19 7 Wervelstorm Kalou houdt huis bij NAC Triomfantelijk afscheid van oud Kasteel Geen stunt, wel gestuntel van Oranje in de Fed Cup f~ Cruz wacht schorsing na zevende gele kaart Pagina 25 Pagina 24 Derde iandstitel tafeltennissers FVT slechts een routineklusje Achterop Zieke' Bartoii iaat in LBL iedereen naar adem happen Pagina 21 Ajaxvoeit zich nu pas de'echte' kampioen 'Hollands' feestje in Barcelona barst los Twee goals en een assist van Afrikaan helpen Feyenoord aan 3-1 zege Feyenoord stelf Houtman, Stafleu en Van Stee aan t ttiKK Pablo Sanchez op het matje PSV eist uitleg van Jorien van den Herik FC Volendam gedegradeerd De Ruiter ook scout Oranje Rotterdams Dagblad Maandag 20 apnl 1998 ca^ Door Marcel van der Kraan BredaAls een tropische wervelstorm ging hij door het NAC- stadlon. Toen hij uitgeraasd was, twee doelpunten had ge maakt en de assist voor nummer drie had geleverd, zong het Feyenoord-legioen 'Alles op Kalou, olé, olé' en bleven bijna 14.000 Brabanders gedesillusioneerd én versuft achter. Bonaventure Kalou, de nieuwe parel van Rotterdam-Zuid, hield Feyenoord in de race om de derde plaats achter Ajax en PSV, De man uit Ivoorkust, die pas twintig lentes telt en door Leo Beenhak ker na de winterstop uit het niets werd gelanceerd, geeft het elftal van Feyenoord in de slotfase van de competitie zowaar rtog een beetje glans. Na de afstraffing door Ajax en de onnodige nederlaag bij RKC dreigde het seizoen als een nacht kaars uit te gaan voor de Rotter- Rotterdam Feyenoord heeft voor volgend seizoen Henk van Stee, André Stafleu en Peter Houtman aangetrokken als trai ners voor de jeugdopleiding op Varkenoord. Oud-Spartaan Henk van Stee, de huidige trainer van VVV die onlangs de amateurs van Sparta afzegde om daar volgend seizoen in dienst te treden, krijgt in Rotterdam-Zuid het hoogste A- elftal (tot 18 jaar) onder zijn hoe de. Ex-Feyenoorder André Staf leu, dit seizoen trainer van het Amsterdamse DWS, krijgt de ver antwoording over de jeugd tot 15 jaar. Peter Houtman, de voormali ge spits in de Kuip, wordt trainer van de allerjongsten, de jeugd tot 10 jaar. dammers. Met een Europa Cup plaats zit het waarschijnlijk wel snor, zeker nu het gaatje met Hee renveen een gapend gat is gewor den. Daarom is de grootste druk van de ketel, al is Leo Beenhak ker er oo gebrand om boven zijn vroegere werkgever Vitesse te eindigen en weten ook de spelers dat zij het aan hun stand verplicht zijn om derde te worden. Bonaventure Kalou wil ook hoog eindigen met Feyenoord, maar hij wil vóór alles mooie dingen laten zien op de Nederlandse velden. Van Leo Beenhakker.maghij dat, tot aan het eind van de competitie is hem een basisplaats toegezegd. En dat staat los van zijn prestaties in Breda, want 'Don Leo' vertelde zijn Afrikaanse aanvaller al voor de wedstrijd tegen NAC dat hij de komende weken 'lekker mag gaan hallen'. 'Instinct' „Het is een jonge jongen die puur vanuit z'n instinct voetbalt," liet Beenhakker gistermiddag het op treden van Kalou nog eens de re vue passeren. „Het mooie is dat. onze jonge vriend nu ook een beetje aan het collectief, aan het elftal dus, gaat denken. Helaas heb je daar als coach in het huidi ge voetbal mee te maken. Ik wil geen doorsnee-voetballer van hem maken, maar ik moet natuur lijk wel zorgen dat hij zijn kwali teiten een beetje benut en in dienst stelt van de ploeg," Bijna veertig minuten waren de 'toverballen' van Bonaventure Bonaventure kalou haa tuit voorzijn twee de en Feye- noords derde treffer, De complete NAC-defensie is verslagen, doelman John Karelsezïet de bal onder zijn lichaam doorgaan. Foto John de Pater Kalou voor weinig anderen dan de jonge vleugelspits zelf bestemd, waarmee hij de door Beenhakker geconstateerde tekortkomingen een beetje onderstreepte. Maar uit de majesteuze cross-pass van Julio Cruz kwam zeven minuten voor de pauze een doelpunt waar van heel Feyenoord in vervoering raakte. Kalou slingerde door de NAC-defensie zoals een rally-cou- reur om de pilonen heen scheurt: 0-1. 