10 7 Jan Vlieg wil vuisten in de lucht zien W a> 5 mi o 'De druk moet nu maar eens even van de ketel' Gunstige loting volleybalteams Jan Siemerink snel thuis in Monte Carlo Lensvelt snelste bij de studenten Tanui wint 'Boston' weer Wijzigingen RD Trofee BnmëlSünergy aan de leiding Trainer begeleidt Bettine Vriesekoop op haar laatste klus Rotterdams Dagblad Shota Arveiadze viert titel van Ajax met elf punten voer balsPEL Rotterdams Dagblad VRB met Van Dijk meer mans Excelsior'20 op donderdag Nakaarten Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 april 1998 Rotterdam Bredanaar Gerard Lensvelt is zondag Nederlands studentenkampioen marathon geworden. De 25-jarige student aan de HTS Breda was in Rotter dam de snelste; hij finishte in een tijd van 2.42,46 uur. Snelste bij de vrouwen was Mariette Spoel der, 26 en onlangs afgestudeerd in de farmacie aan de RUG in Gronin gen: 3.27.00 uur. De kampioenen zijn inmiddels gehuldigd, en heb ben in studentensociëteit Gaudi- um in Rotterdam de Erasmus Runners Cups in ontvangst geno men. Als snelste Rotterdammer werd Tom Leest, derdejaars be stuurskunde, gehuldigd: 312 uur. BostonDe Keniaan Moses Tan- ui heeft de 102e marathon van Boston gewonnen. Tanui, ook bij de jubileumuitvoering in 1996 de sterkste, kwam aan in 2.07.33. Daarmee bleef hij maar zeven tel len achter bij de snelste seizoen- tijd, die de Spanjaard Fabian Ron- cero zondag in de marathon van Rotterdam liep (2.07.26). Tanui's landgenoot Joseph Chebet werd tweede, de Zuid-Afrikaan Gert Thys derde. De Ethiopische Fatu- ma Roba won bij de vrouwen. Vo rig jaar was zij ook de sterkste. Rotterdam De wedstrijd in het kader van de Rotterdams Dagblad Trofee tussen GOZ en Oud-Beij- erland begint vanavond om 19.30 uur. Na afloop verricht Spartaan Nico Jalink in de kantine te Mijnsheerenland de loting voor de derde ronde. De ontmoeting tussen Oude Maas en SC Voorne is wegens competitieverplichtin gen van de Brielse elub verplaatst naar 28 april, evenals de wedstrijd De Zwerver-Zwart Wit'28, Tweedeklasser Zuidland speelt vanavond niet, zoals eerder ver meld, uit tegen hoofdklasser Ex celsior Maassluis, maar thuis. De halve finale om de districtsbeker begint om kwart voor zeven aan De Gooidijk. Southampton BrunelSungery heeft de leiding genomen in de ze vende etappe van de Whitbread Race rond de wereld. Onder lei ding van schipper Roy Heiner moet het Nederlandse zeiljacht in de tocht van Fort Lauderdale haar Baltimore nog 635 mijlen aflegen. Chessie Racing vaart als tweede met een achterstand van 21,1 mij len. Heiner boekte de winst weer door een andere route te varen. Monte Carlo Tennisser Jan Sie- merink werd gisteren in het toer nooi van Monte Carlo snel naar huis gestuurd. Ver was het niet. Pijnlijk wel. Siemerink verloor in de eerste ronde van parttimer Bo ris Becker. Die nam de tijd voor het afslachten van de Rijnsbur ger: 5-7 6-3 6-1. Sjeng Schalken verloor later eveneens in drie sets (4-6 6-2 64) van Wayne Ferreira, Becker begon pas aan zijn vierde toernooi van het jaar. De voorma lige nummer één van de wereld verdient zijn geld tegenwoordig vooral als captain van het Duitse Davis Cup-team en als begeleider van talentvolle landgenootjes. „Maar zo'n toernooitje hier in myn achtertuin kan ik natuurlijk niet laten lopen," aldus