281 1 a c «por* op 1 gy Barcelona viert titel uitbundig Bal na Picun gaat liever naar de dierentuin Inter blijft in spoor Juventus -"«JS? 'Iedereen heeft een hekel aan Bogarde' Arsenal lost United af De laatste bruiloft op 't oude Kasteel Wim Jansen gaat op titel af Fans Real boos op Heynckes Van der Gouw weer in doel Dag oud Kasteel I Rotterdams Dagblad Maandag 20 april 1998 Door Edwin Winkels Barcelona Pas anderhalf uur na de wedstrijd leek hij zich te ontspannen. Tevreden glimlachend leunde hij achteraver in de stoel van waaruit hij een jaar lang kritische, domme, leuke en zich herhalende vragen had moeten beantwoorden. Tegen over hem het bezoek uit Nederland, een dozijn verslaggevers dat over de glorietocht van Louis van Gaal in Barcelona komt berichten. Hij had het al een dag eerder gezegd: „Ik wilde de mensen en vooral mijzelf bewijzen, dat ik in het buitenland hetzelfde kan bereiken ais met Ajax." '"V0& Hij deed zelfs nog iets meer, kam pioen worden in zijn eerste sei zoen, vier speeldagen voor het einde van een zware competitie. Slechts een week later dan het Ajax van zijn opvolger Morten 01- sen. Maar met bijna eenzelfde straatlengte voorsprong. Een en kel doelpunt van Braziliaan Gio vanni, zaterdagavond na 77 lange, kwellende en nerveuze minuten tegen Real Zaragoza, betekende de bevrijding van vier jaar zonder de werkelijke hoofdprijs. In Spanje telt de Liga boven alles. Want alleen in de competitie kan Barga aartsrivaal Real Madrid achter zich laten. Dubbel Maar dat maakt Louis van Gaal niet meer uit. „Als Real de Europa Cup wint. dan kunnen we zeggen, dat we in de competitie ver voor de kampioen van Europa zijn ge ëindigd." Hij wil zelf nog de Spaanse beker winnen, volgende week woensdag tegen Mallorca. Dan is zijn seizoen meer dan com pleet. „Barga heeft al sinds 38 jaar niet meer de dubbel gehaald." Hij wil, net als bij Ajax, de records van Johan Cruijff breken en is goed Barcelona Winston Bogarde blijft opzien baren. Vooral bui ten het veld. De verdediger van Barcelona schoot zater dagavond na afloop van de kampioenswedstrijd tegen Real Zaragoza weer ouderwets uit zijn slof. „Ik schijt op de Nederlandse journalisten, jul lie zijn klootzakken," schreeuwde hij in de perszaal. Bogarde liet weten „slechts met mijn voeten te spreken." Zelden heeft Barcelona zo'n impopulaire speler onder con tract gehad als Bogarde. De spelers negeren hem volledig en de supporters fluiten hem regelmatig uit. „Iedereen bij de club heeft een hekel aan die jongen, maar hij is een goede voetballer. Dat houdt hem op de been," zei Bobby Robson, directeur transfers. Louis van Gaal zei geen problemen te hebben met Bogarde. begonnen. Ondanks een seizoen dat als een achtbaan diepe dalen en enkele pieken kende en de gekste draaien maakte. Zeven nederlagen, twee daarvan met de onwaarschijnlijke uitslag 34 na een ruime voorsprong, stonden de titel niet in de weg. De dagen in de aanloop naar het gi gantische feest van zaterdag wa ren echter nogal lauw geweest. Er was iets van ingehouden span ning. Het Barga van dit seizoen heeft niet echt tot de verbeelding gesproken. Te weinig mooie wed strijden, te weinig prachtige doel punten, te weinig hoogstandjes. Een eerste helft in de Europese Super Cup in Dortmund was de perfectie waarnaar Van Gaal van af nu kan gaan streven. „Maar de ploeg is al veel verder dan ik een jaar geleden had durven hopen. Het is een hele omschakeling om 25 spelers en de hele technische en medische staf en alle andere betrokkenen op een andere ma nier te laten denken, om anders te gaan voetballen." Dat anders voetballen was aan vankelijk verre van mooi. De ver wachtingen waren torenhoog, nimmer was een coach met zoveel krediet aanzijn werk in het