12 Ojitimr Angelopoulos wint Gouden Palm, maar Benigni steelt de show Joe Satriani moet gaan oppassen met uitnodigen Prachtige bewerking van Piggelmee Brad Mehldau uitbundig en verstild Total Touch meer dan alleen Trijntje Doorleefde somberte Acteur/regisseur Derek overleden Maya Bouma overleden Moma-ontwerpen in NAi Bécaud naar Nederland Rotterdams Dagblad Maandag 25 mei 199b Santa Maria - De Amerikaanse re gisseur, acteur en fotograaf John Derek is vrijdag op 71-jarige leef tijd overleden. Na enige filmsue- cessen in de jaren vijftig stond hij in 1974 weer in the picture door zijn huwelijk met het 18-jarige Amerikaanse sterretje Mary Cath- leen Collins, sindsdien Bo Derek geheten. John Derek maakte naam in Hol lywood als goeduitziende held in een reeks zogeheten B-films. In de uiterst succesvolle bijbelprent 'De Tien Geboden' met Charlton Heston als Mozes speelde hij Jos hua. Derek was tot 1974 getrouwd met achtereenvolgens de jonge Fran se ster Patti Behrs, de Zwitserse actrice Ursula Andress en de Amerikaanse tv-ster Linda Evans. Bo Derek brak in 1979 door met de film '10', waarin het hoogtepunt bestaat uit een vrijpartij in de branding met Dudley Moore on der de klanken van de Bolero van Ravel. Den Haag - De actrice en cabaretiè re Maya Bouma is naar zaterdag bekend is gemaakt maandag op 64-jarige leeftijd in haar woon plaats Den Haag overleden. De in Groningen geboren Maya Syivia Bouma debuteerde in 1955 by het ABC Cabaret van Wim Kan. Tot in de jaren zeventig was zij veelvul dig te horen en te zien op radio en televisie. Zij kreeg eindjaren vijf tig landelijke bekendheid door haar optreden in de VARA-tv-se- rie 'Pension Hommeles'. Begin ja ren zestig had Maya Bouma sa men met haar jongere zus Anne- lies eigen shows voor deVPRO-te- levisie, Als actrice werkte Maya Bouma mee aan hoorspelen en aan het nasynchroniseren van te ken- en poppenfüms. Zij regis seerde bij amateurtoneel- en ope retteverenigingen. Door Pieter van hierop Cannes - De'Gouden Palm van het 51e Filmfestival van Cannes is gisteravond ge wonnen door de Griekse ve teraan Theo Angelopoulos voor zijn pas op de laatste competitiedag vertoonde film 'De Eeuwigheid en Een Dag'. De show tijdens de slot ceremonie werd echter gesto len door Roberto Benigni die voor zijn komisch melodra ma over Auschwitz, 'La Vita E Bella' (Het leven is mooi), de Speciale Jury Prijs mocht opstrijken en niet van het po dium verdween voor hij alle juryleden persoonlijk gekust had alsmede de schoenen van voorzitter Martin Scorse- De dankbetuiging van de echte winnaar stak daar schril bij af. Net zo somber als de tien films waar mee hij sinds 1972 onveranderlijk deelnam aan de festivals van Can nes of Venetië, verklaarde de Griek verrast te zijn over het win nen van zijn eerste hoofdprijs aan de Rivièra, omdat hij niets anders heeft gedaan dan wat hij altijd al deed. Het klonk niet echt dank baar, maar het is wel waar. Net als in de meeste films van An gelopoulos, dwaalt er in 'De Eeu wigheid en Een Dag' weer een droefgeestige kunstenaar met de dood voor ogen door de regens van de Noordgriekse winter, waarbij zich scènes uit heden en verleden naadloos aan elkaar la ten rijgen. Angelopoulos lijkt op de goochelaar die al 25 jaar het zelfde konijn uit zijn hoge hoed De Griekse regisseur Theo Angelopoulos tijdens de overhandi ging van de Gouden Palm. Foto Reuters tovert. Het beste wat je van zijn nu bekroonde film kunt zeggen is dat de act niet slechter uit de verf komt dan bij