9 Losse flodder van De Boer over vliegveld op de Maasvlakte De beulen van Pol Pot leven nog en besturen Cambodja mm m-ï N abestaandenwet Wim Kok (6) Wim Kok (7) Wim Kok (8) PVM HM! Tabee ouwe gulden? Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 april 1998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar. hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam (E-maib dj£itaal@Juna.o]). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, vooriet te r(s>, adres en telefoonnummer {onderuwbriefindekrant komen alleen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Nu de versoepeling van de Nabestaandenwet is be handeld in deKamer het volgende: Datdewetvoorwe- duwen versoepeld wordtgun ik hen van harte, maar er zijn welheel nare verschillen in inkomen opgetreden. Daardoor voelen wij ons voor de zoveelste keer zo ge pakt, dat we erdoor zijn verbitterd Door een handicap van mijn man (schipper/eigenaar) waren wij gedwongen te stoppen met varen. Krach tens de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet ont vingen wij een uitkering van 80 procent van het mini mumloon, maar omdat er niet van te leven viel, ben ik gaan werken. In de jaren tachtig heeft de toenmalige regering de AAW zo veranderd dat mijn man een uit kering voor een alleenstaande kreeg, wat neerkwam op een korting van ƒ700 bruto per maand. Een zus werd in die tijd weduwe. Zij genoot het weduwenpen- sioen en had een werkkring. Na een verloop van tijd kwam een vriend inwonen. Mijn zushad toen al met al een leuk inkomen. Het was voor ons heel zuur om te ontdekken dat er zoveel verschillen in inkomen kun nen zijn. Zeker als je zeifin zo'n rotsituatie verkeert. Onze inkomenssituatie zet zich door tot mijn man de 65-jarige leeftijd bereikt, Hij krijgt dan het pensioen voor alleenstaanden, totdat ik de 65-jarige leeftijd be reik. Ik zie het zo: op alle uitkeringen is gekort, behal ve cp de Weduwen- en Wezenwet. Ik geloof graag dat er heel wat onrechtvaardigs aan die wetsverandering zat,maar ook nu isersprake van veel onrechtvaardigs. M. Schouten-Breugom, Rotterdam Geachte heer Kok, ik heb een zoon van 48 jaar en nu wordt er wel steeds gezegd dat er niet naar leeftijd wordt gekeken... nou vergeet het maar. Mijn zoon werkt al vijf jaar ais vrijwilliger op de christelijke school Het Kompas, maar daar kan de schoorsteen niet van roken. De school wil hem heel graag hebben, maar degemeentezegtdaarvoorgeen geld te hebben. Mijn zoon heeft al meer dan 4500 sollicitatiebrieven gestuurd, maar hoortmeestal mets terug. Of hij krijgt een briefje van 'u bent te oud' of'we zijn al voorzien'. Nu beeftmijnzoon drie maanden geleden voortwintig uur in de week werk gekregen; vier uur per dag. Maar tijdens die vier uur is er meestal niets voor hem te doen. Het is bij een kleine firma in kantoorbenodigd heden in Krimpen aan den IJsseL Mijn zoon gaat 's morgens eerst van 8.30 tot 9.45 uur naar de school, dan van 10.90 tot 14.00uur naar het bedrijf endan weer van 14.15 tot 17.00 uur naar school. Bijstand krijgt mynzoonniet,wantwij hebben een ei gen huis waarvoor mijn man heeft gewerkt. Bij de ge meente zeggen ze tegen mijn zoon: Tiet huis staat op jouw naam dus dan eet j e je huis eerstmaar op'. Ikvind dat een groot onrecht. Wilt u daar eens wat een doen? Wilt u er voor zorgen dat mijn zoon op school een vaste baan kan krijgen. Eris daarte weinigpersoneel.watde gemeente ookzegt. Ik geef toe dat er geen geld overde balk moet