ze primair een politieke partij is en dus politiek moet bedrijven. Fel ler van leer trekken, een beetje aan straatvechterij doen. Maar als je binnen D66 zoiets hardop zegt, wordt gereageerd met de opmer king: 'dat is niet netjes'. Maar po litiek is een beetje straatvechten, onderwerpen zoeken om te sco ren. Daar moet je niet vies van zijn als politieke partij." Hoe is dit uan toepassing op de Schiedams a/deling ran D66? „Die afdeling is alles wat de lan delijke afdeling niet is. We staan met twee benen in de Schiedamse maatschappij. We nemen stelling en dragen ideeën uit. We hebben bijvoorbeeld ook persoonlijke ver kiezingscampagnes gehouden waarbij we de publiciteit niet heb ben geschuwd. We waren niet bang om de media op te zoeken en te gebruiken." Het hee/t echter weinig mogen ba ten. „Tja, helaas. Dat D68 nog steeds in het college zit, heeft voorname lijk te maken met het feit dat de andere partijen ons erbij wilden hebben, D66 Schiedam heeft van de andere partijen de kans gekre gen om de klus af te maken. Dat komt hoogstwaarschijnlijk door de goede ervaringen. D66 is een goede partner geweest om mee sa men te werken. Dat werd voor mij vooral duidelijk tijdens de verkie zingsavond. Toen duidelijk was dat we zo fors hadden verloren, kreeg ik meerdere keren van coa litiegenoten te horen: dit hebben jullie niet verdiend. Dat heeft zich nu vertaald in de wens van die co alitiepartners om D66 in de coali tie te houden. Nu kunnen we dus een aantal zaken afmaken." De positie van D66 is echter wel wat gewijzigd. Er is nogal een ver schil of je op het aantal stemmen in de coalitie zitting neemt of om dat de andere partijen je een gunst verlenen en je erbij halen. Is dat een stevige basis? Liefdadigheid vereist vaak dankbaarheid en dat kan de bestuurlijke onafhanke lijkheid weieens in de weg gaan staan. „Ik heb daar ook lang over na moeten denken. Er zijn echter twee dingen geweest die de door slag hebben gegeven om weer in de coalitie en het college plaats te nemen. Ten eerste denk ik niet dat we de komende jaren als een soort slaaf je in de coalitie zitten. De ervaring de afgelopen jaren sterkt mijn vertrouwen dat er niet veel zal veranderen in de verhoudingen tussen coalitiepartners PvdA, WD aan de ene kant en D66 aan de andere kant. Er was altijd een redelijk harmonie en een ratione le benadering. Dat zal zo blijven. Bovendien heb ik ook niet een of andere flutportefeuille gekregen. De kans is vrijwel nihil dat er be sluiten worden genomen op zetel aantallen. Ik heb daar alle ver trouwen in." „Verder durf ik door mijn erva ring van de afgelopen jaren ook te stellen dat je in Schiedam in de coalitie meer kan bereiken dan in de oppositie. Dat geldt op het mo ment zeker voor D66. Een opposi tiepartij met twee zetels in de raad heeft natuurlijk geen invloedrijke rol. Als je puur oppositie wilt voe ren dan is het we! een goed uit gangspunt. Dan weetje zeker dat je in vier jaar een naam kan neer zetten. Maar als je bestuurlijk iets wilt bereiken dan werkt deze koers niet" Er zijn ook geluiden te horen dat Adri Reijnhout zijn tien jaar wet houderschap vol mag maken zodat hij tot aan zijn pensioen wacht geld krijgt. Het CDA heeft het zelfs in een brandbrief geschreven. „Ik heb die geluiden ook gehoord. Uiteraard nooit rechtstreeks, want zo gaat dat nu eenmaal met zulke uitspraken. Alleen het CDA heeft dat wel gedaan. En ach, wat moet ik daar van zeggen. De drui ven zijn blijkbaar zuur voor het CDA. Ze veriagen zich als ze met zulke argumenten aankomen. De zaak is eigenlijk heel simpel: die regeling bestaat nu eenmaal. Daar kan ik. ook niets aan doen. Maar ik zal na twee jaar wethou derschap (dan neemt Anneke Meijer van GroenLinks de post over, red.) echt niet tien jaar gaan