25 Sorteerbedrijf voelt zich 'gepakt' Paardekooper pakt het groots aan LAGERWAARD 'Ze zeiden doodleuk: we zien papier of hout. Dat wordt dus een strafboete' Verpakkingsgigant heeft in Hoeksche Waard voldoende ruimte voor groei Bavaria koopt de enige echte trappistenbrouwerij siegers Stijl trtwv QelderLwuL PERS- BERICHT BÏDJ/VR Stopping lichtadvic centrum bruynzeel vloenen HBS mmmmmmsmmmmm ...natuurlijk bij Lajjerw-zmrd Uesian 10 tot 40% KORTING OP ALLE GABBEH TAPIJTEN Rotterdams Dagblad Donderdag 23 april 1998 Door Nico de Vries Schiedam Het Schiedamse af valbedrijf Van der Kooij voert een jarenlange strijd tegen de straf- boetes, waar het in het begin van jaren negentig tegen op liep bij hel storten van gesorteerd afval. Zonder precies te weten waarom overigens. ..Vergelijk onze situa- lie maar met een huisvrouw die elke week lego flessen, schoon en gesorteerd naar kleur, in de glas bak werpt, maar die daarvoor op onduidelijke gronden op de bon wordt geslingerd," zeggen direc teur P. van de Kooij en zijn 'mi lieu man' C.J. van der Nagel. Het gevecht van het tweetal be reikt morgen een climax, wan neer de provinciale miüeueom- missie van Zuid-Holland zich op nieuw over de kwestie buigt. Om dat de verlangde duidelijkheid maar uitblijft heeft het afvalbe drijfeen opvallende stap gezet: in een krantcnadvertentic vraagt het politiek-Den Haag nu einde lijk eens het verlossende ant woord op die ene prangende vraag 'waarom wij wel en anderen niet?' te geven. ..Zie de advertentie maar als een poging om de politici wakker te schudden." Do antwoorden van de provincie kunnen Van der Kooij een zet in de goede richting geven in een ci viele rechtzaak die het heeft lopen tegen de stortbaas van de voorma lige puinstort Het Hoge Bergsche Bos in het recreatiegebied De Rot te Meren, onder dc rook van Rot terdam. Een stortplaats die in het verleden meerdere malen in op spraak kwam. Ook Van der Nagel en Van der Kooij kennen die ge ruchten: de stortbaas - het parti culiere bedrijf EMAR- zou het niet zo nauw hebben genomen met de regels. Maar zo zegt het tweetal nadrukkelijk: „Het zijn geruchten. Mocht er ooit een poli- tio-onder/.uek naar malafide prak tijken hebben gelopen dan zijn die zaken in elk geval nooit voor de rechter gebracht." Maar waar draait de zaak-Van der Kooij nu precies om? Daar voor moeten we terug naar het einde van de jaren tachtig, begin jaren negentig. Bouw- en sloop afval overspoelde die tijd de- Randstad. Op papier was er al een enorme keten van puinbergen ge- Het Schiedamse afvalbedrijf Van der Kooij voelt zich gepakt: 'het is pure willekeur'. FotoCor vos tekend tussen Gouda en Hoek van Holland. De overheid kwam tenslotte met de oplossing: het sorteren van die enorme berg af val uit onder meer de Rotterdam se stadsvernieuwing, oude fabrie ken en de haven. Recycling Sorteren en hergebruik werd dus wik het parool van de provincie Zuid-Holland. Het afvalbedrijf Van der Kooij was in het Rijn mondgebied één van de eersten die de nieuwe weg van recycling insloeg. Oud ijzer uit hel afval ging naar de hoogovens, bouwste nen naar de pu inbrekers, hout ging naar de spaanplaatfabriek, overtollig plastic naar inmiddels verdwene n reeycl i ngsfabriekje s en karton naar de oud-papier- boer. Om deze toch kostbare aan pak le laten renderen werd tege lijkertijd besloten de storttarie- ven (van een tientje per ton naar zestig gulden) te verhogen en de acceptatie van afval op de stort te verscherpen. Overtreding van de regels, zo luidde de breed gedragen af spraak, werd bestraft met een boete die gelijk stond aan het ver brandingstarief van de Afvalver werking Rijnmond, die dagen 11S gulden per ton. Op het eerste ge zicht leek de ideale oplossing te zijn gevonden. In nog