6 Tweedeling in gezondheidszorg is vooral kwestie van snelheid Gekozen burgemeester gaat ten koste van D66 Handen af van het Schiebroekse Park Feyenoord Donor Handjes thuis Gekken weg Onderduikers Rotterdams Dagblad f Woensdag 27 mei 1998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ik wil alsnog reageren op het ingezonden stuk van de heer Enkhuizen d.d. 16 mei jl. V ilgens deze heer is hij meer dan tien jaar niet naar het voetballen geweest. Dan moet hij heel wat gemist hebben. Hij was afhan- kelijkvanpersentelevisie.Uitervaringweetikdatdie meestal negatief zijn. Feyenoord kan niet altijd win nen. Elke club heeft tegenslagen. Ik ben 82 jaar en ga vanaf mijn twaalfde naar Feyenoord. Mooie en slechte tijden meegemaakt. Ook de opmerking 'ze werken nietvoor hun geld' ispure onzin. Dater20.000 seizoen kaarten verkocht worden, vindt hij helemaal gek. Zijn commentaar kunnen we missen als kiespijn. Het gaat heus wel goed. Uw commentaar van 18 mei strooide nog wat zout in de wonde over het clublied. De rellen hadden daarmee niets te maken. Ik heb altijd rustig kunnen zitten. F. van Maurik, Rotterdam Doop - ofiievergezegd -liepal geruime tüd rond met zo'n donorcodicil. In de prullenbak ermee! Ik wil niet hetrisieolopen datmijn organen worden verkochtaan een extremist op de Balkan. Of een geloofsfanaat in het Midden-Oosten, Bovendien voel ik my verplicht overdag dood te gaan. Die 'orgaanuitnemers' hebben blijkbaar een hekel aan nachtwerk. Tot die conclusie kwam ik na het Jezen van dat artikel van Hans Leber (22 mei). De toonzetting van dat verhadl hoort thuis in het rijtje 'gekke-koeienziekte, varkenspest.' Panieke rig. Kijk,dat onderzoek van dieziekenfondsraadhad- den ze ook kunnen doen vóórdat ze aan die landelijhe actie begonnen. Het is mosterd na de maaltyd. Het ai tikelzitvoltegenstrijdigheden.Alshetaantaidonoreri met 10 procent stijgt, hebben we een tekort aan perso neel. By een groei van 50 procentzyn ook dieuitneem- instituten te klein. Maar volgens dat onderzoek moet het aantal donoren met 35 procent stijgen om de wachtlijsten met circa 1100 landgenoten weg te wer ken. Hoe willen ze dat dan doen? Zie de voorgaande conclusies van die ziekenfondsraad. Een weinig op beurend verhaal voor al die patiënten die wachten op een transplantatie. J. Goedhart, Hellevoetsluis Ik heb my vreselijk kwaad gemaakt over het stukje van A. van Straten in het Rotterdams Dagblad van za- terdag 23 mei. Zijn dochters van respectievelijk 13 en 11 jaar oud zijn mishandeld bij het Sportfondsebad Zuid door drie allochtone jongeren van ongeveer 12/13 jaar oud. Deze knullen waren het zwembad uitgezet 1 omdat zij hun handjes niet thuis konden houden. Dat allochtone jongeren de boel flink aan het verzieken zijn, is al jarenlangbekend, maar daar mag inditzoge- naamde democratische land niet over worden gespro ken. De waarheid is duidelijk: loop 's middags maar eens door winkelcentrum Zuidplein of Boulevard Zuid - het is om te huilen! Met ongekende arrogantie verschuilen zij zich achter het woord discriminatie, een woord dat met de paplepel ingegoten en allang achterhaald is in dit land. J. M. Potappel, Rotterdam Ik behoor tot de categorie supporters die de meerder heid van het voetbalpubliek vormt In deze meerder heid zitten alle gradaties van zwijgend publiek tot ui terst fanatieke supporters. We staan echter allemaal achteronzeclubenzijnfatsoenlijkeburgers.Zowillen we dan ook graag worden behandeld. Als fervent Spartaan bezoek ik alle thuiswedstrijden en de meeste uitwedstrijden van Sparta. Daarbij valt opdat slecht bij eenbeperkt aantal clubs dreiging van geweld is.De namen van deze club s hoef ik