19 F Oranje krijgt smaak te pakken I Bod Arsenal op Ronald de Boer van 30 miljoen Vrouwen pas later in feeststemming 'Het is gewoon een spannend jongensboek' Pagina 22 Voetbal bij de amateurs wie komen en wie gaan Overmars en Zenden geven bondscoach veel stof tot nadenken na zege op Paraguay: 5-1 Pagina 25 Pioline heeft meer moeite met Safin dan met Krajïcek Zorgen om WimJonk nemen toe Geen 'vaste' tweede keeper £ea - tweetje Rotterdams Dagblad Snort Dinsdag 2 juni 1998 Door Marcel van der Kraan Eindhoven Het WK in Frankrijk dreigt behoorlijk in de knoop te raken door de staking van de Franse lucht vaart. Maar het Nederlands elftal, dat volgende week naar het zuiden afzakt, zit daarover niet in de war. Het elftal van Guus Hiddink liet gisteravond in Eindhoven zien dat de snelste weg naar wereldgoud nog steeds over de grond gaat. Met een in drukwekkend optreden, waarbij WK-deelnemer Para guay met razendsnel combi natievoetbal van de mat werd gespeeld, liet Nederland de motoren voor het grootste voethalevenement van de eeuw warm draaien: 5-1. Oranje begint langzaam maar ze ker de smaak van Franse kaas, stokbroden en wijnen m de mond te krijgen. Hiddink merkt het aan zijn spelers, die in deze fase hun visitekaartje voor de basis-elf wil len afgeven. Mare Overmars. Ed gar Davids, Boudewijn Zenden en pinch-hitter Jerret Hasseibaink klopten liarder dan ooit op de deur van de bondscoach die vrij dag tegen Nigeria de laatste be slissingen over zijn favoriete for matie moet nemen. „Wat ik vanavond heb ge2ien," zei Hiddink, „bewijst dat Nederland heel graag zijn stempel wil druk ken op het WK. We willen zo graag aanvallend voetballen. Dat wordt tegelijkertijd ook een beetje mijn dilemma, want er zullen situaties ontstaan waarin geen plaats is voor mooi voetbal." De keuzeheer van Oranje doelde op de slordigheidjes in de achter ste linie, die Nederland ondanks het imponerende aanvalsspel maakte. Het Oranje-legioen werd in Eindhoven, tweede halteplaats tijdens de Holland-toernee voor het WK, even stil toen Nederland na twee minuten al tegen een 1-Q achterstand aankeek. De Zuid- Amerikanen knalden uit het 'niets' keihard raak. Edwin van der Sar had zijn handschoenen amper strak om de polsen getrok ken, toen hij de eerste bal al uit het net mocht rapen. Op de Ne derlandse bank keek Guus Hid dink eens naar zijn assistent Jo- han Neeskens, maar raakte er niet door in de war. Toch was het een stevige waar schuwing aan het adres van Ne derland, dat straks in Frankrijk ook geklopt kan worden door een toevalstreffer. Hiddink had bo vendien na de eerste van de drie opwarmronden (Kameroen, Para guay en Nigeria) met trots gemeld dat zijn defensie niet één kans had weggegeven. Het doelpunt van Paraguay, dat zich achter Ar gentinië moeiteloos voor het WK kwalificeerde, zorgde voor de no dige verwarring bij Oranje. Turbo Maar de kleinste man van het veld bracht het Nederlands elftal weer op het goede spoor. Mare Overmars zétte op de linkerflank de turbo aan en trok de contact sleutel van zijn motortje er pas uit toen Oranje de achterstand had omgebogen in een 3-1 voorsprong. Als een wervelwind stormde de aanvaller van Arsenal door het Philips-stadion, slingerde zich een weg door de Zuid-Amerikaan- se defensie en kreeg een staande ovatie van het legioen. In de 25e minuut zig-zagde hij van links naar rechts en gaf hij de we reldberoemde doelman José Chilavert (vrije trappen en penal ty-specialist in Zuid-Amerika) het nakijken. Drie minuten later dook The man from. Mars', zoals hij in Engeland dit seizoen werd genoemd, als een duvel uit een doosje op om