7 Catastrofe van ongekende omvang dreigt in Zuid-Sudan Blair wekt woede met deal over kernafval Officiëuze recordhouder gestorven Cuba troeft Amerikanen af in Mensenrechtencommissie Vaclav Havel krijgt nu ook snede in luchtpijp Jeltsin overlegt met parlement over crisis Franse ex-premier: 'Wij waren de enigen die iets deden in Rwanda' Oplossing voor '2000-probleem' Reparatie aan de MIR Geheime gang kantoor Stalin Venetië elke dag onderwater Klap voor Lichtend Pad 25 Jaar voor BBC-interview Politiemannen: 5,5 jaar cel Vreeo dat Schotland nucleaire dumpplaats wordt Erectietlepil blijkt daverend succes Rotterdams Dagblad Woensdag 22 april 1998 Sofia Bulgaarse computerdes kundigen hebben de oplossing voor het millenniumprobleem. Dit heeft het hoofd van het Natio- i nale Laboratorium voor Compu tervirussen, Evgeni Nikolov, be- j kendgemaakt. Het laboratorium, dat even armlastig als inventief is. is niet van plan zijn kennis gratis met de Bulgaren te delen. Het lab i houdt zijn vondst geheim be- halve voor klanten die met dollar- j biljetten wapperen. Met het 'mil- j lenniumprobleem' wordt het ver- I schijnsel bedoeld dat computers i die jaartallen herkennen aan de 1 laatste twee cijfers by het aanbre- ken van het jaar 2000dat ze als 00 lezen, en verwarren met het jaar 1900 op hol zullen slaan of juist vastlopen. Moskou Twee Russische kos monauten hebben vanmorgen het ruimtestation MIR verlaten om een aandrijvingseenheid te be vestigen. Die moet helpen het sta tion in een zodanige positie te houden dat de zonnepanelen goed op de zon kunnen worden gericht. De werkzaamheden gaan naar verwachting zes uur duren. Het is al de zesde ruimtewandeling van beide kosmonauten deze maand. Moskou Tijdens renovatiewer ken in het Kremlin is een gehei me tunnel onder het voormalige kantoor van dictator Josef Stalin blootgelegd. De gang kan volgens het blad Troed door de toenmalige chef van de geheime dienst Beria zijn aangelegd om de sterke man van de Sovjetunie te bespioneren. Volgens Troed kon men in de tun nel elk woord in Stalins kantoor horen. Er bestaat in de archieven geen enkel document waaruit blijkt dat Stalin op de hoogte was van de geheime gang. Londen Het wereldberoemde San Marcoplein in het Venetië dreigt over vijftig jaar elke dag blank te staan. De stijging van de zeespiegel als gevolg van de ware- mere aarde vormt een serieuze bedreiging voor dit laagste punt van de Italiaanse stad. Nu al loopt het plein veertig tot zestig keer per jaar onder water. Dat stelt hoogleraar geografie Emdund Penning-Rowsell. De hoogleraar is tegen een peperduur plan van de Italiaanse overheid om de wa terhuishouding in de lagune van Venetië via beweegbare dammen te reguleren. Het is volgens hem beter om met de aanleg van na tuurlijke dammen de lagune vol ledig af te sluiten van de zee. Lima De tweede man van de Pe ruaanse terreurbeweging Lich tend Pad, Pedro Quinteros, is in de hoofdstad Lima gearesteerd. De president van Peru Fujimori zei dat „de rechterarm van de or ganisatie is geamputeerd" met de aanhouding van de linksradicale Quinteros, bijgenaamd Kameraad Luis. Sendero Luminoso of Lich tend Pad-beweging heeft Peru be gin jaren, tachtig in een golf van tereur gestort. Bangkok Een interview met de Britse BBC is de Birmese dissi dente San San op 25 jaar gevange nisstraf komen te staan. San San werd vorig jaar december aanvan kelijk met zeven andere leden van de Nationale Liga voor Demo cratie veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Toen zij niet in ging op de eis van de autoriteiten dat zij