thuiszitten. Ik ben pas 51 jaar. Dan ga je toch niet lotje pensioen achterover leunen? Hen jaar! Ik moet er niet aan denken. Nee, ik heb nu twee jaar de tijd om een baan te zoeken. En als die er is, vervalt de regeling. En zo simpel is het." En is de politieke rol van Adri Reijnhout voorbij na twee jaar wethouderschap? „Na twee jaar neem ik aan de an dere kant in de raad plaats, naast partijgenote Trudy van den Ak ker. Ik ben voor vier jaar gekozen dus ik zal die periode ook volma ken. Ik ben niet van plan om eer der op te stappen." ig 16 april SCHIEDAM WijkpostZuid. Informatiebijeenkomst oveffi- nanciële regelingen, 14.00-16.OOu. Film huis. Seven Years in Tibet. 21.00u. Podium Café. Oorsmeer, 21.00u. Woon zorgcen trum Thuriede. Videomiddag. 14.00u. Dc Oost. Olieverf schilderen, 14.0Ö-16.Q0u. Theatera.d. Schlo. Nationale Opera van Roe menië met Nabucco2015uDeHarg.Voor- lichtmgOsteoporose. 19.45u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45-13.15u. Stadsgehoorzaal. De kampioenen week door Growingupinpublicö independence,20.00u. Holy Zieke nhu Is. Lezing over pijn op de borst bijdehartstreek, 19.30u. Dc Ba b bars pokier. Bingo. 10.00-ll.30u. Het Scheele Hoekje, Lezing en infomatje over de methode Montig- nac.20.00u. ROTTERDAM Hist. Museum ,Schlelandshuis' 10.00- IT.OOfüm: Rotterdam, NieuweSta d-De Vlerk 22.00 At Denko's. 5t Laurenskerk 12.45 Middagpauze-concert. Ahoy 20.00 Janet Jackson. SKVR Muziekschool Centrum- West 19.30Popschoolbands.VSBTIieatera/ d Schle 20.15 Nabucco, Zaal de Unie 20.30 Luistermuseum, Hal naast Floor Table Occa sion no.7. Bobby Baker-Speciaalop hetjuöiie- um toegesneden sofoperformance vooraf gaand aan de voorstellingen van RSC en For ced Entertainment Bibliotheektheater 20.30 Witte Nachten. Lantaren/Venster 21.00 Abeiard Heloise. luxor Theater 20.15 Grease, de musical. O.T. Theater a/d Mullerpier20.00 Vrouwen van Ibsen. Rotter- d amse Schouwbu rg.Gr.z. 20.15 Romeo and Juliet KI.Z. 20.30 Showtime. Theater ZuW- pleln, Grz. 20.15 Mini Maxi. Kl.z. 20.30 Dennis Kivit Vrijdag 17 april SCHIEDAM Filmhuis. Prisoner of de Mountains, 21.00u. Total Music Muzikantencentrum. Talenten jacht, 20,30u, MagnaliaDeTKerk. Voorjaars concert Schiedams Christelijk Mannenkoor;' 20.00 u. Podium Café. Silent Room Sonic Boom, 21.OOu. Dc Oost Klaverjassen en ge: heugenspel. 14.00-16.00u. Theater d» Teerstoof. Plien en B<anca met ChangezL-r 20.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Fanfare door Thomas vaiï Luyn, 20.00u. Filmtheater Het Zeepaard'.'0 The Full Monty, 21.0ÖU. Dlenstencentmitf" Babberspolder. Optreden mondharmonica; vereniging The Nobody's, 14.00-15.30u. Dienstencentrum Soênda. Darten, 14,00- - 16. OOu. Scoutingcent rum Broekpolderweg 249, Jaarlijkse regionale Scoutingswedstrij- denJongerencentrum Europe. Jungieparty, 19.30-23.00u. Van do 16t/mwo22apr. ROTTERDAM Cinerama 1: Titanic" (12) dag. 14.15-20, Cln.2: "Amistad" (16) dag.13.15-17,15- 20.45- Cln.3: '1 know what you did last sum mer' (16) dag. 18.45-21.30, do.vr.ma.üi.ooH 12.45-16-15. On,4: 'Seven years in Tibet' (12) dag. 13-18-21.15. Cin.5: 'Kiss the girts' (16) dag. 18.15-21.15, do.vr.ma.di.ook 12.30-15.30. Imax Theater: 'Amazon" (a!) dagdbeh.ma.) 14-16. 'Super Speedway' (a!) dag. (beri.ma.) 15The itvingsea' (al) do.vr.di.wo. 13Titanic' (12) dag.(beh.ma.) 17.15-21.15, ma.16-20, .zazo. ook 10, VanJj 'De Poolse Bruid' (12) dag 20-22,15. (maniet om 22.15), vrzo.wo. 14.30, Sneak Preview (16) roa.22. Ven.2: 'La vie de Jésus (16) dag22. 'Karakter' (12) vr.zo.wo. 14.30- Dag(beh.ma-) 19,30: 'Equinox Ffoweri do. 'A story of Floating Weeds'vr. Good Moming'za, 'Late Autumn' zo. 'An autumn afternoon' dt', Tokyo Ga' wo. 'Le Mépris' (16) ma. 19.30. Ven.3: The Tango Lesson' (12) dag, 20. The River' (16) dag.22. 