9 Gemeentebestuur gaf zelf opdracht voor inrichten Moerman-museum Rotterdams Dagblad Auto vliegt spontaan in brand Burgemeesters: personeelstekort politie 'verontrustend' Waar feest is, is Mustang - en omgekeerd 1 -if: iI i Asbestslachtoffer geen recht op schadevergoeding Tweede kunstenaar in welstands commissie 'Het gaat ons niet om dokter Moerman, maar om de praktijk' Met reuzenmagneet zoeken naar pistool Eigenaar van grand café in 't Paard wil oude stadhuis Xf) Leo vafl Ierland Koning der Verlovingsringen Lijnbaan 30 Botterdam Keuze uit 10 verschillende merken ringen (ffi) Rotterdams Dagblad N Waterweg Vrijdag 29 mei 1998 j Den Haag/Maassluis De 52-ja- rige Elmer Heesbeen uit Maas sluis heeft geen recht op 50.000 gulden van zijn oud werkgever Van Buuren-Van Swaay als voorschot op een schadever goeding. Dit bepaalde de Haagse rechtbankpresident gisteren in het kort geding waarin Heesbeen het geldbe drag had geëist van het instai- latiebedrijf uit Zoetermeer dat hij verantwoordelijk acht voor zijn ziekte. Heesbeen lijdt aan een terminale long- en buik- vlieskanker als gevolg van het werken met asbest. Hij werkte dertig jaar geleden, van de cember 1965 tot december 1967, veel op scheepswerven als monteur in dienst van het installatiebedrijf. Daarbij werd hij blootgesteld aan asbest. Vo rig jaar werd bij hem mesothe- lioom, de genoemde vorm van kanker, geconstateerd, Het is 'bekend dat de ziekte zich vaak pas twintig tot veertig jaar na de 'asbestbesmetting' bij het slachtoffer manifesteert. Op 17 oktober vorig jaar pro beerde Heesbeek zijn oud werkgever al aansprakelijk te stellen voor zijn ziekte, maar I Van Buuren-Van Swaay gaf toen niet thuis. Volgens het be* drijf was de besmetting, als die al hun schuld was, verjaard. Rechtbankpresident A. van Delden moest zich bij de be slissing in het geding buigen over de vraag of de verjarings termijn bij een dergelijke as bestbesmetting twintig of der tig jaar bedraagt, De wet kent daar nog geen eenduidig ant woord op. Op dit moment dient bij de Hoge Raad voor het eerst een vergelijkbaar aansprake- lijkheidsvraagstuk. Van Delden oordeelde gisteren in zijn uitspraak dat een verja ringstermijn van dertig jaar geldt. Toch wees hij de eis van Heesbeen af. Volgens Van Del den is het niet zeker dat Hees- been is blootgesteld aan asbest in de laatste weken van 1967, de weken die nog binnen de termijn van dertig jaar voor de aansprakelijkstelling van 17 oktober 1997 vallen. Verder was er volgens Van Delden te veel onduidelijk over het ver dere arbeidsverleden van Heesbeen, die na 1967 ook nog met asbest in aanraking kan zijn gekomen. De rechtbank president concludeerde dat de eis van Heesbeen 'niet zal kun nen worden toegewezen zon der nader onderzoek'. Vlaardingen De welstandscom missie, die op grond van de Wo ningwet bestaat uit onafhankelij ke deskundigen en bedoeld is om liet gemeentebestuur te advise ren over de kwaliteit van bouw plannen, gaat in Vlaardingen meer in het openbaar werken. Ook zal zij algemene richtlijnen opstellen voor kleine voorzienin gen, zoals reclame-uitingen en dakkapellen. Verder heeft het ge meentebestuur recent besloten om de commissie bij vooroverleg over grote, ingrijpende plannen te betrekken. De commissie wordt uitgebreid tot vyf leden. Op dit moment bestaat de com missie uit drie architecten van buiten de stad (J. van de Weerd, J. Splinteren C. Rouw) en de Vlaar- dingse beeldend kunstenares Beaty Czetö, die door de Culturele Raad is voorgedragen. Hiervan is alleen de tussentijd benoemde Cees Rouw, vertegenwoordiger van de monumentencommissie, nog niet aan het eind van zijn zit tingstermijn van vier jaar. De an dere architecten en Czetö worden door het nieuwe college voorge dragen voor herbenoeming, waar bij Van de Weerd opnieuw als voorzitter. Om de voortgang van het werk te verzekeren heeft het college van burgemeester en wet houders besloten om voor de ko mende vier jaar aan dit viertal een persoon toe te voegen. De keuze is daarbij gevallen op een tweede beeldend kunstenaar uit eigen stad, Het gaat om Henk Horsten, die tevens directeur van de Vrije Academie is. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben zelf de opdracht gegeven om het huis van dokter Moerman in te richten als museum en open te stellen voor het publiek. „Het is drie, vier jaar geleden door het gemeentebe stuur aan ons gevraagd," zegt Jeroen ter Brugge, Ter Brugge is voorzitter van de Stichting Archeologie en Bouw historie Vlaardingen. de club die drie jaar bezig is geweest om de oude dokterspraktijk gereed te maken voor publiek. De opening werd oktober vorig jaar door bur gemeester Stam afgeblazen nadat de aandacht werd gevestigd op de antisemitische teksten die de Vlaardingse arts in een boek had geschreven. Sindsdien wordt er in de Vlaar dingse politiek gesteggeld over het wel of niet openen van het Moerman-museum. Burgemees ter Stam is al maandenlang in ge sprek met de erven Moerman en de Stichting Archeologie cn Bouwhistorie. Afgelopen maan dag werd hij teruggefloten door de fractievoorzitters in de ge meenteraad, die eisten dat er eerst duidelijkheid moest komen over de verplichtingen die ge meente is aangegaan met de er ven van de kankertherapeut of de stichting die het museum wil be heren, voordat hij verder praat. Stam zegde toe die duidelijkheid in juli te geven. Jammer Uit de reactie van Ter Brugge, die met zijn stichting in het aanpalen de gebouw van de vroegere dok terspraktijk het Archeologtsch- Historisch Museum Hoogstad runt, blijkt nu dus dat burgemees ter en wethouders zelf de aanzet hebben gegeven tot het Moer man-museum. „Het college is hier een paar keer geweest. Aan ons is toen gevraagd of we er interesse in hadden om de doktersruimten erbij te nemen. Wij hebben toen die verantwoordelijkheid op ons genomen. Het is alleen jammer dat het verzoek informeel aan ons is gedaan. Het staat dus niet op papier." aldus Ter Brugge. Nu tilt de voormalige stadsar- cheoloog van Vlaardingen daar niet zo zwaar aan. Ondanks dat de vrijwilligers van de stichting drie jaar bezig zijn geweest met de voorbereidingen; van het restau reren van het stucwerk van het plafond tot het interviewen van mensen die vaak in de praktijk zijn geweest en het speuren naar foto's in de diverse archieven. „Maar als de gemeenteraad niet wil dat het er komt, dan komt het er natuurlijk niet. Er moet wel draagvlak voor zijn," aldus Ter Brugge, die eraan toevoegt dat dit de mening is van de stichting. Over afspraken met de erven Moerman en de kleine lettertjes in de contracten die destijds zijn gesloten, zegt hij de details niette kennen. Wel laat Ter Brugge weten dat bij het niet doorgaan een in Neder land unieke dokterspraktijk ver loren gaat. Uniek omdat het de enige vooroorlogse plattelands- praktijk is. „Het gaat ons niet om dokter Moerman, maar om de praktijk. Moerman is voor ons niet belangrijk, een bijverschijn sel en daarom noemen we het ook geen Moerman-museum,, maar Dokterspraktijk Moerman, Aan de andere kani kun je natuurlijk niet om het feit heen dat Moer man zijn praktijk hier had en daarom willen wij op een objectie ve manier aandacht aan hem be steden. Ook aan zyn omstreden uitspraken." De tweede belangrijke reden dat de Stichting Archeologie en Bouwhistorie Viaardingen veel waarde hecht aan het museum is de bouwgeschiedenis van de boer derij. „Die gaat terug tot de twaalfde eeuw, dus ver voordat er sprake was van dokter Moerman. Dat is ook ons primaire aan dachtspunt, de bouwhistorie, niet de recente geschiedenis." Met een enorme magneet werd gisteren in de Buitenhaven gezocht naar een moordwapen. Foto Roel Dijkstra Schiedam Een hijskraan met enorme magneet heeft gisteren in opdracht van de Rotterdamse po litie van 9.00 tot circa 12.30 uur in de Schiedamse Buitenhaven ver geefs gezocht naar een pistool. Een 23-jarige Rotterdamse ver- De auto van oen 85-jarlge In woner van Maassluis heeft gistermiddag spontaan vlam gevat terwijl hij reed op de Dirk van de Brugweg Hoek van