eel onkunde over sirene-alarm Puzzel verdwenen Spijkenissers steeds completer Smokkelaars melkpoeder vrij door traagheid Justitie Slechts een op de drie weet wat te doen bij een dreigende ramp Maandenlang omleidingen op snelwegen Zuid-Holland Werkgroep onderzoekt middelen tegen kakkerlak ENECO boekt winst van 144 miljoen Dopinghandel in sportschool Relschoppers Koninginnedag waren onder invloed van drugs Indië-monument op begraafplaats in Crooswijk Meer klachten over de politie Rotterdam— Het energie- en tele communicatiebedrijf ENECO heeft vorig jaar een winst geboekt van 144 miljoen gulden. Dat bete kent dat de aandeelhoudende ge meenten negen miljoen gulden mogen verdelen. De rest van de winst gaat naar het eigen vermo gen. In al deze cijfers is verdisconteerd dat ENECO 44 miljoen gulden heeft betaald voor precariorech ten aan een aantal gemeenten- Het bedrijf heeft in '97 een omzet gemaakt van 3,2 miljard gulden. De winst is vooral behaald door de toegenomen afzet van elektrici teit. Er kwamen niet alleen afne mers bij, maar per aansluiting werd ook meer afgenomen. Daar entegen daalde de gas- en warm- teafzet aanzienlijk ten opzichte van het koude jaar '96. ENECO heeft de tweede kernacti viteit, kabeltelevisie en telecom municatie, verder uitgebouwd. De trend dat de industrie de energie voorziening uitbesteedt aan ENE CO zet zich door. Ook de samen werking met bedrijven in warmte krachtcentrales blijkt een toene mend succes. Rotterdam In de sportschool Body Reflex aan de Katendrecht- sestraat heeft de politie anabole steroi'den gevonden en wel ruim 20.000 pillen en ampullen, Bij de exploitant thuis is een lading van 400.000 pillen en ampullen aange troffen, alsmede een vuurwapen en munitie. Voor burgemeester Peper is dat reden geweest de exploitatiever gunning voor de bar in te trekken. In dat gedeelte is ook in de do- pingmiddelen gehandeld. Dat ge beurde, aldus de gemeente, met instemming van de exploitant De middelen werden in de bar ook gebruikt. De straatwaarde van de anabole steroiden bedraagt tussen de 750.000 erv l miljoen gulden. De middelen zijn niet als wettig ge neesmiddel geregistreerd. De handel en het in voorraad hebben is strafbaar volgens de Genees middelenwet en de Opiumwet. De politie is nog bezig met het strafrechtelijk onderzoek. Rotterdam Veel relschoppers die op Koninginnedag zijn aange houden tijdens de ongeregeldhe den in Rotterdam verkeerden on der invloed van drugs. Dat conclu deert de politie in een evaluatie van de rellen. Koninginnedag eindigde ook dit jaar in de regio Rotterdam-Rijn mond in forse rellen. Op verschei* dene plaatsen in de regio raakten groepen „feestvierders" slaags met de politie. De ernstigste onge regeldheden vonden plaats op het Stadhuisplein in het centrum van Rotterdam. De Mobiele Eenheid was geruime tijd in de weerom de openbare orde te herstellen. In het centrum van Rotterdam werden 65 personen gearresteerd. Volgens het rapport van de politie vertoonde een groot aantal van deze arrestanten de uiterlijke kenmerken van het gebruik van pillen. De combinatie van alcohol en drugs is volgens de politie ver moedelijk de verklaring voor het „extreem ontremde en agressieve gedrag" van de relschoppers. De politie heeft ook aanwijzingen dat het geweld op het Stadhuis plein doelbewust is uitgelokt. Met name leden van de harde kern van Feyenoord-supporters zou den daarbij betrokken zijn. RotterdamOp de gemeentelijke begraafplaats Crooswijk wordt za terdag 13 juni een monument ont huld ter nagedachtenis aan de