9 Lucht uw hart hij de baas van het land mm m mmn\m Zappen Geachte heer Kok Beste Wim Wim Kok, Geachte heer Kok Geachte heer Kok Mijnheer Kok Geachte premier Geachte heer Kok Geachte heer Kok Excellentie Premier Kok Wim Kok, Geachte heer Kok Rotterdams Dagblad S.ü- SHoï Woensdag 29 april 1998 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ik wil graag enige opmerkingen maken over de belas tingverhoging vanAOWersmeteenpensioentjedieis ingegaan op 1 januari 1998. Ik dacht dat wij belasting verlaging zouden krijgen, maar mooi niet. Het be- drijfspensioentje dat wij zelf en soms met veel moeite in de loop der jaren hebben opgebouwd, werd maar liefst met 5 procent extra belast. Ik had die premiebe- taliftg vroeger ook graag bij mijn loon gehad; dat geld had ik best kunnen gebruiken. Ik ben 77 jaar en nooit werkloos geweest. Ik heboveral yoor betaald, ik heb Nederland helpen opbouwen. Als - gevolg van het eigen pensioen word je nu aan alle kan ten geplukt. Er wordt gezegd dat Nederland vergrijst en dat wij teveel gaan kosten. Ik zie dat anders. Neder land wordt steeds intemationaler en dat gaat te veel kosten. Ik ben bang datje als gevolg van al die ver- schillende culturen hetzelfde probleem creëert als nu in het voormalige Joegoslavië tot een uitbarsting komt. De mensen daar kunnen elkaar niet meer ver dragen. Ik heb altijd Partij van de Arbeid gestemd, maar daar heb ik nu mijn twijfels over. W. Kind, Rotterdam Helaas kan ik om gezondheidsredenen niet aanwezig zijn bij de opnamen voor de tv-uitzending. Toch even deze(nood)kreet. Aljaren hebik thuishulp nodig. Met die thuishulp ben ik erg blij, want het houdt mij uit het verzorgingshuis, Helaas, de mededeling op Prinsjesdag dat er meer .geld voor de gezondheidszorg zou komen,resulteerde voor mij in twee uur minder hulp, bovendien opdagen na elkaar en dat is voor mij als carapatiënt niet gum stig. Ik heb daarom een 'persoonsgebonden budget' aangevraagd en zonder moeite gekregen. - Bü het intakegesprek kwam men naast drie uur man- telzorg op acht uur per week hulp uit, hetzelfde aantal uren dat ik voor Prinsjesdag '97 had. Helaas heb ik - maar zes uur hulp toegewezen gekregen. En een goe- ~Z de hulp was gauw gevondenmaar helaas weigert de Sociale Verzekerings Bank haar salaris uit te betalen. Het wordt me wel telkens beloofd, maar dit jaar heeft h ze nog helemaal geen salaris gehad. Zo kan het met Paars toch niet verder? Ik ben tot een nadere toelichting bereid en u mag deze brief ook aan mevrouw Terpstra laten lezen. Een prettige dag in ons mooie Rotterdam, H. van Dam, Rotterdam Zorg datmensen opgroeien ingezinnen, waar vertrou wen, respect en discipline heersen. Roep mensen in hun achttiende levensjaar op voor militaire dienst plicht waarmee zij ook gevormd kunnen worden door middel van vertrouwen en respect en discipline. Zorg voorts dat mensen maatschappelijk kunnen groeien door middel van respect, vertrouwen en een zekere mate van discipline. Sla dekranten maar open, luister naar de radio en kijk naar de tv, dan moet je wel concluderen dat mensen steeds onverschilliger worden ten aanzien van het we derzijds respect, wederzijds vertrouwen en de disci pline. Eris sprake van roofovervallen opoudeen jonge mensen, soms worden er mensen doodgeschopt op straat. Recent redde een invalide man een blindeman uit het water, terwijl er vele valide mensen toekeken. Etcetera. Mijn vraag aan u Kunt u nu de militiaire dienstplicht is afgeschaft, het geld dat u hiermee uitspaart niet re serveren voor het invoeren van een zogenaamde soci ale dienstplicht, waarmeejongeren dat respect en een zekerematevandiseiplineweerkunnenlerenopbren- gen? Die sociale dienstplicht zouden we kunnen ge bruiken ten behoeve van