Bewoners vrezen hinder van reflecterend Stadserf Duim omhoog naar de vrachtwagenchauffeur Rotterdams Dagblad Architect houdt vast aan wit schilderen Jan des Bouvrie ook in Deventer mp Zijdeveld voorzitter van Milieudefensie Groep docenten trekt functioneren directeur Het Anker in twijfel E In het Hof van Verschijnsel draait alles om de illusie Niet alle poli's sluiten Bibliotheek tijdelijk dicht Strenge controles Afsluiting voor metro-aanleg "u"" Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad X Q ui Waterweg Woensdag22 april 1998 Door Sentina van der Meer Schiedam Bewoners van de nieuwe woningen tegen over het Stadserf zijn tegen het 'witkalken' van het stad huiscomplex. Volgens be woonster C.M.A. Frericks zal het Stadserf niet alleen 'ontzettend lelijk' worden als de geve! boven de pilaren wordt wit geschilderd. Een grote witte gevel zou ook nog eens 'hinderlijk in de wonin gen reflecteren'. Dte reflectie zou volgens de bewo ners van de nieuwe appartemen ten aan het Stadserfplein zo erg kunnen worden, dat zij vrezen een groot deel van de dag te moe ten doorbrengen met hun gordij nen dicht. Frericks: „Vrijwel de hele dag schijnt op dat gedeelte van de gevel de zon. Dat betekent dus dat de zon vry wel de hele dag indirect ook bij ons naar binnen schijnt." Je zou denken het dan hel prettig licht wordt in de 38 woningen te genover Stadserf. Maar volgens Frericks zal het licht zo fel zijn, dat je met meer naar buiten kan kijken. „Bovendien vinden wij het gewoon niet mooi," zegt de bo ze bewoonster. „Iedereen is blij met het gebouw, zoals het nu is. Dat een architect het dan esthe tisch niet vindt kloppen, mag er niet toe doen. Wfj zijn degenen die met het gebouw moeten leven. Het Stadserf is toch van de Schie dammers?*' Door de politieke party Platform Schiedam is onlangs een enquête gehouden onder de bewoners, die uitkijken op het Stadserf. Daar kwam uit dat ruim tachtig procent tegen het wit schilderen is. Slechts één persoon heeft zich uit gesproken vóór een witte gevel. De rest. vijf tot zeven bewoners, heeft niet meegedaan aan het on derzoekje. Bewoner W. Post is tegen en heeft inmiddels een bijnaam voor hel Stadserf bedacht. De Melkfa briek. „Het Stadskantoor is ook wit en inmiddels zo smerig als een fabriek door de uitlaatgassen van de auto's en het mosgroei. Als nu alles wit is geschilderd, wordt het in de toekomst één grote witte smerige bestuursfabriak. De Melkfabriek dus." Eén ding is duidelijk volgens me vrouw Frericks: „Iedereen vindt het Stadserf. zoals het nu is een geweldig mooi gebouw* Het heeft een enorm aanzien. Witkalken is helemaal niet nodig. Sterker nog. Y-. is een enorme geldverspil ling." Niet alleen de omwonenden den ken er zo over, meent de bewoon ster. „Zowel bij informele als for mele contacten met de gemeente is ons duidelijk geworden dat er binnen het ambtelijk apparaat en de politiek ook niet veel voorstan ders zijn voor het witkalken. Inte gendeel. ons is verteld dat ze het zelf al lang hadden voorkomen als dat mogelijk was geweest Het enige concrete argument voor het witkalken, is de contractuele ver plichting jegens de architect." Architect Volgens de architect professor II. Ruyssenaars is er over hel wit schilderen geen enkele discussie mogelyk. ..Sinds 199(1 is het dui delijk dat de gevel wit wordt." Het verhaal over de reflectie, vindt de rijksbouwmeester onzin. .Als je het grijs maakt, wordt het weer te donker en rood baksteen vinden anderen weer te kaal. Zo kun je aan de gang blijven met zon dis cussie „Bovendien zo vies als het Stads kantoor is. kan de gevel van het Stadserf niet worden. We gebrui ken een speciale minerale verf. die we ook bij andere gebouwen hebben gebruikt. Het blijft heel lang mooi." verzekert Ruysse naars. J Fe ij tel. die als enige vóór het wit schilderen is. is nogal verbaasd over alle ophef. ..Het is altijd al be kend geweest dat de gevel wit zou worden. Dat bewoners dan nader hand opeens gaan protesteren, vind ik raar." De bewoner, die voorzitter is van de Vereniging Van Eigenaren, is juist erg in zijn nopjes met de ge plande witte gevel. „Want de ra men van onze woningen