yW- 21, 6 Historische plekken maken trouwen in Maassluis populair 'Soms ben ik nog bozer dan de mensen die bij mij komen' Leden van het jubilerend Vlaardings traumateam zoeken steun bij elkaar Tweede fietsenstalling voor de buurt Rotterdams Dagblad Zaterdag 18 apnl 1998 Door Judith van Klaveren Maassluis Trouwen in Maassluis wordt populair. Zeg maar gerust razend populair. De oorzaak is dat het nu ook mogelijk is de huwelijksplechtigheid in het historische Gemeenlands- huis van Delfland en in het karakteristieke Boerderij-Res taurant De Ridderhof te laten voltrekken. Een prima beslis sing van de gemeente, wijst de praktijk uit. Was de situatie tot voor kort nog zo dat bruidsparen de stad ontvluchtten om el ders te trouwen, nu komen mensen van buiten de gemeente speciaal naar Maassluis. Ook gistermiddag werd op beide nieuwe tromvplekken een huwe lijk voltrokken De Schiedam mers Ed en Syl van Son wilden speciaal in De Ridderhof trouwen vanwege de goede herinneringen. „We hadden daar ons eerste kerst diner. vertelt Ed. „Dat beviel zo goed dat we elke kerst terug zijn gegaan. Toen we in de krant lazen datje er kan trouwen, besloten we dat te doen, We hadden al plan nen, maar deze mogelijkheid heeft die bespoedigd." De animo om in Maassluis in het huwelijksbootje te stappen is nog nooit zo groot geweest. Alle goed bedoelde pogingen van de ge meente ten spijt wilden bruidspa ren tot mei vorig jaar nauwelijks hun ja-woord in Maassluis laten horen. Van de 156 aangiften in 1996 -dit moet nou eenmaal in de eigen gemeente- werden er slechts 65 omgezet in een huwe lijksvoltrekking in Maassluis De moderne trouwzaal van het stad huis voldoet met aan de romanti sche verwachtingen die aanstaan de echtparen koesteren over de belangrijkste dag van hun leven. Bovendien blijkt het winkelend publiek -de ingang van het ge meentehuis ligt pal naast winkel centrum Koningshoek- af te schrikken Na jarenlange discus sie over mogelijke andere trouw- plekken kon de gemeenteraad het in maart vorig jaar eindelijk eens worden over twee andere plek ken. Met een proefperiode van een jaar werden het Gemeen- landshuis van Delfland - ook wel Delflandhuis genoemd- en De Ridderhof aangewezen. Dit blijkt zo succesvol dat de gemeenteraad heeft besloten deze definitief tot trouwplek te bestempelen Met resultaat In 1997 steeg het aantal huwelijken naar 87, terwyl 155 aangiften werden gedaan. Elf daarvan zijn voltrokken in het Delflandhuis; zeven in De Ridder hof. Sinds I januari zijn elf huwe lijken gesloten (van de 34 aangif ten), waarvan dne in De Ridder hof en twee m het Delflandhuis. Van de 61 voorgenomen huwelij ken worden er twintig voltrokken in het Delflandhuis en twaalf in De Eidderhof. Volgens eigenaar J. J. van den Bos van De Ridder hof ligt dat aantal zelfs hoger. „We hebben al dertig tot veertig reser veringen plus nog twee voor 1999. Daarbij zijn ook aanvragen voor het geregistreerd partnerschap." Noorwegen Van den Bos spreekt over een enorm succes. „Er is veel belang stelling, ook van buiten Maas sluis. Ik heb zelfs aanvragen uit Frankrijk en Noorwegen. Veelal zijn dat mensen die hier in de re gio voor een multinational wer ken. Die kijken de ogen uit De boerderij stamt immers uit 1658 en is volledig in stijl gerestau reerd." Ook Nenna Schrijvershof en Richard Pijn zijn in Maassluis getrouwd vanwege de twee