Toekomst voor kringloopbedrijf 'Gevaarlijk gras' was dit jaar extreem hoog Rotterdams Dagblad KPJKENSTUPIO KONIJNENPUK g BABCNDKHflT Zo'n 120.000 bezoekers goed voor omzet van 1,1 miljoen Molenmunten verkopen goed Meisje van fiets geduwd Fietser gewond Invalidevoertuig botst op fietser Puppy gestolen Plantage wil nieuwe, in plaats van gerenoveerde Hoofdbrug Dienstencentrum fuseert 2700 TVs en 600 fornuizen Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 19 mei 1998 Links zoals het was, rechts zoals het Is na een bezoek van de groen afdeling van de gemeente Vlaardlngen. De boven staande zogeheten zichthoek aan de Marathonweg is deze week gemaaid omdat het hoge gras voor een gevaarlijke ver keerssituatie zorgde. Op vele plaatsen heeft het extreme weer geleid tot een snel lere groei van het gras, waardoor weggebruikers het zicht wordt ontnomen. De groenafdelingen van de gemeenten hebben momenteel de handen vol aan het kortwieken van het 'gevaarlijke' groen. „We hebben eerst een veel nattere april gehad dan voor die maand gewoon is," verklaart chef Peter Krijgsman van de Schiedamse afdeling Aanleg en On derhoud Groen de excessieve groei. Vervolgens is daar in mei de grote warmte bovenop gekomen. Daardoor is voor het gras een heel vruchtbare situatie ontstaan." De groen- dlensten proberen zelf zo goed mogelijk de verkeersgevaar- lijke punten met hoog gras te traieren, maar worden ook - al dan niet via de politie - door stadsbewoners getipt. Krijgsman: „Zodra we melding krijgen van een begroeide zichthoek, springen we daar meteen op In," Foto's Roel Dijkstra Schiedam De verkoop van de Schiedamse molenmunten gaat voortvarend. Afgelopen zaterdag ging de actie van start tijdens de 'Molenmunten en Muziekdag', en werd op deze eerste dag al voor 10.870 gulden aan munten ver kocht, De molenmunten, gesla gen bij de Nederlandse Munt, be staan uit een serie van vijf met de beeltenissen van de Schiedamse brandersmolens. De opbrengst van de muntverkoop gaat naar de restauratie van moten De Wai- visch. De actie loopt tot 4 septem ber van dit jaar. Tot die tijd zijn ze wettig betaalmiddel in Schiedam. Hoek van Holland Een onbeken de scooterrijder heeft zondagmor gen een 9-jarig meisje zo hard ge duwd dat zij met haar fiets ten val kwam. Het meisje reed op de Nieuwlandseduinweg toen de scooterrijder haar een paar keer wilde laten schrikken door hard 'boe' te roepen. Toen het meisje daarop niet reageerde, gaf hij haar een zet, waardoor ze ten vai kwam. Het slachtoffertje liep hierbij verwondingen op aan een been en een arm. De politie is nog op zoek naar de dader. Schiedam Een 50-jarige Schie dammer is gisteravond licht ge wond geraakt toen hij op de Rot- terdamseaijk op zijn fieis met een auto in botsing kwam. De man had geen voorrang verleend aan de 26-jarige Rotterdamse automo bilist, waardoor hij de auto raakte en ten val kwam. Het slachtoffer liep enkele schaafwonden op en werd voor controle overgebracht naar het Sehieland Ziekenhuis. Tegen de automobilist is proces verbaal opgemaakt omdat hij te hard reed. Maassluis Bij een botsing met een fietseris gistermiddag een 80- jarige bestuurder van een invali devoertuig gewond geraakt. De Maassluizer wilde in zijn wagen tje het fietspad van de WesÜand- seweg oprijden, toen een fietser tegen hem aanreed. Daardoor viel het slachtoffer en liep hij enkele schaafwonden op. De fietser reed na het ongeval door. Schiedam Bij een vermoedelij ke inbraak hebben onbekenden niet alleen juwelen van een 21-ja- rige Schiedamse meegenomen, maar ook haar puppy. De vrouw deed gisteravond aangifte van de diefstal, nadat ze erachter was ge komen dat ze enkele juwelen mis te. Sinds zaterdag miste ze al haar vier maanden oude hondje. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Met de overname door de Stichting Kringloop- bedrijven Nederland lykt het Vlaardingse kringloopcentrum gered. In de plannen van de nieuwe eigenaar wordt gespro ken van een omzet van 1,1 miljoen gulden 'na een aantal ja ren'. Verder kan het bedrijf 'op termijn' aan zestig tot zeventig mensen uit Vlaardingen werk bieden. Het.gaat daarbij vooral om arbeidsplaatsen voor laag opgeleiden, veelal in het kader van de een of andere Melkert-regeling. Nu telt het bedrijf der tien werknemers. De gemeente moet jaarlijks 241.000 gulden overmaken aan het kringloopbedrijf. Dit bedrag wordt door de gemeente weer be spaard op personeelskosten en in zet van materieel bij stadsreini ging en van lagere verbrandings- kosten die de AVR in rekening brengt, aldus wethouder Kees van der Windt (milieu). Immers: alle goederen die het kringloopbedrijf ophaalt en verkoopt, hoeven niet de ovens in. Er wordt van uitge gaan dat de stichting jaarlijks 1500 ton grof vuil ophaalt in Vlaar dingen. Verder vraagt de nieuwe eigenaar als bruidsschat een eenmalige bij drage van 2GÖ.0Ö0 gulden en nog eens een garantstelling voor zes ton. Dat laatste bedrag hoeft dus alleen maar worden betaald als hei bedryf in de problemen komt en een lening niet kan aflossen. De Bijenkorf Maar dat lykt uitgesloten, blijkt uit de woorden van zowel de wet houder als Frans Schrijver. Schrijver is interim-manager van de Stichting Kringloopbedrijf Vlaardingen en in dienst van de Stichting Kringloopbedrijven Ne derland, die onder de merknaam Het Goed al zeven kringloopbe drijven in bedrijf heeft. Stuk voor stuk goed draaiende ondernemin gen. Volgens Schrijver 2yn de prognoses van het aantal arbeids plaatsen en de omzet zelfs 'aan de lage kant'. „Twee maanden gele den zijn we in Zaanstad begonnen met een kringloopbedrijf en daar hebben we nu al weer twee nieu we mensen nodig," aldus Schrij ver. Het geheim van Het Goed, dat al twintig jaar kringloopbedrijven exploiteert, is de verkoopformule. „De Bijenkorf verkoopt de spul len ook niet tussen asfalt en be ton. Je moet je winkel (2000m2, red.) netjes aankleden. Met een stukje mooie vloerbedekking en de spullen netjes uitgestald," al dus Schrijver, die verder streeft naar samenwerking met zo veel mogelijk andere instanties. In an dere gemeenten gebeurt dat on der meer met de Wereldwinkel en Lets. Dat is een systeem waarmee diensten en of goederen met el kaar worden geruild en dat in Vlaardingen volgende week offi cieel van start gaat. De plek in een grote loods aan de Deltaweg is voor Schrijver ook geen probleem. „Onze voorkeur gaat daar zelfs naar uit. Naast de Gamma en vlakbij een tuincen trum. Vaak is het zo dat mensen daar naar toe gaan en dan meteen even bij ons binnenstappen." In het ondernemingsplan wordt ge sproken over 120.000 bezoekers per jaar, van wie de helft ook iets koopt. De klantenkring bestaat uit handelaren, snuffelaars, ka merbewoners, gezinnen met kin deren, buitenlanders, bejaarden, knutselaars, mensen die verhui zen en alternatievelingen, aldus het ondernemingsplan. De aangeboden goederen bestaan uit herbruikbaar grof huishoude