voortaan van politieke acti viteiten zou afzien, werd zij we gens het BBC-interview op grond van de Wet op Staatsgeheimen veroordeeld tot 25 jaar. Aydin Een Turkse rechtbank heeft zes Turkse politiemannen tot vijf en een half jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat zij vijfjaar geleden een student heb ben doodgeslagen. Het slachtoffer kreeg elf dagen nadat hij in de westerse stad Aydin gedurende zjjn hechtenis zwaar was gesla gen, problemen met zyn ademha ling. Hij stierf aan longletsel Door Frans van den Houdt NairobiDe voedsel nood in Zuid- Sudan wordt met de dag nijpen der. Het graan is in de meeste dor pen op en mensen kunnen zich nog net in leven houden door wi de bessen en bladeren van strui ken te eten. Maar velen zijn al zo verzwakt dat ze het niet veel lan ger meer kunnen volhouden. Het Wereld Voedsel Programma van de Verenigde Naties (WP) waar schuwt dat het gebied een cata strofe van ongekende omvang te wachten staat als de regering van Sudan niet snel toestemming geeft om meer voedselvluchten uit te voeren op Zuid-Sudan. De huidige hongersnood in Su dan is veroorzaakt door de aan houdende burgeroorlog en droog te en wordt omschreven als de ernstigste in jaren. De situatie is met name kritiek in de Bahr el Ghazal regio in het Zuid-Westen. „Het gevaar dat duizenden men sen hier doodgaan van de honger en ziekten begint langzaam aan realiteit te worden," verzekert Da vid Fletcher van het WFP. „De ontberingen die we tol nu toe ge zien hebben, betekenen waar schijnlijk s'echts het begin van een veel omvangrijkere menselij ke catastrofe." Invliegen Op dit moment is het WFP slechts in staat om aan 30 procent van de behoefte aan voedsel tegemoet te komen, vanwege het beperkt aan tal vluchten op Zuid-Sudan. In april kan het WFP daarom maar 2500 ton voedsel invliegen terwijl zeker 6000 ton nodig is. Tegelij kertijd vreest de organisatie dat het aantal menser dat snel voed selhulp nodig heeft dagelijks stijgt en al veel hoger is dan de 350.000 die in februari als hulpbe hoevend waren gekenmerkt. Het WFP doet daarom een dringend beroep op de Sudanese regering in Khartoem om toe te staan het aantal voedselvluchten naar het zuiden te verdubbelen of te ver driedubbelen. Nu het regensei zoen begonnen is worden de we gen snel onbegaanbaar en kun nen vrachtwagens binnenkort niet meer worden ingezet. Degenen die nu in staat zijn een van de distributiecentra te berei ken. kunnen slechts rekenen op een handjevol maïs (200 gram). Voor de rest moeten ze zich maar in leven zien te houden door wilde planten te eten, maar ook die zijn inmiddels grotendeels op. Dat zelfde geldt voor het zaad dat in de komende weken geplant had moeten worden, maar door de meeste boeren al is opgegeten. Oogst Gevolg is dat ook de komende oogst danig in gevaar komt. tenzij de internationale gemeenschap heel snel nieuwe zaden en werk tuigen stuurt, waarschuwt het WFP. De organisatie benadrukt dat Bahr el Ghazal maar één plantseizoen per jaar kent en dat dat nu begint. De regens zyn be gonnen, de grond is vochtig en dus moet er nu geplant worden. .Als er te lang mee gewacht wordt, hebben de zaadjes minder tijd om te ontkiemen met als ge volg dat de oogst te verwaarlozen zal zijn," zegt het WFP. De organisatie heeft nog veel geld nodig om de huidige noodsituatie in Zuid-Sudan het hoofd te kun nen bieden. Van de 43 miljoen dol lar die nodig is. is slechts 12 mil joen beschikbaar. Door Hans Geleijnse Londen Politici en milieu-organisaties in Engeland en Schotland zijn woedend op premier Tony Blair. Hoogradiac- tief