nieu we mogelijkheden Het tweetal woonde inmiddels in Vlaardm- gen, maar Schrijvershof, die vijf tien jaar het buurmeisje is ge weest van het voormalige Maas- sluise WD-gemeenteraadstid en ambtenaar van de burgelijke stand L. de Zeeuw, wide graag door haar oud-buurman worden getrouwd „Maar als dat in het stadhuis had-gemoeten, had ik het niet gedaan. Dan waren we in Vlaardmgen getrouwd," vertelt Schrijvershof. Omdat in het Delf landhuis alleen op vrijdag kan worden getrouwd en het bruids paar wegens omstandigheden op maandag of dinsdag moest trou wen, werd gekozen voor De Rid derhof. „Dat was heel erg leuk," blikt Schrijvershof terug „De op stelling was goed. We zaten schuin naar de zaal toe, zodat wij en onze gasten en elkaar konden zien De Zeeuw vindt de uitbreiding van de trouwplekken een verbete ring. „Je hebt nu een keus. Ik merk dat bruidsparen dat op prijs stellen. Het Delflandhuis heeft natuurlijk een prachtige zaal met uitzicht op de haven. De Ridder hof biedt weer uitstekende moge lijkheden voor grotere gezel schappen Toch geeft hij de voorkeur aan het stadhuis. „M^sehien doordat ik er beter bekend ben, de omgeving is vertrouwder. De plek maakt ei genlijk niet uit De sfeer hangt af van het bruidspaar. De groep moet het maken, niet de entoura ge." Ook Elly Booster, bode van het stadhuis, heeft liever dat de men sen in de voor haar vertrouwde werkomgeving trouwen. „Ik vind het hier praktischer. Er is volop parkeergelegenheid, de entree is ruim, de toiletten binnen handbe reik. En ik kan de voorbereidin- trfS In De Ridderhof in Maassluis zijn gistermiddag de Schiedammers Ed en Syl van Son in het huwelijk getreden. Zij wilden in de oude herenboerderij trouwen vanwege de goede herinneringen die zij hieraan hebben. Foto Roei Dijkstra gen tussen mijn andere werk zaamheden door doen Voor het Delflandhuis moet ik meer rege len, zoals stoelen huren, de luiken openen. Dar» ben je toch een tijdje uithuis" Verrijking Niettemin vindt zij het voor de bruidsparen een verrijking. „De Ridder hof is een schitterende plek En hoewel het Delflandhuis krap is, heb je er prachtig uitzicht Een paar kwam zelfs met een ple zierjacht aan Ik hoor veel positie ve reacties. De bedoeling is dat het in de toekomst in het Delf landhuis mogelijk is op andere dagen dan alleen vrijdag te trou wen." De Ridderhof is de enige trouwplek met een commercieel belang Van den Bos heeft er dan ook geen gras over laten groeien aanstaande bruidsparen te lok ken „We hadden de drukproeven voor advertenties al klaar liggen. Zodra de gemeenteraad haar goedkeuring gaf, gingen ze de deur uit." beaamt hij „We adver teren in glossy trouwbladen als Bruid Bruidegom Daarnaast hebben we op de trouwbeurzen Cupido en Love Marriage ge staan Bruidsparen zyn echter geens zins verplicht hun receptie in de herenboerdenj te geven; een voorwaarde die strikt door de ge meente is gesteld. „Als ze dat met willen, geen probleem," zegt Van den Bos. „Veertig procent komt alleen trouwen. Maar mensen die van ver komen ervaren het als heel behaaglijk als ze na de huwe lijksvoltrekking hier kunnen blij ven." Toch probeert de horeca-onder- neming er een receptie of feest uit te slepen, ervoer Nenna Schrij vershof „Ze speelden er wel op in, toen we de trouwzaal bespraken. Hoeveel man er op het feest zou den komen, vroegen ze meteen. Wij wilden geen