9 Vlaardingse spitslijn opgeheven Aantal reizigers veel lager dan verwacht Aankoop woningen voor metro is rond Van Dorp-Degens zoekt nieuwe plek Stadskantoor blijft misschien vuil iottercfams Pagfolad Woensdag branddag Asbest slachtoffer daagt oud werkgever voor de rechter Bonnen voor bromfietsers Kleine hap ondanks CAO-akkoord ^fÖP¥ÊTliil$TEUR7Wr^ •Tel.Om^ Been gebroken na val met fiets 250e woning Westwijk klaar In Memoriam Gedreven AOV-lijstaanvoerder Herman Mulder overleden Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 15 mei 1998 Vlaardingen Na het vervallen van buslijn 55 zal ook de RET Fileplanlijn 60 (Vlaardingen-Ridderkerk) vanaf 8 juni niet meer rijden. Ook van deze bus maken te weinig passagiers ge bruik. Dat heeft het bestuur van de stadsregio Rotterdam, die de buslijn vorig jaar in het leven riep, besloten. Fileplanlijn 61 (Riddcrkerk-Spij- dam.een samenwerkingsverband ken is severdwijnt eveneens om die reden. De twee buslijnen trek ken in de spitsuren gemiddeld zes passagiers en zijn daarmee verre van rendabel. Vervoersbedrijf RET voorziet ook geen groei m het aantal passagiers. De buslij nen 60 en 61 werden vortg jaar in het leven geroepen in het kader van het Fileplan Regio Rotter- tussen Rijkswaterstaat en de stadsregio. De lijnen moesten de bereikbaarheid van de regio Rot terdam versterken Campagne Onduidelijk is waarom de Fi- leplanlijnen niet m trek zijn. De nieuwe vervoersmogehjkheid werd vorig jaar met veel tamtam gepresenteerd. „Uit de marke tingactie die we hebben gehou den. hadden we de indruk dat er behoefte was aan deze lijnen. We hebben ook veel aandacht be steed aan de publiciteitscampag ne met onder meer grote adver tenties en radiospotjes. In het be gin hebben we ook gratis kaartjes uitgedeeld, Maar het heeft met zo uitgewerkt als we gedacht had den". vertelt woordvoerder T. Mi ch iel se van het RET. Het vervoersbedrijf had voor bei de buslijnen van minister Jorrits- ma een subsidie van 5.4 miljoen gulden gekregen. Van dat bedrag is inmiddels 2.7 miljoen gulden uitgegeven. De prognose was dat de buslijnen gezamenlijk per werkdag 3500 passagiers zouden vervoeren. Het afgelopen jaar bleef dat aantal steken op 1800 per dag. Michielse: .Aangezien we geen stijgende lijn zien in het aan tal passagiers, hebben we beslo ten de stadsregio te adviseren de lijnen op tc heffen. Want als we eerlijk zijn. wegen de kosten met op tegen het resultaat," Aandacht De Vlaardingse wethouder A, Kooi (verkeer) noemt het jammer dat de proef met is aangeslagen. „Het was een van de maatregelen in het kader van het Fileplan Re gio Rotterdam. Het plan als ge heel heeft al voor goede resulta ten gezorgd. Het blijft echter van belang om aandacht te besteden aan het verkeer rondom de Bene- luxtunnejaldus de wethouder. Een alternatief voor de 1800 reizi gers heeft de RET niet zomaar voor handen. Volgende week krij gen alle passagiers een brief, waarin wordt gevraagd naar hun reisbehoefte. Op basis van die ge gevens krijgen de mensen een reisadvies. Maassluis Maassluise brand weerlieden hebben in 1997 veel vaker op woensdagen moeten uit rukken dan op andere doorde weekse dagen. Dit is op te maken uit net onlangs uitgebrachte jaar verslag van de brandweer. Tegenover een totaal van 21 bui- tenbranden op woensdagen vloog er vorig jaar op de andere doorde weekse dagen maar rond de tien maal iets in de fik. Commandant J Claessen weet voor dit verschil geen oorzaak te geven. „Een logi sche verklaring zou de jeugd zijn die woensdagmiddag vrij is. Maar uit verslagen van voorgaande ja ren blijkt dat helemaal met En ook tijdens schoolvakanties zijn er met meer branden." De