14 Miljoenen in woonlastenfonds teit# ia m&f® Ér SS Scholieren nu al naar de stembus 'Na Berlijnse Muur mag stuk Kasteel niet ontbreken' 'Die grote kloof bij het sporten geeft te denken' Bedrijfsleven aan de slag met stedelijke vernieuwing 4 W W i&* %M li Van beschikbare 6,7 miljoen gulden is maar 2,6 miljoen uitgekeerd Jongeren maken de politiek duidelijk wat ze willen 3 Sparta-supporters zijn slopers voor en nemen hun herinneringen mee De Coolsii Plankgas met 't stedenbeleid Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 april 1998 Rotterdam Veei minder Rotterdammers dan gedacht maak ten in het afgelopen jaar gebruik van het woonlastenfonds. Uit een evaluatierapport blijkt dat de gemeente in het afgelo pen jaar 6,7 mihoen beschikbaar had voor de armste Rotter dammers, maar daarvan maar 2,6 miljoen gulden hoefde uit te keren. Dat is een gevolg van inkomensstijgingen voor vooral oudere Rotterdammers. Die tendens zet zich voort, waardoor in het komend jaar zelfs maar 360.000 gulden hoeft te worden uitgekeerd. Verantwoordelijk wethouder Meijer spreekt van een „opmerke lijke maar niet helemaal verras sende" ontwikkeling, die een ge volg is van door het rijk uitgevoer de koopkrachtreparaties, aanpas singen van de individuele huur subsidie en een gemeentelijk kwijtscheldingsbeleid. Wat er met de overgehouden miljoenen ge beurt, wordt tijdens de gesprek ken over de voorjaarsnota beslo ten, aldus Meijer. Het woonlastenfonds dient in de huidige vorm vooral een vangnet te zijn, een wapen in de door de gemeente beoogde armoedebe strijding. De armste Rotterdam mers, die na het krijgen van huur subsidie en bijzondere uitkerin gen, nog onder een aanvaardbare inkomensniveau verkeren, mo gen jaarlijks een beroep doen op het woonlastenfonds. De uitke ring uit dat fonds kan maximaal oplopen tot twaalfhonderd gulden perjaar. Nog maar een maand geleden be zorgde datzelfde woonlastenfonds wethouder Meijer politieke pro blemen. Bij de bespreking door de raadscommissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting van een 'aanzet tot een evaluatie van het woonlastenfonds' klaagden bewo ners, aangevoerd door wijkadi- vist Cock Nieuwenhuizen van de Bewonersorganisatie Vreewyk (BOV), over uitblijvende betalin gen. Sommigen -uiteraard niet bepaald de rijkste Rotterdam mers- klaagden over wachttijden van driekwart jaar. Raadsleden reageerden verongelijk^ en rie pen Mejjer tot de orde. Hij diende gauw aan te geven hoe dit had kunnen gebeuren. Dat deed hij- Even leek het dat de corporaties treuzelden met uitbe talen, maar gauw kwam uit dat voor die betalingen noodzakelijke beschikkingen op de burelen van de dienst Stedebouw en Volks huisvesting langer dan nodig ble ven liggen. Meijer nu: irDe dS+V heeft zich destijds verkeken op het verwerkingstempo. Dat zal nu niet meer gebeuren." Meijer verwacht veel van reeds door de dienst voor het komend jaar aangekondigde maatregelen. Om een en ander organisatorisch beter dan voorheen te laten verlo pen wordt een koppeling tot stand gebracht tussen de dS+V en de verhuursystemen van de corpora ties. Bovendien worden zoge noemde kanskaarten ontworpen, waarop huurders vrij duidelijk kunen zien wanneer ze wél en niet in aanmerking komen voor een uitkering uit het woonlasten fonds. Daarbij denkt de dS+V te kunnen profiteren van de dit jaar opgeda ne kennis. Veel huurders, die dit jaar een uitkering uit