7 x Veiliger 'scheuren' bij politie Rotterdams Dagblad 'Je naam aan de Maas, dat heeft wel wat' Politie wil autoschades terugdringen; cursus start Tweede man bisdom weg 'Verzekeraar zet kunstenaars op het verkeerde been' Gehakte sprinkhanen voor toekanjong Meer jongeren naar Halt Wethouder wil toch bomenkap Vrijspraak voor vermeende kinderverkrachter GEOPEND TRÖÜWRïNGEN STÜT)ÏÖ STnVAl"^GEOPEND' Meisjes stalen bromscooter Toch nog 100 zwartrijders Winkeldief (11): auto wassen Verdronken man bekend Vrouw valt van portiektrap Mr. Wesselink naargerechtshof Schuurfeesten aan banden gy$ Ruzie met advocaat over papegaai voor bajesklant Neergestoken man overleden Rotterdams Dagblad Rotterdam Zaterdag 30 mei 1998 Rotterdam De politie heeft gis termiddag een 14-jarige meisje uit Rotterdam en een 15-jarige meis je uil Capelle aan den IJssel aan gehouden omdat zij plotseling een scooter onbeheerd achterlie ten toen ze de politie zagen. Con trole leerde dat het voertuig was gestolen. Dat is vorige week gebeurd in de Monteverdi straat in de wijk V Gravenland. Daar werd de scooter gestolen van een 16-jarige meisje uit Capelle aan den IJssel na met messen te hebben gedreigd. Schiedam In Schiedam zijn gis teren 101 bekeuringen uitgedeeld vanwege zwart rijden op de tram op de Rotterdamsedijk en 's-Gra- velandseweg. Er werden 1500 pas sagiers gecontroleerd door politie en RET. Eén passagier werd opgesloten omdat hij nog vijf dagen gevange nisstraf tegoed had. Berkel en Rodenrijs Een 11-jari- ge jongen uit Berkel en Rodenrijs moet een auto van de politie was sen als straf voor de diefstal van een pakje sigaretten uit een su permarkt. De politie sprak de stral'af met de vader. Rotterdam De man die gister morgen vroeg is verdronken in het Stokviswater in het centrum blijkt iemand van 33 jaar uit Zandvoort le zijn. De politie heeft in de loop van gisteren de identi teit van de man kunnen vaststel len. Het slachtoffer reed in een gele Ford Fiesta en is mogelijk na een verkeersongeval te water geraakt. De politie zoekt getuigen. Rotterdam Een 34-jarige vrouw is gistermorgen zeer ernstig ge wond geraakt toen zij van de por-, tiektrap viel van een woning aan de Dordtselaan. Ze liep zeer ern stig hersenletsel op. In het Dijk- zigt-ziekenhuis is een spoedope ratie uitgevoerd. Rotterdam De persofficier van justitie van het parket in Rotter dam, mr. J. H. Wesselink, wordt advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag. Een advo caat-generaal is een aanklager bij het gerechtshof. Wesselink wordt in Rotterdam opgevolgd door me vrouw mr. C. de Kimpe. Berkel en Rodenrijs Het houden van zogenaamde schuurfeesten, zeker populair nu de eindexa mens achter de rug zijn, wordt in Berkel en Rodenrijs aan banden gelegd. Want deze feesten vinden plaats in gebouwen die hierop niet zijn berekend, oordeelt de ge meente. Bovendien is het geen uitzonde ring dat deze festiviteiten worden bezocht door een groot aantal feestgangers, hetgeen grote risi co's met betrekking tot brandvei ligheid met zich meebrengt. Op grond van gemeentelijk bouwver ordening is het niet toegestaan om zonder toestemming van het college van burgemeester en wet houders in een schuur, garage of tent een openbaar feest te organi seren. In de praktijk is gebleken dat maar weinigen deze toestemming vragen. Het college vindt dat der gelijke feesten niet bij voorbaat verboden moeten worden, maar eist wel dat een vergunning wordt aangevraagd. Dan kan gekeken worden naar de brandveiligheid (blusmiddelen, nooduitgangen e.d.) en of de be zoekers een onaanvaardbaar risi co innen. Rotterdam Agenten in de Rijnmond moeten veiliger gaan rijden als ze met grote snelheid naar meldingen moeten. De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond wil daarmee het aantal