hoge score van buitenbranden op zondagen dn 1997 totaal 26) is gedeeltelijk wel te verklaren geeft Claessen aan. ..Daar gaat het om de wat opgeschoten jeugd die 's nachts naar huis gaat." Dat het to taal aantal buitenbranden (99) bij na tweemaal zo hoog is als de 51 van 1996, wijt de commandant aan toevai. Uit het jaarverslag blijkt verder dat van de totaal 250 branden (m 1996 waren dat er 244) er 106 zijn toe te schrijven aan 'enige vorm van criminaliteit'. Deze verhou ding wijkt volgens commandant Claessen weinig af van die van een jaar eerder, De Maassluise brandweer meldt ook een totaal van zes vacatures. Het gaat hier om vrijwillige brandwachten die steeds moeilij ker te vinden zijn. Claessen: „De vrijetydsindeling van mensen is veranderd, er is meer dan alleen de brandweer. En ook de werkge vers doen moeilijker, geven brandweerlieden minder makke lijk vry. Dat is een landelijk beeld." Schiedam/Vlaardingen—Een 38-ja- rige Schiedammer liep gister avond tegen 20.00 uur een gebro ken onderbeen op nadat hij met zijn fiets was gevallen. De man wilde via het kruispunt van de Vlaardingerdijk naar de Burge meester Khappertlaan overste ken, toen hij door een stuurfout de stoeprand raakte en viel. Hij is vervolgens naar het Schieland Ziekenhuis gebracht. Een 15-jarige Vlaardinger brak gisteravond rond 21.00 uur even eens een been. Hij kwam zodanig ten val op een betonnen walkant bij het Vlaardingse Surfpad, dat hij de breuk opliep. Vlaardingen Deze week is de tweehonderdvyftigste PLN-wo- ning in de Westwijk gerenoveerd. De bewoonster van het pand aan de dr. Wiarda Beckmansingel, mevrouw P.J. de Bruin, kreeg daarom vandaag bloemen uit han den van de directeur ,ran de Stich ting Woningbedrijf Vlaardingen. Tot op heden is de renovatie, die per woning vier weken in beslag neemt, r.og volledig volgens tijd schema verlopen. 468 Woningen worden onder meer beter geïso leerd en krijgen een cv-instaliatie. De verbeteringen hebben wel een stijging van de huur tot gevoig. m rrr^i De 57 huurders van de flat aan de's-Gravelandsoweg zullen de komende maanden hun woning verlaten. In het najaar wordt het flat gebouw gesloopt om ruimte te maken voor de Beneluxlljn. Foto Roei Dijkstra Schiedam De verwerving van de woningen die moeten wyken voor de aanleg van de Beneluxlijn in Schiedam is rond. Alle woningen zjjn in goed overleg met de eige naren verworven, waardoor er geen formele onteigeningsproce dure hoeft te worden gevolgd. Verwerving van de woningen is nodig omdat de huizen weg moe ten voor de te bouwen metrotun nel en bijbehorende werken door Schiedam. In totaal gaat het om 101 woningen, waarvan vier in de Jan van Zutphenstraat, zestien appartementen in de Storkstraat, negen seniorenwoningen in de Mgr. Nolenslaan en 72 apparte menten in de flat aan de 's-Gra- velandseweg, Met het merendeel van de bewo ners is alles rond. In verband met hun verhuizing is een financiële regeling getroffen. Met vier huur ders van appartementen aan de 's-Gravelandseweg wordt nog overlegd over de ontbinding van hun huurcontract. De voorspoedige verwerving van de woningen is gunstig voor de voortgang van het project, dat nu gewoon volgens planning kan worden voortgezet, beaamt woordvoerder A. Baljon van het metroproject Beneluxlijn. „We hoeven nu geen onteigeningspro cedures aan te gaan," reageert zy desgevraagd. „Hoewel we het in de planning hadden meegeno men, had dat de boel flink kun nen vertragen." Een deel van de woningen aan de Jan van 2utphenstraat is inmid dels gesloopt. De rest volgt tegen het einde van het jaar, nadat de laatste twee bewoners hun huizen hebben verlaten. De flat aan de 's-Gravelandseweg