het fonds kregen, zuilen volgend jaar weer een goede kans krijgen geld te ontvangen. Kerstgratificatie De bedachte maatregelen moeten ervoor zorgen dat dit jaar tijdiger dan in het afgelopen jaar -het 'woonlastenjaar' loopt van juli tot juli'- uitgekeerd kan worden. De gemeente denkt tussen de 18 en 25 weken nodig te hebben om over aanvragen te beslissen. Meij er: „We hopen dat we voortaan een keer per jaar, zo rond de kerst als een soort 'kerstgratificatie' het hele bedrag kunnen uitkeren." De wethouder voorziet nog wel verwarring, doordat deze regeling niet echt spoort met de data die samenhangen met allerlei kwijt scheldingsregelingen. Wijkactivist Cock Nieuwenhui zen, die er eigenhandig voor zorg de dat de chaos rond het woonlas- tenfonds onlangs onder de aan dacht van de politiek kwam, is sceptisch over de aangekondigde maatregelen. Volgens de Vreewij- ker is de regeling nog steeds veel te onduidelyk voor de bewoners. Bovendien gelooft hij niet dat alle Rotterdamse corporaties in staat zullen zijn voor een bijdrage uit het fonds in aanmerking komen de bewoners op hun mogelijkhe den te wijzen. „Ik ken corporaties die met eens m staat zijn om men sen te helpen een bezwaarschrift op te stellen," aldus Nieuwenn- huizen. Voldoende Overigens is de gemeente in grote lijnen tevreden over de werking van het woonlastenfonds. „De vangnetfunctie" is voldoende tot zijn recht gekomen," zo staat in de evaluatie. Nog steeds is er een groep Rotterdammers die het fonds niet kent en er daardoor geen gebruik van maakt. Diezelf de mensen vragen ook geen huur subsidie aan. Bovendien zit een groep bewoners door een zeer la ge huur nog onder de huursubsi- diegrens, waardoor ze geen aan spraak maken op een uitkering uit het woonlastenfonds. In totaal kregen vorig jaar 6164 Rotterdammers geld uit het woonlastenfonds. Van 6591 men sen werd de aanvraag afgewezen. Nog 9702 aanvragen zijn er af te handelen, maar die zullen voor het overgrote deel kansloos zijn. De raadscommissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting praat volgende week woensdag over het woonlastenfonds. Middelbare scholieren kunnen, mits hun school meedoet, vandaag overal in het land stemmen. De schol ierenverkiezingen moeten duidelijk maken welke politieke partij favoriet is onder de jeugd. De stemhokjes zijn ook neergezet om de komende Tweede Kamerverkiezingen van 6 mei onder de aandacht van de jongeren te brengen. Het Wartburg College in Prins Alexander is een van de scholen die meedoet aan de actie. Er kunnen vandaag 370 leerlingen stemmen. Donder dag wordt de uitslag bekend gemaakt. Foto Nlefs van der Hoeven/Rotterdams l Rotterdam Het jeugdtheater Hofplein vormt de arena voor een grote ontmoeting van jongeren uit Amsterdam, Utrecht, Rotter dam en Den Haag met minister Melkert en Tweede-Kamerleden Verburg (CDA), Rabbae (Groen- Links) en De Vries (WD). De poli tici willen van de jongeren zelf ho ren op welke punten het jeugdbe leid van de rijksoverheid moet worden bijgesteld. Jeugdbeleid moet de komende vier jaar een ab solute prioriteit krijgen, zo heb ben het kabinet en de vier grote steden besloten. Hulpverlening, zorg, veiligheid, onderwijs, vrije tijd en werk zijn thema's die aan de orde komen in het Hofpleintheater. De sessie wordt gehouden op donderdag 23 april in de Benthemstraat. Er staat een hakblok klaar om slecht luisterende politici te 'ont hoofden'. En