receptie, wel nog een half uurtje blijven om iets te drinken. Maar sommige gasten kwamen te vroeg, en de ober kwam meteen drankjes opnemen. Dat was met onze bedoeling. De rekening liep meteen flink op." Ter ere van haar vijfjarig bestaan hield het Vlaardingse psycitocrau- mateam van de Riagg Rijnmond Noord-west gisteren in het Rotter damse World Trade Center een symposium onder de titel 'Wraak'. Centraal daarin stond de vraag hoe wraak en verzoening zijn te inte greren in de behandeling van mensen die traumatische gebeurtenis sen hebben meegemaakt. Een vraag die evengoed betrekking heeft op het drietal leden van het traumateamzelf. Want ook zij worstelen met woede en onbegrip over de gebeurtenissen die aan de trauma's van hun patiënten ten grondslagliggen. Door Marc Floor Vlaardingen Je zou verwachten dat het trio inmiddels een verbit terde of op z'n minst cynische vi sie op de wereld heeft ontwikkeld. Medewerkers Liesbeth Hubers (46), Will de Jong (52) en Koos van Essen (55) van het in Vlaardingen gestationeerde psychotrauma- team krijgen dagelijks zoveel per soonlijk leed op hun bord, dat het haast niet anders kan of hun ver trouwen in de mensheid is ernstig ge schaad. Van Essen heeft in middels wel een ernst over zich heen ge kregen die hy niet graag aan zijn kinderen zou willen meegeven, i,Cynisch of verbitterd? Nee, integendeel," zegt hy. „Je leert juist meer van de kleine din gen te genieten doordat je weet welke verschrikkingen er ir> ,de wereld plaatsvinden." Een trauma ontstaat door een schokkende ervaring. Dat kan gaan om één gebeurtenis als een auto-ongeluk of een bankoverval, waardoor een zogeheten acuut trauma kan optreden. Maar er kan ook een chronisch trauma ontstaan door een proces van maanden of zelfs jaren als langdu rig sexueel misbruik, Niet ieder mens houdt een blijvende stoor nis over van een schokkende er varing. Ongeveer 75 procent kan op eigen kracht over een ingrij pende gebeurtenis in hui leven heenkomen. Maar 25 procent heeft daarvoor vroeg of laat pro fessionele hulp nodig: bij hen ont staat een posttraumatisch stress syndroom. „Dat bestaat vaak uit herbelevin gen," licht Van Essen toe. „Ie mand heeft bijvoorbeeld een ern stig auto-ongeval meegemaakt en ziet dat sleedt weer voor zich Ook kunnen nachtmerries optreden, een totale onverschilligheid ten opzichte van algemene dingen en vermijdingsgedrag." Dat laatste kan er uit bestaan dat slachtoffers van een verkeersongeval niet meer in een auto durven te stap pen. Maar het kan nog ernstiger, weet collega De Jong: „Sommige mensen durven zelfs de deur met meer uit en raken zo volledig geïso leerd." Functioneren Het psychotrau- mateam in Vlaar dingen is uniek in Nederland, Vijf jaar geleden be sloot het drietal medewerkers van het Riagg tot de oprichting. Niet al leen om patiënten efficiënter hulp te kunnen bieden, maar ook om zelf beter te kunnen functioneren. „We spraken voor de oprichting al vaak met elkaar," verklaart team lid Hubers. „Niet alleen omdat drie meer weten dan één, maar ook omdat je bij zware behande lingen een netwerk van steun no dig hebt. Anders kan je als hulp verlener zelf ook getraumatiseerd raken," Hubers heeft zich gespecialiseerd in de hulpverlening aan seksueel misbruikte vrouwen. De praktijk leert dat dergelijke slachtoffers graag een vrouwelijke therapeut willen. Daarna moet