schades aan politie-auto's fors terugdringen. De korpsleiding heeft hiervoor het speciale project Terugdringing Voertuig- schade in helleven geroepen, dat per 1 juli start. Volgens projectleider B. Scharloo. nu nog chef van de basiseenheid Ridderkerk, wordt bekeken hoe met onder meer extra rijlessen, meer voorlichting en een aantal technische ingrepen de schade beperkt kan blijven. Hij wijst erop dat ongelukken met politiewagens het korps jaarlijks flink wat geld kosten. Weliswaar beschikt de politie over een all- risk verzekering, maar tikken de premies en het eigen risico be hoorlijk aan. Ook die kosten moe ten worden teruggedrongen, zo is de bedoeling. Rotterdam Omdat hij meer tijd wil om te reizen en te studeren, vertrekt dr. W. J. M. van Paassen per 1 januari 1999 als vicaris-gene raal by het bisdom Rotterdam. Bisschop mgr. AH. van Luyn heeft Van Paassen vervolgens op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Een vicaris-generaal is de rechter hand van de bisschop en 'tweede man' van het bisdombestuur. Bij afwezigheid van de bisschop is de vicaris-generaal degene die hem vervangt. Van Paassen (65) heeft een lange staat van dienst in de rooms-ka- tholiek.e kerk. Hij was ondermeer studentenpastor in Delft, provin ciaal overste en eerder vicaris-ge neraal in Rotterdam onder bis schop A Simonis. Van Paassen neemt in januari 1999 officieel af scheid van het bisdom. Daarnaast kunnen ook agenten zelf door aanrijdingen een tijdje uit de roulatie raken. .Ales bij el kaar kost zoiets toch een vermo gen." Scharloo stelt vast dat het een goede zaak zou zijn om de rijvaar digheid. vooral onder moeilijke omstandigheden, vaker te trai nen. „Want wie is er nu werkelijk afgelest op rijden met zwaailicht en sirene." vraagt hy zich hardop af. „Er zitten zat collega's tussen, die dat al een tijdje niet meer hebben meegemaakt. En er wordt wel van je verlangd, dat je binnen een paar minuten ter plekke bent." Een andere overweging is het plaatsen van een soort 'black box' in politie-aulo's. In Berlijn experi menteert de politie al met een va riant daarop. Zo'n apparaat registreert wat er met het voertuig gebeurt, dus óók als er een aanrijding plaatsvindt of andere schade ontstaat. Op die manier kan worden teruggeke ken wat er precies aan zo'n inci dent vooraf ging. De politie Rotterdam-Rijnmond is het afgelopen jaar met een paar ernstige aanrijdingen geconfron teerd. In Schiedam is vorig jaar veel consternatie geweest over een botsing waarbij een politiea- gen betrokken was. De aanrijding kostte het leven van een vrouw. De bestuurder van de politie-auto is veroordeeld. Ook een politie man is toen ernstig gewond ge raakt en heel lang uit de roulatie geweest. Een aantal maanden gelegen botste een politiebusje tegen de sneltram in Rotterdam-Oost. Een van de twee agenten uit het busje raakte zeer ernstig gewond. Rotterdam De Rotterdamse belastingad viseur D. Molenaar ergert zich aan verzeke raar Movir. Die gebruikt in zijn adverten ties artiesten als een llamencodanser, har piste en operazangeres, maar weigert tege lijkertijd aan artiesten een arbeidsonge- schiktheidsvei7ekering te verstrekken, omdat ze een te groot risico vormen en Mo vir te klein is. Molenaar overweegt een klacht in te dienen bij de Reclame Code Commissie. „Een kwalijke handelwijze", noemt Mole naar het feit dat artiesten bij Movir geen ar- bei dsongeschiktheidsverzekering ku n nen afsluiten. Molenaar werkt uitsluitend voor kunstenaars en artiesten. Het stoort hem dat veel verzekeringsmaatschappijen een dergelijke verzekering niet willen afsluiten voor artiesten. „De enige twee maatschap pijen die het wel doen, berekenen dezelfde premies als voor machinebankwerkers en lui die werken met cirkelzagen," aldus Mo lenaar. Movir-adviseur Charles