wordt in het najaar gesloopt. Hier wonen mo menteel nog 57 mensen, maar de verwachting is dat ook zij binnen enkele maanden verhuizen. Van de tijdelijke huurders in de flat loopt het contract deze zomer af. Maassluis De 52-jarige El mer Hees been uit Maassluis lijdt aan terminale long- en buikvlieskanker als gevolg van het werken met asbest. De man, die waarschijnlijk nog maar minder dan een jaar te le ven heeft, eiste gisteren in een kort geding bij de Haagse rechtbank 50.000 gulden als voorschot op een schadever goeding die hij in een bodem procedure eist van zijn voor malige werkgever Van Butir- en-Van Swaay uit Zoetermeer. Heesbeen werkte dertig jaar geleden, van december '65 tot december '67, veel op scheeps werven als monteur bij het in stallatiebedrijf. Daarbij werd hij blootgesteld aan asbest. Vo rig jaar werd bij hem mesothe- lioom, de genoemde vorm van kanker, geconstateerd. Het is bekend dat de ziekte zich vaak pas twintig tot veertig jaar na de 'asbestbesmetting' bij het slachtoffer manifesteert, ïn ok tober vorig jaar probeerde Heesbeek zijn oud-werkgever al aansprakelijk te stellen voor zijn ziekte, maar Van Buuren- Van Swaay gaf toen niet thuis. Volgens het bedrijf was de be smetting, als die ai hun schuld was, verjaard. Tijdens de zitting van het ge ding, gisteren, stond opnieuw de vraag centraal of de verja ringstermijn bij een dergelijke asbestbesmetting twintig of dertig jaar bedraagt De wet kent daar nog geen eenduidig antwoord op. Op dit moment dient bij de Hoge Raad voor het eerst' een vergelijkbaar aansprakelijkheidsvraagstuk. Maar verjaring was gisteren niet het enige punt van discus sie. Volgens mr. A. Ter Heide, de advocate van Van Buren- Van Swaay staat het helemaal niet vast dat Heesbeen tijdens het werk bij haar cliënt is be smet. Er is in ieder geval geen keihard bewijs voor. Volgens de raadsman van Heesbeek, mr. R. Ruers, hoeft dat ook niet Het staat immers vast dat Heesbeek dertig jaar geleden tijdens zijn werk in contact is geweest met asbest en dan moet het bedrijf maar bewijzen dat Heesbeek toen niet besmet is. Dat kunnen ze op hun beurt niet en dus zijn ze aansprake lijk, aldus Ruers. Op 28 mei doet de rechtbank president uitspraak. Vlaardingen— Kruidenbedrijf Van Dorp-Degens, dat dit jaar haar honderdjarig bestaan viert, is op zoek naar een nieuwe plek. Het huidige pand aan de Industrie weg in Vlaardingen is verouderd en voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Er is gekozen om niet over te gaan tot renovatie van het pand, maar tegen het eind van dit jaar de activiteiten te verhui zen. De kans is klein dat dit bin nen Vlaardingen is. Bij Van Dorp- Degens aan de Industrieweg wer ken 75 mensen. Er wordt wel gezocht naar een plek in de regio Rotterdam. De productontwikkelaars van het kruidenbedrijf zijn inmiddels ai naar Putter snoek verhuisd, waar ook het magazijn en de directie zitten. De optie om de rest van het bcdl.jf uuk ïmar Puucrshoek tc verhuizen, is afgevallen. Wel wordt de mogelijkheid onder zocht om de Vlaardingse vesti ging met het Rotterdamse zuster bedrijf Jadico in één pand te huis vesten. Voorwaarde is dat de be reikbaarheid voor de medewer kers goed blijft. Het huidige pand aan de Indu strieweg in Vlaardingen gaat bin nenkort de verkoop in. Pagina 11: 'Onze doelstelling is één van de grootste van Europa te worden.' Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft gisteravond aan acht bromfietsers een bon uitgedeeld. Zij kregen de bon onder meer voor het rijden zonder helm, het lijden op een toclisiï&eli fietspad en het rijden zonder bromfietscer tificaat. De politie hield de brom fietsers staande bij een controle aan de Surfplas. Johann Stoel vraagt tijdens het uitdelen van de maaltijd begripvoorde naweeën van dezorgactie. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Een slaatje, een wit bolletje, een appel en een toetje. Meer stond er gistermiddag niet op het menu voor de bewoners van verzorgingshuis Drieen-Huy- sen in Vlaardingen en voor de ge bruikers van de Maaltijdendienst, Het restaurant was zelfs helemaal met open. Het keukenpersoneel wilde giste ren de zorgactie No Pay, No Cure steunen. Hun CAO was, in tegen stelling tot die van de thuiszorg en de ziekenhuizen, nog niet afge rond, Toen echter bleek dat werk gevers en werknemers woensdag nacht overeenstemming hadden bereikt, was het te laat om een kleine driehonderd warme maal tijden te bereiden. Het personeel moest dit keer dus om extra begrip vragen van de be woners. De meeste mensen had den er geen problemen mee. .Ach, we moeten het maar nemen voor een keertje. Het was toch on eerlijk dat hun CAO nog niet rond was. We zijn dit overigens hele maal met gewend," zegt mevrouw A van den Berg. wijzend op het vrijwel lege blad. ..Gewoonlijk eet ik in het restaurant en dat is wer kelijk goed verzorgd," compli menteert ze Johann Stoel, hoofd van de keuken. Stoel vertelt dat alle medewerkers gewoon de hele dag aan het werk zyn en ze van de gelegenheid ge bruik hebben gemaakt om de keuken een grote beurt te geven. Morgen kunnen de mensen naast de broccolrsoep vooraf en aman delvla toe, kiezen uit capucijners met spek of een sucadeiapje met andijvie. „Dan zullen we de maal tijd extra aankleden, want voor ons is het ook feest nu we een CAO hebben", stelt Stoel. In zijn woonplaats Maassluis is woensdag Herman Mulder overle den. De gedreven lijstaanvoerder van de plaatselijke afdeling van AOV/Unie 55+ overleed na een ziekbed van enkele weken aan longkanker. Hij is 67 jaar gewor den. Nog maar twee maanden ge leden, bij de gemeenteraadsver kiezingen, loodste Mulder de ou derenpartij naar een onverwacht grote overwinning van drie zetels. Met het overlijden van Mulder verdwijnt zonder twijfel één van de opvallendste Maassluise politi ci van de afgelopen jaren. Zonder een plaats te hebben in de ge meenteraad spande hij zich, on der de paraplu van AOV/Unie 55i-, in voor met name ouderen, gehandicapten en sociale mini ma Mulder ging zelf op onder zoek uit en spitte als geen ander dossiers door. In huis-aan-huis- blad De Schakel en tijdens com missievergaderingen deed hij er vervolgens verslag van. Veelvul dig beschuldigde Mulder zowel het college van burgemeester en wethouders als de politieke frac ties ervan zjch niet aan hun woord te houden. Dit weer tot ongenoe gen van de commissieleden die nogal eens lacherig deden over de kritiek van de zo'n beetje vaste in spreker van de laatste vier jaar. Op 4 maart kreeg 'lijst Mulder' de beloning voor zijn inzet. Waar AOV/Unie 55+ landelijk in een flinke dip zit (de partij haalde vo rige week bij de Tweede Kamer verkiezingen in Maassluis 226 stemmen) scoorde de partij tij" dens de gemeenteraadsverkiezin gen onverwacht sterk met 1999 kiezers. Vanuit het niets kwam het AOV/Unie 55+, dat door ande re partijen toch vooral gezien werd als protestpartij zonder een echt eigen programma, op drie ze tels. Niet alleen het inspreken tijdens vergaderingen, ook de vele per soonlijke contacten hebben bijge dragen aan de grote steun voor de partij van Herman Mulder. Zo vergezelde hij mensen naar in stanties als het ROG {regionaal overleg gehandicapten) en hielp hij minima bij het invullen van kwijtscheldingsformulieren voor de onroerend-zaakbelasting. Opkomend voor zijn achterban was Mulder