21 f Oranje wil vooral niet overmoedig worden Overmars én Zenden? 'In tijden van nood, misschien' Mexicaanse bondscoach krijgt verplichte hulp Ruzie Voormalige volksheld heeft nu toch afgedaan Brazilianen stellen teleur, Duitsland maakt indruk PSV legt Oyen vast; Van Nistelrooy de volgende? Romario stelt Brazilië gerust Peruzzi kan WK vergeten België kiest 9 verdedigers Doelman Vonk zeker van trip Abdellaoui valt af Milan wil 35 miljoen voor Kluivert Doelman (23) dood tijdens testtraining Rotterdams Dagblad Dinsdag 2 juni 1998 La Manga Wegens gebrek aan vorm en conditie heeft de Engelse bondscoach Glenn Hoddle midden velder Paul Gascoigne met geselecteerd voor het WK „Er is onvoldoende tijd om hem zodanig fit te krijgen dat hij voor de ploeg nog van waarde kan zijn," zei de oud-voetballer gisteren in een toelich ting op zijn besluit. De coach heeft het 31-jange 'en fant terrible' binnen drie mi nuten verteld waarom hij Frankrijk kon vergeten. „Hij had tranen in zijn ogen en zijn vrienden in het team hebben hem gesteund Gascoigne, de enige m de der- tigkoppige voorselectie met WTi-ervaring, kampte de laat ste seizoenen met talrijke blessures. De middenvelder van Middlesbrough kreeg vo rige week nog een laatste waarschuwing van de bonds coach, nadat hij in Londen diep in de nacht in het uit gaansleven was gesignaleerd. Hij mocht desondanks voor de oefen trip van de Engelsen mee naar Marokko Daar speelde hij twee wedstrijden onopvallend. De kritiek op 'Gazza' nam vervolgens weer toe. Daar was eigenlijk niets vreemd aan. Gascoigne is zyn hele leven al om streden. Te dik. Ie langzaam, te gek. te agressief, te dorstig en sinds kort rookte hij ook nog als een ket ter. De vorige bondscoach Terry Venables hield hem tij dens het Euro 9G in eigen land de hand boven het hoofd. Het werd beloond. Gascoigne was misschien wel wat te zwaar en wat te langzaam, maar af cn toe voetbalde hij nog geniaal. Zoals in die wedstrijd te gen Nederland. De 4-1 kostte Oranje bijna een plaats m de kwartfinales. Gascoigne was weer even volks held. Tot er weer meer privé-problemen in de krant kwamen dan aansprekende prestaties. Vechtpartij en, drankmisbruik, het inmiddels gebruikelijke re cept. Bij eerstedivisieclub Middlesbrough kwam hij door blessures nauwelijks aan spelen toe. „Tijdens de trai ningen van het nationale team zag de veertigjarige Glenn Hoddle er fitter uit dan hij," /o stond er in een krant. Hoddle kende lange lijd genade, maar kwam tot in keer. „Ik heb de afgelopen dagen Duitsland en Brazi lië zien spelen. Goede voetballers, maar ook prima at leten. Dat hoort bij het hedendaagse voetbal. Paul is met met zijn tijd meegegaan." Gascoigne speelde zijn - hoogstwaarschijnlijk - 57e en laatste interland tegen Belgie. Zondag kreeg hij het slechte nieuws te horen. Dne kwartier later zat hy in het vliegtuig naar Londen, met de andere afval lers. doelman Ian Walker, Phil Neville, Andy Hmch- cliffe. Nicky Butt en Dion Dublin. Paul Gascoig ne heeft zn boeltje ge pakt. voor het enfant-ter rible geen WK en Engels elf tal meer. Foto Neil Munns/EPA Parijs/Frankfurt De Franse libero Laurent Blanc vraagt zich af of zijn ploeg wel fit genoeg is. De En gelsman Paul Gascoigne en de Argentijn Ciaudio Cannigia zijn dat niet en zijn al weer thuis. De WK koorts stijgt snel in een lang weekeinde van afvallers en tegenvallers. Tegenvallers waren er zat. Jamaica