niette noe men aangezien die voldoende bekend zullen zijn. De aanwezigheid van voetbalvandalen wordt volgens mij bepaald door enerzijds de verdergaande criminalise ring binnen onze maatschappij en anderzijds door het ontbreken van een goede overleg- en omgangsstruc tuur binnen de club met de fanatieke supporters. De discussie rond de verplichte buscombi-regeling en de Persoonsgebonden Club Card leidt de aandacht af van het werkelijke probleem en de oplossing daar voor. Met bovengenoemde maatregelen tref je de on schuldiger, cr.drijfje groepen voetballiefhebbers ver der uit elkaar. Daarom roep ik de politici op wat ze echt moeten doen: neem maatregelen! Maak de wetgeving zodanig dat het mogelijk wordt om de voetbalverzie- kende personen zich telaten melden tijdens alle wed strijden van hun club. Verlang maatregelen van de club en straf de probleem veroorzakende club financi eel bij onvoldoende inzet door het in rekening bren gen van een deel van de politie inzet. Dit alles onder hetmottoClub Cards weg, buscombi's weg, hekken weg, maar eerst de gekken weg! Hugo Zevenbergen, Hellevoetsluis Joumali st Bert Jansma schrij ft in uwrubri ek RTV van 18 mei over iemand die blijkbaar denkt dat in ons land inde oorlog uitsluitend een groepje van ongeveer 700 joden er levend vanaf gekomen zijn. Nou, dat is geluk kig niet zo. Het is begrijpelijk dat elk jaar in april en mei de herinneringen aan de afgrijselijke massa moord op honderdduizend joden weer wordt opgeroe pen. Het is ook goed dat dat gebeurt. Mam- laten we niet vergeten dat tienduizenden joden bij 'gewone' Nederlanders ondergedoken zaten en daardoor het eind van de oorlog gehaald hebben. Gewone mensen die hun leven riskeerden door hun naaste te helpen. Dat waren er óók tienduizenden. Tegen het eind van de oorlog waren erin Nederland zo'n driehonderdui* zend onderduikers. Om aan eten voor hen te komen was erde illegale grote organisatie LO (Landelijke or ganisatie voor hulp aan Onderduikers). Want: wie on dergedoken was, bestond officieel niet. Voor elke hap brood had je een bon nodig. Al het voedsel werdgedis- tribueerd, stond op rantsoen. De distributiekantoren zorgden voor de verdeling van het weinige dat de edel- germanen ons gunden. Bijvoorbeeld: 1 ei per jaar, dat tikte lekker aan! Het aantal onderduikers groeide ex plosief. LO en LKP (Landelijke Knokploegen) zorg den ervoor dat bonkaarten werden geroofd en ver deeld. De knokploegen overvielen de distributiekan toren, LO nam hun buit in ontvangst en zorgde voorde verdeling. Professor Loude Jong schrijft hieroverzeer prijzend en vermeldt dat in geen enkel ander door de Duitsers bezet land zo'n illegale organisatie (tot hulp aan onderduikers) heeft bestaan. GA. Ridder-Visser, Rotterdam TeKPnlng Tnco Gootjes Door Jan Horstink De zoveel besproken bevoorrech ting in de gezondheidszorg van mensen die werken ten koste van niet-werkenden, is al jaren een feit. Dat geldt althans voor de snelheid van behandeling. Het is de voornaamste conclusie uit het onderzoek 'Curatie in Arboland' van de hand van de Hoogvlietse bedrijfsarts André Joosten. Zijn onderzoek is grotendeels geba seerd op een enquête die door 130 arbo-artsen door heel Nederland werd ingevuld. Joosten consta teert onder meer dat de tijd die bedrijfsartsen aan zogenoemde eerste-lijnsactiviteiten besteden, dus de medische handelingen die de huisarts gewoonlijk verricht, aanzienlijk hoger ligt dan alge meen werd aangenomen. André Joosten (36) werkt als be drijfsarts bij Arbo Unie Europoort in Rozenburg. „Ik kwam op het idee voor myn afstudeerproject als bedrijfsarts omdat onze dienst als enige in Nederland beschikt over een