12 Over vijf jaar mogelijk 3500 bomen te hoog r Politie pakt 38 man op voor berovingen en diefstallen 'Drugsoverlast toegenomen na vrijlaten van omstreden huisbaas Engel' |l Conflict Vliegveldbomen' langzaam naar hoogtepunt Expïosie-slachtoffers Roemenië naar brandwondencentrum Politie kleedt inbreker aan Beroofde vrouw sterft ondervoed en berooid Feijenoord wil plakzuilen, maar welstand is tegen ®ps 'CS-plan goed voor economie' Man (71) gepakt met wapen Fotocamera's op Gr. Kruisweg V ~UJ Shell 5p Hotel Atlanta wordt monument van gemeente Rw rrv rz j Rotterdams Dagblad I Woensdag 20 mei 1998 Rotterdam De grootscheepse plannen om het Rotterdamse Centraal Station aan te passen aan de komst van de Hogesnel heidslijn kunnen de locale econo mie een grote impuls geven. Maar omdat de planvorming zich nog in zo'n vroeg stadium bevindt, kan nog nauwelijks worden gezegd of de plannen ook steun van het rijk zullen krijgen. Dat staat in het gisteren gepre senteerde rapport 'Nieuwe sleu telprojecten; tussentijdse evalua tie', waarin de Interdepartemen tale stuurgroep sleutelprojecten de voorgenomen ontwikkelingen rondom de stations in vijf grote gemeenten heeft onderzocht en de resultaten met elkaar heeft vergeleken. Het rapport moet voor het nieuwe kabinet een hou vast bieden bij het leggen van prioriteiten. Rotterdam is niet de enige ge meente die rondom een belangrij ke stationslocatie aan de slag wiL In Utrecht zijn al vergevorderde plannen gepresenteerd voor een gedaanteverwisseling van het ge bied Centraal Station/Hoog Ca tharine (het Utrecht Centrum Plan), Den Haag kent het plan Hoog Haghe, Amsterdam tim- -mert aan de weg met ontwikkelin gen rondom de Zuidas en ook in Arnhem moet rond het CS het een en ander gebeuren. Aanpassen Rotterdam wil zijn belangrijkste station aanpassen aan de moder ne tijd. Er moet een nieuwe termi nal komen, terwijl onder en boven de sporen een combinatie van wo nen, werken en 'urban entertain ment' (vooral winkels) wordt ver wezenlijkt. Bovendien wil Rotterdam graag een grote parkeergarage bouwen, waar automobilisten direct van de A13 naar toe kunnen rijden. Naar schatting zullen de kosten van de ze enorme ingreep bij elkaar 3,7 miljard gulden bedragen. Maar hoe dat bedrag gefinancierd moet worden is nog volstrekt onduide lijk. De eerste fase van de planvor ming is nauwelijks afgerond. Door de vele onduidelijkheden die er nog bestaan ('Er is geen fi nanciële dekking voor de infra- structuurkosten die bij het rijk worden neergelegd,' concludeert het rapport bijvoorbeeld) is beoor deling van de Rotterdamse plan nen op dit moment moeilijk. De samenstellers van het rapport stellen vast dat de plannen in Utrecht nog het verst zijn gevor derd en dat Amsterdam-Zuidas de beste kansen biedt op interna tionale profilering. Rotterdam De politie heeft gis teren op de Parkkade in het Nieu we Werk een 71-jarige Rotterdam mer aangehouden. Hij had even daarvoor een vuurwapen getrok ken in een café, Personeel van de horecagelegenheid had het pis tool van de man afgepakt. Hij zit nog vast. In een horecazaak in het centrum ÓS,, gisteravond een agent be dreigd. Dat leidde tot een, ver geefse, uitgebreide zoektocht. Rotterdam De provincie Zuid- Holland heeft bij de kruising van de Groene Kruisweg (N218) en de N57 fotocamera's geplaatst. Zij stelt de apparatuur nog deze week in werking. Automobilisten rijden geregeld op het kruispunt te hard of door rood licht. Om het kruispunt veiliger te ma ken, zijn camera's geplaatst die verborgen zijn in kasten en op pa len. Zowel snelheidsovertredingen als door rood licht rijden worden ge registreerd. In het wegdek zijn lussen aange bracht die verbonden zijn met een computer. Als een auto daar te hard rijdt of door rood gaat, neemt de camera dit op. De politie zorgt er