5 <21 Venlo kan weinig doen tegen komst asielzoekers Jo Ritzen oefende nee-zeggen thuis onder de douche Het strand lokt Grotere steden willen minister en 1 miljard Kabinet: verdubbeling- van de kinderopvang l 1,2,3 en surfen maar. D€> tijden Nieuw pand ANWB-punt Prijs voor onderzoek Therapie oogziekte Nieuwe baan voor JohanFriso Verhaalsrecht in AWBZ Meisje _gewurgd Omwonenden hevig verontwaardigd over 'overvaltaktiek' COA 'Kroongetuige betaalt wel' Primafoon Wethouders niet per se lid gemeenteraad Rotterdams Dagblad Zaterdag 9 mei 1998 Den Haag Het onder vakantie- "gangèrs bekende steunpunt van de ANWB in Lyon is vanaf 14 mei gehuisvest in een nieuw pand. Ook deze behuizing is gevestigd aan de door Nederlanders veel ge bruikte doorgaande route van Pa rijs via Lyon naar Zuid-Frankrijk. Het steunpunt verwerkt jaarlijks ongeveer 16.000 aanvragen. In het nieuwe pand zijn de telefonische hulpverleners direct aangesloten op de computers van het hoofd kantoor in Den Haag. Zo kunnen zij nog sneller bepalen waar leden met pech recht op hebben. AmsterdamOnderzoeker O. van der Stelt heeft gisteren als eerste Nederlander de Lipha Normann Award ontvangen. Dat is een prijs die de Europese Organisatie voor Biomedisch Onderzoek jaarlijks toekent Van der Stelt is verbon den aan de afdeling kinderpsychi atrie van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. Hij Jtrijgt de prijs voor een studie naar de erfelijkheid van alcohol verslaving. Van der Stelt conclu deerde dat mensen met een be paalde hersengolf die op een EEG zichtbaar wordt, een grotere kans fopen op een verslaving en psy chische stoornissen in het alge meen. —RotterdamDe Gezondheidsraad wil niets weten van de zogeheten Cubaanse methode om een oog ziekte te bestrijden. De methode is onwetenschappelijk, laat de raad weten. De laatste jaren heb ben honderden patiënten hun heil gezocht op Cuba, waar een be handelwijze is ontwikkeld die de achteruitgang van het gezichts vermogen tot staan zou brengen. Het gaat om retintis pigmentose -ABP-), een erfelijke oogziekte die op middelbare leeftijd vaak tot blindheid leidt. Nederland telt on geveer 4000 RP-patiënten. Een aantal heeft zich tot minister Borst (Volksgezondheid) gewend voor de vergoeding van reis en be- Handeling. De minister heeft die verzoeken afgewezen. Londen Prins Johan Friso, de tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus, heeft een baan ge vonden in de Londense bankwe reld. Hij treedt op 1 augustus van dit jaar in dienst van de Londense vestiging van de grote Ameri kaanse zakenbank Goldman, Sachs Co. Met Merrill Lynch en Morgan Stanley behoort Goldman -tot-de drie grootste zakenbanken ter wereld. Prins Johan Friso geldt als een knappe kop. Hjj is in genieur in de luchtvaartechni- sche bedrijfskunde en doctoran dus bedrijfseconomie. Van eind 1995 tot eind 1996 werkte hij bij McKinsey Company. Den Haag Als iemand door de schuld van een ander een beroep moet doen op de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) dan kan de verzekeraar het geld verhalen bij de dader. Het kabinet Heeft gisteren ingestemd met het wetsvoorstel dat dit wil regelen. Andere sociale verzekeringen als de Algemene nabestaandenwet en de Ziekenfondswet kennen al verhaalsrecht. Het kabinet ver wacht dat de maatregel ongeveer 15 miljoen gulden per jaar op gaat leveren. Helmond De 27-jarige Helmon der die heeft bekend dat hij zijn 8- jarig plaatsgenootje Manon Seijkens heeft gedood, heeft het -kind eerst seksueel misbruikt en het vervolgens gewurgd. Officier van justitie mr. G. Bos heeft dit gisteren meegedeeld. Het mis drijf vond plaats in de zomer van 1995. Het kind verdween op 10 au gustus. Pas een half later is haar -stoffelijk overschot teruggevon den in een natuurgebiedje vlak bij haar ouderlijke woning. De po litie hield destijds twee keer een verdachte aan. Beide