ongevallenpolikliniek," vertelt Joosten. „Het leek me inte ressant te onderzoeken of Arbo Unie Europoort dan ook de enige dienst is die op vrij intensieve schaal genezende diensten ver richt, Een andere belangrijke vraag was, welke handelingen er worden verricht." Voordat hy de enquête opstelde, dc -1 Joosten uitgebreid litera tuuronderzoek. Het leverde hem een bonte verzameling aan artike len over het onderwerp op. Zijn voornaamste conclusies werden naderhand door de enquête be vestigd. Joosten: „Bedrijfsartsen verzorgen in opdracht van hun klanten de begeleiding by ziekte verzuim van werknemers. Wat ik heb vastgesteld is dat economi sche belangen die met die bege leiding samenhangen, leiden tot een actievere houding van de be drijfsarts. Ook de behandeling van zieke werknemers door de ar- bodienst wordt beïnvloed door die belangen." Nieuwsgierig Het maakte Joosten nieuwsgierig naar de antwoorden op zijn vra gen. Wat doet die bedrijfsarts dan allemaal om het ziekteverzuim onder werknemers terug te drin gen? En welk effect heeft dat uit eindelijk op de gehele gezond heidszorg? .„Het eerste probleem bij het op stellen van de enquête was de vraag: wat zijn curatieve - gene zende- handelingen eigenlijk? In de literatuur is men het over de precieze omschrijving niet eens. Ik heb me toen maar aan het meest simpele maar duidelijke uitgangspunt gehouden: het gaat om die activiteiten die in principe door de huisarts worden ver richt." Zo kwam Joosten tot een enquête met een zestiental vragen. Van de 212 vragenlijsten die hij verzond, kwamen er 130 (61 procent) inge vuld retour, van bedrijfsartsen uit het hele land. De meeste arbo-art sen (70 procent) gaven aan dat er in de laatste jaren geen verande ring beeft plaatsgevonden in hun curatief handelen. Bij wie dat wel het geval was, ging het vooral om een toename van het aantal eer- ste-Iynshandelingen en meer overleg met huisartsen en specia listen. Ook verwijzingen naar maatschappelijk werk, fysiothera pie en dergelijke komen bij deze groep meervoer. Uitschieters Joosten: „Onder de vijftien meest voorkomende eerste-lijnsactivi teiten zijn enkele opmerkelijke Bedrijfsarts André Joosten: 'De tweedeling Is volgens mij vooral een verschil In wachttijd, In snel heid van helpen, geworden.' Foto jonn de pater uitschieters. Zo geeft 84 procent van de artsen geregeld adviezen bij klachten over de rug en de ge wrichten. Eveneens £4 procent doet dat bij psychische klachten. Iets meer dan de helft verwijst werknemers geregeld door naar het maatschappelijk werk, terwijl 46 procent vaak een hartfilmpje maakt en 2S procent adviezen geeft in verband met hart- en vaatziekten. Overigens doet een kwart van de geënquêteerden dat laatste nooit." Welke conclusies kunnen er nu uit de uitkomsten van de enquête getrokken worden? Joosten: .Duidelijk is dat vooral arbeidsge bonden lichte aandoeningen, be roepsziekten en ongevallen (EHBO) door de bedrijfsartsen worden behandeld. Verwijzingen naar' maatschappelijk werk, psy choloog cn fysiotherapie zijn eer der regel dan uitzondering. Ande re curatieve activiteiten worden veel minder uitgevoerd. De inte resse en deskundigheid van de bedrijfsarts liggen dus blijkbaar op het terrein van de klachten over rug en gewrichten en de psy chische aandoeningen. Vooral omdat deze aandoeningen vaak arbeidsgebonden zijn. ,.De tijdsbesteding aan deze acti viteiten is aanzienlijk groter dan men zou verwachten. Een kwart besteedt meer dan zes uur per week aan genezende activiteiten. Overigens had de regio waar men werkt, geen invloed op de uitkom sten. Het type arts beïnvioedteeh- ter wel de aard van de activiteiten. Bedrijfsartsen-in-opleiding