5 WD bezuinigt ook op leger AFA wil maatregelen tegen bijeenkomsten Grijze Wolven Hapje uit kersverse haring Over luchtige airbags bij scheikunde en ïastige a fortiori-argumentaties hij Grieks Ritzen gaat ov-boetes studenten terugbetalen Alphense politie gaat jongeren heropvoeden m ff t -ft P? u v» a w mil C-14 SM' Alders zoekt nog burgemeester Verdachte biecht tweede moord op Nederland doet veel aan milieu Moord in Valkenswaard Zwaardere aardbevingen Doodslaan echtgenote Vliegtuigbom onschadelijk Bolkestein doet eerste handreiking richting PvdA en D66 Onderwijzer bekent vijf gevallen van ontucht Hél Driekwart nabestaanden tegen donatie organen Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast. Rotterdams Dagblad Ï-Vi ÏV •fd&ftr jkl f»S M; i <-■< <■-*. :<-a/X Woensdag 27 mei 1998 Marianne Vink, Herman Stofbergen en Nienke de Boer van het Rotterdamse Mamix Gymnasium, hier 'gesteund' door docent Tjebco Tiersma en de Griekse legeraanvoerder Pericles, vonden het examen Grieks lastig. FotoJaap Rozema/Rotterdams Dagblad Groningen De sollicitatieproce dure voor de nieuwe burgemees ter van Groningen is met zes we ken verlengd tot 26 juni. De Gro ningse commissaris van de konin gin Alders heeft dit besloten, om dat zich tot nu toe nog geen kandi daten hebben gemeld. Volgens Al ders zijn er wel brieven van seri euze kandidaten onderweg. Ande ren beraden zich nog. Zij hebben Alders laten weten meer tijd no dig te hebben, omdat ze eerst wil len afwachten of ze misschien tot het volgende kabinet toetreden. De vorige burgemeester van Gro ningen, Ouwerkerk, stapte in ja nuari op. Den meerderheid van de gemeenteraad verloor het r- trouwen in hem wegens zijn ge brekkige optreden tijdens de rel len in de Oosterparkwijk. Han Lammers is sinds 16 februari waarnemend burgemeester. Haarlem De 29-jarige N. K. uit Zaandam zorgde gisteren bij de rechtbank in Haarlem voor op winding door aan het begin van de zitting direct twee moorden op te biechten. De man stond terecht voor een moord. In één adem be kende de verdachte ook een twee de op zijn geweten te hebben. Tot stomme verbazing van de recht bank, de officier van justitie en zijn eigen advocate verklaarde hij dat het lijk in die zaak in februari 1996 by het Noordzeekanaal is te ruggevonden. De rechtbank be sloot het proces aan te houden en de man voor onderzoek naar het Pïeter Baan Centrum in Utrecht te sturen. Rotterdam Nederland, Oosten rijk en Zwitserland geven relatief veel geld uit aan milieubescher ming: 2 procent van het bruto bin nenlands product (BNP). De Ver enigde Staten zijn zuiniger met 1,6 procent. Japan haalt niet meer dan 0,6 procent. Uit een onder zoek van het Duits-Economisch Instituut (IW) dat gisteren in Keu len is gepresenteerd blijkt dat Duitsland 1,7 procent van het BBP uittrékt voor het milieu. Daarna komen Frankrijk (1,4), Zweden '(1,2), Groot-Brittannië (1,1), Canada (1,0), Denemarken (0,9) en Japan (0,6). Valkenswaard In het centrum van Valkenswaard is gistermid dag een man doodgeschoten. De vermoedelijke dader is korte tijd later in Eersel aangehouden. In de auto van de verdachte zat een tweede man. Ook die is aangehou den, aldus een woordvoerder van de politie. Het slachtoffer zat sa men met een ander in een perso nenauto. Die tweede inzittende bleef ongedeerd. Roswinkel Door de aardgaswin ning in Noord-Nederland zijn daar aardbevingen mogelijk tot maximaal 3,8 op de schaal van Richter. Deze conclusie van het KNMI betekent een verhoging van de maximale kracht van aard schokken in de regio. Tot nu toe werd uitgegaan van maximaal 3,4 op de schaal van Richter. Dit schryft minister Wijers van Eco nomische Zaken de Kamer. Almelo—Voor de rechtbank in Al melo is gisteren negen jaar cel ge- eist tegen een 35-jarige man uit Almelo. Hij bracht eind vorig jaar zijn 29-jarige echtgenote met een bijl en een stuk beton om het le ven. Het echtpaar had al langere tijd huwelijksproblemen. Uit spraak 2 juni. Hengelo Het Explosieven Op- ruimings Commando (EOC) heeft gisteravond om acht uur bij het NS-station in Hengelo opnieuw