17,JÉ Paal en perk aan terrassen 9 Rotterdams Dagblad Vlaardingen wil geen schotten en vlonders Spectaculair einde voor Schiedamse flat Geheimzinnigheid troef omtrent toezeggingen aan erven Moerman Bouw De Singel hof gaat van start Moermanhuis wordt slecht onderhouden Start bouw Liverpool Overleden na aanrijding Man met pistool beroofd van flets Valpartij Bommetje ontploft Bouw van nieuwe bieb vertraagd Anderhalfjaar cel voor rechts- extreme gabber €l Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schie dam Waterweg j Woensdag 27 mei 1998 Schiedam Op de hoek van de Nieuwe Haven en de Westerkade is vanmiddag de eerste paal gesla gen voor het appartementenge bouw Liverpool, Het gebouw bij de Willemsbrug wordt zes verdie pingen hoog en zal ruimte bieden aan veertien appartementen met twee of drie kamers. Op de bega ne grond komt een commerciële ruimte van 216 vierkante meter die als kantoor of winkel kan wor den ingericht. Rotterdam Een 40-Schiedamse vrouw is gistermiddag omstreeks 17.30 uur op de Westzeedijk in Rotterdam bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Ter hoogte van de Kunsthal kwam het fietsende slachtoffer op het fiets pad in botsing met een bromfiet ser, waardoor zij op de rijbaan te- recht kwam. Een passerende vrachtauto schepte de vrouw ver volgens, Dc Schiedamse is in het Dijkzigt Ziekenhuis overleden aan haar verwondingen. De 46-ja- rige bestuurster van de bromfiets, afkomstig uit Rotterdam, raakte licht gewond door de aanrijding. Schiedam Twee gemaskerde personen hebben gisteravond rond 20.00 uur op de Rubenslaan een 56-jarige Schiedammer onder bedreiging van een vuurwapen beroofd van zijn fiets. Het slacht offer fietste met zijn echtgenote toen de twee gemaskerde perso nen op hen afkwamen. De Schie dammer werd al rijdend, onder bedreiging van het vuurwapen, van zijn fiets in de berm geduwd. De daders gingen er vervolgens met de fiets vandoor. Het slacht offer liep alleen wat blauwe plek ken op. Zijn echtgenote kon eer der wegvluchten. i Twee 15-jarige mei den uit Maassluis verloren gister middag door een bobbel in het wegdek van de Weverskade de macht over het stuur. Hierdoor re den ze met de bromfiets de sloot in. Een van hen liep een gebroken enkel op, de ander alleen ge schaafde vingers. De meiden heb ben enkele verkeersregels over treden, Ze zijn nog geen 16 jaar, droegen geen helm en de brom fiets was onverzekerd. VTaardlogen Vier Vlaardingse jongens in de leeftijd van 16 jaar hebben gistermiddag met wat kruit en moertjes een kleine bom gefabriceerd, Met een lucifer brachten ze het tot ontploffing bij de fiat aan de Geert Grootelaan. Daardoor raakte enkele kelder boxdeuren beschadigd. Maassluis De nieuwbouw van de Maassluise bibliotheek, in de tuin naast het stadhuis, is ver traagd met vier tot zes maanden. Dat vertelde cultuurwethouder Pieter Hoogenraad gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering. Het oponthoud heeft te maken met een strenger provin- ciebeleid ten aanzien van het bou wen op een locatie met een andere bestemming. De provincie-wil nu pas toestemming verlenen nadat Maassluis 'een soort voorontwerp' heeft ingediend, een procedure diezo'n halfjaar in beslag kan ne men. Langdurige onderhandelin gen met de bouwondernemer ver traagden al eerder de bouw van de nieuwe bibliotheekvestiging. Eind vorig jaar ging het vooral om de financiering van het project. Een financiering die onder meer rond moet komen door de bouw van 26 woningen bovenop het ge bouw. Dat levert de gemeente een kleine miljoen aan grondkosten op. Het nieuwe ongeveer twee maal zo grote onderkomen ver vangt de huidige vestiging in ont moetingscentrum Koningshof, Volgens de planning van een half jaar geleden zou het nieuwe woon-bibliotheekcomplex eind i»S9 klaar zuu zijn. