9 T Het venster op de rivier Rotterdam haakt af als voetbalstad nummer één Vervuiling Agressiviteit Lesvluchten Asiel 1 De commissaris als evenwichtskunstenaar Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Dinsdag 12 mei 1998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ookietsop uw hart? schrijfnaar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam (E-mail: digitaal@Iuna.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: é£ponderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en telefoonnummer (onder uw brief in de krant komen alleen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Het wordt voor de mens, die een meer geciviliseerde afkomst heeft mogen beleven (door middel van zijn ouders), in deze stad met het verstrijken van de 'tijd' een steeds groter wordende ergernis: de rotzooi die alsmaartoeneemt maar niet (nooit!) minderwordt. De fietswrakken die overal doorde stad slingeren (en ook onderdelen daarvan) zijn niet te overzien; men kan toch gauw een vrachtauto of 10 vullen met deze stads- verziekende troep. En dat ondanks het gebral van het Haagse Veer en stadhuis (wethouders) dat personen die de stad vervuilen door middel van graffiti en de halve stad afplakken door stickers voorde kosten op zouden draaien. Nou, een ieder kan constateren dat de simpelezielen opdezelfde voet verdergaan; van 'jullie maken ons niets'. Maak je je dan belachelijk als wet houder of politieman! Het geat nog gebeuren dat Rot terdam gegarandeerd het etiket opgeplakt krijgt van de smerigste stad van West-Europa, ondanks zijn glimmende wolkenki'abbers. John Maliepaard, Rotterdam Ach.zoleukjoh.Enookzoverschrikkeljkvertederend om te zien. Mijn dochter van nog geen 2 jaar is aan het paardjerijden. Nou ja! zult u denken, ze schrijven te genwoordig de raarste dingen naar de krant. Toch niet, want ze rijdt namelijk niet op een paard maar op onze goedsullige hond, een American Stafford Shire Terrier van 3 jaar. Ik kan me niets voorstellen bij zo'n agressiviteitstest voor honden, maar ik kan u verzeke ren dat onze Chucky kwispelend op u afkomt. Met bo venstaande wil ik eigenlijk aangeven wateen idioterie ik zo'n test vind. En met mij vele anderen. In onzebuurt lopen genoeghonden, bekend staand als betrouwbaar, lief voor kinderen enz., die bij wijze van spreken al een hap uit je broek nemen als je alleen maar langs loopt. Ondergaan die ook 'n test? Nee! U mag mijn hond komen testenhoor. Hij weet nog geen eens hoe-ie moet blaffen. Oh ja, voor ik het vergeet, bstaat er niet zo'n test voor mensen? Yvonne Ouwerling-Sluimer, Rotterdam TeKening Ttieo Gootjes De Provinciale Zeeuwse Courant, volgens welke de overlast van vliegveld Midden Zeeland wel meevalt, lag nog niet bij het oud papier toen de landelijke dag bladen meldden dat Rotterdam de overlast van 20.000 lesvluchten inmiddels in Amemuidenheeft gedumpt. De schok die dat bij ons heeft teweeggebracht over treft verre die van de crash in Middelburg afgelopen zomer. Dat Rotterdam en een paar Zeeuwse ondernemers met een handjeklap hetluchtruim boven Zeeland ver kwanselen kunnen wij niet begrijpen. Denog onlangs verzonden brief van de provincie, waarin desbetref fende overeenkomst ongewenst werd genoemd is vo- ledig genegeerd. Zeeland wordt zaar vernederd door de R.LD.en het vllegveldbestuur. Hetrechtop rusten welzijn van de mensen op de grond wordt met list en bedrog geschonden. Om het tij te keren is een onverwijld en krachtig ant woord van de Zeeuwse bestuurders vereisten in over leg met Den Haag de vliegbewegingen beperken tot 40.000! Een degelijk onderzoek dient te worden ge start naar de negatieve effecten van vliegtuiglawaai op inwoners, recreanten en vakantiegangers in deze relatief nog rustige omgeving. Uitbreiding.van het vliegen en het vliegveld is voor heel weinig mensen van economisch belang en voor velen een grove aan tasting van rust, veiligheid en milieu. Hetwelzijn van de bewoners en de toeristen (van wie velen uit Rotter dam) staan op