Nederland als main(s)port van Europa Het kernwapenvraagstuk is terug op de wereldagenda Samen huilen doe je niet alleen Half om half SP Isla de Margarita Schiebroekse Park Dienstregeling Constanta Nieuwe afspraken nodig voor topsport, city-marketing en vliegveldoverlast CDA verzuimde eigen profiel op te bouwen Rotterdams Dagblad Woensdag 13 mei 1998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: Vol verbazing lees ik in uw krant dat de SP haar groei heeft te danken aan voormalige extreemrechtse kie zers. Er is een regerende partij flink gegroeid dankzij op merkingen over onder andere asielzoekers, namelijk de VVD. Wellicht was uw journalist dus even in de war? Luuk Bonthond, Rotterdam Over minder goede, goede of heel goede hotels of strand spreek ik niet. Over de 'vermeende armoede' van de bevolking spreek ik ook niet, alhoewel het me rendeel vrolijken gelukkig door hetleven gaat. Nee, ik wil het hebben over het afwijzen van het eiland Isla de Margarita als vakantiebestemming. Er zyn in onze regio reisbureaus die weigeren het ei land als vakantiebestemming aan te bieden, laat staan aan te prijzen. Alvorens ik de hoon van het merendeel van de 'goedwillende' bureaus over mjjn dak heen krijg, haastik me te zeggen dat deze veruit in de meer derheid zij r.. Waarom moet dit bijzondeme eiland worden geboy cot? Niet vanwege de criminaliteit. In 1997 heb ik op dit eiland mijn vakantie doorgebracht en als ik in het totaal vijf keer de politiesirene heb gehoord dan is het veel. Vi ndt men wellicht de natuur niet mooi? Het ei land is dor, echter met alle bekoorlijkheden vandien. Je ziet er diverse soorten cactussen. Ook is er op dit 'dorre' eiland een echt tropisch regenwoud, bovenin de heuvels waar hetaltijdnat isdoor het immer aanwe zige wolkendek. Het is de moeite meer dan waard om er zelf eens een kijkje te nemen. Waar jeook gaat of staat op dit eiland, de bevolking is vriendelijk een hulpvaardig. Ikbreek een lans voor dit heerlijke vakantieoord (het is er het gehele jaartegen de dertiggraden). Het eiland is tot op heden nog niet volledig ontdekt als vakantiebestem ming, maar dit zal niet lang meer zo blijven. J. H. J. Jansen, Rotterdam Natuur is onvervangbaar. Zo'n 3500 bomen kappen? Eerst 650 bomen snoeien? Wat een verschil. Is hier soms sprake van een reken-of een schrijffoutje? U denkttoch niet dat de bomen in de loop van vijf j aren gekapt worden? Dat is veel te duur. Dat kappen ge beurt natuurlijk in één keer, dat is economischer. En waar blijven dan de uilen, de vleermuizen en de vo gel s 'Zui n ig zijn met het milieu' zeggen dc tv-spotj es. Dat schijnt sommige mensen, waar het ons Schie broekse Park betreft, echter een zorg te zijn. Of de bomen in het park echt wel weg moeten voor de veiligheid, daarover verschillen de meningen. Zoek dat dan eerst eens uit, in plaats van met de botte bijl een park te kappen dat in 30 jaar volwassen is gewor den. Besef dat velen van ons een eventueel volwas sen park hiet meer zullen meemaken. Gelukkig hebben we hier in Hillegersbt nie- broek een beschermvrouwe in het dagelijks u> -'.uur van de deelgemeente; zij waakt overhetSchiebroekse Park. Daisy Bezemer-Sonders, Rotterdam Nietalleen de reizigers van station Blaak zijn er dedu- pe van dat 'de tijden veranderen', zeker óók de reizi gers van de stations Nieuwerkerk aan den IJssel en Capelle-Sehollevaar die naar Utrecht of Amsterdam (via Breukelen) reizen. De NS hebben ons overvallen met de wervende kreet 'sneller, korter, vaker', maar hebbendoelbewustvezwegendatminder stoptreinen ook aanzienlijk langere