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat nog deze week de horeea-exploitanten benaderen die zich illegaal een terras hebben toegeëigend op de Westhavenplaats. De cafébazen die geen vergunning hebben, krijgen een laatste kans om die aan te vragen. Tegen de ondernemers die niet aan de regels vol doen wordt streng opgetreden. Dat heeft burgemeester Stam ge zegd naar aanleiding van vragen van John Ranshuijsen, fractie voorzitter van W2000. Ranshuij- sen stelde dat 'een aantal' terras sen aan de Westhavenplaats, het stapcentrum van Vlaardingen, 'niet legaal' is. Bovendien vroeg hij zich af of de veiligheid niet in het geding is. „Losse terrasstoe len en -tafels zijn het probleem niet, maar er staan nu schuttin gen en er liggen vlonders," aldus Ranshuijsen, die daarmee wees op problemen voor politie, brand weer en ziekenauto om er langs te kunnen. Ook zouden er zich ge vaarlijke situaties voor voetgan gers en fietsers voordoen. Burgemeester Stam was ook op gevallen dat de horeca-ondeme- mers aan de Westhavenplaats stuk voor stuk hun terrassen heb ben uitgestald. De een door de ta fels, stoelen en parasols uit de kel der te halen, de ander door er een heuse afbakening neer te zetten. Stam liet weten dat de gemeente van plan is in het najaar met de ondernemers om de tafel te gaan zitten om een definitieve platte grond vast te stellen van de West havenplaats, Momenteel ligt er een noodbestrating, die er is neer gelegd na het aanleggen van een nieuwe riolering. Bij het tekenen v3n de nieuwe plattegrond, waar bij politie, brandweer en ambu lancedienst zullen warden betrok ken, krijgt ook het twee jaar gele den weggehaalde, inmiddels ge restaureerde bééld weer een plek, zonder de muur er omheen. Maar, liet de burgemeester me teen weten, dat betekent niet dat daarom deze zomer alles kan op de Westhavenplaats. „Zomaar een paar schotten neerzetten, dat kunnen we niet tolereren.-Schot ten passen niet in het beeld dat wij voor ogen hebben." aldus Stam. Frans Flach, eigenaar van De Gul le Waerdt, is de uitbater met de grootste schotten op de Westha- venplaats. Hy ziet het probleem wil paal en aan de wild groei van ter rassen op de plaats. Foto niet. „Ik heb bij de gemeente toe stemming gevraagd en gekregen. De schotten staan precies op de grens van de ruimte die ik toege wezen heb gekregen," aldus Flach, die de kinnesinne van en kele van zijn buren zat is. Iets wat hij niet snapt, omdat je op zijn ter ras na 17.00 uur alleen maar mag zitten als er wat gegeten gaat wor den. Overigens sprak een woord voerdervan de gemeente gisteren tegen dat Flach een vergunning heeft. Net als het Griekse restaurant met z'n vlonder, is Flaeh een van de ondernemers die binnen enke le dagen een aanmaning krijgt van de gemeente om een vergun ning aan te vragen. Schotten en vlonders zijn daarbij voorlopig ta boe verklaard in het stadhuis. Flach kan daar niet bij. „Vorige week had ik m'n terras al wel uit gestald maar stonden die schot ten er nog niet," vertelt de restau rant-eigenaar. „Constant liepen en fietsten er mensen tussen de talëis door. Dat is toch niet prettig voor mijn gas ten. Kijk, omdat ik een restaurant ben, staan de tafels wat verder uit elkaar dan op een ander terras. Dat lokt blijkbaar uit om er tus sendoor te lopen en fietsen. Om dat tegen te gaan moet ik die schotten wel plaatsen." Het veiligheidsargument is vol gens Flach sowieso kolder. „Bin nen de kortste keten zijn die schotten opgepakt en opzij gezet. Twee bouten en ze zijn los. Boven dien zitten er harmonicaschamie- ren in. Dat werkt nu nog niet om dat de stenen er zo schots en scheef in liggen, maar als de defi nitieve bestrating er is kan ik, zo dra de laatste gasten weg zijn, de