dan voor dat de bestuurder een bekeuring krijgt. Waar de camera's precies staan wil de provincie Zuid-Holland niet kwijt. Zij wil automobilisten wel waarschuwen, maar niet alles prijsgeven, aldus een woordvoer der. De provincie heeft overwogen om van het kruispunt een rotonde te maken om de verkeersveiligheid te vergroten, maar dit kost te veel. Daarnaast heeft een rotonde een kleinere verkeerscapaciteit dan een normaal kruispunt. De plaatsing van de apparatuur is een onderdeel van een groter vei ligheidsplan van de provincie. Zij ml alle provinciale wegen veiliger maken. Ook Rijkswaterstaat is bezigde snelwegen op de Zuidhol landse eilanden beter te beveili gen. Rotterdam Het conflict over de 630 te hoge bomen rond Botter dam Airport gaat naar een be stuurlijk hoogtepunt. De 'Coolsin- gei' heeft gedreigd op dit punt be voegdheden af te nemen van de deelgemeente Hillegersberg/ Schiebroek, en op haar beurt heeft de deelraad gisteravond unaniem verklaard zich tot het ui terste te zullen verzetten tegen dit voornemen. De deelgemeente moet de kapver- gunning voor 630 bomen verlenen maar doet dat niet om de bomen te sparen, Dat levert beperkingen op voor het vliegverkeer omdat de bomen flink hoog zijn geworden. Daarom wordt op het stadhuis aan de Coolsingel overwogen die be voegdheden op dit punt in te trek ken. Overigens zouden over vijf jaar nog eens 3500 bomen de wet telijke hoogten rond het vliegveld overstijgen. De vraag is of die alle maal daadwerkelijk gekapt of al leen afgetopt zouden moeten wor den. De deelraad wil niet van wijken weten ais het om al deze bomen gaat. „Wij beslissen over onze deelgemeente," aldus J. de Reus (WD). „En we zijn capabel ge noeg om zélf besluiten te nemen." Dit standpunt wordt duidelijk ge maakt in een brief die vandaag naar het college van b en w wordt gestuurd. De bomenkwestie sleept al ruim een jaar. Op 11 juni moet de ge meenteraad hierover een besluit nemen. De suggestie van het college dat de deelgemeente het handhaven van de bomen belangrijker zou vinden dan de veiligheid, is in Hillegersberg-Schiebroek in het verkeerde keelgat geschoten. Vol gens de deelgemeente is wel de gelijk gekeken naar het veilig heidsaspect. Afweging „Ik vind het denigrerend hoe er naar de deelgemeente toe wordt gehandeld," zegt bestuurder F. Prins. „We zijn er nog steeds van overtuigd dat we juridisch en poli tiek een correcte beslissing heb ben genomen. Het kan toch niet zijn dat op grond van een goed stukje werk dat wij hebben gele verd, onze bevoegdheden door de Coolsingel worden afgenomen?" Prins heeft afgelopen maandag in een stedelijk fractie-overleg van de PvdA tegenover H. Kombrink (ruimtelijke ordening) al de wens uitgesproken dat er een redelijke afweging wordt gemaakt tussen het functioneren van het vlieg veld en de leefbaarheid van de wijk. Volgens F. Bruinsma (Groen links) is de afweging van de ge meente niet primair een kwestie van veiligheid, maar 'van econo mische belangen en operationele beperkingen'. Iets dat volgens hem niet strookt met het akkoord over de functie van Rotterdam Airport als zakenvliegveld. Ook PvdA'er A van Genabeek kan zich daarin vinden. „Uit de brief van burgemeester en wet houders aan de deelgemeente spreekt weinig respect voor de overwegingen van het dagelijks bestuur om de rooivergunning te weigeren. De brief roept het beeld op van een stadsbestuur dat zich vergaand identificeert met de rol van exploitant van het vliegveld. Stedelijk belang lijkt te worden verward met het commerciële be lang van de exploitant." Nu de deelraad nog steeds recht tegenover de gemeente blijft staan, gaat het dagelijks bestuur zich beraden over de volgende stappen. De Reus: „Want hiermee zijn we er nog niet. Er moet zo spoedig mogelijk concreet be stuurlijk overleg met de Coolsin