reistijden betekenen. Wat blijkt? De dagelijkse vier stoptreinen per uur Utrecht/Gouda-RotterdaxnCSzuüen worden terugge bracht tot twee stuks. Deze twee stoptreinen zullen nietverderrijdendan Woerden, waar steeds moetwor- den overgestapt op een stoptrein naar Utrecht. Het zou logisch geweest zijn een snelle overstap te waar borgen. Maai nee, in Woerden moet men bijna een kwartier opde aansluitingnaar Utrecht wachten. Ook in de spits! In Gouda overstappen ri een sneltrein naar Utrecht is zinloos, want dat b' nt een wacht tijd in Gouda van 24minuten! Een oderkwaïijkpunt is de stoptrein Rotter dam-Amsterdam via Breukelen, die Nieuwerkerk aandoet. Na 24 mei is het niet meer mogelijk om na 18.05 uur vanuit Nieuwerkerk of Ca- pelierechtstreeksnaarAmsterdamtereizen,omdater dan niet verder gereden zal worden dan Woerden. Daar moet men na dertien minuten wachten overstap pen op een trein naar Utrecht, om daar weer over te stappen op de trein naar Amsterdam. Het is uiteraard een goede zaak dat er meer sneltrei nen gaan rijden, maar dit mag toch niet volledig ten koste gaan van de stoptreinenHier wreekt zich d e pri vatisering van de NS. Stoptreinen zijn immers verbos- gevend en bij ongewijzigd beleid zullen er op termijn steeds minder stoptreinen ryden en tenslotte worden vervangen door gebrekkige busdiensten, zeker in de avonduren. Het is van groot belang dat stopdiensten rond de grote steden gehandhaafd blijven en uitge breid worden in de strijd tegen de files. Hopelijk kan het nieuwe kabinet de NS terugfluiten. Wat is het, als ik op een station soms lang op aanslui ting moet wachten, toch een geruststellende gedachte dat ik binnen enkele jaren in drie uur in Parijs kan zijn; maar niet heus. H.M. Mertens, Nieuwerkerk aan den IJssci Naaraaleiding van het verhaal 'Zusterstad Constanta erg ver weg' in de krant van 9 mei het volgende. Hier heel dichtbij slapen ook vier patiënten in een te kleine kamer, namelijk in paviljoen 'Ruimzicht' van het Del taziekenhuis in het district Rotterdam. Het paviljoen is honderd jaar oud, is uitgewoond en heeft te weinig wasgelegenheid. De naam 'Ruimzicht' slaat alleen op de ruimte voor het het aantal patiënten dat er woont. Hetis in depsychiatrie net zo moeilijkals in de rest van de zorgsector. Hoe kan de gemeente Rotterdam goed kennis over dragen aan Constanta, zolang er in de eigen stad psy chiatrische patiënten zonder hulp ronddolen? Als de- ze mensen te lastig worden voorde gemeenschap wor den ze gedumpt in overvolle tehuizen met te weinig personeel. Het Rotterdams Dagblad moest ook eens wat dichter bij huis blijven. D. M. van Nog "d, Rotterdam Door Alexander Bakker Blameert Nederland zich nu ja of nee met de discussie over 160 sup- portersvluchten die nergens kun nen worden ondergebracht? Is het nu voortaan gedaan met Europa- Cupfinales in Nederlandse stadi ons? En, is de organisatie van het Europees Kampioenscnap in 2000, in Nederland en België, in ge vaar? Blameren ja. Alleen al het dreige ment van de Europese voetbalor ganisatie UEFA om de Ams:er- dam Arena de Champions Lea gue-finale te ontnemen rroet ;n het buitenland minimaal op q? lachspieren werken. Om maar te zwijgen wat er gebeurt ais de UEFA het dreigement daadwer kelijk tot uitvoer brengt. Hoe zo Nederland als mainportvan Euro pa? Dat anderhalve week vóór de wed strijd blijkt dat de naar schatting 30.000 supporters van Real Ma drid en Juventus niet kunnen v/orden binnengevlogen, geeft te denken. De organisatie van zo'n Europa-Cupfinale is geen kleinig heid. Daar zet je je beste mensen voor in. En is er in