Holland. De man kon bij tijds zijn brandende voertuig verlaten. De brandweer moest er aan te pas komen om de uitslaande vfammen te blussen, maar kon niet voor komen dat het motorcompar timent geheel uitbrandde. De auto is weggesleept en in op dracht van de provincie is het wegdek schoongemaakt. Uit de brandende auto was olie, benzine en koelvloeistof ge lekt. Foto Roef Dijkstra dachte had de recherche eerder de plek gewezen waar hij zyn wa pen in het water had gegooid. De man schoot er op 24 maart van dit jaar op de Aelbrechtskade in Rot terdam-West een 25-jarige stadge noot mee dood. Vervolgens loosde hij het moordwapen in het Schie damse kanaal, ter hoogte van de sluis. Het was de tweede keer dat de po litie gebruik maakte van een kraan met magneet om een wa pen in het water te zoeken. De magneet is zo krachtig, dat zelf spijkers en bierdoppen zonder problemen van de rivierbodem worden getrokken. Drie jaar gele den was de methode wel succes vol: toen werd na drie uur zoeken een pistool uit het water gehaald. De zeventig ton wegende kraan en de magneet van ongeveer een vierkante meter gToot werden gis teren ingezet nadat een zoektocht van een duikteam eerder niks had opgeleverd. Het water van de Bui tenhaven bleek zo troebel, dat duikers er onmogelijk: hun werk konden doen. Onbekend is hoe het onderzoek naar het wapen wordt voortgezet. Maassluis -- Het personeelstekort bij de politie baart de burgemees ters van gemeenten aan de Water weg grote zorgen. 'Zorgwekkend' en 'verontrustend' zijn woorden die de korpsbeheerders veelvul dig gebruiken als wordt gespro ken over het tekort aan agenten. De basistaken worden nog wel uitgevoerd, maar daar blijft het ook bijExtra ruimte voor verlof of preventieactiviteiten is er niet. „Ik hamer er binnen het drie hoeksoverleg al langere tijd op dat dit een groot probleem is," zegt burgemeester J. Sterken- burg van Maassluis. „Dit kan en moet niet langer zo blijven." De burgemeester van Maassluis heeft alle reden tot ongerustheid want de situatie bij de politie in haar gemeente is het meest nij pend van de drie gemeenten aan de Waterweg. De politie in Maas sluis kampt met een ernstig per soneelstekort. Door uitstroom en ziekteverzuim is bijna een kwart van de formatieplaatsen binnen dit korps onbezet.. „We hebben de aantallen benodigde politiemen sen vastgesteld op basis van wat nodig is en het kan dus nooit zo zijn dat er vijfentwintig procent minder aan het werk is," zegt de burgemeester. „Dat is niet goed voor de openbare orde en veilig heid. Helemaal niet nu uit cijfers van de afgelopen paar jaar is ge bleken dat in Maassluis de over last door jongeren en het aantal verkeersongelukken toeneemt." De korpsen van Vlaardingen en Schiedam hebben eveneens te maken met forse uitstroom, al is de situatie daar minder ernstig. Deze basiseenheden zitten mo menteel op een minimumbezet ting. Dat het onderwerp korpsbe heerder L.W. Stam van Vlaardin gen ook flinke kopzorgen bezorgt, blijkt uit het bestuurlijk juridisch overleg dat hy gistenniddag had. Het tekort aan politieagenten kwam hier uitgebreid ter sprake. En ook voor de volgende vergade ring in juli staat het prominent op de agenda. Voelbaar „Er zijn nu 24 vacatures in het dis trict Waterweg en dat is negen procent van het aantal plaatsen," zegt burgemeester Stam. „De po litie verzekert dat de taken wor den uitgevoerd maar het is wel te gen het randje aanEen echt zorg punt is het blauw op straat. De zichtbaarheid van de politie op straat begint te lijden onder het personeelstekort." Ook in Schiedam worden de ge volgen van het personeelstekort meer en meer voelbaar. Het korps zit nu op een minimumbezetting, waardoor er taken afvallen. Zo worden bijvoorbeeld minder ver keerscontroles gehouden. Boven dien zijn de verlofmogelijkheden inmiddels beperkt. „Het volle ef fect van de uitstroom zal over een paar maanden goed merkbaar worden in Schiedam," zegt burge meester Scheeres. „En daar kan je op korte termijn niets aan doen. Je kan niet zo