Rotterdamse gevallenen in Ne* derlands-Indië en Nieuw-Guinea. Om 10.00 uur vindt in de Grote of St-Laurenskerk een herdenkings bijeenkomst plaats. Burgemees ter Peper zal daar een toespraak houden. Om 12.00 uur volgt de onthulling op de begraafplaats door de bur gemeester en de commandant van het Korps Mariniers, gene- raal-majoor E. C. Klop. Rotterdam Niet meer dan eenderde van de inwoners van het Rijnmondgebied weet hoe te handelen als bij een (dreigende) ramp de alarmsirenes afgaan. Burge meester Peper van Rotter dam maakte dit gisteren be kend bij de start van een gro te regionale voorlichtings campagne over rampenbe strijding. Op bijna 600.000 adressen in de regio valt een dezer dagen een in formatiepakket in de bus, een be reik van ruim 1.1 miljoen inwo ners. De campagne is bedoeld om minimaal de helft van de bevol king de drie basisregels bij te brengen voor het geval de sirenes by calamiteiten loeien. „Want het wordt pas een echte ramp als je niet weet watje moet doen," is het motto van de organisatoren. Bij een peiling voorafgaand aan deze campagne, een zogeheten nulmeting, wist slechts dertig procent van de ondervraagden dat ze naar binnen moeten gaan, ramen en deuren moeten sluiten en de radio moeten afstemmen op de regionale 'rampenzender1 Ra dio Rijnmond als de sirenes te ho ren z(jn. Dit is oftgeveer gelijk aan het percentage vijf jaar geleden. Toen wist voor een voorlichtings campagne ook maar 28% procent van de ondervraagden hoe te han delen bij het horen van de sirenes. Daarna was dit percentage geste gen naar 66. Maar die kennis is dus in vijfjaar tijd behoorlijk weg gezakt. Bij de recente peiling gaf trou wens slechts drie procent van de ondervraagden Radio Rijnmond als voorkeurszender aan. Vijfjaar geleden zei nog 25 procent auto matisch op de regionale zender af te stemmen. Maar na de grote brand bij CMI ruim twee jaar geleden klaagde al een fiks aantal mensen slecht ge ïnformeerd te zijn, omdat ze niet als eerste afstemden op de regio nale 'rampenzender'. Aan de regionale voorlichtings campagne doen twintig van de 22 gemeenten in het Rijnmondge bied mee. De coördinatie is in handen van de Regionale Hulp verleningsdienst Rotterdam- Rijnmond. De campagne is gekoppeld aan de Nationale Sirenedag. Aanstaande woensdag 3 juni zullen in het hele land alle nieuwe alarmsirenes worden getest, die de oude BB- motorsirenes hebben vervangen. Bij de start van de voorlichtingscampagne werd een demonstratlegegeven van het rijdend, varend en vliegend materieel dat kan wor den ingezet bij rampen, FotoCorVos Rotterdam—Met de aanhouding van een echtpaar uit Haaksber gen en een 33-jarige man uitSpij* kenisse lijkt de oplossing van een geruchtmakende verdwij ning annex moord op Viola SchÜ- te (26) uit Rotterdam en Ronald van Hunnik (32) uit Spijkenisse nabij- Het echtpaar is eigenaar van dc woning in Spykerussc waar het tweetal vermoedelijk is vermoord toen 2e er topjes van wietplanten wilden plukken. De puzzel lijkt bijna compleet, maar tot nu ontbreken de stoffe lijke overschotten. En zonder de ze tastbare bewijzen van moord staat justitie machteloos. Zo werd eerder dit jaar de beken de Rotterdamse crimineel Henk E. (46) vrijgesproken van een li quidatie in Engeland omdat het lijk van zijn slachtoffer niet kon worden opgespoord. Bij de speur tocht naar de vermiste mensen is tevergeefs gebruik gemaakt van infra-roodeamera's in F16-straal- jagers. Fysiotherapeute Sehilte en de van hennepteelt bekende Van Hunnik worden sinds 10 decem ber vermist. Beiden zijn toen