er is muziek: een korte break met de Dre-Ads rap- act. Tussendoor gaat het er seri euzer aan toe. De landelijke politiek wil meer werk maken van jeugdbeleid en tast af welke raakvlakken er zijn met andere beleidsterreinen. Doel is een integrale aanpak, waarbij vooral ook de gemeente besturen betrokken moeten zijn. Door John Bunte Rotterdam Het zweet gutst van zijn voorhoofd. De werkhand- schoenenbieden niet echt soelaas bij het wissen. Maar het is het 'm waard. Leo Verheul heeft zijn zin nen gezet op een paar banken van de eretribune van Het Kasteel „Dus heb ik maar even een motor- zaag gehuurd. Voor zestig gulden weetje alles," En heb je alles wat je wilt. En dat is voor sportjournalist Verheul een van de banken op de eretribu ne. En dan speciaal de bank waar zy n vader Piet afgelopen zaterdag voor de laatste maal plaatsnam. De bank op de tribune die in 1916 door zijn. overgrootvader werd ge bouwd. De motomaag maakt een hels ka baal en doet verwoestend werk. Als er dan toch moet worden ge sloopt dan maar door een nazaat, had de aannemer wellicht nog- eens bedacht. Of doet Leo Ver heul voor hem. j JDie bank komt in mijn tuin. Dat is leuk wanneer mijn vader op vi site komt en het een beetje lekker weer is. Dan gaan we daar zitten en herinneringen ophalen." Eigenlijk had hij nog wel meer ge- wild. ,Jk had het 't mooist gevon den wanneer ik een kleine tribu ne in de tuin had kunnen bouwen. Maar ik heb met mijn buren al zo'n ellende gehad over de serre die ik wilde neerzetten dat ik dat maar achterwege laat." Morgen zullen de professionele slopers zich melden. Maar vooraf gaand daaraan, zo had oud-voor zitter en 'bouwmeester' Pe ter van der Burg beloofd, zouden supporters mogen 'shoppen'. Ei genlijk kon dat vandaag pas, maar wanneer je echt je zinnen op iets hebt gezet dan wacht je na tuurlijk niet tot dat moment. Dus meldde men zich gisteren al. Spelershome Het bracht Sparta-medewerkers soms enigszins in verlegenheid. Zo was Pim Graute zondag al be gonnen om enkele banken van de ereloge in vei ligheid in te brengen, die hij straks in het nieuwe spelershome wil onderbren- - gen. Gister middag struinde een jongeman ook die plekken af. Hij stond doodgemoedereerd alle naam plaatjes eraf te trekken en depo neerde die in zijn linnen tas. Graute ziet het. „Laat dat eens Daar heb jij helemaal niks aan Voor je die bordjes meeneemt wil ik ze eerst allemaal zien. Daar zit ten dingen met bijzondere waarde voor de vereniging tussen. En jij gooit de boel waarschijnlijk over een jaartje weer weg. Daar komt niks van in." Even later. ,Je moet zo opletten. Bordjes met namen waar dat joch nog nooit van heeft gehoord En toch wij ie het. meenemen. En wij kunnen er zoveel leuke dingen meedoen." Graute wil twee banken opnieuw opbouwen in het spelershome en daar de bordjes van tal van promi- Leo Verheul heeft zijn zinnen gezet op een paar banken van de eretribune van Het Kasteel JDie bank komt èn mijn tuin. Dat is leuk wanneer mijn vader op v'^-ste komt. Dan gaan we daarzitten en herinneringen ophalen.' Foto Peter de jongcorvos Zij: „Ja, maar daar hebben we ook niet meer op gezeten hoor. Sinds die tijd staan we achter het doel." Door Kor Kegel Den Haag—Zévenhednjven particuliere "organisaties- gaan zich gezamenlijk stortéri'öp de sted^keyemeuwmg.Ze gaan de mtdagirigaah om teilen' hoe zij met hun bedrijfevoering een optimalehljdrage kühnéri'leve- ren aan het oplosseri vaH'maat- ..schappelijkeproblemen:^^.