vorige optredens, maar ook niet opvallend beter. Angelopoulos heeft het voordeel gehad dat het hoofdprogramma van Cannes dit jaar een redelijk hoog gemiddelde bezat zonder dat er echte uitschieters tussen heb ben gezeten. De jury heeft m elk geval zijn werk goed gedaan door alles wat toch enigszins uitblonk een vorm van bekroning te geven. De regieprijs werd gegund aan 'The General', van John Boorman die dezelfde onderscheiding 28 jaar geleden won met 'Leo The Last'. De acteursprijs ging naar de Schot Peter Mullan, voor zijn rol in My Name Is Joe', van Ken Loach, beoogd Cinema Militans- lezer tijden het komende Neder lands Film Festival in Utrecht. De Actrice-prijs mocht worden ge deeld door Elodie Bouchez en Na- tacha Regnier, de twee protago nisten uit 'La Vie Rêvée des An- ges'. Hal Hartley zag zijn script voor 'Henry Fooi' bekroond worden, Todd Haynes kreeg voor "Velvet Goldmine' (een pseudo-documen- taire over de glitterrock van de ja ren zeventig) de Prijs voor de meest artistieke prestatie en de 'kleine' Juryprijs ging ex aequo naar 'Festen' (van de Deen Tho mas Vinterberg) en 'La Classe De Neige' (van de Fransman Claude Miller). Voor Nederland is het festival ta- mf'Jjk florissant verlopen. We hadden 'De Poolse Bruid' in de Semaine de la Critique en die heeft dus - zoals eerder gemeld - een prijsje veroverd; Le Grand Rail d'Or. En nadat begin februari in Rotterdam met Karim Traidia's film al de Publieksprijs was ge wonnen zyn daar op de filmmarkt in Berlijn al goede zaken mee ge daan. Deze film gaat straks lekker over de wereld reizen en zelfs Poolse journalisten blijken, er en thousiast over. De presentatie van 'Kleine Teun' in de sectie Un Certain Regard was een nog grotere eer en de ge volgen voor deze film van Alex van Warmerdam zijn evenmin ge ring, Hij was al gekocht voor Bel- gie en Luxemburg, maar daar zijn inmiddels de Skandinavische lan den bijgekomen, plus Italië, Frankrijk, Zuid-Afrika, Hong kong, Taiwan, Frankrijk, Israël en Brazilië. De wereldrechten voor 'Siberia', de nieuwe film van 'Zusje'-regis- seur Robert Jan Westdijk, waren tevoren al in handen gegeven van de vooraanstaande Britse filmver kopers van Film Four. Die hebben ter ere van Siberia - en de drie an dere films die ze op de markt had den - een enorm feest gegeven in een leegstaande fabriekshal. Vol gens lieden die op dit punt tot ver gelijken in staat zijn, is het de meeste 'coole' uitspatting van het hele festival geweest Dat 'Siberia' bestaat (de voorstellingen bleven tot de filmmarkt beperkt) is in elk geval genoegzaam duidelijk ge maakt aan de handelaren. Com mercieel lijkt er muziek in te zet ten, maar een glorieuze rondgang langs de festivals zoals met 'Zus je' lykt minder waarschijnlijk. 'Siberia' bewijst dat de souplesse waarmee Westdijk kan regisseren nog meer is toegenomen. Het is een met bravoure gemaakte film die in staat geacht mag worden brede belangstelling te trekken bij een jeugdig publiek dat be stookt wordt met een overvloed aan hedendaagse muziek en een schelmenverhaal over twee jonge Amsterdammers die vrouwelijke rugzaktoeristen hun paspoorten, contanten en eventuele maagde lijkheid ontfutselen. Maar de plot heeft weinig om het lijf en de twee nominale helden zijn oninterres- sante hufters. Wel grappig is dat de jochies fi naal van het dóek worden ge speeld door een uit Siberië afkom stig meisje dat net zo dominant en intrigerend de film inpalmt als Kim van Kooten het deed in 'Zus je'. Westdijk zal ooit geschiedenis