Sehwietert zegt in een brief aan Molenaar dat de kunstenaars in de advertenties als „metafoor" moeten worden gezien, omdat de diensten van „met name verzekeraars en banken bijzon der moeilijk 'tastbaar' zijn te maken", Volgens Sehwietert moet Molenaar vooral naar de reclamecommissie stappen als hij denkt dat dat wat uithaalt. Maar hij wijst op „aanzienlijk kosten en nogal wat jurispru dentie, waardoor onze cliënt de uitspraak met groot vertrouwen tegemoet kan zien". De tegelmuur is er eindelijk, dertig meter lang en met een hoogte die varieert van 7 5 centimeter tot twee meter. De muurtrok meteen honderden belangstel lenden. FoioCorVos Rotterdam Na een groot aantal jaren van onzekerheid is het er toch nog van geko men. Gistermiddag ging dan eindelijk het doek op voor Tegel aan de Maas. Op de Boompjeskade werd een muur onthuld met daarin de namen van drieduizend Rotter dammers, dode zowel als levende. Een hom mage van nabestaanden aan hun voorou ders, of van ouders aan hun nazaten. En na tuurlijk van Rotterdammers aan hun stad en vooral aan de rivier. Tegels aan de Maas werd al bedacht in 1989, als onderdeel van het project Balkon aan de Maas. Dat project verdween onverwacht in de la van een ambtenaar en de provincie trok de al toegezegde subsidie weer in. Dat was uiterst vervelend voor de bedenkers van de tegelmuur. Zij bleven zitten met en kele duizenden al verkochte tegeltjes. Want- bij de bevolking was idee onmiddellijk aan geslagen. Een gedenkteken van jezelf of van een geliefde aan de boorden van de Maas - wie wil dat nou niet? Tegels aan de Maas leek door alle tegenval lers uit te draaien op een kleine catastrofe, maar Marjolijn Masselink, die het project overnam van de bedenker Kees de Gruiter, slaagde er na veel moeite in toch een plekje voor de tegelmuur te vinden. „Een enorm pak van mijn hart dat ik de te gels nu eindelijk kwijt ben," bekende Mar jolijn Masselink gistermiddag by de onthul ling door Kees de Gruiter. „Een heleboel mensen hebben my de afgelopen tijd ge vraagd of er nog iets met hun tegel zou ge beuren. Logisch, want ze hadden er al voor betaald, ruim zestig gulden." Bij de onthulling gisteren werd ook een che que ter waarde van dertigduizend gulden overhandigd voor het Ronald McDonald- huis, een plaats waar ouders van kinderen die in het ziekenhuis liggen kunnen over nachten. De tegelrnuur is dertig meter lang geworden en heeft een hoogte die varieert van 75 cen timeter tot twee meter. De groene tegeltjes dragen namen van Rotterdammers van uit eenlopende jaargangen.Allemaal breekba re verhalen, net zo breekbaar als de tegel- tjes," zegt Masselink lichtelijk ontroerd. Zit haar eigen tegeltje er ook bij? „da, daar kon ik natuurlijk niet onder uit. Eerst vond ik het een beetje kinderachtig. Maar het is eigenlijk erg leuk. Het heeft wel wat, je naam aan de Maas." De muur is ook een beetje gedacht als plaats om bij te mymeren, want waar kan je beter nadenken over de vergankelijkheid van het leven dan aan de oever van een stromende rivier. Helaas is dat nog niet goed mogelijk op dit deel van dë Boompjeskade, zegt Mas selink: „Het staat hier vol auto's. Terwijl dit bedoeld is als wandelgebied. Mijn eerste wens is dus dat de gemeete daar gauw iets aan doet." Rotterdam—„Dit is voor Joop," en weg was raadsman mr, G. Szege- di. Het was de mededeling aan een medewerker van bet Huis van Bewaring aan de Noordsingel by het afleveren van een papegaai, bestemd voor bajesklant Joop. De handelwijze van een van Rotter dams bekendste en kleurrijkste advocaten heeft geleid tot een klacht bij de deken van de Orde van Advocaten. De cliënt van Szegedï zat vast in alle beperkingen, wat betekent dat contact met de buitenwereld miniem is. Wel mocht Joop, na be spreking in de raadkamer van de rechtbank