13» Poliklinieken Holy dicht door acties Rotterdams iagblad Stankoverlast Elf Atochem Celstraf geëist voor langdurige ontucht Lintparkje moet Schiedams station bij centrum trekken SCHAT voert terug naar Schiedam in jaren zestig m it «k! il Personeel demonstreert donderdag in Den Haag Dief kipfilet aangehouden Pontverkeer rijdt voor niets om Vraagtekens by catering in Viaardingse stadhuis ROVS houdt vast aan een zwembad in de Broekpolder Meisje (13) mishandeld Meterkastkaart verspreid Boete voor benzinelek A'Jt.1 HJVI IJHJ .1 Waterweg Dinsdag 21 april 1998 Schiedam Een gaslekkage bij bet chemisch be drijf Elf Atochem in Rotterdam heeft gistermiddag dertig klachten over stankoverlast veroorzaakt. Bij de Milieudienst Rijnmond DCMR klaagden zowel Rotterdammers als Schiedammers over een naar aardgas ruikende lucht. Het lek ontstond in de rub beren veiligheidsafdichting van een ventiel. Daar bij kwam ethylmercaptaan vrij, een goedje dat on der meer gebruikt;wordt bij gewasbeschermings middelen. Volgens'een woordvoerster van de mi lieudienst was de stof niet gevaarlijk. De aardgas achtige geur komt van een speciaal luchtje, dat uit veiligheidsoverwegingen wordt toegevoegd om het gas 'ruikbaar' temaken. Vlaardingen/Schiedam/Maassluis Een groot aantal medewer kers uit de zieken- en verpleeghuizen in de regio leggen don derdag het werk neer om in Den Haag actie te voeren voor een betere CAO. In het Holy Ziekenhuis sluit een klein aantal poliklinieken in ver band daarmee. Het gaat onder meer om chirurgie, de kno- en de kinder-poli. Dat zijn poliklinieken waarvoor geen lange wachtlijsten zijn. Vandaag en morgen worden patiënten gebeld om hun af spraak met specialisten te verzet ten naar een andere datum of la ter op de dag. In het Sehieiand Ziekenhuis gaan alle poliklinie ken door. In overleg met de direc ties van beide ziekenhuizen is ge regeld dat de patiëntenzorg gega randeerd is. „Patiënten mogen jj absoluut niet de dupe worden. Maar de werkdruk is gewoon te hoog. Zo kan het niet langer. Als ze dan ook nog onze regelingen willen verslechteren. Er moet ge woon geld op tafel komen," stelt Nel Kester van het Viaardingse actiecomité duidelijk. De actiebereidheid in het Holy Ziekenhuis is groot. Kester wijst als verklaring op de strijd die vo rig jaar gevoerd moest worden om het ziekenhuis van de ondergang te redden na wanbeleid van het bestuur. Kester: „Dat is ons niet in de koude kleren gaan zitten." Aan een korte werkonderbreking deden vorige week al zo'n twee honderd medewerkers mte. Uit het ziekenhuis gaan donderdag in elk geval honderd mensen naar Den Haag, uit Het Zonnehuis on geveer dertig en uit de polikliniek in Maassluis worden ook demon stranten verwacht Vanuit Schie dam vertrekken zo'n vijftig men sen, onder wie personeel van het St. Joris Gasthuis en de Drie Maasstede. Achterstand M. Rook, directeur van het Holy Ziekenhuis, noemt de actie be grijpelijk gezien de achterstand m salarissen, de stijgende werk druk en het groeiend aantal pati ënten, „Ik gun het de medewer kers dat de actie slaagt. Daarom hebben we ook gekeken naar mo gelijkheden om zoveel mogelijk mensen vrij te maken en de basis zorg toch te garanderen." De ope raties afzeggen wasvoor Rook on aanvaardbaar. Datzelfde geldt voor afspraken bij polsklinieken met lange wachtlijsten, omdat de wachttijden dan nog langer oplo pen. Dezelfde mening is zijn Schie- damse collega drs. G. de Bey van het Sehieiand Ziekenhuis toege daan. Ook hier is in goed overleg geregeld dat het ziekenhuis door draait en medewerkers kunnen staken. Mike Aarts van het actie comité: „De acties