14 Havenziekenhuis werft met 'Ticket to the Tropics' De bommen, ervoor en erna... (8) Gemeente is 'niet gelukkig' met standpunt van voetbalbond 'Volkstuinders zijn argeloos met bestrijdingsmiddelen en zuren' Derde proef met ver van Kuip parkeren Nieuw middel in strijd tegen personeelstekort Topjes toch toegestaan op Prismaschool Passanten overmeesteren aanrander Vragen Hoek van Holland over gevaar van veerboot Rotterdams Dagblad Donderdag 14 mei 1998 Rotterdam Het Rotterdamse Havenziekenhuis gooit een nieuw wapen in de strijd tegen het nijpende personeelstekort. Onder serieuze sollicitanten verloot het ziekenhuis een 'ticket to the tropics1 voor twee personen. Voorwaarde om aan de loting mee Ook zoekt het ziekenhuis naarstig te doen is dat de nieuwe krachten hun proeftijd van twee maanden doorstaan en vervolgens een ar beidscontract afsluiten. Waar de verre reis precies naartoe gaat, is nog niet bekend. Het Havenziekenhuis heeft de nieuwe wervingsactie gepresen teerd tijdens de Landelijke Dag van de Zorg, die in alle Neder landse zorginstellingen is ge vierd. Het Havenziekenhuis heeft m totaal 26 vacatures open staan. Er zijn dringend zes geriatrische verpleegkundigen nodig, drie in tensive care-verpleegkundigen, vier ok-assistenten, tien 'gewone' verpleegkundigen met niveau vier, een zwerfverpleegkundige en een medisch secretaresse. naar all-round verpleegkundigen die in de afroeppool willen plaats nemen. Deze verpleegkundigen werken op een soort free-lance ba sis en zullen vooral ziek personeel vervangen, of inspringen bij grote drukte. Onder nieuwe 'poolers' verloot het ziekenhuis een reisje naar Parijs. Tot slot stelt het ziekenhuis een fiets beschikbaar aan een perso neelslid dat een geschikt nieuwe verpleegkundige weet te porren om in het Havenziekenhuis te ko men werken. Alle bonussen wor den uitgereikt aan personeel dat tussen augustus en november in dienst treedt. Dat zorginstellingen kampen met een tekort aan verpleegkundigen is inmiddels niet nieuw meer. Veel protestacties stonden de af gelopen weken in het teken van dit tekort en de daaruit voortvloei ende hoge werkdruk. Onlangs nog besloot het Academisch Zie kenhuis Rotterdam om tien tot twintig procent minder operaties uit te voeren omdat er niet genoeg ok-assistenten zijn Ook het AZR beraadt zich op het moment op maatregelen om meer personeel te trekken. Het instellen van bo nussen voor nieuwkomers, zoals m het Havenziekenhuis, wordt ook hier besproken. Het probleem is echter dat de laat ste jaren te weinig jong talent de opleiding heeft voltooid. Met de nieuwe cao. die afgelopen zondag werd afgesloten, moet de oplei ding aantrekkelijker worden. Leerling-verpleegkundigen krij gen tien procent loonsverhoging, stagiaires zelfs vijftig procent. Rotterdam Kledingvoorschrif ten op scholen: het blijft een lasti ge materie. Soms ontstaan er pro blemen over hoofddoekjes, soms over zomerse naveltruitjes of top jes die veel bloot laten zien. Op de Prismaschool aan de Saffraan- straat in Hoogvliet ontstond deze week commotie over zo'n topje. De 11-jarige Sharon Thalita Jan sen uit groep 7 van de school was het middelpunt van de opschud ding. Maandag verscheen zy in een topje op school. Dat zinde haar juf niet en Sharon kreeg te horen dat ze de volgende dag ge kleder op school moest verschij nen. „Belachelijk," reageerde va der Frans Jansen op de kledingre- geis. „ïk bepaai wel wat Shcü'oii aantrekt en daar is niks verkeerds aan. Bovendien maakt de school onderscheid tussen oudere en jongere leerlingen. Een regel geldt voor de hele school lijkt me." Na een gesprek met directeur Jansen afgelopen maandag be sloot vader Jansen dat Sharon dinsdag gewoon in een topje naar school mocht. „Het is 33 graden buiten! Het schoolgebouw is van hout met een plat dak. Kun je je voorstellen hoe warm het daar is? Ieder kind, jongen of meisje, moet zich luchtig kunnen kleden. Mijn dochter draagt topjes." De school zou bang zijn dat de jon gens eventueel iets zouden kun nen zien als de meiden op het schoolplein aan een rekstok han