14 Eigen gezicht voor Müllerpier Demonstratie van internet op de kabel Wachten op eerste referendum sinds 1995 'Opzoomeren is gewoon iets dat bij Rotterdam hoort' Eén keuken voor 25 bejaardenoorden £7 Gedupeerden van waardeloze telefoonkaarten geregistreerd Panel van belangstellenden positief: 'Gelukkig geen Belgische kust' Veel puin vrij bij bouwactiviteit op Kop van Zuid Duistere moord op boorplatform Inbrekers in gymlokaal Invallen in drugspanden Sportvissers op de bon Gewond na - beroving Meisje (4) raakt fiets kwijt Snorfiets gaat 80 km per uur Dronkaard heeft pistool Rotterdams Dagblad j j Dinsdag26 mei 1998 jy*$ rff w RotterdamWie de voordelen van internet via de kabel wil testen, kan op woensdag en donderdag terecht in wijkgebouw De Romeij- nshof in Ommoord. ENECO demonstreert daar tussen 13.00 en 20.00 uur aan de hand van kabelzuilenwat de voordelen van internet zijn. Kabelexploitant ENECO heeft de keuze op woensdag en donderdag laten vallen omdat kinderen van basisscholen dan de kans krijgen om kennis te maken met internetMensen die overtuigd zijn van het nut van dit computernetwerk kunnen direct een abonnement ne- men.-Binnen vijf dagenis internet via de kabel geïnstalleerd. Op dit moment kunnen alleen bewoners van de wijken Zevenkamp, Ommoord, het Lage Land en Oosterflank internetten via de kabel In de rest van Rotterdam wordt deze service gefaseerd ingevoerd. Internet via de kabel is achttien keer zo snel als via de telefoon. De gebruiker heeft 24 uur per dag verbinding en er is onbeperkt toe gang. Financieel is het alleen interessant voor de grote gebruikers. Rotterdam Bij de NSO, de bran che-organisatie voor de tabaksde tailhandel hebben zich diverse middenstanders gemeld die zijn gedupeerd door het Rotterdamse bedrijf RTA Europe. Zij verkoch ten internationale telefoonkaar ten van Beller, die sinds ruim een week niet meer kunnen worden gebruikt. Volgens een woordvoerder van NSO worden de gegevens verza meld en zal vervolgens worden gepoogd wat geld terug te krijgen voor de gedupeerde winkeliers. Daarvoor zal echter eerst bij de Rotterdamse rechtbank het fail lissement van ?TA Europe (en Beller) moeten wrrden uitgespro ken en dient er er n curator te wor den aangesteld. Dat is nog niet ge beurd. Deurwaarders gingen vorige week, nadat de president van de Rotterdamse rechtbank daar ver lof toe had gegeven, over tot be slaglegging in het kantoor van RTA in het Grand Stand Building aan de Olympiaweg in Rotterdam. Het verzoek hiertoe was inge diend door de firma Telfort, die nog 675.000 gulden van RTA te goed had aan niet-betaalde reke ningen voor geleverde telefoon diensten'. RTA Europe gaf via Beller tele foonkaarten uit van 25 en 50 gul den. Gebruikers beschikten over een code, waarmee voor het be taalde bedrag naar het buitenland kon worden gebeld. Omdat Tel fort de telefooncentrale liet uit schakelen werden al die telefoon kaarten waardeloos. Veel winke liers zitten daarnaast met een voorraad niet meer te verkopen kaarten. Voor een aantal van hen kan de schade beperkt blijven omdat Bel ler winkeliers een voorschot aan kaarten ter waarde van duizend gulden aanbood. Lang niet ieder een had dat bedrag al terugbe taald. Hoeveel kaarten er in omloop wa ren is nog niet te zeggen. De woordvoerder van de branche-or ganisatie zegt de indruk te heb ben dat RTA en Beller zich vooral op Rotterdam en omgeving richt ten. Overigens is het centrale nummer van Beller nog steeds in gebruik. Kaartbezetters, die het nummer draaien kunnen hun pincode in toetsen en horen vervolgens hoe veel belgeld zij nog tegoed te heb ben. Internationale verbindingen worden echter niet tot stand ge bracht Rotterdam Waar blijft de tijd? Op een dag of vijftien na, is het al weer drie jaar geleden dat de Rot terdammers tijdens een referen dum nadrukkelijk 'nee' zeiden te gen de vorming van een stadspro vincie. Gisteravond werd de be wuste dag