voor het laatste gezien in het Carlton Oasis Hotel in Spijkenis se. Van Hunnik was een bekende bij dit hotel omdat hij er zich gere geld onheus zou hebben gedra gen. Op 9 december was hem al de toegang geweigerd. Een dag lal er was rüj er weer. Na tussenkomst van de politie ver lieten hij en zijn vriendin echter het hotel om nooit meer te wor den gesignaleerd. Ronald en Viola zouden op de be wuste dag van verdwijning naar een hennepkwekerij in een wo ning in Spijkenisse zijn gegaan. Gelet op bloedsporen in dit pand en in de Rotterdam-Zuid gevon den auto van Van Hunnik is vol gens politiewoordvoerder A. Gee- lof vrijwel onomstotelijk vast ko men te staan dat het tweetal om het leven is gebracht. „Verhalen dat ze bijvoorbeeld op Kreta zitten: dat is uitgesloten. We gaan ervan uit dat ze zijn ver moord, Het motief is nog onbe kend." De woning met daarin de hennepkwekerij is eigendom van het deze week opgepakte echt paar uit Haaksbergen, De echte lieden wordt uitlokking ten laste gelegd. Hun in april gearresteer de zoon Patrick B. (23) wordt ver dacht van de daadwerkelijke li quidatie. Er zijn in totaal dertien arresta ties verricht die een link hebben met het verdwenen tweetal Op vallend is dat de verdachten niet alleen uit de regio Rijnmond ko men maar ook maar ook uit het oosten des lands, Enschede en omstreken. Pillenbende De reeks aanhoudingen begon met het oprollen van een pillen bende in maart Deze bende ope reerde in Rijnmond en Twente en hield zich naast drugshandel bezig met inbraken en autodief stallen. Eén van de verdachten van deze bende heeft belastend verklaard over de 21 april aangehouden Pa trick B. en Patrick V. (30). B. enV. zouden samen met de 17- jarige vriendin van B. uit En schede, een 21-jarige vrouw uit Spijkenisse en een 25-jarige vrouw uit Hoogvliet deel uitma ken van een criminele organisa tie. Ze zouden betrokken zijn bij diverse schietpartijen. Bij een schotenwisseling in september vorig jaar op de Pretorialaan in Rotterdam raakten beide schut ters gewond. En twee keer moest de politie dekking zoeken voor kogels van het gevaarlijke duo: in november op de Al ter hoogte van Voorst en in de Crocusstraat in Spijkenis se, pikant genoeg één dag voor de verdwijning van de fysiothe rapeute en haar vriend. Een agent raakte toen door glassplin ters licht gewond. Op 27 april werd een 28-jarige man uit Hoogvliet opgepakt, ifij zou na B. en V. de derde zijn die wordt verdacht van de moord op het tweetal en het laten verdwe nen van hun lijken. Twee inwoners van Spijkenisse, 22 en 23 jaar, waren op 12 mei de volgenden die gevangen zijn ge zet omdat ze meer moeten weten van de mysterieuze verdwijning. De advocaten van de verdachten kunnen of willen weinig zeggen over de zaak. Raadsman van V., mr. WA E. M. Amesz: „Volgens mijn cliënt zouden de vermisten ook op Kreta kunnen zitten. Dat ze zijn vermoord, is niet zeker. En het vreemde is dat de politie destijds wel de auto van Van Hunnik heeft opgespoord, maar degene due enn reed, heeft laten gaan." V. ontkent tot nu toe alles Omdat er tot gisteren weinig stukken voor de advocatuur be schikbaar zijn, is het voor Amesz moeilijk inschatten hoe het on derzoek verloopt „Mijn cliënt heeft een strafblad Daarom wordt hij snel opgepakt Maar tot nu toe hebben ze voor zover ik weet alleen een verklaring van een andere verdachte als bewijs voor een eventuele moord. Ik heb net een hele stapel stuk ken over deze zaak binnengekre gen, maar nog geen tijd gehad die door te nemen." Zijn confrère mr, S, R. Bordewijk