zitten aan de noordkant, waardoor het vrij donker is in ons huis. Door de reflectie zal het een stuk lichter worden." Volgens Feijtel hebben de bewo ners die voor wit zijn meer recht van spreken dan degenen die 'bla ten' dat het rode baksteen moet blijven. Om zijn woorden kracht bij te zetten, wijst hij erop dat er met het wit schilderen al reke ning is gehouden. „Voor het stuk gevel boven de pilaren is goedko per steen gebruikt dan elders. Dat is goed te zien. want ze zijn lelij ker en nu al viezig. En de voegen zijn al wit gemaakt." Burgemeester R. Scheeres zegt de klachten van bewoners, die te gen zijn, wel serieus te nemen. „Mits ze komen met feiten. Ik wil graag weten in hoeverre de reflec tie echt hinderlijk kan zijn voor omwonenden. Daarom heb ik me vrouw Frericks gevraagd voor beelden te geven van andere ge bouwen waar sprake is (geweest) van hinderlijke reflectie." Tot nu toe heeft ze volgens de bur gemeester alleen maar voorbeel den aangedragen, waarbij reflec tie werd veroorzaakt door glas of spiegels. Zolang ze geen goed voorbeeld kan geven, blijft de planning dat de geve! deze zomer wit wordt gemaakt. Schiedam Oud-wethouder en tot voor kort PvdA-afdelingsvoor- zitter Chris Zijdeveld wordt naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe voorzitter van Milieudefensie. Hij is voorgedragen en ais de algeme ne ledenvergadering geen 'nee' zegt, treedt hij nog dit voorjaar aan. De Schiedammer wil zich in zijn nieuwe functie gaan profile ren met de onderwerpen mobili teit ('Met de aftrek van reiskosten subsidiëren we de files') en be wustwording van de consument {'Als er voldoende mensen op staan en zich roeren, kan het tij keren'). Milieudefensie is volgens Zijdeveld 'nog een beetje te klein'. Na jaren de eerste man te hebben gekozen uit GroenLinks-kringen, heeft de actiegroep zich nu verze kerd van een PvdA'er. „Een gok," zegt Zijdeveld daar zelf over in het blad van Milieudefensie. „Je hebt de kans dat de PvdA weer in het kabinet komt. Als er iemand vanuit Milieudefensie met een PvdA-petje op dingen roept, zegt men misschien iets minder mak- Vlaardlngen Licht staat centraal tijdens de zevende editie van het Hoflost i val. dat van 26 toten met 30 augustus in het HofOranje- park in Vlaardingen wordt gehou den. Na tot de verbeelding spre kende thema's als Hof van Visioe nen (1995). Hartelust (19961 en Do- iage (1997) draait het in het Hof van Verschijnsel om de illusie. Il lusie m hel theater, de beeldende kunst, film en muziek. De stichting Hof van Spektakel dat het zomerfestival organiseert, meldt dat een aantal theater- en beeldende kunstprojecten in ont wikkeling is waarbij het ver schijnsel licht (of projectievan verschillende kanten wordt bena derd. Het kunstproject Vals Licht, waarin zowel podium- als beel dend kunstenaars hun visie ge ven op het thema illusie, is de spil waar het festival om draait. Naast terugkerende onderdelen als de openluchtbioscoop, het kinder programma en theater-en dans voorstellingen worden park-acts op het festival geïntroduceerd: ter plekke bedacht en vertoonde voorstellingen. Vals Licht is een co-productie van de stichting Hof van Spektakel en Art Rock. De bedoeling is festival bezoekers aan de hand van de ver schillende scenes en beelden, ge baseerd op het thema illusie, hun eigen voorstelling te laten samen stellen. Het door initiatiefnemer Kees Lesuis bedachte en vormge geven project is alle vijf avonden van het festival verspreid over Vlaardings mooiste stadspark te zien. Onder de deelnemers Vlaar dings kunstenares Winnie Tesch- maeher, de Rotterdamse Agnes Roothaan en andere kunstmakers van buiten de stadsgrenzen. Een hoofdrol op het festival is weggelegd voor het medium film, bij uitstek de drager van het be grip illusie. Er wordt een pro gramma samengesteld van Ne derlandse films en video's voorde openluchtbioscoop en de kleinere contain er bioscoopj es. Ook zyr, enkele film-en videokunstenaars benaderd om een byd rage te leve ren aan het festival. Over het theaterprogramma dat samen met de Stadsgehoorzaal wordt samengesteld, is de stich ting kort: nader bericht volgt. Maar spraakmakende