14 De bommen; ervoor en erna N ep-medewerker Thuiszorg berooft tientallen ouderen 'Bij lezen is het belangrijk datje op weg wordt geholpen' Ook actief in Rotterdam, Capelle aan den IJssel, Maassluis en Ridderkerk Olympus College stuurt drie leerlingen per week weg Martin Mooij Heel Rotterdam in juli over op 'elektronisch parkeren' Vrouw weer brommer kwijt De Coolsi Geschiedenis van om de hoek :j Rotterdams Dagblad I I Dinsdag 12 mei 1993 RotterdamVele tientallen ouderen in het hele land zijn door een 17-jarige Amsterdamse jongen voor ruim drie ton opge licht. Hij deed zich voor als een medewerker van Thuiszorg en wast op ie manier het vertrouwen van zijn slachtoffers te win nen. In februari liep hij in Ridderkerk tegen de lamp. Uit het onderzoek is gebleken dat de verdachte, die altijd keurig ge kleed en voorkomend was, de mensen benaderde met de mede deling dat de reguliere medewer ker van Thuiszorg ziek was. Ver volgens meldde hij dat het tijd was om het giropasje te vernieu wen. Dat kreeg hij dan meestal over handigd, met de bijbehorende pincode. Later retourneerde hij het zogenaamde nieuwe pasje aan de betrokkene. Meestal was dat een exemplaar dat hij eerder van iemand anders afhandig had ge maakt. Met liet 'oude' pasje ging hij ver volgens naar de bank en plunder de de rekening. De hele procedu re werd vervolgens elders her haald. Hij gebruikte de pasjes bo vendien om er treinkaartjes mee te kopen, zodat hij in een andere stad een nieuw slachtoffer kon uitzoeken. In deze regio sloeg hij onder meer in Rotterdam, Capelle aan den IJssel en Maassluis zijn slag. De verdachte heeft inmiddels een aantal 2aken bekend Portemonnee Volgens een woordvoerder van de politie wordt Thuiszorg wel vaker gebruikt als dekmantel van perso nen die minder goede bedoelin gen hebben. „We hebben ook ou dere daders gehad, die zich uitga ven voor medewerker van deze in stantie. Ze wilden dan even wat afspraken doornemen. Vervol gens vragen ze om een glaasje wa ter. In de tijd dat dit wordt ge haald, roven ze de portemonnee leeg. Het behoort tot de zogeheten babbeltrucs." Directeur J. Knipscheer van Thuiszorg Rotterdam zegt al meermalen aan zijn personeel en klanten te hebben gemeld waak zaam ie zijn.Als je het niet ver trouwt, laat iemand dan ook niet binnen. Vraag aan degene die zich als vervanger meldt voor wie hij komt. En bel naar de eigen lei dinggevende, als je twijfels hebt." Maar, constateert hij tevens, op lichters zijn gehaaid in het beden ken van uitvluchten. Ze maken nep-pasjes of anticiperen op nieu we regels. „Mensen zijn soms zo goed van vertrouwen. En tegen klanten,.die volkomen argeloos zijn, doe je niets. Dat is hetzelfde als van die lui die een kantoor bin nenlopen en zeggen dat ze van IBM zijn. Of zich uitgeven als me dewerker van nutsbedrijven zoals ENECO. We zijn bezig met een nieuw klantenblad. We zullen daarin tóch nog eens wat waar schuwingen opnemen." Een vrijwel onbeschadigd beursgebouw na de bommen coitectieAdriaan Willem Borgtvixny van dervcom Rotterdam Het Olympus Colle ge in Rotterdam-Zuid stuurt ge middeld per week drie leerlingen weg vanwege ondermaatse stu dieresultaten. De school kan de kinderen wegsturen opgrond van een contract dat de school met leerlingen afsluit. Op het college, dat 1500 leerlingen uit dertig verschillende culturen telt, zijn veel scholieren een voort durende bron van zorg en erger nis, verklaarde directeur Jan Cas- telein gisteravond voor het tv-pro- grarama Netwerk. „Veel van hen komen niet naar school om te le ren, maar alleen om andere leer lingen en docenten te pesten en te intimideren," was de teneur