gen, „Sharon heeft nauwelijks fi guur, wat valt daar nou aan te zien?" vraagt haarvader zich ver baasd af. Volgens Sharon heeft geen van de jongens commentaar op de topjes. Ook Sharon meent dat de school niets te zeggen heeft over haar manier van kleden. „Ik vind het stom. Ik bepaal wat ik aan doe, of mijn vader, niemand anders. Sommige meiden op school doen nog wel een topje aan, maar dan iets langer dan anders, dan valt het niet op. Mijn klasgenootjes vinden het wel goed van mij dat ik een beetje in opstand kom." LokdtieiLrecteüi II. Jansen van de Prismaschool vindt de ophef over de zomerse kleding onte recht. „Afgelopen maandag had de juf een gesprek met de vader van Sharon," zegt de schooldirec teur. „De juf had gezegd: Liever niet, want het gaat hier om meis jes uit de hogere groepen. Ik ben in eerste instantie achter de juf gaan staan. Maar later hebben we het er met het team nog over ge had. We hebben besloten dat we geen kledingvoorschriften geven. Dat willen we helemaal niet. We hebben hier wel een jongen gehad die zijn in blote buik kwam. Hem hebben we een t-shirt gegeven. Maar over een topje doen we niet moeilijk." Sharon Jansen In haar Spi ce Glrls-topja: 'Ik bepaal wat Ik aan doe, of mijn va der, niemand anders'. Foto Aad van dor Voom/Cos Cos Het Bijenkorfpand getroffen en gedeettefljk uitgebrand collectie Adnaan willam Sorgjvoiny van der vocm Vrijwel alle winkels in de voor oorlogse binnenstad (Coolsm- gel, Meent. Hoogstraat, Jonker Fransstraat) legden het loodje door de Duitse bommenregen, vandaag precies 58 jaar geleden. Magazijn De Bijenkorf beschik te nog met lang over het prachti ge cn voor die tijd uiterst moder ne winkelwarenhuis aan de SchiedamscheVest Er was geen ontkomen aan de bommen. Het middendeel van het pand liep een gapend gat op en brand deed de rest. Herstel in het ka der van de wederopbouw resul teerde in een kleiner pand. dat dienst heeft gedaan tot het nieu we op de hoek Coolsmgel/Van Olden bar neveltsl raat gereed was. Al snel na de vernietiging van de binnenstad werd met man en macht puin geruimd Het dage lijks leven nam. voor zover dat mogelijk was, zijn normale loop. Tal van middenstanders bouw den energiek aan een nood ne ring op de Coolsmgel, Goudscsmgel of nabij de Jong kindstraat. Ook gingen /e 'de boer' op voor het inslaan van nieuwe voorraad De nood win kels hebben lot tn de jaren zes tig dienst gedaan, maar verloren hun aantrekkingskracht toen er nieuwe winkels en warenhui/en verre/en rondom het Beurs plein, Binnenwegplein en de Lijnbaan Ongeveer op de plaats waar hel pand van magazijn De B yen korf later volledig is afgebroken, staan nu aan de oostzijde van de Schiedamsevest in de richting van de Westblaak woningen en winkels Dit is het achtste en laatste drie luik over 'de bommen, ervoor en erna'. Het opduiken van de bij zondere foto's, die Adriaan Wil lem Borgh kort na het bombar dement maakte, was de aanlei ding om ze in de dagen voor de herdenking van het bombarde ment te plaatsen. In volle glorie en de trots van winkelend Rotterdam Collectie Gebr. Spanjersbefg Winkels en wonlnghoogbouw kwam er voor terug Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rvttcrdsm De gemeente Rotter dam kaatst de bal in de discussie rondom het tijdstip van de Am- stel-Cup finale (zondag, 15.00 uur) terug naar de KNVB. „Het is han diger als de voetbalbond voortaan eet met het gemeentebestuur nmuniceert," zegt woordvoer- uer I. Nijhuis, ,.en iets duidelijker had gemaakt dat de wedstrijd werd vervroegd van Hemelvaarts dag naar de zondag ervoor." De voetbalbond zegt dit al aan het begin van het seizoen te hebben medegedeeld. Bovendien is er uit gebreid met de politie in Groot- IJsselmonde gesproken over het aanvangstijdstip van de finale. Die was, op verzoek van dat bu reau, al vervroegd van zondag- avnnd 20 00 uur naar 1800 uur. „Dat soort dingen moet de KNVB ook met de gemeente kortslui ten," meent Nyhuis. Hij zegt dat Peper orde en veilig heid heeft laten voorgaan. „En dat zal er in Arnhem of Amsterdam niet veel anders aan toegaan," voegt