leven erg in het ziekenhuis, maar de afdelingen en poli's draaien vanwege ziekte al op een minimale bezetting. Rotterdam/Schiedam Rechter S. J. van Klaveren had vanwege de ongeloofwaardigheid af en toe moeten glimlachen bij het doorle zen van de verklaring van de Schiedammer J. Q. M, S. De 46-ja- rige man stond gisteren terecht op verdenking van ontucht met twee zwakbegaafde, minderjarige jongens. Zijn verklaring stond volgens de rechter bol van woordjes als 'even, per ongeluk, ik wilde heteigenlijk niet, ik doe het alleen voor hen, want ik vond er niks aan'. Daar mee legde de verdachte, zo stelde de rechter, de schuld by de slacht offers, De Schiedammer zou tus sen 1 januari 1992 en 31 december 1996 een nu 19-jarige jongen die aan zijn zorg was toevertrouwd seksueel hebben misbruikt. Dat zelfde zou hij van mei 1996 tot en met mei 199? met een vriendje van de jongen hebben gedaan. S/gaf voor de rechter ook toe dat er iets was gebeurd, wat in zijn ogen heel onschuldig was begon nen. De jongen was na moeilijk heden thuis ingetrokken by S., een vriend van de familie. Toen de pleegzoon op een dag jeuk had aan zijn penis, had S. hem laten zien hoe hij die schoon moest ma ken. „Puur een lesje hygiëne dus," concludeerde rechter Van Klaveren met opgetrokken wenk brauwen. Na die eerste 'les' was het seksu eel contact doorgegaan, veelal on- Schiedam In een supermarkt aan de Schiedamse Lange Kerk straat hield de politie gistermid dag een 38-jarige Rotterdammer aan voor winkeldiefstal. De man had w"zo'n zeventig gulden aan kipfile' en een fles badschuim te hebbel) gestolen. der het kijken van seksfilms en volgens S. onder het motto van seksuele voorlichting. Ook de on tucht met het vriendje van zyn lo gé was volgens de verdachte 'niet bewust' gegaan en had slechts een enkele keer plaatsgevonden, „Heeft u nou wel goed gedaan aan dat aanschouwelijke onderwijs," vroeg Van Klaveren de verdachte. S. schudde zyn hoofd: „Ik ben hartstikke dom bezig geweest. Het had nooit mogen gebeuren dat ik mindeijarigen seksueel heb misbruikt." S. wijtte zijn ge drag aan zyn overmatige alcohol gebruik. „Ik was altijd aangescho ten, anders had ik wel helder kun nen denken." Sinds vorige zomer is hij gestopt. Volgens deskundigen is drank niet het enige probleem. De man zou onvolwassen zijn en een ont wijkende persoonlijkheidsstoor nis hebben. De kans dat S. zich nog eens aan minderjarige jon gens vergrypt, acht de psycholoog echter uitgesloten. Officier van justitie S. P. de Haas benadrukte de relatie verzorger kind, en het feit dat beide jongens vanwege hun verstandelijke han dicap sterk afhankelijk waren van de volwassene. „Hoewel de jon gens aangaven er niet van ge diend te zyn, is de verdachte door gegaan Gelet op de duur en de aard van het delict, maar ook op het blanco strafblad eiste de offi cier een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk en begeleiding van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. De zes maan den mogen omgezet worden in een werkstraf. Dat is ook in de ogen van advocaat A Roelofs een passende straf. Een lange voorwaardelijke straf zou daarnaast als stok achter de deur dienen om zyn cliënt te dwingen tot professionele hulp. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Daarom kunnen er minder men sen mee naar Den Haag." Mocht de demonstratie niets opleveren, dan zullen in het Schiedamse zie kenhuis vooralsnog ludieke acties volgen. In de hal van het Holy Ziekenhuis en in de poliklinieken liggen sinds gisteren handtekeningen lij sten klaar waarop men zijn soli dariteit kan betuigen. In het Sehieiand Ziekenhuis kan dat binnenkort ook, Aarts: „Het krij gen van een goede CAO is niet al leen ons probleem, maar ook voor de toekomst belangrijk. Het is nu al moeilijk om mensen voor een baan in de zorg te krygen. De loonsverhoging is belangrijk om ons beroep te profileren." Rozenburg/Maassluis Het was vanmorgen duidelijk rus tiger dan op andere ochtenden, op de pont tussen Rozenburg en Maassluis. „Ik heb de hele ochtend geen vrachtwagens gezien," zegt bedrijfsleider A. de Jong. „Ik denk dat veel au tomobilisten uit voorzorg zijn omgereden," Voorzorgsmaat regelen die, achteraf, voor niets blijken geweest Vanwe ge een defect aan een cylinder kon één van de kleppen niet meer omlaag, zodat dat de pont steeds een halve slag moest draaien voor hij kon aanleggen aan één van de beide oevers van de Nieuwe Waterweg. Na dat het mankement gistermid dag werd ontdekt, bestond de vrees dat dit in de ochtendspits tot vertraging en het mogelijk uitvallen van diensten zou lei den, Maar om tien uur vanmor gen, vier uur na de eerste af vaart, voer de pont nog steeds volgens de dienstregeling elke twintig minuten heen en weer. Juist door de relatief stille och tendspits heeft het defect niet tot vertragingen geleid, ver klaart De Jong. „Die draai is zo gemaakt, dat kost nauwelijks extra tijd. Maar dat komt ook doordat het niet echt druk was,'' De nieuwe afdiehtings- ring voor de klep is gistermid dag besteld en wordt vandaag bevestigd. Pontbaas de Jong verwachtte vanmorgen dat 'zijn' vaartuig tijdens de repa ratie gewoon zou kunnen door varen. De woningen en bedrijfjes aan de waterkant van de Overschiessestraat zullen In de plannen van gemeente en RETmoeten wijken voor de aanleg vande nieuwe tram route en een parkje. FotoRoeiDp- SchiedamLangs de Overschies sestraat moet een smal parkje ver rijzen dat een verbinding slaat tussen de binnenstad en het NS- station Schiedam Centrum. De groenstrook moet in één oogop slag duidelijk maken dat het hier om de route naar het centrum gaat. Doordat het hier op het mo ment aan ontbreekt, is er geen en kele oriëntatie op de binnenstad. Mensen die niet bekend zyn in Schiedam en het station uitlopen, moeten maar radon hoe ze in het centrumkomen. Het plan voor het parkje langs de Schie vloeit voort uit de Tram Plus plannen van gemeente en RET. De twee partners hebben enige tijd geleden de voorkeur uitgesproken voor een tramver binding door de Overschiesse straat naar het station Schiedam Centrum. Dit station wordt hoofd knooppunt voor het openbaar ver voer in het noordwestelijke deel van deze regio. Trein, metro, bus en tram zullen hier samenkomen waardoor optimale overstapmoge lijkheden ontstaan. Om dit mogelyk te maken moet de tram een andere route gaan rij den dan de huidige die voert over de 's-Gravenlandseweg. De ge meente en de RET hebben sterke voorkeur voor een route door de Overschiessestraat omdat dit uit stedenbouwkundig oogpunt het beste zou zyn. Om het plan moge lijk te maken, zal echter wel idle bebouwing aan de Sehiekant van de straat moeten verdwijnen. Het gaat hierbij om elf woningen en verschillende bedrijfjes die zyn gehuisvest in de schuren en lood sen aan de waterkant. De ge meente zal hiervoor verwerving en onteigeningsprocedures moe ten opstarten. Openheid In de plannen van de gemeente wordt de trambaan zo dicht moge lijk tegen het straatgedeelte aan gelegd. De ruimte tussen tram rails en Schie die dan vervolgens overblyft wordt ingericht als parkje. Daarbij moet niet worden gedacht aan veel en grote bomen. De gemeente wil de nieuwe open heid van de plek namelijk bewa ren. Een beplanting met een paar