'Moeilijk verhaal' De voorsprong was tegen de ver houdingen in, want de thuisclub kreeg via zijn buitenlanders Rade Bogdanovic (miste alleen voor Dudek), Ernie Stewart (kopbal over) en Archil Arveladze (kopbal in handen van Dudek) in de eer ste helft prima kansen. „NAC heeft voorin kwaliteit genoeg, maar afmaken is voor iedereen een moeilijk verhaal," kon Been hakker opgelucht concluderen. Via de van Atletico Madrid ge huurde Bogdanovic kwam NAC na een uur alsnog aan de verdien de gelijkmaker, zij het dat er aan de Bredase treffer een zware over treding van Erwin van de Looi op Bernard Schuiteman vooraf ging. Scheidsrechter Jan Wegereef wuifde de protesten van de Feye- r-ïfii&n- Breda Pablo Sanchez moet morgen op het matje komen bij de leiding van Feyenoord. De Argentijnse aanvaller is door Leo Beenhakkerdisdpli- nair geschorst Hij ontbrak gis- teren in de selectie van Feye- noord in Breda en hoeft zich vandaan ook niet op de trai- ningu itenzien. Aanleiding is een conflict dat de Zuid-Amerikaan, vorig jaar nog topscorer van Feyenoord, vrijdag op de training had met collega Geoffrey Claeys. De Belg ging volgens Sanchez tij- dens een -partytoe oyer de.' schreef, waarna hij zijn gram haalde bij Ciaeys. Beenhakker: „Ik heb hem voor een paar da gen naar huis gestuurd. Of het zo ernstig was? Ja, ik vond "/an wel. Sanchez moet eerst maar eens tot rust komen." noorders weg, zoals hij tien minu ten later ook niet gevoelig was voor de furieuze reacties van de NAC-spelers. Die gingen tekeer omdat Kalou buitenspel stond voordat hij Julio Cruz in stelling bracht. De Argentijn knalde sim pel raak (1-2) en dus was de boot „Het ging er niet om of Kalou bui tenspel stond, de discussie was of het twee of rijf meter was," spuw de NAC-coach Herbert Neumann later zijn gal. De Duitser zag dat zijn elftal daama geen partij meer was voor de Rotterdammers, die er vrolijk op los counterden. Ka lou scoorde uit een smakelijke combinatie met Julio Cruz zijn tweede enFeyenoords derde doel punt, waarna Giovanni van Bronckhorst nummer vier op zijn naam had moeten brengen. De door assistent-bondscoach Ro nald Koeman gadegeslagen Oran je-international ging in de slotfa se alleen op John Karelse af, maar kon de Bredase keeper niet passe ren. Beenhakker was echter al tevre den met de winst. „We moeten punten bfijven pakken, want in Tilburg (Willem ID maken ze een leuk eindsprintje en bij Vitesse zijn ze ook lekker bezig. Europees voetbal moet Feyenoord mini maal spelen en als het even kan moet die derde plaats er ook ko men." Door Piet Oeks Rotterdam De lichtmasten wer den gedoofd en onder een knal lend vuurwerk kwamen de spe lers nog één keer terug op het veld om afscheid te nemen van het oude Kasteel. Een vaarwel met een weliswaar fortuinlijke, maar evenzeer verdiende over winning (1-0), die het feestgedruis op Spangen nog een extra dimen sie gaf. „Een mooie apotheose," glunder de Hans van der Zee, Het deerde hem niet dat de voorlaatste wed strijd op het Kasteel tegen PSV een week eerder een nog waardi ger afscheid zou zijn geweest dan de laatste