projecten in ontwikkelings landen. of hulpverlening aan ouderen of voor vrijwilli gerswerkprojecten. Zou dit staatsrechtelijk mogelijk zijn? Mijn doel is een samenleving waarin we elkaar respecteren, eren en vertrouwen. M. Prinsen, Rozenburg Wij vragen alleen begrip voor onze situatie. Wij had den een mooie 55-plus woning. Door omstandigheden (na een val van de trap en na twee weken ziekenhuis) kreeg mijn man hernia. Wij hebben op aanraden van familie en vrienden de huur van onze woning opge zegd en zijn naar een serviceflat gegaan. Het is het stomste wat wij ooit hebben kunnen doen. Wij zijn 83 en 85 jaar en wij gaan hier geestelijk aan ka pot. Wij willen zo graag een huisje met een eigen bui tendeur. Een woonpas hadden wij nooit nodig, maar nu wel. Ubegrijpt dat wij nu onder aan de lijst woning zoekenden staan en dat wij weinig kans maken. Onze vraag is of u wat voor ons kunt doen. Trouwens, van ons mag u na de verkiezingen blijven. Het gaat prima. U bent de sympathiekste president die wij ooit hadden. G, Verhagen en C.C.H. Verhagen-Donker, Rotterdam-Hoogvliet Bij de collectieve arbeidscontracten die nu worden af- gesloten, is geen sprake meer van arbeidstijdverkor ting. Met verhogingvan deproductie en hetin de hand houden van de lonen zou de werkloosheid moeten worden bestreden, zoisnu de filosofie. Mijn argumen- ten vóór arbeidstijdverkorting zijn de volgende. Doordat de productiviteitóókstijgt enerdaardoor met minder mensen meer productie wordt geleverd, zal de werkloosheid eerder toe- dan afnemen. Hoogstens kan het marktaandeel ten opzichte van andere landen toenemen, maar die landen zullen dan ook weer hun maatregelen nemen. De loonsverhogingen die nu in de contracten worden opgenomen, veroorzaken kostenverhogingen waar geen besparingen tegenover staan. Bij arbeidstijdver korting ontstaan er wél, zelfs grote besparingen door dat de belastingen en de premies (als er door arbeids tijdverkorting meer mensen aan het werk gaan) om laag kunnen omdaterminder uitkeringen opgebracht hoeven te worden. Bruto zal men er als werknemer bij arbeidstijdverkorting duidelijk op achteruit gaari, maar netto zal de achteruitgang gering zijn doordat minder belastingen en sociale premies hoeven tewor- den ingehouden. Eventueel kunnen de werkgevers het verschil voor hun rekening nemen, zeker in deze tijdwaarinzij grote winsten maken ten gunste van on- der andere de aandeelhouders. Misschien is het een -mogelijkheid om minder belastingen en sociale pre mies te laten betalen door bedrijven die een kortere ar beidsduur in hun CAO's opnemen. Een steeds stijgende productie is schadelijk voor het milieu. Het is ook niet juist om de extra organisatori sche kosten bij uitbreiding van personeel, zoals huis vesting en dergelijke, als argument tegen arbeidstijd verkorting te gebruiken. Want ook daar staan bespa ringen tegenover omdat dan, door de toeleverendebe- drijven, mensen moeten worden aangenomen die daarvóór een uitkering hadden. Ook de lange arbeids tijden en de lagere werkloosheid in Japan vormen - geen tegenargument want die zijn het gevolg van het feit dat men daar al een eeuw lang, door middel van aanvankelijk erg lage lonen een groot deel van de we reldmarkt van diverse producten heeft veroverd. De door kortere arbeidstijden ontstane extra vrije tijd zal een impulsgeven aan de zogenaamde vrije tijds-mdu- strie. Uit een onderzoek van de Stichting voor Economisch Onderzoek, in samenwerking met zestien kranten, bleek dat Nederlanders vrije tijd prefereren boven meer geld. Laatste argument is dat er een samenhang is tussen werkloosheid en criminaliteit (en drugsgebruik en werkloosheid)en datdiecriminaliteit de samenleving veel geld kost J.B. van den Hoven, Rotterdam