van Casteleins betoog. De Rotterdamse schooldirecteur toonde alle begrip voor een Utrechtse collega-rector, die vori ge week dreigde zijn school te zul len sluiten omdat allochtone leer lingen de prestaties van de totale school negatief beïnvloeden. Op het Olympus College gebeurt volgens directeur Castelein het zelfde. De Rotterdamse school kwam vorig jaar in een onderzoek door dagblad Trouw als een van de slechtste scholen van Neder land tevoorschijn. Castelein vindt dat scholen niet verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de maatschappelijke problemen van de verschillende bevolkingsgroepen. Een school is er volgens hem alleen om onder wijs te geven. Momenteel echter voelen veel docenten op het Olympus zich eerder maatschap pelijk werker dan leerkracht. Het nieuwe beursgebouw van Rotterdam aan de Coolsingel en de St Laurensstraat (het la tere Beursplein) was bijna ge reed toen de Tweede Wereld oorlog uitbrak. Destijds gold hel gebouw als het tot dan om vangrijkste bouwwerk van Ne derland. De architect was ir. J. F. Staal, die de opening van zijn schepping niet heeft mo gen beleven: jiij overleed op 8 april 1940. Op de rechterhoek van de straat bevond zich het voorma lig Erasmiaans Gymnasium. Na het vallen van de bommen bleef van het pand weinig meer van over, zoals blijkt uit de grote foto, gemaakt zes da gen na de gruwelijke daad. Amateur-fotograaf Adriaan Willem Borgh heeft de foto ver moedelijk gemaakt vanuit het pand van de Hollandsche Bank Unie op de hoek van de tegenwoordige Bulgersteyn. Het Beursplein heeft nu een eigen gezicht met dc 'groene reus', de glazen toren bek rend bij het World Trade Ces, ter. Het warenhuis Vroom en Dreesmann ontneemt sinds de bouw het zicht op de Grote of St. Laurenskerk en de verzon ken winkelpromenade Beurs- traverse is een trekpleister voor velen. Het Duitse bombar dement op 14 mei 1940 vernie tigde onder meer 11.000 pan den met daarin 25.000 wonin gen, 2400 winkels, 1350 fabrie ken en werkplaatsen, vier zie kenhuizen, twintig bankge bouwen, twee schouwburgen, 69 scholen, twaalf bioscopen en zes vergaderzalen. Er vielen 900 doden en 77.000 mensen raakten dakloos. Het beursgebouw in 1939 in de steigers CoJJectieArchiefdienst Gemeente Rotterdam Opnieuw het beursgebouw maar in een andere omgeving Foto Niels van der Hoeven/Rotterdam Dagblad Door Peter de Lange Eenentachtig titels staan er op het lijstje van Martin Mooij (1930). Zo vee! boeken proppen in één vitrine, dat lukt na tuurlijk nooit, beseft hij. En San heeft bi; ook nog allerlei 'leuke dingetjes' die hij graag wil laten 7' Hij kan putten uit een rijke voonaad. Zijn twee werk' puilen uit van de boeken en literaire relikwieën. Mooij, voormalig directeur van Poetr, ...rnational en ge wezen boekenreccnsent van NRC/Handelsblad en Het Vrije Volk, is deze maand eregast in de Rotterdamse gemeentebi bliotheek. Als samensteller van een expositie over Bertoit Brecht én als de bekende Rotterdammer die een maand lang zijn favoriete boeken ten! 7 mag stellen. „Dat boekje van Majakovski dat Jef Last uit Aioskou voor me mee nam, laat ik maar thuis. Anders denken ze nog dat ik moeiteloos Rus sisch lees." Maitm Mooij met enkele herinnenn gen aan Poe try Interna tional: een prent met ge dient van Lu- cebert, een kijkkastje van C. Bud dmgh eneen speelgoed- girafje dat hem werd ge schonken doorC. B. Vaandrager. Foto Niels van oer Hoeven/Kotter dams Dagblad Als jongen ias ik net als de meeste jon gens van mijn leef tijd veel ge schiedenis- en avontu renboeken. De scheeps jongen van Bontekoe. Alleen op de wereld en zo. Ik herinner me dat ik in een