12 Rotterdam 'Honderden miljoenen guldens nodig voor projecten provincie' Extra bijstand dreigt onbetaalbaar te worden Veld in de Kuip hgt er straks warmpjes bij Veel (overheids) instanties helpen illegalen CDA: hoe met jongeren in de zwembaden? Peper wil .25 miljard voor steden Europa Lijstje met onder meer CS-plannen naar Tweede Kamer 'De koningin houdt veel van dijken' Bordeelhouder moet dwangsom betalen Omvangrijke drugshandel op Goeree-Overflakkee RET blijft achterlopen Geschoten op Visserijplein Auto vernield na handgebaar Duitser rijdt 170 km op A20 T 'i m 'ViUltï i KNVB en Peper praten pas na WK over boycot van de Kuip RW RRV RZ Rotterdam» Dagblad Vrijdag 5 juni 1998 Rotterdam De Rotterdamse burgemeester vindt dat.TSuro- pa' meer dan ooit wat extra's moet doen voorde 82 grote ste den- Tijdens een forumdiscus sie in Brussel pleitte Peper als voorzitter vair Eurocities -de vereniging van 82 grote ste den- voor een toelage van 25 miljard gulden in de periode - van 2000 tot 2006. Dat geld moet uit de Europese pot van structuurfondsen worden ge haald- Peper wees er op dat liefst tachtig procent van de Europe anen in een stad leeft „Europa kan daarom niet meer onver schillig staan tegenover de ste delijke problematiek." Vol gens de burgemeester kan de Europese Urne op deze wijze een belangrijke rol spelen bij de veranderingen in het stede lijk beleid en het openbaar be stuur. Het beschikbaar gestel de geld 'kan worden gebruikt voor het verbeteren van de jéefonstandigheden in grote achterstandsbuurten. 5 Rotterdam De EET krygt de klokken op de ondergrondse me troperrons maar niet op de goede tijd. Enkele dagen geleden was er een fout in de centrale aansturing van die uurwerken en liepen alle klokken opeens een kwartier ach ter. Op de bovengrondse perrons werd het euvel snel verholpen, maar op de resterende stopplaat sen van de metro wil het maar niet lukken de tijd weer goed te krijgen. X' - Bij een vechtpartij op het Grote Visserijplein in Deifshaven is gisteravond een schot gevallen. Een groep van on geveer' twintig personen raakte slaags,-waarbij op een zeker mo ment op een 18-jarige Rotterdam mer werd geschoten, Toen de politie arriveerde was de vechtpartij voorbij. De schutter, een 25-jarige Hagenaar, is op het Heemraadsplein aangehouden in een auto. Een andere inzittende werd ook opgepakt, maar later bleek die niets met de zaak te ma ken te hebben. De toedracht is nog onduidelijk. Rotterdam Een 24-jarige inwo ners van Bergschenhoek heeft gisteravond bij de politie aangifte gedaan van vernieling van zijn auto. Hij was even tevoren op de Doenkade gesneden door een an dere auto en had toen een handge baar gemaakt. De bestuurder werd later bij een verkeerslicht opgewacht door inzittenden van de auto die sneed Zij stapten uit en probeerden het portier van de auto van de man uit Bergschen hoek open te trekken. Toen dat niet lukte, schopten ze tegen de auto. Een van de twee sprong ook nog op de motorkap en begon daar te dansen. Daarna ging het tweetal ervandoor. Rotterdam Een 21-jarige Duit ser heeft gisteravond een boete van DM 790 gekregen omdat hij met 170 kilometer per uur over de A20reed. Den Haag Het rijk moet vele honderden miljoenen guldens extra stoppen in tien grote projecten. Dat is nodig, omdat het nog steeds niet goed gaat met de provincie Zuid-Holland. Commissaris van de koningin J. tussen Rotterdam, Den Haag en Rijn-Gouwelijn (Gouda-Katwijk), groenaanleg in Haaglanden en vernieuwing van oude wijken in Leemhuis pleitte gisteren in Den Haag voor deze miljoeneninveste ring. Zij overhandigde vice-voor- zitter H. Voute-Droste van de ka mercommissie voor Economische Zaken een lijst met plannen waar voor financiële hulp wordt ge vraagd. Het wensenpakket betreft onder meer de vernieuwing van het Centraal Station in Rotterdam, dat straks ook een stopplaats op de Hogesnelheidslijn wordt, de Noordrand-plannen in Rotter dam, de ontwikkeling van Rand- stadRai], de nieuwe sneltram die Zoetermeer