een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk ge maakt. Het ging om een vijfhon derd pond zware bom van Ameri kaanse makelij. Vorige week werd bij graafwerk op dezelfde locatie ook al een bom uit de Tweede We reldoorlog aangetroffen en gede monteerd. En. in maart vorig jaar gebeurde dat ook al een keer. Door Jan Horstink en Rob Snijder Scheikunde-docent Bas Muil wijk van de Lucia Petrusmavo in Rotterdam was er dik tevreden over. „Er werd in dit mavo-exa men nu eens echt naar scheikun- de-kennis gevraagd en niet zo zeer naar algemene ontwikkeling. Wie zijn zaakjes goed geleerd heeft, komt hiermee tot z'n recht." Vooral de vragen over de airbag stonden hem wei aan.Al leen zo'n vraag 19: 'geef de reac- tievergelijking voor het ontleden van ammoniumnïtraat' is dan weer lastig. Erg goed vind ik ook dat ze bij een aantal vragen een chemiekaart afdrukken. Vooral voor leerlingen die in hun verdere loopbaan iets met scheikunde gaan doen, want die krijgen er on herroepelijk mee te maken. De opgave over een nieuw element vond ik wat vergezocht, maar dat er in een dergelijk examen aan dacht wordt besteed aan de mi lieu-aspecten is heel positief," al dus de optimistisch gestemde Muilwijk. Wat ook opviel, was dat het mavo-examen scheikunde bui tengewoon gevarieerd was opge bouwd. Vragen over de geschiede nis van de scheikunde, bijvoor beeld de vondst van chloor in de achttiende eeuw door de Zweedse geleerde Schqele, werden gevolgd door een uitgebreid item over koolstofmono-oxide. Daarin moesten de kandidaten onder meer aankruisen op welke manier een gasbrander met pc t\ gele vlam zou branden. Het milieu-aspect kwam naar voren in het onderdeel over watertekort en in het voor laatste gedeelte over het ontzwa velen van verbrandingsgassen in kolencentrales. Indira Mendonca (15) en Carlos Santos Marques (15), beiden leer lingen van de Lucia Petrusmavo, waren het roerend met elkaar eens: dit was best gemakkelijk, Indira: „Alleen de denkvragen, zoals die over ammonium en het nieuwe element vond ik pittig. Maar voor de rest was het veel ge makkelijker dan de oefen-exa mens die we op school gemaakt hebben." Carlos vond vooral de meerkeuzevragen heel goed te doen.Alleen bij vraag 33 heb ik een stommiteit uitgehaald. Daar moest je zwavel uitrekenen en ik heb het voor calcium gedaan." Carlos doelde op de opdracht te berekenen hoeveel kilogram zwa vel er in vijfhonderd kilogram cal ciumsulfaat zit. Beide mavo-kan didaten hebben geen verdere plannen met het vak scheikunde, hoewel ze het allebei een leuk vak vonden, dat op een plezierige ma nier werd onderwezen door do cent Muilwijk. „ïk ga naar het Ai- beda College, verder in de accoun tancy," zegt Indira vastberaden. En Carlos wil naar concurrent ROC Zadkine: „Ik vind elektroni ca leuk om te gaan doen." Maar eerst nog even slagen, hoewel ze geen van beiden bang zijn dat dat niet zal lukken. Grieks De drie vwo-kandidaten -Her man Stofbergen (17), Marianne Vink en Nienke de Boer (beiden 18)- van het Rotterdamse Mar- nix Gymnasium waren het gister middag na afloop van het examen hartgrondig met elkaar eens: de 'klassieke' eindproef voor het vak Grieks was dit jaar bepaald niet makkelijk. Dat was docent Tjebco Tiersma met zijn pupillen eens. „Ik vond het een pittig examen. Dit zal de leerlingen beslist niet zijn meegevallen. De meesten zul len hun tijd hard nodig hebben gehad, vermoed ik. Het examen geeft in ieder geval een goed beeld van de gemiddelde Plato- tekst. De vragen sloten bovendien goed bij de verschillende teksten aan." De drie leerlingen van het Mamix kregen dit keer, evenals hun col lega's in den lande, een viertal teksten voorgelegd met in totaal 22 vragen. De vijfde tekst was een zogenaamde 'vertaaltekst', waar bij dit jaar door de samenstellers van het examen gekozen was voor negen -onvertaalde- regels uit Plato's Laches: Nikias en Laches, twee gezaghebbende Atheense generaals, worden door twee va ders geraadpleegd over de opvoe ding van hun zonen. Sokrates fungeert hierbij als gesprekslei der. Tiersma: „Het examen Grieks be