worden gesmeten, want dat gebeurt hier in Nederland al genoeg. Maar mijn zoon wü heel graag 40 uur of meer in de week werken, al isdat tegenwoordig niet meer in de mode. Mevrouw J. W.Stolk-Groeneveld, Krimpen aan den LfsseL Geachte heer Kok, winst moet elk bedrijf maken om overeind te blijven, dat is duidelijk. Een wereldcon cern dient derhalve in zware tijden geholpen te wor den. Voor Philips was een steuntje in de rug van 400 miljoen nodig. Afkomstig van de gewone man, betaald uit de belastingsopbrengsten- MeneerTimmergooidevervolgens enkele duizenden mensenin WW in, wat uiteraard ookdoor de werkende Nede rlander moe st worden betaald. Maar wat gebeur de er toen het na een paar jaar veel beter ging met het concern? Er werden steeds grotere winsten behaald; miljoenen, nee miljarden. De opbrengst ging naar de extra-grootverdieners, de directie-bobo's, die gouden handdrukken kregen. De aandeelhouders kregen de winst uitgekeerd in de vorm van dividend, Waarom moet er in hemelsnaam geen centworden te rugbetaald doorPhilips? Alsje dan nu naar dezorgsee- tor kijkt, lopen de tranen je toch over de wangen? Me neer Kok, ik had gedacht nog iets te kunnen herken nen van uw vakbondswerk in uw premierschap. He laas, u laat de zieke en zwakke mens volkomen in de steek. Omdat er aan die mens nooit te verdienen is? T.D. Aldus, Spijkenisse Geachte minister-president Wim, zolang ik stemrecht heb is de PvdAal mijn favoriete politiekerichtmg. Het gezin waaruit ikkom is een SDAP-gezin. De leusdiede partij voerde1 door ons, met ons en voor ons' heeft mijn héle politieke denken beheerst Solidariteitiseengrootgoed.Gelijkheid in voor-en te genspoed moet worden gehandhaafd en dat Wim - ja ik zeg Wim want ik ken je door vele jaren NW/FNV- kaderwerk - moet zo blijven. Je stond pal voor de ar beidersklasse. Je was een groot dienaar van de arbei dersbeweging. Helaas zie ik nu tot mijn verdriet het neo-liberalisme in onze partij binnensluipen. Als partijleider en popu lairste politicus in Nederland zal juist jij ervoor moe ten zorgen dat onze sociaal-democratische principes op een hoger peil komen. Je moet die Bolkestein-ge dachten niet laten voortwoekeren; het is één van de grootste gevaren die ons volk bedreigt. Hetindividua- lismezal dan hoogtij vieren. Solidariteitisdan ten do de opgeschreven. Wim, laatje sociaal-democratisch denken niet verva gen. Onthoud onze slogan 'door ons, met ons en voor ons'. Neem alle fractieleden op sleeptouw. Jij bent de gene die dat kan. Geef de liberalen een veeguitde pan. Ik ben nu 75jaar, mijn echtgenote ook. Wij hebben het financieel goed, na 38 jaar hard werken en strijd voe ren in de Rotterdamse haven. Ik hou geen pleidooi vooronszelf,maar voorde vele honderdduizenden die zelfs in deze welvaart nog steeds de eindjes aan elkaar moeten knopen. Jouw kiezers zijn dat Wim, dat mag toch niet? Laat in de komende verkiezingscampagne zien en horen wie je bentwaar je vandaan komt en wie je wilt zijn. Doe wat gedaan moet worden, tracht te zijn die je moet zijn, als sociaal-democraat Ik wens je mede namens mijn echtgenote veel succes toe in het belang van dit volk en onze partij. A. Pee tors, Rotterdam, Tekening Theo Gootjes Door Onno Brnter Bekend Rotterdams spreekwoord zegt: er moet nog heel wat water door de Maas stromen voordat dat gebeurt. Hoewel het qua daad kracht een heel on-Rotterdamse uitdrukking is, is het wel aardig van toepassing op plannen voor een nationale luchthaven