nummer twee ach ter Chilavert te prikken toen deze een inzet van Patrick Xluivert had geblokkeerd. Nog eens drie minuten verder legde Overmars na zijn zoveelste versnelling de Eindhoven De kans bestaat dat na Dennis Bergkamp ook Wim Jonk de hele voorbereiding van het Nederlands elftal op het WK voetbal moet missen. Bondscoach Guus Hiddink kon gisteravond na Nederland-Paraguay nog niet aangeven wanneer de spelverde ler weer in actie komt. Jonk heeft last van een spierblessure in de lies. Oranje oefent vrijdag voor het laatst, in de Arena tegen Nige ria. „Maandagochtend heeft hij weer heel voorzichtig met de bal geoe fend," zei Hiddink. „Ik wil niet voortdurend bij hem langs lopen om te vragen hoe het er voorstaat. Aan de andere kant wil ik natuur lijk dat hij zo snel mogelijk weer het ritme oppakt. Maar ik durf nu echt niet te zeggen of hij vrijdag kan spelen." Ook Van der Sar en Overmars hebben lichte blessures. Hiddink wisselde beiden tegen Paraguay daarom uit voorzorg. „Niet iets om je echt ongerust om te ma ken," aldus de bondscoach. Mare Overmars, de ongrijpbare, laat de Paraguayaanse verdediger CeEso Ayala weer eens zijn hielen zien. De man van Arsenal ver keert In de vorm van zijn leven. FotoPhiiNijhuis/GPD bal op een presenteerblaadje bij Kluivert(3-1). Hiddink had genoeg gezien. De bondscoach liet de man, die sa men met Dennis Bergkamp Arse nal kampioen maakte en in de FA Cup-finale op Wembley scoorde, na rust nog even op de rechter flank dartelen en gunde hem toén het klaterende applaus van het 25,000 koppige publiek. Overmars kan er zeker van zijn dat hij een basisplaats krijgt als het Neder lands elftal volgende week zater dag in Parijs aftrapt tegen België. Een andere conclusie is niet mo gelijk. Seedorf Heel wat moeilijker wordt het voor Clarence Seedorf, die maar geen kans krijgt daar waar hij hem zo graag wü: centraal op het middenveld. Hiddink koos gister avond voor Aron Winter en Philip C :i als controlerende spelers, u'door Seedorf net als tegen Kameroen met de rechterflank genoegen moest nemen. Daar stond by veelal geïsoleerd; hij was ook de man met de minste balcon tacten. Saillant detail is dat zijn maatje Edgar Davids lijkt uit te groeien tot zijn grootste concurrent. De 'pitbull' van Juventus stond tegen Paraguay niet in de basis, maar viel na rust voor Seedorf in en kreeg prompt een positie in de as van het veld. Daar liet hij net als tegen Kameroen zo'n goede in druk achter dat Hiddink ook over zijn rol niet al te veel twijfels meer moet hebben. Toch speelt de vorming van het basisteam een minder grote roi binnen de spelersgroep dan daar buiten. Guus Hiddink zegt dat er voor hem tijdens het WK geen A- en B-ploeg bestaat. „Je kunt niet zeggen dat we met elf man aan de slag gaan. Natuurlijk starten we met een bepaald team, maar ie dereen weet dat er veel meer spe lers aan bod zullen komen. De jongens gaan er zelf ook heel pro fessioneel mee om." Genot De technische staf van Oranje, die de spelers de rest van deze week zal afknijpen in het trainintgs- kamp in Hoenderloo, denkt voor al aan het kaartenfestival waarop het komende wereldkampioen schap kan uitdraaien. Daarom was het voor Hiddink een genot om te zien dat ook Boudewijn Zenden ais nummer twaalf en Jer- rel Hasseibaink (shirtje 21) gister avond aan de hoge verwachtingen konden voldoen. De jongste aan koop van Barcelona, die de plaats van de naar rechts verhuisde Mare Overmars overnam, teister de na de rust met zijn rappe lin kerbeen de lat en de paal. Met een afgemeten voorzet op het hoofd van Frank de Boer (4-1) had de Limburger zijn aandeel in