bomen, lage struiken en gras past dan ook beter in deze visie. Door de openheid blijft ook het zicht op het water intact. De le vendigheid van de route van sta tion naar centrum wordt dan nog verder versterkt door het laten af meren van historische schepen bij het parkje. Daarbij moet wor den gedacht aan de schepen die in de Lange Haven liggen. De groene, duidelijke route van station naar centrum moeteen be langrijke bijdrage leveren aan de opwaardering van de Schiedamse binnenstad en vooral aan de sta tionsomgeving. „De eerste indruk van een stad doe je op als je het station uitloopt," zegt steden bouwkundig medewerker van de gemeente P. Bohré. „Het station is de entree van de stad. Op dit moment is die indruk maar matig, en dan druk ik me voorzichtig uit. Er is op het moment geen enkele oriëntatie op de binnenstad. Je komt het station uit en daar sta je dan. Met de bouwplannen van het nieuwe station wordt dat veran derd. Zo komt dc ingang op een andere, beter plek. Maar daarmee heb je nog geen duidelijke relatie met de binnenstad gemaakt. Daarvoor heb je die wandelroute langs de Overschiessestraat no dig. Het groen voert je in feite vanzelf naar de binnenstad." Vlaardingen De catering in het Viaardingse stadhuis houdt sinds de recente bezui nigingen de ambtelijke gemoe deren flink bezig, volgens het personeelsblad Ter Zijde. Re den voor Groenlinks om schriftelijke vragen te stellen aan burgemeester en wethou ders. Volgens de partij zijn er veran deringen doorgevoerd die niet met de gemeenteraad zijn af gesproken. Zo is er een over eenkomst gesloten met een ex tern cateringbedrijf dat de ad ministratie, de inkoo p ?n oplei dingen en stages verzorgt én advisee* over ontwikkelingen indebianche. GroenLinks vraagt het college van b en w of het op de hoogte was van de inschakeling van het externe bedrijf en waarom dit tegen de afspraak met de raad in toch is gebeurd. Ook wil de party weten wat die in schakeling precies inhoudt, vooral op personeelsgebied. Verder vraagt GroenLinks wel ke maatregelen burgemeester en wethouders willen nemen nu blijkt dat tegen de uitdruk kelijke wensen van de ge meenteraad is gehandeld. Al tijdens de installatie van de gemeenteraad vorige week liet GroenLinks weten dat het col lege naar rijn idee het richt op de gemeentelijke organisatie verliest. Zeker nu het aantal wethouders van vier naar drie is teruggebracht en besturen -\f stand de regel wordt „Dat ,rkt in de hand dat de dien sten ongecontroleerd hun ei gen koers gaan varen. Naar de mening van GroenLinks kan *n mag dat het geval niet zyn. Iet personeel van de verschil lende diensten moeten er op zijn minst van op aan kunnen dat de maatregelen die niet al tijd even populair zijn, uitge vaardigd zijn door het college en gedragen wórden door een meerderheid van de raad," schrijft fractievoorzitter Ben van der Velde het college.ln de gang van zaken by de catering ziet hy hetbewys dat beslissin gen van de raad en ook de com missie genegeerd worden en door de diensten een eigen be leid wordt doorgevoerd. In het personeelsblad Ter Zij de staat nadrukkelijk geschre ven dat de veranderingen een gevolg zijn van een coüegebe- sluit „Dus reageer je eventue le onvrede betreffende de wij zigingen daarom niet af op on ze medewerk(st)ers van de Ca tering." Vanwege de bezuinigingen 'is onder meer het aantal perso neelsleden teruggebracht van twaalf naar acht mensen en zijn er koffieautomaten ge plaatst. De meest in het oog springende verandering is vol gens Ter Zijde dat er niet lan ger broodjes op bestelling wor den gemaakt. Het aangepaste assortiment staat nu in vitri