op de Maasvlakte. Minister De Boer (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) mag nu in het NPS-programma 'Het Schaduwkabinet' een voorschotje hebben genomen op de studie naar alternatieven voor Schiphol door nu al haar keuze voor de Maasvlakte kenbaar te maken, de uitkomst staat nog allerminst vast. Het nog steeds de vraag of die Tweede Maasvlakte er komt en of zo'n zo'n overlooplocatie economisch rendabel zalzyn. Ook wordt het plaalje van economi sche ontwikkeling versus milieu in het Rijnmondgebied weer der mate door elkaar geschud, dat een diepe bezinning daarop volgens de milieuorganisaties hard nodig is. De Boer loopt vooruit op de studie van het kabinet voor een alterna tieve lokatie voor Schiphol. Daar voor zijn een eiland in de Noord zee, de Maasvlakte en het Marker meer de alternatieven. Schiphol heeft een voorkeur voor de Noord zee, omdat dan het grootste deel van het luchtverkeer kan worden verplaatst. De Maasvlakte is keu ze nummer twee, met als nadeel dat dit als overlooplocatie alleen ruimte biedt voor een bescheiden uitplaatsing van hetluehtverkeer. In de ogen van De Boer is die tweede luchthaven vooral bedoeld voorvrachtvluchten. Daar zit 'm dan, na de kneep of er überhaupt een Maasvlakte komt, kneep twee. Hoewel de keuze voor de Maasvlakte de helft kost van een eiland in de Noordzee, zo'n 13,8 miljard gulden, blijft de vraag hoe rendabel een VTaeht- vliegveld is. In opdracht van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rot terdam heeft bureau Haskoning in 1995 een onderzoek gedaan naar een vrachtvliegveld en kwam tot de conclusie dat dat ui terst onrendabel zal zijn. Er zal nauwelijks uitwisseling zijn met zeevracht. Bovendien is luchtvracht grotendeels een zaak van gecombineerd passagiers-/ vrachtvervoer. In de buik van pas sagierstoestellen, of achterin in zogenaamde 'combi's', wordt de vracht vervoerd. Echte vracht vliegtuigen zijn er wel, maar dat zijn er procentueel maar weinig. Die vliegen bovendien meestal Luchtvracht op Schiphol. De vracht gaat grotendeels in gecombineerde passagiers- en vrachttoestellen op lijndiensten. Voorechte vrachtvliegtuigen is de mari<t nog klein. Archieffoto ANP/cor Muider' niet op lijndiensten. In de toe komst verwacht Schiphol wel een groei van dat verkeer, maar het is nog niet te voorspellen hoe zich dat ontwikkelt. De gemeente Rotterdam heeft vo rig jaar 'puur technisch' meege dacht bij het opstellen van het al ternatief Maasvlakte, dat nu in het kabinet ter studie voorligt. Daaruit rolde een schets met twee start- en landingsbanen, een in zuidwestelijke richting en een noordwestelijke richting, op een terrein van circa 1500 hectare. Om enigszins rendabel te zijn moeten er volgens die schets ook passa giers van deze luchthaven ge bruik kunnen maken. In zijn. maximale vorm moeten dat vliegveld jaarlijks twintig mil joen passagiers en 4,8 miljoen ton vracht worden vervoerd. Er zou den direct en indirect 40,000 ba nen in de regio ontstaan. De ont sluiting vindt plaats via een Oran- jespoor- en verkeerstunnel en een speciale afsplitsing van de ha- venspoorlijn. Bij Maassluis zou een luchthaventerminal 'op af stand' kunnen komen, met vol doende parkeerruimte. De capaci teit van de A15 zal dan zijn ver groot. Zakenvliegveld Als die plannen werkelijkheid zouden worden, is de regio Rotter dam dadelijk twee vliegvelden rijk: vliegveld Maasvlakte én Rot terdam Airport. Want voor de goe de verstaander mag