de schaamte worden overwonnen om over de gebeurtenissen uit het verleden te praten. „Ik vind het zelf vaak ook moeilijk om het goede te zeg gen "verteltHubers. „Meestal be gin ik door heel rustig kenms te maken. Er gaat natuurlijk van al les niet lekker in hei leven van een slachtoffer. En dan kun je vanzelf uitkomen by de oorzaak daarvan. Ik probeer de controle bij de patient te laten. Die is hen Dedrie leden van het Vlaardingse psychotraumateam Will de Jong (links), Liesbeth Hubers en Coos Van Essen:'Sommlgemensendurvendoorhuntraumadedeurnieteens meer uittekomen.'FotoRoei Dijkstra eeidei ontnomen en by mij mo gen ze die weer voelen." Collega De Jong houdt zich veel bezig met seksueel misbruikte mannen en, evenals collega Van Essen, met oorlogsslachtoffers. Dat lijkt opmerkelijk in een land waar al ruim vijftig jaar geen oor log meer is geweest. „Maar de Tweede Wereldoorlog werkt nog altijd door m het dagelijks leven van sommige mensen," weet De Jong. „Bij kinderen van verzet strijders bijvoorbeeld, of kinde ren van vervolgde joden. Maar even goed by kinderen van foute ouders." Van Essen en De Jong behande len eveneens mensen die trau ma's hebben gekregen van stryd- tonelen in het buitenland. Zo heb ben ze bijvoorbeeld de leden van Artsen zonder Grenzen onder be handeling, die tijdens hun werk met de meest ondenkbare gruwe len hebben te maken. Daarnaast vormen uitgezonden Nederlandse militairen een deel van het patientenbestand. Die verkiezen de hulp van het trau mateam soms boven dat van le- gerpsychologen. „Ze komen lie ver bij ons omdat ze zo woedend zijn op het leger dat ze daar mets meer mee te maken willen heb ben," legt Van Essen uit. Kogels Ook Van Essen was aanvankelyk in de veronderstelling dat leden van een viedesleger het meeste oorlogsgeweld bespaard zou blij ven, maar hy weet inmiddels wel beter. „Ik dacht dat ze alleen een soort politieagent waren. Maar de kogels vliegen ze van alle kanten om de oren. En ze mogen niet te rugschieten." Vooral vroeger ging het leger slecht met hun uitgezonden mili tairen om, is de ervaring van Van Essen. „Ze kregen een beperkte uitrusting en kampten met een thuisfront dat in de veronderstel ling verkeerde dat ze een prettige vakantie in een ver land hielden. In Bosnië gmg dat al wat beter, maar in Libanon was het echt ver schrikkelijk." Mag je als hulpverlener nog boos worden als je dagelijks met de meest verschnkkelyke verhalen wordt geconfronteerd? „Het over komt my vaak dat ik nog bozer ben dan de mensen die by my ko men," zegt Van Essen. „Dan wil je er echt wat aan gaan doen Daar om werkt het ook zo prettig in teamverband, vindt collega De Jong. „Je moet een team om je heen hebben waarin je je veilig voelt en waaraan je steun hebt. Ik heb één keer meegemaakt dat ik een verhaal zo dramatisch vond dat ik echt naar Liesbeth moest om er over te praten Hubers „En squashen, dat helpt ook." De Jong heeft door zyn beroep wel een afkeer van geweld op tele visie gekregen. Keek hy vroeger met veel plezier naar een western, tegenwoordig draait hy bij verto ning de knop om. „Als er nu een tje dood van zyn paard valt, denk ik: oh god, hoe zal z'n moeder dat verwerken." Vlaardingen Vlaardmgen krijgt een tweede buurtfietsenstaliing. Omwonenden van het Mes- schaertplem/ Diepenbrockstraat kunnen vanaf 13 juni hun twee- wielers kwijt in een overdekte, af