vertegenwoordigt Patrick B. „Hij zit nog in alle beperkingen. Mede daarom mag ik inhoudelijks niks zeggen." Door Canis Zijlmans Rotterdam Officier van justitie mr. C.A. de Beaufort had de rechtbank nog gevraagd niet te kiezen voor het uiterste middel van de niet-ontvankelijkheidsver- klaring van het Openbaar Minis terie. De aanklager had de recht bank - gezien het grote maat schappelijk belang dat hij hecht aan vervolging - gevraagd slechts te kiezen voor strafmati- ging bfj een eventuele veroorde ling van de in totaal 13 verdach ten. Maar de rechtbank in Rotterdam besloot gisteren dat 12 verdachten van de smokkel van vijf miljoen kilo melkpoeder niet verder wor den vervolgd. Door drukte op het parket is de zaak tegen de ver meende smokkelaars, die tot twee verschillende bendes behoorden, ter voorbereiding te lang bij de rechter-commissaris blijven lig gen. In totaal hebben zich zelfs drie verschillende reehter-com- missarissen over de zaak gebo gen, die steeds weer alle stukken moesten lezen. Volgens de rechtbank is de ter mijn van 3,5 jaar en soms ruim 4 jaar, die is verstreken tussen de eerste kennisgeving van vervol ging door justitie en de eerste zit ting van de rechtbank, veel te lang. „Deze is in strijd met het Eu ropese Verdrag van de Rechten van de Mens (EVRM). De recht bank oordeelt dat het belang van de verdachte om binnen redelijke termijn voor de rechter te worden gebracht zwaarder moet wegen dan het maatschappelijke be lang," verduidelijkte rechter mr. M. Zomer het tussenvonnis. Vol gens het EVRM is een redelijke termijn twee jaar. Slechts in een geval verklaarde de rechtbank het Openbaar Ministe rie wel ontvankelijk in de vervol ging van de verdachte. De straf zaak tegen de 27-jarige Litouwer Andrius D. werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Andrius D is pas later aangemerkt als verdach te en verkeert dus minder lang in onzekerheid over de vordering van zijn strafzaak. Onderzoek van de Fiod, Rotter damse politie en Algemene In spectie Dienst bracht de mega- smokkel van melkpoeder vanuit Litouwen naar Nederland aan het licht. Vanaf 1993 is, volgens justi tie, vijf miljoen kilo melkpoeder illegaal de Europese Gemeen schap ingevoerd. Die is in Neder land op de markt gebracht. De smokkelaars hebben daarmee niet alleen 25 miljoen gulden aan landbouwhefiingen en omzetbe lasting ontdoken. Ook de handel in melkpoeder raakte verstoord, doordat de kiloprijs lange tijd met een dubbeltje zakte. Dertien verdachten, in leeftijd va riërend van 27 tot 62 jaar, werden aangeklaagd wegens lidmaat schap aan twee criminele organi saties, valsheid in geschrifte, ver valsing van douanestempels en het voor handen hebben van valse Tl-douaneformulieren, vracht brieven en veterinaire certifica ten. Al op 1 augustus '95 werd het onderzoek van de opsporings ambtenaren afgerond en gingen de proces-verbalen naar de rech ter-commissaris. Onder de 12 mannelijke en ene vrouwelijke verdachten waren tien Nederlan ders, twee Duitsers en een Litou wer. Van de Litouwer, die wel wordt vervolgd, is geen bekende woon- of verblijfplaats in Neder land bekend. De fiscus heeft de verdachten aangeslagen voor de misgelopen belastingen. Den Haag/Rotterdam Het auto verkeer in Zuid-Holland krijgt de ze zomer te maken met zeer in grijpende afsluitingen van rijks wegen rond Rotterdam. Maan denlang zijn rond de havenstad allerlei omleidingsroutes te ver wachten, die soms helemaal langs Gouda en Den Haag leiden. In sommige situaties zullen auto mobilisten tientallen kilometers moeten