schrijven als een uitnemend re giespecialist voor actrices. Door Louis Du Moulin Rotterdam Joe Satriani heeft met z'n 'G3-eoncept' voor de ware gitaarfreaks een leuke live-formu le op zak. Maar ais onbetwiste kopman van deze 'drie-in-één- avonden rond stoere snaren acro baten' moet de grote kieine man uit San Francisco wel weten wie hij uitnodigt. Zijn gelegenheids combi met Uli Jon Roth en (de) Michael Schenker (Group) sprak gisteravond in het halfvolle Ahoy' duidelijk minder tot de verbeel ding dan het triumviraat met Ste ve Vai en Adrian dat hij vorig jaar op dezelfde speelplek presenteer de. Vooraf had Satriani, algemeen be schouwd als de mees* invloedrij ke (hard)rockgitarist sinds Eddie van Halen, laten weten dat de grootste kick van het toeren met collega-gitaarhelden vooral schuüt in de gezamenlijke jam sessies tijdens de finale, tn zijn ei gen bescheiden woorden: "t Is een mooie gelegenheid om te spe len met jongens die beter zijn dan ik." Bij de vorige editie kon de 42-jari- ge Italo-Amerikaan zelf nog in dat zwaarwegende argument gelo ven. Temeer daar voornoemde Vai ooit een gretige leerling van hem was en inmiddels zelf te boek staat als trendsettende gitaargod. Met zyn huidigedavités, die alle bei in hun vormingsjaren by The Scorpions speelden, kan voor Sa triani van een geestverruimende uitdaging echter geen sprake zijn. Eenvoudigweg omdat de beide Duitse gasten in muzikale zin wel heel erg zyn blijven steken in de oertijd van de hardrock. Uli Jon Roth, aangekondigd als The Le gend en The Myth, stapelde cliché op cliché in de geest van Eksep- tion vanaf de opening 'G3 Ouver ture' tot en met z'n wegwezer 'Alle Menschen werden Brüder'. Waar na ook Michael Schenker, die in 25 jaar tijd net niet evenveel al bums op de markt bracht, gere geld ver terugdook in de tijd, mid dels onder meer 'Another Piece Of Me' uit z'n tweede periode bij The Scorpions eind jaren zeven tig. Gemakzucht Bij hem leek aan die hang naar nostalgie gemakzucht niet vreemd, want de tegenwoordig donkerharige 'gitaarbeul' oogde niet al te scherp en werd ook niet geïnspireerd door het publiek: de respons van de ongeveer 4500 be zoekers was minimaal, voor de in Amerika al jaren op handen ge dragen Hannoveraan een fikse domper. Ahoy' kwam in het derde uur wel ...helemaal los bij de razendvlugge kunstgrepen van Satriani, die kaalgeschoren en met zonnebril zomaar kon doorgaan voor een onvermoede tweelingbroer van Hans 'Gruppo Sportivo' Vanden- burg. Little Joe gaf, zoals eerder dit voorjaar op z'n achtste solo-al bum 'Ciystal Planet', bovenal te kennen dat snel en jazzy tot nader order de sleutelwoorden in z'n overwegend compacte instrumen taaltjes blijven. Zijn motto 'kort maar krachtig1 (ook mogelijk ge maakt door het 'knechtenwerk' van bassist Stuart Hamm en drummer Jeff Campitelli), zouden Roth en Schenker ook eens in hun oren moeten knopen, Joe Satriani met 'G3' in Ahoy*. Met Joe Satriani (gitaar)Stuart Hamm (bas) en Jeff Campitelli (drums). Gasten: Uli Jon Roth met band en de Michael Schen ker Group. Bijgewoond: zondag avond Michasl Schenker In Ahoy' op z'n driehoekige Gibson: de krachttoeren van de tegen woordig zwartgerokte Han noveraan oogsten slechts een minimale respons. Fato Rob Ver horst Door Petra Boose Rotterdam - Hij is vooral bekend geworden door de reclame van koffie- en theefmna Van Nelle, Wie kent niet het sprookje over kabouter Piggelmee die tevreden met zijn vrouw in een hutje woont op het strand en die op zekere dag