verloor met 2-1 van de Caribbean Ail-stars, een samenraapsel van spelers. Zuid-Afrika speelde 1-1 bij Stuttgarter Kic kers, dat in de Tweede Bundesliga uitkomt. Heeren veen-doelman Hans Vonk trof geen blaam, hij kreeg rust. Ajacied Benni McCarthy mocht invallen. Titelverdediger Brazilië stelde ook teleur en bleef op 1-1 steken tegen Athletic de Bilbao. „De verdediging was goed, maar aanvallend leek het nergens op," ai- dus assistent-trainer Zico. De natie heeft de hoop ge vestigd op Romario, die positief ingesteld was. „God heeft me laten weten dat het op tijd goed komt." Ronaldo liet de kritiek onberoerd. Hij nam gisteren een dagje vry om op Roland Garros het tennis mei ei gen ogen te zien. De voormalige aanvaller van PSV keek naar Pioline-Safin, maar had eigenlijk meer oog voor de beeldschone Anna Koemikova, met wie hij kort sprak. Ook het duel tussen de Verenigde Staten (met Emie Stewart) en Schotland vie! tegen. irAJs we op het juis te moment maai pieken," sprak de Schotse bonds coach Brown na de bloedeloze 0-0 in Washington. Zy n land start het WK op 10 juni met de openingspar ty tegen Brazilië. Een enkel oefenduel was leuk. Zoals in het Franse Montehmar waar Chili en Tunesie elkaar troffen. De Zuid-Amerikanen maakten twee keer een achter stand ongedaan en wonnen uiteindelijk dankzij een doelpunt van routinier Zamorano (Inter) in de negen tigste minuut*. 3-2. Er was zelfs een meevaller in de gedaante van Duits land. 'Die Mannsehaft' maakte zaterdag tegen Co lombia een ijzersterke indruk. Bierhoff zorgde bin nen een kwartier voor 2-0, Moller maakte er vlak na de rust 3-0 van. De bijna vergeten en versleten Val- derrama bepaalde de eindstand vlak voor tijd uit een strafschop op 3-1. Bij de Duitsers, die tot dusver nau welijks indruk maakten, speelde Jiirgen Kohier zijn honderdste interland. De verbroederde vijanden Jur- gen Klinsmann en Lothar Matthaus begonnen bei den op de bank en mochten gelijktijdig (71e minuut) aan de slag. „We zijn pas op 75 procent van ons kun nen," waarschuwde bondscoach Berti Vogts de con currentie. Eindhoven PSV heeft gisteren overeenstemming bereikt met de Belgische eerste klasserRacmg Genk over de transfer van Dave Oyen (24) naar Eindhoven. De meervoudig Belgische jeugdintemational ver bond zich voor vier jaar aan PSV. Dave Oyen is de op volger van Arthur Numan, die met ingang van vol gend seizoen voor Glasgow Rangers uitkomt. PSV was al geruime tijd gecharmeerd van Oyen. „Hij is de toekomstige linksback van het Belgische elf tal," aldus manager voetbalzaken Frank Arnesen. ,Hij is een allrounder; een verdediger die ook opbou wende kwaliteiten heeft." Deze week hoopt PSV met Heerenveen een akkoord te bereiken over de komst van Ruud van Nistelrooy. Vorige week deed de club al een bod op de jeugdin temational, die zondag met Jong Oranje als vierde eindigde op het EK in Roemenië. Heerenveen ver langt een afkoopsom van zo'n tien miljoen gulden voor de aanvaller uit Oss. '•<- Door Ype Minkema Eindhoven Natuurlijk, het zal wel te aanvallend zijn. Te gewaagd., te gedurfd, niet realistisch. Het zal wel niet kunnen op een WK, waar de voetballers terug de loopgra ven in gaan. Maar waarom zou Oranje het dan niet pro beren? Gewoon, eigenwijs, lekker met Zenden links en Overmars rechts op het mid denveld? Het was altijd de kracht van het Nederlands elftal. Mare Overmars, uit blinker, geeft het