mannen ble ken echter onschuldig. Deze weck meldde de nu aangehouden ver- dachte zich vrijwillig bij de poli tie. Het bleek een bekende te zijn van de moeder van het meisje. Na de vermissing heeft hij de vrouw met raad en daad terzijde gestaan. Venlo De gemeente Venlo heeft juridisch weinig mogelijk heden om de huisvesting van tweeduizend asielzoekers in flatgebouw De Knoepert in Venlo tegen te houden. In feite kan elke beslissing van de gemeente door het ministerie van Justitie terzijde worden geschoven. Dat hebben ambtenaren van Ven lo de gemeenteraadsleden gister avond in een besloten bijeen komst meegedeeld. Mocht de ge meente dwars gaan liggen, dan kan de staatssecretaris van Justi tie de locatie in Venlo als noodop vang aanwijzen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) wil de vluch telingen al binnen enkele weken in het zeventien verdiepingen ho ge gebouw onderbrengen. Met een beleggingsgroep uit Ede is daartoe een voorlopige huurover eenkomst voor driejaar gesloten. In een gesprek met het gemeente bestuur wil het COA op korte ter mijn het beheersplan presenteren waar burgemeester J. Schrijen om heeft gevraagd. Het COA is niet onder de indruk van de kritiek van het gemeente bestuur en de protesten uit de be volking. „Het is natuurt.jk niet de eerste keer dat we zoiets meema ken," zegt woordvoerder W. van Bastelaar. Volgens het COA is het pand bij uitstek geschikt om te bewonen. „Daarna beginnen we pas met de voorlichting," aldus Van Bastelaar. Deze week is in de wijken rondom het flatgebouw een handtekenin genactie begonnen. Ruim twee duizend Venlonaren zouden in middels hebben getekend. Oud wethouder van stedelijk beheer en veiligheid B. Cornelissen heeft de leiding op zich genomen van de op stapel staande acties. Hij is bang dat de 'boel uit de klauwen loopt' en wil samen met enkele gemeenteraadsleden de meest ex treme geluiden een beetje kanali seren. Moloch Maar ook Cornelissen zelf, die in de buurt woont, is hevig veront waardigd over wat hij de "overval- techniek' van het COA noemt. „Daar horen geen asielzoekers thuis. Het is een moloch van een gebouw, middenin een woonom geving, zonder enige mogelijk heid tot ontspanning." Het COA heeft momenteel enkele duizenden asielzoekers op de wachtlijst voor huisvesting slaan. Door de flat tn Venlo geschikt te maken, zou het COA een groot deel van zijn capaciteitsprobleem oplossen. Het parid is overigens drie jaar geleden nog afgekeurd voor de opvang van vluchtelin gen. Momenteel worden enkele technische aanpassingen uitge voerd. Friesland Vreest een deel vat Venlo de komst van veel asielzoekers, in Friesland speelt een omgekeerd probleem. Gemeenten in het noorden van het land houden al maanden huizen beschikbaar voor asielzoekers, maar de vluch telingen willen er niet heen. De Friese gemeenten gaan hierover eind deze maand praten met het COA Elke gemeente is verplicht een aantal woningen beschikbaar te stellen voor de huisvesting van asielzoekers. De gemeente Op- sterland huurt al een half jaar twee woningen van een woning stichting, maar de huizen blijven leeg. „Er zijn wel asielzoekers ko men kijken, maar ze wilden hier niet wonen," vertelt burgemees ter W.Comelis. Opsterland heeft nu de huur van één woning weer opgezegd en vol doet daarom niet meer aan de i *>rm. Cornells: „Wij willen met de COA kijken naar een oplossing voor dit probleem. We voldoen nu niet aan de norm, maar een huis huren van gemeenschapsgeld dat vervolgens leeg blijft staan is ook zonde." In veel andere plattelandsge meenten gebeurt iets dergelijks. Op initiatief van de gemeente Op sterland gaan de gemeenten daar om om de tafel met het COA. Het weigeren van woningen is een be kend probleem, aldus een COA- woordvoerder in een reactie. Om daar iets aan te doen is half febru ari de procedure voor woningtoe wijzing veranderd. Als