de monsterzege, die door Hassei baink werd gecompleteerd (5-1). Zie verder pagina 21 Eindhoven Bondscoach Guus Hiddink neemt niet op voorhand de beslissing wie na Edwin van der Sar de tweede doelman van Oranje is, Ed de Goey of Ruud Hesp. „Ik hak de knoop pas door als de situatie daarom vraagt." Dat kan, aangezien al de (elf) wis selspelers tegenwoordig op de bank mogen plaatsnemen. Dus ook de beide extra keepers. „Het kan zijn dat we in een dergelijk geval behoefte hebben aan bij voorbeeld een meevoetbailende doelman, of aan een puur 'verde digende' keeper. Dat hangt van het betreffende moment af," zei de bondscoach. Normaliter is De Goey (30 caps) de tweede keus na Van der Sar. Bij Chelsea kwam hij het afgelopen half jaar echter vrij weinig in ac tie. Hesp (nog geen interlands) heeft daarentegen een sterk sei zoen bij Barcelona achter de rug. Tegen Kameroen was Hesp al re serve, maar gisteravond waren de rollen weer omgedraaid en kwam De Goey na rust zelfs in actie. '.Youri Djorkaeff in het spoor van zijn vader Youri Djorkaeff was voorbestemd om prolvoetballer te worden. Zijn vader Jean verdiende al de kost als speler, stond zelfs tijdens het WK van 1996 (Engeland) in het Franse elftal. Youri treedt 32 Jaar later dus in de voetsporen van senior. Maar daar houdt de ver gelijking op. Vader Jean was een stoere rechtsback, Youri van origine een aanvallend ingestelde middenvelder, die ook als spits goed uit de voeten kan. Voor 13 miljoen gulden getransfereerd naar Interen ptaeggenoot van Aron Winter. Djorkaeff heeft een sterke band met Zinedine Zidane, de andere Franse superspits die net als hij in Italië (Juventus) voetbalt. 9 maart 1968 1,79 meter 72 kilo 31 Grenoble, Straatsburg, Monaco, Paris St. Germain, Inter Milaan WK-historie Frankrijk Frankrijk heeft zich voor de tiende keer gekwalificeerd voor de eindronden van een WK. In de finale stond Frankrijk nooit. Twee keer eindigden de 'Haantjes' als derde, in 1958 en in 1986. 1930 eerste ronde eerste ronde tweede ronde 1954 eerste ronde 1958 derde 1966 eerste ronde 1978 eerste ronde 1982 vierde rn/XNCE vb 12 juni 18 juni 24 juni Frankrijk Zuid-Afrïka Frankrijk - Saoedi-Arabiê Frankrijk - Denemarken Marseille St Denis Lyon Rotterdams Dagblad/Graphic News Eindhoven. Vriendschappelijk: Nederland-Paraguay 5-1 (3-1). 3. Campos 0-1,26. Overmars 1-1,29. Overmars 2-132. Huivert 3-1,58. Frank de Boer 4-1,83. Hassei baink 5-1. Scheidsrechter: Colombo (Fra). Toeschouwers: 21.000. Nederland:Van der Sar (4 6. De Goey); Reiziger, Stam (46. BogardelFrankde Boer, Numan; Seedorf (46. Zenden), Winter, Cocu (46. Davids), Overmars (71, Hassei baink); Ronald de Boer, Kluivert. Paraguay: Chilavert; Arce.Rivarola (46. Sarabia). Gamarra, Ayala; Cardozo{56. Ra mirez), Paredes (86. Aguiiera), Benite2, Eneisu; Caniza, Campos (63. Brizuela). Amsterdam/Hoenderloo Ronald de Boer staat op het punt Ajax te verlaten om in de voetsporen te treden van Dennis Bergkamp en Marc Overmars. Volgens Rob Co hen, schoonvader en belangenbe hartiger van Oranjes middenvel der, heeft de Engelse landskampi oen en bekerwinnaar Arsenal een bod van bijna dertig miljoen gul den uitgebracht op De Boer. Zowel Cohen als Ronald de Boer zelf gaat ervan uit dat Ajax bereid is mee te werken aan een transfer. „Volgens mij is een vertrek be spreekbaar. Ik reken daar wel op j' aldus Ronald de Boer. Behal ve Arsenal hebben ook Paris Saint Germain en Atletico Madrid nog altijd hun zinnen gezet op Ronald de Boer. Hennie Henrichs, bestuurslid technische zaken bjj Ajax, rea geerde gelaten op de uitlatingen van Cohen en De Boer. „Wat me neer