hij eraan toe. Dat de Kuip na popconcerten nu ook voetbal wedstrijden dreigt mis te lopen, stemt hem niet gelukkig. „We zijn zeker blij met de Kuip in onze ge meente. Dat het stadion hier niet gelukkig mee is, dat kan ik me goed voorstellen. Rotterdam ziet de voetbalfeesten graag komen." Rotterdam wil zo snel mogelijk met de KNVB om de tafel om de problemen uit te praten. De voet balbond heeft echter de buik in middels vol van de houding van met name Peper. Al eerder kwam het tot een kort geding om het tijdstip van een wedstrijd vast te stellen. Voor komende zondag heeft de gemeente al 'signalen' binnenge kregen dat groepen supporters voor problemen zulten zorgen. Het betreft de aanhang van beide finalisten, Ajax en PSV, maar ook die van Feyenoord. Die laatste zal zich met name in het centrum op houden, tussen het winkelend pu bliek op koopzondag. Als de wed strijd in de avond 2ou worden ge speeld, leverde dat grote proble men op voor de politie. Rotterdam— In de Meekrapsiraat hebben twee voorbijgangers een man overmeesterd nadat hij had getracht een 69-jarige wouw aan te randen. Hij wilde de vrouw kus sen en sloeg haar met een hon- denriem toen zij zich verzette. De 37-jarige Rotterdammer had eer der op de ochtend geprobeerd in de Bloemfonteinstraat een vrouw uit Ridderkerk aan te randen. Hier kwam de echtgenoot van het slachtoffer tussenbeide. De dader is ingesloten. Eerder deze week is opschudding ontstaan over het feit dat passanten niet ingrepen toen een 19-jarig meisje in het centrum van Rotterdam werd ver kracht. Rotterdam —Veel volkstuinders weten niet dat ze verboden be strijdingsmiddelen gebruiken. „Mensen kopen maar wat en in de winkel weet het personeel vaak ook niet dat sommige middelen in Nederland verboden zijn. Vaak zijn de zuren al jaren geleden ge kocht cn pas na die tijd op de zwarte lijst gezet." Politie-inspecteur H. Pruijsten houdt zich deze dagen bezig met controles op volkstuincomplexen. Samen met de Roteb houdt de po litie de komende "'eken daar mi- ïieucontroles. Afgelopen weekein de waren de complexen Maasglo rie en Zonnehof aan de beurt. De politie trof ruim vijftig kilo gram bestrijdingsmiddelen en verfafval aan. Ook werd voor bij na driehonderd kilogram aan bat terijen, 145 loodaccu's en één kilo gram aan zuren gevonden op de twee complexen. Het chemisch af val is voor verwerking door de Ro teb afgevoerd. ..Het bezit van sommige bestrij dingsmiddelen en zuren is straf baar," zegt Pruijsten. „De maxi male straf daarop is tienduizend gulden. Maar we hebben dit keer niemand een proces-verbaal gege ven. Dat kunnen we niet maken, want in het verleden hebben we er nooit aandacht aan besteed." Volgens Pruijsten kopen veel tuinder»? 7tirpn in Frankrijk en Spanje van wijnboeren. „Je krijgt zo'n middel dan in een jampotje mee. Het is blauw, maar wat voor gif het precies is. weet de koper in zo'n geval niet." Dat kan ernstige gevolgen heb ben, want veel bestrijdingsmidde len zijn slecht voor de gezond heid. Pruijsten: „Een tuinder ver belde me dat zijn zwager eraan is overleden. Sommige tuinders be waren het gif gewoon tussen de jam en de hagelslag. Levensge vaarlijk is dat." Y. Hitzert van de Rotterdamse Bond van Volkstuinders erkent dat tuinders vaak niet weten hoe met zuren om te gaan. „Het mid del wordt in het tuincentrum ver kocht, dus gaan de tuinders er van uit dat het gebruikt mag wor den. Maar vaak blijven de bestrij dingsmiddelen jarenlang in de kast staan. In de tussentijd zijn ze dan verboden. Natuurlijk bestaat er wel een lijst van verboden mid delen. maar wie kent die lijst nou? Delen van de volkstuinen zijn door agressieve bestrijdingsmid delen kapot gegaan. „Sommige stukken zijn gewoon doodgespo ten. De tuinders doen dat niet ex pres, maar ze weten niet genoeg af var. deze zuren," meent Pruijs ten. Om die onwetendheid op te los sen, geeft de politie samen met de Rotterdamse Bond van Volkstuin ders een paar dagen voor de con trole een voorlichtingsbijeen komst waarin het een en ander wordt verteld over bestrijdings middelen. Pruijsten: „We waar schuwen de tuinders om voorzich tig met deze spullen om te gaan en geven aavies voor de toe komst." Hitzert vult hem aan: „Die voor lichting is heel nuttig, daarom werken wij er ook aan mee. Volks tuinders willen zo goed mogelijk tuinieren. Het is goed dat de poli tie hen nu een aanduiding geeft van wat ze goed en fout doen." Van enige weerstand van de kant van de tuinders is volgens Pruys- ten geen sprake. „Zij reageren heel positief. We vragen heel vriendelijk of we binnen mogen komen om de bestrijdingsmidde len te bekijken die de tuinders ge bruiken. Dan komen ze vaak met een mandje of milieubox aanzet ten waar de zuren inzitten. De helft daarvan is vaak verboden. Maar nu waarschuwen we de tuin ders er alleen voor en schrijven geen boetes uit. We willen geen bueUión Zijli." Ook Hitzert meent dat de tuin ders blij zijn dat ze op de gevaar lijke bestrijdingsmiddelen wor den gewezen. „Iedereen probeert toch zo milieuvriendelijk moge lijk te tuinieren. Men is dus blij met alle adviezen op dat gebied." Tijdens de actie, die gehouden wordt in het kader van het project 'Bestrijdingsmiddelen' worden geen boetes gegeven aan tuin ders, Pruijsten: „Het is nu nog en kel een waarschuwing. Daarom lichten we hen van te voren in over deze actie. Maar de volgende keer dat we komen controleren schrijven we wel een proces-ver baal uit als nog steeds verboden middelen worden gebruikt," De politie controleert de komende maand nog zes volkstuincom plexen. Op zaterdag ]6 mei be zoekt de politie de complexen Wielewaal en Heyplaat, op 6 juni Pomona en Oldegaarde en op 13 juni de Zandweg en Reijeiwaard. De donderdag voorafgaand aan de controle zijn op de complexen voorlichtingsavonden. Rotterdam De finale om de KNVB-beker, komende zondag, worul gebiuikt voor ccfi derde en ditmaal grotere proef met parke ren op afstand van het Stadion Feijenoord. Daarmee wordt uitge test of de parkeerdruk in omlig gende wijken kan worden ver minderd, evenals verstoppingen op de rijkswegen. De eerdere twee proeven waren succesvol. Ditmaal wordt niet ge bruik gemaakt van cén parkeer plaats, maar zullen op zowel aan zuidzijde van de stad (IJssel- mondse Randweg) als aan de noordzijde (Brainpark en P&R Kralingse Zoom) parkeerplaatsen worden ingericht. Supporters die met de auto ko men, worden met zogenoemde mobiele Drip's (Dynamische Rou te Informatie Panelen) langs de snelweger, naar de parkeerplaat sen geleid. Voorheen gebeurde dat met statische panelen. Aanpak Ditmaal moet de automobilist be talen en wel vijf gulden. Bussen van de vervoersmaatschappijen RET en ZWN brengen de suppor ters naar het stadion en weer te rug. Eerder werden proeven ge houden tijdens de Europa Cupfi nale tussen Paris St Germain en FC Barcelona op 14 mei 19997 en de interland Nederland-Belgiè op 6 september. Als de derde proet ook slaagt, wordt overwogen deze aanpak ook toe te passen voor an dere grote festiviteiten in de stad. Hoek van Holland Het bestuur van deelgemeente Hoek van Holland wil van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond weten of de stankoverlast van de veer boot Discovery van de Stena Li ne ook gevolgen kan hebben voor de volksgezondheid. Mor gen gaat de deelgemeente over leggen met de milieudienst Al sinds de Discovery in ge bruik werd genomen, klagen omwonenden over stank. Stena zegde toe het uitlaatsysteem aan te passen. Het probleem zou in april geheel verholpen zijn. Maar dat bleek niet het geval. In die maand kwamen opnieuw enkele tientallen klachten over de catamaran bij de DCMR bin nen. De DCMR heeft nog pas ge leden metingen op en rond de veerboot verricht, maar de uit slag daarvan is nog niet bekend. De portefeuillehouder milieu van de deelgemeente, B. Vare kamp, wil morgen met de mi lieudienst over de juiste strate gie en mogelijke stappen tegen de overlast praten. De Stena"Li ne kan bijvoorbeeld een dwang som krijgen opgelegd. Overi gens is de rederij al een keer tot een deels voorwaardelijke boete veroordeeld voor de overlast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2