gesloten ruimte. De eerste Vlaardingse buurtfiet senstaliing in de Verheijstraat/ Röntgenstraal werd bijna een jaar geled n gebruik genomen en is een gi j jt succes. Bij de opening was er ai een wachtlijst van zeven fietsen en nog altijd is er niet voor alle bewoners plaats. Voor de nieuwe stalling hebben zich al 38 gegadigden aangemeld. Er is ruimte voor 54 ry wielen. Het idee voor een buurtfietsen staliing is vier jaar geleden ont sproten tydens de Opzomerdag. Door technische en financiële problemen duurde het echter drie jaar voordat het plan kon worden verwezenlykt Dat kon uiteinde lijk doordat de Stadsregio Rotter dam de stalling aanmerkte als pi- lotproject en de helft wilde beta len, en zowel de gemeente als een Schiedamse bank met geld over de brug kwamen. „De gebruikers zijn dik tevre den," weet Peter van Nieuwen- burgte vertellen. Hij is als techni sche man verbonden aan de Stichting Fietsenstallingen Vet- tenoordsepolder. „De fietsen stonden voorheen in drie, vier rij en dik op straat omdat de bewo ners geen schuurtje hebben. Ze werden vernield of gingen roes ten, En als mensen een nieuwe fiets hadden, sleepten ze hem soms de trappen op om hem veilig in huis te zetten." Sinds de opening van de stalling is er volgens Van Nieuwenburg nog geen onvertogen woord ge vallen, geen grafitti, inbraak of vernieling gepleegd. De sociale controle is groot. Zelfs kinderen letten op of er geen andere funde ren op 'hun' stalling klimmen. De berging is zelfs enige tijd als ver kooppraatje gebruikt. Van Nieu wenburg: „Maar een plek in de stalling is niet gekoppeld aan de woningen We hebben dus snel een brief rondgestuurd om dat te ontzenuwen. Nieuwe bewoners schuiven gewoon aan op de wachtlijst." Het succesverhaal gmg snel door de buurt, waarna omwonenden van het nabijgelegen Messehaert- plem ook een verzoek indienden by de gemeente. De gemeente raad moet komende woensdag nog officieel een besluit nemen over het verstrekken van 22.750 voor de bestrating. De Stadsregio Rotterdam betaalt 32.750 gulden en de Schiedamse bank doet eveneens opnieuw mee. De gebruikers betalen zelf zes gulden per maand per fiets en twaalf gulden voor een brommer. Elke huurder krijgt een stickertje op het spatbord en een eigen sleu tel. De huur verdwynt m een spaarpotje voor onderhoud. Vrij willigers halen er eens m de maand een bezem door. Het maken van buurtfietsenstal- kngen past binnen het gemeente- lyke Fietsplan Vlaardmgen 1993, dat het bevorderen van het fiets gebruik als doel heeft. Zaterdag 18 april SCHIEDAM Stedelijk Museum. Orgelconcert, 14 OOu Grote of St. Jans kerk. Inloopconcert, 15 OOu Filmhuis. Prisoner of de Mountains, 21 OOu Theater de Teerstoof. Tim van der Sluis met Ik bv.t 20 30u VLAARDINGEN Stadsgehoorza alOh johnny door Rob van de Meeberg, Fred Flowsse. Marjolein Sligje, 20 OOu.ScoutingcentnimBroekpoltlerweg 249, Jaarlijkse regionale Scoutmgswedstrij den Centrale bibliotheek. Verkoop oude boeken, 1100-15 OOu. Philips de Goede- straat, beplanten bloembakken, lO.QOu. Vrije Academie. Open dag. 10.00-16 OOu. MAASSLUIS 'd Oude Koestal. Lentewandeling, 11 OOu HOEKVAN HOLLAND CS Station. Fietstocht Jeugdbond voor Na tuur- en Milteustudie, 10 00 u. Fort aan den Hoek van Holland. Rondleiding, 1300- 16 OOu ROTTERDAM LarrtarerWenster20.30 Corps(e)Hist. Mu seum 'Schielamfshuis' 12 00-17.00 