dat selecte ge zelschap nu niemand geweest die tijdens één van de ongetwijfeld vele vergaderingen zijn of haar vinger heeft opgestoken om te at tenderen op de problematiek van Schiphol? Het kan toch niemand zijn ontgaan dat onze nationale luchthaven een capaciteitspro bleem heeft. Is het erg als de Arena de Cham pions League-finale wordt ontno men? Ja, als het gaat om het ima go van Nederland in het algemeen en Amsterdam in het bijzonder. Nee als het gaat om de gemiste in komsten. Want de (directe) op brengsten van zo'n wedstrijd val len wel mee. De meeste suppor ters vliegen in en uit, worden van vliegveld direct naar stadion ge loodst en geven daar slechts wat geld aan drank en eten uit. Indi rect zijn er wel wat inkomsten aan vliegveldbelasting en pikken ca teraars een graantje mee. Exposure Topsportevenementen in zijn al gemeenheid en voetbalwedstrij den als Europa-Cupfmales en een Europees Kampioenschap in het bijzonder zijn waardevolle marke tinginstrumenten. De zogeheten 'exposure' van zo'n evenement, de Mede onder invloed van het voetbalvandalismezijnsupportersreizen tegenwoordig strakgeregis seerde commerciële producten; veelal per vliegtuig omdat het de reistijd bekort en dusde kans op ongeregeldheden verkleind. Op de foto het supporterslegioen dat destijds vanaf Schiphol naar het WK in Italië vertrok. Archieffoto Ruud Hoff/ANP uitstraling, laat zich niet vertalen in klinkende munt. Toen in juli 1994 de Nederlandse tennissers op de Müllerpier in de kwartfinale van het toernooi om de Davis Cup speelden tegen Amerika heeft dat de gemeente Rotterdam veel geld gekost, maar de waarde van de Rotterdamse televisiebeel den die de hele wereld over gingen is on betaalbaar. Het is ook niet voor niets dat de gemeente Rotterdam middels de stichting Topsport Rotterdam de sport in de armen heeft gesloten. En het is ook niet voor niets dat de gemeente Rot terdam miljoenen guldens heeft gestoken in de renovatie van het Stadion Feijenoord en de bouw van een nieuwe topsporthal. En het is óók niet voor'niets dat Rotterdam, dankzij een behoorlij ke inspanning, er in is geslaagd de organisatie van Euro 2000, het Europees Kampioenschap voetbal dat samen met België wordt geor ganiseerd, naar de stad te halen. AUe persconferenties over Euro 2000 zullen de komende tijd in Rotterdam plaatsvinden en elke keer strijkt het bijbehorende me diacircus in Rotterdam neer. Maar topsportevenementen, en zeker Europa-Cupwedstrijden en een EK-voetbal, trekken vele dui zenden bezoekers, uit binnen- én buitenland. Mede onder invloed van het voetbalvandalisme zijn supportersreizen tegenwoordig strak geregisseerde commerciële producten; veelal per vliegtuig omdat het de reistijd bekort en dus de kans op ongeregeldheden verkleind. Gelukkig wordt er, in het meest gunstige geval, hooguit één Euro pa-Cupfinale per jaar in Neder land gespeeld en bij de meeste Europa-Cupwedstrijden van Ne derlandse voetbalclubs is het pro bleem te overzien. En een evene ment als Euro 2000 in Nederland is slechts een uitzondering. Huiverig Maar Neder land heeft een probleem. De internationale luchthaven Amsterdam Airport Schip hol zit vol. Het kleine beetje ruimte dat er is wordt volgens een strak regime, in een vroegtijdig stadium verdeeld en de vraag is groter dan het aanbod. De regio nale vliegvelden kunnen voor wat betreft supportersvluchten uit komst bieden, maar zijn huiverig voor de incidentele overlast of hebben óók onvoldoende capaci teit. Voor Rotterdam Airport is afgelo pen jaar na maanden van moei zaam onderhandelen een nieuwe