staat sinds jaar en dag uit twee ge deelten. In het eerste deel worden inhoudelijke vragen gesteld bij een aantal passages uit de 25 blad zijden tekst van Plato die tijdens de voorbereiding op het examen in de klas aan de orde gesteld zijn. Het tweede deel bevatte negen re gels uit een van Plato's werken, de Laches. Het werk kennen ze wel, de desbetreffende passage echter niet Ze moeten die regels Grieks in helder Nederlands ver talen. Dat zal demeesten, denk ik, wel gelukt zijn omdat het stukje tekst niet zo heel erg abstract was." De 3.9 die hij nodig heeft voor een voldoende op zijn eindlyst, die 'zit er dik in'. Daarvan is Herman overtuigd. Maar het totale exa men was hem niet meegevallen, bekende hij. „Bij vraag 1 begreep ik al direct niet wat er bedoeld werd. Een lastige vraag, zeker geen binnenkomertje." Ook klas genote Marianne kende een aan tal problemen. „Bij vraag 11 moest je uitleggen wat Plato met een bepaalde uitspraak bedoeld heeft. Maar de vraagstelling be greep ik niet Ik heb iets opge schreven over de filosofische leer van Plato, dat zal zeker niet goed geweest zijn." Ook vraag 20, waar bij de gedachtegang van Diotima in een a fortiori-argumentatie (als..., dan red.) moest worden weergegeven, vond de inwoonster van Spijkenisse lastig. Dat was collega Nienke met haar eens. „Ik kende de hele term niet eens." De proefvertaling daarentegen was haar meegevallen. „Die was rede lijk concreet, niet echt filoso fisch." Den Haag De WD heeft het keiharde verzet tegen verdere bezuinigingen op het defensiebudget opgegeven. De liberalen zijn bereid om met PvdA en D66 te praten over mogelijke be sparingen. De WD hield tot gisteren staande dat het Nederlandse leger de afge lopen acht jaar zodanig is 'uitge kleed' dat verdere reductie de pa raatheid in gevaar zou brengen. PvdA en D66 zijn het hier niet mee eens. Volgens die partijen is de oorlogsdreiging sterk afgeno men na de ineenstorting van het Warschaupact en moet dat (verde re) consequenties hebben voor de taken en omvang van de krijgs macht. De PvdA acht een extra bezuini ging op Defensie van vijfhonderd miljoen gulden reëel. De sociaal democraten denken het geld te kunnen besparen door een aantal fregatten of onderzeeërs uit de vaart te halen of minder gevechts vliegtuigen aan te schaffen. D66 gaat zelfs nog een stap verder. De democraten hebben een bezuini ging op het leger ingeboekt van een miljard gulden. WD-onderhandelaar Bolkestein heeft gisteren tijdens de formatie- onderhandelingen over het defen siebudget een eerste handreiking gedaan in de richting van PvdA en D66. De liberaal bekende be reid te zijn water in de wijn te doen. „Een compromis is zeker mogelijk," aldus Bolkestein, Hij voegde er in één adem aan toe 'dat de oplossing nog niet in zicht is'. Bolkesteins uitspraak is om twee redenen opmerkelijk/In het WD- -{ verkiezingsprogramma staat dat de krijgsmacht de komende vier jaar dient te worden ontzien. Ver der heeft Defensieminister Joris Voorhoeve aangekondigd dat hij niet zal terugkeren als aan het budget wordt geknabbeld. Het personeelsbestand is sinds 1830 al gekrompen tot 74.000 medewer kers, aldus de liberale bewinds man, terwijl het budget daalde met 27 procent: „Nieuwe grote be zuinigingen zuilenten koste gaan van een goed uitgeruste en inge richte krijgsmacht. Ik vind dat on aanvaardbaar." - Schiedam De Anti-Fascistische Aktie (AFA) wil dat de Tweede Ka mer wettelijke maatregelen treft die het mogelijk maken dat bij eenkomsten waar racistische uit spraken te verwachten zijn, wor den verboden. De AFA schrijft dit Ln een brief aan de nieuwe vaste Kamercomissie van Binnenland se Zaken naar aanleiding van een bijeenkomst van de Turkse Fede ratie Nederland (TFN) in Schie dam het afgelopen weekeinde, AFA had van te voren burgemees ter Scheeres van Schiedam -ge vraagd die bijeenkomst te verbie den, omdat-de TFN.nau w verbon- Swalmen De van ontucht ver dachte 59-jarige onderwijzer van de Lambertusbasisschool in Swal men heeft bekend dat hy vijf leer lingen heeft misbruikt. De leraar werd vorige week