schotten zo tegen de muur klap pen." Door Edwin Cornelisse SchiedamDe fiat aan de 's-Gra- venlandseweg/Plein 40/45 in Schiedam wordt mogelijk ge sloopt door middel van implosie. Bij deze spectaculaire sloopme- thode worden springladingen aangebracht in het gebouw, waardoor het als een kaartenhuis in elkaar zakt De gemeente over weegt om van deze methode ge bruik te maken omdat het slopen zo sneller kan worden uitgevoerd dan met de reguliere methode. Bovendien is het een mooie gele genheid om de landelijke schijn werpers op de stad gericht te krij gen. De fiat aan de 's Graven- landseweg, die wordt gesloopt om ruimte te maken voor het uit- loopspoor van de metro, staat nu al een tijdje leeg. De gemeente heeft alle 72 appartementen we ten te verwerven en de 57 men sen die er nu nog in wonen zitten daar op tijdelijke basis. Hun aan wezigheid moeter tot deze zomer voor zorgen dat het gebouw niet ten prooi valt aan vandalen. Hier door kunnen er mogelijk gevaar lijke situaties ontstaan. De ge meente bekijkt op het moment of het imploderen van de flat niet alleen wenselijk, maar ook haal- baaris. Daarby wordt het afgezet tegen de reguliere manier van slopen waarbij laag voor laag wordt verwijderd. Rond de bouw vak moeten de uitkomsten van het onderzoek op tafel liggen waarna de gemeente een beslis sing kan nemen. Met de sloop van de flat wordt in elk geval dit najaar begonnen. Hoewel het als een gemakkelijk en snelle oplos sing oogt, is implosie zeker geen eenvoudige zaak omdat er nogal wat zaken zijn waarmee reke ning moet worden gehouden. Zo ligt bijvoorbeeld pal naast de flat een splinternieuwe metro buis. „Deze is op het tijdstip van de sloop nog niet helemaal gezet en zou door de implosie kunnen verschuiven of scheuren," zegt gemeentelijk metroprojectleider J. M. de Vries. „Verder ligt aan de andere kant de spoorrails van de lijn Hoek van Holland-Rotter dam. Ook daar zouden verschui vingen en scheuren kunnen op treden. Er zitten dus nogal wat haken en ogen aan die sloopme- thode, Het moet natuurlijk niet zo zijn dat je op een spectaculaire manier die flat naar beneden haalt en vervolgens moet consta teren datje een miljoenensehade hebt aangericht." Toch lijkt de methode grote kans te maken. In Amêrikaanse binnensteden laat men hogere en grotere gebouwen imploderen op plekken waar nog minder ruimte is dan de flat aan de 's Gravenlandseweg. En er is nog een argument dat zorgt dat implosie een grote kans maakt: het zet Schiedam volop in de be langstelling. De spectaculaire sloop is een garantie om de aan dacht te krijgen van de landelij ke media. Deze 'Schiedampro- motie' sluit goed aan by de wens van verschillende bestuurders om de stad wat meer aan de man te brengen. De landelijke aan dacht voor het Stadserfeomplex en de nieuwbouwwijk Sveapar- ken heeft het lokaal bestuur dui delijk goed gesmaakt en honge rig gemaakt naar meer. Rotterdam/Schiedam De recht bank in Rotterdam gisteren heeft de rechts-extreme gabber F. K. uit Schiedam veroordeeld tot twee jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. K. kreeg de straf voor een gewelddadige beroving in de metro en het brengen van de Hitlergroet. De veroordeling van de rechter is conform de eis van de officier van justitie van twee weken geleden. Dë Schiedammer wilde op 24 januari met enkele rechts-extremisten naar een neo nazibijeenkomst in België gaan. Het groepje gabbers en neonazi's had echter geen vervoer en strandde in botterdam. Omdat ze problemen veroorzaakten, wer den. bij het Centraal Station al en kele mensen aangehouden. De rest trok het centrum in. Daar brachten ze voor de ogen van de politie de Hitlergroet. K. werd aangehouden omdat hy als enige daarbij ook 'Sieg Heil' riep. De rechtbank oordeelde