boekwinkel 's iemand heb horen zeggen dat hy dat boek alleen in de originele taal wilde le zen, Zuil dans le monde. Want hij sprak voortreffelijk Frans, die meneer... Rond m'n zeventiende, achttien de las ik natuurlijk ook wel wat, maar het is toch belangrijk dat je een beetje op weg geholpen wordt. Na de oorlog hebben Jef Last en Freek van Leeuwen mij internationaal wegwi. -maakt. Met hun boeken begb. ujn lijst je. Op het punt van mijn politieke bewustwording. Ik kende dal idee helemaal niet, van inter nationaal geori ënteerd zijn. Het was een enorme ontdek king voor me. Ik raakte ver zeild in de sfeer van blaadjes maken, blaadjes uitgeven. In die periode mocht ik wel eens iets schrijven voor De Vlam. het blad van Jef Last, Eens per jaar had je de Vlam Stampen, daar hing van al les rond, ook buitenlanders, bij voorbeeld studenten die bij die weisse Rose waren geweest, die verzetsgroep tegen Hitler. Veel la ter heb ik nog een prachtige pren- tencasette over die mensen ent- vangen. In de kringen rond Last kwam ik ondermeer in contact met dich ters die in de problemen waren geraakt doordat ze tot een of an dere minderheid behoorden. Last de my ook voor aan mensen Joris Ivens en Arthur Lehning. En hij kende George Orwell per soonlijk. Als je er naar vroeg, zei hij: O, die heb ik laatst nog in Lon den ontmoet... Daar was ik erg ja loers op. Ik was compleet onder steboven van Onveil. Vooral van Homage to Catalonia. Die literaire ontwikkeling zal er toe hebben bijgedragen dat ik mi litaire dienst heb geweigerd. Ik wilde niet naar Indië. Ik stond aan de Indonesische kant, Ik had geen religieuze achtergrond, dus ik werd meteen verdacht van link se sympathieën. Toch werd ik er kend als gewetensbezwaarde. Daarna heb ik wel behoorlijke problemen gehad om werk te vin den. Ik heb van alles geprobeerd, zelfs heel even in de haven geze ten. Maar dat werd geen succes. Toer. ben ik bij dc Arbeiderspers terecht gekomen, daar werd ik klaargestoomd voor een leiding gevende functie in het boekenbe drijf. Later bij Poetry heb ik ook weer heel veel te maken gehad met mensen die op de een of andere manier in conflict waren geko men met de autoriteiten in hun land. Iemand heeft wel 's uitge zocht dat het ging om 26 procent van de dichters die aan Poetry hebben meegewerkt. Een van de schrijnendste gevallen was een Cubaanse dichter die meer dan twintig jaar in de gevangenis had gezeten wegens homosexualiteit. Natuurlijk moet mijn expositie geen puur Poetry-verhaal worden. Liever niet zeg. Maar er zijn wel een paar dingen die ik graag wil laten zien. Zoals die pentekening van die veertig Chinese dichters bij de Nederlandse attaché thuis, ïk was in China voor een bezoek aan de schrijversbond, maar daar werd ik niet toegelaten. Toen heeft onze attaché Peter Potman ze maar bij hem uitgenodigd. Ver- dor is er een groen speelgoed- girafje dat ik van Vaandrager kreeg, een houten telefoon uit de begintijd van Poetry, want we stonden voor communicatie, weet je wel. En dat kistje dat C. Bud- dingh' voor «v heeft gemaakt, een soort kijkdoosje. Het heet De huwelijksreis. Ik heb ook een mooie cassette met cd's waarop Alien Ginsberg voorleest. En ge- luidscasettes met werk van Brecht. Eigenlijk is het veel te veel om al- lemaal.mee te nemen. Maar dat moeten ze in de bibliotheek maar oplossen. Ik zou het wel erg vin den als ze niet tenminste één bun deltje overlieten van Remco Cam- pert en Bert Schierbeek. Van de Vijftigers moet beslist ook iets in die vitrine. Boeken die ze ook niet mogen schrappen zijn Ein Gedicht und sein Autoren Museum der moder ne Poeste. Die zijn me zeer dier