Groen licht voor megakringloopwinkel Rotterdams Dagblad Gemeenten vragen aandacht voor A 4 Olifanten smullen van lunch Raad bekrachtigt nieuw bestemmingsplan busbaan Dagje boer worden Leo van Ierland Koning der Verlovingsringen Lijnbaan 5ö Reuze uil 10 merken Deslree Schiedam kan na fusie van reingingsdiensten meedoen Voetpad onder spoorbrug Boonervliet Onderzoek aanbestedingsbeleid zonder gevolgen Meisje (15) verkracht Nekletsel Jonge winkeldief Illegg'en uitgezet Bedoeïenententen in het Beatrixpark Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 5 juni 1998 u. Schie dam/VI a ard i nge nIn een ge zamenlijke brief hebben de ge meentebesturen van Schiedam en Vlaardingen de samenstellers van een regeerakkoord en nieuw kabinet gewezen op hun afwijzing van de tot nu toe aangedragen voorsteilen voorde aanleg van het stuk A 4 door Midden-Delfland. Aan 'de formateur/informateur van het nieuwe kabinet, t.a.v. de minister-president W. Kok' schrij ven de beide gemeentebesturen, dat als ondanks de grote bezwa ren toch tot aanleg van de ryks- weg mocht worden besloten „een goede ruimtelijke en milieuhygië nische inpassing een keiharde eis en noodzaak is." „Het kabinets standpuntvan november 1996, als ook het recente ambtelijke voor stel 'een verzonken A 4' van de Stadsregio Rotterdam voldoen - hier zeker niet aan. Het kan toch niet 20 zyn dat anno 1998, met alle technische en financiële moge lijkheden die er zijn, leef- en woonmilieu, landschap en recrea tie ondergeschikt worden ge maakt aan economische belan gen," aldus Schiedam en Vlaar dingen. De meerderheid van bei de gemeenteraden blijft tegen de aanleg en ook de Tweede Kamer heeft het kabinetsplan afgewezen en forse bedenkingen geuit. Bij een onverhoopt besluit tot aanleg is een gesloten tunnelbak over het gehele tracé en met name in het stedelijk gebied de minimum variant. „Mindere oplossingen zijn dan ook voor ons onaccepta bel," schrijven de gemeenten. Zij wijzen op de 'handreiking' die ze in maart 1997 hebben gedaan met verwijzing naar mogelijkheden voor dubbel grondgebruik. Om zo'n inpassing te realiseren moet bij de onderhandelingen over het nieuwe regeerakkoord voldoende geld worden gereserveerd, staat in de brief. Voorts een opmerking over mogelijkheden van publiek- private samenwerking om dat te bereiken, zoals een Kamermeer derheid heeft voorgesteld, Recent lieten ook kopstukken van VNO en bouwondernemers zich in die richting uit. Een van de initiatiefnemers voor het plan 'De Rits', waarin onder nemers met vijf regionale wo ningcorporaties samenwerken, heeft al eerder gesuggereerd, dat de aanleg van het stukje A 4 bij re geerakkoord geregeld zou moeten worden. Vooralsnog maakt de aanleg ervan geen deel uit van de afspraken, die de Stadsregio en het ministerie van Verkeer en Wa terstaat hebben gemaakt over in frastructurele werken op korte termijn. Daarin ligt het accent op verbetering van de A15. I Door Jan Rozendaal Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond groen licht gegeven voor de komst van een professione le kringloopwinkel. Door enkele kleine wijzigingen was het college van burgemeester en wethouders er in geslaagd om de laatste bezwaren van enkele partijen weg te masseren. Met het raadsbesluit heeft de ge meente de huidige Stichting Kringloopbedrijf Vlaardingen over gedaan aan Het Goed. Deze stichting runt al acht kringloop winkels in Nederland. De eerste en grootste, in Deventer, bestaat al vijfjaar en haalde vorigjaar een omzet van twee miljoen gulden Het bedrijf, met een winkelopper vlakte van drieduizend vierkante meter, biedt werk aan 72 mensen: negen zijn gewoon in dienst van Het Goed en de overigen werken volgens een Melkert-regeling. De gemeenteraad was gister avond unaniem in het besluit om de kringloopwinkel over te doen aan een professionele organisatie. Op basis van het ondernemings plan wordt er vanaf het begin werk geboden aan veertig perso nen: vijf in reguliere dienst, twin tig via arbeidsmaatregelen en zes als vrijwilliger. Daarnaast zorgt de kringloopwinkel ervoor dat het grof huishoudelijk afval wordt op