materiaal uit een kernreactor in de voormalige Sovjet-re publiek Georgië wordt overgevlogen naar een verwerkingsfa briek in Noord-Schotland. De afspraken daarover zijn in het diepste geheim gemaakt tussen president Clinton en Blair. Het gaat om vier kilo hoogverrijkt uranium en 0,8 kg kernafval af komstig uit een veertig jaar oude testreactor bij de Georgische hoofdstad Tbilisi. Vanwege de in stabiliteit in de Kaukasus (met conflicten in Tsjetsjenië en Ab- chazië) vreesden de Amerikanen dat de gevaarlijke stoffen in han den zouden vallen van terroristen of naar Iran worden gesmokkeld. Het ging, zei een woordvoerder van Downingstreet 10, om 'slechts een vrij kleine hoeveelheid' radio actief materiaal. Maar in verkeer de handen was die voldoende om een kernbom te maken. „Ons be sluit was gebaseerd op overwegin gen van veiligheid en onze plicht om verspreiding van kernwapens te voorkomen," luidde de verkla ring. Gehaast werd aan deze verklaring toegevoegd dat een deel van het materiaal onmiddellijk kon wor den omgezet in medische iso topen die worden gebruikt voor bestraling van kankerpatiënten. Greenpeace en Friends of the Earth waren echter niet onder de indruk. Volgens deze milieuorga nisaties kan het materiaal niet eerder dan in 2001 worden ver werkt en is de fabriek in Doun- reay dermate verouderd dat op slag en verwerking daar gevaar lijk is. De ergernis richt zich ec-hter voor al op het gegeven dat er politieke koehandel is gespeeld met dit ra dioactieve pakket. Meer dan twee jaar was in het diepste geheim on derhandeld over de plaats waar het materiaal zou moeten worden verwerkt. Amerika, Rusland en Frankrijk wilden het niet accepteren. Tony Blair doorbrak de impasse met een toezegging aan zijn vriend Clinton tijdens hun ontmoeting in Washington in februari. De New York Times haalde giste ren de zaak boven water. Volgens de in verlegenheid gebrachte Britse regering was het allemaal niet echt 'geheimzinnig', maar InnsbruckDe Tsjechische presi dent Vaclav Havel, die in een week tijd drie keer is geopereerd, moet nu een luchtpijpsnede krij gen om makkelijker te kunnen ademen. Dat heeft een van zijn artsen gisteravond meegedeeld. Maandagavond is een klein abces op de buikwand verwijderd. Dat was de derde operatie binnen een week. De 61-jarige Havel werd een week geleden in het acade misch ziekenhuis van Innsbruck opgenomen na een darmperfora tie. Tijdens een spoedoperatie werd toen dertig centimeter van zijn dikke darm weggehaald. Za terdag onderging hij eenbroncho- scopie om slym dat de bTonchieèn blokkeerde, te verwijderen. Sindsdien wordt hij in een 'kunst matige slaap' gehouden. In december 1996 werd bij de pre sident een halve long wegge haald, nadat longkanker was ge constateerd. Hij heeft daarna her haaldelijk problemen met zijn ge zondheid gehad. In Tsjechië wordt gehoopt dat de president snel genoeg zal herstel len om weer in het politieke circus te kunnen meedraaien voordat in juni verkiezingen worden gehou den, maar gisteren ging voor het eerst ook een stem op voor het af treden van Havel. Jaroslav Zveri- na, vice-voorzitter van de Tweede Kamer van het Tsjechische parle ment, zei dat de al jaren met zijn gezondheid kwakkelende Havel er fout aan had gedaan zich in ja nuari voor een tweede ambtster mijn van vijfjaar te laten herkie zen. „Iemand als hij hoort onge twijfeld niet op zo'n belangrijke grondwettelijke post te zitten, omdat het voor hem een bijna on menselijke taak is", zei Zverina. „Ik, als arts, zou aanbevelen dat hij zijn termijn beëindigt". Zverina behoort