gel worden opgebouwd." Ondanks het vertrouwen in de goede afloop voor de deelgemeen te, kon deelraadsbestuurder M. Spaapen (ruimtelijke ordening en beheer) geen antwoord geven op de vraag van W. Senden (SP) of het dagelijks bestuur bereid is het hele juridische traject tot aan de Raad van State af te leggen. „Ook voor ons is cp het moment nog zeer veel onduidelijk," aldus „Ik ben er niet voor om tegen windmolens te strijden, maar er zijn nog steeds geen wettelijke gronden om de kapvergunning te verlenen. Als die er wel zijn, zul len we ons erbij nger moeten leg gen." Rotterdam Niet minder dan 38 verdachten, allen uit Rotterdam, zijn gearresteerd op verdenking van berovingen en diefstallen. De groep werkte in wisselende samenstellingen. De verdachten variëren in leef tijd van 15 tot 22 jaar. Ze hebben, aldus de politie, 14 berovingen uitgevoerd en 33 diefstallen, alles tussen maart '97 en mei '96. De politie startte in februari met het onderzoek nadat een 17-jari- ge jongen een even oude jonge man een school inde Haastrecht straat zag binnengaan. Hij her kende hem als zijn berover. De jongen had op 17 oktober van het vorig jaar op de Spinozawegzyn bromscooter gestolen. Het slachtoffer waarschuwde de politie, die direct de verdachte aanhield. Daarop volgden verkla ringen die leidden tot de aanhou ding van nog twee jongens, 16 en 17 jaar oud. Zij waren bij de bero ving geweest. De politie formeerde een team van zeven politiemensen, omdat er aanwijzingen waren dat er in groter veiband werd geopereerd. Dat bleek juist. De aanhouding van nogeens 35 verdachten volg de. Afgelopen maandag was de laatste -rcstatie, die van een 21- jarige." erdammer., De berovingen en diefstallen werden vooral uitgevoerd in de omgeving van de Maashaven, in Ommoord en Zevenkamp en in het centrum van Rotterdam. Van de buit (geld, bromscooters, auto radio's, handtelefoons en kle ding) is slechts een klein deel te ruggevonden. Van de 38 verdachten zitten er nog veertien vast. Een aantal van de jongeren is inmiddels onder gebracht bij het project Nieuwe Perspectieven, waar zij door pro fessionele hulpverleners en jon gerenwerkers worden begeleid in het opbouwen van een nieuw bestaan. Spykenlsse Los van deze arrestaties heeft de politie van het district De Eilan den nog eens drie Rotterdamse jongens van 17 tot 20 jaar aange houden voor vijf gewelddadige berovingen. Ook hier waren bromscooters de buit. Er werden ook sieraden en geld gestolen. Een vierde jongeman wordt ver dacht van heling. Deze berovingen vonden vanaf medio april plaats, kort achter el kaar. Ze werden uitgevoerd in Rotterdam-Usseimonde en in Spijkenisse aan de Breekade, Hekeiingseweg en Groene Kruis weg. Bij de berovingen maakte één verdachte gebruik van een vuur wapen. Daarmee werd aan de Breeweg in de grond geschoten. Deze man is aangehouden door een arrestatieteam. Het vuurwa pen werd gevonden. De aanhoudingen vonden in de loop van deze maand plaats, de laatste afgelopen maandag. De rovers zitten vast, de heler heeft nu al een dagvaarding gekregen. ZiekenvervoerderBomkamp heeft de ernstig verbrande slachtoffers naar het brandwondencentrum van het Zuiderziekenhuis gebracht. Foto cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam Twee zwaar gewonde Roemenen zijn gister middag gearriveerd in het Rotterdamse brandwondencen trum van het Zuiderziekenhuis. De mannen, die voor 80 tot 85 procent zijn verbrand, raakten maandag gewond bij een zware explosie in de Roemeense hoofdstad Boekarest. Daarbij werden vier personen gedood en raakten vijf men sen gewond. De gewonden hebben allen ernstige brandwonden en ver keren in kritieke toestand. Het kan zeker nog enkele we ken duren voordat het gevaar is geweken, zegt woordvoer der dr. H. Boxma van het Zuiderziekenhuis. Roemeense