omryden. Die plannen heeft Rijkswaterstaat gistermid dag in Delft bekend gemaakt. De route tussen Den Haag, Rotter dam en Dordrecht gaat op de schop, omdat er een nieuwe as- faltlaag moet komen. Zoab Er zal voor 70 miljoen gulden aan zoab (zeer open asfaltbeton) wor den neergelegd. En dat gebeurt op een rigoureuze manier. Onder meer gaat de A20 (tussen Hoek van Holland, Rotterdam en Gou da) in gedeelten wekenlang com pleet dicht. Ook stukken van de Al6 (Rotter- dam-Dordrecht) worden een tijdje volledig afgesloten. Verder zal een aantal rijstroken van de Van Brienenoordbrug, in de richting van Dordrecht, gedurende tien dagen buiten gebruik zyn. Dat zal zich allemaal afspelen m de maanden juni, juli, augustus en september gedurende de grootste asfalteringsoperatie die ooit is verricht aan de Zuid-Hol- landse snelwegroute naar het zui den. Rijkswaterstaat is al meer dan een jaar bezig melde voorbe reiding ervan, om het verkeer straks nog zoveel mogelijk in goe de banen tc leiden. Bewust is gekozen voor een uit voering m de betrekkelijk rustige vakantiemaanden en voor een volledige sluiting van weggedeel ten. om het karwei zo snel moge lijk te klaren „Liever een hevige maar korte, dan een langdurige zeurende pyn", aldus Rijkswater staat gisteren. Grote delen van Zuid-Holland krijgen 1e maken met de grote as- faltering-klus. die binnenkort wordt uitgevoerd op twee rijkswe gen rond Rotterdam. Voorbeeld: inwoners van Delft en de Haagse regio die tussen 24 juli en 10 augustus van vakantie te rugkomen uit het zuiden, zullen helemaal via Gouda en Zocter- meer moeten omrijden. Korte termyn Nog een sterk staaltje: op korte termijn al zullen automobilisten richting Gouda komend vanuit de richting Dordrecht gedurende twee weekeinden een omleiding moeten maken via Delft, het Prins Clausplein en de At2 langs Zoetermeer De cruciale Gouda- afslag bij het Terbregseplein gaat namelijk dicht tussen 5 en 8 juni en tussen 12 en 15 juni RotterdamBij de politie Rotter dam-Rijnmond zijn in 1997 meer klachten binnengekomen dan het jaar daarvoor. In 1996 werden 487 klachten geregistreerd, vorig jaar waren dat er 574. De toename van het aantal klach ten moet echter niet direct nega tief worden opgevat, maar kan ook te maken hebben met een be tere registratie of een grotere be reidheid om een klacht in te die nen, nuanceren de opstellers van hetKlachtenverslag 1997. De ver deling van de klachten over het aantal districten blijft zonder gro te verschillen. Na bestudering van de behandelde klachten is ge bleken dat de administratieve or ganisatie van de klachtenafhan deling niet op orde is. Zo kan door de gebrekkige administratie niet worden vastgesteld in hoeverre de betrokken ambtenaar op de hoogte is gesteld dat over zijn op treden is geklaagd, In meer dan de helft van de geval len kan niet worden opgemaakt waarom er geen bemiddelingsge sprek is gevoerd. Een klein deel van de klagers heeft zelf aangege ven dat zij om diverse redenen geen gesprek wil Het merendeel van de klachten heeft betrekking op de behoorlijk- heidsnormen, in de helft van de gevallen gaat het simpelweg om de houding van de politie-ambte- Zestien procent van de klachten gaat over niet- of onvoldoende op treden en evenzoveel klachten gaan over gewclds misbruik. Daarna volgen klachten over hulpverlening en bemiddeling (15%) en openbare orde-handha- ving(6%). Als voorbeeld geeft het jaarver slag een geval waarbij een 11-jari- ge jongen wordt beroofd door een leeftijdgenootje. Zijn kleding wordt beschadigd. De agent