film. Rotterdam, Nieuwe Stad. JeugdtheaterHof- pleln 19.QOTurandot.do Doelen, Jumaanse Zaal20.15Ztgeunermuziek. St. Laurenskerk 20.15 Jubileumconcert Credo Singers. Hff- legonda-Kerit 20.15 Hexagon Ensemble. Nfghttownl9 30 Finale Zuid-Hollandse Pop- jacht. Nignnown Theatercafé 21.00 Willem Breuker kolfektief Greetje Kaufffeld. Rotter damse Schouwburg, Gr.z.20.15Romeoand Juliet W.z.20 30 Pleasure. Theater 't Kapel letje 20 30 Maanlicht. Theater Zuldpieln, Gr.t 20.15 Mini Maxi. Ki.z. 20.30 Dennis Ki- vrt. Diverse locaties Natronaal Museum weekend. Zondag 19 april SCHIEDAM Wc D reesplein. Rommelmarkt. 10.00- 15 OOu. Woon zorgcentrum Thurlede. Zondagmiddagconcert, 14.00u. Podium Ca fé. Op zondag kan het anders (dw. optredens), 2130u. De de 4 Molens. Koffie-inloop, 1100-13.00u en the-dansant (dj Leon) en contactmiddag 13 30-16 OOu Wc de Er ker. LandendagGnekenland, 14 30-20.00u Theater de Teerstoof. Dotje en Lotje met Ajasses, 14 OOu. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Pmokkio door Velvets SchwaaesTheater, 15 OOu. Filmtheater Het Zeepaard. Pnsoner of the Mountains. 21 OOu. Dc de Bijenkorf. The-dansant, 14 0016.00u. ROTTERDAM deDoelen Jumaansezaal 20.15Gruppo Mon- tebello. Hist. Museum 'Schlelandshuls' 11.00-17,00 film: Rotterdam, Nieuwe Stad. Jeugdtheater Hofplein 14 ÖOTurandot. de Doelen, Juf rioatoe Zocii 24,30 Sc bsrour Cc tet. Rotown 22 00 Huntsman's Apology O.T, Theater a/d Mullerpier 16 00 Vrouwen van Ibsen. Rotterdamse Schouwburg, Grz 14 30 Romeo and Juliet. Kl.z 15 00 Juul ROTTERDAM Van 16 t/m 22 april. Cinerama 1: "Titanic" (12) dag. 14.15 20 Cln.2: 'Amistad' (16) dag. 13.15-17.15- 20 45 Cln.3: 'I know what you did last sum mer' (16) dag. 18 45-21.30, do vr ma.di.ook 12 45-16 15, C!n.4: 'Seven years m Tibet' (12) dag 13-18-2115 Cln.5:'Kiss the girls' (16) dag 1815-21.15, do.vr ma di ook 12 30 15 30 Imax Theater. 'Amazon' (al) dag (beh ma14-16. 'Super Speedway (al) dag (beh ma )15 Thelivingsea'(al)do vrdi- wo 13. Titanic (12) dag. (beh ma17 15- 2115, ma 16-20, .za.zo. ook 10 Ven.1: 'De Poolse Bruid (12) dag. 20-22.15 (ma met om 22 15). vr zo wo 14 30 Sneak Preview (16) ma 22 Ven. 2: La vie de Jesus (16) dag 22 'Karakter (12) vr zo wo. 14 30. Dag (beh ma 19 30 Equinox Rower* do 'A story of Floating Weeds'vr. 'Good Morning" za Late Autumn' zo An autumn afternoon' du Tokyo Ga' wo "Le Mepns' (16) ma 19 30 Ven.3: "The Tango Lesson' (12) dag. 20 The River* (16) tiag.22 'Lügnmas Negras' (al) vr- zowo. 14.30 Ven 4: 'Perfect Circle' (12) dag 19 30 "Western' (16) dag 22 Movieto ne 'Zusje'vr.15 30. Lumière 1: The Jackal' (16) dag.1210- 1510-1810-2110 lum. 2: 'Sphere' (12) dag 12-15-18-21 Lum. 3:'Desperate Mea sures' (16) dag 13.20-16-18.50-21 30. Lum. 4: 'Moneytalks' (12)dag,18 30-21.do- vr ma di ook 13.30-16. Pathé: Titanic (12) dag 1130 15 30- 19 30. Left luggage (ai) dag 1110-14 40- 17-19 30-2150, di alleen 11.20-1410. Good Will Hunting (al) dag (beh di15 30- 18.30-2120, do.vr,ma ook 11.50. 'Mouse Hunt' (at) dag.ll 40-14-16 50-19 20- 2140, di metom 21.40. 'Asgood as itgets(al) dag 15.20-18 20-21.10, dovrmadiook 11 df> "The man in the iron mask' fal> dag (behdi) 1120-15-18-21, di,alleen 11- 13 50, Scream 2' (16) dag.(behJta.) 11.30- 15-18 40-2130, za.13 10-15 50-18 40- 2130. Sneak preview: "Ford no, Jones yes' di 21.40,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1