Over zorg, veiligheid, normen an waarden, de hypotheek rente, hot asielzoekersbeleid, arbeidstijdverkorting en de 24-uuraeconontle, maar vooral over het Inkomen gaan de brieven die de lezers van het Rotterdams Dagblad en de kijkers van TV Rijnmond de afgelopen weken vla de krant aan minister-president Kok hebben gestuurd. PvdA-fIJsttrekker Wim Kok komt vrijdag, vlak voor de ver kiezingen voor de Tweede Kamer, naar Rotterdam voor viering van de Dag van de Arbeid én voor de beantwoording van de vn^g«m van van aaniai lozers en kijkers voor w ea rner*'* van TV Rijnmond. Een groot aantal briefschrijvers woont de opnamen bij In het Prinsestheater In Rotterdam. Het resultaat wordt vrijdag 1 mei om 19 uur en 22 uur en om 1.00 uur 's nachts uitgezonden. TV Rijnmond herhaalt het programma mot minister-president Kok nog twee keer, zaterdag om 10 en 13 uur. Myn (over)grootouders en mijn ouders hebben gehol pen aan de opbouw van ons land. Wat is er nog van over? Er is voor heel veel mensen sprake van armoe. Zij hebben geen geluksgevoel meer. Ze voelen zich niet meer veilig op straat. Ikwoon noodgedwongen in Hoogvliet, waarbijna alle maal nieuwkomers wonen. De huren zijn er weliswaar ƒ520 per maand, maar nee mijnheer Kok, het is hier mijn Nederland nietmeer. Waar moetenmensenzoals ik naartoe als h et op is? Het belastingvoordeel dat we hebben gekregen is een lachertje. Krijg je dertien gulden meer, maar aan de andere kant wordt het je weer afgenomen. Alles gaat omhoog. In werkelijkheid krijgen we geen cent meer. Nu verhoogt KPN Telecom zijn prijzen weer. Moet u eens een kaartje kopen voor het openbaar vervoer. De prijs staat gelijk aan twee dagen eten. Wat zijn we toch rijk, nietwaar? Mijnheer Kok, ik denk veel aan mijnheer Drees en miji nheer Denüyl Zij waren voorde arbeiders. Leestu de ingezonden stukken wel eens? Dan zou u kunnen zien hoeveel leed en armoe er nog is. Sorry voor mijn pessimistische schrijven, maar ik ben erg boos en nerveus, datmerktu wel. Ikhoopdat u ook aandacht besteedt aan een gewone vrouwmet een uit kering en niet alleen aan mensen die het toch al goed hebben. M. van Haaren, Hoogvliet Ik schrijf u over de criminaliteit in ons land. In 1992 .heeft het onderzoeksbureau Inter/View een enquête gehouden over de oorzaak van de criminaliteit inons land. Op de vraag wat er gedaan zou moeten worden om de criminaliteit te bedwingen, koos 91,6 procent - van de ondervraagden voor 'meer aandacht voor het bijbrengen van normbesefin de opvoeding'. De toen malige minister van Justitie, Hirsch Ballin, zei 'blij te zijn dat de tijd dat alles maar op de overheid wordt af geschoven, kennelyk voorbij is'. Ais over de oorzaak van criminaliteit wordt gespro ken, gaat de beschuldigende vinger vaak massaal naar de opvoeding van de jeugd Die zou te vrij zijn, te los. Het zou de normvervaging i .idehandwerken.Be- halve in het gezin, zo vinden vet tl mensen, mogen ook in het onderwijs de touwljes we, wat strakker worden aangetrokken. Zo'n 88 procentn leentdat daarhet vak 'normbesef in het rooster mag worden opgenomen. Wij zijn nu zes jaar verder en wanneer ik terugblik, dan heb ik het gevoel dat de criminaliteit eerder is toe- dan afgenomen en dat van alle wensen/adviezen niets terecht is gekomen. Dit is ook niet zo verwonderlijk wanneer je constateert dat het de overheid is die pro pageert dat getrouwde vrouwen met opgroeiende kin deren aan het arbeidsproces moeten deelnemen. En dat kinderen worden ondergebracht in crèches ofdag- verblijven. Het is nu zelfs zo dat er opvangruimte wordt gecreëerd voor kinderen in de leeftijdsgroep vanaf 12 jaar en ouder. Mijn advies aan het kabinet is: beoordeel niet uitslui tend cijfermatig (economisch) hoe goed het in