Camp Nou begonnen. Maandenlang was Van Gaal op zoek naar de beste speelwijze, en de spelers om die in te vullen. Kritiek en witte zak doekjes vergezelden zijn omstre den beslissingen, iets wat de trai ner ook in het feestelijke week einde niet vergat. „Ik ben blij, maar ik vind dat de kritiek die ik heb gehad niet terecht is ge weest." Hij ontdekte dat bijna nergens het voetbal zo wordt beleefd als in Barcelona. Honderdduizenden mensen gingen de straten op in heel Catalonië. De vreugde-explo sie is in Nederland alleen te ver gelijken met het Europees kampi oenschap van Oranje, tien jaar te rug, of het grachtenfestival in Amsterdam na de Europa Cup van Ajax in 1995. Van Gaal had het over de trots en de uitzinnigheid van zijn spelers, die hij in een seizoen tijd tot een redelijke eenheid heeft kunnen smeden. Alleen 'rotte appel' Stoiehkov viel uit de boom. Van Gaal liet doorschemeren dat hij niet veel nieuwe mensen nodig heeft om verder te werken aan zijn project. Misschien is Phillip Cocu wel de enige die zich komen de zomer bij de kampioensploeg mag voegen, nu de komst van één Ruud Hesp viert samen met Michael Reiziger (I) het kampioenschap van Barcelona. De ploeg van trainerLouis van Gaalgreep vijf weken voor het eind vande competitie detitel na een moeizame 1-0 zege op Zaragoza. Foto Gustau Nacarino/Reuters of beide Boertjes uitgesloten lijkt. Ook dat heeft Van Gaal onderweg moeten ontdekken, dat erbij Bar- qa genoeg kwaliteit aanwezig is. Dat ook hij zich enigszins aan de spelers en hun verlangens moest aanpassen, dat hij niet zomaar het Ajax-systeem kon implanteren. Eind februari dwongen de belang rijkste mannen (Rivaldo, Figo, Luis Enrique en Giovanni, vm achteruit geleid door de jonge Ce- lades, uitstekende vervanger van de geblesseerde aanvoerder Guar- diola) iets meer vrijheid af. Nederlanders Waaraan Van Gaal uiteindelijk wél heeft vastgehouden is het ver trouwen in zijn backs uit de Ajax- tijd, Reiziger en Bogarde. Zij mochten de kampioenswedstrijd van begin tot eind uitspelen, als zouden zij het bewijs zijn dat dit Barga toch écht het Barga van Van Gaal is. Zij zijn het vieren van ti tels gewend, maar gingen toch even uit hun dak. Net als doelman Ruud Hesp, die debuteerde als landskampioen en vooral in moei lijke tjjden de grote steunpilaar van de kwakkelende ploeg was. En in de punt speelde de enige an dere echte aankoop van ue Neder landse trainer, de onopvallende Braziliaan Anderson, Het was pas de vijftiende keer in de bijna honderdjarige geschiede nis van de club dat het Campeones door de stad galmde. En vijf keer daarvan in de laatste acht jaar. Vijf keer met een Nederlandse trainer op ue bank. Londen Arsenal lijkt niet meer te stuiten. De ploeg van Marc Overmars en Dennis Bergkamp deklasseerde zater dag op eigen veld Wimbledon met 5-0. Concurrent Manches ter United kwam in de thuis wedstrijd tegen Newcastle niet verder dan 1-1. Daardoor ver drong Arsenal de titelverdedi ger van de eerste plaats. Middenmoter Wimbledon was geen partij voor het ontketen de Arsenal Al bij de rust leid den de Gunners met 3-0. Adams maakte het openings doelpunt, Overmars en Berg kamp (zijn vijftiende) bouw den de voorsprong uit. Petit en Wreh scoorden na de rust. Manchester United maakte in het duel met Newcastle een nerveuze indruk. De thuis ploeg kwam door een treffer van de Zweed Andersson zelfs op achterstand. Met een val lende kopstoot uit een perfecte voorzet van Giggs maakte Beckham in de slotfase van de eerste helft gelijk. Jimmy Hasselbaink vervulde bij subtopper Leeds United weer eens een belangrijke rol. Vijf minuten voor tijd tilde hij zijn ploeg in de uitwedstrijd te gen Bolton naar 3-1. Zijn doel punt bleek waardevol, aange zien Fish