nog eens aangehaald in het Rotterdamse stadhuis. De reden: De installatie van een zogenoemde referendumcommis sie, een onafhankelijk gezelschap dames (drie) en heien (twee) dat moet beoordelen of de gemeente Rof rdam op de juiste wijze om gaat met het correctief referen dum. Een en ander geschiedde door wethouder Van den Muijsenberg. Dat was een wonderlijke samen loop van omstandigheden. Hij was het die jarenlang een zeer uit gesproken tegenstander was van dat referendum. Hij is het die de volksraadpleging over de stadsprovincie nog steeds als een 'trauma' ervaart. Hij vindt nog steeds dat destijds beter niet voor een referendum over de stadsprovincie gekozen had moe ten worden. Maar ja, hjj is zo door de jaren heen ook niet doof gebleven voor de verwijten als zou de gemeente in die lentedagen in '95 haar bur gers wat al te zeer hebben voorge licht naar het eigen standpunt over de stadsprovincie. Boven dien is Van den Muijsenberg te genwoordig nu eenmaal ook de wethouder die de portefeuille 'overheid 2G00+' (voorheen de portefeuille bestuurlijke vernieu wing) dient te beheren. Vandaar dat juist hij gisteren de zeer vriendelijke gastheer was van de vijf kersverse leden van de referendumcommissie. Maar hij zei wel: „Dat wij hier zitten is een uitvloeisel van wat toen is ge beurd." Van den Muijsenberg: „ïk was toen geen voorstander van het correctief referendum. Maar je kunt maatschappelijke ontwikke lingen niet tegenhouden, Inmid dels vinden ook wij datje het refe rendum een plaats moet gever binnen ons democratische be stel." Maar de wethouder zei ook dat het referendum bepaald niet op iede re kwestie mag worden toegepast Liever niet, vindt hij, op zoiets in gewikkelds als de eventuele vor ming van een stadsprovincie. Wel bijvoorbeeld over zoiets als het al dan niet vertrekken van Sparta uit Spangen. Dr. L Schaap, bestuurskundige aan de Erasmus Universiteit Rot terdam, opbouwwerker C. Sezer en drs. M. M. van Leeuwen, direc teur van een bureau voor markt onderzoek, zeiden vooral te gelo ven in het instrument referen dum. „Het zou daarom 20 jammer rijn als we met de toepassing fou ten maakten," liet Van Leeuwen weten. De commissie kan zich voorlopig bezig houden met de voorberei dingen van een referendum dat er over een, twee, vier jaar of mis schien wel nooit komt. Door Tom Ttbboel Rotterdam De Mülleipier krijgt een eigen gezicht. In het voorlopige ontwerp wordt het - nu nog - evenemententer rein op een steenworp afstand van de Euromast een stadje op zich, met de haven als inspiratiebron en met openbare kades als 'venster op het water'. Met de nieuwbouw wordt eind 1999 een begin gemaakt. In een eerste reactie is het panel van be langstellenden (bewoners en ge- interesseerden) positief verrast door het ontwerp: „Onze angst vooreen Belgische kust is wegge nomen." Waarmee wordt bedoeld: lelijk, saai en eenvormig. De 575 woningen worden in zeer grote dichtheid gebouwd. De en tree van het gehele meuwbouwge- bied Schiehaven-Mullerpier (1750 woningen) ter hoogte van de Pie- ter de Hoochweg krijgt een open karakter. Er komt ruimte voor kleinschali ge bedrijvigheid, al is de vraag nog precies waar, in welke vorm en in welke omvang. Het casco van deze panden wordt 'flexibel' geschikt gemaakt voor zowel on derneminkjes en winkeltjes - be deeld ter stimulering van de werkgelegenheid en economie van Delfshaven - als voor wonin gen. Zodat snel inspelen op veran derende vraag naar woon- en/of bedrijfsruimte mogelijk is. Flats i'e maximale hoogte voor flats is bepaald op negentig meter op de pier en op vijftig meter langs de Westzeedijk, zoals in het master- plan voor Schiehaven-Miillerpier al is geformuleerd. Op de pier, waar autoverkeer tot het uiterste zal worden beperkt en de binnenruimtes kindvriende lijk ingericht, komen vooralsnog naast merendeels hoekige appar tementen van 'gemiddelde' hoog te drie torenflats. Vooral op het