exploitatie-overeenkomst gefor muleerd. Daarbij is het aantal vluchten beperkt binnen een ge luidscontour. Het gveld gaat er prat op een mode me z?ken- luchthaven te zijn, met lijndienst- verbindingen naar belangrijke Europese zakencentra, beperkte mogelijkheden voor chartervluch ten en een streng nachtregime. Zo heeft de Rotterdamse politiek dat gewild. Binnen haar mogelijkheden heeft de directie van de luchthaven Rot terdam de helpende hand gebo den voor het accommoderen van een deel van de gewraakte sup portersvluchten voor de Cham pions League-finale in de Amster dam Arena. De dagelijkse gang van zaken op het vliegveld mocht niet in gevaar komen en van het totaal aangeboden vluchten is slechts dat aantal geselecteerd dat wordt uitgevoerd met moderne, geluidsarme toestellen. En met behulp van hogere tarieven is het vliegen in de nacht tot zes of ze ven vluchten beperkt. Kort na het bekend worden van de nieuwe exploitatie-overeenkomst heeft de toenmalige directeur Leo Wielaard van het Stadion Feijen oord reeds gewaarschuwd dat dit akkoord nadelig kan uitpakken voor de Kuip. De aanwezigheid van een vliegveld is één van de factoren die de Rotterdamse voet baltempel heeft opgestuwd tot in de elite-ca '»rie van stadions. De ophef over de supporters- vluchten voor Champions Lea gue-finale van volgende week woensdag in de Amsterdam Arena maken duidelijk dat gemeenten, sportbonden en de rij kso v< ,heid nadere afspraken moeten maken. Een topsportbeleid (inclusief het binnenhalen van topsportevene menten), het gebruik van top sportevenementen als instrument voor 'city-marketing' én een be perking van het vliegverkeer gaan niet hand in hand. Voor de organisatie van Euro 2000 zal door de actuele commotie niet te hoeven worden gevreesd. Daar voor zijn de voorbereidingen al te ver gevorderd. Het ligt in de lijn der verwachting dat de Europese voetbalorganisatie UEFA wel har dere garanties zal eisen over met name de afwikkeling van het sup- portersvliegverkeer. Dat moet in twee jaar tijd te regelen zijn. door. I' rans mulcr-wilt Frans Vanderwilt is zelfstandig journalist, gespecialiseerd in politiek en overheidsbeleid. Door Armand Gonzalez Quo vadis CDA? Dat is de vraag die menige partij-bobo zich de ko mende weken zal stellen als ge volg van de tweede landelijke electorale terechtwijzing vorige week woens dag. Gaat het roer radicaal om of wordt het bijltjesdag voor de roer gangers? Wat mij betreft heeft dat laat ste niet zoveel zin meer om dat de kiezer inmiddels heeft gesproken. Kernboodschap voor het CDA luidde: We regeren het land niet meer.' Duidelijk is dat de 'huil-strategie' in de campagne, waarbij het CDA de nadruk legde op het feilen van Paars, niet werkte. De partij van de samenleving, die gaat voor de inhoud, verzuimde een eigen pro fiel op te bouwen. En dat in een periode van slechts drie weken waarin Nederlanders meer dan ge middeld luis teren naar het geen politici te vertellen heb ben. In zo'n pe riode moeteen oppositiepartij een karakte ristiek geluid voortbrengen. The ma's als zorg, onderwijs en veilig heid boden genoeg mogelijkhe den, gebaseerd op een helder ver kiezingsprogramma en een au thentiek program van uitgangs punten. De christen-democratische wor tels van het CDA bieden voldoen de handvatten om de komende twee tot vier jaar niet gemargina liseerd te worden. Een eigentijdse vertaling van de 'c' is daarbij een noodzakelijke randvoorwaarde. Om het Nederlandse electoraat snel en duidelijk aan te spreken zal een herdefiniëring van de christen-democratie de volgende elementen moeten bevatten: de 'c' van collectiviteit, van construc tief en van cohesie. Met een groter accent op het col lectivisme zal het CDA zich blij vend onderscheiden van de libe ralen door thema's als de toe komst van het poldermodel en een grotere nadruk op het vereni gingsleven voorop te stellen Met de 'c' van constructief lever het CDA een antwoord op de vraag van haar eigen postioneringin het actuele spectrum van de Neder landse politieke verhoudingen. Wat mij betreft een strikte en soli de lijn met betrekking tot financi- eel-econoraische en justitiële on derwegen en een uitdagende, vooruitstrevende visie op het ter rein van de verzorgingssamenle ving. Denk hierbij aan de sociale zekerheid, kinder- en ouderenop* vang maar ook aan de overdracht van kennis inde samenleving. De 'c' van cohesie is tenslotte het fei telijk doei van de christen-demo cratie. In gewoon Nederlands be tekent dat dat zwakkere groepen er niet alleen voor staan en da* mensen oog voor anderen blijven hebben. Om deze ogenschijnlijke voor de hand liggende onderwerpen uit te werken zal het CDA gewoon ver der moeten trekken met haar ver kiezingskaravaan. De weg lijkt lang, maar niet onbegaanbaar, dunkt me. Een aantrekkelijk ima go ontstaat immers niet vanzelf. Ook de partijen van de heren Bol- kestein, Kok en Van Mierlo had den meerdere verkiezingen nodig om hun kernboodschappen over te brengen. Voor het CDA is de tijd nu gekomen om zich effectief te identificeren met brede groe pen in de samenleving. Het recen te akkoord over de zorg-CAG is hier een goed voorbeeld van. Ei genlijk moet de structurele oplos sing van de problemen in de zorg sector uit de koker van een oppo sitiepartij ais het CDA komen. Een partij die pretendeert 'van de samenleving te zijn en voor de in houd te willen gaan' zal hier vanaf nu ook daadwerkelij!*, smoel aan moeten geven. (Armand Gonzalez is lid van het CDA en politiek actie/ in Rotter- dam en omstreken. Door Rupert Cornwell De drie ondergrondse kemproe ven van India hebben de wereld ruw doen wakkerschrikken. On danks het eind* van de Koude Oorlog en henemen twee j aar geleden van mi Wereldwijde Ver drag inzake het Verbod op Kem proeven, zijn kernwapens nog steeds zeer actueel, door sommi gen gewenst en gevaarlijk. Het di recte gevolg van de Indiase actie is dat het onderwerp atoomtesten waarschijnlijk bovenaan de agen da zal staan van de G8-top (de acht economisch sterktse machten ter wereld) dit weekeinde in Bir mingham. Bijna zeker ook zullen de nieuwe proeven het in werking treden vertragen van het CTBT, dat in september 1996 werd onderschre ven door de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. Maar op de lange termijn worden de vijf erkende kernmachten, Rusland, de VS, China, Franrkijk en Engeland, onder druk gezet om zich helemaal te ontdoen van deze wapens. Als voorbeeld voor de andere landen. Hoewel het is getekend door 149 landen en het is geratificeerd door 13 (inclusief Engeland en Frank rijk) zal het verdrag niet in wer king treden tot het is geratificeerd door alle 44 landen die kernwa pens bezitten of die kernreacto ren hebben waarmee zulke wa pens kunnen worden gemaakt. Maar de 'randkemmachten' Noord-Korea, Pakistan en India- dat het CTBT heeft omschreven als 'een farce' omdat de vijf groot machten hun kernwapens niet to taal opgaven- hebben geweigerd te tekenen. Israël, dat wel heeft getekend, zou 100 tot 200 kern koppen bezitten. Noord-Korea staat onder zware druk van de VS om controle op de aanmaak van kernwapens toe te staan, wat in ruil voor economi sche hulp lijkt te lukken. Dat