daarna de stand nog terugbracht tot 3-2. Ook in de eerste divisie vielen enkele Nederlanders op. Pier re van Hooijdonk opende de score voor Nottingham Forest in de uitwedstrijd tegen Stock- ford. De koploper kwam echter niet tot winst: 2-2. Bij Ipswich Town liet Bobby Petta zich gel den. De ex-Feyenoorder scoor de in de thuiswedstrijd tegen Port Vale binnen drie minuten twee keer. Mede dankzij de productieve bui van Petta won Ipswich met 5-0. In de eindfase van de strijd om de landstitel in Duitsland worden de titelkandidaten ner veus. Koploper Kaiserslautem en belager Bayem München kwamen zaterdag niet tot winst. De lijstaanvoerder bleef bij subtopper Hansa Rostock steken op 2-2.. De titelverdediger uit Beie ontsnapte dankzij oudgedien de Matthaus aan een blamage bij het zo goed als gedegra deerde Bielefeld: 44. Milaan In de strijd om de Itali aanse landstitel blijft Internazio- nale in het spoor van lijstaanvoer der Juventus. Inter won met 2-0 (Ronaldo scoorde één keer) van Udinese, terwijl Juventus uit bij Empoli nipt zegevierde, 1-0. AC Milan verfoor opnieuw, ditmaal met van Bologna: 3-0 Inter-voorzitter Moratti zei giste ren te rekenen op de titel. Maar Juventus blijft lijstaanvoerder door de moeizame zege van 1-0 bij Empoli door een treffer vah Pec- chia. De verrassing van de dertigste speelronde was het 3-0 verlies van Milan bij Bologna. Milan zakte daardoor naar de negende plaats. Roberto Baggio (twee keer) en Da- vide Fontolan maakten de tref fers. Patrick Kluivert uitte via de media opnieuw zijn onvrede over het verval van de rood-zwarten. „Er moeten maatregelen worden genomen, ar.ders doe ik het zelf," 2ei de spits, die daarmee zinspeel de op zijn vertrek. Parma en AS Roma willen hem al geruime tijd inlijven. De interesse van Roma is het meest serieus. Club Brugge moet het kampi oensfeest nog zeker een week uit stellen. Germinal Ekeren, de nummer drie in de eerste klasse, won zondag in Brugge met 3-1, dankzij treffers van Radzinski, Hofmans en Schaessens. Club Brugge had volgens Gerets ge woon een off-day. „Het komt wel goed," zei hij. Toen zijn formatie al met 3-0 achterstond, redde Bor- kelmans via een strafschop de eer voor Brugge. Germinal lijkt nu ze ker van Europees voetbal. Voordat de boel plat gaat wilden twee Sparta nen op het oude Kasteel nog een con- tractje af sluiten. Niet bij manager Charles van der Steene dit keer, maar bij de ambtenaar van de bur gerlijke stand. Frans van der Knaap en Monique Kraayenbos, twee ras-supporters uit Bergschenhoek, stapten vrijdag op het hoofdveld in het huwelijksbootje. Nadat ze geposeerd hadden voor de fotograaf, nam Frans nog een paar vrije trappen. Zijn bruid posteerde hij daarbij als keepster op doel. Er ging er niet eentje in. Foto Roger van der Kraan Glasgow Met nog drie wedstrij den te spelen, heeft Celtic zich drie punten losgemaakt van aarts rivaal Glasgow Rangers. De ploeg van trainer Wim Jansen moest daarvoor Aberdeen dankbaar zijn. De nummer zes van de hoogste di visie versloeg de titelverdediger gisteren met 1-0. Celtic won zater dag al ruim van Motherwell: 4-1. Burley en Donnelly scoorden bei den twee keer voor de koploper. Het doelpunt van Aberdeen kwam op naam van Stephen Glass. Hij kopte raak in de 28e mi nuut uit een voorzet van Gillies. Madrid Jupp Heynckes heeft zich de woede op de hals gehaald van de supporters van Real Ma drid, De trainer van de Koninklij ke zei dat de fans de Champions League-finale tegen Juventus op 20 mei in Amsterdam maar via de tv moeten volgen. „Waar is die an ders voor uitgevonden?" zei de Duitser gisteren. Voor de eind strijd krijgt Real Madrid slechts 14.200 kaarten, terwijl er 200.000 zyn aangevraagd, Het bestuur van de Spaanse club liet weten