geen jaar verminderde de berg puin van 1,2 miljoen ton naar een hoopje van 40(1.000 ton. Maar met het succes kwamen ook de problemen: de in komsten van de stort gingen in gelijke tred neerwaarts. En dus zaten de stortbaas. het recreatie schap Rotte Meren en mede-be heerder van hel schap, de provin cie Zuid-Holland, met de gebak ken peren. ..Dus ook de provin cie." zegt Van de Kooij nu met een wrange glimlach, „Zuid-Holland." vervolgt hij. ..zit met een dubbele pet op in dit hele verhaal. Enerzijds ais pleitbezor ger en uitvoerder van het sortecr- bcleid voor bouw- en sloopafval, anderzijds als partij die belang had bij de inkomsten uit de stort." Die onzuivere rol, vult Van der Nagel zijn directeur aan, speelde in de kaart van stortbaas. „Op pa pier was het aeceptatiebeleid hel der: hout. papier en karton was verboden goed. Alleen afval dat nergens anders heen kon, afval vooral van verschillende samen stelling, en puin mochten worden gestort." Van der Kooij hield zich streng, cn vooral ook op papier contro leerbaar. aan die regel. Maar zo dra een vrachtwagen geladen met formica, naar olie stinkende spoorbielzen, gipsplaten of een zakken vol verhard cement bij de stort'"arriveerde, ging het mis, zegt Van der Nagel. „Dan zei men doodleuk: we zien daar papier, of hout. Dat wordt dus een strafboe- te," Van der Nagel en directeur Van der Kooij hadden en hebben geen vrede met die gang van za ken. „Wij zetten ons volledig in om het sorteerbeleid van de pro vincie nauwgezet uit te voeren en vervolgens werden we door ons milieubewust handelen gestraft." Hulp van de overheid bleef uit. „Daar had de provincie toch geen enkel belang bijluidt het verwijt nu. Naderhand ging er bij hen een lampje branden. Geruchten over gesjoemel op de stort doken op en niet veel later lekte uil dat een Limburgse afvalhandelaar onder valse voorwendselen het mogelijk radio-actieve puin van het vroege re Eudokia-ziekenhuis naar Het Hoge Bergsche Bos had gebracht, zonder dat er maar een haan naar gekraaid had. „Ook de provincie had aanvankelijk niets in de ga ten," zegt Van der Nagel. Nog steeds vraagt hij zich af waarom er geen onderzoek naar deze affai re is ingesteld. „Waar anderen luk raak hun gang konden gaan, wer den wij gepakt. Hoe kan dat?" Rechtbank Pure willekeur dus, verzucht het tweetal dat driejaar terug naar de Rotterdamse rechtbank toog om hun gelijk te halen. „Maar gelijk hebben en gelijk krijgen is in dit land een hels karwei. De recht bank heeft moeite om door de bo men het bos te zien. Nu moeten wij aantonen hoe de verorderning van destijds uitgelegd moest wor den. Met andere woorden, wat werd er nu exact verstaan onder 'papier, karton en hout'. We heb ben daarop de provincie gevraagd ons op die vraag een antwoord te geven. En ook hoe we de strafboe te na het storten van de restfractie na het sorteren hadden kunnen voorkomen. Maar tot op de dag van vandaag tevergeefs." Alhoewel de schade voor Van der Kooij fors is -200.000 gulden en als rentederving en proceskosten worden meegeteld een kleine hal ve miljoen - zeggen Van der Na gel en Van der Kooij dat het hen niet te doen is om het geld. „Waar het ons om gaat is het principe dat een goedwillend bedrijf niet het slachtoffer mag worden van, laten we het netjes zeggen, een stort baas met kuren en een overheid die dubbelzinning optreedt." Door Joke Waltmans Rotterdam/Oud-Beijeriand Uit pakken, inpakken en verpakken. Het zijn de woorden waar het steeds om draait bij Paardekooper Verpakkingen. Het van oorsprong Rotterdamse bedrijf, dat tot voor kort zijn hoofdkantoor in de Maasstad had, weet sinds het paasweekeinde weer al te goed hoeveel duizenden producten het voor dat pakken in zijn assorti ment heeft. Want behalve praten over