beste den duidelijk minder tyd aan EHBO-handelingen, geven min der medicijnen en laten minder hart films maken. De algemene conclusie luidt dus dat de huidige arbo-artsen veel huisarts-activi teiten verrichteh, maar dat zij daarbij vooral aandacht besteden aan klachten over rug en gewrich ten en psychische aandoenin gen." Efficiënter Welke voordelen heeft de aldus gegroeide en door Joosten in kaart gebrachte praktijk in de preventieve gezondheidszorg? Hij somt er moeiteloos een aantal op: „Snel medisch ingrijpen is in het belang van werkgever én werknemer. Het beperkt immers de schade of het ernstiger worden van de klachten. Bovendien wordt de diagnosetijd beperkt en dus meestal ook de periode van ziek zijn. Verder wordt het totaal aan tal klachten aanzienlijk beperkt. Tenslotte kunnen we nog vast stellen dat een bedrijvenpoii aan zienlijk minder bureaucratisch is en veel efficiënter werkt." Joosten: „Hoewel er dus meer voor- dan nadelen aan de huidige situatie lijken te zitten, ben ik er op een aantal punten niet geluk kig mee. Ik vind dat er snel duide lijk moet worden door wie wat be handeld wordt. Maar daarvoor ontbreken momenteel nog richt lijnen voor arbo-artsen en cura tief werkende artsen. Ik hoop dat mijn onderzoek aan de «discussie daarover een bijdrage kan leveren en die over de curatieve taken van de bedrijfsarts zal stimuleren." Tweedeling Over de veelbesproken tweede ling die ook in de gezondheids zorg zou zyn doorgedrongen, zegt hij: „Met name bij de klachten over rug en gewrichten en de psy chische gesteldheid worden werk nemers die by een arbodienst te recht kunnen, wel degelijk be voordeeld. Ze worden sneller ge holpen. Dat is ook het argument dat tegenstanders van een actieve arbodienst steeds aanvoeren: wer kenden worden sneller geholpen dan niet-werkenden. Tn mijn on derzoek wordt dat inderdaad be vestigd Toch denk ik dat dp situa tie minder dramatisch is dan zij lijkt. Ik ben er zelfs van overtuigd dat zowel werknemers als niet- werkenden baat hebben bij deze situatie. Immers, als de preventie ve geneeskunde werknemers kan helpen, komen deze niet op de wachtlijsten bij specialisten en in ziekenhuizen. Die wachtlijsten worden dus minder lang en de niet-werkenden hoeven dart ook minder lang te wachten. De twee deling is daarmee volgens mij vooral een verschil in wachttijd, in snelheid van helpen, gewor den." Door Peter van Dalen De Rotterdamse wethouder voor miheu en buitenruimte. Els Kuiper van de PvdA, wil dat de gemeenteraad op 11 juni instemt met baar voorstel de bevoegdheid vw het kappen van bomen alsmede de herinrichting voor het grootste deel van het Schiebroekse Park af te nemen van de deelgemeente Hilleger bcrg-Schtebroek. Deze deelgemeente heeft het namelyk gewaagd om een aanvraag voor een rooivergunning voor 630 bomen in het Schiebroekse Park. afkomstig van directeur mr. R. H. J. Wondolleck van Rotterdam Airport, te weigeren. De gemeente Rotterdam wii nu met al leen de deelgemeente zijn bevoegdheden afpak ken, maar gelijk het grootste deel van het Schie broekse Park rooien, tc weten 3500 bomen. Kuiper schryft hierover in haar bnef aan de ge meenteraad dat zij alleen het aspect 'veiligheid' heeft laten wegen. Het lijkt er echter sterk opdat zy in een val is getrapt. De veiligheid van het vliegver keer is helemaal niet m gevaar tijdens het opstijgen en landen van het soort vliegtuigen waardoor Zes tienhoven is aangewezen en waarover met de ge meenteraad afspraken zyn gemaakt. Nee. de direc tie van de luchthaven wil die bomen alleen wegheb- ben omdat zy dan op termijn zeer grote en zware vliegtuigen welkom kan heten. Ook daarvoor