baar. Het zijn sleutelboeken in mijn be staan. En apart, en eigenlijk ook onmisbaar, is Alfred Kossmanns Aria's voor een meisje in de nieu we Bijenkorf. Kossmann heb ik er tussengestopt dichter. Dat is een aspect va:. c Rotterdam mer dat altijd stuk onderbelicht is gebleven." Rotterdam - De 470 parkeerauto maten in Rotterdam moeten half juli omgebouwd zijn voor hel ge bruik van de chipper en de chip knip. De apparaten moeten ge schikt zijn voor beide systemen van elektronisch betalen. Alle parkeerautomaten krijgen- een nieuwe kaartlezer. Hierdoor wordt het mogelijk om parkeren beh; -net muntgeld te betalen met per of chipknip. De eer ste aangepaste automaten werken al. Rotterdam kent twee soorten par keerautomaten van twee verschil lende leveranciers. De eerste se rie van driehonderd automaten moet in juni zijn omgebouwd. De overige 170 apparaten worden naar verwachting eind juni veran derd. Het hele "project moet dan half juli worden afgerond, De ombouw had vorig jaar al moe ten plaatsvinden, maar er hebben zich vertragingen op technisch terrein voorgedaan. Voor nieuwe 'toepassingen van de chipper en de chipknip moeten de installa teurs certificaten aanvragen bij de Postbank en Interpay (de ban ken) De testen die moeten uitma ken of hel betaalsysteem 'water dicht' is, zijn eind vorig jaar uitge voerd. De parkeerautomaten krijgen niet alleen andere kaartlezers, maar ook een nieuiv uiterlijk. De lichtbakken worden vernieuwd en ook enkele standaardinstellin gen van de automaten ondergaan een wijziging. Zo is voortaan op het ticket te zien wat het tijdstip van betaling is ge weest en kan men ook vier uur voorafgaand aan de parkeertijd een ticket kopen. De nieuwe licht bakken zullen pas worden ge plaatst na de aanpassing van de automaten. Het Parkeerbedrijf wil zoveel mo gelijk overgaan op elektronisch betalen om het contante geld waar mogelijk Van de straat te halen'. Bovendien worden automobilis ten zo verlost van de zorg of zij wel voldoende muntstukken op zak hebben. Eind vorig jaar, toen het nieuwe betaalsysteem nog binnen enkele maanden ingevoerd leek te wor den, was daarbij de verwachting dat chipper en chipknip een be- volkingsbreed betaalmiddel zou den worden. Dat is nog niet het geval, maar zowel Parkeerbedrijf als Postbank en banken hopen dat het ombouwen van de par- keermeters het gebruik van de betaalkaarten zal stimuleren. Rotterdam is de eerste grote ge meente in Nederland die over stapt op het elektronisch betalen van parkeergeld. In Delft gebeurt dat ook al. Aan het gebruik van de nooit erg aangeslagen prismacard voor par keren komt daarmee in Rotter dam definitief een einde. Automo bilisten die nog van die kaarten hebben, kunnen ze inleveren bij het Parkeerbedrijf: het saldo wordt dan uitgekeerd. Rotterdam Op het Varken- oordseviaduct is gistermorgen een 21-jarige vrouw mishandeld en beroofd. Een man versperde de vrouw, die op een bromfiets reed, de weg. Hij bracht haar met een mes enkele snijwonden toe en ging hij er vandoor op haar brom mer. Volgens de vrouw beroofde de zelfde man haar op 23 april ook al van haar bromfiets. De dader maakte toen deel uit van een groepje van vier overvallers. Een van de verworvenheden van het communicatietjjdperk is de emancipatie van het dagelijks le ven. In kranten en tijdschriften zie je steeds meer aandacht ont staan voor mensen in hun alle daags bestaan. De bakker om de hoek, de vrijwilliger in het club huis, de werkloze die zijn straat schoon houdt, ze hebben in de media hun eigen plekje verwor ven. Je hoeft geen politicus of sportbobo te zijn om je mening te laten horen, het eigen gelijk