in Rotterdam, gezel schap krijgen van zijn gevederde vriendje. Szegedi: „Het was besproken in de raadkamer omdat een pape gaai kan praten. Maar het was geen probleem. Het beestje was bij mij afgeleverd op kantoor om het aan Joop te geven. Bij de Noordsingel heb ik de ba bypapegaai in een kooi aan een medewerker gegeven met de me dedeling 'Dit is voor Joop'. Dat is het hele verhaal. Vervolgens heeft de directeur van het Huis van Be waring een klacht ingediend." Directeur Couperus bevestigt het verhaal. „Maar ik heb niet veel be hoefte er veel over te zeggen. Het komt vaker voor dat gevangenen i toestemming voor een vogeltje krijgen. Szegedi had het gewoon bij de portier moeten afgeven. Nu gebeurde dat buiten de poort, waar iemand van ons het in de handen werd gedrukt." RotterdamIn het afgelopen jaar zijn iets meer jongeren doorver wezen naar het Bureau Halt Rot terdam. In totaal moesten 824 jon geren taakstraffen uitvoeren om dat zij zich aan uiteenlopende ver grijpen hadden schuldig ge maakt. In 1996 waren dat er nog 781. Dit betekent een stijging met vijf procent. Landelijk daalde het aantal met twee procent, maar af spraak was juist in de grote ste den vaker een beroep te doen op Halt. Uit het deze week gepresenteerde jaarverslag van het bureau blijkt dat het vooral jongens zijn die door politie of Openbaar Ministe rie worden doorverwezen. Dat wa ren er 646. tegenover 178 meisjes. Het weegt maar een paar ons, en het lijkt meer op een pas geboren dinosaurus dan op een net uit het ei gekomen toekan-jong. Maar dat laat ste is het toch echt. In dier gaarde Blij dorp zijn ze er blij mee. Daar koesteren ze het kuiken onder de warme lam pen en met gehakte sprink hanen, gemengd met yog hurt. Het net geen twee we ken jonge beestje is van een van de twee toekan-paren in de dierentuin. Foto Roei Dijkstra Rotterdam Wethouder E. Kuij- per (PvdA) lijkt de kap van 630 bo men rond Rotterdam Airport te willen doorzetten. Daar moet ei genlijk de deelgemeente Hille- gersberg/Schiebroek over beslis sen maar die wil de bomen hand haven. Kuijper denkt er hard aan die be- voegheid af te pakken. Zij zal dit binnenkort toelichten, heeft ze la- ten weten. Op dat voornemen is al boos gereageerd door de deelge meente. De bomen hinderen het vliegverkeer. De WD vindt dat de wethouder buiten haar boekje is gegaan. In schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders hekelt het WD-duo Th. Woudenberg en AE. Korthals-Stemerding het optre den van Kuijper bij de Jonge Soci alisten (JS). Daar zou de wethou der de milieuwethouder hebben toegezegd na te willen denken over een kortere vlieg- en lan dingsbaan. Rotterdam De 41-jarige Rotter dammer, die zondagavond 17 mei ernstig "gewond raakte bij een steekparty in een woning aan de Tweebosstraat in de Afrikaander- buurt, is in het Dijkzigt-zieken- huis aan zijn verwondingen over leden. Hij was in een slagader in zijn schouder gestoken. De steekpartij ontstond naar aan leiding van relatieproblemen tus sen een 32-jarige vrouw en haar 29-jarige man. Bij die onenigheid was ook het slachtoffer, een 41-ja- rig familielid van de vrouw, be trokken. Bij de steekpartij werden alle be trokkenen geraakt. De 32-jarige echtgenote kreeg een steekwond in haar been, de 29-jarige man een steekwond aan zijn hand. Hij had zich al laten behandelen in het Zuiderziekenhuis toen de politie kwam. Door Canis Zijlmans Rotterdam Slechts zelden komt het voor dat de meervoudige ka mer van de rechtbank direct aan sluitend op behandeling van de rechtszaak uitspraak doet. Gister middag gebeurde het wel bij de rechtbank in Rotterdam, waar een zaak diende tegen de 38-jarige po- litiek-vluchteling Mbaki N. uit voormalig Zaïre. Die werd er door het Openbaar Ministerie van verdacht in het Asielzoekerscentrum (AZC) Hel le voetsluis begin dit jaar een toen 9-jarige Angolese vluchteling te hebben verkracht. Met haar en een 5-jarig meisje uit voormalig Zaïre zou Mbaki bovendien on tucht hebben gepleegd, onder meer tijdens een kinderfeestje in zijn woonvertrek. De rechtbank sprak Mbaki vrij van alle aanklachten in de dag vaarding. Officier van justitie mr. H. H. J. Harrneijer was echter overtuigd van de schuld van de Zaïrese vluchteling en eiste even daarvoor nog 18 maanden cel te gen de man. De vader van het Angolese kind, eveneens politiek-vluchteling en woonachtig in het AZC in Andijk, had aangifte gedaan van ver krachting. Zijn dochter zou tij dens een logeerpartijtje in het AZC Hellevoetsluis door kennis Mbaki plotseling diens woonver blijf zijn binnengetrokken, waar na hij met zijn vinger bij haar was binnengedrongen. Het kind kwam thuis met buik klachten en een gescheurde jurk. Ook tijdens een studioverhoor door de politie en tegenover ken nissen had het kind verklaard door de Zaïrees te zijn overwel digd, toen zij snoep wilde kopen in het winkeltje vlakbij zijn woon vertrek. De ontucht met haar en het vrien dinnetje zou zich eerder hebben afgespeeld tijdens het kijken naar een videofilm van Michael Jack son tijdens een kinderfeestje, waar ook andere kinderen waren. Het jongste meisje moest toen plassen. De verdachte zou een bekertje hebben gegeven en hebben ge zegd: „Doe het daar maar in." Na dat het meisje dat weigerde 'hielp' hij haar op het toilet, luidde het verhaal, dat was gaan rondzingen in het AZC. Tijdens het studioverhoor kon de kleuter, die tijdens een verblijf in een ander AZC slachtoffer was van ontucht, zich echter niks van het voorval herinneren. Het be wijs voor verkrachting was ook uitsluitend op getuigenverklarin gen gebaseerd. Maar de getuigen hoorden het verhaal van het oudste meisje zelf. De ene keer zou het echter zijn gebeurd op de grond; de an dere keer op een bank. De ene keer was Mbaki seksueel binnen gedrongen; de andere keer bijna. „Alle verhalen komen uit één bron," vertelde Mbaki op vragen van rechter mr. A J. P. van Essen. „Een kennis heeft verteld dat zij de vader het meisje heeft horen instrueren, hoe zei het verhaal aan de politie moest vertellen. As slachtoffer van verkrachting ho pen zij sneller als asielzoeker te worden toegelaten," verklaarde de Zaïrees. Zijn eigen eerste verzoek tot ver blijf in Nederland als politiek- vluchteling is overigens afgewe zen. Er loopt een nieuw asielver zoek op grond van de ziekte van de zoon van de asielzoeker. Mbaki's raadsman mr. C. J. Nop pen veegde in zijn pleidooi de vloer aan met het in zijn ogen 'flinterdunne' bewijs. „De tenlas telegging," sprak hij, „mag dan wettig te bewijzen zijn, want er is een aangifte. Maar overtuigend bewijs ontbreekt in het geheel. Dat er sprake is van een complot tegen m'n cliënt, lijkt me te ver gaan. Maar Afrikaanse kinderen zijn vroeger ryp, seks is vaak ge spreksonderwerp en kinderen fantaseren graag. Volgens getuigen vertonen de kinderen seksueel afwijkend en zelfs seksueel wervend gedrag. Er zal ook best iets met de kinderen zijn gebeurd, maar dat Mbaki daar mee te maken heeft is niet overtuigend bewezen." Regelmatig barstte Mbaki in de getuigenbank in snikken uit, ter wijl op de publieke tribune zijn jonge echtgenote met hun pasge boren baby in de armen gebeden prevelde. Na een korte schorsing zei rechtbank-voorzitter mr. P. W. E. C. Pulles: „U bent vrijge sproken van alle ten laste gelegde feiten en u zal vandaag nog in vrij heid worden gesteld." Mbaki sloot zijn raadsman hui lend in de armen. Zijn vrouw, was overmand door emoties op de gang ineengestort en werd ver zorgd door een bode. Zij hoorde het nieuws pas later. ESS3G23TSSEÜKaJ4ÏS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3