Becker, die is afgezakt naar de 64e plaats op de wereldranglijst. Siemerink had de nederlaag op een steenworp afstand van zijn huis vooral aan zichzelf te wijten. De mondiale nummer 29 sloeg veel dubbelfouten en onnodige missers. Bij een 7-5 3-2 voor sprong leverde de Nederlander zeven games op rij in. Simpel Dat deed pijn, net als de bood schap van de winnaar: „Na de ver leren eerste set ging het eigenlijk allemaal behoorlijk simpel. Sie merink is normaalgesproken een lastige tegenstander, die je niet in je ritme laat komen. Eigenlijk had ik er voor vandaag niet al te veel vertrouwen in. Ik was de baan op gegaan met de intentie vooral ple zier te hebben." Door de uitschakeling van Sieme rink en Schalken i s Richard Kraj i- cek de enig overgebleven Neder lander. De nummer dertien van de wereld maakt in Monte Carlo zijn rentree na een paar weken ouderschapsverlof. Krajicek, die in de eerste ronde vrijgeloot was. stuit op de Spanjaard Viloca. De geblesseerde Rios raakt aan het eind van de week zijn eerste plaats op de wereldranglijst kwijt. De Chileen verspeelt als titelhou der in Monte Carlo een vracht punten door niet in actie te ko men. Pete Sampras of Petr Korda zal Rios aflossen. Papendal Beiden gaan ze er nog één keer helemaal voor. Bettine Vriesekoop en Jan Vlieg. Het EK tafeltennis in Eindhoven moet vanaf donderdag een mooie afsluiting wor den. Voor Vriesekoop van haar actieve loop baan, voor Vlieg als trainer. De 48-jarige Gro ninger stond Vriesekoop vanaf 1983 bij, en begeleidt haar ook op de laatste klus. „We hebben er zin in." Een jaar geleden dacht Vlieg het EK dit jaar als toerist mee te maken. Be moeienis had de voormalig bondscoach er niet mee. Het zou sinds 1983 het eerste EK worden waarbij hij niet als coach in actie kwam, Toen Vriesekoop echter belde met de mededeling dat ze het EKin ei gen land graag actief wilde mee maken, was Vlieg snel van ge dachten veranderd. Voor Vlieg, die in Groningen in zijn eigen huis een tafeltennisschool be heert, is de rentree in Eindhoven net 20 verrassend als voor de speelster, die al meerdere malen afscheid nam. „Hoewel ik er nog regelmatig mee bezig ben, is tafeltennis niet meer het hoofddoel in mijn leven," zegt de oefenmeesterin Papendal tus sen twee trainingen van Vriesekoop in. Vlieg zou die dag eigenlijk in familiekring door brengen, maar ja. Het was een van de weinige keren dat hij Vriesekoop npg in training kon zien. „Vind ik ook niet erg, hoor, omhierte.zijn." Na tien "jaèr "waarin''hij' bonds coach en technisch directeur was bij de bond, werd Vlieg in 1993 aan de kant geschoven. Een jaar na een uitermate succesvol EK, waarbij hij als bondscoach Vriesekoop de Europese titel zag winnen en drie anderen een me daille zag grijpen. Minder goed Inmiddels staat het vaderlandse tafeltennis er heel wat minder goed voor. „Omdat er strategische fouten zijn gemaakt," weet Vlieg, die nog altijd wordt gezien als een Trainer Jan Vlieg met Bettine Vriesekoop: „Mijn coa ching is altijd gericht op winnen. Al is de kans nog zo klein, ai- tijd proberen om de angel uitdetegenstandertehalen." Foto Koen Suyfc/ANP betweter. Iemand met een grote mond, die anderen de mantel uit veegt. „Maar ik wil helemaal geen mensen onderuit halen, ik pro beer gewoon mee te denken met ais doel verbetering