tot de Democrati sche Burgerpartij, die het met Ha vel aan de stok heeft omdat de president ervoor heeft gezorgd dat haar leider Vaclav Klaus eind vorig jaar als premier moest aftre den. vanwege zorgen om de veiligheid van het transport was besloten om niets naar buiten te brengen. Alcx Salmond. leider van dc Schotse Nationale Party, zei dat de regering heel snel opheldering moet geven. .Als het een onder werp van grote internationale zorg was, waarom wilde dan geen van de andere westerse landen het materiaal binnen dc grenzen halen." was zijn retorische vraag. Gelet op de problemen met de grote hoeveelheden radioactief materiaal in de voormalige Sov jetunie *kIonk de verklaring van Downingstreet 10 dat het hier om een eenmalige operatie gaat, niet erg overtuigend. Dominick Jenk ins van Friends of the Earth vreesde dan ook dat Schotland een nucleaire dumpplaats gaat worden. Een meevaller voor de Britten is dat ze het nucleaire materiaal gra tis krijgen, Amerika betaalt de bij na 4 miljard gulden transportkos ten. Volgens de NYT wilde Was hington de Georgische lading niet uit vrees voor acties en processen van de Amerikaanse milieubewe ging. Die was vier jaar geleden in. alle staten toen 600 kg verrijkt urani um uit Kazachstan naar de VS werd overgebracht. Volgens de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Mardelein Al bright werkten ook andere wes terse landen mee aan de oplossing van het Georgische 'kernpro bleem'. De Britse regerings woordvoerder ontkende echter heftig dat Engeland het voortouw j Direct na de dood vorige week van een 117-jarige Canadese maakte het Guinness Book of Records de naam en leeftijd bekend van de oudste nu levende mens. Dat zou de Amerikaanse Sarah Knauss zijn die eveneens 117 jaar is. Uit gebieden waar geboor teregisters niet of minder zorgvuldig worden bijgehouden, komen regelmatig berichten over nog oudere mensen. Omdat de leef tijd van die mensen niet kan worden geverifieerd, komen zij niet in aanmerking voor een vermelding In het recordboek. Dat gold ook voor de Nepalees Methyselah Bir Narayan Chaudhary, hier te zien op een foto uit 1997. Chaudhary stierf deze week- Hij zou 141 jaar zijn geworden. Archieffoto epa Geneva De VN-eommissie voor de Mensenrechten heeft voor het eerst in haar geschiedenis geen veroordeling uitgesproken tegen Cuba. De commissie verwierp gis teren dc gebruikelijke resolutie tegen Havana, die de Verenigde Staten elk jaar indienen. Cuba kon het diplomatieke suc ces behalen door koehandel te be drijven, Afgevaardigden van de regering in Havana onderschre ven een eveneens gisteren uitge brachte verklaring die mensen rechtenactivisten in de wereld moet steunen onder de voorwaar de dat de Amerikaanse resolutie tegen Cuba zou worden verwor pen. De VN-commissie bleek daartoe bereid, want zij hecht veel vaarde aan unanieme steun voor de Verklaring voor Mensenrech tenactivisten. Met deze erken ning van de activisten hoopt de commissie de geloofwaardigheid terug te winnen die zij verloor toen ze geen stelling nam tegen de mensenrechtenschendingen in China, Egypte en Nederland, als waarnemers, vonden uiteinde lijk negentien landen bereid Ha vana tevreden te stemmen. De vijftien lidstaten van de Europese Unie steunden de VS, maar dat bleek niet voldoende. Achttien landen onthielden zich. Irak veroordeeld De Mensenrechtencommissie heeft Irak veroordeeld wegL. j „systematische wijdverbreide en zeer ernstige schendingen van de mensenrechten", en het mandaat van mensenrechtendeskundige Max van der Stoel om onderzoek te doen naar de