Neder land gaat. Besteedt aandacht aan, en neem maatrege len voor, deontwikkelingvan goed ouderschap. De op voeding van kinderen moet door de ouders gebeuren en ook de schoolleiding moet meer verantwoordelijk heid krijgen,met steun van de overheid. Het uiteinde lijke doel is een mentaliteitsverandering van hoog tot laag, een klimaatsverbetering van onze huidige maat schappij. Het gezegde luidt nog steeds: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! C.W. Slinger, Zwijndrecht Het is voor mij onbegrijpelijk dat u er zo van harte aan heeft meegewerkt om onze gulden interuilen voorde euro, en dat zonder daarover een behoorlijke raadple ging van de bevolking te organiseren. Ik zie niet in waarom wij niet net als de Denen en de Finnen buiten deze voor ons schadelijke wisseltruc kunnen blijven. Het is immers zo dat onze gulden tot d e hardste munt eenheden van Europa behoort en met potverteerders als Italië erbij kunnen wfj alleen maar achteruitgaan. De smoes dat ik geen koersverliezen meer hoef te lij den als ik naar het buitenland op vakantie ga, snijdt voor mij geen hout. Als ik op vakantie wil naar het bui tenland, kan ikzelf bepalen hoeveelmedat moet gaan kosten. En als het me te veel wordt, ga ik niet of min der. Met deze overgave aan de euro wrordt aan landen als Italië mijns inziens een sleutel overhandigd, waar- meemen naar believen onze Nederlandse kluizen (zo als bijvoorbeeld onze pensioenfondsen) kan leegha len. Ik wordt hier erg paars van.... van woede! A.W. Biemans, Oud-Beijerland Volgens het Rotterdams Dagblad zou een brief aan u kunnen beginnen met'Beste Wim', maar een midden- weg lijkt mij gepaster. Weledele Heer,stamij toe datik mij eerst aan u voorstel: W. Akkermans, leeftijd 88 jaar, fulltime AOW(er). Als vrijwilliger werkzaam als lid van de deelgemeentelijke adviesraad voorouderen in Rotterdam-Noord en in de Cultuurraad Noord van theater 't Kapelletje. Het volgende wil ik gaarne onder uw speciale aan dacht brengen: het allerbelangrijkste voor ouderen is hun gezondheid. Als die minder wordt, is gezond heidszorg van het grootste belang. Over de toekomst van die zorg make n wij ouderen ons grote zorgen. Er is de laatste vier jaren wel wat verbeterd, doch de ge zondheidszorg is daarbij zichtbaar achtergebleven. Het mag toch niet voorkomen dat in een welvarend land als Nederland en in een stad met de grootste ha ven ter wereld er nog steeds ouderen zijn die van een zaamheid wegkwijnen of onvoldoende worden ver zorgd. Ouderen die hun laatste levensdagen niet kun nen doorbrengen zoals ze gaarne zouden willen. Dan zijn er in de gezondheidszorg nog de lange wachttij den en het grote tekort aan hulp voor ouderen, zowel wat medische als huishoudelijke hulp betreft. Zo zijn ernog veie onbegrijpelijketoestanden. Dat de ze niet kunnen worden voorkomen in een welvarend, beschaafd, democratisch land als Nederland is voor mij onbegrijpelijk Het geld is er wel, doch het wordt verkeerd besteed. Mijnheer Kok, doe er alstublieft iets aan! Willem Akkermans, Rotterdam Om u alles te vertellen wat me dwars zit, zou ik de ge hele opiniepagina nodig hebben. Dus houd ik het maar op twee punten. Het gaat zo goed met Nederland, juicht Paars. De me dia herhalen het elke dag, elk uur. Fijn dat het goed gaat, hoor, alleen vraag ikme steeds af metwie het dan toch zo goed gaat? De (varkensvoeren, de slachtoffers van misdaad en/of onrecht, de hulpbehoevenden, de ouderen, de zieken, de mensen die hun huis nietmeer uitdurven? Zou nu echt niemand in de politiek begrij pen dat mensen, als ze steeds weer horen dat het zo goed gaat, ook zelf een graantje willen meepikken? Ik heb de oorlog meegemaakt Toen was vrijheid, maar ook democratie het allerbelangrijkste. En