van de situa tie. Ik heb wat dat betreft een naam. Niet helemaal terecht. Ik geef mijn mening, maar die komt lang niet altijd even genuanceerd in de krant." Maar nog beter een ongenuan ceerd dan een nietszeggend ver haal met uitspraken waarop nie mand zit te wachten. Want daar van gruwelt hij- „Bi zou spelers niet graag onderwerpen aan een mediatraining, zoals bij Ajax. Ik hoorde Danny Blind spreken net nadat Ajax landskampioen was geworden. Hij had het over een goede teamprestatie en vertelde dat ze weten waar ze individueel staan. Ben je net kampioen ge worden! Geen grein tje spontani teit of blijdschap meer." Vlieg weet wel waar zijn negatieve imago vandaan komt. „Ik ben er achter gekomen dat ik wel eens te ver doordraaf in mijn manier van training geven. Kijk, ik verbeter iedere speler. Maar daarbij wijs ik steeds op de mindere punten. Ik laat zien wat er nog beter kan, maar vergeet daarbij een compli mentje uit te delen voor een goe de eigenschap. Maar dat zoge naamde negatieve komt allemaal voort uit een groot positivisme voor de sport." Vechtlust De prestaties van Nederland op het EK hangen af van de vecht lust. „In 1992 was Nederland een vechtmachine. Dat moet het nu weer zo zijn. Ik hoop in Eindho ven de Nederlanders met de vuist in de lucht te zien lopen. Dan mag je ook best eens een partijtje ver liezen. Als de Nederlandse spelers daar met hart en ziel spelen, kun nen ze mooie dingen gaan doen." In het geval van Vriesekoop, het 36-jarige boegbeeld van het Ne derlandse tafeltennis, is Vlieg al tevreden als ze „enkeie spranke lende partijen speelt," zegt hij. Want bekend is dat zowel de Gro ninger als de Amsterdamse een bloedhekel aan verliezen heeft. „Oh, zeker," bevestigt Vlieg. „Mijn coaching is altijd gericht op Tokio De volleybalteams heb ben gunstig geloot voor de we reldkampioenschappen in no vember in Japan. Dë manpen moeten het in de voorronde in groep C opnemen tegen Tsjechië, China en Oekraïne. Titelverdedi ger Italië is ingedeeld bij de Ver enigde Staten, Canada en Thai land. ,Het zjjn toch altyd weer ploegen waarmee je reke:dng moet hou den," tempert assistent-bonds- coach Adri de Wilde al te groot en thousiasme. De Oranje-mannen spelen in het Noord-Japanse Sen- daï de voorrondewedstrijden. De nummers één en twee alsmede de vier beste nummers drie uit de poules gaan over naar de volgen de ronde. De Wilde, die het woord voert omdat bondscoach Toon Gerbrands op uitnodigihgyan.de FIVB een' aantal clinics in Bah rein, verzorgt, is'het "rriëëst be vreesd voor China. Vorig jaar kreeg Nederland tijdens het poe nerige toernooi om de Grand Champions Cup in Japan onver wacht en daarom des te hardhan diger Mop van de Aziaten. „In de jaren daarvoor was China geen grootse tegenstander geweest en nu gingen we ineens met 3-0 on deruit, Ze bouwen aan een hele goede nieuwe lichting." De vrouwen zijn bij de loting in groep A gekoppeld aan gastland Japan, Peru en Kenia. Wereld kampioen Cuba moet aantreden tegen de Verenigde Staten, Italië en Bulgarije. By de mannén, dié van 13 töt' 29 november spelen met een deelne mersveld van 24', gaan dë beste zestien door naar de tweede ronde in twee groepen van acht. Bij de vrouwen, waarvan 1 tot 13 novem ber zestien landen meedoen, gaan de beste drie van de groep over naar de tweede