voorstellin gen uil Nederland. Belgie en zelfs Rusland zijn in the picture. Het streven is om elke avond theater te brengen in de theatertent. Na het succes van Krapp's laatste band van Hans Rikken in de ka pel op het Emaus keert ook het onderdeel van theater op locatie dit jaar terug. De stichting Roth gaat op dezelfde plek het stuk De Meiden spelen van Jean Genet. Compagnie de Dwaas is bezig met de voorbereidingen voor het stuk Pa rad iso. De acteurs met een ver standelijke handicap van dit ge zelschap werken met regisseur Joost Erkelens aan de uitvoering van een beeldend theaterstuk ge baseerd op een oud Perzisch ver haal. Annette Braad maakte voor deze voorstelling het decor en de kostuums. Schfedam/Deventer Meubelont werper Jan des Bouvrie wil na Schiedam zijn intrek nemen in de Boreelkazerne in Deventer. De meubelontwerper wil daar een minstens zo grote vestiging be ginnen als in het bekende Arse naal in Naarden, zijn eerste en tot nu toe enige zaak. Moet de vol gend jaar april te openen Schie- damse vestiging in de historische binnenstad mensen uit de hele Rijnmond trekken, met zijn nieu we onderkomen wil hij zich rich ten op Oost en Noord Nederland. Vlaardingen Het Holy Zieken huis heeft gisteren veel telefoon tjes ontvangen van verontruste patiënten naar aanleiding van de acties in de gezondheidzorg- Het ziekenhuis maakte bekend dat vier van de twaalf poliklinie ken komende donderdag sluit. De patiënten die een afspraak had den, zyn gebeld door het zieken huis om de afspraak te verzetten naar een andere datum of naar een later tijdstip op de dag. .An dere afspraken gaan gewoon door," verzekert directeur M Rook. „We hebben juist ons uiter ste best gedaan om ook tijdens de actiedag zoveel mogelijk polikli nieken open te houden. En dat is ons gelukt." Deventer is - net als Schiedam - enthousiast over de plannen, „Des Bouvrie is een aanvullende versterking voor de binnenstad, zeker geen concurrent. Het wordt een bovenregionale trekker," al dus de Deventer wethouder Jan Bugter. Het concept is vergelijk baar met dat in Schiedam. Een deel van het pand is bestemd voor zijn eigen meubels. Daar naast komen er meubelspedaal- zaken, ruimtes voor jonge ontwer- pers en een restaurant. Vlaardlngen De centrale biblio theek aan de Waalstraat in Vlaar dingen is tijdens de verbouwing de komende drie weken gesloten. Vanwege bezuinigingen moet de bibliotheek inkrimpen en is ge noodzaakt de leeggekomen ruim ten te verhuren. De begane grond en de eerste verdieping onder gaan een verandering en worden daarna verhuurd. Bovendien krijgt de bibliotheek een andere ingang: de uitleenbalie en cd-col- lectie verhuizen naar de eerste etage en de verzameling boeken wordt anders opgesteld, waardoor voor verhuur. Tot maandag II mei kunnen leden op maandag, woensdag en vrijdag terecht in de andere filialen. Vrachtwagenchauffeur Dick van Rooijen legt de kinderen van basissschool Kethel wat truckers wel en vooral wat ze niet zien in hun cabine. Foto Roet Dijkstra Schiedam Vrachtwagenchauffeurs die winkelcentrum nuf v<m Spuland Ruluuft bc- voonraden moeten niet vreemd opkijken als de leerlingen van de nabijgelegen basis school Kethel voortaan spontaan hun duim naar hen opsteken. Want, zo hebben ze gis teren geleerd: als jij de chauffeur ziet. dan ziet hy jou ook. En om die wijze les kracht bij te zetten, mochten alle schoolkinderen in de cabine kruipen van de rode of blauwe vrachtwagen die voor een dagje naast de school in de Lindeijerstraat geparkeerd stonden. Zo konden ze zelf ervaren wat de chauffeur ziet en vooral niet ziet: geen voetgangers die vlak voor of achter de wagen langslo pen, geen fietsers die naast de vrachtwagen voor het verkeerslicht staan te wachten in plaats van veilig erachter, „Bert, kijk jij eens naar voren on daarna in de spiegel," roept Dick van Rooijen tegen de stoere Riiul achter het stuur. Ily neemt een groepje klasgenoten mee langs de zij kant van de vrachtauto. Pas als ze enkele meters naar achteren zijn gelopen zien zij Bert zitten en dan steekt ook de 10-jange chauffeur zijn duim op. De kinderen joelen en verdringen zich snel weer voor