een vluch teling een woning weigert, wordt hij direct toegewezen aan een an dere kandidaat. Voor februari bleef de woning leegtotdathet be zwaarschrift van de weigerende vluchteling was behandeld. Staatssecretaris Schmiw (Justi tie) heeft vorige maand al aange geven dat het weigeren van wo ningen het draagvlak voor de op vang van vluchtelingen in ge meenten schaadt. Door Hans van Soest Zoetermeer Het beeld van vak idioot dat vaak van hem wordt ge schetst, klopt volgens Jo Ritzen wel. „Ja, ik ben een frik," lacht hij. „Iedere brief die naar de Tweede Kamer moet. daar ga ik nog eens met het rode pennetje overheen. Niet alleen om inhoudelijk nog wat te veranderen, maar omdat ik bijvoorbeeld vind dat een bepaal de zin niet loopt. Je mag me best eigenwijs noemen." Jo Ritzen keert niet terug als mi nister van onderwijs in een vol gend kabinet. Na negen jaar de scepter te hebben gezwaaid op het ministerie in Zoetermeer, gaat hij in oktober aan de slag als adviseur van de Wereldbank. Ritzen za! an dere landen adviseren over hun onderwijsbeleid en armoedebe strijding. „Een belangrijke baan waar ik veel zin in heb." Zelf is hij er niet rouwig om de po litiek te verlaten. „Natuurlijk had ik nu ook wel eens willen oogsten. Na jaren van bezuinigingen staat onderwijs weer hoog op de politie ke agenda. Dan is het aan de ene kant balen dat je dat niet meer meemaakt, maar aan de andere kant is het tijd voor een nieuw ge zicht. Zowel voor mij als voor het ministerie is het goed dat ik iets Den Haag Justitie heeft er ver trouwen in dat Fouad Abbas Ab dullah, één van de kroongetuigen in de Hakkelaarzaak, zijn schuld aan de staat van 1,8 miljoen gul den volledig en op korte termijn afbetaalt. Op pond van de over eenkomst die het Openbaar Mi nisterie (OM) eerder met hem sloot, had Abbas voor 1 september 1997 het hele transactiebedrag al aan Justitie moeten betalen. Maar het volledige bedrag is nu nog steeds niet voldaan. Dit blijkt uit antwoorden van mi nister Sorgdrager van Justitie op Kamervragen. In eerdere ge sprekken met de behandelend of ficieren van justitie, Teeven en Witteveen, heeft Abbas al aange geven dat hij het geld moeilijk kon opbrengen door persoonlijke omstandigheden. Eén van die om standigheden was dat hij van april 1997 tot eind december van dat jaar in Groot-Brittannië vast zat, omdat België om zijn uitleve ring had gevraagd. Abbas sloot de overeenkomst met justitie in Amsterdam, om zijn ei gen vervolging te voorkomen. Als kroongetuige legde hij gedetail leerde, zeer belastende verklarin gen af tegen Johan V., alias de Hakkelaar en diens compaan Koos R. Mede door de verklarin gen van Abbas cn van dc andere 'kroongetuige' Karman veroor deelde het hof in Amsterdam V. en R. eind januari tot respectieve lijk 5,5 en 3,5 jaar gevangenis straf, wegens omvangrijke inter nationale hasjhandel. Schiedam Iedere gulden die in de grote(re) steden wordt geïnves teerd levert drie gulden op. Er moet dan ook een forse financiële injectie van ongeveer een miljard gulden naar de steden die net iets kleiner zijn dan de pote vier, en er moet een zogenoemde coördi- nerende minister komen voor de aanpak van (poot)stedelijke kwesties. Dat hebben de 21 steden die zich hebben verenigd in de G21 aan de toekomstige forma teur geschreven. In de G21 zitten niet de grote vier Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag, maar de steden die in omvang net daarna komen zoals de provincie- hoofdsteden en bijvoorbeeld Schiedam en Dordrecht. Overi gens hebben de pote vier al vlak voor de verkiezingen om een mil jard gulden extra gevraagd. De G21 willen 250 miljoen voorde versterking van de economie, 290 miljoen vonr de oplossing van 'fy sieke problemen' (bijvoorbeeld criminaliteit, huisvesting) en 500 miljoen voor sociale projecten, waaronder Melkertbanen. De steden willen een krachtige