antwoord: „In tijden van nood, mis schien." Ze waren sensationeel, gister avond. Overmars met zijn doel punten en zijn acties, Zenden met zijn assists en zijn pegels op paal en lat. Maai' ze zijn ook aanvallers, of in ieder geval aanvallende mid denvelders. In de tweede helft was de combinatie even zichtbaar. Zenden links, Overmars rechts. Met Winter en Davids als de con trolerende middenvelders. Een goed span, zo leek. Kan het in Frankrijk? Overmars: ,,'t Is een mogelijkheid." En: „Het zou af eft toe kunnen." Het zal wel te aanvallend zijn. Overmars heeft zyn plaats in Oranje. De kleine aanvaller kreeg gisteravond een groots afscheid; een staande ovatie bij zyn wissel. Natuurlijk, zegt hy. wil hy spelen. Maar: „Eigenbelang is niet be langrijk." Én: „Je wint geen WK met elf spelers." Zou hij in Frank rijk genoegen nemen met een plek op de bank? Overmars: „Nou, eh, deze wedstrijd drukt na tuurlijk wel een stempeltje. Maar spelen wil ik natuurlyk. Zeker na zo'n jaar. ik speel met zelfvertrou wen." Eensgezind Maar Overmars én Zenden? De spelers van Oranje zijn eensge zind. De Nederlanders denken dit WK ver te kunnen komen. Schoonheid telt niet. Het kan als het moet. Ronald de Boer: „Maar je moet uitgaan van het oude sys teem. Dat heeft ons door de kwali ficatie geholpen. Drie spitsen? Heeft ons in het verleden minder succes gebracht, dacht ik zo." Zenden wil wel natuurlijk. Hij Boudewijn Zenden laat twee spelers van Paraguay, Julio Cesar Eniso en Pedro Sarabia (r), zijn hielen zien. Ook over de vorm van de jongste aanwinst van FC Barcelona hoeft bondscoach Guus Hiddlnk niet in te zitten. FowPhiiNijhiiis/GPO plaatste zelf de advertentie. „Vier- drie-dnc? We kunnen ook vanaf het middenveld komen. Dus meer 4-4-2. Met onze snelheid moeten we ook goed kunnen bijsluiten. Dan komt er heel veel ruimte." Maar Mare Overmars, de beste man van de laatste week, heeft het eerste recht. En hy zegt: „Ik speel Lever vanaf links, ja." Ronald de Boer: „Maar het is goed dat je op een ander systeem kunt terugvallen." Overmars: „Als je tegen backs speelt die geen direc te tegenstander meer gewend zijn." Luxe probleem Derhalve; Oranje speelt in Frank rijk met één diepe en met één zwervende spits. Net als al die an dere landen die denken dat ze we reldkampioen kunnen worden. Frank de Boer: „We moeten met meei gaan switchen met de speel wijze, die is gewoon goed. Als het nodig is of als het kan, kunnen we altijd nog besluiten met drie spit sen te gaan spelen. Maar met deze tactiek geven we heel weinig kan sen weg." Zyn broer Ronald: „Met deze speelwijze en deze spelers kunnen we heel ver komen op het WK Vergeet niet dat Bergkamp en Jonk straks ook weer beschik baar zijn. Hiddink heeft echt een luxe probleem hoor." Volgens Patrick Kluivert speelt Orarye feitelijk al met drie echte aanvallers. „Dus we hoeven het systeem met te veranderen, vanaf het middenveld is Mare heel ge vaarlijk. Met dit concept kunnen we ook een hoop tegenstanders verrassen, al maken we nog teveel foutjes. Maar die gaan er wel uit." Zelfvertrouwen Kluivert pikte nog een goaltje mee en verhoogde daarmee zijn zelfvertrouwen, „De vorm begint te komen, ik voel me lekker," sprak de spits. „Ik kreeg niet zo veel ballen, maar over links had den we de meeste kansen. Maar ik zit nu op negentig procent, dus dat is veelbelovend. Op het WK ben ik honderd procent, zeker we ten." Het dreigende