geldt niet voor India, waar de re gerende nationalistische Hindu- partij BJP de verkiezingen van maart speciaal uitvocht op het punt van de 'open' nucelaire op tie. India wi! met het bezit van kernwapens z'n grenzen verdedi gen, is letterlijk gezegd. Daar wordt onder andere bet omstre den en roerige gebied Kashmir mee bedoeld, waarop ook Pakis tan aanspraak maakt. Daarom is het onwaarschijnlijk dat India als nog snel het kemwapenverdrag zal tekenen. Bovendien bena drukt India al jaren dat het de kemproeven niet zal beëindigen zolang Pakistan de technologie heeft om zelf kernwapens te bou wen. Maar bovenal is vooral de timing van de proeven van maandag een onderstreping van het zelfbe wustzijn van de huidige Indiase regering. Het land is zich er heel goed van bewust dat het nu een permanente zetel in de Veilig heidsraad -niet zo'n vreemde wens van het op een na volk.fik ste land van de wereld- voorlo pig wel op de buik kan schrijven. India heeft de internationale reac ties ('grote verbijstering') heel goed ingecalculeerd. Dat bete kent dat de buitenwereld nog maar een paar opties over heeft. Economische sancties bijvoor beeld, maar het effect daarvan zal zeer beperkt zij n. De grootste zorg is nu dat Pakistan gaat terugslaan met een eigen kemwapentest, of dat -nogerger - China z'n proe ven hervat. Ook China heeft gete kend, en zo'n stap zou het verdrag meteen waardeloos maken Dan zou de al lang gevreesde nucleaire escalatie in Azië echt werkelijk heid worden. (c)Tlte Independent/ Rotterdams Dagblad De Indiase minister-president Atal Bihari Vajpayee doet tijdens een persconferentie in New Delhi verslag van de drie onder grondse kemproeven die het land maandag uitvoerde. FotoAP Het doek is gevallen. De voorstelling is ten einde. De spelers maken zich nu op voor de repetities van het volgende stuk. Dat ge beurt grotendeels achter gesloten gordijnen. In de kamer van informateur Klaas de Vries. Er wordt een nieuwe dramaserie voorbereid, die vier jaar kan duren. Korter kan ook. Als de kijkcijfers tegen vallen. Lang niet iedereen zal tevreden zijn over de verto ning. Maar om nu te zeggen dat het saai was, zoals veel recensenten al op voorhand schreven. Dat niet, eerder kleurrijk. Eerlijk gezegd denk ik niet dat er ooit zoveel (media)aandacht is geweest voor verkie zingen. Vanaf januari is de politiek bijna niet meer weggeweest van de voorpagina's en de nieuwsuit zendingen. En bijna alle berichtgeving werd ge plaatst in het teken van de verkiezingsstrijd. De laatste drie weken was het natuurlijk helemaal bont. Alle landelijke dagbladen hebben er dagelijks een volle pagina aangewijd. Nog los van het echte nieuws. De regionale dagbladen deden het wat kal mer aan. Daar stond tegenover dat ook de regionale televisie bijna elke dag wel een verkiezingsitem had. Die zenders waren er vier jaar geleden nog lang niet allemaal. Kok heeft daar bijvoorbeeld dankbaar gebruik van gemaakt. Hij is op ai die zen ders geweest. Daarmee haalde hij een ongekend bereik. Dat is ei genlijk de bonus voor de premier.Dan hebben we het nog niet over alle praat-, show-, nieuws- en va- riaprogramma's op televisie. Daar waren de politici de laatste weken niet af te slaan. Hoe vaker je in. verschillende programma's op steeds andere uren van de dag voor telkens een andere doelgroep ver schijnt, hoe makkelijker het wordt. Je zegt gewoon telkens hetzelfde in een beetje andere woorden. Daar kan zaaltje in, zaaltje uit niet tegenop. Maar was het ei genlijk span nend? Dat is maar hoe je het bekijkt. Zo was het tot op de ver kiezingsavond