lijk afval (inclusief wit- en bruin goed) en textiel. Als het nodig is kan dat in de eigen werkplaats worden hersteld. Blok aan het been Wethouder Van der Windt, die de plannen gisteren bekend heeft gemaakt, is zeer in z'n sas met de overname. Dat is niet zo vreemd, want sinds de oprichting van de Stichting Kringloopbedrijf Vlaar dingen ruim twee jaar geleden, was het een blok aan het been van de gemeente. De gemeente stopte er tonnen in, maar de omzetten bleven ver achter bij de verwach tingen. En dat allemaal in een sfeer waarin personèelsleden - die allen mee mogen naar de nieuwe eigenaar - elkaar de tent uitvochten en er onder duistere omstandigheden allerlei spullen verdwenen. Zelfs de benoeming van een nieu we directeur en de directeur Stadsbeheer van de gemeente als bestuursvoorzitter kon de boel niet redden. „De situatie by het huidige Kringloopcentrum is ui termate precair. Er is sprake van flinke tekorten en grote perso neelsproblemen als gevolg van conflicten tussen personeelsleden onderling," schrijft de wethouder in zijn voorstel aan de gemeente raad. En: „Ook de vooruitzichten voor de toekomst zijn slecht." Onder dat gesternte - 'achterblij vende omzetten, te hoge uitgaven en te weinig professionele lei ding'- is de gemeente het kring loopbedrijf liever kwijt dan ryk. Dat is overigens overeenkomstig het advies dat een onderzoeksbu reau medio vorig jaar gaf: een kringloopbedrijf in Vlaardingen is haalbaar, maar dan moet hel be heer in handen van een professio nele kringloopbeheersstichting worden gegeven. De gemeente raad beslist begin volgende maand over het voorstel. Schiedam De bewoners van de Plantage in Schiedam willen een nieuwe Hoofdbrug. De huidige brug uit 1957 past niet bij de stati ge omgeving van het oudste stadspark van Nederland. Ruim 1,7 miljoen gulden uitgeven aan de renovatie van de brug is vol gens de bewoners- en belangen vereniging dan ook zonde van het geld. De gemeente is van plan de hou ten dekconstructie van het be weegbare deel te vervangen door stalen platen. Ook is de betonnen onderbouw aan vernieuwing toe en moet het bewegingsmechanis me worden hersteld en gedeelte lijk vervangen. De bewoners vragen zich af of de verbetering zich zou moeten be perken tot het onderhoud. „Het is een vierkante, plompe brug met dusdanig brede pijlers dat het zicht op het verkeer uit de Hoofd straatje wordt ontnomen als je de Tuinlaan/Hooikade komt afrij den. Je bevindt je al op de Lange Nieuwstraat wanneer je goed zicht hebt op het tegemoetko mend verkeer," stelt voorzitter Bert van Kan in een brief aan de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer (ROW). Hij wijst hen erop dat de Lange Nieuwstraat in de nabije toe komst een 30-kilometerstraat wordt met aparte fietsstroken, waardoor het openbaar vervoer en zwaar vrachtverkeer uit de straat zal verdwijnen. Ook denkt de ver eniging dat de Plantage aangewe zen wordt als beschermd stadsge zicht en ziet ze de kwaliteit van het gebied alleen maar verbeteren door alle particuliere renovaties van de monumentale panden. De vereniging meent dat de ge meente met de renovatie van de Kippenbrug en de Willemsbrug heeft laten zien oog te hebben voor de potenties van het cen trumgebied, Ze vindt dat de Hoofdbrug ook onderdeel kan gaan vormen voor een 'upgra ding' van het gebied. Daarom doet zij de gemeente de suggestie om het besluit over deze grote inves- tering uitte stellen, Van Kan: „Als u een