te proberen meer kaarten te krijgen, maar de toch al niet populaire Heynckes zei dat de tv „toch uit stekend uitkomst biedt" voor fans die geen kaartje krijgen. Manchester Reserve-doelman Raimond van der Gouw vervangt de rest van het seizoen Peter Sch- meichel in het doel van Manches ter United. De Deense internatio nal raakte zaterdag in de wed strijd tegen Newcastle (1-1) na een kwartier geblesseerd. Onderzoek wees uit dat de 34-jari- ge sluitpost een spierblessure in het bovenbeen had opgelopen. Hij mist ook de oefeninterland van Denemarken tegen Noorwegen, woensdag in Kopenhagen. Voor het WK in Frankrijk is de routi nier waarschijnlijk tijdig hersteld. Schmeichel was vorige maand ook al een paar weken uit de rou latie door een spierkwetsuur in zijn dijbeen, Van der Gouw verde digde toen ondermeer het doel in de thuiswedstrijd tegen AS Mona co in de kwartfinales van de Champions League. Moet kunnen „Mijn afkomst zal ik nooit ver loochenen. Ik stem nog steeds PvdA. Ik iveet namelijk maar al te goed hoe hetisomgeen cent te makken te hebben." Feyenoord-trainer Leo Been hakker in Sportweek „Ik word er trouwens niet vro lijk van als ik tegenwoordig door een volksbuurt van een gro te stad loop. Armoedeisniet iets waarvoor je jekoeft te schamen, maar wel de manier imarop mensen tegenwoordig met el kaar menen te moeten omgaan. Ik mis de gezelligheiden de soli dariteit van vroeger. Ik mis een minimum aan naastemie/rie, ik zie in plaats daarvan alom haatnijd en frustratie. Weer Beenhakker „Ik zeg het allemaal op het ge vaar afom voor ouwe lui te wor den versleten, maar dat moet dan maar. Vroeger had je als be palende opvoedingsfactorin de eerste plaats het gezin, in de tweede plaats de school en in de derde plaats het verenigingsle ven. Ik heb sterk de indruk dat momenteel de opvoedingsfacto ren gezin en school aardig uitge hold zijn, en dat de vereniging als opvoeder op de eerste plaats is gekomen" Nog een keer Beenhakker „Ik rookte altijd negen sigaret- tenpenoedstrijd. Preciesnegen. Vier voor en vijf na de rust. Dat was vaste prik. Daar dacht ik niet over na. Dat gebeurde ge woon. Een jaar of twee gele den kreeg ik er opeens last van. Benauwden zo, weetje... datje jegewoonntetkkkervoelt. Toen ben tk ineens aan een sigaartje gaan lurken." En weer Beenhakker. „Bang voorde dood ben ik niet. Naarmate je ouder wordt, zie je steeds meer mensen om je heen- wegvallen. Maar ik betrek dat niet op mezelf. Geenzins. De dood isme! een fenomeen dat me niet loslaat. Daar ben ik veel mee bezig. Heelveelzelfs. Ik was veertien toen mijn vader dood ging. Na een ziekbed van drie jaar overleed hij aan leukemie. Die onrechtvaardigheid maak te een ivoede in me los die nog steeds voortraast." Leo Beenhakker in Sportweek Van de vijf Zuid-Amerikanen die Feyenoord aan het begin van dit seizoen onder contract had, stond er gisteren nog slechts één in het veld. Alleen Julio Cruz kwam in actie. De Braziliaan Glaucio zit, zoals bekend, weer in zijn vaderland, Patricio Graff zat op de bank, Pablo Sanchez was disciplinair gestraft en Fernando Picun was geblesseerd. De laatste wil, ook als hij niet speelt, altijd bij de wedstrijden van Feyenoord aanwezig zijn. Daarom wilde hij gisteren gewoon naar Breda afreizen om zijn elftal moreel te ondersteunen. Maar wat bleek, Feyenoord had voor zijn werknemer geen kaartje meer over. En aangezien de kassa's van het NAC-stadion op de dag van de wedstrijd gesloten waren, kon er ook geen ticket meer worden be steld. Picun schudde het hoofd, begreep niets van zoveel bureau cratie en zei: „Dan ga ik toch lek ker naar de dierentuin." En hij deed het nog ook. „Lekker rustig, hoor. Het was er rustiger dan bij mij thuis in de buurt. Daar ston den de mensen