nes bij een uitgiftebalie, Het personeelsblad stelt dat er een overeenkomst met het externe bedxij f i s gesloten om de Facili taire Dienst nu en in de toe komst te helpen bij een goede manier van cateren. Door Mariëtte Olsthoom Schiedam In de nieuwe open luchtvoorstelling van SCHAT gaat het over Schiedam in de ja ren zestig. Een stad in ontwikke ling. Een gemeentebestuur dat kiest voor afbraak en nieuwbouw. En daar lijnrecht tegenover een groep jongeren, die kiest voor be houd en actie voert. Alles verandert. Via de televisie komt het wereldnieuws de huis kamers binnen. De jeugd gaat zich anders kleden, kamt het haar achter de oren of laat het juist groeien. En by snackbar de Blue Bell aan de Nolenslaan vechten de vetkuiven elke zaterdagavond tegen de Beatle-jongeren. Breken vertelt het verhaal van twee broers uit een katholiek ar beidersgezin in het uit de grond gestampte Nieuwland. De één houdt van rock 'n roll, gaat trou wen en droomt van een nieuw bouwwoning in Groenoord. De an der houdt van de Beatles, dem< streert tegen de sloop van de Brandersbuurt en werkt aan een toekomst als ingenieur. Wim en Hans Houtzager, twee broers uit Schiedam die een totaal andere weg inslaan en met elkaar in con flict komen. De voorstelling over de roerige ja ren zestig in Schiedam is alweer de vyfde openluchtproductie van SCHAT. In 1988 begonnen bij de ruïne met 't SPUL van Joncker Franssen Oorloch, de stryd tus sen Rotterdammers en Schiedam mers. Tien jaar later staan de ruim honderd amateurspelers na voorstellingen als 'n Brandende Kwestie, het meer serieuze 't Wee van Frangois Haverschmidt en Verduisterd, op 7,8,9 en 10 mei op het plein van het Stadserf. Steeds met de bekende SCHAT-formuJe: professionals begeleiden ama teurs. Echter niet zoals voorheen begonnen met een historisch the ma, maar met een locatie als uit gangspunt. Afbraak Schiedam met z'n jarenlange tra ditie van bouwen en breken. Nieuwbouwplannen waar ai tij den over wordt gesproken, maar in de kast blijven liggen. De link van stadsvernieuwing naar af braak was al snel gelegd, vertelt voorzitter Rene van der Most van SCHAT-produeties. „In de jaren zestig is het slopen begonnen. Bo vendien bleek dat een heel inte ressante tijd te zijn: de jeugdcul tuur komt op onder invloed van de Beatles en de Rolling Stones, er ontstaat zelfs een heuse pro testbeweging. De overheid besluit tot afbreken en komt daardoor in conflict met een groep jongeren. Het waren roerige tijden waarin een verandering plaatsvindt van denken en een verandering van cultuur. En dat is natuurlijk altijd een prachtig thema voor een thea terproductie." Om een beeld te krijgen van Schiedam in de jaren zestig voer de tekstschrijver Bernard Brede re gesprekken met journalisten en historici uit die tijd, zoals Han van der Horst en Hans van der Sloot. Volgens voorzitter Van der Most is juist een thema als de 60'er jaren een uitdaging omdat zoveel mensen deze periode be wust hebben meegemaakt. „Dat is de toets of in het stuk goed wordt weergegeven wat zich m die tijd heeft afgespeeld." Het theater, de muziek, de belich ting, de beeldprojeeties op grote schennen aan beide kanten van het verspringende podium en de vaak bonte kleding moeten de ja ren zestig doen herleven op het Stadserf. Een periode van breken, letterlyk, maar ook van een breuklijn in de tijd. Kinderen die het ouderlijk huts verlaten en hun eigen weg gaan. Zich afspelend in een decor van beton met een enor me kerkdeur, twee hoge zuilen en een bewegende wand. Volgens de corontwerper Eric Goossens heel basis met weinig requisieten. Het is aan de jaren