gaat rijden, de vol tooiing van rijksweg A4 onder meer door Midden-Delfland, de aanleg van de Tweede Maasvlak te, de komst van een recreatiezo ne tussen Rotterdam en Den Haag en de stedelijke vernieu wing in de regio Rotterdam en Drechtsteden. Verder prijken op het lijstje de Haagse treinstations CS en HS, inclusief het plan Hoog Hage (ver dere overkluizing van CS), her structurering van het Westland, aanleg van een spoortunnel in Delft, totstandkoming van de Leemhuis diende haar verlang lijst in als voorzitter van het 'Be stuurlijke Platform Zuidvleugel'. Dat is een club van de provincie Zuid-Holland, grote steden, tuin bouwsector en diverse ministe ries die zich allemaal bekomme ren om de situatie in het zuidwes ten van Nederland. Met dit gebied 'gaat het niet goed', zei Leemhuis. Ondanks de op gang komende bouw van nieuwe wijken is sprake van een vertrek van bedrijven en inwoners naar elders, vanwege de drukte en de kwaliteit van de leef omgeving. „De werkloosheid van laagopgeleiden is, vooral in de grote steden, beduidend hoger dan elders in het land. De tuin bouw staat aan de vooravond van een ingrijpende herstructurering, en kwaliteitsverlies dreigt voor het woon- en leefldimaat, de eco nomie, de bereikbaarheid, het mi lieu en het groen," zo motiveerde de commissaris haar verzoek om extra steun. De actie van Leemhuis moet wor den gezien als een poging om tij dens de kabinetsformatie de aan dacht te vragen voor de belang rijkste problemen in de provincie. Het gevraagde geld zou vooral moeten komen uit de zogenaam de 'ICES'-pot van het rijk, een fonds dat vooral is opgebouwd uit winsten op aardgasverkoop. Rotterdam Het gebruik van de bijzondere bijstand is zo explosief gestegen, dat de gemeente Rot terdam van zijn eigen bestuurs dienst het advies heeft gekregen er de rem op te zetten. Volgens dit groepje topambtenaren uit de fi- nancieel-economische sector is het budget voor de bijzondere bij stand in het eerste kwartaal van dit jaar met minimaal 3,5 miljoen gulden overschreden. Over het vorig jaar moest de ge meente al 16,5 miljoen gulden bij passen. Ook de financiële lasten van de Rotterdampas, een kaart die minima reductie geeft op soci ale, recreatieve en culturele voor zieningen beginnen zwaar te we gen. De bijzondere bijstand werd door de vorige gemeenteraad gezien als het belangrijkste instrument in de strijd tegen de armoede. Maar de vraag is of het gemeente bestuur deze politiek gezien de hoge kosten nog veel langer kan volhouden. Om verdere budget- overschrijdingen te voorkomen, heeft de bestuursdienst geadvi seerd om de sociale dienst te in strueren de regeling zo sober mo gelijk uit te voeren. Wethouder J. van der Tak (sociale zaken) is nog met zover dat Lij de regeling wil 'uitkleden'. Van der Tak wil eerst wachten op een ge detailleerd rapport over de exacte uitgaven aan bijzondere bijstand sinds begin dit jaar en de ver wachtingen voor de rest van dit jaar. Dit rapport verschijnt zeer bin nenkort. De wethouder nam gis teravond in zijn raadscommissie al een voorschotje op de inhoud, door de verwachting uit te spre ken dat de uitgaven 'door het af gesproken budget heen zullen schieten'. Voor dit jaar is 39,5 mil joen gulden aan bijzondere bij stand gereserveerd. Of Rotterdam de regeling zal ver soberen, zal mede afhangen van de afspraken over de hoogte van de uitkeringen in het toekomstige regeerakkoord. De verwachting is dat bepaalde groepen uitkerings- dienten, zoals gezinnen met kin deren die al vele jaren afhankelijk zijn van de bijstand, een structu rele verhoging zullen krijgen van het rijk. Dat zou de druk op de uit gaven van gemeenten aan bijzon dere bijstand verlichten. Rotterdam is overigens niet de enige gemeente met hoge uitga ven aan bijzondere bijstand. De stad Utrecht is inmiddels zo ver door het financiële plafond ge schoten, dat het budget wordt ver- Als gebruikelijk waren ervoor de koningin bloemen bij aankomst, dus ook bij de Doelen. FotoPeterde Jong/CorVos