het duidelijk zijn, dat het zakenvliegveld aan de noordkant van Rotterdam niet kan worden vervangen door de tweede nationale luchthaven op de Maasvlakte. Dat ligt hemels breed nog verder van Rotterdam af dan Schiphol nu en is dan ook geen alternatief voor de zakenrei ziger. Het voordeel is dan wel dat Rotterdam Airport wordt verlost van de vrachtvliegtuigen en de chartertoestellen. Kneep drie is de milieubalans, die door de milieuorganisaties uiter aard nogal dringend onder de aandacht wordt gebracht. Die zien een 'wangedrocht' op de Maas vlakte ontstaan, waardoor volgens hen de regio uit zijn verband wordt gerukt A. Steekelenburg van de Zuidhollandse Milieufede ratie voorziet door de komst van een vliegveld op de Maasvlakte een verdere verstedelijking van het gebied en een toenemende verkeersdruk, naast de herrie van de luchtvaart. De stiltegebieden op Voome kunnen het dan wel vergeten, vreest hij. Dit is volgens hem een 'ziekenfondsachtige' Door prof. dr. G.P. Hoefnagels idee, „bijzonder voorbarig van de minister". Volgens hem kunnen de miljarden beter worden ge stopt in het ontwikkelen van een duurzame economie. „In plaats een verkeersplein te zijn zou de regio Rotterdam zijn economi sche basis moeten verbreden," vindt hij, Kortom: er zijn nog te veel ondui delijkheden om nu al zo'n keus te kunnen maken. Minister De Boer antwoordde gisteren in het televi sieprogramma weliswaar met de woorden „als u mij het pistool op de borst zet, neig ik naar de Maas vlakte". Haar antwoord was ech ter nog niet veel meer dan een los se flodder. De reactie van burge meester Peper dat het een uitgele zen kans is om economische structuurversterking van de zuid vleugel ter hand te nemen is ook wat te ambitieus geredeneerd. /'i eaehti •wwoorc naast eaehte-«olksvertegen- irdigers, die euro blijft naast het geweld op straat toch het belangrijkste verkie zingsitem, gewoon omdat we er als burgers het meest mee te maken hebben. Een nsico van tien tot der tig procent minder koopkracht is toch meer debat waard dan het kunstgebit of een paar procent loonsverhoging. Uw beslissing over de euro is een belangrijker beslissing dan u als parlement door gaans neemt. Er is door u, laten we eerlijk zijn, te lang over gezwegen en het iste weinig mzetvoor de verkie zingen. Vooral voor Nederland en de Nederlanders met zijn harde gulden, is de beslissing belangrijker dan voor andere Europese landen. Alle andere mun ten van de deelnemende landen staan er zwakker voor en, wat nog erger is, zullen er zwakker voor staan. Als er nu al gesjoemeld wordt met de toelatingscriteria, wat zal er tijdens de rit. in de jaren 2000 en volgende dan niet gesjoemeld worden? We worden niet voor mets gewaarschuwd door vrijwel alle ex-machthebbers die met de totstandkoming van deeuro temaken hadden; zelfs Delors is niet enthousi ast meer, André Szasz, oud-directeur van de Neder- landsehe Bank, is ronduit tegen en onze eigen An- driessen zegt dat de tij d en Europa er niet rijp voor zijn. Ik noem er slechts enkelen die de 'ins' en 'outs' ken nen van de euro. Trouwens, waarde volksvertegenwoordigers, wie zijn er nu eigenlijk voor? De banken, de grote bedrijven en de politici die u moet controleren. Kortom, het groot kapitaal en de macht. Dat is toch geen betrouwbaar sample? Die zijn, als het om groot geld gaat, nooit de beste vertegenwoordigers geweest van het volk. (Let wel.ikbedoel niet eens wat de intemationalezegtover de wet en de