'Légnmas Negras' (al) vr .zo.wo. 14.30. Ven 4: 'Perfect Circle' (12) dag.19.30, Western'<16? dag.22. Moviezo- ne: 'Zusje'vr. 15.30. Lumière 1The Jackal" (16) dag.12,10- 15.10-18.10-21.10, Lum. 2: 'Sphere' (12) dag. 12-15-18-21. Lum. 3: 'Desperate Mea sures' (16) dag 13,20-16-18.50-21.30. Lum. 4; 'Money talks' (12) dagl8.30-21, do- ,vr.ma.di.ookl3.3Q-16. Pathé: Titanic' (12) dag 11.30-15.30- 19.30. 'Left luggage' (si) dag. 11,10-14.40- 17-19.30-21.50. di.alleen 11.20-14.10. Door Judith van Klaveren Vlaardingenïn het Streekmuse um Jan Anderson is vanaf zater dag een expositie te zien over joodse onderduikers in Vlaardin gen. Niet de onderduikers zelf staan centraal, maar de families bij wie ze verbleven. „Myn doel is om de mensen te eren die de jo den verborgen hielden," licht Jan Anderson toe. Het feit dat ook in Vlaardingen jo den ondergedoken hebben geze ten, is pas in 1995 echt duidelijk geworden voor Jan Anderson. De eigenaar van het Streekmuseum werd benaderd door Harry Visser uit Amsterdam, die zelf tijdens WOU in Vlaardingen zal „U heeft een mooie collectie over de Vlaar- dingse geschiedenis," had deze tegen Anderson gezegd, „maar het is jammer dat u niets met on derduikers heeft gedaan." Tot dan toe was hierover volgens Anderson nauwelijks iets bekend. Met het bezoek van Visser aan Vlaardingen bleek dat alleen al op het adres Narcisplein 12 veertien joodse Amsterdammers onderge doken hadden gezeten. In totaal werden - bijna allemaal in Vlaar- dingen-Ambacht - 57 joden ver borgen gehouden. Zeventien van hen hebben de oorlog niet over leefd. „Dat is weinig," stelt Ander son. ..als je nagaat dat in totaal tachtig procent van de joden het heeft moeten ontgelden." Opgesloten Harry Visser was 12 jaar oud toen hij in september 1942 met zijn ou ders op de zolderverdieping van de familie Jansen aan het Narcis plein terecht kwam. Samen met nog drie andere families zat het gezin Visser hier bijna drie jaar lang opgesloten. „Dagelijks voer den zowel de onderdakgevers als de onderduikers de strijd om alle monden te vullen," vertelt Ander son. „Omdat de onderduikers ille gaal uit Amsterdam waren geko men, waren er immers slechts dis tributiebonnen voor twee perso nen, alleen het echtpaar Jansen zelf. Niemand van de veertien on derduikers werkte of kon overdag naar buiten, zodat zij alle uren van de dag op elkaar waren aange wezen. Er werd veel gelezen, ge discussieerd en ze hielden schaakcompetities." Ondanks dat er weinig bewaard is gebleven, is Anderson erin ge slaagd een uitgebreide tentoon stelling samen te stellen over het lot van de onderduikers. Doordat veel van het materiaal afkomstig is van Harry Visser komt de expo sitie tot leven. Aan de hand van diens tekeningen van vliegtui gen, zijn Mecano-bouwpakket- ten, de verjaardagskaarten die hij stuurde naar zijn zusje die elders in Nederland ondergedoken zat, en het receptenboek van zijn moeder dat hij rijkelijk van illu straties had voorzien, kan de be zoeker zich een aardig beeld vor men hoe de jonge Harry zo goed mogelijk de tijd probeerde door te komen. Bijzonder is ook het piepkleine dagboek dat Harry voor zijn vader had gemaakt van sigarenkistjes- !n totaal werden 57 joden verborgen gehouden in Vlaardingen. Sn het streekmuseum is vanaf zaterdag een expositie te bezichti gen dieaandachtschenktaandefamilies diehen onderdak heb ben geboden. Foto Roel Dijkstra hout. Het is een regel uit dit dag boekje dat bij hem in 1995 de doorslag gaf de onderdakgevers op te zoeken. Daardoor wordt nu eindelijk de belofte van zijn vader ingelost. Die schreef in het dag boekje: dat zij, die de familie Visser en de andere onderduikers gered hadden, nooit vergeten mo gen worden...'