tegen NEC, Het kon de pret niet drukken op het sfeervol le Spangen, waar de laatste triomf als een kampioenschap werd ge vierd. Sparta voor het laatst op het uit 1916 daterende Kasteel... Hier en daar werden tranen geplengd bij het afscheid van een vaste plaats, die sommigen jarenlang het uit zicht verschafte op rood en wit bij voor-en tegenspoed. NEC leek geen boodschap te heb ben aan zoveel nostalgie, het wei gerde mee te werken aan het ge plande feest en met name Ayhan Tumani diende zich in de beginfa se aan als dissonant van de feest avond, Mark Noorlander, zijn di recte opponent, kon geert vat krij gen op de snelle, technisch vaar dige spits, die al na vijf minuten de vuisten van Roland Jansen trof en even later opnieuw strandde op Sparta's doelman, nadat hij zich handig had ontdaan van Noorlander. „We zijn goed begonnen met vier dotten van kansen," mocht Jim my Calderwoord later enigszins overdrijven, al dient gezegd dat NEC aanvankelijk domineerde. Offday „Hij had een off day," veroordeel de Van der Zee voorstopper Noor lander. „Ik wiLde hem niet meteen wissellen, ik gunde hem in het restant van de eerste helft de kans op herstel, maar die heeft hij niet Sparta's trainer haalde Gérard de Nooïjer terug van het middenveld om daar plaats te laten maken voor Yurtcan Kayis. „Deze omzet ting bleek een versterking;' mocht Van der Zee concluderen. Temeer daar Tumani, die hij vorig seizoen zelf naar Volendam had gehaald, maar inmiddels is uitge leend aan NEC, geen voet aan de grond kreeg bij Gérard de Nooij- er, die als middenvelder nog de lat had geraakt na een voorzet van John den Dunnen. Het was na de waarschuwings schoten van Tumani, dat Sparta zich hervond en agressiever ie duels aanging. Het rollertje van Maikel Renfurm en de te hoog ge mikte kopbal van Dennis de Nooijer konden evenwel nog niet bijdragen aan de feestvreugde op Spangen, die na vijf minuten in de tweede leek los te barsten. De DeSpartanen kwam nogéén keerterugop hetveld om hetafscheitt vanbetoude Kasteelextra luis ter bij tezetten. En om de laatste triomftevieren tegen NEC. „Want die overwinnlngmaakt heffeest compleet," zou trainer Hans van der Zee (op de foto tussen Nico Jalinken Yurtcan Kayis) later op merken. Foto Fretf Emst/Cor Vos treffer van Renfurm werd even wel geannuleerd door scheids rechter Van Beek. Dermis de Nooijer zou een overtreding heb ben begaan tegen Luuk Maes. „Het leek me eerder andersom," zo trachtte Van der Zee de arbiter vanaf de zijlijn duidelijk te ma ken. Tegen eigen paal Sparta kroop even later door het oog van de naald, toen John Nieu- wenburg in benarde positie de bal eerst tegen zijn eigen doelpaal werkte voordat hij deze alsnog naast het doel kon schuiven. En omdat Dennis de Nooyer de fraaie voorzet van John den Dunnen in ideale positie had over gekopt, leek het sluitstuk op het oude Kasteel in 0-0 te eindigen. Het inbrengen van Mourad Mg- hizrad voor de falende Renfurm bleek een gelukkige wissel. „Er ging dreiging van hem uit," com plimenteerde Van der Zee de on berekenbare vleugelspits, die de laatste weken steeds op de bank moest beginnen. Hij gleed vyf mi nuten voor tijd de bal langs doel man Roorda, waarna Den Dunnen net op tijd kwam aanglijden om de 1-0 over de doellijn te duwen. „We gaven Sparta te veel ruimte," mopperde Jimmy Calderwood, „en daarvoor kregen we de reke ning gepresenteerd." Tot grote vreugde van Hans van der Zee, die tevreden vaststelde: „Dit maakt het feest compleet. Een mooie apotheose." Breda—Julio Cruz liep gisteren tegen zijn zevende gele