zal Wondelleck wel weer een excuus bedenken. Kuiper, die voorheen altijd streed voor het behoud van bomen (denk maar eens aan de bomen in het Kralingse Bos), dreigt nu ze wethouder is van haar geloof te vallen. De uitstekende argumenten van de deelgemeente Hillegersberg-Schiebroek om de rooivergunning te weigeren, alsmede de voorgeleg de alternatieven (ondermeer verkorting van de lan dingsbaan). de vele bezwaren van landelijke en re gionale organisaties en van de bewoners veegt zij zomaar weg. Weg leefbaarheid, weg vogels, weg vleermuizen, wtg natuurdicht bij huis. De Rotterdamse wethouder houdt kennelijk ook geen rekening met Provinciaal Beleid zoals de Pro vinciale Hoofd Structuur (PHS) en de Groenblauwe Slinger. Beide projecten grenzen aan het Schie broekse Park of maken er deel van uit. Voorts heeft Els Kuiper destijds zitten slapen tijdens de vaststel ling door de gemeenteraad van Rotterdam van de voorstellen van de werkgroepen Koers 2005. Voor de werkgroep miUeu is toen onder meer vastgelegd: aanleg van ecologische verbindingen/groene aders vanuit de stad naar de buitengebieden v.v. alsmede versterking van de reeds bestaande; een groen netwerk waarbij alle zones en parken met alkaar worden verbonden verbonden; meer en beter (ecologisch) groen; verbetering natuurwaarden. De gevolgen van de kap van 3500 bomen zullen voor de dieren desastreus zijn. Waar moeten bijvoorbeeld de bii de Nederlandse wet beschermde vleermuizen heen? Watervleer muizen en ruige dwergvleermuizen leven in bomen met holtes en spleten. Andere soorten hebben vaste verbindingsroutes en jachtgebieden in het Schie broekse Park. En waar moeten de bosuilen (stand vogels!), ransuilen, torenvalken en sperwers naar toe? In het Schiebroekse Park leven ook wezels en egels. En ga zo maar door. Rapporten over de natuurwaarden van het Schie broekse Park zijn steeds aan de voorgangers van Kuiper verstrekt, de wethouders Van den Muijsen- berg en Van der Tak. een gebrek aan kennis en in formatie is er dus niet. In tegenstelling tot wethou der Kuijper heeft de deelgemeente HiUegersberg- Schiebroek de natuurwaarden wei zorgvuldig in haar oordeel meegenomen. Gelukkig zyn er een aantal wetten waaraan ook Kuiper zich dient te houden, onder meer de Vogelwet. de Natuurbe schermingswet, de Gezondheids-cn Welzijnswet voor Dieren en de Wet voor de beschermde en be dreigde diersoorten (rode lijsten}. Ik wijs wethouder Kuiper er nadrukkelijk op, dat wanneer de gemeenteraad van Rotterdam onver hoopt akkoord zou gaan met haar plan, er in elk ge val een nieuwe ter visie-legging dient plaats te vin den voor 3500 bomen. Een ter visie-legging met de normale procedures, zoals het recht van bezwaar maken bij de beroep-en bezwaarcommlsisie, het be roep bij de arrondissementsrechtbank en het be roep bij de Raad van State. Met verstand en gevoel hoeft het echter zover niet te komen. Een verkorte landingsbaan is de enige juiste oplos sing, want dan is ook directeur Wondolleck van vliegveld Zestienhoven verplicht zich te houden aan het akkoord met de gemeente Rotterdam, (Peter ran Dalen is deelraadslid uan de Onaflianke- lijke Partij Leefbare Wijk (OPLW) in de Rotterdam se deelgemeente Hillegersberg-Schiebroek) Door Peter Louwerse Moeten we de burgemeester kiezen of niet? We hebben jarenlang onbekommerd kunnen leven zonder ons over deze vraag druk te hoeven ma ken, maar die periode van zorgeloosheid ligt achter ons. D66 heeft de vraag of de burgemees ter ai of niet gekozen moet worden tot een strijd punt bij de kabinetsformatie gemaakt. De democraten krijgen vanuit de gelederen van hun paarse tegenstanders steeds meer steun in hun strijd