van gewone mensen doet er evenzeer toe. De burger krijgt smoel. De sa menleving wordt zich van zichzelf bewust. De overheid haakt erop in met marktonderzoek: net als be drijven wil ze weten hoe de goege meente over 'producten' denkt. De gemeenteraad stemt het be leid af op üw mening. Woningcor poraties innen niet alleen de huur, maar ontdekken het thema leefbaarheid (dus: uw woonomge ving); ze doen gezwind mee aan een wedstrijd wie de beste buren zijn: de buurman en buurvrouw als kampioenen van de samenle vingsopbouw, Bedrijven zoeken 'erkenning' van omwonenden. Straatteams en opzoomergroepen worden essentieel, onmisbaar ge noemd voor stedelijke vernieu wing. Het volk wint terrein. Gezag is niet vanzelfsprekend meer. Er is een informele democratisering. Een aardig bewijs vind je in de boekhandel. Geschiedenisboeken zijn niet meer de saaie, ontoegan kelijke verhandelingen vol we tenschappelijke feiten, want... teksten en foto's komen dichter bij u in de buurt. Ze zijn vlotter geschreven, maar belangrijker nog: de inhoud wordt herkenbaar, omdat ze raakt aan de herinne ring van duizenden mensen. In de woorden van Herman Romer: „Bij het vastleggen van herinne ringen gaat het niet enkel om de votm die wetenschappers soms op het oog hebben: de vorm van een vaak droge opsomming, die slechts mensen met een hogere opleiding kan bereiken. Beper ken we ons daartoe, dan gaan be langrijke terreinen van onze ge schiedenis verloren. Dan zullen tallozen, die in directe zin aan het gebeuren hebben deelgenomen nimmer hun eigen geschieden is daarin kunnen terugvinden." In 'De laatste jaren van Oud-Rot terdam' schreef Romer al dat ge schiedenis meer is dan het weef getouwvan feiten, gebeurtenis sen en verschijnselen. Niet min der belangrijk zijn de kleine per soonlijke vertellingen, de anekdo tes die reliëf geven aan een brok verleden. Met name in een conti nu veranderende stad als Rotter dam is de geschiedschrijving van uit de eigen beleving waardevol, niet alleen als verpozing voor le zers met vergelijkbare herinne ringen, maar ook voor stadsbe stuurders, vooral diegenen onder hen die op latere leeftijd Rotter dammer worden. Nogmaals Romer: „Het behoedt hen ervoor om het culturele en so cial e klimaat van deze stad ruw aan te randen. Zo'n onintelligente bijdrage aan de geschiedenis van onze stad zal hen later altijd wor den aangerekend." Herman Romer stond aan de wieg van een bijzondere serie boeken, uitgegeven door de Europese Bi bliotheek in Zaltbommel. In okto ber verscheen het eerste deel, een paar weken terug kwam het deel over Katendreeht uit en vrijdag kreeg wethouder Hans Simons het eerste exemplaar uitgereikt van deel drie, over de Afrikaan- derwijk, geschreven door Rein Wolters, journalist van het Rotter dams Dagblad. Het zal voor veel Rotterdammers een kennisma king zijn met de 'binnenkant' van de Afrikaanderwijk, terwijl het voor veel (oud-)bewoners een ont moeting is met hun eigen verle den. Rein Wolters groeide op in de Afrikaanderwijk, speelde er, werkte er - en schreef een boek dat een rijk geheugen verraadt, waarin honderden Rotterdam- mers voorkomen. Altijd handig als je dat met journalistieke erva ring kunt combineren. 'Rotterdam in voorbije dagen' heet de serie en ze wijkt van veel andere lectuur over de stedelijke historie af, doordat de auteurs meer armslag kregen bij het te- rugtoveren van stadsbeelden uit het collectieve onderbewustzijn. Het is geschiedschrijving zoals het moet, omdat het optekenen van het dagelijks leven laat zien hoe ontelbare individuen bij el kaar een stad maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4