maar even een blik agenten opentrekken. Het is agenten nu vrij om te werken waar ze wiilen. En blijkbaar is het op het moment aantrekkelijker om op het platteland te werken dan in het stedelijk gebied. Mis schien moeten we meer reclame maken voor Schiedam. Laten zien dat het hier ook goed werken is." Eigen kweek De leegloop is deels te verklaren uit het nieuwe systeem dat agen ten voortaan kunnen kiezen in welk gebied zij willen werken. In praktijk blijkt dat zij na hun oplei ding veelal terugkeren naar de re gio waar zij vandaan komen. De korpsbeheerder van Maassluis vestigt daarom haar hoop op ei gen kweek. „Ik hoop dat we Maas- luise jongeren enthousiast kun nen maken voor het vak. Mis schien dat we dat kunnen koppe len ai reau." het nieuwe politiebu- Tot die tijd is het volgens Sterken- burg van belang „te proberen door middel van hele hechte sa menwerking de zaak goed in de hand te houden." Een geluk voor de gemeente Maassluis is de goedkeuring onlangs door het mi nisterie van sociale zaken voor uitbreiding van het aantal toe zichthouders van vier naar tien, door middel van zogenoemde Melkert-banen. Sterkenburg: Inderdaad moeten we samen met de veiligheidsassistenten zorgen dat de problemen beheersbaar blijven. Alleen zijn zij geen poli tiefunctionarissen." Schiedam De eigenaar van het Schiedamse eetcafé 't Paard in de Hoogstraat wil een tweede hore- cavestiging openen in het oude stadhuis van Schiedam aan de Grote Markt. Hij is daarover op het moment in gesprek met de ge meente. By de nieuwe vestiging moet worden gedacht aan een grand café op de begane grond van het stadhuis en een groot ter ras op de Grote Markt. Het plan krijgt veel bijval van de gemeente. Zo hebben ambtena ren van de gemeente de eigenaar van 't Paard onder meer in contact gebracht met bierbrouwer Heine- ken. Verder heeft de gemeente in de beleidsnotitie voor de binnen stad 'Een toekomst voor de oor sprong' nadrukkelijk de wens ge uit dat er een grand café met ter ras komt in het oude stadhuis. De Grote Markt moet dan uitgroeien tot 'Een plek van samenkomst van inwoners, bezoekers en toe risten' aldus de gemeente in de notitie. In de nieuwe vestiging die een vloeroppervlakte heeft van zo'n tweehonderd vierkante meter, zal net als in 't Paard, de gelegenheid komen om te eten. Verder komt er een groot terras zodat bij mooi weer ook buiten kan worden gege ten. Het nieuwe terras moet sa men met de stoelen en tafels van de cafés de Zevende Hemel en Van Diggelen een echte terassen- plek maken van de Grote Markt. „Van Diggelen gaat het terras wat uitbreiden en zo gaan we er met z'n drieën een hartstikke leuk plein van maken," zegt 't Paard ei genaar Pim Zaal. „Er wordt vaak gezegd dat niets kan in Schiedam. Maar dat is onzin. Er kan heel veel. Het is allemaal onontgonnen, terrein." Zaal riet een mooie toekomst voor de nieuwe vestiging aan de Grote Markt. Het is voor hem tevens een mogelijkheid wat meer doorstro ming te krygen in zijn personeel. „In 't Paard staan sommige men sen al een aardige tijd pp dezelfde plek. Die willen ook wel eens wat anders. Maar ook voor mezelf is. het een avontuur, 't Paard bestaat immers al bijna tien jaar." De horeea-ondememer heeft als? doelgroep voor de nieuwe vesti ging mensen van 25 jaar en ouder in gedachten. Zo'n beetje het weekeindepubliek van 't Paard. Het eetcafé in de Hoogstraat zou dan meer een jongerencafé moe ten worden. Bij de inrichting van de onder ruimte van het oude stadhuis zal een sfeer worden gekozen die goed aansluit bij het historisch karakter vaniet gebouw. „Geen,, hypermodern'- dingen," zegt- Zaai. ;x;;' Verder moet ook een oplossing, worden gevonden voor de ingatig van de lift. Deze bevindt zich iridej; benedenruimte en is speciaal aan*? gebracht zodat gehandicapten de£ trouwzaal op de eerste verdieping- kunnen bereiken. „Dat betekent; dus dat de onderruimte overdag- altijd open moet zijn," zegt Zaal.l, „Je kan die mensen moeilijk voor een gesloten deur laten staan als"' ze naar een