het spel! Pieter Ham, secretaris Werkgroep S,U,Z,A.N<! (Stop Ui tbreiding Zeeland Airport Nu), Were Elke keer als ik een kat uit het asiel haal ben ik een week van slag. Waarom zijn die hokken zo klein in die depr im eren de, kale ruimte. Wie z'n kat afstaat betaalt ƒ100, eentje ophalen kost ƒ25. Daarom zullen demees- te mensen liever in de krant of bij de dierenarts kijken of er dieren worden aangeboden. Bij de zogenaamde kattenvrouwtjes zie ik 50 of meer dieren gewoon los doordekamerentuinrondwandelen.Ikweetdaterer- gere dingen in de wereld gebeuren, dat hoeft niemand mij te vertellen in een eventuele reactie. M. Mensing, Rotterdam Door Herman Moscoviter Dromen zijn soms de basis voor stedelijke ontwikkelin gen. Maar dro men zijn dro men, En dro men zijn on derhevig aan de werkelijk heid. Ze worden droog zand dat tussen de vingers doorloopt, waar van je een beetje kunt vasthou den, maar altijd minder dan je dacht. Ooit meerden de zeeschepen af aan wat wjj nu Wiihelminapier zyn gaan noemen. Zeekastelen die je vanaf de rechter Maasoever, het centrum, kon zien liggen. Die daar de wereldhavenstad verbeel den, Ze gaven aan dat Rotterdam op een steenworp verwijderd van de zee ligt, dat iedereen die zijn koffer neemt kan vertrekken naar onbekende bestemmingen, ver voorbij de horizon. Dat de voor oorlogse armoe van dit werelddeel kon worden ingeruild voor de rijk dom van een land met ongekende mogelijkheden. Dat de vernietig de wereld kon worden ingeruild voor één waar de oorlog geen die pe voren had getrokken. De zeekastelen kwamen niet al leen voorde oorlog, ook na de oor log. Ze waren de trots van de ste delingen; en naarmate er minder kwamen leek de herinnering aan deze beperkte havenactiviteit te groeien. Schoorstenen In de stedenbouw, die in de oorlog werd bedacht, voor het platge bombardeerde en kaalgebrande centrum werd ook de idee ven 'het venster op de rivier' geboren. Vanaf de Coolsingel komend, moest iedereen het water herken nen aan de schoorstenen van de immense passagierschepen. Dat beeld van machtige rompen die uitstaken boven de bebouwing gaf immers een zeezoute smaak aan de stad. De schrijver Borde- wijk heeft dat in Karakter ver woord: 'Amsterdam is onze natio nale stad, Rotterdam onze inter nationale. Ik voel voor het inter nationale, daarom voel ik voor de ze stad. En dat stempel heeft hij gekregen van de zee, want de zee gaat over de grenzen, de zee is op de wereld de enige werkelijke cosmopoliet.' Het venster op de rivier werd door stadsbouwmeester Van Traa on der meer gehanteerd om vanaf het Van Hogendorpsplein (onge veer waar nu het Churehillplein ligt) naar de Leuvehaven toe de stad 'op te schonen'. Dat wil zeg gen de niet-gebombardeerde helft van de wonderschone Bijenkorf van architect Dudok te laten slo pen, Aan de Boompjes zouden drie schijfvormige flatgebouwen komen, waar tussen door kon kij ken. Een stro- boscopisch schepen. venster op de rivier was de overdrachtelij ke wijze waar op Van Traa duidelijk maakte dat de nieuwe nenstad Rotterdam met m zichzelf gekeerd moest blijven, maar dat deze de rivier, de voedster van deze stad, moest opzoeken. Wie nu over de Coolsingel rijdt weet dat deze droom in woord en gedachte nog bestaat, maar dat het een hele ijle metafoor is ge worden. Het Maritiem Museum staat pal tussen kijker en Leuve haven, De zilte dromen worden daarachter nog een beetje gevoed in het Maritiem Buitenmuseum met een vuurtorentje ('Klein Duimpje'), kranen, een graanele vator. A-v ;-vi Het World Port Center zoals het er uit zou moeten gaan zien. Archieffoto Rotterdams Dagblad Jaren geleden is^de dijk van de veel goede wil en fantasie door de beet gewassen en dus gekrom- Boompjcs op Deltahoogte ge bracht en de rivier dus nog on zichtbaarder geworden. Er staan drie woontorens, waar je met heel Door Marcel Potters Ooit was Rotterdam voetbalstad num mer één. Dat was in de tijd dat Feye- noord in Nederland én internationaal stevig aan de weg timmerde, Sparta met enige