^- „Pe overheid heeft'hns'Uitge daagd. Dat nemen we serieus. Maar, we merken wel dat menig gemeente nog aan hetideemoet wennen dat ze "hierbij iets aan het bedrijfsleven kan hebben," zei Ahold-woordvoerder R.E.F.A. Crassee gisteren op een symposium over het grote- stedenbeleid in Scheveningen. Vandaag tekenen, de zeven pri vate organisaties een startdocu ment, waarin ze.htm intenties vastleggen. Het gaat om Blok ker, McDonald's, Postkantoren BV, hef Bouwfonds Nederland se Gemeenten, de Nederlandse Ahold-formules (Albert' Hèyn, Gall& Gall, Etos, Jamin), Woon zorg .Nederland en Vesteda (voorheen ABP, met steun van uit de .nieuwe koepel van wo ningcorporaties). Zij richten vandaag het overlegplatform Stedelijke Vernieuwing op: Volgens Crassee is het platform voortgekomen uit eeri'nëtwerk van ondèmeraers die geïnspi reerd zijn door.het grote-steden beleid (GSB). „Het besef breekt door dat er iets aan de hand is in de steden. Daar gebeurt iets. En daar hebben we belangen- Dus daar moeten we bij zijn "..aldus Crassee in een toelichting. Stedèlüké. vemièuwmgv staat 1 voor 'een wijkopbouw die spoort met de stedelijke behoeften. De bedrijven rien dat daar ook voor: economie een plaats is. Hun in-; i tentie is om bij de'selecffe van'. personeel rekenicg'te houden met werklozen in de buurt, maar ook om op andere wijzen bij te dragen aan de wijk- en buurtopbouw. Gemeenten als Enschede en Groningen hebben uitgespro ken positief gereageerd Ook in de Rijnmond zijn er zeer be langstellende gemeenten, 'al heeft Crassee het idee dat het beleid nog handen en voeten moet krijgen. Volgens Smulders, directielid van de Ra bobank in Rotterdam, is er veel meet cohesie nodig tussen de- overheid en het bedrijfsleven. Het viel Smulders op dat het symposium vooral door amfete- naren en gemeentebestuurders werd bijgewoond, terwijl er slechts dne bedrijven acte de' présence gaven: Ahold,1 de Kon--" mar en de Rabobank: Bedrijfs- betrokkenheid bij 'de maat- - schappij kan volgens hem ster ker gestimuleerd worden door rijks-en lokale overheid. nente Spartanen op t V' Anderen willen zelfs r on dernemen om hun men weer op de nieuwe tribune le krij gen. Zodat ze weer op dezelfde manier kunnen zitten, Spartanen houden van historie. Graute is niet de enige die alert moet b1 f*n. Een andere Sparta- medev. r ziet iemand onder de Kasteel-tribune vandaan komen met een grote ingelijste foto. „Ze zeiden dat het mocht," klinkt het verontschuldigend nadat hij van afstand tot de orde is geroepen. De foto gaat terug. „Maar dan wil ik wel een ander mooi souvenir hebben," moppert de supporter. „Neem maar een stukje gras mee om op je kop te plakken," is de re actie." De supporter later: „Shit, zeg. Er hangen hardstikke mooie spul len. In de perskamer al helemaal. Maar daar kom je nu niet meer binnen. Maar waarom laten ze ons nou niet gewoon. Wij zijn toch de echte supporters? Wij zijn er al tijd. En dan lopen ze nou zo lullig te doen." Even verderop staat het echtpaar Ponsen bij de Kasteel-tribune. Hij zit, zy hanteert de videocamera. „Vijftig jaar geleden zat mijn va- rh-r hier. Ik later ook." Maar, dt ingebracht, die kuipstoel- waren toch helemaal niks? En die kwamen nog uit de Kuip ook. Het is opvallend. Terwijl overal rond het veld mensen op zoek zijn naar aandenkens blyven cüe stoeltjes onaangeroerd. Er is er nog