gehaald. Dat is tenslotte de koop waar die - al dan niet na een op knapbeurt of reparatie- te koop wordt aangeboden. Het gaat bij voorbeeld om 1900 wasmachines, 600 fornuizen en 2500 koelkasten die jaarlijks door Vlaardmgers worden afgedankt; in totaal 1500 ton grof huishoudelijke afval per jaar. Startsubsidie De 241.000 gulden die stadsrci- ning hierdoor bespaart op het op halen en (laten) verwerken van het grof vuil, wordt aan de kring loopwinkel jaarlijks overgemaakt als vergoeding. Daarnaast krijgt de stichting een eenmalige start subsidie van 200.000 gulden. Een flink aantal fracties hikte nogal Een klant van de kringloop- winke n De venter speurt talrijke rek ken kleding af op zoek koopje. Ook Vlaardingen krijgt als eer ste gemeen te In de Rijn mond een dergelijk pro- opgezette kringloop winkel. Foto Jaap Rozema/Rot- tegen dat bedrag aan. De toezeg ging van wethoudeT Van der Windt dat wordt geprobeerd Euro pese subsidie los te peuteren in Bmssel en de afspraak met Het Goed dat bij gunstige bedrijfsre sultaten de startsubsidie wordt te rugbetaald, haalde ook de laatste twijfelaars CDA, WD en W2000 over de streep. Al bleef met name John Ranshuysen (W2000) zich afvragen waarom er niet voor was gekozen om een lening van twee ton te verstrekken. Een ander heikel punt was de ga rantstelling die de bank vroeg voor een lening aan de kringloop winkel ter waarde van 600.000 gul den. Ook hier kwam het college de partijen tegemoet door de pe riode dat de garantstelling duurt terug te brengen van vijf tot drie jaar. Al vond Ton van der Steen (D66) dit niet meer dan 'een cos metische verandering'. „Juist de eerste driejaar zijn het moeilijkst voor een nieuw bedrijf. Als je die doorkomt, lukt het vierde en het vijfde jaar ook wel." In elk geval waren nu alle andere fracties ook tevreden gesteld, al vond een aantal wel dat de be sluitvorming een beetje erg snel was gegaan. Maar daar was een re den voor, aldus verantwoordelijk wethouder Van der Windt: „Elke maand dat we langer wachten lo pen de verliezen van het huidige kringloopcentrum op. Daarom was er voor ons de noodzaak om zo snel te handelen." Het huidige kringloopcentrum aan de Deltaweg, dat twee jaar ge leden door de gemeente is opge richt en dat volgens Jan van der Kolk (GroenLinks) 'twee jaar ge ruzie, twee jaar achterklap, kort om twee jaar ellende' is geweest, lijdt elke maand een verlies van tienduizend gulden. De gemeenten Vlaardingen en Schiedam voeren onderhandelin gen over de fusie van de stadsrei- mgingsdiensten van de twee ge meenten. De gemeente Maassluis is officieel op de hoogte gebracht van deze besprekingen met de be doeling de deur open te zetten, zo^ dat ook deze dienst aan tafel bij kan schuiven. Maar volgens wethouder Van der Windt is de deelname van Maas sluis aan de fusie 'nog lang niet zeker'. Met de fusie wordt een grotere, daardoor goedkoper werkende dienst beoogd, die er toe moet lei den dat de afvalstoffenheffing voor de huishoudens niet verder hoeft te stijgen of misschien zelfs naar beneden kan. Profiteren Maar dit betekent ook dat Schie dam dan kan gaan profiteren van de kringloopwinkel van Het Goed. Dit wordt bevestigd door wethouder Van der Windt. „We hebben er wel eventjes over ge sproken om met name Schiedam al bij de besprekingen te betrek ken. Maar daarvoor moet een draagvlak zijn en de tijd die daar voor nodig is, die hadden wij dus niet Maar met het oog op de toe komst ligt die mogelijkheid er ze ker." Schiedam Een 15-jarig meisje uit Schiedam is woensdagmiddag verkracht in het Beatrixpark. Ze werd om ongeveer tien voor half vijf op het fietspad aan het eind van de Parkweg, nabij volkstuin vereniging Thurlede, van haar fiets getrokken door drie onbe- kende mannen. Nadat ze was gevallen, werd ze onder bedreigipg van een mes door de mannen meegenomen naar het Beatrixpark. Na enige omzwervingen in het park werd ze op een bankje in de buurt van het Pannenkoekenhuis ver kracht, terwijl de twee anderen haar. vasthielden. Daarna zijn ze er vandoor gegaan. Het ontred derde meisje heeft een trimmer aangesproken die haar heeft