nu? Het land is zó veilig, dat een groot deel van de bevol king 's avonds het huis niet meer uit durft te gaan. Nu niet op bevel van Hitier, maar wegens kleine en grote criminelen. Kijktude wijkbladen ermaaropna. Aller- wege horen we: ga stemmen, democratie is kostbaar, stemmen is noodzakelijk. Maar op wie moeten we stemmen? Op de mensen die regeren en die door de volksvertegenwoordiging gecontroleerd worden? Vergeet het maar! De laatste kabinetsperiode was er voor de beide Kamers maar één doel: Paars moet blij ven; wat er ook gebeurt. Als we weer zo'n kabinet krijgen en weer zo'n volks vertegenwoordiging die zich monddood laat maken, dan heeft stemmen toch geen zin? Een tweede Paars van dit soort is volgens mij de doodsteek voor de echte democratie. Van deze verkiezingen heb ik slapeloze nachten. Natuurlijk ga ik stemmen, maar spaar ons voorpaarse toestanden. Luisterook eens naar gewone mensen, ook uit tussengroepen, ook ouderen. U en de uwen dragen een grote verantwoordelijkheid. Mevrouw J. Berkhout, Rottterdam Bij ons werk in het Centrum voor Vrouwenhulpveiie- ning ehVroüwèhgdondh'eidszorg SAR^Spfekeh wij zeer regelmatig allochtone en vluchtelingenvrouwen met problemen. Een Iraanse vrouw vertelde pas geleden: 'Ik ben blij dat ik zo snel kon komen, want ik houd het niet meeruit De slaappillen van de dokter helpen niet meer. Hij wordt ongeduldig van mij. Hij zegt dat hij niets meer kan doen. Ik vind hem helemaal niet goed, maar ik moet toch altijd naar hem toe. ik sïaap niet meer, raak alles kwijt in huis, ik kan niets onthouden op school en ben altijd bang. Mijn man is altijd boos. Dat komt omdat hij niet kan werken. Hij weet niet meer wat hij doet en slaat me steeds vaker, ikbenbang dat hij op het slechte pad gaat en dat ik dan met mijn dochter het land word uitgezet. Dus probeer ik aardig voor hem te zijn, zodat hij thuis blijft. Nu is hij even weg en kon ik naar jou toekomen. Ik houd het zo niet meer uit bij hem. Ik kan niet bij hem weg want dan moet ik het land uit. De opvang voor vrouwen waar over je het had, kan ik niet betalen van mijn zakgeld. Ik durf nietmeer naar school met deze blauwe plek ken Als i k niet ga, pakken z e ons zakgeld af. Zolang ik nog steeds geen werk mag doen, moet ik wel blijven want hij heeft ook het geld voor mij en mijn dochter. Het MaatschappelijkWerkzegt datmijn problemen te ingewikkeld zijn voor hen. Toen heeft de dokter mij naar de Riagg verwezen. Toen ik eindelijk aan de beurt was kon de hulpverlener mij niet verstaan. Er was geen tolk want die hebben het te druk. En ik kan niettegen die vreemde man zeggen watikjou heb ver teld. Ik weet niet meer wat ik nu moet doen.' Met grote regel maat horen wij bij centrum SARA der gelijke verhalen van vrouwen, Door hun tijdelijke af hankelijke verblijfsvergunning zijn velen volledig af hankelijk van hun man. Mijnheer Kok, het moet toch mogely kzijn om hen een onafhankelijke verblijfsver gunning te geven en hun persoonlijke vluchtmotiva- tie serieus te gaan nemen? Dit verhaal illustreert nog iets anders: de kloof tussen de vragen van vluchtelingenvrouwen en wat hen aan geboden wordt binnen de zorgverlenende instellin gen is erg groot. Daarbij komt dat de vrouwen niet de weg weten in de gezondheidszorg. Deze groep vrou wen blijkt tussen de wal en het schip te vallen... Geachte premier, in uw beleid voor de gezondheids zorg moet niet alleen aandacht zijn voor verkorting van bijvoorbeeld wachtlijsten. Minstens net zo be langrijk is dat de geboden zorg ook aansluit bij de mo gelijkheden en vragen van het toenemend aantal cli ënten met specifieke achtergronden en specifieke problematiek Een goede gezondheidszorg biedt niet alleen tijdige maar ook passende hulp! Modita