met eentje weg. Hooguit wor den er wat foto's van gemaakt. Want dat gebeurt dezer dagen ook volop. De laatste beelden van het Sparta-stadion in de oorspronke lijke staat. Meneer Ponsen komt weer langs. Fr<i zeult een bord mee met c o 'Broodje met rook vorst 3,56'. Hteft hij daar speciale herineringen aan? „Nou ja, ik heb er ge noeg van op." Voor het mooie is hij net te laat. Want een kwar tiertje eerder verliet een man al het Kasteel met de pan waarin die worsten warm werden gemaakt. Ondertussen worden de tribunes verder 'ontmanteld'. De reclame borden gaan er al af. Waarschijn lijk morgen wordt het grove ge schut ingezet. En moet bijvoor beeld de jongenstribune eraan gaan geloven Dan kan het best nog weieens wat drukker gaan worden. Want me nigeen wil een stukje beton daar van hebben. Omdat ze er als kind jaren achtereen op stonden bij thuiswedstrijden van Sparta. Een supporter: „Ik heb een stukje van de Berlijnse Muur. Dan zal ik toch zeker ook iets moeten hebben van het Kasteel? Dat mag dan echt niet ontbreken." Rotterdam Erasmus-prof. dr. Jan Willem Duyvendak en de zij nen wilen zich niet uitspreken over de vraag of al dan niet 'apart' sporten wenselijk is. Ze gingen het onderzoek in met een 'open blik'. Gauw bemerkten ze dat on dervraagde autochtonen en al lochtonen in grote meerderheid van mening waren dat gemengd sporten te allen tijde moet worden nagestreefd. Duyvendak: „Maar dat gebeurt dus niet. Er blijkt een grote kloof te liggen tussen hoe mensen den ken over apart sporten en wat er feitelijk gebeurt Dat geeft te den ken. Allochtonen sporten dus met een kwaad geweten. En autochto nen vragen zich ook met af waar om ze vooral in de eigen groep aan sport doen." Conclusies De onderzoekers durven geen al te harde conclusies te trekken. In deze fase van het onderzoek is nog niet bekend hoeveel allochto nen in de afgelopen jaren op wel ke manier aan sport zijn gaan doen. „Maar de van oudsher 'zwarte' clubs - met bijvoorbeeld vrijwel al leen Turkse. Surinaamse of Kaan- Verdische leden - blyven gewoon bestaan. En je ziet ook nieuwe clubs ontstaan. Het lijkt dat veel allochtonen op jonge leeftijd bij een autochtone club beginnen om jaren later alsnog te vertrekken naar een 'allochtone' verem Volgens Duyvendak gebeurt ook het ongeorganiseerd sporten vooral apart. De 'bijzonder hoogleraar in de we tenschappelijke grondslagen van het opbouwwerk' heeft het idee dat allochtone groepen vooral moeite hebben met de vereni gingscultuur op de sportclubs. Hij denkt bijvoorbeeld aan de oer- Hollandse sfeer in de sportkanti nes - inclusief wagenwielen, An dre Hazes en tafelkleedjes - en aan de traditie om als mannen on der elkaar na de wedstrijd geza menlijk onder de douche te gaan. Die laatste gewoonte is in strijd met de wetten van de islam, die voorschrijven dat de schaams treek niet in het openbaar aan an deren getoond mag worden. Duyvendak denkt dat het pro bleem ook aan de kant van de au tochtone sporter ligt. Die zegt dat 'gemengd sporten' een groot goed is, maar vraagt wel dat zijn team genoten van buitenlandse komaf de autochtone cultuur overne men. Duyvendak: „Sport verbroe dert op het veld. Maar sport is meer dan de wedstrijd. Dat ver broederen hoort ook voor en na de wedstrijd te gebeuren. Want mis schien zit die gewaardeerde team genoot na de wedstrijd wel alleen aan een tafeltje in het clubge bouw." Verwachtingen Duyvendak