staat als leugen, en ik bedoel ook niet te zeggen dat grote bedrijven met noodzakelijk zijn en niet goed voorde mensen. Nee, het gaat mij eenvoudig om de man en de vrouw die dachten 15.000 gulden spaargeld te hebben in 2005 en dan tot de ontdekking komen dat hun spaargeld maar 10.000 koopkracht geeft). Uit een oogpunt van democratie bestaat Europa nau welijks. Brussel beslist Brussel is Europa is 10.000 ambtenaren die soms, een beetje, gecontroleerd wor den door het Europees parlement, maar zonder enige parlementaire controle honderd miljard per jaar uit geven. We dragen onze democratie langzaam maar ze ker naar Brussel. Vindt u dat geen enge zaak? U weet ook dat de voorstanders in het Kamerdebat straks zullen zeggen dat er via de euro tenminste nog iets terecht kan kom en van Europa of van 'de Europe se eenheid' (sic!) of zelfs dat er dan 'geen oorlog meer komt' in Europa. Sorry, maar dat is luchtfietserij, Het tegendeel is waar: Als enkele deelnemende landen zich straks niet aan de criteria houdt - en dat ziet er naar uit - dan vrees ik de ergste conflicten in Europa. Met het huidige gebrek aan onderlinge economie tus sen de Europese landen is er ook geen politiek draag vlak vooreen eenheidsmunt. Als je nog nieteens kunt samenleven, moetje zeker geen huwelijk sluiten. Die euro is een vlucht naar een trouwring. We zijn in Euro pa slechten zeer ongelijke samenwoners die maar moeten hopen dat het straks in het huwelijk beter gaat. Omdat we dan een trouwring dragen? Met zijn ellven?Toenou. Laten we naar de werkelijkheid van vandaag kijken. Zolang de Franse of Spaanse vrachtwagenchauffeurs hun Europese collega-chauffeurs nog tegenhouden voor een beter salaris of een beter pensioen, zien we met onze eigen ogen dat het Europa van de burger niet bestaat. En als meneer Kok of u met de euro wil berei ken dat we solidair moeten zijn met de Portugezen en de Italianen, als u voor het 'sociaal Europa' onze soli dariteit wil en daaraan deNederiandsegulden wilt'wa gen, dat moetu dat eerst aan ons voorleggen, alvorens te gaan sjoemelen met de toelatingscriteria. Trouwens, als die landen in de volgende jaren weer nietaandetoelatingscriteriavoldoen.endieelf minis ters moef* n gaan beslissen of ze een 'boete' krijgen, hoeveel gesjoemelzal dat opleveren om geen oorlog te krijgen in Europa? Jean Monnet, de pionier van Euro pa zei het al: eerst de cultuur. Dat wil zeggen: eerst de mensen, dan de economie en afhankelijk van de uit komst daarvan, misschien ooit een euro. Ik hoop van harte dat u bij uw stem over de euro het volk, en met iets anders, zult vertegenwoordigen. Sterkte. (Prof. dr. G.P. Hoefnageteisemeritus-hoogJermrcri- minologieen Jcinderrechtaon de Erasmus Universiteit Rotterdam en voor D66 oud-lid van de Eerste Kamer) Door Robert Hom Pol Pot is dood, maar veel van zijn kameraden van de Rode Khmer die honderdduizenden mensen hebben gefolterd en omgebracht leven nog. Sommigen bekleden hoge posten in bet bestuur. Een handjevol Rode Khmers vecht nog een verloren strijd tegen het le ger in bet grensgebied met Thailand. Maar veel meer wonen er rustig in dorpen en steden tussen de mensen die zij vroeger hebben geterrori seerd. Dat een van hen ooit verant woording zal moeten afleggen voor zijn rol in het terreurbewind van 1975-1979, toen de Rode Khmers twee miljoen Cambodjanen de dood injoegen, is onwaarschijnlijk, in de negentien jaar die zijn verstreken sinds de Rode Khmers door een Viet namese