Heynen van het Centrum voor Vrouwenhulpverlening en vrouwengezondheidszorg SARA, Rotterdam Veel mensen nemen het u kwalijk dat er zogenaamd niets is bereiktvoordelaagstbetaalden in dezeregeer periode en zeggen datzij daarom nietmeeropdePvdA zullen stemmen. Gemakshalve gaat men dan echter voorbij aan hetfeit dat de PvdA het niet alleen voor het zeggen heeft ge had. Er zijn dus ook tijdens deze regeerperiode com promissen gesloten, waardoor niet alle wensen van een bepaalde partij ingewilligd konden worden. Daar de economie opl eeflvindt de PvdA, en met name u, dat in een eventuele volgende paarsecoalitie gescoordzal moeten worden ten gunste van minderbedeelden in deze maatschappij. Wat is eigenlijk het alternatief9 Want niet op de PvdA stemmenbjj deverkiezingenleidttotzeteiverliesvoor die partijDan wordt de WD de grootste partij en Bol- kestein de minister-president. Ik durf er niet aan te denken,wantdanzullen zij dieafhankelijkzijnvande socialevoorzieningenhelemaal in desteekworden ge laten. Dan zullen er wel meer miljonairs bü komen. W.Y. Faber, Hellevoetsluis 'Frits Bolkestein is een integere man'. Dat zegt Els Borst, lijsttrekker van D66. Frits heeft niet vanwege de verkiezingen het asielzoekerprobleem opnieuw aan de orde gesteld. Hij probeert al een hele tijd steun te krijgen voor een veel strenger en vee! goed koper asielbeleid. Dat hij er vorige week in De Volks krant en in het televisiedebat met Wim Kok weer over begon, was gewoon een nieuwe poging. Dat vindt Els Borst niet goed. Het onderwerp'is veel te gevoelig zo vlak voor 6 mei. Ze vroeg Frits om ermee te stoppen. Dat was vorige week vrijdagavond in de televisieru briek NOVA. Het grappige was. Frits Bolkestein en Wim Kok waren op RTL 5 nog helemaal niet toe aan dit onderwerp. Els Borst reageerde op beelden en uit spraken die nog moesten komen. Ze zijn op de com merciële zenders nog we! eens te laat door het bood schappen doen. Het is wel sportief van RTL om de beelden van het debat, dat natuurlijk eerder was op genomen, vast aan de publieke omroep te geven. Maar zakelijk en journalistiek is het niet bepaald slim. En voor de kijker was het zappen geblazen. Het is dat Els Borst het zegt, anders zou ik nooit op de gedachte zijn gekomen dat het geen opzet is van Bol kestein om over het vreemdelingenvraagstuk te be ginnen. Hij doet dat vaker, dat is waar. De week daar voor zou zijn eigen fractie in de Tweede kamer nog met nieuwe voorsteilen komen. Dat ging. vreemd ge noeg, opeens niet door. Misschien waren ze nog niet klaar? Het is zeker ook integer dat Frits Bolkestein altijd eerst begint over de problemen van onze minderhe den voor hjj over de asielzoekers begint. Je krijgt eerst een heel ver haal over oude wij ken, schooluitval, werkloosheid en cri minaliteit. Pas dan" begin hij over poli tieke vluchtelingen en andere asielzoe^ kers. Alsof wij de al lochtone minderhe den niet eerst zelf! hebben uitgenodigd om bij ons het vuile werk te komen doen. De grote stroom asielzoekers is een ander pro bleem, Frits verge lijkt appels met pe ren en zegt dat er expres niet bij. Maar dat is oud nieuws. Het RTL 5-debat leverde wel opzienbarender kopij: Bolkestein gaat voor het ambt van minister-president. Dat wil zeggen als de WD heel veel groter wordt dan de PvdA Zijn het maar een of twee 2etels dan moet Kok het maar blijven doen. De WD-leider stal met dat nieuws de show. Maar hij verloor het debat, Uit onderzoek na afloop bleek dat Kok ruimschoots had gewonnen. De Amerikaanse mediadeskundige Richard Greer vond Bolkestein maar grillig en onbesuisd. 