ontslag bleef uit. De Mexicaanse voetbalbond kent genade met bondscoach Manuel Lapuente, die ondanks de slechte resultaten in de voorbereiding op het WK mag aanblijven. De bond stelde dit weekeinde wel twee as sistenten aan: Tena en Ferreti. Mexico is op hel WK op 25 juni de laatste groepstegenstander van Oranje. Tot nu toe maakte de ploeg geen al te beste indruk. Te gen Noorwegen werd met 5-2 ver loren. tegen Ierland werd het 0-0. Erger nog was de 4-1 nederlaag te gen het Duitse VfL Wolfsburg. La puente werd de afgelopen dagen als hoofdschuldige aangewezen. Morgen speelt Mexico inde Parij- se voorstad Créteil tegen Saudi- Arabié. Het is de laatste oefenin terland en Lapuente kan alleen maar hopen dat het niet zijn laat ste interland is. Romario heeft zijn landgenoten weer gerustgesteld. Heel Brazilië, tot aan president Cardoso toe, was in rep en roer: zou de kleine aan valler op tijd fit zijn voor de eerste WK-wedstrijd op 10 juni tegen Schotland? Romario, die met een kuitblessure kampt, gaf in Lesig- ny zelf het antwoord: „Ik heb ver trouwen in God dat ik beschik- baar zal zijn als de coach me in de ploeg wil." De 32-jarige Romario had vier da gen gezwegen, zodat het geruch tencircuit rond de voormalige PSVer volop draaide. Braziliaan se media meldden dat assistent Zico hem al uit de selectie wilde verwijderen, als zijn blessure niet op tijd genezen zou zijn. „Leu gens," oordeelde Romario. ,Ik kan niet garanderen dat ik 100 procent fit ben, maar wel voldoen de om te kunnen spelen. Ik heb geen pijn meer." Romario heeft nog niet met zijn teamgenoten meegetraind in Frankrijk. Lothar Matthaus speelt in de herfst van zijn loopbaan nog een groot WK-toernooi. De vedette van Bayern München mag dan op zijn retour zijn, hij ïs overal nog een ster die andere sterren aantrekt, Zoalsdemooie Miss Montpellier, diegraagMissFrankrijkwilwordenendieaanzijnzijdegraag een gala in Duitsland opluisterde. Rechts op de foto schittert ook Ulf Ki'sten. FoitoKatjaUnz/EPA Italië moet het WK voetbal spe len zonder zijn beste doelman. Eerste keus Angelo Peruzzi is zondag in het trainingskamp in Coverciano geblesseerd geraakt. De doelman van Juventus scheur de een kuitbeenspier toen hij naar de bal sprong. Op de grond lag hij direct te krimpen van de piin. „Het is een ernstige blessure," verklaarde perschef Antonello Va* lentim, „We denken dat er in zo korte tijd voor het WK niet veel aan te doen valt." „Ik ben er ondersteboven van," zei Peruzzi. „Ik moet nu weer vier jaar wachten voor ik het WK kan spelen." Eerste reserve Gianluea Pagliuea van Inter neemt Peruzzi's plaats in het doel in. Als derde keeper zal Francesco Toldo van Fiorentina meegaan. De Belgische bondscoach Geor ge Leekens heeft maar liefst ne gen .verdedigers opgenomen in zijn definitieve WK-seleetie. Rou tinier Scifo (32) is één van de slechts vijf middenvelders in de groep van 22. Drie spelers werden na het internationale oefentoer- nooi in Casablanca naar huis ge stuurd: Leonard (AS Monaco), Claessens (Brugge) en Goossens (Schalke). Zuid-Afrika naar Frankrijk. Bondscoach Slobodan Santrac heeft een blind vertrouwen in ex- PSVer Zeljko Petrovic. De mid denvelder verhuisde vorig jaar van PSV naar Japan. Ook oud-Vo- Jendammer Dejan Govedarica be hoort tot het keurkorps van San trac. Celtic is met acht spelers de hof leverancier van de Schotse WK- selectie. Scott Booth, dit seizoen