Leonidas verlost Zwart Wit'28 uit lijden m 'Handbal is onvolwassen sport in Nederland' Braziliaan Marcos nieuwe libero van PSV m m himps PHIIIPS Excelsior M halve finalist Kroaat Boksic kan WK wel vergeten Thomas Doll van Bari naar HSV Dortmund neemt onbekende coach Seattle Super,sonics ontslaat coach Valse start Barendrecht Keeper Marcel Nieuwland blij met asscociatie Satumus'72 en DWS Sparta en WK in finale teams onder 23 jaar SWSMC zaterdag een uur later tegen Neptunus Rotterdams Dagblad #«4? Rj?» i JpYr "fcfc*" f I' Woensdag 27 mei 1998 Door Mc-k Caldenhoven Eindhoven Les in de Nederland se en vooral Engelse taal wordt vanaf augustus bij PSV verplicht. Frank Amesen, directeur voetbal, zal er hoogstpersoonlijk op toe zien dat de buitenlandse enclave in Eindhoven 'een heel intensieve cursus' gaat volgen. PSV breidde het vreemdelingen legioen gisteren uit met een 22-ja- nge Braziliaan. Marcos Joaquim dos Santos, overgenomen van het Portugese Rio Ave, tekende tege lijk met de presentatie van de al eerder vastgelegde Joeri Nikifor- ov een driejarige verbintenis. Net als aan de vorige club van de Rus, het Spaanse Sporting Gijon, moet PSV aan de nummer acht van Por tugal een transfersom betalen. Zowel Nikiforov als Marcos had nog een doorlopende verbintenis. Met het vastleggen van het Brazi liaanse talent Marcos komt het aantal buitenlanders bij PSV op veertien, van de - tot nu toe - 28 koppen tellende selectie van de Joeri Nikiforov en Marcos Jaoaqulm dos Santos (Jfnks) tonen trots hun nieuwe tenue. FotoANP Engelse tussenpaus Bobby Rob- son. Om de communicatie vlekke loos te laten verlopen, zijn taalcur sussen onontbeerlijk- Amesen: „Natuurlijk hadden we liever Ne derlandse spelers gehad. Maar als ik moet kiezen tussen kwaliteit uit het buitenland of een Neder landse voetballer van minder ni veau, is een taalprobleem van on dergeschikt belang." De topper waar PSV zo naar smacht, kon gisteren niet worden gepresenteerd. Niettemin denken de Eindhovenaren met de komst van Marcos en Nikiforov het ver trek van Jaap Stam naar Man chester United te hebber, gecom penseerd. Vooral van Marcos wordt het nodige verwacht. De centrale verdediger, begonnen bij het nietige Recife in Brazilië, is sinds 1995 bij Rio Ave uitgegroeid tot dé revelatie van de Portugese competitie. De kopsterke Marcos, die negen keer scoorde, eindigde als derde in de verkiezing van beste speler van Portugal. Zijn landgenoot Jardei, spits van kam pioen Porto, werd eerste. PSV was door Robson. zelf ooit ac tief als trainer bij Porto en Spor ting Lissabon, op Marcos geatten deerd. Ook in de komst van Niki forov had de tijdelijke opvolger van Dick Advocaat een flink aan deel. Amesen, die m vier maan den tijd vier verdedigers (Vampe- ta. Stam, Jensen en Numan) kwijtraakte, prees de ervaring van de 39-voudige Russische in ternational. „Hij is bij Rusland ge wend aan topvoetbal en heeft in de Spaanse Primera Division ge speeld. Zulke types vind je niet in Nederland." Nikiforov, geboren in het Oekra- inse Odessa, toonde zich ingeno men met de vierjarige verbintenis in Eindhoven. „PSV is toch een gerenommeerde Europese top club." Of PSV dat predikaat nog verdient, is na de ongekende leeg loop van de afgelopen weken wat overdreven. Nikiforov wag er in elk geval niet van op de hoogte. „Maar het zou geen invloed heb ben gehad op mijn beslissing. Zo gaal dat bij een topclub. SpW*>rs komen en spelers gaan." Een van