situatie in Irak met een jaar verlengd. De Irak-re- solutie werd aangenomen door 32 van de 53 landen. Geen enkel land stemde tegen, maar 21 landen onthielden zich van stemming. In dc resolutie wordt dc Iraaksc rc gering ervan beschuldigd zich schuldig te maken aan „algemeen verbreide verdrukking en onder drukking die wordt ondersteund door wijdverbreide discriminatie en terreur". Gesproken werd on der meer van willekeurige en standrechtelijke executies, beper king van de vrijheid van denken en „wijdverbreide en systemati sche marteling". De Iraakse ver tegenwoordiger in Genève, Mo hammed Salman, zei dat zijn land de indruk had eerder op politieke gronden dan op grond van de mensenrechten te zijn veroor deeld. MoskouDe Russische president Jeltsin heeft vanmorgen opnieuw aangegeven bereid te zijn tot overleg met het parlement om uit de regeringscrisis te geraken. Hij zal morgen met de voorzitters van dc twee parlementaire kamers be sprekingen voeren. Zijn gesprekken met voorzitter SeJeznjov van de Doema en Stro- jev van de Federatieraad komen aan de vooravond van de derr e en beslissende stemming in de Doema over Jeltsins voordracht van premier Kirijenko. Seieznjov zei dat hij van Jeltsin vooral nade re toelichting wil over de samen stelling van de toekomstige rege ring. De Russische president beeft morgen ook een onderhoud met zijn beoogd premier. Als het parlement vrijdag voor de derde keer Kiryenko afwijst zal Jeltsin het parlement ontbinden Door Cees van Zweeden Parijs Geflankeerd door drie van zijn toenmalige ministers heeft ex-premier Balladur van Frankrijk gisteren zijn Rwanda- beleid verdedigd. Balladur herin nerde een parlementaire onder zoekscommissie eraan dat Frank rijk het enige land was dat troe pen stuurde, toen in 1994 hon derdduizenden Tutsi's werden af geslacht in Rwanda. Hij vroeg: „Waarom nu het enige land aan vallen dat tenminste nog heeft ge poogd iets te doen?" De gaullist Edouard Balladur was premier van Frankrijk tijdens de genocide in Rwanda, die in 1994 en '95 naar schatting aan 800.000 mensen het leven heeft gekost. De Franse pers betichtte hem er de afgelopen maanden van dat hij te dicht was aangeschurkt tegen het Hutu-regime van Habyarima- na. dat verantwoordelijk was voor de massamoord op de Tutsi's. Bal ladur zou tegen de Tutsi's zijn ge weest. die door Amerika werden gesteund. En hij zou zijn doorge gaan met wapenleveranties aan de Hutu's nadat die hun genocide waren begonnen. Maar met zijn toenmalige minis ters Juppé (Buitenlandse Zaken), Léotard (Defensie) en Roussin (Ontwikkelingssamenwerking) schilderde Balladur een heel an der beeld. Hij zei dat Frankrijk bij het Hutu-regime van Habyarima- na had aangedrongen op samen werking met de Tutsi-rebellen die vanuit Uganda een guerrilla-oor log voerden. Maar. zei de ex-pre- mier, dat beleid liep spaak toen Juvenal ïïabyarimana op 6 april 1994 omkwam bij een raketaanva! op zyn presidentiële vliegtuig. Die aanval was het sein voor ex tremistische Hutu's om honderd duizenden Tutsi's (en gematigde Hutu's) af te slachten. Balladur herinnerde eraan dat Franse commando's in 1994 alle Franse en buitenlandse ingezete nen van de Rwandese hoofdstad Kigali in veiligheid hadden ge bracht. En hij verdedigde zijn be- Ex-premier Balladur bedekt zijn ogen na het verhoor door een parlementaire commissie over de roldieFrankrijktijdensdebur geroorlog in Rwanda heeft gespeeld. FotoEPA sluit om daarna een veiligheidszo ne binnen Rwanda te scheppen voor vluchtelingen. ,.Wii waren de enigen die iets de den?' verklaarde Balladur. „De