allemaal op straat voor een of andere hardloopwed strijd..." De Feyenoord-aanhang heeft zich recentelijk, in de Kuip tegen Ajax, verbaal niet van zijn fijnste zijde laten zien. Maar overal waar de Rotterdammers komen, gaat het er ook niet gezellig aan toe. „Schop ze de pleuris," zongen de NAC-supporters massaal in de eerste helft. Ook Ronald Koeman, namens de KNVB aanwezig bij NAC-Feye- noord, vond de sfeer in het stadi on van NAC grimmig en agressief. Halverwege braken aan de over zijde van de eretribune rellen en vechtpartijen uit, waarbij een jeugdelftal van NAC op de vlucht moest, „Zo gaat een vader toch niet meer voor zijn plezier naar het voetbal," schudde Koeman, die zelf zijn zoontje Tim bij zich had, het hoofd. De ex-Feyenoorder heeft in Bel gië zijn riante villa te koop staan. Koeman keert terug naar Neder land en wil zich centraal in het land gaan vestigen. Samen met manager Charles van der Steene en Cor Pot volgt Hans van der Zee een cursus Spaans. Vroeg Sparta's trainer aan de leraar, terwijl Pot naast hem zit: „Kunt u mij vertellen wat het Spaanse woord is voor föhn?" Alfcns Groenendijk werd zater dagavond op het veld door Sparta- voorzitter Jan Bossink gehuldigd voor zijn 350 wedstrijden, die hij in het betaalde voetbal speelde. De naar FC Utrecht vertrekkende middenvelder speelde die duels voor FC Den Haag, Roda JC en Ajax. Bij het bekijken van de opstel lingen van Spana en NEC merkte bankzitter Groenendijk op: „FC Utrecht heeft leuk ingekocht voor volgend seizoen. Ik zit bij Sparta en Emiel van Eijkeren bij NEC op de bank." Voor de wedstrijd tegen NEC hing de tekst van de Sparta-mars in de kleedkamer. Nico Jalink veranderde de tekst met het oog op de huldiging van Groenendijk eigenhandig: „Fons-wit is onze glorie, Fons-wit zit ons in 't bloed..." Dolf Roks, Sparta's assistent trainer, krijgt volgens Hans van der Zee sterallures. „De Schulp weg is opgebroken, dus parkeren wij onze auto's allemaal keurig buiten de poort van Spartanello. Behalve Roks. Hij zet z'n wagen bijna tegen het trainingsveld aan. Daar storen we ons mateloos aan," aldus Sparta's trainer, die de hoogmoed van Roks niet zegt te begrijpen na de 2-3 nederlaag van Sparta 2 tegen PSV2. „Boven dien sabelt hij ook Kees Jansma nog eens neer in de VI. Je zou denken dat hij zich wat op de vlakte zou houden na zo'n neder laag." PSV vierde zaterdag een zilve ren jubileum. Het was 25 jaar ge leden dat de club met 10-0 won. In 1973 was Go Ahead Eagles het slachtoffer van de scoringsdrift van de PSV'ers, Dat was tot zater dag de laatste keer dat in de eredi visie de dubbele cijfers werden gehaald. Volendam ging zaterdag voor de 23e keer op bezoek bij PSV. Het wop nooit in Eindhoven en speelde vijf keer gelijk. Hel rij tje van de laatste drie keer mag er zijn: 7-0,6-0,10-0. In de eerste di visie was NAC de laatste die club in de dubbele cijfers uitkwam. Het won op 12 mei 1984 met 10-1 van Veendam. In de beginjaren van het prof voetbal was het bijna elk seizoen raak. Tot zaterdagavond werden in bijna 44 jaar betaald voetbal (en bijna 35,000 competitiewedstrij den) 21 keer dubbele cijfers be reikt. Maar daarvan vielen er 17 in de eerste 14 jaar en dus maar vier sinds 1968. Op topniveau (42 jaar eredivisie) gebeurde het tot zater dag zelfs maar vijf keer. DOS was de eerste: 10-0 tegen Schevenin- gen Holland Sport (1958-'59). Daarna volgde Sportclub Ensche de, de enige die het in de eredivi sie ooit in een uitwedstrijd pres teerde: MO bij Sittardia <1959-'60). In het seizoen 1963-'64 werd Feye- noord-NAC 10-ü en acht jaar later boekte Ajax tegen Vitesse met 12- 1 de hoogste clubscore ooit (1971- '72), Met zijn tweede 10-0 brengt PSV het eredivisietotaal nu op zes. De hoogste