regelmaat aansprekende successen boekte en zelfs Excelsior nog eredivisiewaardig was. De tijden zijn veranderd: sportief gaat 't het Rotterdamse trio al een tijd niet meer voor de wind. Feyenoord moet al le zeilen bijzetten om de aansluiting met de vaderlandse top niet te verlie zen en dient in een club als Vitesse zijn meerdere te erkennen. Zo vreemd is het dus niet, dat de Rotterdamse in breng in de finale voor de Amstei Cup, komende zondag, nihil is. En dat het een onderonsje wordt tussen 's lands koplopers: Ajax en PSV. Maar Rotterdam dreigt op meer fron ten af te haken. Ook als organisator van wedstrijden op het hoogste niveau raakt het zijn leidende positie lang zaam maar zeker kwijt. Was vroeger el ke grote finale geheid voor de Kuip, nu zijn er veel kapers op de kust die even veel en soms meer kwaliteit hebben te bieden. Tot treurnis van met name Stadion Feijenoord dat zo zit te sprin gen om inkomsten, nu de popconcer ten aan zijn neus voorby gaan. Koninginnedag De eis van burgemeester Peper het aanvangstijdstip van de 'cupfinal' te vernoegen is een nieuwe streep door de rekening. De KNVB heeft zich daar vanmorgen bij neergelegd. Pepers angst was dat Feyenoord-supporters de stad in trekken en zich net als op Koninginnedag de hele middag zullen bezatten. Hij vreesde problemen in het centrum, met al dat winkelend publiek en 's avonds op Zuid, waar de eeuwige rivaal Ajax de finale speelt. Op zich was de angst van Peper ge rechtvaardigd. Een paar jaar geleden verrekende de politie zich één keer en meteen stond de stad op z'n kop. Sindsdien neemt het korps geen enkel risico meer. Vele pelotons mobiele een heid worden opgetrommeld om de zaak in de hand te houden. Daarboven op kwamen de discussies over het mo ment dat wedstrijden moeten worden afgewerkt; tot afgrijzen van de KNVB, die constateerde dat niet de bond maar burgemeesters het wedstrijdschema bepaalden. Diezelfde KNVB v.oeg zich tot van morgen af waarom 'Rotterdam' nu weer moeilijk doet De bond heeft steekhoudende argumenten. Immers, de datum -zondag 17 mei- en het tijdstip (18.00 uur) stonden al geruime tijd vast. Bovendien was ai een tijdje duidelijk dat de kans op een finale tus sen Ajax-PSV groot was. Waarom, meent de voetbalbond, wordt nu een week van te voren plotseling roet in het eten gegooid? Peper speelde hoog spel. Z'n zorgen over de openbare orde mogen terecht zijn, ook hij moet zich afvragen wat de gevolgen zijn van deze kritische hou ding. De Kuip en Amstei Cup lijken onlos makelijk met elkaar verbonden, maar zijn het niet. Ooit kan het moment ko men dat de KNVB voor een ander sta dion kiest. Zeker nu er zoveel keus is. Voor bijna elk treffen kan een stadion- op-maat worden uitgezocht. Maar er zitten meer haken en ogen aan de bedenkingen van Peper. Hoe rea geert de UEFA, die nog immer moet bepalen wie de finale van bet Europees kampioenschap 2000 krijgt: Amster dam of Rotterdam? „De finale? Zo'n kans krijg je nooit meer," juichte zelfs de politie van Groot-IJsselmonde re cent. Ondanks alle extra inspanningen die het organiseren van zo'n feestje met zich meebrengt. De keuze zal de UEFA zwaar vallen. Want ze moeten er bij de Europese voetbalbond vermoedelijk niet aan denken dat Rotterdam in 2000 moei lijk gaat doen als de finale - pak 'm beet - Engeland-Duitsland wordt. En huiveren bij de gedachte dat het huidi ge gedoe over de Champions League finale in Amsterdam zich bij de eind strijd van 'Euro' herhaalt. Het is maar goed dat Belgie niet meer meedingt naar die eindstrijd. oogharen drie schoorstenen van zeestomers in kunt herkennen. En tenslotte weten we dat die win kelhaak mettui-draden, welke we de Erasmusbrug noemen, aan geeft dat daaromtrent ergens de Nieuwe Maas moet stromen. In 1964 volgde Fokkinga Van Traa op. De nieuwkomer zei toen: .Ach, het verhaal van het venster op de rivier vond ik mooi bedacht, maar wel achterhaald. Er werd ge roepen om een wereldhandels centrum. Dus stelde ik voor dat dit in de Leuvehaven zou