artsen hebben zelf contact gezocht met het Rot terdamse brandwondencentrum, Hoe de Roemeense ge neesheren in Rotterdam terecht zijn gekomen, is Boxma een raadsel. Hy vermoedt dat de contacten zijn gelopen via een van de Roemeense chirurgen die onlangs op bezoek zijn geweest in het brandwondencentrum. In overleg met de Nederlandse ambassade in Boekarest zijn de mannen naar Nederland vervoerd voor behande ling. Drie anderen zyn naar Israël gebracht. De explosie, die waarschijnlijk is veroorzaakt door bescha diging van een gasleiding tijdens reparatie van een tele foonkabel, vernielde vier appartementen in de hoofdstad. Vier mensen moesten uit het gebouw worden geëvacueerd, zei een woordvoerster van het gasbedrijf. Het telefoonbe drijf, dat de reparatie uitvoerde, heeft zich garant gesteld voor de behandeling van de twee slachtoffers. Door Paul Smits Rotterdam De omstreden huis baas dr. Cees Engel (53) is ook ge dagvaard voor belastingontdui king, en wel twee mfljeen gulden. Daarvoor vond justitie anderhalf jaar cel op zijn plaats. Daarnaast zou Engel, afgezien van de belas tingschuld, nog 600.000 gulden als boete moeten betalen voor zijn da den en wil justitie vijf panden ver beurd laten verklaren. Inmiddels zou de na betaling van een ton aan borg vrijgelaten En gel weer zijn foute praktijken hebben hervat. De rechtbank wil de niet meteen beslissen over een verzoek om de verdachte daarom weer te arresteren en achter slot en grendel te zetten. Sinds Engel in februari is vrijge laten zou de drugsoverlast in het westen van Rotterdam zijn opge laaid. Officier van justitie mr, P. G. Blanken verzocht daarom de in het najaar opgepakte eigenaar van meer dan tweehonderd pan den opnieuw in hechtenis te ne men. De rechtbank in Rotterdam zal over het verzoek pas beslissen bij de uitspraak over twee weken. „Het aantal dealpanden op naam van deze verdachte is na zijn vrij lating snel met tien gestegen," hield Blanken de rechtbank voor. „Het lijkt te veel om toeval te zijn. Het aantal klachten over panden van hem is ook gestegen en er zijn recent naar aanleiding daarvan twee invallen in zijn panden ge weest." Het aanspreken van En gel op de overlast zou volgens Blanken nauwelyk hebben gehol pen. Advocaat mr. R. A van der Horst vond het bewijs voor de nieuwe aantijgingen wat mager. Hij wees er ook op dat Engel juist een ka merverhuurbedrijf heeft inge schakeld om wat meer afstand te nemen als huisbaas. In zijn pleidooi gaf de raadsman van het bekende Amsterdamse advocatenkanoor Moszkowicz aan dat Enge! na de strafzaak van plan is zo snel mogelijk var. de Rotterdamse onroerend-goed markt te verdwijnen om van het gedonder af te zijn. Want de scha de die zijn cliënt oploopt als ge volg van de strafrechtelijke aan pak is enorm. Van der Horst: „Dat was grofweg een ton per maand toen hij in hechtenis was. Als hij nu weer vast komt te zitten, zal zijn Duitse bungalowpark waarschijnlijk fail liet gaan." Blanken en de andere officier van justitie, mr. C. de Beaufort, be pleitten een forse straf: in totaal 4,5 jaar cel. De straf bestaat uit an derhalf jaar cel voor het ontdui ken van de belasting ter waarde van twee miljoen gulden en drie jaar cel voor het medeplichtig zijn aan drugshandel. Daarnaast zou Engel een boete moeten betalen van 600.000 gul den, plus een bedrag van 179.000 gulden dat is verkregen met cri minele activiteiten. Tevens wil justitie vijf drugspanden ver beurd laten verklaren. Naaste medewerker Bas D. (39) uit Schiedam hoorde twaalf maanden cel, waarvan zes voor waardelijk, en een boete van vijf duizend gulden eisen voor zijn aandeel, D. opende panden die even tevoren door de politie wa ren dichtgetimmerd vanwege overlast, Engel is als een van de grootste particuliere verhuurders van wo ningen en bedrijfspanden in de