score ooit in één wedstrijd (15 goals) viel bij Feye- noord-De Volewijckers in het tweede seizoen betaald voetbal. Het werd in de Kuip 114. Henk Schouten vestigde toen een abso luut persoonlijk record met negen goals, een 'hattrick van een hat- HET ZAL NOOIT MEER worden zoals het was... Het oude Kasteel met het bordes, vanwaar vrienden en bekenden van de daar woonachtige terrein knecht de wedstrijd mochten vol gen, De woning en het bordes met de klok waren al verbouwd tot sponsorloge, de onvermijdelijke ontwikkeling bij een profclub. En ook de onoverdekte houten staantribune is al jaren niet meer. Achter de lange zij, zoals deze in de volksmond werd genoemd, pleegde het derde elftal zijn wed strijden af tc werken. Voordat het eerste begon kon je vanaf de bo venste trede nog een vluchtige blik werpen op Sparta's beste amateurs. Het veld achter de lange zij is ook al jaren heen. Met de komst van de toenmalige Schietribune werd datbijveld een parkeerplaats en later verrees er het Westervolks huis. De Schietribune, erfenis uit de be ginjaren zestig, waarmee Sparta zijn hand overspeelde, werd door midden gezaagd en omgedoopt in Rijnmondtribune. Teruglopende toeschouwersaantallen, noodza kelijke verkopen van goede spe lers. Het is een afgesloten tijd perk, zoals ook het trainingsveld achter de overdekte een andere bestemming kreeg; eenwijkpark- je, ofwel de Kasteel-tuin. Maar ook het legendarische score bord met de vrolijk in de wind zwierende kegels werd vanwege de technologische ontwikkelin gen vervangen door een elektro nisch scorebord dat, als de zon er op schijnt, nauwelijks leesbaar is. Het zal nooit meer worden zoals het was... En weldra gaat ook de jongens tri bune onder de slopershamer. Nooit meer lange rijen voor het lo ket, zoals in vroegèï jaren, waar je als ventje (tot twaalf jaar) op zon dag vanaf twaalf uur nog een kaartje voor twee kwartjes kon kopen. Dringen om voor te piepen uit vrees voor het bordje uitver kocht, dat zou kunnen worden op gehangen voordat jh aan de beurt was. De naar links smal uitlopende jongenstribune, waarop jarenlang het reclamebord van het Sparta- café De Pul prijkte met de wer vende tekst doe je dondertje goed, want je zieltje zit erinwerd ai eni ge tijd niet meer bevolkt. Voortwoekerend betonrot. De oude overdekte tribune met het terras, waarop pijprokende bestuursleden elkaar in de rust onderhielden over de gemiste kansen en over de spelers, die op hun waarde werden geschat. Deze bouwval had allang vervangen moeten worden, maar hield stand en doorstond zelfs een uitslaande brand en een woedende wervel storm, die het dak losrukte. Geen koffie meer in de pauze voor de journalisten, die hun bestel ling al dan niet met melk of suiker konden plaatsen, waarna de be kertjes collegiaal tot de verste plaatsen werden doorgegeven. Ook dat was zaterdagavond voor het laatst. Want er verschijnt straks op dezelfde plek rond het een kwartslag gedraaide veld een nieuw stadion met meer allure, waarmee Sparta de nieuwe eeuw in kan. Het zal in geen enkele vorm meer herinneren aan de in 1916 ge bouwde tribunes, waarnaar Spar ta was verhuisd nadat het aan de Prinsenlaan had moeten vertrek ken. Liever bad Sparta op het Rivium of in de Alexanderpolder een nieuw stadion willen bouwen met meer expansiemogelijkheden. Maar de politiek besliste anders en Sparta zal in zijn vertrouwde omgeving op Spangen er het bes te van moeten maken. Slechts de herinnering blijft met het Kasteel, met de twee torentjes en de twee aapjes - wat ze ook mo gen voorstellen. Ze doen over der tien maanden slechts terugden ken aan hoe het was. Maarzoals het was, zal het nooit meer worden. Vaarwel oud Kasteel...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6