spannend wie nu het meeste zou winnen. De PvdA of de WD? En ook of het CDA zich zou herstellen van de vreselijke dreun in 1994, gelijk zou blijven of verliezen. Hele maal spannend was de afloop van en voor D66. Kijk, niemand had van tevoren verwacht dat Bolke- stein en Kok echt op de vuist zouden gaan. Als je al maanden van tevoren zegt dat je samen in een huis wilt blijven wonen, maak je het de ander niet echt moeilijk. Dan ga je ook niet je kleine zusje pesten. Dat zat er dus niet in. De oppositie probeerde wel wat, maar echt leek het nooit. De CDA-leider had het te druk met zijn eigen achterban. De lijsttrek ker van GroenLinks mocht vooral geen gekke din gen doen. Anders 20U hij de voorspelde grote winst •kunnen verspelen. Gek genoeg ging het toch alle maal meer om de inhoud dan de vorige keer. Dat zeggen tenminste de wetenschappers. Eigenlijk was de laatste acte nog het meest teleur stellend. Zeker de verslaggeving daarvan op de te levisie. In plaats van veel uitslagen kregen we ge leuter op en rond de roltrap. Je wilt als geïnteres seerde kijker toch ook weten hoe het in jouw stad of dorp is afgelopen. Dan had je ook sneller doorgehad dat met name de opkomst in het zuiden zeer laag was. Dat is een van de verklaringen voor het grote verlies van het CDA. Trouwens toch raar dat nie mand in het slotdebat iets zei over de lage opkomst. En dan de uitkomst. Als men de partijen traditio neel indeelt en optelt, is progressief Nederland voor het eerste even groot als het behoudend deel: 75 om 75 zetels. Half om half. Maar met name het huidige CDA is niet zo makkelijk meer in te delen. Dhelft links, de helft rechts. Stel dat het CDA op termijn verdwijnt? In 1994 verloor de partij 37 procent van zijn zetels. Nu weer ruim 17 procent Dat is gemid deld 28 procent. Gaat het zo door, dan is het CDA over twee verkiezingen ongeveer even groot als D66 of GroenLinks nu. Stevenen we in de volgende eeuw af op een echte tweedeling in de Nederlandse politiek? Met een blok links en een blok rechts. Ei genlijk zoals in alle grote ianden om ons heen? Eer lijk gezegd weet ik niet wat voor gevoelens je daar bij moet hebben. Een beetje half om half, vindt u ook niet? Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belang engroepering. De krant stelt zich ten doei door middel van berichtgeving in woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke Informatie te verschaffen. Hoofdredactie: J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeeist Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.A. Rozendaal. Editie üsselen Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. Nieuwsdienst/Binnen/buitenland: 8.V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P.Ouwerkerk. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: GJ. van den HU. Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten {GPDj, Graphic News. Correspondenten In het buitenland via Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W. v. Nuijsenburg; Brussel; d*s. M-H. Peeperkom, P J.A.M. Koopman; Gene- 3. Kroon; Istanbul: dra. J.EJ.M.Uitz; Kaapstad: R. L tga; Londen: J.A. Geleijnse; Madrid: H.v.d. Boom; Moskou: H.B.Hoogendijk;Nairobi:FJ.M.v. d. Houdt: Parijs: C. van Zweêden; Peking: dr. J. van der Made; Rome; drs. EJA. v.d. linden; Sarajevo: H. Doornbos; Tel Aviv: A.P. Bloemendaal; Tokyo: dr. i. Stalpers; Washington: drs. J.B.A. Wanders. Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteuren, gastschrijvers en lezers. Hetcommentaarop pagina 3 vertoikt de mening van de krant.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1