de me tershoge cabine. Zij willen allemaal ook een keer achter het stuur. Juf Greetje van Rijn wordt de eer gegund. Ook dit keer lopen de leerlingen eerst vlak langs en vervolgens een stukje verder voor bij de vrachtauto. De juf geeft ruiterlijk toe dat ze nooit met zon grote, zware wagen zou durven rijden. Ze prijst de actie van Transport en Logistiek Nederland om kin deren veilig en bewust te leren omgaan met vrachtauto's. .Ach, het geldt niet alleen voor de kinderen. We z.yn allemaal noncha lant in het verkeer, kennen de regels wel, maar passen zc met toe. Zo n les geeft de kinderen wel een heel duidelijk beeld," stelt ze tevreden. Ongelukken Cees Maat en Dick van Rooijen uit Spijke- nisse zitten zelf regelmatig op de weg en kennen de gevaren. „Statistisch gezien is het het aantal ongelukken dat vrachtwa genchauffeurs veroorzaken en waarbij kin deren betrokken zijn nihil. Maar het is voor hen wel heel goed als ze zelf eens in de cabi ne kunnen zitten en een hele klas onder zich zien verdwijnen. Dat is altijd beter dan het laten zien van een videoband alleen." Cees concludeert dat het bezoek aan de Kethelschool absoluut nuttig is, als hij kijkt naar de vele vrachtwagens die het buurt winkelcentrum dagelijks aandoen. De les van Transport en Logistiek Neder land is een onderdeel van het landelijke project "Veilig op weg. Zorg dat je gezien wordt!' Afgelopen jaar hebben ruim vier duizend basisscholen een voorlichtings pakket met dit thema gekregen, dit voor jaar volgen de overige vierduizend basis scholen. Het is een initiatief van de Kring van Jonge Ondernemers in de transport sector, ondernemers die zelf vaak ook jonge kinderen op school hebben, zoals Cees en Dick. In 1996 vielen door een ongeval met een vrachtauto zes slachtoffers en negen ge wonden in de leeftijd van 6 tot 12 jaar als voetganger of fietser. Het aantal ongevallen daalt. „En elk ongeval dat we met deze scholenactie voorkomen, is er weer één." al dus algemeen voorzitter Noordzij van Transport en Logistiek Nederland. Vlaardingen Directeur R. van der Meer van de Vlaardingse christelijke basisschool Het An ker heeft per direct zijn leidingge vende functie neergelegd en is op zoek naar een werkplek op een andere school. Van der Meer stapt uit eigen beweging op vanwege een meningsverschil tussen hem en een deel van het onderwijs- team over zijn functioneren. Een groep van negen docenten trekt de managmentskwaliteiten van Van der Meer in twijfel: hij zou als directeur niet goed kunnen mee komen in de moderne onderwijsi- dcccn. Van der Meer zal tot hij een andere plek vindt nog wel en kele dagen per week aanwezig zijn op de school en een dag lesge ven. Zijn directeurs functie wordt tijdelijk waargenomen door C. N. van der Mark. directeur van de Vlaardingse basisschool Van Kampen. De ouders van de leerlingen van Het Anker werden gisteravond uitgenodigd voor een besloten voorlichtingsbijeenkomst waarin het vertrek van Van der Meer en de daaraan ten grondslagliggende problemen werden toegelicht. In een voorafgaande brief die zij de ze week ontvingen van de Vereni ging voor Christelijk Schoolon derwijs - waarvan Het Anker deel ui» maakt-, stelde het schoolbestuur dat zi1 in feb^uo1** van dit jaar werd geconfronteerd met problemen tussen directeur Van der Meer en een deel van het onderwij steam. 'Bij nadere oriën tatie in de afgelopen periode zijn deze tot op heden onoverbrugbaar gebleken.' is in de brief te lezen. De schoolleiding en de Vereni ging voor Christelijk Onderwijs hebben ervoor gekozen zich zo te rughoudend mogelijk naar buiten op te stellen over de kwestie. Di recteur personeelszaken C. J. Bos van de vereniging wil slechts kwijt dat de problemen zich toe spitsen op de extra taken die te genwoordig van een basisschool directeur worden verwacht. ..Daaraan kan niet iedereen tege- nioet komen." zegt Bos met een Meer. „Er is een gevoelsmatig conflict bij mensen die minder van een directeur hebben gekre gen dan zij hadden verwacht." Een collega van een andere school van de Vereniging voor Christe-' lijk Onderwijs en tevens ouder van op Het Anker schoolgaande kinderen stelt het