zuidelijk deel van de pier zijn 'grondgebonden' wo ningen voorzien (met de ingang op de begane grond). Voor groen is in de schetsplannen maar be perkt plaats. Dat krijgt vooral een plaats m de buurt van de kades, waar een aanlegplaats wordt aan gelegd voor vervoer over water. De twintig procent woningen in de sociale sector neemt Humani- tas voor zijn rekening, dat op de Mullerpier-noordzijde levens- Ioopbestendige woningen voor ouderen wil bouwen, met aanvul lende medische voorzieningen. Ook lijkt hier plaats te zijn voor een basisschool. Kale kades Het panel van belangstellenden, dat serieus meepraat over de in richting van de Müllerpier, is po sitief over de kwaliteit die de pier als trekker voor het hele woon- kwartier Schiehaven-Mullerpier krijgt. Toch plaatst het hier en daar kanttekeningen. Woordvoerder B. Ormel van Steunpunt Wonen: „De ontwer pers zien de Müllerpier te veel als een stadje op zich. Je moet ook kijken naar de relaties met de om geving, zoals de andere kant van de Sint Jobskade. De kades met hun breedte van 27 meter zijn wel erg kaal gelaten. Daar mogen voor de verbinding met het water best enkele ge bouwtjes komen. „Wij zien liever de hele zuidkant van de pier als een terras aan de Maas in plaats van alleen het hoekje aan de Jobskade," betoogt Ormel „Als je Delfshaven ten minste wat recreatie wilt geven. Het binnengebied ziet er nogal la byrintisch uit. Dat brengt het ge vaar met zich mee dat bewoners schuttingen neerzetten, voor hun privacy. Met mogelijk verloede ring als gevolg." Het panel waarschuwt er voor dat het deel van de sociale woningen geheel wordt ingevuld voor één doelgroep, de ouderen. „Dat zegt iets over wat je neerzet in de rest van het gebied." Verdere uitwerking van de plan nen gebeurt onder leiding van prof. ir. K. Christiaanse, die waar- schijnlyk voor twee jaar wordt be noemd als ontwerpsupervisor. De door de gemeente Rotterdam aan getrokken marktpartijen Eurowo ningen en Wilma vullen de ge wenste verscheidenheid in wo ningtypen in samen meteen illus ter architectenteam, bestaande uit onder anderen Neutelings, Van Erk en Van Dongen, De komende weken krijgt het voorlopig stedenbouwkundig ont werp van de Müllerpier aandacht in de verschillende (deel)raads- commissies. Vanavond heeft een eerste presentatie plaats op het deelgemeentekantoor van Delfs haven. In het najaar wordt het ontwerp vastgesteld. In de Burgerzaal worden de Opzoomer Sterren uitgereikt: 'Groeii is belangrijk, maar bet menselijk aspect moet ook meer naar boven worden gehaald. Dat is ook Op- ZOOmeren.' Foto John van Woek'Cor Vos Rotterdam - Het is een woord dat. nog niet voorkomt in de 'dikke Van Dale', maar in de Rotterdam se volksmond inmiddels een gangbaar begrip is geworden: Op- zoomeren. Volgens loco-burge meester H, Simons 'het meest Rotterdamse werkwoord'. Hoe zeer Rotterdam synoniem staat voor Gpzoomeren en omgekeerd, bleek gisteravond tijdens de uit reiking van de Opzoomer Ster 1997. Maar liefst 291 bewoners- groepen kregen deze prijs uitge reikt, vanwege hun bijzondere Opzoomerverdiensten in de stad. Het is misschien wel een beschei den Rotterdamse variant op de Oscars in Hollywood, maar de trots is er niet minder om. En met dit verschil dat de Opzoomer Ster- uitreiking geen verliezers kent. Gewoon 291 genomineerde bewo- nersgroepen en even zoveel win naars. „En we streven naar dui zend Opzoomer Sterren m het jaar 2000," gaf wethouder H. Meij er (sociale vernieuwing) tussen neus en lippen door als startsein vooreen aantrekkelijke uitdaging in de komende twee jaar. Bedrag Aan elke Opzoomer Ster hangt een cheque van 333 gulden. Dat bedrag wordt echter gereserveerd tot de eeuwwisseling. Ook de ko mende twee jaar zijn er nog Ster ren te winnen, waardoor de bewo- nersgroepen een totaalbedrag van 1000 gulden bij elkaar kunnen 'sparen'In 1999 wordt het eindbe drag aan iedere groep uitbetaald, waarmee een