een wensvis vangt. Hij gooit 'm te rug m de zee en In ruil daarvoor nug hij een wens doen. Op aanra den van zijn vrouw wenst hij van alles, zelfs dat ze koning en konin gin worden. Uiteindelijk wil zijn vrouw net zo machtig zijn als God. Voor zoveel hoogmoed wordt ze gestraft en het echtpaar wordt te ruggestuurd naar hun huisje aan de zee. In het kader van de sene Sprook jes van Hofplein, werd 'Piggel mee' voor Jeugdtheater Hofplein, bewerkt door het schrijversduo Harry Jekkers en Koos Meind- erts. Jekkers kreeg in de jaren '80 vooral bekendheid als zanger van Het Klein Orkest en reist tegen woordig met zyn solo-theaterpro gramma door het land. Meinderts heeft een aantal kinderboeken en toneelstukken op zijn naam staan. Het tweetal heeft enkele opmerkelijke wijzigingen aange bracht in het verhaal. Zo zien we hoe Piggelmee zijn vrouw leert kennen: „Hoe heet je?" „Piggelmee." „Zo zou ik ook wel willen heten." „Dan trouwen we toch!" Hoewel het tweetal alles lijkt te hebben, is hei in deze versie Pig gelmee die steeds meer wil heb ben, 'hij wil vooruit'. Wanneer hij koning is, wenst hij het eeuwige leven (en dus niet dat hij zo mach tig zal zijn als God) en dat gebeurt dan ook: de tijd blijft stil staan, waardoor hun kind nooit geboren, zal worden en zijn vrouw altijd zwanger zal zijn. Dan ruilt Piggel mee vrijwillig zijn koninkrijk voor zijn kind en wonen ze weer in hun hutje aan het strand. De tekst is helderen luchtig en in goede handen bij acteurs Edwin Walbeek en Leonie Aehterberg. Helaas blijft het niet bij dit ene verhaal. Piggelmee en zyn vrouw luisteren graag naar de wind die verhalen vertelt verhalen met een moraal die compleet op zich zelf staan. Dat werkt, met name voor de pauze, verwarrend en vooral vertragend. Net als in eer dere voorstellingen van het Jeugdtheater blijkt de vaart in de voorstelling een probleem. Kenmerkend voor het werk van Jekkers en Meinderts is het relati verende karakter. In deze voor stelling krijgt dat gestalte in de vorm van meneer de Bruin en me vrouw de Wit: twee rasechte Rot terdammers die met een pilsje binnen handbereik commentaar geven op de gebeurtenissen op het toneel. Zo weet mevrouw de Wit dat het echtpaar Piggelmee in een 'dumgalow1 gaat wonen, een bungalow in de duinen. En als meneer de Bruin gaat zingen, 'dan ken Lee Towers wel weer op z'n heftruck gaan zitten!' 'Piggelmee' is bedoeld voor kin deren vanaf vier jaar, maar ik vraag me af of dat niet al te opti mistisch is, gezien de lengte van de voorstelling en de complexiteit van de diverse verhaallijnen. Maar het verhaal van Piggelmee is zeker de moeite waard: in deze tijd waarin persoonlijk gewin een grote rol speelt, is hij een buiten beentje. Hij heeft niets, maar is volmaakt tevreden met de zon, de wind, het strand en de zee. Wat een prachtig ideaal! 'Piggelmee' door Jeugdtheater Hofplein. Tekst: Harre Jekkers en Koos Meinderts. Regie: Louis Lemaire. Gezien: gisteren, pre mière (cast B). Nog te zien in mei, juni en september t/m november op vrijdag, zaterdagen zondag. Rotterdam In het Nederlands Architectuurinstituut (NAI) in Rotterdam zyn van 6 juni tot en met 9 augustus de tien ontwerpen te bewonderen die architecten in zonden voor de renovatie en uit breiding van het Museum of Mo dern Art in New York (MOMA). De opdracht ging uiteindelijk naar de Japanse architect Yoshio Tani- guehi. Het is voor het eerst dat de ontwerpen in Europa te zien zijn, aldus het NAI. De tentoonstelling bestaat uit maquettes, ontwerpte keningen, presentatieborden en zovoort. Onder de inzenders be vinden zich de Nederlandse archi tecten Rem Koolhaas en Wiel Arets. Het werk aan het wereldbe roemde MOMA zal naar verwach ting tien jaar in beslag nemen en is in 1996 begonnen. Maastricht - Gilbert Bécaud, in middels 72, komt voor het eerst sinds lange tijd naar Nederland. 