parkeergara ge voor de Kop van de Plantage kunt aanmelden bij het ministe rie onder de vlag 'grote stedenbe leid', dan kunt u ook een ontsie rende brug laten vervangen door een modernere. Wat ons betreft schrijft u een prijsvraag uit waar bij de brug kwalitatief iets gaat toevoegen aan het gebied en me teen de onhebbelijkheden van de huidige brug laat verdwijnen." - Als advies geeft de vereniging de gemeente mee: elke oude brug wordt op zijn tijd vervangen. De voorzitter wilde de raadsleden van de commissie ROW persoon lijk uitgenodigen de (verkeerssi tuatie te bekijken. Hij verliet ech ter vroegtijdig de commissiever gadering omdat hij bij het betref fende punt niet mocht inspreken en pas aan het eind zijn zegje zou mogen doen. Volgens R. Elderhorst van de af- deling stedelijk beheer is dat de gebruikelijke gang van zaken in deze commissie. De brief is na overleg met de wethouder toege- stuurd aan de raadsleden, die avé- rigens akkoord gingen met het re- novatievoorstel. Komende maan- dag tijdens de gemeentexaadsver- gadering zal blijken wat de leden met de opmerkingen van de be woners hebben g Hoek van Holland Het bestuur van stichting Dienstencentrum Hoek van Holland heeft besloten dat het Dienstencentrum zal op gaan in de nieuwe Stichting Wel zijn Hoek van Holland die begin juni de taken overneemt van een aantal tot dan toe zelfstandige or ganisaties. De naam Dienstencen trum zal tot het verleden behoren, maar het werk van beide afdelin gen, te weten het Sociaal Kulfu- reel Ouderenwerk en het Gecoör dineerd Ouderenwerk, zal op de zelfde voet worden voortgezet. Het Sociaal Kultureel Ouderen werk blijft gevestigd in wykge- bouw de Hoekstee. Voor het Geco ördineerd Ouderenwerk wordt nog uitgezien naar een andere vestigingsplaats. De Stichting Welzijn Hoek van Holland gaat worden bestuurd door een bestuur dat uit Hoekse vrijwilligers zal bestaan. De huidi ge voorzitter van het Diensten centrum-bestuur wordt voorzitter van de nieuwe stichting, In de uit- voering van het beleid verandert niet veel, want de degenen die nu leidinggeven aan bepaalde activi- teiten blyven dat ook na de fusie doen. Verwacht wordt dat, door deze sa menbundeling van het weizyns- werk, doeltreffender kan worden voorzien in de behoeften op dit- gebied in Hoek van Holland. Ylaardingefi Over het aanbod van goederen lijkt .'het Kring loopbedrijf Vlaardingen zich geen zorgen te maken. Uit een overzicht in de Consumenten gids van 1996 blijkt dat er in Vlaardingen alleen al in wit- en bruingoed een enorme hoeveel heid vrijkomt. Per jaar zijn dat 800 videorecorders, 5200 stuks audioapparatuur, -2700 televi sies, 1900 wasmachines, 2500 koelkasten en vrieskisten, 42.500 kleine huishoudelijke ap paraten en 600 fornuizen. Het wit- en bruingoed ziet het kringloopbetlrijf als 'een. inte ressante inzamelgroep'. Volgens een recente Algemene Maatre gel van Bestuur inzake product aansprakelijkheid worden ge meenten per 1 januari 1999 ver plicht om in dit kader als achter- vang voor detaillisten te funge ren, Het kringloopbedrijf wil met die twee partyen proberen zo veel mogeiijk van die afge- dankte spullen te incasseren. Ook de kledingrekken zouden vol moeten stromen. Volgens het Programma Gescheiden In zamelen van Huishoudelijk Af val van het Afval Overleg Or gaan dienen gemeenten te stre ven naar een inzamelrespons van vijf kilo per jaar per inwoner in het jaar 2000. In Gaardingen ligt dat nu nog onder de