aangehouden op verdenking van het maken van kinderporno en ontucht met min derjarige leerlingen. De vijf misbruikte leerlingen, die destijds in groep 5 zaten, zijn in middels meerderjarig. Justitie in Roermond wil niet zeggen hoe lang geleden de ontucht plaats vond. Na de publiciteit die de afgelopen dagen rond de Swaimense kinder- pomozaak is losgebarsten, heb ben nog enkele mensen zich bij de politie gemeld, aldus persoffi cier van justitie mr. D. van Delft. Hoeveel dat er zijn wil Van Delft in het belang van het onderzoek niet kwijt. De verdachte gaf al 34 jaar les op de driehonderd leerlingen tellen de school in het Midden-Limburg- se dorp en woont zelf in Roer mond. Bij een huiszoeking in zijn woning op 29 april vond de politie een grote hoeveelheid pornogra fisch materiaal, zoals foto's, video banden, schilderijen en dia's van kinderen. Samen met deskundigen van de divisie Centrale Recherche Infor matie (CRI) is de politie nog druk doende het materiaal te bekijken. Op basis van het grote aantal kin deren dat op het materiaal te zien is, concludeert Van Delft dat spra ke moet zijn van aanzienlijk meer dan vijf gevallen van ontucht. De Staatsloterij slaagde er gisteren in het eerste vaatje Hollandse Nieuwe weg te slepen op de visafslag in Scheveningen. De or ganisatie had hier 83.000 gulden voor over. Rederij Jaczon, de verkoper, schonk het bedrag meteen aan het Fonds Slachtoffer hulp Nederland. Keuringmeester Henk Kegge oordeelde dat de Hollandse Nieuwe, die sinds vandaag overal te koop is, van uitste kende kwaliteit is. Hij kwam tot dat oordeel na een hapje in de haring. Foto Ed oudenaarden/ANP den zou zijn met de extreemrecht se MHP en de daaraan verbonden Grijze Wolven. Ondanks pogin gen van de organisatie om de Unk met de MHP en Grijze Wolven te voorkomen, bleek die er in Schie dam toch te zijn. Vlaggen,boeken, de Grijze-Wolvengroet, en een af en toe opduikende foto van de vo rig jaar overleden MHP-voorman Türkes duidden op propaganda van de Grijze Wolven. In haar brief aan de Tweede-Ka merleden somt AFA een aantal in cidenten op waarbij -Grijze Wol ven betrokken waren. De organi satie wil van de politici weten wat ze daarvan weten, en of hen nog meer incidenten ter ore zijn geko men. AFA noemt bijvoorbeeld de be dreigingen aan het adres van journalisten Stella Braam en Mehmet Ulger die vorig jaar een boek over de Grijze Wolven en de banden met de TFN publiceer den, en de demonstratie tegen de oprichting van het Koerdische parlement in ballingschap, Naar aanleiding van die gebeurte nissen zegde minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken toe dat de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) alert zal blijven, op alle stromingen van politiek-ex- tremistische aard die de rechtsor de en samenleving kunnen be dreigen. De BVD zal ook de ko mende jaren de ontwikkelingen binnen de Turkse extreem-natio nalistische stroming nauwlettend blijven volgen, aldus een woord voerder van de veiligheidsdienst Volgens de-BVD staat de welis waar niet openlijk beleden doel stelling van onder andere de na tionalistische Gryze Wolven haaks op het integratiebeleid van de Nederlandse overheid. Volgens de woordvoerder is het overigens onwaarschijnlijk dat er wettelijke maatregelen tegen der gelijke bijeenkomsten komen. Die discussie heeft volgens hem ook gespeeld bij de opkomst van Nederlandse rechtsextreme groe peringen en toen werd ook beslo ten daar niet toe over te gaan. Den Haag Minister Ritzen van Onderwijs wil dat alle studenten die onterecht een boete hebben moeten betalen voor de ov-kaart, hun geld terugkrijgen. De minis ter heeft dat gisteren bekendge maakt. Volgens het ministerie hebben ongeveer 9500 studenten twee jaar geleden onterecht een boete gekregen, omdat zij in 1992 teveel geld hebben bijverdiend. Doordat zij teveel bijverdienden, verloren zij hun recht op studiefi nanciering en dus ook op een ov- kaart. Maar volgens minister Rit zen hadden zij voor het bezit van een ov-studentenkaart nooit met terugwerkende kracht beboet mo gen worden. Het