'Monsieur 100.000 volt' treedt 11 september op m La Bonbonnière in Maastricht. La Bonbonnière wil tweemaal per jaar een Gala van het Franse Chanson organiseren. De volgende keer komt waar schijnlijk Julien Clerc. Door Peter van Eykelenburg Rotterdam In sommige passa ges lijkt het wel of Mehldau meer dan twee handen heeft. Hij weeft dan op een wonderbaarlijke ma nier meerdere muzieklynen onaf hankelijk door elkaar. Toch is hij geen musicus die het vooral moet hebben van virtuoze hoogstand jes. Hij heeft ze genoeg in huis en past ze ook toe, maar zonder dat het een holle en onmuzikale ver toning wordt. De jonge Ameri kaan zoekt het bovendien vaak juist in verstilling. Als tegenstel ling tot z'n soms exuberante spel kan hij geheel in zichzelf gekeerd spelen. De ogen dicht, het hoofd een beetje scheef en afgewend, af en toe met het gezicht tot vlak bo ven het klavier alsof hij ook met de neuspunt nog een toets wil ra- ken. Niet voor niets wordt hij vaak ver geleken met pianist Bill Evans, hoewel hij zelf een hekel heeft aan het suggereren van dergelijke relaties.Als ik zit te spelen heb ik al die zogenaamde voorbeelden van mij echt niet in mijn hoofd," zeihy ooit. Brad Mehldau kreeg een klassie ke piano-opleiding, maar kwam later via de sjiekere pop zoals van Emerson, Lake en Palmer, Weather Report en Miles Davis te recht bij de moderne en volksterkt eigenzinnige jazz die hy nu speelt Maar hij houdt ook van Goethe, Mahler én van de Beatles. In een volledig afgeladen en dankbaar Popular gaf hij zater dagavond een eenmalig Neder lands concert in z'n vaste triobe- zetting: bassist Larry Grenadier en drummer Jorge Rossy. In het spel van Mehldau lijken improvi saties nauwelijks aan de orde, zo akelig geperfectioneerd klinkt het allemaal Hij brengt een conti nue stroom bijna bereikende be zieling waarin de muziek alle kan ten opschiet en in ieder geval nooit naar een obligate climax toe werkt. De enige kritiek die je zou kunnen hebben is dat het mis schien allemaal té mooi, gaaf en uitgekiend is. Een vreemd soort verademing was het in ieder geval om Mehldau te zien opkomen voor een toegift die wel een kwartier zou duren en niet minder begees terd was dan de bijna twee uur muziek tevoren. Het grootste ver schil met de twee sets echter: de pianist had plotseling een filtersi garet nonchalant in de mondhoek en rookte die tijdens het spelen fanatiek op. Dat beeld versterkte het verkeerde idee: nu is het spontaan, we zijn tenslotte in een jazzclub, daarstraks was alles seri eus en was het een echt concert. Brad Mehldau wordt alom gezien als een van de meest bijzondere en beloftevolle pianisten van dit moment. Sterallures zijn hem ge lukkig nog vreemd. Een weige rend vleugelpedaal kreeg van hem een reparatiebeurt nog tij dens het concert zelf, hij protes teerde niet nuffig toen uitgere kend tijdens een verstilde passa ge een zaktelefoontje afging en in de pauze stond hij onbekommerd tussen het publiek aan de bar sa men met zijn vriendin, de Neder landse jazz-zangeres Fleurine. Brad Mehldau Trio in Popular. Gezien: zaterdagavond. Eerst volgend Nederlands optreden: North Sea Jazz Festival, 11 en 12 juli. Door