spetterend milleni- um-feest georganiseerd kan wor den. De ontwikkeling op de Wilhel- mlnapler op de Kop van Zuid nabij hotel New York is Ir» vol le gang. Woningbouw en het ontwikkelen van kantoorpan den gaan er hand ir hand. Waar men bouwt, wordt door gaans eerst gegraven. Maar dat doe je dan met de grond en puin die daarbij vrijkomt? Die deponeer je, zoals 5n «iet onderhavige geval, tijdelijk op een plek die nog niet di rect in het bouwtraject is op genomen, dus aan de oostzij de van de Rijnhaven. En als het bouwen straks gereed is, dan transporteer je het terug voor het ophogen van de om geving. Foto Jaap Bozema/Rottflf- De Opzoomer Ster krijgt des te meer aanzien, omdat de winnaars met gekozen zijn door een vakju- ly, maar door 'collega-Opzoome- raars'. Groepen konden zich zelf aanmelden. Een bijzonder'Gilde', bestaande uit ervaren Opzoome- raars met een Ster-nominatie, be oordeelde of d<= aanmeldingen in aanmerking kwamen voor de prijs. De Stichting Opzoomer Mee zorgde zelf voor de eerste 25 no minaties, waarna 'het Gilde' van genomineerde Opzoomeraars als een sneeuwbal zienderogen groei de. „Het gaat uitstekend met het Op- zoomeren," zegt Johan Jansen van de Stichting Opzoomer Mee. Alleen al dit jaar doen er 921 be- wonersgroepen mee met het Op- zoomeren. De verwachting is dat we volgend jaar 500 tot 600 Ster ren uit kunnen reiken. Op- zoomeren blijft ook iets dat ge woon bij Rotterdam hoort." En er was volgens Simons en Meijer dan ook geen betere plek om de stralende Opzoomer-ster- ren uit te reiken dan de sjieke 'Burgerzaal van het stadhuis. De 'grootste huiskamer van Rotter dam', waar Bijzondere burgers worden geëerd vanwege hun bij zondere initiatieven. Rotterdam mers met 'een hart voor de stad'. Uit alle hoeken, jong en oud, al lochtoon en autochtoon. Hofleverancier De aanwezige (deel)gemeentebe- stuurders reiken de prijzen met niet minder trots uit. Hofleveran cier is de deelgemeente Delfsha ven met 80 Opzoomer Sterren. En hoewel de 'Opzoomer Ster' geen ster is, maar een bord met oorkon de, wordt de prijs met niet minder enthousiasme in ontvangst geno men en gekoesterd. Het geduld van Elizabeth, Paula en Henk uit de Sonoystraat in Blijdorp wordt behoorlijk op de proef gesteld. Ze vallen op tussen het publiek. Niet alleen door de knalgele Opzoomershirts, maar zeker ook door hun enthousiaste bijvallen als weer een groep een Ster ontvangt. Als ze eindelijk zelf aan de beurt zijn, vallen ze elkaar in de armen en houden triomfan telijk het bord omhoog. „Dit is de beloning voor een hele lange weg die we belopen hebben om de sociale contacten in de straat te bevorderen," zegt Eliza beth, wijzend op de Opzoomer Ster. In de straat waar veel oude mensen wonen, hebben de bewo ners vorige maand nog met groot succes het 60-jarig jubileum ge vierd. De Sonoystraat is boven dien in een fleuriger jasje gesto ken. Maar de belangrijkste Op- zoomer-investermg betrof het op bouwen van een netwerk rond de bewoners. „Om bijvoorbeeld even op bezoek te gaan of een bloeme tje te brengen als iemand in de straat ziek is. Groen is belangrijk, maar het menselijk aspect moet ook meer naar boven worden ge haald. Dat is ook Opzoomeren. Iets doen voor je medemens," Rotterdam Er komt rond de eeuwwisseling één centrale keu ken voor 25 Rotterdamse ver zorg- en verpleeghuizen. Het gaat om de huizen die zijn aan gesloten by de Katholieke Ver- plegings- en Verzorgingsinstel lingen, de Protestants Christelij ke Zorggroep Rijnmond en het Netwerk Zorgaanbieders Rijn mond. De keukens van deze in stellingen verzorgen dagelijks zon 4000 maaltijden. Op dit moment werken enkele verpleeg- en verzorgingshuizen samen en zijn sommige keukens gesloten. Maar op termijn moe ten de25 huizen hun keukens al lemaal sluiten. Het personeel stapi as de plannen, verenigd in een inten tieverklaring die de betrokken huizen onlangs hebben gete kend, ever naar dc centrale