komen en het Havenbedrijf, dat naar een prestigieuze plek zocht, er een be langrijke plaats in kreeg." Vier jaar later ging er een officiële opdracht naar een Amerikaans ar chitectenbureau, Skidmore Owing and Merril, dat in de Leu vehaven twee kantoortorens van elk 145 meter hoogte tekende. Wat er nog aan uitzicht vanaf het Churehillplein over was, zou dan voorgoed worden geblokkeerd. Van Traa's droom was voorbij, maar directie en werknemers van het Havenbedrijf zouden vanaf die hoogte ver over de rivier rich ting zee kunnen kijken. Voor hen zou er wel een venster op de rivier zijn. De tijd was met naar zulke gebou wen. Veel latei verschenen ze in on ge veel de/elfde vorm, maar te pen, aan het Marconiplein. Waar overigens het Havenbedrijf naar alle tevredenheid resideerde. In middels zijn de pretenties weer wat gegroeid, wil het Havenbe drijf samen met bedrijven die ook te maken hebben met 'de hoven van Rotterdam' m één gebouw zit ten. Zo wordt gewerkt aan een ei gen, karakteristiek gezicht voor deze sector. Op een van de mooi ste plekken van de stad, naast het oude directiekantoor van de Hol land Amerika Lijn (nu hotel New York), verrijst een 125 meter hoog gebouw, u raadt het al: het World Port Center. Op die piek aan de linker Maasoe ver, de Wiihelminapier, heeft men het werkelijke zicht op de rivier. In al zijn openheid/Terwijl de kreet venster op de rivier nog steeds bestaat, heeft de alledaag se werkelijkheid dit raam geslo ten. Althans letterlijk. Vanaf de Coolsingel is de rivier niet voel baar. Maar in figuurlijke zin heeft Van Traa gelijk gekregen. De ri vier is steeds meer de plek gewor den waar de passerpunt staat. De ze passer tekent een cirkel om het nieuwe centrum van de stad. Al thans voor degenen die geloven dat zowel het oude centrum als de Kop van Zuid daarbij behoort of zal gaan behoren. Door dr. W. van Voorden De zeggenschap in de on derneming lijkt op een la ken waar aan elke hoek wordt getrokken. Aan één punt trekken de aandeelhouders. Deze groep is duidelijk in opmars. Op al le vergaderingen van aandeelhou ders is deze weken de behandeling van een 40-tal aanbevelingen over de zogenoemde 'corporate governance' verplichte kost. Beantwoording van de aanbevelingen moet de kapi taalverschaffer meer transparantie en inzicht bieden in het bestuur van en het toezicht op de onderneming. Management en commissarissen worden uitgenodigd tot een precieze verantwoording van het gevoerde be- stuur en het gehouden toezicht. De wijze waarop de ondernemingen hiermee omgaan is dit jaar onder werp van onderzoek. Blijken de aanbevelingen onvoldoende weerklank te krijgen dan mag worden venvacht dat verdere (wette lijke!) stappen zullen worden gezet om de macht van de aandeelhouder te vergroten. De vraagrijst waar de ze behoefte uit voortkomt. Niet uit een slechte belo ning voor geïnvesteerd kapitaal! Gezien de stormachtige ontwikkeling van de beurs koersen hebben aandeelhouders financieel immers weinig reden tot klagen. Kennelijk staat het streven naar meer invloed los van de kapitaalopbrengsten. Ik zie met name twee reden en voor de opmars. Ten eerste is na enkele affaires twijfel gegroeid of de onderne mingsleiding bij disfunctioneren voldoende snel plaats maakt of wordt vervangen. Twijfel dus eigenlijk aan het zelfreinigend vermogen van managers en commissarissen. Ten tweede is het een reactie op de toegenomen invloed van de werkne mersgroepering. De ondernemingsraad (OR) dateert van 1950, doch heeft in de maatschappij-brede demo cratiseringsgolf in de jaren zeventig een forse stroom versnelling gekend. Het is duidelijk dat de werknemers al jaren aan de te genoverliggende hoekvanhet laken sjorren. Begïndit jaar is de wet op de ondernemingsraden verder uitge breid. Over meer onderwerpen dient de ondernemer advies te vragen; ook het instemmingsrecht is ver breed. Zo kunnen nu ook regelingen op het gebied van ziekteverzuim, persoonsregistratie en hetobserveren van werknemers pas na instemming van de