Maasstad berucht omdat de mees te panden zijn veipauperd. Hij wordt een belangrijke rol toege dicht in de drugshandel en de er mee gepaard gaande overlast. Officier van justitie Blanken: „Als je bijvoorbeeld kijkt naar de Ma rokkaanse drugsmarkt in het westen van Rotterdam: de dealers zijn afhankelijk van onroerend goed voor de verkoop en opslag. Een extra probleem heeft zo'n dealer als deze hier illegaal is. Ie dereen zit achter je aan." Engel was de ideale schakel die ontbrak voor deze groep. Lucratief Ondanks hardnekkig aandringen en waarschuwen door autoriteiten bleef de huisbaas verhuren aan dealers. „Engel is degene die de handel bevordert, het is even erg als de activiteiten van de dealers zelf. Hij streek er heel veel geld mee op," stelde Blanken. Dealers hebben vaak snel een pand nodig omdat ze elders niet meer terecht kunnen en zijn be reid ongeveer vierduizend gulden contant te betalen voor een nieuw onderkomen. Voor een huisbaas is dat veel lucratiever dan maan delijks tussen vier- en zevenhon derd gulden aan huur per goedko pe woning te incasseren. Officier van justitie Blanken vond niet bewezen dat Engel zelf aan zette tot drugshandel, maar vond hem wel medeplichtig door wil lens en wetens zijn bezit ter be schikking te stellen voor dit doel. Waarbij in overleg de dealers wer den verplaatst om niet al te zeer op te vallen. Wat betreft de hard drugs was volgens Blanken ook sprake van een organisatie, want er werd nauw samengewerkt met de dealers om ze aan een pand te helpen. Dat er sprake was van een crimi nele organisatie by het verhuren en gereed maken van hennep kwekerijen achtte Blanken niet bewezen. Wel zou Engel genoeg op de hoogte zijn geweest om hem actieve betrokkenheid te kunnen verwijten bij enkele bedrijfspan den waar duizenden plantjes voor de genotswaar werden aangetrof fen. Voor het fiscale deel van de aan klacht vond officier van justitie De Beaufort het weinig aanneme lijk dat Engel in België woonde en de belastingaangiften niet goed zouden zijn uitgereikt. Over vier jaren heeft Engel geen aangifte gedaan of'nul gulden' opgevoerd als inkomsten. De Beaufort: „Hij probeert de be lastingdienst een rad voor ogen te draaien. Hij is nooit verhuisd naar België, hoewel hij daar een adres heeft. De rekeningen van artsen gingen bijvoorbeeld altijd naar het adres van zijn vriendin met wie hij samenwoont." En Engel reageerde op de oproe pen, alhoewel de aangifteformu lieren niet naar het juiste adres zouden zijn verstuurd. Advocaat mr, I.A Kamans na mens D. en Van der Horst namens Engel bestreden beide alle ten las te gelegde feiten en vroegen vrij spraak. Zo vroegen ze zich af wat het bewijs van drugshandel is. Kamans: „Zijn er daadwerkelijk drugs aangetroffen? En is er spra ke van uitlokking? As een ander iets wil, dan toch niet? Het Open baar Ministerie is krampachtig bezig met een strafrechtelijk novum." Haar collega Van der Horst bekri tiseerde het OM ook sterk, bij voorbeeld vanwege de strafmaat. „Het is een draconische strafeis, drie jaar voor medeplichtigheid aan drugshandel- Veroordeelden waarbij het om honderdduizen den kilo's drugs en wapens gaat, die krijgen drie, hooguit vijfjaar cel." Van der Horst vond de verdenkin gen te weinig concreet en ontken de opzet door Engel. „Hij stemde niet in. Ook de deelgemeente wist het dealen niet te voorkomen." RotterdamHotel Atlanta, tegen woordig eigendom van Golden Tulip Hotels, wordt een gemeen telijk monument. Burgemeester en wethouders hebben dat beslo ten Het hotel op de hoek van de Cool singel en de Acrt van Ncssiraat werd tussen 1929 en 1931 in zake- lijk-expressionistische stijl ge bouwd door de Haagse architect F. A W. van der Togt. In de Tweede Wereldoorlog werd het pand zwaar beschadigd. Na de oorlog volgde een uitgebreide op