hen is Luc Nihs. Zijn boek heeft PSV zo goed als dicht geslagen. De Eindhovenaren hou den nadrukkelijk rekening met het vertrek van de Belgische aan valler. die van bondscoach George Leekens zelfs een spreekverbod opgelegd heeft gekregen om over een op handen zijnde transfer met de pers te praten. Arnesen: „Er heeft zich nog geen club voor Luc gemeld, maar wij trekken in middels ons eigen plan." De komst van een aanvaller heeft evenwel niet de hoogste prioriteit. Bovenaan het verlanglijstje van PSV staat een linksback. Voor naamste kandidaat is de Belg Da vy Oyen van Rac-ing Genk, De nummer twee van de Belgische competitie wil hem echter onder geen beding laten gaan. Arnesen: „Maar Oyen heeft aangegeven dat hij maai' één club wü, en dat is PSV." Door Sjoerd Bootsma Rotterdam Het seizoen duurde lang, te lang voor Zwart Wit'28. Met hangen en wurgen sleepte de smalle selectie zich naar het einde van de competitie in de hoofdklasse. Met de handhaving op het hoogste niveau voldeden de Rotterdam mers maximaal aan de verwachtingen. De halve finales van de districtsbeker (verlies tegen SC Feyenoord) en de Rotterdams Dagblad Trofee brachten daarna niet de vernachte verlossing. De spelers van de Vaanclub waren op. Met een zevenvoudige injectie (7-0!) maakte Leonidas (zo) een einde aan het lijden. De Schiebroekers staan daarmee als eerste club in de finale op 4 juni op Woudestein. „Eigenlijk was het ai na een mi nuut geen wedstrijd meer." analy seerde trainer Jack van den Berg. „Iedereen nep tegen Aiex Voort- meyer dat hij de bal vooruit moest spelen, Maar hjj tikte toch terug en nog te zacht ook. Daarna waren we beier, alleen benutten we de kansen niet. Zy maakten wel de doelpunten. Na de drie-nul en het wegzenden van doelman Jan Flokstra was de wedstnjd gelo pen." Homogeen Waarmee de Barend rechter de prestatie van opponent Leomdas- zondag niet wilde bagatelliseren. De kampioen van de tweede klas se D bleek andermaal een homo geen elftal. „We hebben zestien, zeventien spelers die nauwelijks voor elkaar onder doen. Het u een goede groep, die na het mooie sei zoen in de winning mood is. Wij, Bart Kreft en ik, hebben niet alles in de schoot geworpen gekregen. We hebben ook veel energie in het team moeten steken. Het zijn pri ma voetballers, al moet het er wel worden uitgehaald," besefte Leon Booy. Leonidas is op zijn sterkst als het de counter mag hanteren, zo bleek gisteravond eens te meer. De Schiebroekers kregen binnen de minuut die ideale uitgangspo sitie. Aanvoerder Delano Sum- merville onderschepte de slappe terugspeelbal van Alex Voortmeij- er, omspeelde doelman Jan Flok stra en tikte de 0-1 binnen. Het toch al gehandicapte Zwart Wit'28 - het miste de verdedigers Jan se. Molendijk en Wij mans - trok daarna m een hoog tempo rich ting het domein van Paul Ver boom. De keeper blokkeerde in zetten van Ferry Seton en John Clemens, maar de gelijkmaker leek een kwestie van tijd. Rode !iaart Jur Oldenburg had andere idee- en. De middenvelder knalde de bal na zeventien minuten van ver op het doel van Flokstra, die werd verrast door de machtige inzet: 0- 2. De Spijkenisser doelman was nog geen tien minuten helemaal gezien, toen hij de doorgebroken Summerviile neerlegde. Arbiter Adrie Letterman, goed op dreef, trok terecht de rode kaart. „Maar het was geen strafschop," mop perde Flokstra, met de vinger be- - Hoofdklasser Ex celsior Maassluis is morgen avond in de halve finale