door FC Utrecht van Borussia Dortmund gehuurd, maakt ook de trip naar Frankryk mee. De eerste wedstrijd van de Schotten is op 10 juni tegen wereldkampioen Brazi lië. Doelman Hans Vonk maakt deel uit van de definitieve WK-selectie van Zuid-Afrika Bondscoach Troussier nam de keeper van Heerenveen op in zyn groep van 22 spelers. Ook aanvaller Bene dict McCarthy van Ajax rr.ag met Voor Yassine Abdella^ui is het "WK op een sof uitgelopen. De Ma rokkaan, die komend seizoen weer by Willem II voetbalt, was één van de vijf afvallers bij zijn land. Ali El Khattabi, de jonge aanvaller van Heerenveen, is door bondscoach Henri Michel wél ge selecteerd. De Fransman heeft in de gro^p van 22 overigens slechts Eindhoven Patrick Kluivert blijft bi) zün besluit AC Milan te verlaten. Hoewel de nieuwe trai ner van de gevallen topclub, Zae- eheroni, heeft laten weten de spits graag te willen behouden, zei Kluivert gisteravond na de inter land tegen Paraguay: „Ik speel daar niet meer, dat is honderd procent zeker. Nog voor het WK heb ik een nieuwe club." Belangstelling is er genoeg voor Kluivert. Parma, Lazio Roma, Barcelona, Atietico Madrid, Sevil- la. Liverpool en Manchester Uni ted willen hem aantrekken. „Maar Milan houdt voorlopig de boot af," zei Kluivert. „Want ze vragen 35 miljoen gulden voor mij. Dat is natuurlyk best veel geld. Zeker als je bedenkt dat ik een ongelukkig seizoen achter de rug heb." Ulm Een 23-jarige Duitse doel man, Markus Passlaek, is tijdens een testtraining bij SSVUlm in de tweede Bundesliga plotseling overleden. Na een eerste diagnose is een longembolie vastgesteld. Een autopsie moet de juiste doodsoorzaak vaststellen. Pas slaek speelde als amateur bij For- tuna Düsseldorf. Hij deed naast het doel rek-en strekoefeningen, terwijl andere testkeepers onder schot werden genomen. Passlaek zakte plotseling in elkaar. Een arts kon slechts de dood vaststel len. Oefeninterlands Kaiserslaulern-Baigarije 04 (0-2). 26 Sbev 0-1,35. Schafer 0-2 (eigen doelpunt), 52. Iliev 0-3,82 Kostadinov 0-4. Toeschouwers 4000. Duitslaud-Colombia 3-1 (24). 1. Bierhoff 1* 0,15 Bierhoff 2-0,46 Möiler3-0,87. Vaider- rama 3-1 (strafschop). Toeschouwers* 40 000. Stuttgarter Kickers (tweede Bundesliga) -Zuid-Afrika 1-1 tO-3). 32 Radebe 0-1,74 Manc 1-3. Toeschouwers: 1200. Bijzonder heid Vonk keept niet, McCarthy valt in. Verenigde Staten-ScholLand 0-0, Toe schouwers 46 837. Bijzonderheid* Stewart (NAC) start jn basis Marokko-Frankrijk 2-2, Marokko wint met 6-5 na strafschoppen 9 Bassir 1-0,24. Blanc 1-1,64 Bassir 2-1.74 Djorkaeff 2-2. Toeschouwers 65 000 Frankryk toch toer- nooiwinnaar op grond van doelsaldo Bel- gië-Engeland 04. België wint met 4-3 na strafschoppen De Belgische doelman Phi lip van de Walle stopte twee strafschoppen en benutte er zelf een Chili-'lunesie 3-2 (04). 4ï. Traoeisiü-l.öu. Salasl-1,67 Selhmil-2.85 Sterra2-2,90.Za- Athletic Bilbao (Spat-Brazïüê 1*1(14), 18 Garcia 14.46 Rivaldo 1-1 Mexico-Japan 2*L 1. Garcia 1-0,43. Soma 1- 1.78 Aspe2-1 (strafschop) Jamaica-Caribbean All-Stars 1-2 (14). 38 Sinclair 1-0,62 Yorke 1-1,65 Yorke 1-2. Toe schouwers* 38 624 Luxemburg-Kameroen 0-2 (0-1). 