Eva Crouwell Rotterdam - De nieuwe, tweede cd van Total Touch ligt pas vrijdag in de winkel, maar gisteravond stond de band al in Rotterdam om 'This Way' flink te promoten. Het volle Nighttown deinde eerst nog even wat aarzelend mee, maar gaf zich toch al gauw gewonnen. Niet alleen Trijntje, maar alle bandle den van Total Touch betoverden de zaal in een mum van tyd. De leadzangeres zorgde er namelijk voor dat niet alleen zy in het mid delpunt van de belangstelling stond. Zo mochten beide achtergrond zangeressen een eigen nummer zingen, waardoor met alleen lied jes van Total Touch te horen wa ren, maar ook enkele disco-covers ten gehore werden gebracht. De bassist jamde er lustig op los en de drummer en percussionist kre gen ook volop de kans om hun kunsten te tonen. Het sterke groepsgevoel van Total Touch kwam daardoor goed naar voren tijdens dit tweede concert van hun nieuwe Nederlandse tournee. Trijntje Oosterhuis (25) en haar achtkoppige band trakteerde het publiek op zowel gevoelige als swingende nummers. De hits van de Amsterdamse formatie werden uitgesmeerd over het hele optre den, waardoor ook de minder be kende nummers goed tot hun rechtkwamen. Aan het begin van het bijna twee uur durende concert klonken de nummers nog wat te gestileerd. De achtergrondzang overheerste net iets te veel, waardoor de bij dragen van Trijntje wat op de ach tergrond bleven. Dat werd later echter weer goedgemaakt. Op het podium ontstond een losse sfeer, die zeker niet aan het publiek voorbij ging. 'Rotterdam' danste en zong en thousiast mee met de hits en gilde de longen uit het lijf wanneer Trijntje een swingend toonladder- tje uit haar keel toverde. De r b en soul-sound van de band smaakte af en toe naar een vleug je funk en pikte af en toe wat dis cogeluid mee. Tijdens de uitvoering van 'I'll Say Goodbye', de nieuwe single van Total Touch, zorgden vier kaarsen in een enorme standaard voor een intieme sfeer. Het nieuwe num mer leek tot het laatst bewaard, maar na een eenduidig We want more' van het publiek verschenen de bandleden weer op het podi um, 'Somebody Else's Lover' werd vervolgens de laatste klap per, waarbij Nighttown alle 'Oe hoes' en 'Ahaas' van Trijntje als vanzelfsprekend beantwoordde. Total Touch in Nightown. Bijge woond: zondagavond artlost Matthew Ryan album 'Mayday' label A&M Records/ Polydor d u u 53:23 min. Behoefte aan wat doorleefde somberte? Dan strekt dit schijfje van Mat thew Ryan tot aanbeveling. Dit nieuwe Amerikaanse roektalent gedijt bij eenzaamheid, verlies en anderssoortige tragiek. Maar ook een enor me overlevingsdrang is hem niet vreemd. Al die beelden doemen op bij het beluisteren van 'Mayday'. Een debuut in semi-elektrisehe setting dat de sfeer van de vroege Springsteen en The Replacements ademt. Ryan put, na zelf een moeilijke jeugd te hebben gehad, uit de minder zonnige kanten van het aardse bestaan. Dat klinkt vooral door in zyn rauwe, getormenteerde voordracht. De muzikale omlijsting is eender verhaal. Wars van poespas pendelt hij tussen de logheid van Neil Young en de iets frivoler werkwijze van Steve Earle. Er zit veel spanning in Ry an's liedjes en de melodiewendingen zijn verrassend genoeg om een lange aanwezigheid in de cd*speler te rechtvaardigen. De productionele leiding is in handen van David Ricketts, de man die onlangs Meredith Brooks met zijn los-uit-de-pols-aanpak aan succes hielp. Ryan verdient eenzelfde lot JoopBreedveld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4