dat, door deze combinatie van het brengen van de Hitlergroet en het roepen van 'Sieg Heil', K. zich opzettelijk beledigend heeft uitgelaten over joden. Dat druist in tegen de in Nederland heersende normen en waarden, aldus de rechter. Een week na het incident beroofde K. onder invloed van drugs in de me tro drie jongens. Een aspirant agente in burger was getuige van de beroving en zorgde ervoor dat K. werd aangehouden. Hij is eer der veroordeeld voer onder meer zedendelicten en straatroven. Wooncomplex De Singelhof zoals dat in het najaar van 1999 in Schiedam moet zijn verrezen. De straat aan de voorzijde is de Korte Singelstraat, de straat links de Singel. Illustratie Noordvest Schiedam Eind juli, vlak voor de bouwvak, wordt begonnen met de bouw van het 59 woningen tellen de complex 'De Singelhof in de binnenstad van Schiedam. De wo ningen verrijzen in de driehoek tussen Singel, Korte Singelstraat en Tweede Tuinsingel. Het door het Haagse architectenbureau Geurst en Schulze ontworpen complex zal bestaan uit 21 huur- appartementen voor ouderen, 8 eengezin skoopwnningen en 30 koopappartementen. Projectont wikkelaars Noordvest en BAM woningen leggen momenteel de laatste hand aan de sanering van het bouwterrein. De grond was vervuild door het tankstation dat er vroeger stond. De bouwvergun ning is inmiddels afgegeven en dc-zrtegen zijn geen bezwaar schriften binnengekomen. De Singelhof moet rond september 1999 gereed zij n. Woningstichting Noordvest zal de driekamerappar tementen voor ouderen gaan ver huren. De woningen zijn bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder, die zelfstandig willen blijven wo nen. Op verzoek worden door Noordvest voorzieningen aange bracht voor minder validen. Het in Breda gevestigde BAM wonin gen heeft inmiddels al bijna alle koopwoningen, waarvan de prij zen tussen de 1,5 en 3,5 ton liggen, verkocht. Nog een enkele gezins woning is beschikbaar. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Dat de Vlaardingse gemeenteraad deze maand geen besluit zou nemen over het wel of niet openstellen van het Moer- manhuis, daarover hadden burge meester en wethouders twee we ken geleden al een bericht de deur uit gedaan. Het overleg vergde nog wat meer tijd zodat het besluit over een mu seum in de boerderij van de kan kertherapeut, plattelandsdokter en schrijver van anti-semitische boeken, pas na de zomer zou val len. Maar maandagavond leek het op eens of de kwestie pas sinds een paar dagen op tafel ligt. Of niet in oktober vorig jaar al de discussie op gang was gekomen, toen de burgemeester zelf nota bene de opening van het museum afblies. In de commissievergadering voor algemene en bestuurlijke zaken vroeg burgemeester Stam maan dag aan de fractievoorzitters een mandaat om verder te onderhan delen met de erfgenamen van dokter Moerman en de Stichting Archeologie en Bouwhistorie Vlaardingen. De burgemeester wil, zo zei hij, met een kant en klaar voorstel komen. En daarbij liet hij doorschemeren dat dit een voorstel zou worden waarbij wordt uitgegaan dat er een muse um komt; de spreek- en wachtka mer worden opengesteld voor het publiek. Alleen over de details - onder meer op welke manier aan dacht wordt besteed aan de anti semitische uitspraken van Moer man in zijn boeken- moesten nog afspraken worden gemaakt. En natuurlijk, bezweerde Stam. zouden de reacties van bijvoor beeld het Joods Historisch Muse um worden meegestuurd naar de raadsleden. Ronduit tegen Het waren vooral CDA, PvdA en GroenLinks die vonden dat de burgemeester een stap te ver ging. Fractievoorzitters Cees Oos- terom (CDA), Anny Attema (PvdA) en Ben van der Velde (GroenLinks) lieten er geen twij fel over bestaan dat zij ronduit te gen de komst van een museum zijn. Daar