voortzetting van het Grote-Ste- denbeleid, met nog meer inzet van het Rijk en de gemeenten. Op basis van heldere stadsvisies en stedelijke investeringsprogram ma's moeten de komende jaren oplossingen worden gezocht voor problemen als criminaliteit en on veiligheid, maar ook voor werk loosheid. De 21 pleiten voor een aanpak 'waarbij het mes aan twee kanten snijdt', door stedelijke problemen aan te pakken door de mogelijkheden van de stad beter te benutten. In samenwerking met lokale partners, provincie en Rijk moeten sterke gemeen schappen ontstaan, die de 'weer barstige' problemen te lijf gaan. Dit moet uitmonden in een visie op de stad in 2010, waarin het leef klimaat in de stad centraal staat. „Investeren in de sociale kant van de samenleving mag geen sluit post zijn," aldus de G21. „Sociale vitaliteit is voorwaarde voor eco nomische en fysieke vitaliteit." Jo Ritzen: naar de Wereldbank. FotoGPO Een zwakke zuidenwind. redelijk zon nig en een temperatuur- tje dat zater- aan net strand de twintig gra Het zou dit weekeinde moeten kun nen, lekker bakken op het strand, In Hoek van Hol land, in Ro ckanje, in Ouddorp, m té&ikeme!*'" Schevenin- gen en al die waar mensen uit de regio Rotterdam verpozing plegen te zoeken. Deze twee zonaan bidsters op konden niet wachten tot Foto Marcel Anto- flMSwANP anders ga doen. Je mag niet het ri sico lopen te verzanden." De jaren als minister waren voor Ritzen niet gemakkelijkEr moest gehakt worden in zjjn be groting, iets wat hy zelf in de mi nisterraad keer op keer probeerde te voorkomen. En met gedeelte lijk succes. Want inderdaad wist hij bepaalde bezuinigingen tegen te houden en geld los te peuteren bij zijn collega-minister* van fi nanciën, Zijn geheim? „IJzeren- Heinige vasthoudendheid," ver telt Ritzen. „Voor iedere cent moet je knok ken, dat is mij in al die jaren nog wel het meest tegengevallen. Ik had verwacht dat onderwijs een wat vanzelfsprekender post was om in te investeren. Maar helaas, bij iedere bezuinigingsronde moest ik me weer ingraven." Ritzen had daar zijn eigen tactiek voor. 's Ochtends onder de dou che stond hij te oefenen in nee zeggen. „Ik stelde me aan het be gin van de ministerraad op het standpunt dat er geen verdere be zuinigingen op onderwijs moch ten komen. Als een collega met ar gumenten kwam, zei ik gewoon 'nee'. Niet ingaan op andermans argumenten, voortdurend je ei gen standpunt blijven herhalen: dat werkt. Als ze het drie uur later weer proberen met andere argu menten: gewoon 'nee'. En aan het eind van de vergadering, weer 'nee'. Collega's hebben me wel eens in een andere zaal gewenst, vrees ik. Die vonden dat het wel een toontje lager kon."- HandeJsmerk Die tactiek is het handelsmerk ge worden van Ritzen. Ook in zijn contact met studenten die te hoop liepen op verlaging van de basis- rotte vis uitgemaakt, maar dat isi all in the game. Maar ik heb ge merkt dat de meeste studenten -wel begrepen dat het onmogelijke niet te realiseren is. Uiteindelijk betalen zij zelf later de prijs van een hoger financieringstekort. Zij- moeten er later voor opdraaien." De vertrekkende PvdA-minister is trots op wat er onder zijn be wind is gebeurd. „OndanRs alle kritiek zijn de bezuinigingen op de studiefinanciering niet ten koste gegaan van de laagste inko-; mens. De aanvullende beurs is. steeds omhoog gegaan." Een sock aal-democratisch ideaal dat Rit-! zen niet had kunnen verwezenlij-; ken zonder hulp van de WD in: het paarse kabinet. „Met hen het altijd prettig samenwerken' geweest. De sfeer in dit kabinet! was veel beter dan die in Lubbers^ 3." I Al met al hebben de bezuiniging- gen volgens Ritzen dan ook niet geleid tot een verslechtering van- het onderwijs. „Er wordt veel ge-" klaagd in het veld, maar onze uni versiteiten behoren tot de beste; van de wereld. En er is een begint gemaakt met de klassenverkïeL< ning in het basisonderwijs, er is«- begonnen met de introductie van; de computers op scholen en er is<- geld uitgetrokken voor verster-; king van de positie van de leraar.