klip en klaar: „Er is een patstelling tussen twee groepen op Het Anker. Eén groep van negen docenten versus de di recteur en een groep van vijf do centen." De collega stelt dat de kern van het conflict zit in het on vermogen van directeur Van der Meer om de nieuwste ontwikke lingen in het onderwijs te kunnen bijbenen. „Ik ga echt door het vuur voor die man." zegt ze over- tn.rtH "Maar hi1 *c riet meegegroeid. Je moet tegenwoor dig als schooldirecteur een schaap met vijf poten zijn: meer manager dan mens." Zij stelt ook dat er inmiddels do centen van Het Anker zijn die als gevolg van de interne strubbelin gen op zoek zijn naar een baan op een andere school. „Hoeveel men sen wegwillen is niet duidelijk, maar duidelijk is we! dat die groep van negen docenten abso luut niet meer door één deur kan met die groep van vijf collega's." Bos van de Vereniging voor Chris telijk Schoolonderwijs ontkent echter dat er sprake is van docen ten die zouden willen vertrekken. „Buiten directeur Van der Meer zyn er geen anderen die van werkplek willen veranderen zegt hy. De opgestapte directeur Van der Meer wil geen commentaar geven op de kwestie. Zijdeveld: 'Milieudefensie is nog een beetje te klein'. Archief foto Roel Dijkstra kelijk: daar heb je die extremen weer. Van de andere kant geld ik binnen PvdA-kringen ook niet echt als gematigd." Zijdeveld, die twintig jaar wet houder was in Schiedam en zich vooral liet gelden op het gebied van milieu (gifvrij onderhoud straten en plantsoenen, geen tro pisch hardhout, passieve zonne- energie bij nieuwbouw - en dat allemaal als eerste), is vice-voor- zitter van de landelijke PvdA- werkgroep Milieu en Energie. Daarnaast is hij adviseur op het gebied van energie, ruimtelijke ordening en duurzaam bouwen. Tegenover het huisblad van Mi lieudefensie bekent de Schiedam mer dat hij graag lid van de Twee de Kamer had willen worden. Maar.,, hij is nooit gevraagd. „Tja, misschien omdat ik te eigenwijs ben. Ik ben tenslotte de wethou der die Maij-Weggen heeft getrot seerd bij de aanleg van de Bene- luxtunnei en Rijksweg 19 (de A4 door Midden-Delfiand, red.). Het beeld dat men van mij heeft, is niet dat van een gedweeë man. Ik denk dat er met veel voorzichtig heid naar nieuwe Kamer-kandi daten wordt gekeken," Waar de verslaggeefster van Mi lieudefensie er liefkozend aan toevoegt: 'Misschien is hij daarom ook nooit gevraagd voor de func tie van milieuminister, hoewel hij dat best had willen worden'. WaardingenDe politie heeft gis teren op drie plaatsen in de stad streng gecontroleerd op relatief kleine verkeersovertredingen. Zo werden op de Westlandseweg tij dens de ochtendspits drie inzit tenden bekeurd wegens het niet dragen van de autogordel. Eén be stuurder is bekeurd omdat hij geen aanvullend blad voor zijn aanhangwagen had. 's Middags stond de politie op de Holysingei bij een oversteek plaats voor voetgangers. Eén au tomobilist is gewaarschuwd, na dat hij een voetganger geen voor rang verleende. Verder zijn giste ren op De Lop°r fietsers in en rondom het winkelcentrum ge controleerd. Drie personen zijn bekeurd, omdat zij op het voetpad fietsten. Schiedam De kruising Burge meester van Haarenlaan-Vlaar- dingerdijk is vanaf maandag 27 april drie weken hermetisch afge sloten. Dit betekent niet alleen voor gemotoriseerd verkeer, maar óók voor fietsers en voetgangers. Deze algehele afsluiting is nodig voor de aanleg van de metro Be- neluxlijn door Schiedam. De werkzaamheden bestaan on der meer uit het verwijderen van damwandplanken van de grond- of waterkering, het heien van be- tonpalen, het trillen van damplan ken en werkzaamheden aan de straat. De werklui gaan, wanneer noodzakelijk, tot 's avonds 19.00 uur door. De rijstroken van de Burgemees ter van Haarenlaan worden over de reeds gebouwde tunnelaelen heen gelegd. Hiervoor is de alge hele afsluiting noodzakelijk. Ver keer wordt door aanwijzingen op borden omgeleid. Vrijdag 15 mei nm 1(1 HA pil» itf/iwU rlr» weer opengesteld voor al het ver keer. tenzij weersinvloeden en an dere onvoorziene omstandighe den het werk verstoren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7