trouwerij op de eerste verdieping willen," De Schiedamse horeca-ondeme- mer verwacht in 1999 te kunnen beginnen met de verbouwings werkzaamheden. „We willen pro beren volgend jaar het terrassei zoen mee te pakken," zegt hij. Door Tonny van der Mee Schiedam - De jongeren in Grand Café Amstelbron kijken met een schuin oog naar de drie 'voorzich tige vijftigers' van het Orkest Mustang die het piepkleine podi um betreden. Een twintigjarig ju bileum van Mustang, Geen idee wie ze zijn, maar een feestje is al tijd leuk. Rock Roll en Nederlandstalige smartlappen? Euh, mag de radio misschien weer aan? Oh, wacht even, Ricky Martin. Die 'Latino loverboy' kennen we wel. is ten minste van deze tijd. Okay, de heren van Mustang zijn wat ou der, maar het is wel een goeie 'song'. Een Nederlandse versie van 'Un, dos, tres'? Hoe zou dat klinken? Heel simpel: 'Een, twee, drie, wil je met me dansen Maria? Wel een erg fatsoenlijke tekst. En het gaat een beetje langzaam he? Er zit niet echt een snelle, dreunende beat in. Eentje die de inhoud van je maag zo lekker door mekaar schudt. De kern van de groep jongeren verplaatst zich langzaam naar het buitenterras. Voor ben valt er weinig lol te beleven met deze 'ouwe-Iullen-muziek'. Geen hak ken en zagen of zoete R&B, maar 'gouwe ouwes'. Ze misten gister- avond een groots feest dat bin nen losbarstte rond twintig jaar Trio Mustang, zoals het in de volksmond heet. Wie of wat is Mustang? Mustang is het spijkerbroekenmerk dat als hoofdsponsor fungeerde by de oprichting van de band in 1978, Mustang is al twintig jaar een vrolijk Schiedams drieman schap dat muziek speelt voor alle gelegenheden en voor alle leeftij den. Van house tot Strauss. Ge middeld drie tot vier keer in de week zijn Frans Put, Jan 'met de moeilijke achternaam' Papai- ouanou en Bob van Vliet aanwe zig op allerlei pan/z. Strakke kapsels Natuurlijk is er het een en :*nder veranderd. De vetkuiven ran twintig jaar geleden zijn 'uitge dund' tot ietwat kalende, maar keurige, strakke kapsels. Wei- licht dat het tempo van de num mers er iets op achteruit is ge gaan. Maar wat in al die jaren het best bewaard is gebleven, is het motto: lang Leve de Lol! „Overal waar feest is, is Mustang," zeg gen de heren. Omgekeerd kan gerust worden gesteld dat overal waar Mustang is, het één groot feest is. Het enige dat ze daarvoor nodig hebben, is een drumstel, keyboard, gitaar, drie krachtige stemmen en bovenal een flinke dosis humor. En de muziek nodigt niet be paald uit tot stilzitten. Het door gaans oudere publiek ondervindt het aan den lijve. 'Green door' van Shakin' Stevens wordt nog afwachtend heupwiegend op de stoelen beluisterd. Maar bij het tweede nummer, de tranentrek ker 'Hemelsblauw1, waagt het eerste paar zich reeds op de dans vloer. En als vervolgens de Ijoo- gies' en 'foxtrots' uit de kast wor den gehaald, wordt alle schroom eraf gegooid. De enige die er wat minder blij mee is, is de blonde serveerster die moeite heeft om zich slalommend een weg tussen de paren op de dansvloer door te banen. Adempauze Tijdens een korte adempauze van Mustang grijpt een jong meisje, dat de leeftijd heeft van een brugklasser maar er een aan tal jaren ouder probeert uit te rien, haar kans als de Maearena uit de cd-speler klinkt Met enke le vloeiende, sensuele bewegin gen imiteert ze het dansje op de (dan weer) lege dansvloer. Maar ook deze jeugdige act, die niet zou misstaan in de Mini-PIay- backshow, gaat roemloos ten on der in een golf nieuwe groep Mustang-fans die de bandleden met cadeaus overlaadt. „Dit is prachtig, wantje ziet alle maal oude bekenden," zegt Frans Put. Het jubileum is gelijk een kleine reünie, waar zowel col lega's als fans op af komen. Mus tang geniet zowel nationaal als internationaal bekendheid, met zelfs een Nederlandstalige num mer 1-hit in 1981 ('Naar de Cara van'). Na vele lp's en twee cd's, zijn de opnamen voor de derdecd afgerond. Het wachten is op een platenmaatschappij.,.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1