Cohen allemaal zegt, is ge heel voor zijn eigen rekening. Wij horen zoveel dingen, dat ik me af vraag of ik wel goed ben aangeslo ten. Ik weet niets van een bod van Arsenal. Verder geef ik geen com mentaar." Rob Jansen, directeur van Sport Promotion, het bureau dat de tweeling De Boer vertegenwoor digt, heeft namens Ronald nog niet met een club gesproken. „Want wjj zijn nog geen partij, eerst moeten de clubs overeen stemming bereiken. Pas dan ko men wij in actie." Ajax' penningmeester Arie van Os liet gisteren nogmaals weten dat een vertrek van Ronald en Frank de Boer onbespreekbaar is. „Maar," aldus Cohen, „Ajax is in gesprek met Arsenal en daaruit kun je afleiden dat ze hun stand punt hebben veranderd. Het is heel simpel: Ronald en ook Frank willen gewoon weg, het liefst moet alles voor het WK zijn geregeld. Dat zouden de jongens zeer op prijs stellen. Voor Frank bestaat ook veel interesse. Hij heeft welis waar gezegd bij Ajax te zullen blij ven, maar dat zei hij om geen on rust te veroorzaken. Maar het staat vast dat ze allebei weg willen en ook weg zullen gaan. Nog deze week kan een transfer van Ronald zijn beslag krijgen, want hij is zo goed als rond met een club. Maar het is even afwachten of bijvoor beeld Atletico zich ook bij Ajax zal melden." De hockeyen ae helden van Oranje in tri omf op het erepodium: wereldkampi oen! Foto Fred Utrecht Voor Jacques Brinkman kwam de uitslag in de WK-finale tegen Spanje (3-2) niet echt als een verrassing. Met zijn ploeggenoten Stephan Veen. Wouter van Pelt en Ronald Jansen nam de onvermoeibare middenvelder aan de vooravond van de ontknoping in Utrecht een aantal scenario's door. „Het resultaat van 3-2 na een achter stand van 0-2 had ieders goedkeuring," grinnikte de 273-voudige hockev-inier- national. „Maar je kijkt dan toch wel heel raar op als het ook daadwerkelijk zo gebeurt. Daarom stonden we tijdens de ereronde op het veld ook even met z'n vieren in de kringetje. Om dit heuglijke moment te vieren. Het is gewoon een spannend jongensboek." Brinkman won zijn tweede wereldtitel met Oranje. In 1990 in Lahore was hij ook al van de partij. De nieuwe speler- coach van Amsterdam veroverde ook al de Champions Trophy, de Europese ti tel, de olympische titel en tal van natio nale en Europese bekers. Toch denkt hij nog niet aan stoppen. Hij wil eerst het interlandrecord van Cees-Jan Diepe- veen (286 caps) breken en daarna af scheid nemen bij Sydney 2000. „Dit was een mooi toernooi geweest om te kappen als international," gaf Brinkman toe. „Maai1 daar heb ik nog helemaal geen zin in." Voor bondscoach Roelant Oltmans bete kende de zege van de mannen op Spanje zijn de tweede wereldtitel als trainer- coach. In 1990 trainde Oltmans (43} de Nederlandse vrouwenploeg, die in Syd ney de wereldtitel veroverde door Au stralië met 3-1 te verslaan. De oefen- meester heeft ook een olympische titel en de Champions Trophy op zijn naam staan. ..Passie," noemde Oltmans als belang rijkste ingrediënt van zijn ploeg. „We zijn vier jaar geleden aan een missie be gonnen en die hebben we nu volbracht. Wij zijn de terechte wereldkampioen. Het gaat erom dat je als ploeg op het juiste moment alles weet te bundelen. En dat is ons gelukt. En die golden goal, I love it Geweldige regel is dat." Zie verder pagina 23 Utrecht Voordat zijn eigen speelsters aan de beurt kwa men, omhelsde hoekeycoach Tom van 't Hek na afloop van de met 3-2 verloren WK-finale eerst zijn Australische collega Ri chard Charlesworth. Uit vriend schap, maar bovenal uit respect voor wat de oud-hockeyer, -poli ticus en -cricketprof allemaal had