35 Omam Byik 0-1, 72. TchamLO-2 Toeschouwers* 3684 OP WIE IK ik nooit boos zou kunnen worden is Peter Houtman. En hij volgens mij niet op wie dan ook. Ja, vroeger maakte hij ruzie met de bal. Maar op een onvertogen woord heb ik hem nooit kunnen betrap pen, zelfs niet als ik in zijn glorie dagen weer eens had geschreven dat hij er niets van had gebakken. „Vond je me nou echt zo slecht?" vroeg hij dan. Meer niet. De ideale schoonzoon werd hij in die tijd genoemd. Een voorko mende jongeman, wars van toe ters en bellen, maar gewoon zich zelf. Hij reed niet in pretentieuze au to's, nee, hij stuurde in een van zyn vader geërfde Golf, die amper door de APK-keuring was geko men. Hy is drie keer by FC Groningen gaan spelen, omdat de nieuwe trainer van Feyenoord het weer eens niet in hem zag zitten. En in Groningen werd hij steeds weer met open armen ontvangen. Want scoren deed-ie altijd. Onlangs nog sprak ik André Staf- leu, die volgend seizoen evenals Peter Houtman op Varkenooid de jeugd gaat trainen. Ze spelen nog regelmatig met oud-Feyenoord. „En hij is nog steeds precies de zelfde," zei Staffie. „Hij staat hele periodes om zich heen te kijken en ineens is-ie er weer als er ge scoord moet worden." Dat was ook zijn probleem als top scorer bij Feyenoord in een perio de, dat hij als achtvoudig interna tional zeven keer scoorde. Want doelpunten maakte hij,aan de lo pende band, maaj-fey kreeg nooit de waardering waarnaar hij zo hunkerde. Trainer Vtyadin Boskov had hem ooit als rechtsback van Feye- noords tweede elftal omgeturnd tot een spits, die vooral met het hoofd zijn mannetje stond. Want sterk in de lucht, dat was-ie, En hij had een aardig schot, maar zyn technische kwaliteiten waren be perkt. Hij had vaak ruzie met de bal. Toch speelde hij nog bij vooraan staande clubs als Sporting Lissa bon en Club Brugge, waarnaar hij moestvertrekken, nadat Gorin- chemmer Jan Peters van FC Den Bosch was overgekomen en Peter Houtman weer eens plaats had moeten maken in de Kuip. In de nadagen van zijn met pie ken en dalen gekenmerkte voet balloopbaan kwam hij nog uit voor Sparta, Excelsior en FC Den Haag, bij de laatste club als vrije verdediger. Hij dacht dat hij dat óók kon, vanwege zijn ervaring als rechtsback. Maar ideaal bleek die positie niet voor hem. „De naar corpulentie neigende Peter Houtman," schreef ik eens in die periode. Met een glimlach kwam hij enkele dagen later naar me toe. „Ik ben niets dikker dan in mijn beste dager," zei hij, ter wijl hij zijn shirt omhoog trok ten einde aan te tonen dat er nog geen grammetje extra vet te bespeuren viel. Nee daar, wees ik naar zyn bilpartij. En weer moest hij glimlachen met de mededeling dat hy schoon aan de haak nog net zo zwaar was als vroeger. Peter Houtman maak je niet snel boos. Zoals nooit iemand kwaad zal kunnen worden op de voorma lige topscorer. Tegenwoordig schrijft hij heel lief over (oud-)Feyenoorders in de Feyenoord-krant en gaat hij na mens Radio Rijnmond 'Op sjouw* met een bekende {oud-Jvoetballer. En dan stelt hij hele aardige vra gen. En nu wordt-ie ook nog trainer. Weliswaar niet op het hoogste ni veau, want daarvoor is hij niet ge schikt - te aardig - maar bij de pu pillen van Feyenoord tot tien jaar. Dat is hem op het lijf geschreven. Leuk omgaan met die jonge vent jes, die misschien wel eens van hun vaders hebben gehoord hoe populair hij vroeger was vanwege zijn voorkomend gedrag en 'de ve le doelpunten die hij bij elkaar schoot. Het lijkt hem heel leuk werk. Ik begrijp 't Peter, je bent er ge knipt voor. En je hoeft geen ruzie méér met de bal te maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5