wil maar aangeven dat sport niet van nature zorgt voor de integratie v«m verschillen de bevolkingsgroepen. En hij pleit voor 'bescheidener ambi ties'. „Er wordt te veel druk op sport ge legd. De sport bezwijkt aan die verwachtingen. Als de integratie op andere terreinen minder slaagt, waarom zou het in de sport dan wel kunnen? Ik vind het steeds minder vanzelfsprekend. Je kunt er natuurlijk wel voor kie zen om sport heel nadrukkelijk te gebruiken als een middel om inte gratie na te streven. Maar dan moet je forceren. Zoiets als een clubcultuur moetje dan dus ver anderen. De principiële vraag is dan wel: 'Mag je als overheid de mensen proberen te sturen tij dens hun vrije tijdsbeoefening? Maar al voordat hij aan het beant woorden van die vraag toe komt, vraagt Duyvendak zich af of er uitsluitend nadelen zitten aan 'apart' sporten. Aan het echt be antwoorden van die vraag hoeven we volgens Duyvendak niet eens toe te komen. Hijzelf vindt name lijk niet dat er heel veel nadelen zitxen aan het 'apart' sporten van bevolkingsgroepen. Het ideaal van 'gemengd sporten' komt, vindt hij, voort uit een bepaalde opvatting over mulücultuiaiiteit. „Uit angst om te discrimineren zien we ook de leuke verschillen niet meer. We worden geacht kleurenblind te zijn, maar is dat niet een zeer pover ideaal?" Hij keurt de behoefte om in de ei gen groep te sporten bij voorbaat zeker niet af. „Mensen zoeken nu eenmaal mensen op die op hen lij ken. Dat is een normale groepslo- gica, zeker in de sport. Een team spirit vereist een bepaalde homo geniteit. Daarom zie je door de ja ren heen bijvoorbeeld ook dat al lerlei groepen, bijvoorbeeld ho moseksuelen, bij dezelfde clubs spelen." Hij kent de bewering dat puur al lochtone teams aanleiding kun nen zijn tot te verfoeien nationa listische uitingen, maar vindt dat het gevaar wordt overschat. „Teams hebben altijd een eigen identiteit. Een teamgevoel hoort er ook te zijn. Het gaat alleen maar om de mate van het wjj-ge- voel Bovendien heeft dat niet eens zoveel met nationaliteit te maken. Je kan ook een Hillesluis- of Spangen-gevoel hebben." Duyvendak heeft in het verleden het zijne gedacht over de ophef die ontstond na vermeende zwart- wit-tegenstellingen in het Neder lands voetbalelftal. Dat een be ruchte krantenfoto - waarop te zien was dat de gekleurde Neder landse voetballers een eigen eet tafel hadden en de 'witte' spelers aan twee andere tafels zaten - zo veel beroering veroorzaakte, heeft hem verbaasd. „Want je ziet toch overal in de maatschappij dat sommige mensen naar elkaar toe trekken omdat ze dat prettig vin den. Het zou alleen erg zijn als dat uit discriminatie voortvloeit." Het Grote-stedenbeleid kan in de tweede versnelling worden gezet. Het gaat de goede kant op, maar nu moet het tempo omhoog om al le ideeen om te zetten in daden. Niet het minst belangrijke effect van het Grote-stedenbeleid is dat het geloof in de samenlevingsop bouw is teruggekeerd. Er kan een halt worden toegeroepen aan ver loedering en verpaupering. Met een krachtenbundeling van rijks overheid, gemeenten en maat schappelijke organisaties kan de problematiek van achterstands wijken stevig worden aangepakt, zodat ze er warempel bovenop ko men. In heel Nederland stikken bewoners, scholen, wijkcentra, ondernemers en de lokale over heid van de plannen om de woon omgeving te verbeteren en de ste delijke economie nieuw leven