op gevangen. De politie verzoekt getuigen die het meisje, al dan niet in combina tie met de drie mannen en een fiets, in het park gezien hebben tussen 16.20 en 20.00 uur, om con tact op te nemen met de afdeling jeugd- en zedenzaken van de poli tie (2744440). Schiedam Een 62-jarige Rotter dammer heeft gistermiddag nek letsel opgelopen bij een aanrij ding op de kruising Rotterdamse- dyk/Nieuw-Mathenesserstraat in f Schiedam. Beide bestuurders stonden voor het verkeerslicht toen een van hen linksaf sloeg en de ander rechtdoor wilde. Het slachtoffer is overgebracht naar het Sehieland Ziekenhuis. SchiedamIn een speelgoedzaak in de Nieuwe Passage is gister avond een 8-jarige winkeldief aangehouden. Het Schiedammer- tje was met zijn vriendjes in de winkel en werd betrapt toen hij een zogeheten Hitorikko wilde meenemen zonder te betalen. Na een reprimande op het poütiebu- reau mocht hij weer naar huis. In een schoenenzaak aan de Hoogstraat zijn gisteravond een 24-jarige man en een 28-jarige vrouw uit Schiedam betrapt toen zij vijf paar schoenen wilden ste len. Na een korte achtervolging kon het winkelpersoneel hen pak ken en overdragen aan de politie. Vlaardingen Bij een houtbedrijf aan de Schiedam sedijk in Vlaar dingen zijn deze week tijdens een bedrijfscontrole vijf illegaal in Ne derland verblijvende werknemers aangetroffen. De mannen, vier Polen en een Turk zijn 's middags naar Schiphol gebracht en op het vliegtuig naar Warschau en Istan bul gezet. Tegen de werkgever is proces-verbaal opgemaakt. Er is maar weinig wat een olifant niet lust. Die boodschap hadden de ondernemers van winkelcentrum Liesveld aan de schoolkin deren meegegeven die gistermiddag de twee dieren een lunch aanboden op het Veerplein. Dus kwamen ze massaal met oud brood, kroppen sia en andijvie of wortels. De olifanten genoten, net als de kinderen die voor het eerst de grijze dikhuiden van zeer dichtbij konden bekijken en aanraken. De olifanten zijn naar Vlaardingen gekomen met Circus Royal dat zijn tenten heeft opgezet op het Oranjehof. De Ondernemersvereniging Liesveld heeft voor de twee basisscholen, die zich officieel hadden aangemeld, De Maatjes en de Van Kampenschool, tweehonderd kaartjes beschikbaar gesteld voor de voorstelling van komende zondagmiddag. De Olifantenlunch was het voorafje van het Haring- Bierfeest (zie pagina 13 voor het programma-overzicht}, dat dit jaar mede in het teken staat van het circus. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gisteravond in meerderheid ingestemd met het wijzigen van het bestemmingsplan van de Pa- rijslaan/Korhoenlaan in Vlaardingen. Met deze wij ziging wordt het mogelijk om de straten in Holy zo aan te passen dat niet alleen bussen en taxi's, maar al het autoverkeer er gebruik van kan gaan maken. In.de raadwaren de,verhoudingen duidelijk. De co alitiepartijen PvdA, WD en CDA kregen steun van ex-coalitiepartner D66, de SRG, Stads- Burgerbe langen, AOV en van de SP. Alleen Groenlinks en W2000 stemden tegen. „Dit is slecht voor bet mi lieu. Want als je de auto vrjjbaan geeft, stappen., mensen ook makkelijker in de auto," motiveerde J. van der Kólk van Groenlinks. A. Brouwer van Stads- Burgerbela geh kon. zich, ondanks dat hij voor stemde,wel vine hinde angst van de bewoners voor de toenemende verkeers overlast. Ondanks ook de sussende woorden van wethouder Van der Windt. De toezegging dat de politie de boel in de gaten houdt, wordt door de bewoners weggehoond. „Vori ge week stondin de krariidat de politie in Vlaardin gen te weinig mensen hééft.En daaifcy stónd ook dat ze veel minder aan. verkeerscontroles toekomen dan ze zouden willeit Dus néë£daar hebben wij niet echt veel vertrouwen in," aldus hen Rademakers, voorzitter van de bewonersyerehiging. t Pagina 13: Raadsbesluit betekent niet dat bos baan ook snel is verdwenen. Maassluis —Onder de spoorbrug over de Boonervliet in Maassluis komt een.voetpad. Dat is tenmin ste een idee dat door de NS wordt onderzocht. Het pad is bedoeld als toegang tot het toekomstige re creatiegebied Maassluis-Oost in de Zuidbuurt. Op deze manier kunnen de