voor deze vorm van bestuurlijke ver nieuwing. Eerst brak burgemeester Peper (PvdA) een lans voor de gekozen burgemeester, later voegde ex-minister Nijpels (WD) zich bij de voorstanders. Als argument voor de gekozen burgemeester wordt vaak genoemd dat hy hel bestuur dichter bij de burger brengt. Burgemeestersverkiezin gen zouden de kiezers weer naar de stembus moeten lokken. De tegenstanders vrezen echter dat de gekozen burgemeester zich, in zijn drang om herkozen te worden, zal laten verleiden tot allerlei onbekookte uitingen van populisme. Op korte termyn leuk, op de lange termijn is zo'n politicus een gevaar voor de democratie, zo vre zen de tegenstanders van een gekozen burge meester. Voor beide standpunten is wat te zeggen. Maar waarom maakt D66 zich zo sterk voor dit onder werp? Natuurlijk, bestuurlijke vernieuwing is een dankbaar thema, maar heeft de partij zich wel eens afgevraagd wat het voor eigen burge meestersbestand zou betekenen als dedemocra- ten op dit punt hun zin krijgen? Op dit moment heeft D66 27 burgemeesters in Nederland. Dat dankt de partij aan het feit dat de hoogste gemeentelijke functionaris benoemd wordt door de Kroon en wordt voorgedragen door de minister van Binnenlandse Zaken. Op het departement kijken ze globaal naar de zetel verdeling van de partyen in dc Tweede Kamer. Naar evenredigheid daarvan worden de burge meestersposten verdeeld. Stel nu dat de burgemeesters gekozen worden. Dan zullen de grote politieke partijen de burge meestersverkiezingen aangrijpen om hun posi ties op gemeentelijk niveau te behouden of te versterken. Dat doen ze met raadsverkiezingen, dus dat zullen ze bij burgemeestersverkiezin- gen ook zeker doen. Meestal zal de grootste par tij de burgemeester leveren. Op de dag na de Tweede Kamer-verkiezingen van 6 mei publiceerde deze krant een kaart van Nederland waarop in kleuren was aangegeven welke partij per gemeente de grootste is gewor den. Dit leverde een ondubbelzinnig beeld op. In de Randstad is de WD (blauw) de baas, met uitzondering van de grote agglomeraties van Amsterdam en Rotterdam en de stad Utrecht die rood (PvdA) gekleurd zijn en enkele groene CDA-enelaves. Zeeland is verdeeld tussen PvdA, WD en een strookje (lila) SGP. Drente is helemaal rood. De rest van Nederland is een lap pendeken waar het CDA en de PvdA in hele stro ken de dienst uitmaken, af en toe afgewisseld met WD-en SGP- gemeenten en één oranje GPV-bolwerk (Spakenburg). Inderdaad, de naam D66 komt in dit rytje niet voor. De burgemeesters die de party nu heeft- moeten het ergste vrezen als er ooit verkiezin gen zouden komen voor hun ambt. Hoe zou het bijvoorbeeld Ries Jansen vergaan, de huidige burgemeester van Krimpen aan de IJssel? Zijn partij haalde bij de laatste verkiezingen in Krim pen 8,5 procent van de stemmen. Ter vergelij king: de PvdA en de WD haalden daar respec tievelijk 27,8 en 26,2 procent van de stemmen. De kans dat Jansen gekozen zou worden,is mi niem, hoe goed hij het op dit moment als burge meester wellicht ook mag doen. Populair Natuurlijk zijn Kamerverkiezingen geen ge meenteraadsverkiezingen. En natuurlijk kun nen plaatselijke figuren zo populair zijn dat ze los van hun politieke overtuiging toch genoeg stemmen trekken om gekozen te worden. Maar dan hebben we het. over slechts enkele charis matische figuren, zeals bijvoorbeeld Van Mierio (als die zich in zijn woonplaats kandidaat zou stellen) of Hans Elemans (als Hoogvliet een aparte gemeente zou zyn). Verder zou D66 weg gevaagd worden uit het burgemeestersland- schap. Misschien dat Peper en Nijpels daarom zo enthousiast zijn?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2