ronde. Deleting: Mannen: groep A: Japan, Zcid-Korea, Spanje en Egypte; groep 8: Italië, Verenig de Staten, Canada en Thailand; groep C: .NEDERLAND, Tsjechië, Oekraïne en Chi na; groep D: Cuba, Argentinië, Polen en Iran; groep E: Brazilië, Bulgarije, Algerije en Griekenland; groep F; Joegoslavië, Rus land, Australië en Turkije. Vrouwen: groep A; Japan, NEDERLAND, Peru en Kenia; groep B: Cuba, Verenigde Staten, Italië en Bulgarije. Rotterdam In SPEELRONDE 24 van TOPCOACH vierde Ajacied Shota Arveiadze het kampioenschap met een persoonlijke score van elf punten. Feye- noords exotische verrassing Bonaventure Kalou was goed voor 8 punten in de wedstrijd tegen NAC. Voor SPEELRONDE 24 telden de volgende zeven wedstrijden mee: vr. 17 april: MW-Fortuna Sittard; za. 18 april: PSV-FCVolendam, Willem II-SC Heeren veen en Sparta-NEC; zo. 19 april: FC Groningen- Ajax, NAC-Feyenoord en FC Utrecht-De Graafschap. De spelers in de eredivisie kunnen punten scoren via gemaakte doelpunten, het geven van assists, het ver zilveren van strafschoppen en in het geval van doel mannen en verdedigers het houden van de nul. Alle spelers krijgen punten aftrek voor gele (-1) en rode (- 3) kaarten. De volgende spelers scoorden punten in SPEELRONDE 24: Ajax: Litmanen 4, Mario Melchiot 4, Ronald de Boer 6, Arveiadze Il,01iseh-3. Feyenooid: Claeys -1, Cyan -l, Van Gastel -1Craz 6, Kalou 8, Fortnna Sittard: Van Bommel - I, Jeffrey 2, PaauweJ, Simons 3, Hamming 6. De Graafschap: Redeker 4, Van der Haar -l, Vreman 3, Nok 4, Undenbergh 3, Olystager 4. FC Groningen: Koen -1, Hui- zingh 4, Leonards -1, Mocelin 3, Boercns 3. SC Heerenveen: Pahlplatz 2, Samardzie 2, Mugur Gusaiu 3, Straal-1. Van Nistekooij4. MW: Landzaat 3, Luypers 3, Plum -1. Janssen -4. Bouma 3. XAC: Arveiadze 2, Bogdanovic3, Van de Looi -1, Van As -1. NEC: Anton Janssen -1. PSV: Bruggink3, Numan 8. Zenden 10. Claudio 8, Faber 9, Nilis 3, Stinga 3, MölJer 8, Cocu 7, Waterreus 4. Skerla 4, Iwan 3. Sparta: Van der Meer 4, Dennis de Nooijer 2, Gerard de Nooijer 4, Den Dunnen 3, Jaliens 4, Jaiink -I, Jansen 4. FC Utrecht: Nascimento 4, Wapenaar 4, De Jong -J, Van Loen -1, Scharrenburg -1, Van Mol 4. Vitesse: Curovic 5, Perovic4, Reuser 3, Trustful] 2, Westerveld-1. FC Volendam: Joeri Molenaar -1. Willem II: Arts 6, Wijnhard 3, Prommayon 4, Valk 9, Sanou6. Assists De assists kwamen afgelopen weekeinde van de volgende spelers: Ajax: Ronald de Boer (2), Arveiadze (1), Melchiot (1); Feyenoori Cruz (2), Arveiadze (1); FC Groningen: Beerens <1), Hugo (1); SC Heerenveen: Pahlplatz(l), Samardzic(l): NAC: Arveiadze (1);PSY: □audio (1), Cocu (1), Möller (1), Numan (L), Stinga (1), Zenden <2>; Sparta: Dennisde Nooijer (1); Willem II: Prommayon (l).Valk (3). Ls.m. KM Soccer Promotions. Topscorersklassemeht '97-*98 Ronaldo Mars (SMV HÜlegersberg] Doelpuntenmaker van de week; Ronald Pfeiffer (Smitshoek) Ronaldo Mars (SMV Hlllegersberg) Jamo van der Wilde (Deltasport) *<|i Seraf Akansel (GLZ) Daniel Los (TOGR) Rob Karsbergen (DBGC) Marco VerspulJ (DRGS) Ralmond Lodder (Oud-Beljerlandj Danny Koevermans (Excelsior '201 Ronald Mulder (Transvalfal I schenkt de topscorer van de week een tshirt. De meest produktieve voetballer van dé maand verdient een paar voetbalschoenen. De prijswinnaars krijgen een brief waarin