gepresteerd. In vier jaar lei derschap won zijn vrouwen- ploeg alles wat er te winnen viel. Zondag kwam daar de tweede wereldtitel op rij bij, na de moei lijkste wedstrijd van het toer nooi. Tot aan de finale had Au stralië alle duels met gemak ge wonnen. Op de halve finale te gen Argentinië na (4-2) won de ploeg alles met minstens drie doelpunten verschil. Nederland maakte het de ploeg zondag een stuk moeilijker, maar uiteinde lijk kochten de speelsters van Van 't Hek daar niets voor. Ka pot van teleurstelling zakten ze na het laatste fluitsignaal in el kaar. De verdedigsters Van den Boog aard en Deiters vielen op de grond, de afscheid nemende speelsters Dubbeldam en Lewin zochten troost bij elkaar. De sticks lagen her en der op het veld. Voor blijdschap vanwege het zilver was nog even geen plaats. Ook niet een paar uur la ter, tijdens de eerste huldiging. Die was voor genodigden in het promodorp, in de tent van een sponsor. Hoewel de speelsters ogenschijnlijk enthousiast mee- hosten met het publiek en el kaar met champagne besproei den, was de blijdschap toen nog niet echt. Althans, niet bij ieder een. De tweede huldiging van de avond, in het voor iedereen toe gankelijke 'Hockeyplaza', leek op de festiviteiten die doorgaans plaatsvinden bij een succesvol toernooi van een voetbalploeg. Voor een uitzinnige menigte bleef het team op een podium el lenlang feestliederen zingen en handtekeningen uitdelen. Het contrast met de situatie op het veld, kort na de finale, was le vensgroot. Van 't Hek kon de vreugdevolle stemming wel begrijpen. „Van avond gaan we veel bier drin ken. Iedereen ontlaadt zich. Ie der op zijn eigen manier." Ook de trainer kon zich allerminst verheugen over het behaalde eremetaal. „Een zilveren me daille? Typisch zo'n plak waar mee je over drie maanden blij bent," zei hij cynisch. Hé Theo, Je weet, opportunisme is me niet vreemd. En zeker als her met Oranje te maken heeft sta ik vooraan met me vlagge tjeme hoedje en me toeter. Waren me dat even een paar mooie Pinksterdagen. Zo mooi heeft zelfs And ré van den Heuvel ze nooit durven dromen. - - Het begon zaterdagal met dat sprookjeshuwelijk,2o'ndag' die toch ook niet te versmaden zilveren tranen bij de hoe- keymeiden, maandag in goud omgezet door de mannen en toen 's avonds iaat nogdat voetbalfeestje in Eindhoven. Maar ja, je weet hoe we zijn in Holland, schol-land: altijd v/el iets om te klagenNu zijn die pastoor en die dominee weer buiten hun kerkboekje gegaan; maargoed dat het Nederlands voetbalelftal niet hoeft te worden ingezegend. Vervolgens mag je het van onze hockey-truzen nooooooit meer hebben over 'alver met een gouden randje' en komt de kroonprins niet opdagen bij de ceremonie voor de vrou wen (wilde Emily naar huis?), duurde het vervolgens veel te lang eer de mannen van Oltmans zich voorbij Spanje hadden geslagen, en tot slot waren de eerste 25 minuten van Nederland-Paraguay om je hart vast te houden. Maar er is gelukkig ook goed nieuws: de piloten van Air France zijn in staking gegaan. Heel het WK voetbal komt wel op de tocht, maar eindelijk is er dan gelijke behande lingvoor D:: i ,ius Bergkamp. Toch wacht ik ergens op. Op een klemmende oproep van de FIFA. 'Hé Frankrijk, wat is dat nu? Pilotenstaking? Geen vluchten op Frankrijk mogelijk, hoewel er een eindronde van het WK is gepland? Jullie weten waar onze onderbond,' de UEFA, nog geen twee weken geleden Nederland mee heeft gedreigd: de voetbalvluchten snel regelen, anders nemen we jullie die Champions League-finale af.' Dus... Doei) Nel van de Keetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3