van het toernooi om de Rotterdams Dagblad Trofee de tegenstan der van Papendrecht In het restant van de vorige week ge staakte wedstrijd Excelsior M- Xerxes (zo) - een stief kwar tiertje - werd gisteravond niet meer gescoord. De thuisploeg stond met 2-1 voor en dat bleef het. Vanzelfsprekend probeerde Xerxes, dat zonder de vorige week weggestuurde Dennis Put met tien man begon, met aanvallend spel de gelijkma ker te forceren maar juist daar door kreeg Excelsior de beste kansen. Drie minuten na de hervatting kon doelman Eric Dekkers een harde schuiver van Dave Vermaas ternauwer nood met de voet uit zijn doel werken en twee minuten later wist Manuel Mocteiro ëen met fe missen kans toch onbenutte laten. Ook Harold Loeve was dicht bij een Maassluis'succes, maar zijn schot verdween naast Scheidsrechter Van de Herik hield de kaarten cp zak. schuldigend wijzend richting grensrechter Zweverink. Olden burg passeerde invaller Henk Groeneveld vanaf elf meter: 0-3. Rob ten Oever maakte aan alle il lusies een einde door een actie van Summerviile koppend af te ronden: 0-4. De tweede helft was slechts een formaliteit. Andre Tombroek maakte snel de situatie alleen maar pijnlijker voor het thuisspe- lende Zwart Wit'28: 0-5. De gast heren wilden wel, probeerden het ook, zonder echte mogelijkheden te creëren. Zelfs de verwijdering van doelman Verboom, hij legde Michel Visser neer en incasseerde zyn tweede rode kaart in een week, veranderde weinig aan de situatie. In de slotminuten bena drukten Richard Schouwenburg en Robertino Bornet de malaise op Zuid: 0-7. „Wij hebben een halve finalecom plex," concludeerde Jack van den Berg, die vorig jaar Papendrecht voorrang in het zelfde stadium voorrang moest verlenen. Het is voor hem te hopen dat de jubile- umwedstrijd morgenavond tegen de profs van Sparta geen grotere afstraffing wordt. Zwart WiCZS-Leonidaairo) 0-7 (0-4), 1 De lano Summerviile 0-1,17. en 25. Jur Olden burg 0-2 en (strafschop) 0-3,35. Rob ten Oe ver 0-4, 52 An dié Tombroek 0-5, 88 Ri chard Schouwenburg 0-6, 90. Robertino Bomet 0-7. BijlonderJ)eden: arbiter Let terman toonde de rode kaart aan Jan Flok stra (Zwart Wit'28) en Paul Verboom (Leo nidas) Voorts zagen Alex Voortmeijer, Ma rio Trputec (beiden Zwart Wit'28) en Ron Strörmann. Richard Schouwenburg en Jur Oldenburg de gete kaart, Zagreb Hetvoetbalteam van Kroatië heeft een ge duchte aderlating ondergaan omdat Alen Boksic, een van de sterspelers, wegens een knieblessure heeft moeten afhaken. Volgens teamarts Boris Nemec moet Boksic geopereerd worden en kan hij onmoge lijk weer fit zijn voor de WK-eindronde in Frankrijk. Coach Miroslav Blazevic wees met de beschuldigen de vinger naar de club van Boksic, Lazio Rome. „Boksic is misleid. Ze hebben bij Lazio gedaan alsof die blessure niet zo ernstig was," zei hij. „De club wil de hem aan AC Milan verkopen voor heel veel geld." Volgens Blazevic was Boksic een van de troefkaarten van Kroatië op het WK „Hij behoorde het afgelopen seizoen tot de beste aanvallers van de wereld. Hjj stond op één lijn met Ronaldo en Del Piero. Hij gaf ons hoop op een goed resultaat. Rond hem bouwde ik onze strategie. Dat valt nu allemaal in duigen." Boksic miste ook al de EK in 1996 toen hij geveld was door griep. Zijn afwezigheid in Frankrijk is des te pijnlijker voor Kroatië omdat de andere aanvaller van naam, Davor Suker, bij Real Madrid de afgelo pen maanden buiten de basis stond wegens