Invasie uit de macht werden gestoten heeft de internationale ge meenschap nooit een serieuze po ging gedaan hen ter verantwoording te roepen, recente oproepen van de VN en de VS ten spijt. En in Cambod ja zelf zijn „alle partijen altijd bereid geweest mensen die zich aan de meest grove misdaden schuldig heb ben gemaakt te belonen en te be schermen als dat in hun politieke kraam te pas kwam", zegt Rode-Kh- merspeciaiist David Ashley. Vonge week zei woordvoerder Khieu Khanarith dat de regering de vroege re guerrillaleiders wil arresteren en terecht laten staan voor misdaden te gen de menselijkheid. Dan kan ze be ginnen met haar eigen leider Hun Sen, een vroegere Rode Khmer die verantwoordelijk wordt gesteld voor het huidige politieke geweld in Cam bodja. Dat Hun Sen zich tijdens het Rode-Khmerbewind aan wreedhe den heeft bezondigd staat niet vast en hij vluchtte al in 1977 naar Viet nam, toen Pol Pot zuiveringen in de party begon door te voeren. Maar Hun Sen was er wel bij toen de Rode Khmer de bevolking de werkkampen in dreef en zijn terreur begon. Hij heeft de les kennelyk goed geleerd, want toen hij in juli zyn co-premier Norodom Ranariddh afzette liet hij meteen enkele tientallen van diens medestanders vermoorden. Andere voormalige Rode Khmers die nu deel uitmaken van Hun Sens re gering zijn parlementsvoorzitter Chea Sim en co-minister van Bin nenlandse Zaken Sar Kheng. Ook onder de generaals bevinden zich voormalige Rode Khmers. Terwijl Hun Sen zich afficheert als de enige leider die in staat is een terugkeer van de guerrillabeweging te voorko men heeft hij met enkele van de meest beruchte Rode Khmers deals gesloten en hun het bestuur over gro te delen van Cambodja in handen ge geven. Onder deze figuren zyn: Leng Sary, vice-premier onder Po Pot en in 1996 met 10.000 Rode Kh mers overgelopen naar Hun Sen Thans verrijkt hij zich met van Hun Sen verkregen concessies voor de verkoop van edelstenen en hout üit de westelijke provincie die onder zijn gezag is geplaatst. Ke Pauk, kortgeleden overgelopen naar de regering. Hij staat bekend als de meest meedogenloze Rode Khmer na Ta Mok, de als 'slager' bekende generaal die nog met een klein groepje in de jungle vecht. Mam Naym, hoofa-ondervrager in Tuol Sleng, het martelcentrum waar meer dan 20.000 Cambodjanen de dood hebben gevonden. Later werd hij hoofd van een gevangenis van de Rode Khmer. Tegenwoordig is hij een welvarende maisteler in een door de regering bestuurde westelijke provincie. Sam Bith, commandant van Rode- Khmertroepen die in 1978 duizenden Vietnamese dorpelingen vermoord den. Werd in 1996 door Hun Sen tot generaal bevorderd. In de jungle zitten behalve Ta Mok nog Nuon Chea, ooit de tweede hand van Pol Pot en mede-opsteller van de Rode Khmer-ideologie, en Khieu Samphan, de officiële opvolger van Pol Pot als1 eider van de guerrillaor ganisatie. Samen zyn al deze mannen verant woordelijk voor de 'killing fields' maar wat voor ieders rekening aizon- derlijk komt is moeilijker vast te stel len. „Zowel Cambodjanen als buiten landers waren er dik tevreden mee hun aandacht te richten op Pol Pot als een soort almachtige moordlusti ge psychopaat", zegt Ashley. „On danks al het documentatiewerk dat de afgelopen jaren is verricht weten we eigenlijk schrikbarend weinig over hoe het veiligheidsapparaat van de Rode Khmer werkte en wie in fei te de meeste moorden heeft ge pleegd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2