recreanten gebruik maken van de parkeerplaats naast het ijsbaanterrein. De noodzaak van een parkeerter rein in het recreatiegebied komt hiermee te vervallen, Omwonen den en de gemeente Maassluis keerden zich twee maanden gele den tegen de aanleg van dit ter rein en vooral tegen de weg er naar toe. De Zuidbuurt wil men namelijk zoveel mogelijk autovrij houden. Naast het eventuele voetpad on der de spoorbrug handhaaft de re constructiecommissie Midden- Delfland, de uitvoerder van het plan, de geplande fiets- en voet gangersbrug over de Boonervliet. Deze moet bewoners uit de wijk Sluispolder makkelijk en snel naar het reereatiegebeid brengen. Ruim een maand geleden werd al bekend dat de reconstructiecom missie de plannen zou gaan aan passen aan de bezwaren van be woners en gemeente. Zo wordt de aan te leggen kanovijver een stuk kleiner en komt het strandje te vervallen. Het gebied is vooral be doeld voor fietsers, wandelaars, vissers en voor gebruikers van kleine vaartuigen zoals kano's. Als onder meer de gemeente Maassluis instemt met de nieuw ste plannen kan, is de verwach ting, in de tweede helft van dit jaar worden begonnen met de aanleg van het nieuwe recreatie gebied. Schiedam De allerleukste wens aan de wensboom bij de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark zou heel snel uitko men. Dat was door afdeling Na tuurontwikkeling van de ge meente Schiedam beloofd. Niels Heukers uit Schiedam is de ge luksvogel. Zijn wens, 'boer wor den', komt uit-. Met de 10-jarige jongen is een afspraak gemaakt om een dagje te komen helpen op de kinderboerderij in het Schiedamse stadspark. In totaal hebben in de periode van 25 april tot en met 6 mei 304 kinderen een papieren boom- blaadje aan de wensboom ge hangen. Hen werd gevraagd ant woord te geven op de vraag: „Als jij het op de kinderboerderij en de Heemtuin 't Hoefblad voor het zeggen zou hebben, wat zou je dan wensen?" De grootste wens van de kinde ren is een paard, pony of ezel Maar liefst 63 kinderen missen deze viervoeters op de kinder boerderij. Gok veel bezoekertjes wilden op de een of andere ma nier meehelpen op de boerderij. Dit varieerde van het voederen van lammeren tot -de op het eerste gezicht toch minder aan trekkelijke- klussen als poep- scheppen op het terrein, var kenshokken schoonmaken en grasmaaien. De wensboom is een idee van student milieukunde Nadia Roosendaal, Zij heeft in dezelf de'periode ook een consumen tenonderzoek onder de volwas senen gehouden. Naar aanlei ding van de ideeen van de kin deren en de suggesties van de volwassenen zullen er rond de kinderboerderij en de Heemtuin meer activiteiten worden gehou den op recreatief en educatief „Ouderen vroegen vooral om meer zitgelegenheid en infor matie," zegt Roozendaal. Verder viel het de studente, die nog niet helemaal klaar is met het onder zoek, op dat de Heemtuin 'erg aantrekkelijk' wordt gevonden. „Als ouders met hun kinderen naar de kinderboerderij gaan, pikken ze altijd even de tuin mee." Door Jan Rozendaal Vfaardingén—Het onderzoeksrap port over de aanbestedingsproce dures bij de gemeente Vlaardin gen blijft zonder gevolgen. Aan het verzoek dat de grootste oppo sitiepartij SP gisteravond deed aan het voltallige college van bur gemeester en wethouders om 'de eer aan zichzelf te houden en hun zetels ter beschikking te stellen', werd door geen van de andere fracties in de gemeenteraad ook maar één woord besteed. Ook SP- fractievoorzitter Martin Kappers kwam er in zijn tweede termijn met op terug. Een grote meerderheid van de partyen wilde slechts vooruit kij ken. Leren van de fouten en voor uit kijken. De commissie, die in februari in het leven was geroe pen om 'hardnekkige geruchten over fraude' bij de voormalige dienst Gemeentewerken te onder zoeken, had toch vier prima aan bevelingen in het rapport gezet. De rode draad daarin was dat er een duidelijke gedragscode moet komen die de integriteit van be stuurders en ambtenaren waar borgt. De loftrompet werd gebla zen voor de huidige directeur van de dienst Stadsbeheer, die aat al zo voortvarend heeft opgepakt. „Nu moeten