vormver- lies. De plaats van Boksic in de voorlopige selectie wordt ingenomen door Goran Vïaovic, die bij Valencia ook ai niet op een basisplaats kon rekenen, of Igor Cvi- tanovic, die halverwege het seizoen van Croatia Za greb overging naar Real Sodedad. Op 1 juni zal Bla zevic zijn definitieve selectie van 22 man bekendma ken. André Tombroek, Richard Schouwenburg, Henk Aron, Jan VermuJm, Rob ten Oever, Jur Oldenburg en Koen Meijer vieren feest na de 0-2 van Oldenburg. Foto cor vos Hamburg Thomas Doll keert terug naar HSV. De Duitse ex-international speelde de afgelopen zeven seizoenen in de Italiaanse Serie A, eerst bij Lazio daarna bij Bari. Zeven jaar geleden betaalde Lazio bijna 8 miljoen gulden voor Doll aan Hamburger SV. Dortmund Borussia Dortmund haalt de opvolger van de vertrekkende trainer Nevio Scala uit de eigen gelederen. Michael Skibbe, die de amateurafdeling trainde, werd gisteren gepresenteerd als de nieuwe coach van de club. In Dortmund gonsden de namen van Jupp Heynckes (Real) en Ruud Gullit. Het werd de pas 32-jarige Skibbe. De voormalige speler van Schalke nam als voetballer vroeg afscheid wegens een zware blessure. Hij werd eerder met de jeugd van Borussia drie keer nationaal kampioen. Telstar heeft de 18-jarige jeugdintemational Mei vin Holwljn voor drie jaar vastgelegd. De rechterspits is afkomstig uit de eigen jeugd en stond in de belang stelling van diverse clubs, Ronald Dassen en Ruud Kool hebben bun contract by Foituna verlengd. De 22-jarige Dassen tekende voor drie jaar bij, Kool (31ging akkoord met een een jarige aanbieding. Kool kwam in eerste instantie niet in aanmerking voor een nieuw contract. Door de 'blessures van Maris (kuitbeen) en Baneeu (been breuk) kreeg hij alsnog een aanbieding. Seattle Twee weken na de uitschakeling van de Supersonics in de play-offs van de NBA heeft de club coach George Karl ontslagen. Hij moet vertrekken omdat Seattle er voor de vierde keer op rij niet in slaagde de finale te bereiken. De 47-jarige Karl ver diende per seizoen bijna zeven miljoen gulden. Ook de toekomst van de Duitse sterspeler Detlef Schrem- pf is ongewis. Alphen aan den Rijn Barendrecht heeft een valse start gemaakt in de strijd om het Nederlands zater dagkampioenschap. In Alphen aan den Rijn ging de nummer één van de hoofdklasse B met 0-3 on deruit bij ARC, dat op zijn beurt afgelopen weekeinde werd ge klopt door IJsselmeervogels (0-1). De Spakenburgers komen zater dag naar De Bongerd. „De uitslag is zwaar geflatteerd, rk heb Barendrecht nog nooit zo goed zien spelen als in de eerste helft. We maakten alleen de kan sen niet af," stipte trainer Ronald Klinkenberg het manco aan. BaJ rendrecht bestookte de thuisclub vanaf het begin met uitstekend voetbal en schiep zich ook een aantal mogelijkheden. Zo mikte Ton Stam in het zijnet, nadat hjj keeper Fred Admiraal al was ge passeerd. ARC kwam in de 35ste minuut onverwacht op voor sprong. Doelman Brian Noten boom kreeg een inzet van Ruud Bos niet klemvast, waarna Remeo Blok de bal over de lijn drukte. Na de hervatting was het aantrek kelijke duel binnen enkele minu ten beslist. Eerst krulde libero Maurice Balkhoven een vrije trap via de paal in het net en vervol gens verzilverde Remco Blok een voorzet van de weggestuurde Bos. Kort daarop verzuimde Baren drecht - zonder de geschorste Marcel Brienen - de marge te ver kleinen. ARC'er Wim Westenberg toucheerde op de lijn een kopbal van Pieter Vermaas met de hand. De elfmetertrap van Fred Lagen dijk werd door Admiraal gepa reerd. Barendrecht viel daarna nog wel aan, maar de overtuiging ontbrak. „Ik denk dat Baren drecht voor rust te veel met zijn krachten heeft gesmeten," merk te ARC's oefenmeester Wim Berc- kenkamp na afloop op. Stand NK: 1. IJsselmeervogels 1-3 (1-0), 2. ARC 2-3 (3-1). 