kaart in de Nederlandse competitie op. Daardoor wacht hem een auto matische schorsing, die hy woensdag tegen Koda JC al 'mag' uitzitten. Tegen PSV uit (aanstaande zondag) kan hij dan weer terugkeren in de basis by Feyenoord. De Argentijnse topscorer van Feyenoord kreeg de kaart van scheidsrechter Jan Wegereef omdat hij hands zou hebben ge maakt in het strafschopgebied van NAC. De televisie-beelden wezen echter uit dat Cruz de bal nauwelijks beroerde en dat van opzet zeker geen sprake was. Nog voordat Leo Beenhakker gisteravond voor de beeldbuis had plaatsgenomen, wist hij al dat de zoveelste schorsing van zijn spits volkomen 'belachelijk en onterecht'was. „Er was niets aan de hand. De heb over en weer verschrikkelij ke overtredingen gezien waar voor geen kaarten werden gege ven en dan krijgt die jongen, zo'n knullige gele kaart, Hij is vier keer afgezaagd, zonder dat hij zich daarover opwond. We weten allemaal dat het een tempera mentvolle speler is, maar we zijn vreselijk met hem bezig. Hij had zes keer geel gehad, één keer rood en daarna zijn we samen aan de slag gegaan. Julio heeft leergeld betaald en weet er ein delijk mee om te gaan. Als ik dan 2ie dat hij voor zo'n lullig- heidje wordt bestraft, word ik daar helemaal gestoord van." Weermannetje Beenhakker vond dat het optre den van Wegereef niet door de beugel kon. „Wat Wegereef hier presteerde, kan echt niet op dit niveau", concludeerde 'Don Leo' nijdig. De bedroefde Neumann was het volledig met hem eens. „Hij leek wel een weermanne tje," vervolgde Feyenoords trai ner. „Niemand op het veld wist waar hij aan toe was. Beide ploe gen speelden een keurige wed strijd, met de wil om te winnen. Alleen door Wegereef ontstond een groot pak irritatie. Hij was als enige'verantwoordelijk voor alle onrust." Behalve Cruz kregen ook Geof frey Claeys, Christian Gyan en Jean-Paul van Gastel geel van Wegereef. "Voor de laatste geldt nü net als voor Cruz dat elke vol gende kaart een wedstrijd schor sing betekent Eindhoven Harry van Raaij wil opheldering van Jorien van den Herik. De voorzitter van Feye noord zei zaterdag dat AZ, Roda JC, Vitesse en PSV, de dubs ge noemd in de VCCS-affaire, aan omkooppraktijken doen.Als Van den Herik dit heeft gezegd, heeft hij een ernstig probleem", zei de preses van PSV. „Deze beschuldi gingen zijn niet mis." „Wat die clubs hebben gedaan met Gerards en Lens is in strijd met de fatsoensnormen," liet Van den Herik onder meer weten. „Daar wordt veel te weinig ophef over gemaakt. Het is omkoping en juridisch aanvechtbaar." Volgens het accountantsonder zoek naar de praktijken van Sigi Lens en Peter Gerards zouden de vier genoemde clubs de spelers makelaars in dienst van de WCS hebben betaald. De vier vereni gingen hebben ontkend dat het hierbij om omkoping gaat. „Van den Herik kent de situaties niet en heeft, geen bewijzen. Ik zal hem hier binnenkort absoluut over aanspreken. Aan de hand van zijn antwoorden bekijk ik of ik stappen onderneem", aldus Van Raaij. Eindhoven FC Volendam is ge degradeerd naar de eerste divisie. Na de 10-0 nederlaag bij PSV kan de ploeg van de debuterende trai ner Dick de Boer de aftocht uit de hoogste liga niet meer ont lopen. Het is voor de zevende keer dat Volen dam, in juli 1977 opge richt als af splitsing van RKSV Volen dam, terug moet naar de eerste divisie.. Dat gebeurde voor het laatst in 1985. Na het kampi oenschap in 1987 keerde Volendam te rug op het hoogste niveau. De degradatie volgt in het elfde opeenvolgende seizoen in de ere divisie. De hoogst behaalde posi tie