zestig kostuums van Betty Prins om de sfeer te ma ken. Breken. Schiedam in de jaren zestig is op 7, 8, 9 en 10 mei te zien op het Stadserf van Schie dam. Kaarten kosten 15 gulden en zijn verkrijgbaar bij het The ater a.d. Schie (2467461), waar SCHAT in oktober met Peer Gynt op de planken staat en de VW (4733000). Vlaardingen De leden van de Rotterdamse Ontspannings Ver eniging Shell (ROVS) hebben nog geen standpunt ingenomen inza ke de verhuizing van sportpark De Vjjfsluizen naar een nieuwe lo catie in de Viaardingse Broekpol der. De ongeveer 450 leden kwa men gisteravond tot de conclusie dat eerst duidelijkheid moet ko men wat de gemeente Vlaardin- gen en de directie van Shell van plan zijn. Beide zijn wel voorstan der van een muïti-funetioneel sportcomplex in de Broelpolder, maar concrete zaken als financiën zijn nog nauwelijks geregeld. Wel heeft projectleider Ron Steens van de directie van Shell Pemis toestemming gekregen om verder te onderzoeken of een mul- ti-functioneel sportcomplex in de Broekpolder haalbaar is. Een stap in de goede richting is ook dat burgemeester en wethouders de Broekpolder in het nieuwe be leidsprogramma hebben opgeno men; rij het in vage termen. Ook tegen de plannen van Ron Steens stond het gemeentebestuur niet afwijzend. Volgens de leden van de ROVS is het nog steeds niet duidelijk wel ke sportclubs in Vlaardingen naar de Broekpolder gaan. Pas wan neer dat bekend is kan een inte gratie met de sportafdelingen van de ROVS tot stand worden ge bracht. De meerderheid van de RQVS-leden is er groot voorstan der van dat in de Broekpolder in elk geval een zwembad komt. De gedachten gaan uit naar een zwembadje waarin iedereen kan recreëren zoals op De Vyfsluizen het geval is. De gemeente wil niet meer dan een pierebadje, omdat het anders een concurrent van De Ruik zou kunnen, worden. Volgende maand komen de leden vén <lé ROVS weeT bij elkaar om eenjtandpuntjrUeneraen. Vlaardingen—Een 13-jarig meisje uit Vlaardingen is gistermiddag zonder aanleiding door een twee tal jongens in het gezicht gesla gen. De Viaardingse was in de stadsbus gestapt en wilde gaan zitten, toen de jongens haar daar van weerhielden. Het meisje koos vervolgens een andere plek. Toen zy by een volgende bushalte aan de Viaardingse Van Hogendor- plaan wilde uitstappen, werd zij door de jongens de bus uitge duwd. Buiten sloeg het tweetal haar nog enkele malen in het ge zicht. Het meisje kon zich losruk ken en vluchten. Het duo achter volgde haar nog, maar ze wist te ontkomen. De jongens zijn nog niet gepakt RijnmondIn het hele Rijnmond gebied zal de politie morgen en overmorgen de zogeheten meter kastkaart huis-aan-huis versprei den, Uit onderzoek is gebleken dat een politiemedewerker ge middeld 10 minuten nodig heeft om het telefoonnummer van de bewoner van een pand of dat van diens familie of kenissen te ach terhalen. Een door de bewoner met zijn persoonlijke gegevens ingevulde kaart die in de meter kast hangt, kan by calamiteiten een zoektocht van de politie voor komen. Schiedam Een 54-jarige vracht wagenchauffeur kreeg vanoch tend vroeg aan de Schiedamse Brauwweg een boete van duizend gulden omdat zijn truck zo'n 259 liter dieselolie had gelekt. De chauffeur was op de avond er voor op de kruising van de 's-Gra- velandseweg en De Brauwweg er gens tegenaan gereden, waardoor de tank lek raakte. Hij was vervolgens naar een na burige rioolput gereden om te voorkomen dat de diesel op straat zou komen. Het wegdek en de ri oolput zijn later door een reini- gingsbedrijf van de dieselolie ont daan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3