knapbeurt. Eind jaren veertig is een nieuwe vleugel van vijf etages aange bouwd. In 1965 en '66 volgden nog enkele verbouwingen. De commissie stadsvernieuwing stemt met de aanwijzing in, zo is meegedeeld. Rotterdam De politie heeft gis teren op een volkstuincomplex aan de Kralinger Esch een 39-jari- ge man gearresteerd die daar was betrapt op het openbreken van tuinhuisjes. De geheel naakte man was op heterdaad betrapt door een echtpaar dat daar een huidje heeft. Hij bedreigde dat echtpaar met een hamer en een schroeven draaier, maar aangezien de echte lieden een niet kinderachtige hond achter de hand hadden, moest de inbreker zich gewonnen geven. Na onderzoek door de opgetrom melde politie bleek dat hy in meer huisjes had ingebroken. De poli tie heeft hem op het politiebureau aangekleed. Het is een raadsel waar 's mans kleren gebleven zijn. Rotterdam Berooid, ondervoed en onderkoeld, zo overleed in 1996 in een ziekenhuis een bejaarde vrouw die jarenlang was opgelicht door een 62-jarige kennis. Of er een verband was tussen de oplichting en de dood van de vrouw, kon officier van justitie mr. N. Klip gisteren voor de recht bank in Rotterdam niet hard ma ken. Maar de oplichting achtte ze duidelijk bewezen, Ze eiste een jaar celstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, een scha devergoeding van 12,000 gulden, en ze vorderde 300.000 gulden te rug. Verdachte G. van D. wist van 1984 tot 1996 met zielige verhalen de bejaarde vrouw over te halen ge tekende girobetaalkaarten af te geven. Het slachtoffer, een. rede lijk vermogende vrouw, moest op een gegeven moment zelfs de door haar beheerde rekening van een dochter aanspreken. Schattingen over het buitgemaak te bedrag lopen uiteen van 3,5 ton, die de verdachte toegeeft, tot acht ton. Het geld ging op aan cadeau tjes en bezoekjes aan het casino. Overigens zit het er niet in dat Van D. terug kan betalen: ze leeft van een uitkering en zegt geen cent te kunnen missen. De verdachte zei het gisteren „heel erg" te vinden dat de gedu peerde aan ondervoeding en on derkoeling kwam te overlijden. Ze ontkende ooit druk op de oude vrouw uit te hebben geoefend, „Ik vroeg het altijd en nee was nee", aldus Van D. Zij had ge hoopt een baantje te krijgen waar mee ze alle schulden mettertijd weer af had willen lossen. Volgens een psychologisch rap port was de verdachte vroeger het zwarte schaap van de familie en verwaarloosden haar ouders haar. Hierdoor ontstond een ernstige storing in haar persoonlijke ont wikkeling. Volgens haar advocaat heeft de verdachte weinig eigenwaarde en zelfvertrouwen. Met het geld dat ze wist los te praten kocht ze on der meer de cadeautjes, waai' ze weer waardering voor terug kreeg. Uitspraak 2 juni. Rotterdam De deelgemeente Feijenoord wil twaalf plakzuilen neerzetten om het wild plakken tegen te gaan. Het gaat om twaalf ronde zuilen van 3,15 meter hoog en een diameter van negentig centimeter, die worden geplaatst op goed 2iehtbare plaatsen. De ou de plakzuilen zijn verwijderd,om dat ze asbest bevatten. De deelgemeente wil de zuilen maken van terrazzo (mozaïek steentjes). De welstandscommis sie van de gemeente Rotterdam heeft zich over het ontwerp gebo gen, maar is nog niet tot een ad vies gekomen. De commissie vindt dat zulke nieuwe objecten alleen te beoordelen zijn in relatie tot andere obstakels in de buiten ruimte. De commissie zou graag zien dat de buitenruimte minder wordt ontsierd door objecten zoals elektriciteitshuisjes, transforma- torkasten. Wildplakkers, vooral culturele instanties en organisa toren van bubbling party's, kiezen nu nog vaak elektriciteitshuisjes en bushokjes uit voor het aan brengen van affiches. ENECO en de RET zijn daarom ook betrok ken bij het nieuwe 'plakbeleid'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2