keu ken of wordt in dienst genomen door de cateraar die de maalüj- den in de toekomst zal gaan sa menstellen. De centrale keuken, ook wel as semblagecentrum genoemd, heeft een aantal voordelen Ten eerste kunnen de voedingsmid delen groots worden ingekocht, waardoor meer geld over blijft voor andere dienstverlening, zo als de spreekwoordelijke 'han den aan het bed'. Ook kunnen door die grootse inkoop meer De maaltijden zijn niet alleen be doeld voor de bewoners van de huizen, maar ook voor buurtbe woners die gebruik maken van de maaltydservice van de ver schillende verzorgingshuizen, het 'tafeltje-dekje'. Waar de cen trale keuken straks komt te staan, is nog niet bekend. Rotterdam Het motief voor de moord op een 39-jarige Rotter dammer op een boorplatform voor de kust van Den Helder voiige week is nog onduidelijk. Dat heeft gisteren een woordvoerder van justitie in Alkmaar meegedeeld. De verdachte, een 37-jaiige man uit Rotterdam, wacht in een huis van bewaring psychiatrisch on derzoek door het Heter Baan Cen trum (PBC) af. Vast staat dat de man zijn collega en plaatsgenoot doodsloeg met een bijl met een scherpe punt. De moord had plaats op een zogenoemd satellie teiland dat hoorde bij een boor platform, bijna honderd kilome ter van de kust van Den Helder. Rotterdam Negen jongens van zestien tot negentien jaar 2ijn aangehouden op verdenking van inbraak in een school. Het negen tal werd betrapt in het gymlokaal van een school aan de Lengweg in Hoogvliet-Zalmplaat. De politie sloot de jongens in de cel toen uit hun verhoor bleek dat ze vermoe delijk ook andere strafbare feiten hadden gepleegd, zoals diefstal en het aanbrengen van graffiti. Rotterdam De politie heeft gis teravond invallen gedaan in overlastgevende drugspanden--* aan de Mathenesserdyk in Spaji^ gen en de Heemraadstraat in het- Nieuwe Westen. Vijf verdachten werden aangehouden. Twee wer- den kort daarna weer op vrije voe ten gesteld, een arrestant werd in gesloten omdat hij op de opspo ringslijst stond en twee anderen bleken illegaal in Nederland en werden overgedragen aan de Vreemdelingendienst In beslag genomen werden kleine hoeveel heden heroïne en cocaïne en drie duizend gulden aan contanten. De invallen volgden op klachten van omwonenden. Rotterdam Tussen zes uur en half tien gisteravond heeft de Ri vierpolitie bij het Hartelkanaal, de Hartelhaven en de Dintelha- ven in de Botlek gericht gecontro leerd op de sportvisserij. Zes vis sers kregen een bekeuring omdat zij visten met meer dan twee hen gels of met wormen, terwijl er voor dit aas een gesloten seizoen geldt. v Rotterdam Op het Heemraads plein in het Nieuwe Westen is gis teravond een 27-jarige Rotter dammer beroofd door twee man nen. Het slachtoffer raakte 180 gulden en zijn zaktelefoon kwijt. Een van de daders stak het slacht offer me* een mes in een boven been. De man liep ooh een ver wonding aan de rechterhand op toen hij het mes waarmee hij werd- bedreigd beetpakte. Hij werd naar het Dijkzigt ziekenhuis gebracht, Rotterdam Een 4-jarig meisjeis_"t op het Charloisse Hoofd haarT fietsje kwijtgeraakt aan een onbe- - kende man. Die pakte het af en gaf haar in ruil daarvoor een goed koop haarspeldje. Een dergelijke ruil is eerder al gemaakt in de om geving van het Charloisse Hoofd en de Doklaan. Rotterdam Op de Stadionweg is gistermorgen een 20-jarige man aangehouden die met zijn 'snor fiets' een snelhiedhaalde vanzo'n tachtig kilometer per uur. Ter plekke mag overigens 25 kilome- ter per uur worden gereden. De snorfiets is in beslag genomen, de man kreeg een proces-verbaal ..-..„.w-... Een 31-jarige Rotter dammer is in Ridderkerk ingeslo ten nadat de politie tijdens het fouilleren een geladen pistool in een van de zakken van de man vond. Hij was aangehouden voor rijden onder invloed. In de auto werden scherpe patronen en bol letjes cocaïne gevonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4