in te blazen. De ideeën versterken elkaar. Een vliegwielfunctie, zei Jacob Kohnstamm gistermiddag in het Scheveningse Kurhaus. De staatssecretaris van Binnenland se Zaken vergeleek het GSB, het Grote-stedenbeleid, om die reden met de Marshall-hulp na de Twee de Wereldoorlog. Het ging niet eens om wereldschokkende be dragen. Maar het effect op de we deropbouw was gigantisch. Zo is ook gedurende de eerste drieën eenhalf jaar van het GSB met re latief weinig middelen toch veel bereikt, aldus Kohnstamm. Het ministerie van Binnenlandse Za ken had er een symposium aan gewijd en het was net een eerste afscheidscadeautje voor de staats secretaris, die na de verkiezingen de politieke luwte opzoekt. „Over de doden niets dan goed, daarom is iedereen natuurlijk zo aardig over het stedenbeleid," zei hij met een gezond gevoel voor zelfspot Maar de probleemwijken merken er nog veel te weinig van. Kohn stamm zelf begon erover. Hij liet belangrijke boodschappen achter voor het nieuwe kabinet. Meer geld uiteraard, meer contracten over inschakeling van langdurig werklozen, meer kansenzones (hij noemde het stimuleringsgebied Waalhaven-Zuid bij Charlois als positief voorbeeld van werkgele- genheidsbevordering), maar voor al ook noemde Kohnstamm: de koppeling van achterstandsbeleid aan economische structuurver sterking. Een winnende kaart. Achterstandsbestrijding en eco nomische maatregelen hebben el kaar nodig, het een zonder het an der zal minder effect opleveren, waarschuwde Kohnstamm. Het GSB is daarom zo'n aardig ver volg op de sociale vernieuwing ge worden omdat er het stimuleren van stads- en wijkeconomie bij werd gehaald. Het staat nog in de kinderschoenen. Veel gemeenten klagen dat andere ministeries het wel erg veel aan Binnenlandse Zaken overlaten om er een succes van te maken. Op het symposium klonk gisteren vooral kritiek op Economische Zaken; dat ministe rie staat nogal eens op de rem. De Rotterdamse wethouder Hans Si mons klaagde op het symposium dat subsidies voor toeristische ontwikkeling worden ingetrok ken, juist nu hier volop kansen liggen voor het sociaal-econo misch herstel. Simons zei dat een paar jaar GSB tot een andere mentaliteit heeft geleid. Vier jaar geleden hoorde je geen enkele deelgemeente in Rot terdam over economie. Het kwam in hun takenpakket niet voor, het leefde met. En nu is elke deelge meente actief bezig met relatiebe heer met duizenden onderne mers. Eerherstel van winkelstra ten, bevordering van etnisch on dernemerschap, het aantrekke lijk maken van gehouwen als be drijfspand, Simons noemde bin nen drie minuten op (knap voor zijn doen) wat er zoal gebeurt. Het bedrijfsleven in Nederland raakt gaandeweg geïnteresseerd: er liggen kansen. Zoals een neer waartse spiraal slecht is voor de werkgelegenheid, zo heeft sociale vooruitgang positieve prikkels op de economie en dat beginnen steeds meer ondernemers zich te realiseren. Terecht maakte de voorzitter van een wijkraad in En schede de opmerking dat bewo nersparticipatie dé succesfactor van het stedenbeleid is. Klopt. Maar ook is het zo dat het zonder de extra ecu's en guldens van dc Europese Unie en het kabinet niet zo snel was gelukt om de 'moeilij ke' gemeenten een zelfvertrou wen terug te geven. Het stedenbe leid is een verhaal van intensieve samenwerking. En nu in de twee de versnelling? Nee, plankgas!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4