3. Barendrecht 1-0 (0-3). Door Folkert van der Krol Ridderkerk Het is de wereld op z'n kop, Satumus72 eindigde als derde in de eerste divisie. Ko mend seizoen komt de Ridder- kerkse handbalclub echter twee klassen lager uit. DWS daarente gen degradeerde uit de tweede di visie, maar speelt dan in de eerste divisie. Dut gebeurt op de licentie van Satumus'72, dat een samen werkingsverband met de Schie- damse vereniging aanging. Bij Satumus'72 ontbraken de fi nanciële middelen om nog langer een representatieve ploeg in de eerste divisie op de been te bren gen. Een leegloop dreigde, waarop het bestuur ging onderhandelen met andere clubs over een associ atie. Satumus'72 deed dat in de wetenschap dat de club het recht behoudt om in de toekomst de li centie voor de eerste divisie weer voor zichzelf op te eisen. Tot vreugde van doelman Marcel Nieuwland kwam DWS als geluk kige uit de bus. De 29-jarige Schiedammer heeft zijn club plot seling weer om de hoek. Voel je je nu een speler van Satur nus'72 of van DWS? Nieuwland: „Van DWS, want daar heb ik, behoudens de drie seizoe nen bij Saturnus'72, m'n hele le ven gespeeld, Ik had Satumus hoe dan ook de rug toegekeerd. Er zat geen rek meer in de ploeg en ik bezit nog voldoende eerzucht. Ais keeper ben je rondje dertigste op je top, dus ik wil nog twee of drie seizoenen op hoog niveau spelen. Wat nind je van de oplossing van Satumus'72 om een samemuer- ktitgsnerband met DWS aan te gaan? Nieuwland: „Voor mij komt dit perfect uit. Ik ben drie seizoenen geleden weggegaan bij DWS om hogerop te komen. Nu keer ik te rug in een ploeg die nagenoeg hetzelfde is als die van Satur nus'72. Het geraamte van het team met Elkan de Kraay, Ri chard Marengo, Marco van Lin- stee en Michiel Don gaat mee naar DWS. Voor Saturnus'72 is het jammer dat het niet zelfstan dig verder kon in de eerste divi sie. Het is een fijne dub, maar de pijp was leeg. Als de sponsors er mee stoppen, houdt het op. Dan kun je twee dingen doen: een sa menwerkingsverband aangaan of je licentie inleveren bij het hand- balverbond. Het bestuur koos voor de eerste oplossing en heeft ons gehoord in de keuze. Nu blijft er tenminste een club uit de regio Rotterdam in de eerste divisie." Maar het blijft een vreemd ver haal Nieuwland: „Het is eigenlijk te gek voorwoorden, 'Licenties gaan van club naar dub. Sportief ge zien kan dit niet. Wat moeten de ploegen niet denken die afgelo pen seizoen boven DWS eindig den? Maar er zit ook een positieve kant aan. Als Satumus'72 gewoon in de eerste divisie was gebleven, had het bijna geen punt meer ge pakt. Nu staat er met DWS ge woon weer een team, dat bovenin kan meestrijden. Het is in Neder land nu eenmaal halen en bren gen met handbal. Dit soort initia tieven om de competitie toch op niveau te houden, vind ik dan ook Schiedammer Marcel Nieuwland. „Nu staat er met DWS gewoon we?er een team, dat bovenin kan meestrijden. Het is in Nederland nu eenmaal halenen brengen met handbal," zegt de doelman. Foto Roel Dijkstra te prijzen. Handbal in Nederland is nog een onvolwassen sport." Wat zijn daar de