m-, uit- en verpakken is het dezer dagen ook aanpakken voor de medewerkers: in het zeer grote en gloednieuwe pand op indus trieterrein De Bosschen in Oud- Beijcrland. De herkenning is er ai snel. die grote betonnen kolos met knalge le kozijnen moet het pand van Paardekooper zijn. Dat is Paarde- kooper-geel. Een naam op de ge- vei ontbreekt nog, maar eenmaal binnen is overduidelijk dat dit het goede bedrijf is. Op de glimmend nieuwe vloerbedekking liggen lange lappen karton om het ge heel nog een beetje schoon te hou den. Tegen de muur staan de vele verhuisdozen hoog opgestapeld. Werknemers zitten gehurkt om een )a in te richten of lopen van de een naar de andere kast met spul len die nog een plaatsje moeten krygen. Maar het is gelukt: bin nen vier dagen is Paardekooper in z'n geheel verhuisd van Rotter dam naar Oud-Beijerland. Het normaal vrije weekeinde hebben de werknemers niet doorgebracht aan een rijkgedekte ontbijttafel, maar in het nieuwe kantoor of het magazijn waar enkele duizenden producten weer een plek moesten krijgen. Een slimme zet. Zo mag het ver haal var. de Rotterdamse Leen Paardekooper wel worden ge noemd. Als 13-jarig jongetje bracht hij wekelijks de tijdschrif ten rond voor zijn vader, boekhan delaar Jan Paardekooper. Als ik daar toch kom, kan ik ze ook wel pen en papier verkopen, bedacht Leen. Maar hij wilde meer en ging thuis eigenhandig fruitzakken plakken. In de vroege ochtend verkocht hij ze bij de veiling aan aardappelboeren en andere telers. Er was veel concurrentie in die tyd. „Als een ander goedkoper was dan wist ik dat er iets aan de hand was. Ik telde dan de zakken of woog het papier, dan was het al tijd minder." vertelt de inmiddels 85-jarige ondernemer in één van de verhalen in het Paardckooper- magazine. Niet te tellen Na de eerste voortvarende ideeën van Leen Paardekooper is het aantal klanten haast niet meer te tellen, de omzet enorm gegroeid, het aantal personeelsleden tot bo ven de honderd gestegen en de hoeveelheid producten enkele dui enden. En de behoefte aan ruimte ook steeds groter. Aange zien die in Rotterdam niet werd gevonden, maakte Paardekooper de overstap naar de Hoeksche Waard waar één van de laatste be schikbare stukken bedrijfsgrond werd gekocht. Twintigduizend vierkante meter om precies te zijn. Paardekooper heeft geleerd van de gedwongen verhuizingen die de afgelopen jaren noodzake lijk waren, beide keren bleek het pand binnen vijfjaar tijd al weer te klein voor de inmiddels ver dubbelde omzet, afzet en het aan tal medewerkers. Van de enorme lap grond is de helft bebouwd met een drie ver diepingen tel lend gebouw. Binnen is er voldoende ruimte gescha pen voor de ko mende jaren, vooral het magazijn is op de toe komst gebouwd. Commercieel manager Eric Sips kan er met ge noegen naar kijken. „Je kunt hier 15.000 pallets kwijt, bijna vier keer meer dan aan de Stadionweg in Rotterdam. Daar stond alles af geladen en moetje hier zien: van die stelling is nog geen twintig procent gevuld, maar er staat wel een hoop," vertelt hij trots. Onder tussen rijden de mannen op de vorkheftrucks af en aan. Het is druk. Na een week verplichte rust mogen de leveranciers hun spul len weer komen brengen, er is nu volop ruimte en de klanten wach ten. Het klantenbestand van Paarde kooper wordt onderverdeeld in drie groepen: industrie, detail handel en grootwinkelbedrijven. Met de overname van een aantal collega-bedrijven wordt nu dc he le verpakkingsmarkt bezet. Sinds enkele jaren valt Vreugdenhil Verpakkingen ook onder Paarde kooper. Verder werden De Eco noom uit Oud-Beijerland (gespe cialiseerd in hoogwaardige indu- de bestellingen binnen 24 uur bij de klant af. Om dat systeem ge smeerd te laten verlopen wordt binnenkort begonnen met