* En onderwijs is weer een hot issue; geworden." *- De roep om meer geld, het is de ató scheidswens van een vertrekkench- minister. De vrouw van Ritzen" heeft niet veel wensen meer. „Die; is dolblij dat ik er mee ophoud,'tr lacht hij. „Ek neem niet meer van: die dikke tassen met werk meer naar huis en lig 's nachts niet: meer wakker om nieuwe ideeën ter bedenken. De ene Ia was nog nietü beurs of verhoging van-het-eohe—dieht-ef-ik-trok- een volgende aft gegeid, geloofde hij in de kracht weer open. Ik heb nogal veel ener-f van herhaling, .Als je moet bezui- gie. Nu heb ik geen excuus meer- nigen, win je geen populariteits- zo weinig tijd te besteden aarij." prijs. Dan word je wel eens voor mijn gezin." Den HaagHet kabinet vindt dat er een verdubbeling van het aan tal plekken voor kinderopvang nodig is. In de komende kabinets periode moeten er veertigduizend plaatsen bijkomen. De opvang voor kinderen wordt zo voor ie dereen toegankelijk en bereik baar. In de periode daarna moet er nog eens een zelfde aantal plaat sen bijkomen. Dit voornemen blijkt uit een reac tie van het kabinet op een rapport van de werkgroep Marktwerking, Deregulering en Wetgevingskwa liteit (MDW). Het kabinet stemt op hoofdlijnen in met de voorstel len van de werkgroep, maar laat de uitwerking van de plannen over aan een volgende regering. Het paarse kabinet pleit nu al voor een gezamenlijke financiële verantwoordelijkheid van werk gevers, ouders en overheid. Zij moeten samen de mogelijkheden voor kinderopvang verruimen. Ook moeten de kwaliteitseisen!' landelijk worden vastgesteld. De; pedagogische kwaliteit van kin?; deropvang wordt belangrijker, mr opvang een steeds groter onder» deel van de opvoeding gaat inne£ men, meent het kabinet. Het MDW-rapport zegt verder "dat; de werkgevers fiscaal moetent worden gestimuleerd om kinder* opvang onder tebrengenbij de an& beidsvoorwaarden. Dat is bij-on-4 geveer de helft van de grote be" drijven inmiddels gebeurd. Ook - kan kinderopvang voor ouders aantrekkelijk worden gemaakt met een fiscale tegemoetkoming, aldus de werkgroep. Op dit moment is er een wachtlijst van ongeveer 30.000 plaatsen in de kinderopvang. In 1996 betaal- den ouders en overheid beide 400 miljoen gulden voor kinderop vang, De werkgevers telden 200 miljoen gulden neer voor de voor ziening. Advertentie Eén bezoekje aan Primafoon en u regelt alles voor Internet. U slaagt er nu ook voor een Compaq Presario computer. Deze snelle thuiscomputer heeft een ingebouwde ISDN- kaart en een Direct Internet Button en is dus hele maal klaar voor Internet. Het enige wat u nog nodig hebt, is een ISDN-hjn* cn een Internet account. Vervolgens wordt de computer bij u thuis afgeleverd. Zo kunt u na een paar tellen al surfen. Sneller kan niet. 'A Gemakkeii]ker ook met. Deze computer is er vanaf f3999,- (incl. BTW). Du aanbod geldt bi] Primafoon, Binnenrotte 2ÜU in Rotterdam COMPAQ. Den Haag Wethouders hoeven niet langer per se lid van de ge meenteraad te zijn, zoals ook ge deputeerden niet per definitie deel hoeven uit te maken van Pro vinciale Staten. Een wetsvoorstel om dit mogelijk te maken is aan vaard door de ministerraad. Gemeentebesturen kunnen vast houden aan het huidige systeem, of kiezen voor wethouders van buiten de raad. Kiest men het laatste, dan sluit dat niet uit dat raadsleden tot wethouder worden benoemd. Wel moeten ze dan af stand doen van hun raadszetel. Ook geldt als voorwaarde dat de wethouders allemaal lid van de gemeenteraad zijn of juist alle maal niet. Tijdens de collegepe riode kan niet teruggekomen wor den op de gemaakte keuze. De geheel niéuwe dienstregeling vanaf 24 mei.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1