is bekend dat studenten die teveel bijverdie nen, worden gekort op hun stu diebeurs. Zo nodig wordt die kor ting ook met terugwerkende kracht doorgevoerd. Maar vol gens Ritzen mag niet met terug werkende kracht een boete wor den opgelegd voor het bezit van een ov-kaart. Het geld dat het ov- bedrjjf hiervoor bij de studenten heeft opgeëist, was dus niet te recht en wordt terugbetaald. Het gaat om boetes van 360 gul den per maand. Het ministerie zoekt nog uit hoeveel geld in to taal moet worden terugbetaald. Daarvoor moeten alle individuele dossiers van de 9500 studenten handmatig worden doorgenomen. Inmiddels is de fout overigens hersteld. Studenten kunnen niet meer onterecht worden aangesla gen voor onrechtmatig kaartbezit, omdat het computersysteem is veranderd. Leeuwarden Slechts een kwart van de nabestaanden is bereid mee te werken aan orgaandonatie van de overledene als de arts daarom vraagt. Driekwart weigert toestemming. Dat is veel meer dan verwacht. Schattingen gin gen er tot nu van uit dat maximaal veertig procent van de nabestaan den niet mee wil werken. Dit blijkt uit het onderzoek Don Qui- chot van het Academisch Zieken huis Groningen. Het werven van donoren, zowel voor weefsel als voor organen, stuit op problemen bij patiënten, artsen en nabestaanden. Patiën ten kunnen te oud zijn of te ziek om voor donatie in aanmerking te komen. Een behoorlijk aantal art sen stelt de vraag niet, omdat ze te weinig tijd heeft of over te weinig kennis beschikt over de procedu res rond orgaandonatie. Het grootste knelpunt blijkt ech ter bij de nabestaanden te liggen. In een kwart van de weigeringen wil de familie het niet hebben, bij nog een kwart gaat men er vanuit dat de patiënt het niet gewild zou hebber», veertien procent heeft nooit over donatie gesproken, der tien procent wü niet dat het li chaam wordt aangetast en tien procent heeft grote emotionele problemen met donatie. Het grote aantal weigeraars bij de nabestaanden heeft de onderzoe kers verrast. De moeilijkste waag op het moeilijkste moment, blijkt veel nabestaanden toch rauw op het dak te vallen. De onderzoe kers hopen dat dit door de nieuwe Wet op de Orgaan Donatie veran dert. Nu iedereen een formulier in de bus heeft gekregen, hopen zij dat mensen minder snel overval len door de donatievraag. VSB BANK VSB. Daar kom je verder mee. Alphen aan den Rijn De politie van Alphen aan den Rijn gaat in samenwerking met Alphense maatschappelijke hulporganisa ties de probleemjongeren in deze gemeente 'heropvoeden'. De in tensieve begeleiding van acht tot tien weken, waarbij de hulpverle ners zeven dagen per week en 24 uur per dag voor de jongeren be schikbaar zijn, start op 1 juni on der het motto Jongeren Preven tieproject 12+, meldt de politie Hollands Midden in haar magazi ne Profiel. De politie van Alphen heeft voor het project overigens slechts één medewerker vrijgemaakt Samen met andere hulpverleners gaat deze tot de eeuwwisseling aan de slag met de individuele begelei ding van circa 160 Alphense jon geren in de leeftijd van 12 tot 25 jaar. Het gaat om probleemjonge ren die bijna allemaal al in aanra king met justitie zijn geweest en voor wie een overstap dreigt naar het professionele criminele cir cuit Het project, bedacht door de Al phense recherche, wordt gedraaid in groepjes van vier jongeren die in de begeleidingsweken in hun eigen omgeving blijven. De hulp verleners hebben in de ongeveer twee maanden de taak de jonge ren een passend aanbod te doen op het gebied van werk, scholing, gezondheid of opvang. Na ruim twee maanden komen de jongeren op eigen benen te staan. Tijdens de nazorgperiode van een jaar wordt nog twee keer met de jongere en zijn omgeving gespro ken. In die periode kan de jongere als het misgaat terugvallen op het hulpteam. Doel van het project is zeventig procent van de deelnemende jon geren zelfstandig te laten functio neren in het dagelijks leven. Het project wordt bekostigd door de gemeente, gesteund met subsidie van de provincie Zuid-Holland,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1