'To much a salesman'. Te veel koopman die met z'n waar langs de deur komt. Daarom moesten vanaf maandag de handschoenen wel uit. De WD probeerde de PvdA met de blote vuist vol op het gelaat te treffen over de aftrek van de hypotheekrente. Aanleiding was het allerlaatste zin netje van een interview met PvdA-voorzitter Karin Adelmund in Hervormd Nederland. Op de vraag hoe het nu zat met die aftrek zei ze dat alle voorstellen op het PvdA-congres om daar wat aan te doen, zijn ver worpen. Op eentje na. In de toekomst moet ook wor den gekeken naar de mogelijkheid van beperking van de aftrek van extreem veel hypotheekrente als het gaat om geld te vinden om grote huurverhogin gen tegen te gaan. Kok zei gelijk dat hij daar niet aan begint, omdat je daar onvoldoende geld kan wegha len. Dan moetje ook de meer gewone aftrek van hy potheekrente gaan aanpakken. Dat doet hij niet. Karin Adelmund is nog al eens een onbesuisde flap uit. De week daarvoor was ze in HP/De Tijd opeens over de opvolging van Wim Kok begonnen. Dat was even schrikken. Maar volgens haar, waren haai woorden niet goed weergegeven. Nu kende men bij';; de PvdA de tekst en achtte die onschuldig. Maar dart had men buiten de waard (de Telegraaf die zaterdag- al met een giftig bericht kwam) en de WD gerekericT Frits Bolkestein ging voluit en eiste dat in een re geerakkoord wordt vastgelegd, dat aan de hypo- theekrente niet wordt getornd. Het was slikken of stikken. Dat is smullen voor kranten en vooral televn sie in een campagne die niet echt op gang wil komep; Het was wel een verrassing. Een week geleden zei - - Bolkestein nog: „Ik houd me niet bezig met breek punten, dat legt een hypotheek op de formatie." Maar je moet vaak zappen voor de echte Bolkestein. Frans Vandemll is zelfstandig journalist, gespecialiseerd tn politiek en overheidsbeleid. Voor deze krant werpt hij h ekelijks een blik achter de coulissen van het verkiezingstheater. Dagelijks staan er artikelen over de zorg voor kinde ren en werk in de kranten. Het op 23 april gepresen teerde rapport 'Dagindeling: tijdvoor arbeid en zorg' adviseert deeltijdarbeid te stimuleren met een inves teringspremie zodat de werkgevers minder aan pre mies hoeven te betalen. Omdat de oppasproblemen zich vooral tijdens de eerste vier levensjaren van kin deren voordoen (kinderenzijn in die periode veel ziek en ouders zijn constant moe door gebroken nachten) zou een regeling voor deze periode veel moeders die anders hun baan opzeggen, aan het werk houden.Van- af vier jaar (als de kinderen naar school gaanjis een re geling ideaal waarbij de vader en de moeder bijvoor beeld een of twee keer per week een kortere werkdag kunnen maken en zodoende de kinderen uit school kunnen halen, naar zwemles kunnen brengen, enzo voort. Op het moment doen veel grootouders dit. Als de huidige generatie jonge ouders zelf grootouder wordt, zal dit moeilijk zijn omdat zij waarschijnlijk zelf nog werkt. Iedere school heeft een overblijfrege- ling. Ouders passen op de (vaak veel) kinderen. Als die hiervoor betaald zouden krijgen, zouden meer moe ders beschikbaar zijn en zouden kinderen in kleinere groepjes kunnen overblijven. Et kan werken door de continudiensten van mijn man. Dus flexibele werktij den zijn van groot belang. Als het hele 'oppasgebeu- ren' beter geregeld zou zijn, is het combineren van werk en gezin, voor zowel de kinderen als de ouders, goed vol te houden. Als door goede regelingen de ou ders zelf de kinderen kunnen opvangen zijn er im mers veel minder plaatsen in de opvang nodig. Een goede opvang gaat altijd nog voor aantrekkelijke fi nanciële regelingen. Wat heb je aan veel geld als je overspannen bent en je kinderen dwars en moeilijk? Dus eigenlijk moet het zijn 'gezin en werk combine ren' en niet 'werk en gezin combineren'! Pauline Verhart-de Vette, Rozenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6