helpen geen panelen aan waarop de anti-semitische uitla tingen van Moerman op wat voor manier worden uitgelegd of weer legd. stelde het drietal. Zij dron- gen er dan ook op aan dat als een meerderheid van de gemeente raad hun mening deelt, het verder onnodig is dat de burgemeester daarover tot in den treure onder handelt, Zonde van de tijd, zonde van de moeite. De enige voorwaarde die het twee tal daarbij maakte, was dat de ge meente niet contractueel ver plicht is een museum in te rich ten. Een eis die al eerder door de gemeenteraad is neergelegd. Uitputtend Daarop stond een onduidelijk heen-en-weer-gepraat, waaruit vooral duidelijk werd dat eigen lijk -nogsteeds - niemand wist wat er nu precies allemaal in de kleine lettertjes staat. Of dat al thans maandagavond in het stad huis niet op kon hoesten. Of... op wilde hoesten. Maandenlang wordt al uitputtend onderhandeld met de erfgenamen van Moerman en met de Stichtin g Archeologie en Bouwhistorie Vlaardingen, die met alle geweld willen dat het Moermanmuseum er komt in Vlaardingen. Als eerbe toon aan de kankertherapeut en als waardevolle bijdrage aan de zorgvuldig geconserveerde prak tijk van een vooroorlogse platte- laodsdokter. Het gaat nog om de details, stelde Stam. zelf. Over punten en komma's in de tekst op de borden. Maar in hoeverre de gemeente contractueel verplicht is om een museum ter nagedach tenis aan Moerman te gedogen, daarop kwam geen antwoord. On der druk van PvdA, CDA en GroenLinks moet Stam nu eerst de kleine lettertjes over de ver plichtingen voorleggen of de eventuele bestuurlijke toezeggin gen die in het tijdperk van Stams voorganger Van Lier rijn gedaan. Daarover komen de fractievoor zitters begin juli nog een keer bij een, Door het uitstellen van het geven van duidelijkheid wordt de waas van geheimzinnigheid rond toe zeggingen aan de erven Moerman in stand gehouden. Iets waar nie mand iets mee opschiet; zeker ook niet de nieuwe bestuurlijke cultuur die de nieuwe coalitie nog eens bevestigde in een persge- sprek: besturen op hoofdlijnen. Dat betekent ook efficiënt wer ken. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen komt momenteel de afspraken niet na over het in stand houden van het huis van dokter Moerman. Zowel de boer derij zelf, als de grond en opstal len er omheen vertonen achter stallig onderhoud. De gemeente heeft zich bij de overname na de dood van Moer man in 1988 verplicht om de ei gendommen tenminste 25 jaar in stand te houden, In ruil daarvoor kreeg de ge meente de grond waarop nu on der meer het nieuwe zwembad en bedrijvenpark Hoogstad zyn gebouwd Maar de gemeente komt de af spraken niet na, heeft burge meester Stam gezegd. De erfge namen hebben de gemeente Vlaardingen daarop attent ge maakt Het huis zelf aan de bin nen- en buitenkant maar bij voorbeeld ook het duivenkok - de duiven namen een promi nente plaats in in de kankerthe rapie van Moerman - en de op rijlaan vertonen behoorlijke mankementen. Inmiddels is afgesproken met de erfgenamen van Moerman om een ronde over het terrein te maken. Daarbij zullen afspra ken worden gemaakt over wat in welke staat moet worden (terug) gebracht. Zelf doen De gemeente zal daarna maatre gelen moeten nemen om de boe leclausule in de verkoopover eenkomst te ontlopen. Als oor zaak van het oplopen van de achterstand in het onderhoud wordt door burgemeester Stam gewezen op de nieuwe beheer der die enkele jaren geleden zijn intrek in de boerderij op Hoog stad heeft genomen. „In tegen stelling tot de vorige beheerder heeft deze mynheer een 38-uri- ge werkweek en daarom geen tijd om dag in dag uit de opstal len te onderhouden. Dat moeten we nu zelf doen," aldus burge meester Stam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5