in die periode was een zesde plaats in de jaargangen 1989-'90 en l992-'93. T\vee seizoen geleden handhaafde de formatie zich via de nacompetitie. Dickde Boer slaat de han den voor het gezicht: het doek voor Vo lendam is ge vallen. Foto Toussa In tKlu rters/ Zeist Nol de Ruiter is door bondscoach Guus Hiddink toege voegd aan het scoutingsteam van het Nederlands elftal tijdens het WK in Frankrijk. Samen met Jan Rab en Ron Spelbos zal De Ruiter (58) de tegenstanders van Oranje bekijken. De Ruiter, als hoofd scouting in dienst bij FC Utrecht, was van 1987 tot 1992 ook al werk zaam bij de KNVB. In 1988 was hy asssistent van Rinus Mjchels bij het EK '88 in Duitsland, waar Ne derland kampioen werd. Kiawah Island Begin vorig jaar leidde Miriam Oremans de Neder landse Fed Cup-ploeg in Haarlem langs de Verenigde Staten en Ia- ter in Praag zelfs naar de finale. Oranje kon de stunt niet herha len. De Amerikaanse tennissters namen op Kiawah Island revan che: 5-0. De Amerikaanse vrouwen spelen in de halve eindstrijd tegen Span je, dat met 3-2 bij de Duitsers won. Titelhouder Frankrijk (3-2 bij Bel gië) ontmoet Zwitserland (4-1 in Tsjechië). Voor Oranje rest slechts een degradatieduel, eind juli, „We hebben de eerste keer ge wonnen,"een tweede keer kan dus ook." had coach Fred Hemmes voor het afreizen naar Kiawah Is land laten weten. „Maar dan moe ten we wel nog een keer ver schrikkelijk veel geluk hebben," zal hij erbij hebben gedacht. Vorig jaar won Oranje van een verdeelde Amerikaanse ploeg. Lindsay Davenport had ruzie met haar voormalige dubbelmaatje Mary Joe Fernandez. Debuterend coach Martina Navratilova kreeg er helemaal geen vat op. En op de snelle baan in Haarlem kregen Fernandez en Rubin evenmin vat op het spel van Miriam Oremans. Je kunt niet elke keer verschrik kelijk veel geluk hebben. Gp Kia wah Island presteerden de Neder landse tennissters naar hun kun nen. En dat is niet veel momen teel, Brenda Schultz ontbrak, de Heemsteedse die op de wereld ranglijst hard terugvalt, is weer eens geblesseerd. Hemmes kon evenmin een beroep doen op Kris- tie Boogert, die in een juridische procedure met de bond is verwik keld. Hemmes hoopte op een nieuwe stunt van Oremans. maar de Amerikanen waren vooral bang voor Amanda Hopmans. „Ik weet echt helemaal niks van haar," sprak de meestal toch goed voorbereide coach Billie Jean King. Ze verwachtte een Neder landse stunt, ze ontmoette Neder lands gestuntel. „Ik ben niet echt nerveus, vind het wel leuk tegen deze toppers te mogen spelen," sprak de Neder landse nummer tweehonderd vooraf. En zo liep ze ook over de baan, als een toerist. Zich verheu gend op het einde, als ze de hand zou mogen schudden van Daven port en Seles. Zou ze nog om een handtekening durven vragen? „De ontwikkeling van het vrou wentennis en de doorstroming staat stil," bleef Hemmes vorig jaar na de verloren finale tegen Frankrijk reëel. „Nog niet zo lang geleden hadden we een stuk of acht speelsters bij de top-200. Gis teren moest hij concluderen dat de situatie er alleen maar slechter op zs geworden. Het had op Kiawah Island van Oremans moeten komen. De Fed Cup-heldin van vorig jaar was echter strijdbaarder met de mond dan met het racket. Ze zag wel kansen tegen Monica Seles, die de afgelopen weken vooral haar doodzieke vader verzorgde. De Berlicumse verloor met 6-1 6-2, maar had desondanks nog hoop voor de zondag. „Cc vond Daven port een nerveuze indruk maken, ze miste veel makkelijke ballen." En weer werd het 6-16-2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8