oorzaken van? Nieuwland: „Dat heeft met ver schillende factoren te maken. In Duitsland en Frankrijk zitten acht- of negenduizend toeschou wers op de tribune. Handbal komt uitgebreid op de televisie. Het is een soort cirkel. Aansprekende ntemationale prestaties blijven lit in Nederland. Maar het kan p'otcHing omslaan, zoals bijvoor beeld bij het volleybal." Hoe kijk je terug op je penode bij Safunius72? Nieuwland: „Het was een prettige periode. Alleen hebben we ons doel, promotie naar de eredivisie, niet gehaald. Bevo stak er dit sei zoen met kop en schouders bo venuit De derde plaats was voor Satumus het maximaal haalbare. Er zat geen rek meer in, ook al omdat de selectie niet breed ge noeg was. We kwamen twee of drie spelers te kort." Denk je met DWS wel de sprong naar de eredivisie te kunnen ma leen' Nieuwland: „Dat hangt af van de selectie. Er zal naast de Satur- nus'72-spelers toch enige aanvul ling moeten komen. Bovendien is het altijd weer de vraag of het klikt met de nieuwe trainer. Maar een plaats bij de eerste drie moet er wel weer inzitten. Ik zou graag nog eens een seizoen in de eredi visie meemaken. De eerste divisie kan ik aan, dus ik ben benieuwd of ik ook tussen de elite-clubs vol doe." Denk je dat Satumus'72 ooit weer op niveau komt? Nieuwland: „Saturnus'72 maakt eert nieuwe start net als in 1972 Toen ik DWS verliet, dacht ik ook dat die club op z'n gat lag. En nu gaan ze plotseling weer in de eer ste divisie spelen. Zeg dus nooit 'nooit'. Schiedam Het Rotterdamse Sparta en WK strij den donderdag (28 mei) om de trofee van het toernooi voor teams onder de 23 jaar. De finale wordt op het terrein van het organiserende WK gespeeld, staat onder leiding van arbiter Leen de Bruin en begint om 19,00 uur. MSV71 uit Maassluis en PPSC nemen het tegen el kaar op om de derde en vierde plaats Ook dat duel wordt donderdagavond in Kethel gespeeld en begint eveneens om 19.00 uur. SchiedamSWSMC's eerste wedstrijd in de nacom- petitie, met als inzet promotie naar de hoofdklasse van het zondagvoetbal, wordt aanstaande zaterdag niet om 18.00 uur maar om 19.00 uur gespeeld. De Schiedammers spelen thuis op Harga tegen Nep tunus. De Rotterdamse hoofdklasser verloor de ope- ningwedstrijd van het competitietoetje met 2-1 van Hilversum. Tweede Pinksterdag (maandag 1 juni) reist SWSMC voor het alles bepalende duel naar Hil versum. De wedstrijd daar begint om 14.00 uur. Waterskiën. Op de USA Waterski Masters in Gallo way Gardens Georgia heeft de 18-jarige Schiedamse waterskister Marjolein Jongepier een zilveren me daille in de wacht gesleept. Ze werd met een sprong van 37.20 meter tweede op het onderdeel schans springen. Jongepier is de eerste Nederlandse deel neemster in de historie var. de USA Masters. G-voetbal. In sportpark Harga wordt zaterdag 6 ju ni bij voetbalvereniging HBSS het jaarlijkse G-voet- baltoemooi gespeeld. Het wordt de elfde editie. Aan het toernooi dat om 10.00 uur begint, wordt onder an dere deelgenomen door VFC, Spijkenisse, Naald wijk, Meeuwenplaat, Hillesluisen Hekelingen. Sportagenda Tips voor dexe rubriek kunt u doorgeven aan de sportredactie van ders kriutt, yost bus 373,210CAi Scüg&aa De S"crtrsS2stie is overdag telefouisch bereikbaar onder 010-2732700* WOENSDAG 27 MEI ATLETIEK; 19.15 Prestaüeloop Fortuna, 10 Engelse my], 2 en 5 ki lometer. Startpunt, atletiekbaan Fortuna. Marmxlaan 7, Vlaardin-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3