. Behalve de persoonlijke bezittin gen van Hany Visser is Anderson materiaal op het spoor gekomen van andere gastgezinnen, waar onder foto's, papierenen voorwer pen, zoals het schaartje waarmee mevrouw Don het haar van 'haar' kinderen knipte. Daarnaast is er materiaal te zien dat de museum eigenaar in de loop van de jaren zelf al had verzameld. Zijn pronk stuk - „voor zover je er trots op kunt zijn" - is het bord 'voor Jo den verboden', dat tijdens de oor log bij het Vlaardingse park Het Hof heeft gehangen. Eveneens uniek zijn de koperen gebruiks voorwerpen. „Vanaf 1941 werd ko per door de Duitsers gevorderd," legt Anderson uit. „Er zijn nog maar enkele voorwerpen over, die de onderduikers hebben achter gehouden." De tentoonstelling, wordt com pleet gemaakt door materiaal als persoonsbewijzen, anti-joodse publicaties en officiële papieren van Duitsers met betrekking tot vorderingen van woningen. Voor de Vlaardingse schooljeugd is bovendien een boekje samen gesteld waarin de belevenissen van Harry Visser op toegankelijke wijze zijn beschreven. Dit wordt uitgedeeld in de groepen acht van de basisscholen, die vervolgens in mei een bezoek aan het museum zullen brengen. Verdrongen Hoewel de meeste van de behulp zame Vlaardingers en de onder duikers inmiddels niet meer le ven, vindt Ander: belang rijk alsnog eer riling aan hen te wijd'.- er im mers niet eerde: erdedigt hij zich. „En veel van de betrokke nen hebben het na de oorlog voor zich gehouden, of net als Harry verdrongen. Nu we hebben ach terhaald dat een aantal Vlaardin gers zo ver de nek heeft uitgesto ken om de onderduikers het leven te redden, wil ik hen alsnog eren." Anderson vindt hfit hypocriet dat veel mensen tijdens de oorlog de den alsof ze dachten dat joden naar werkkampen werden ge bracht. „Ze hebben wél geweten dat er concentratiekampen wa ren," zegt hij geagiteerd, terwijl hij op een uitgave in één van de vitrines wijst. 'Alle joden die geen jodenster dragen, zullen naar het concentratiekamp Mauthausen gebracht worden', staat er te lezen in deze 'Extra editie' van het Joods Weekblad van 7 augustus*.; 1942. „Datwas dus helemaal geen-; werkkamp, en daar wordt heelu duidelijk over gedaan," conclu deert Anderson. De Vlaardinger verbaast zich over de huidige 'gigantische belang stelling' voor joodse onderwer pen. „Het lijkt wel of er geen dag voorbij gaat zonder dat iemand er iets aan wil doen. Zo zijn er ineens enorm veel mensen die schande spreken over wat er is gebeurd met de Liro-arehieven, terwijl ze daar in de jaren vijftig en zestig ook niet over nadachten. Na de oorlog hoorde je er niemand over. Er is niemand die de joden ooit heeft geholpen, maar nu maken ze zich er druk om." Schaamte Volgens Anderson komt deze. plotselinge belangstelling voort uit schaamtegevoel, wat zich weer vertaalt naar de huidige proble matiek: „We zijn bereid veel voor vluchtelingen te doen, we zijn sterk tégen extreem-rechtse par tijen." In de tentoonstelling ligt dan ook een soort boodschap be sloten. Maar, relativeert Ander son, „wie ben ik om een belerende ringer op te steken? Want ik weet niet of ik net als die onderduikge- vers bereid zou zijn om mijn leven voor iemand op het spel te zetten. Ik vraag me af hoeveel mensen er nu nog zijn die dat zouden doen." Anderson vindt daarom dat dit ge- eerd moet worden. „Deze mensen hebben geen enkele dank gehad na de oorlog. Nu zijn ze dood. Toch zou er een soort monument je, een gedenkteken moeten ko men, Eigenlijk zouden de kinde ren van de onderduikers daarvoor moeten zorgen. Die hebben im mers indirect hun leven aan hen te danken." De expositie 'Hou je snater, duik onder water' duurt tot 20 juni. Het Streekmuseum aan de Kethelweg 50 is geopend elke za terdag en de eerste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3