één {aio- gram. Dat komt enerzijds door de goede doelen die gebruikte kleding ophalen en anderzijds dat er nog niet zo lang speciale textielbakken staan in.Vlaardin- gen naast de glas- en papiercon- tainers. Het zijn er nu twaalf; daar zouden er nog veertien of vijftien bij moeten komen. De politiek moet hier echter nog een besluit overnemen. Verder wil het kringloopbedrijf, om aan die vijf kilo per inwoner te komen, het aantal charitatie ve acties tot vier per jaar beper ken en zelf meer reclame maken voor de mogelijkheden om kle ding in te leveren. J. C. van Eijk (vooraan) en, N. Baren drechtheb ben grote hetgedwon gen traplo- Foto Roel Dijkstra Schiedam „Nou, de eerste trap hebben we gehad," klinkt het in het trappenhuis van de flat aan het Schiedamse Boerhaaveplein. Op de overloop staan drie bewo ners uit te hijgen en zich voor te bereiden op de volgende etappe. Noem het woord 'lift' en er volgt een klaagzang over het kapotte apparaat, monteurs die hun werk niet goed doen en over woning bouwvereniging Schiedam (WBS). De lift in het complex voor oude ren en mindervatiden is al een maand aan het sukkelen. Maar sinds vorige week zondag weigert hij vrijwel helemaal dienst. Zodra de monteur zijn hielen heeft ge licht, staat hij weer stil. Het bordje 'tijdelijk buiten gebruik' dat dan weer bij de deuren wordt gezet, is voor de bewoners een iachertj e. „Ik heb een nieuwe heup en trap pen iopen gaat dan niet zo makke lijk meer," vertelt N. Baren- drecht, bewoner van de vierde verdieping. Zijn vrouw valt hem bij: „En met die warmte erbij... Gewoonlijk ga ik maandagmid dag boodschappen doen; nou blijf ik maar thuis." Ze is behoorlijk kwaad op de WöS. „Het eerste jaar ging hel prima met de lift, maar dit jaar is bet gewoon droevig. Als het één dag is, okee. Maar nu is de lift al ruim een week kapot. Afgelopen vrijdag waren er drie monteurs en die zeiden dat ze de fout gevon den hadden. Nu is hij nog niet ge maakt. Ik begrijp best als een on derdeel niet voorradig is, maar dan ga je het toch halen?" Minder begrip Mevrouw J. C. van Eijk heeft min der begrip voor de situatie. Ze woont in één van de twee minder- validen-woningen op de vierde etage en is aan huis gekluisterd. Alleen met hulp van anderen kan 2e de vier trappen naar haar wo ning beklimmen.Als er nou een tweede lift was gemaakt, dati kon je via de andere kant van het ge bouw boven komen. Maar dit klopt van geen kanten," laat ze verontwaardigd weten. F. A. de Graaf, directeur van de woningbouwvereniging, moet haar huurster gelijk geven. „Dit mag natuurlijk niet gebeuren," erkent ze. „Ik heb het ook pas ge hoord en moet intern nog uitzoe ken of we niet eerder hadden kun nen reageren, want ik ben hier ab soluut ontevreden over. De bewo ners krijgen vanmiddag ook nog een brief van ons." Volgens De Graaf is vrijdag ont dekt dat er een microprocessor kapot is. Omdat dit niet zo vaak voorkomt, is dit onderdeel niet kant en klaar op voorraad. „Hij wordt vandaag geprogrammeerd en dinsdagmiddag geïnstalleerd," verzekert de directeur. Het pro bleem in de Boerhaave-flatis voor haar aanleiding om de interne procedure rond de liftreparatie nader te bekijken. „Zeker gezien de kwetsbaarheid van zo'n com plex met één lift. Een tweede lift was overigens financieel niet haalbaar. We hebben meer gebou wen met één lift, maar zo'n lang durige storing mag gewoon niet voorkomen." J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3