aan het bureau vindt het zinloos om de aangifte op te nemen omdat de dader onder de twaalf is en straf rechtelijk niet kan worden ver volgd. De moeder van het slachtoffertje wil dat juist wel om zo de opvoe dingsproblematiek van deze jon ge dader aan de orde te stellen. De zienswijze van de korpschef wordt gevraagd en na een gesprek met de vrouw worden excuses ge maakt. De meeste klachten ontstaan m situaties op de openbare weg (50% op het politiebureau (21%) of in de woning van de klager. Zeven tig procent van de ingediende klachten (403) is schriftelijk afge daan, In dertig ge\'allen is aan klagers een schadevergoeding toegekend van gemiddeld 498 gulden. Bijna de helft van de eindbrieven bevatte geen of een onduidelijk oordeel over de klacht. Rotterdam Om dc cwrlast van kakkerlakken terug te dringen, hebben de corporaties vorige maand een werkgroep opgericht. Deze zal nagaan welke bestrij- dingsmethoden worden gebruikt door de woningbedrijven en of die voldoende effectief zijn. Ook on derzoekt zy de kosten die ge mankt worden voor de ontsmet ting van panden. De woningbedrijven betalen de kosten voor het inschakelen van bestrijdingsdiensten zelf. De ont- smettingsdienst van de Roteb be handelt elk jaar zo'n vierduizend woningen. Commerciële bedrij ven nemen de overige woningen voor hun rekening. Rekening Voor elk huis brengt de Roteb ne gentig gulden in rekening, maar de werkelijke kosten zijn een stuk hoger. Het prijsverschil wordt door de gemeente bijgelegd. Om de bestrijding kostendekkend te maken worden de tarieven de ko mende drie jaar opgehoogd tot ruim 150 gulden. Aalbers, die ook betrokken is bij de werkgroep, meent dat de cor poraties het niet zien zitten om voor alle kosten op te draaien. „Dan moeten we ons goed achter de oren krabben. Het is onterecht dat alleen huurders of corporaties moeten betalen. Het gaat tenslot te om de volksgezondheid en dat is eveneens een taak van de over heid." Dragers Kakkerlakken kunnen dragers zijn van bacteriën en mijten en omdat ze in aanraking komen met allerlei vuil, verslepen ze smet stoffen. Daardoor kunnen de beestjes ziektes overbrengen. Een andere onaangename eigenschap is dat ze een irritante geur ver spreiden die door levensmiddelen kan worden overgenomen als ze daarmee in contact zijn geweest. Formeel Formeel zyn huurders verant woordelijk voor de bestrijding van kakkerlakken, maar meestal betalen de corporaties. Zij zijn bang dat bewoners anders niets tegen het ongedierte doen. Aalbers: „Veel huurders vinden het vervelend dat er in huis ge spoten moet worden met incesti- ciden. Vooral omdat ze zelf vaak nog geen last hebben van kakker lakken. Maar als in één woning van die beestjes zitten, moeten alle wo ningen erom heen ook worden ontsmet. Anders vluchten de kak kerlakken naar een niet-behan- delde woning." Voorlichting Goede voorlichting en het wijzen op de eigen verantwoordelijkheid van de huurder kan volgens O. Dogan van de bewonersorganisa tie Oude Westen veel weigeraars over de streep trekken. Samen met de Roteb en Volkswoningen is hij in de wijk gestart met een project om kakkerlakken uit te bannen. „De beestjes veroorzaken flink wat last in de buurt. Daarom is be sloten tot het opzetten van dit pro ject. Bewoners moeten zich ver antwoordelijk gaan voelen voor de bestrijding van kakkerlakken. Huurders zijn dan eerder bereid om mee te helpen. Als zij zichzelf verantwoordelijk voelen zullen zij de bestrijding van kakkerlakken niet in de weg staan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4