staat, waar. zij hun prijs kunnen afhalen. Aan het einde van het seizoen krijgt de winnaar van het klassement een trainingspak, jack, kousen, een paar voetbalschoenen, een sporttas en een bal. De nummer twee verdient een trainingspak, een sporttas en een bal. De derde plaats is goed voor een trainingspak en een bal. Ook krijgen de winnaars een respectievelijk gouden, zilveren, en bronzen voetbalschoen. Vlaardingen Het onderwater- hockey-team van VRB heeft in zwembad De Krik vooreen kleine sensatie gezorgd door het veel sterker geachte OV Amsterdam een nederlaag (7-5) toe te brengen. Grote man op de bodern var. het bad was by de Vlaardingers Cor van Dijk. Hij leidde de aanval van de Vlaardingers en had zo een flink aandeel in de winst. De verrassing was zo gToot omdat VRB drie basisspelers miste en Amsterdam op volle sterkte het water in ging. Bij cc rust was het neg 2-2, daarna nam VRB het voortouw. Schiedam Vierdeklasser Excel sior'20 haalt komende donderdag de in het paasweekeinde afge keurde competitiewedstrijd tegen Postduiven in. Het voetbalduel wordt in het Sehiedamse sport park Thurlede gespeeld en begint om 18.45 uur. De ploeg van trainer Henri van Leeuwen staat in 4D op de vierde plaats (20-29) en heeft theoretisch nog een klein kansje op de tweede periodetitel. De eerste is in het be zit van 'aartsrivaal' Hermes DVS. Sportagenda Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredactie van deze krant, post bus 313,3100 AJ Schiedam. De sportredac tie is telefonisch bereikbaar onder 010- 2732700 (fax: 010-1285227). DINSDAG 21 APRIL VOETBAL. Rotterdams Dagblad Trofee: 18.30 HVO-WK(za), 18,30 GTB-HOV, 19.30 Floreant (zaHIrsus, 18.30 Demos-Steeds Volharden, 16.30 MVra-DRGSlzo). Halve finale districtsbeker: 18.4a Zuid- land-ExceisiorMaassluis. Eerste ronde Maar dings kampioenschap; 18.45 Deltasport-HSC (zo), Fortuna-TSB, CION-HVO. Door Sander Sonnemam Vlaardingen Hij scoorde niet, maar toch stond Zwaluwen-aan voerder Martin van Ballegoojjen tien minuten voor tijd in het laat ste 'competitieduel tegen RWH (0-2 nederlaag) ineens in het mid delpunt van de belangstelling. De voetballer kreeg een publiekswis- sel en ging met bloemen van het veld. Hy had zijn laatste wedstrijd in dienst van Zwaluwen gespeeld. Reden dus om terug te blikken. Was het écht jouw laatste wed strijd? „Nee, ik ga terug naar Baren drecht. Ik woon in Barendrecht en ga daar weer voetballen. In welk elftal weet ik niet. Misschien dat ik af kan bouwen in het twee de, Als daar geen plaats is voor me, dan maar lager. Ik denk dat ik in elk geval niet aanmerking kom voor het eerste. Hét is ook niet de bedoeling. De druk moet maar eens even van de ketel." Het ging die laatste wedstrijd met Zwaluwen niet best. JJee, of dat door het afscheid van mij kwam of de afwezigheid van Aad Andriessen, weet ik niet. We .wilden winnen zodat we als vierde 'zouden eindigen. Dat had toch leuker gestaan dan de zevende plaats." Hoe hebben het bestuur en spelers afscheid van jou genomen? „Ik moest mijn zoontje Ruben meenemen omdat hij pupil van de week zou zijn en ook mijn vrouw moest meekomen. Voor de wed strijd is er geen woord over mijn vertrek gezegd, tien minuten voor tijd werd ik gewisseld en kreeg ik bloemen, Na de wedstrijd kregen we een hapje en een drankje in de