OR wor den ingevoerd. Nieuw is voorts de zogenoemde ondememingsover- eenkomstdie het de OR (zonder de vakbond)mogeïijk maakt met de ondernemer een collectieve arbeids voorwaardenregeling te treffen. Een derde hoek van het laken is in handen van de sa menleving, die meer en meer oog krijgt voor de maat schappelijke effecten van het ondernemen. De be hoefte groeit om van buitenaf paal en perk te stellen aan de milieu-effecten (water* en bodemvervuiling, geluidshinder etc.) van hetondernemen. Organisaties als Greenpeace en Milieudefensie die aan deze be hoefte vorm geven, verheugen zich in een groeiende achterban. Kennelijk neemt ook hier het vertrouwen inhetzelfreimgendvermogenvanondememingenaf. Gewaarschuwde ondernemers (Shell bijvoorbeeld) trachten deze ontwikkelingtepareren met een eigen 'moral code'. De vierde hoek van het laken tenslotte wordt door het management vastgehouden. De directie dient daad werkelijk arbeid en kapitaal samen te smeden tot een profijtelijke combinatie zonder al te grote negatieve gevolgen voor het milieu. Daarvoor moeten managers enige armslag van andere partijen krijgen. De opdrin gerigheid van de drie andere geledingen komt hen als zodanig slecht uit; de vrije speelruimte neemt af en hun falen komt (eerder) aan het licht. Aan elke hoek wordt, zo lijkt het, harder getrokken, waardoor het geheel erg strak komt te staan. Het is in d e Nederlandse verhoudingen de raad van commissa rissen die dient te voorkomen dat er scheuren optre den. Commissarissen houden immers toezicht op het functioneren van het management en genieten in de grotereondememingenzelfhet vertrouwen van kapi taalverschaffers en werknemers omdat geen van deze beide groepen bij hun benoeming bezwaar heeft ge maakt. Commissarissen bevinden zich als het ware in het midden van het laken. De grotere trek op de hoe ken vergt van hen grote balanceerkunst. Eigenlijk speelt op de achtergrond de vraag wie gele gitimeerd is om de richting van het ondernemen te be palen. Van oudsher is dat de kapitaalverschaffer die als eigenaar bepaalt wat er met zijn geld gebeurt. Met de vergruizing van het kapitaal in snel verhandelbare aandelen,zijnveletechniekenontwikkeIdomeenwig te drijven tussen eigendom en bestuur." Wat goed is voor de winstbeluste aandeelhouder be hoeft immers niet goed te zijn voorde onderneming. Daardoor is de macht toegevallen aan het manage ment dat sinds de jaren dertig de eerste viool speelt Deze mach tis niet gelegitimeerd door eigendom maar door het feit dat men als zodanig is benoemd. Vóór de jaren zeventig geschiedde benoeming door de eigenaren of hun 'zetbazen' (commissarissen), na in voering van het zogenoemde structuurregime in 1971 is de wijze van samenstelling van de raad van commis sarissen zo gewijzigddat kapitaalverschaffers en werknemers (via de OR) vertrouwen in de commissa rissen moeten hebben. De roep om de commissaris al gemeen belang die de samenleving vertegenwoor digt, is tot op heden niet gehonoreerd. Nu op alle hoe ken van het laken wordt getrokken, wordt het er voor de commissaris niet gemakkelijker op. Af en toe gaan stemmen op om elke geleding zijn 'eigen" commissa rissen te laten benoemen. Ophet laken heeftelkecom- missaris dan zijn eigen hoek. Balanceerkunst is dan minder nodig. Maar ook is dan minder gegarandeerd dat de verschillende belangen bij de onderneming goed worden gewogen. Wel neemt de kans op scheu- renin het laken toe. Het is zeer de vraag of dat nuzo ge wenst is. (Prof. dr. W. van Voorden is ftoogleraarsociologieenso- ciaal beleid aan de faculteit der Sociale Wetenschap pen van de Erasmus Universiteit Rotterdam) Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad Is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisa tie, politieke partij of belang engroepering. De krant stelt zich ten doel doormiddel van .berichtgeving in woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke informatie te verschaffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1