Verenigde Staten waren getrau matiseerd door het mislukken van hun missie in Somalië. België was de moord op zijn blauwhel men nog niet vergeten, Duitsland kon niet interveniëren om consti tutionele redenen, Engeland meende dat hei niet ging om een historische invloedszone." Vrijhaven Uiteindelijk zou bijna een miljoen Hutu's een veilig heenkomen zoe ken in de Franse veiligheidszone, nadat de Tutsi's de macht hadden gegrepen in Kigali. Destijds wa ren de loftuitingen aan het adres van Parijs vrijwel algemeen, maar de afgelopen maanden werd de Franse regering ervan beticht destijds ook een vrijhaven te heb ben gecreëerd voor de extremisti sche Hutu's die de massamoor den op hun geweten hadden ge had. Die beschuldigingen brach ten het Franse parlement ertoe een onderzoek te gelasten. Balladur deed de kritiek gisteren af als naïef. .Als je een miljoen mensen hebt die een zone binnen willen van enkele vierkante kilo meters. die wordt gecontroleerd door duizend soldaten, hoe denkt u dan dat het eraan toe gaat?" zei hij tegen een vragensteller. „Denkt u dat de soldaten naar de papieren vragen van alle vluchte lingen? Denkt u dat ze vragen of deze betrokken zijn geweest bij de genocide? Het is waarschijn lijk, bijna zeker zelfs, dat eronder de vluchtelingen oorlogsmisdadi gers waren." De oud-premier had geen verkla ring voor het feit dat Frankrijk nog wapens had geleverd aan het Hutu-bewind, nadat dit begonnen was met de massamoorden. Balla dur zei dat hij vrijwel direct na de aanslag op het presidentiële vlieg tuig de export van wapens had verboden. Het onderzoek naar het Rwanda- beleid, dat begin deze maand be gon, wordt vandaag voortgezet met de ondervraging van Jean- Christophe Mitterrand. Hij was ais zoon van wijlen president Francois Mitterrand, een socia list, destijds de Afrika-deskundi- ge op het presidentiële Eiysée Pa leis. en nieuwe verkiezingen uitschrij ven. Bovendien staat het de presi dent dan vrij de premier van zijn keuze te benoemen. De Doema wees Kirijenko beide voorgaande keren met grote meerderheid «f. Veel waarnemers verwachten dat het Lagerhuis het dit keer niet zo ver zal laten ko men. Veel parlementariërs vrezen dat zij bij nieuwe verkiezingen hun zetel kwijtraken. Verschillen de afgevaardigden lieten gisteren al weten vrijdag hun verzet tegen de benoeming van Kirijenko te zullen opgeven. Washington In de VS is een ge weldige run ontstaan op een nieuw medicijn voor mannen die problemen hebben met het krij gen van een erectie. Artsen wor den overstelpt met verzoeken om een recept voor het wondermiddel Viagra. Apothekers kunnen het medicijn nauwelijks aanslepen, zo groot is de vraag. Viagra is nog maar twee weken op de Ameri kaanse markt en de farmaceuti sche industrie houdt er al reke ning mee dat het een van de best verkochte medicijnen in de ge schiedenis gaat worden. „Dit is niet zomaar een farmaceu tisch product, dit is een sociaal fe nomeen." juichen financiële ana listen. Net als voor het populaire Prozac (een medicijn tegen de pressie), blijkt de afzetmarkt voor Viagra vele malen groter dan de doelgroep waarvoor het middel werd ontwikkeld. Het staat vast dat talloze Amerikaanse mannen die allesbehalve impotent zijn, Viagra uitproberen in de hoop dat het medicijn hun seksuele presta ties zal verbeteren. Volgens schat tingen worden er in de VS op dit moment 40 duizend recepten per dag voor de nieuwe 'impotentie- pil' voorgeschreven. Bij proefne mingen bleek het middel in 70 procent van de gevallen effectief.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6