het werken volgens radio frequency. Een cameraatje op de heftruck leest de barcode van het product af, de computer geeft aan wat er nodig js voor de bestelling en schrijft het direct van de voorraad af. „In het hele magazijn wordt dan zonder papier gewerkt, alles staat on line in verbinding met dc computer," legt Sips uit. strie) en Van Dommelen uit Ber- kel en Rodenrijs (supermarktke ten-specialisatie) overgenomen. „Die overnames maakten de uit breiding helemaal noodzakelijk", vertelt Renate van Winkelhoff. „Bovendien komt die uitbreiding voort uit de drang om de grootste te willen zijn. Je wilt de hele markt in handen hebben, alle sec toren. en die zitten nu onder één dak." vertelt ze. Binnen 24 uur Behalve in de week na de verhui zing levert Paardekooper normaal Niet alleen de mannen van de in slag (ingekomen goederen) rijden af en aan in het magazijn. Ook de expeditie-ploeg, die de spullen klaarzet, en de mannen van de uitslag, die de goederen afleve ren, hebben het druk. Maar ze hoeven niet lang te zoeken, de route is een stuk logischer dan in Rotterdam en de manoeuvreer ruimte behoorlijk toegenomen. „We hebben ruimte nodig voor achtduizend pallets, maar er is ruimte voor het dubbele. Die ruimte zullen we de eerste tijd nog niet gebruiken, maar over een paar jaar wel "verzekert Sips. Hij weet dat hij dat kan zeggen. In zes, zeven jaartijd is de omzet van Paardekooper gestegen van acht naar 51 miljoen gulden dit jaar. Bovendien is er bij Paardekooper altijd sprake geweest van drukke tijden aan het einde van het jaar. De naderende Sinterklaas- en Kerstdagen zorgen voor tal van bestellingen uit de showrooms in Rotterdam. Breda. Den Haag. Lei den. Delft cn Amsterdam. Het pa radepaardje van de verpakkings gigant staat sinds kort in Barendrecht te pronken. Daar is enkele we ken geleden op bedrijfster rein Reijerwaard een splinter nieuwe showroom ingericht. Het hele assortiment is daar aanwe zig: geschenk-, industriële- en le vensmiddelenverpakkingen, eta lage- en decoratiemateriaal en kantoorartikelen. Het kleingoed- magazijn op de hoofdlokatie geeft een indruk van wat Paardekooper verder in huis heeft: op de schap pen wisselen de pennen, papieren bordjes, oranje petjes en decora- tiestoffen elkaar af. Opofferen Al vanaf de eerste ontmoeting met Paardekooper is er de vraag hoe een bedrijf zijn mensen zo ver krijgt een vrij weekeinde op te of feren aan de verhuizing. Voor Re nate van Winkelhoff is het niet meer dan logisch. „Hier heerst een wij-gevoel, iedereen vind het leuk om daar bij te wezen," weet zij. Commercieel manager Sips toont tijdens de rondleiding de andere reden: de nieuwe kantine is weliswaar nog niet af, maar wordt het visitekaartje van het nieuwe pand. Het antieke biljart staat al prominent in de ruimte die de komende weken wordt om getoverd tot een kantine die het midden houdt tussen een oud- bruin café en een western saloon. „Ja, die hebben we door een speci alistisch bedrijf laten verhuizen," zegt Sips. De verbazing van de bezoeker over zo'n luxe kantine deelt hij niet. „Wij zijn niet het eerste be drijf dat zoiets doet. Met zo'n mooie kantine geef je de mensen een eigen plek. waardoor ze op vrijdag na werktijd niet direct naar huis gaan, maar nog even blijven hangen. Bovendien hoe ven we met gasten niet op zoek naar een restaurant, onze kantine is zo mooi dat we hier een hapje kunnen eten. Echt, het is een in vestering die je absoluut terug verdient," verzekert hij. Het enorme magazijn van Paardekoo per Verpak kingen is ge bouwd op de toekomst. 