in het politieke debat een bijter, iemand die 'als een luis m de pels' (zo omschreef hij het vaak zelf) het naadje van de kous wilde weten. Het was de rol die hij Jen vervullen. Niet meer als vaste inspreker maar als raadslid. Het was hem niet gegeven. Kort na de gemeenteraadsverkiezin gen werd zijn ziekte geconsta teerd, waardoor hy zelfs de beëdi ging als raadslid, een maand gele den, aan zich voorbij moest laten gaan. Maandag wordt hij begra- Door Marc Floor SchiedamHet fiat dat het Schife- damse college van burgemeester en wethouders deze week zou ge ven aan de renovatieplannen voor het Stadskantoor is uitgesteld. Niet alleen is er ambtelijke vertra ging ontstaan door de installatie van de nieuwe gemeenteraad, b en w willen ook eerst de mening peilen over het project bij ontwer per van het Stadserf Hans Ruys- senaars. Ruijssenaars gaf bij de bekend making van de plannen voor her stel en reiniging van het Stads kantoor te kennen dat hij gechar meerd was van vervuiling bij be paalde oude gebouwen. Hij roem de in dat verband de Rotterdamse vestiging van de Bijenkorf, vol gens de architect begiftigd 'met één van de mooiste vervuilingen die ik ken'. Toevalligerwijs is de gevel van het bekende winkel pand opgebouwd uit dezelfde steensoort als het Stadskantoor: het zogeheten travertin. Een po reus steentype, dat door uitlaat gassen op den duur zwarte stre pen gaat vertonen. En dus zal volgens wethouder Aad Wiegman van financiën eerst een telefoontje richting Ruijsse naars worden gepleegd alvorens burgemeester en wethouders een reinigingsplan voor het Stadskan toor goedkeuren..„Ik heb begre pen dat Ruijssenaars niet zo voor schoonmaken is," zegt de wethou der. „Dat is natuurlijk een ele ment watje niet uit het oog mag verliezen. Ik neem dat heel seri eus." Maar Ruijssenaars geeft nu al aan dat een grondige reiniging van de kantoorflat hem niet zou storen. De vervuiling op het Stadskan toor heeft nou eenmaal niet de ar tistieke dimensie die het op het Bijenkorf-pand wel heeft, meent hij. „In dat travertin zitten poriën die per steen een bepaalde kant opwyzen," legt de architect uit. „Die kun je allemaal eenzelfde richting op laten wijzen zoals bij het Stadskantoor. Maar bij de bij enkorf hebben ze dat juist niet ge daan. Daardoor versterkt de ver vuiling op prachtige wijze het ho- ningraatmoüef." Het reiningen van het Stadskan toor zou voor Ruijssenaars dan ook geen esthetische waarde aan tasten. Hooguit een filosofische. „Het gaat eigenlijk niet zozeer over vervuiling, maar meer hoe een steensoort zich na verloop van jaren ontwikkelt," stelt Ruijs senaars. .,Ik vind het een fantas tisch verschijnsel dat alles wat je maakt aan tijd onderhevig is. Dat iets afbrokkelt en vervuilt, hoort bij het leven." Kosten De Sehiedamse gemeente heeft overigens de kosten voor herstel en schoonmaak van het Stads kantoor al opgenomen in de be groting. Er is 600.000 gulden voor uitgetrokken. Beschadigde gevel- platen worden vervangen en de verbindingen zullen opnieuw worden gekit. B en w wil nog voor de zomer het plan door de gemeenteraad heb ben. Wiegman: „We willen wel graag met de renovatie in het voorjaar van 1999 beginnen. Als je dan te lang met de besluitvor ming wacht, heb je kans dat de aannemer voorde klus al is volge boekt." Wiegman zelf is sterk voor een flinke poetsbeurt van het Stads kantoor. „De ontwerper kan daar nog zulke krachtige eigen ideeën over hebben," zegt hij. „ik denk dal het college zijn eigen verant woordelijkheid neemt en stelt: die vuiligheid is een doom in het oog van de Schiedammers. Schoon maken dat ding."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1