bestuurskamer, Vice-voorzitïer Jan de Koster wilde op het veld nog wel wat zeggen, maar hij Martin van Ballegooijen (rechts) is na zyn wissel in de bloeme tje sgezet.tif- talleiderjan Kok kreeg fl nke bos ter gelegenheid van zijn ver trek. Foto Roei Dijkstra schoot vol. Later schoot hij me aan en zei hij 'sorry, ik kon geen woord uitbrengen'. Nou, zei ik, dat zegt genoeg." Het was trouivens niet alleen jouw afscheid. „Ook elftalleider Jan Kok is er na negen jaar mee gestopt en Jos Op- schoor speelde eveneens voor het laatst. Ik denk dat hij lager gaat voetballen of helemaal weg gaat. Hij woont in Nieuwerkerk aan denIJssel." Hoe larcg heb je b 'tj Zwaluwen ge speeld? „Zeven seizoenen. Op mijn zeven de werd ik lid bij Barendrecht en op mijn achttiende speelde ik in het eerste. Ik ben bij Zwaluwen terechtgekomen omdat ik op een - bepaald moment in Vlaardingen woonde en niet zo goed op kon schieten met trainer Beb van der Heijden. Toen ben ik een andere club gaan zeken. Bij Zwaluwen werd ik ontvangen Danny Molen dijk en Henk Sigmond en dat klikte gelijk." Jouw mooiste herinnering bij ZwaluwenE,~ het dieptepunt? „Het kampioenschap waardoor we promoveerden van de derde naar de tweede klasse, onder Dan ny Molendijk. Dieptepunt was vo rig jaar mijn beenbreuk. Het ge beurde uit bij Strijen. Een gozer schopte mijn scheen- en kuitbeen doormidden. Pas na negen maan den kon ik weer gaan voetballen." WeIJce trainer heeft op jou de mees te indruk gemaakt „Ik heb er drie gehad, eigenlijk vier als je de paar weken onder Jan van der Hoek meerekent; Danny Molendijk. Wim van Til en Aad Andriessen. Danny en Aad hebben de meeste indruk op my gemaakt. Ze zijn allebei helemaal bezeten van het spelletje, willen ten koste van alles resultaat halen en ze kunnen goed met mensen opschieten. Twee gezellige jon gens." Wil je verder nog wat fcurijt? „Ik wil de spelers, bestuursleden en supporters bedanken voor al die mooie jaren. Het is opmerke lijk dat ook bij uitwedstrijden meer suppporters van Zwaluwen dan van de thuisclub langs de lijn staan. Dat is heel belangrijk." Kort en Bondig De korfballers van ODO zullen er nieuw rouwig om zijn geweest dat de uitslag van hun wedstrijd tegen Oranje Wit wegens een technisch ongemak gisteren de krant niet heeft gehaald De Maaslanders verlo ren op eigen terrein immers met 30-19 van de Dordt- se ploeg Jaco de Ligt, doelman van Excelsior Per nis (de nieuwe club van de Sehiedamse trainer Henk Salari), staat in de belangstelling van FC Utrecht en zal bij de Domstedelingen een proeftraining doen Om extra geld in kas te krijgen voor de renovatie van de accommodatie wordt door SWSMC op 24 mei een marathon-bingo gehouden finish Over marathons gesproken Schiedammer Andxé Ritman heeft voor de derde keer wegens een blessu re op het laatste nippertje zondag de marathon moe ten laten schieten Edwin Marrevee (foto rechts), oud-eerste elftalspeler van Exeelsior'2ö. heeft samen met zijn 'loopmaatje' Spencer Meeuwsen (foto links) de Rotterdam Marathon, hun eerste, wél volbracht Ket tweetal had het behoorlijk zwaar'in de ruim vier uur „Voorlopig blijft het bij die ene," was het commentaar van Marrevee direct na de finish K&B verschijnt volgend jaar weer 'gewoon' aar, de start op deCoolsingel. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1