'Je 15.000 pal lets kwijt, bij na vier keer meer dan in Rotterdam zegt commer cieetmana ger Ene Sips Foto Fox Lieshout Brouwer Bavaria wordt binnenkort eigenaar van de enige echte brouwer van Trappis tenbier in Nederland. De Schaapskooi in Berkel-Enschot. De huidige eigenaar is de abdij van Onze Lieve Vrouw van Ko ningshoeven. In De Schaapskooi wordt trappis tenbier gebrouwen volgens de ou de receptuur die de monnikken van La Trappe al 125 jaar aan el kaar doorgeven. Abt C. Vermeiren was er al lange tijd op uit om het voortbestaan van de Nederlandse trappist veilig te stellen. Zijn brouwerij is een van de zes in Ne derland en België waar trappist wordt gebrouwen. In België is de naam zelfs wettelijk beschermd. Trappistenbier dat niet in een klooster wordt gebrouwen, mag bij onze Zuiderburen slechts 'ab dijbier' worden genoemd. On danks de verkoop blijven de mon niken in Noord-Brabant nauw bij het brouwproees betrokken. Bavaria heeft een goed jaar achter de rug. De omzet steeg met 8,5 procent tot 675 miljoen gulden. Zowel in het binnen- als het bui tenland ging het marktaandeel van het bier omhoog. De netto winst steeg met 27 procent naar 39 miljoen. Malt De afzet van Bavaria-bier in eigen land steeg vorig jaar met vier pro cent bij een groei van de bier markt met slechts 1,3 procent. De export ging met ruim tien procent omhoog en van het alcoholvrije maltbier zelfs met 38 procent. De stijging van de export kwam voor al uit Europa. Bavaria blijft met 53 procent marktleider op de alco holvrije biermarkt. De afzet van frisdrank steeg in 1997 met 21 procent tegenover een marktgroei van acht procent. De moutafzet steeg met ruim acht procent. Het bedrijfsresultaat groeide meer dan evenredig ten opzichte van de omzet. Bavaria noemt als factoren hiervoor meer opbrengsten uit commerciële ac tiviteiten, lagere inkoopkosten en meer efficiëntie. De bierbrouwer adverteert onder meer met een blootkalender waarop Tatjana prijkt. Verstevigen Voor 1998 verwacht Bavaria dat de winst niet veel gaat afwijken van die van 1997. „Wij gaan er vanuit dat wij onze marktposities verder kunnen verstevigen. Op dit moment zijn wel de gevolgen van de ontwikkelingen op enkele Aziatische markten nog niet goed te overzien," zegt bestuursvoor zitter P, Swinkels. Het aantal vas te medewerkers van Bavaria be droeg vorig jaar 838. Dat beteken de een groei van 46 personen of 5,5 proeent. Adverteren? Tel: 010 - 4004 264 Design verlichting inr binnen en buiten. Projektburo Weena 296-288 3012 NJ Rotterdam tel. 010-411 14 11 Vestiging Wm Dsslgnstudio Watermanweg 211 (Afexandriu.n HIJ 3067 GA Rotterdam tel. OIO - 288 99 27 Gelderland is sen goed voorbeeld van 'de kracht van de eenvoud'. Veel bekende designers "tekenen' letterlijk en figuurlijk voor deze eigen stijl. De banken en fauteuils worden geroemd om de afneembare bekleding en verscheidenheid aan stoffen en kleuren. Gelderland maakt gebruik van de beste materialen, een tijdloos ontwerp en moderne dessins. Uiteraard krijgt ook het 'binnenwerk' alle aandacht. Voor Lagerwaard Design zijn dit voldoende redenen om Gelderland een belangrijke plaats in het assortiment te geven. Kom eens proefzitten bij de toonaangevende Gelderland-dealer van Nederland onder het genot van een kopje koffie. Kanaalweg 39-53 Capelte a.d. IJssel esign Tel: 010-4507466 Lagerwaard Oesign maakt onder andere gebruik van de woonvormen van Arco, Artitort. Aupmg. Baru Bord. Van Besouw, eastern. Fiam. Christian Fisch&acher. Ooidertantj. Harvink. Hoista. Intorstar, Jab. Jon. Hennis de Jong, Kendix, Walter Knoll, Leotux. Metform, Montis, New Sity. Parade. Pioegstoften. Pfielform. SDB Design, de Sede, Young International. Wittman. Een mooi perzisch lapijt is een waardevol bezit. I U wenst exclusiviteit, kwaliteit en volledige garantie? Wij bieden die. PERZISCHE TAPIJTEN Meent 66-68, 3011 JN Rotterdam, telefoon OIO - 414 58 71

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5