wü zelf het goede voorbeeld geven," aldus PvdA- fractievoorzitter Anny Attema. Zij refereerde aan het feit dat de ge meenteraad al drie jaar lang pro beert een afspraak te maken om over integriteit te praten. Steeds kwam er wat tussen. Het moet er nu echt, en sne! van komen, vond ook burgemeester Stam. Slecht De goede naam van Vlaardingen was aangetast door de fraudege ruchten. Zelfs de landelijke kran ten schreven er over en dat is slecht voor de uitstraling, decla meerde Lex de Lange (VVD). De 'gewone mensen op straat', die SEG-fractievoorzitter Rien Lens- velt tegenkomt, zeggen: waar rook is is vuur Wie had dat ge dacht: fraude by de gemeente Vlaardingen? Dat kan toch niet, aldus Ben van der Velde (Groen links) met gevoel voor cynisme. Want die ene wethouder, die zó lang over die ene portefeuille ging, en dezelfde aannemer, die steeds de Vlaardmgse klussen kreeg? Een kritisch rapport dat in de onderste la verdween. Maar goed, luidde de conclusie van Van der Velde, wie heeft er eigenlijk niet zitten slapen? „Ook de ge meenteraad heeft niet gecontro leerd." De PvdA herhaalde een eerdere oproep de mogelijkheden te be zien om een gemeentelijke reken kamer in te stellen De burge meester antwocr v dat daarover een ambtelijk; oiitie in voorbe reiding is. die na de zomer kan worden behandeld. Dan komt ook het nieuwe aanbestedingsbeleid in de gemeenteraad. Vooruitkijken, dat was dus het de vies, Vooral ook ingegeven omdat eigenlijk nog steeds memand echt weet of er nu wel of geen mis standen zijn geweest m het verle den bij de dienst Gemeentewer ken. De onderste steen is niet ge vonden, ondanks de 44 gesprek ken en het doorspitten van talloze dossiers, meende Lensvelti Er is geen fraude aangetoond, maar het is daarom onjuist om te beweren dat er geen fraude heeft plaatsge vonden, was de mening van Kap pers. 'Strikt formeei-juridisch gespro ken' had de SP'er gelijk, zei bur gemeester Stam. Maar de sugges tie dat er een tweede onderzoek zou moeten komen, door een in stantie met ruimere bevoegdhe den, een echt recherche-onder- zoek bijvoorbeeld, wees Stam van de hand. „Ik heb niet de indruk dat een andere commissie meer feiten boven tafel weet te halen. Die zijn er gewoon niet." Kappers bleef erbij dat de geest dan nooit in de fles zal komen. Niet in de laatste plaats omdat het hem heeft bevreemd dat Stam geen stappen heeft ondernomen tegen de ex-gemeentesecretaris. Zij heeft 'keihard in de krant be weerd dat de burgemeester liegt'. „Hier wordt duidelijk de gemeen te Vlaardingen geschaad. Waarom geen gerechtelijke stappen over wogen?" Stam ging er niet op in. Wei liet hij weten dat het overleg tussen gemeente en de advocaat van het voormalig hoofd financiën van de gemeente Vlaardingen vandaag wordt voortgezet. De commissie verweet hem fouten te hebben ge maakt, die hij weer ontkent. Hoe wel daarover geen nadete mede delingen worden gedaan, melden bronnen dat het voormalige hoofd financiën eist dat het gemeente bestuur de beschuldigingen aan zijn adres intrekt. SchiedamHet Spectnimfestival op 21 juni in het Prinses Beairix- park ncht zich dit jaar wat meer op de kinderen, „In principe is er voor iedereen wat wils. Maar in voorgaande jaren lag de nadruk een beetje teveel op de muziek," licht festivaldirecteur Marlies Dingenoutstoe. Naast de jaarlijkse muziek op de twee podia komt er in het Schie damse stadspark een grote tent met circus en optredens van het Rotterdams Volkstheater voor de kinderen. Het centrale thema van het Spectnimfestival, dat in de voorgaande jaren gemiddeld zo'n 50,000 bezoekers trok, is 'Reizen de culturen'. Kinderen kunnen onder meer luisteren naar verhalen van Jan Rauh in zijn woonwagen en zij kunnen spelen in een echte Be doeïenentent. Op het programma van de zevende editie van het Schiedamse festival staan verder optredens van toneel- en muziek- formaties, die ook de ouderen moeten vermaken. Zo worden on der reizende culturen niet alleen immigranten in Nederland en trekkende volken gerekend. De Hollandse vakantieganger komt ook aan bod.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1