Rijkswaterstaat, dat zijn bruggen, dijken en wegen. Heel Nederland is eigenlijk de ex positieruimte waar deze dienst zijn kunsten vertoont. Vandaar dat er geen grote tentoonstelling hoeft te komen over 200 jaar Rijkswaterstaat, maar wel een feest in De Doelen in Rotterdam in aanwezigheid van koningin Beatrix. Gistermiddag werd zij daar ont vangen door A. Jorritsma, minis ter van Verkeer en Waterstaat, commissaris van de koningin me vrouw J. M. Leemhuis-Stout, bur gemeester A Peper en G. Blom, directeur generaal van Rijkswa terstaat. Blom begon als eerst met het uitreiken van de cadeaus, een OG«K.KtEEüf iWfAoofe V Een frees kun je de machine eigenlijk niet noemen, die gisteren het gras uit de K» do verwijderde. Hetapparaatschoofalshetwarede toplaag van het veld. Wat overbleef was een vrijwel egale vlakte. De 'K0R0 F' pmaker' is een vinding van Ko Rodenburg, als cul tuurtechnisch beheerder sportvelden werkzaam bij Recreatie Rotterdam 3 Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam De grasmat in de Kuip heeft er in jaren niet meer zo mooi bijgelegen als juist in deze periode. Maar gisteren ging het groene tapijt desondanks rigou reus op de schop. Het veld moest verdwijnen omdat het 1 stadion veldvenvarming krijgt- Tijdens de open dag van woensdag 5 augustus ligt er, als het goed is, al weer een geheel nieuwe mat. Na wat voorbereidende werk zaamheden aan onder meer de drainage wordt op If juni in de breedte van het veld m totaal der tig kilometer slang door de grond getrokken. De hoofdleidingen ko men in de lengte te liggen. Slangenstelsel Bovenop het 'slangenstelsel' komt 23 centimeter grond en - zal iets rijker van samenstelling zijn dan de grond in Nieuw-Mil- lingen, waar het nieuwe gras van de Kuip al enige tijd geleden is in gezaaid Die methode schijnt be vorderlijk te zijn voor het 'zetten' van de wortels. Eind juni wordt de nieuwe mat ge legd. Gekozen is voor zogeheten 'big slaj. 11 men van 1 bij 60 me ter. Op die manier blijft het aantal naden beperkt. De kosten van de operatie komen geheel voor rekening van het sta dion zelf. ENECO voert het kar wei uit en omdat dat bedryf ook de voor de verwarming benodigde energie zal leveren, is er een 'gun stige' prijs bedongen. Niettemin blijft het voor de Kuip een dure grap, want omdat er deze zomer geen popconcerten kunnen wor den gehouden, schieten die in komsten erbij in. De KNVB zou het liefst zien dat alle (eredivisie)clubs veldvenvar ming namen. De verplichting is evenwel nog niet reglementair vastgelegd. „Wel is het zo," weet Piet Hagenbeek van de techni sche dienst van het stadion, „dat je 25.009 gulden boete krijgt als een wedstrijd niet kan doorgaan omdat de dub onvoldoende maat regelen heeft getroffen." Persoonlijk is Hagenbeek niet ht blij met de ondergrondse 'ka ft „Iedereen weet dat het niet _d is voor 'en veld. Gras moet 's w inters gewoon bevriezen. Laat de natuur z'n gang maar gaan." Rotterdam De KNVB en burge meester Peper praten pas na het wereldkampioenschap voetbal in Frankrijk over de door de voetbal bond opgelegde boycot van het Feyenoord-stadion. Eerder is door 'agendaproblemen' niet mogelijk. De KNVB deed De Kuip in de ban nadat Peper de bekerfinale tus sen PSV en Ajaxop 17 mei naar dé middag verplaatste uit vrees voor rellen tussen PSV-, Ajax- en Feye- noord-supporters. Dat er daad werkelijk rellen uitbraken en de burgemeester dus achteraf gelijk kreeg, is volgens een woordvoer der van de KNVB 'een argument dat geen rol speelt'. De bond is vooral ontstemd over de 'communicatie' van de burge meester. Oorspronkelijk stond de wedstrijd voor acht uur 's avonds op het programma. In overleg met de politie verplaatste Peper het duel al naar zes uur maar toen bleek wie de finalisten waren, ver vroegde de burgemeester de wed strijd nog eens. De KNVB besloot daarop dat er de komende twee jaar geen inter lands en bekerfinales in De Kuip plaats zullen hebben. Door de verplaatsing van de wed strijd kon ondermeer de recht streekse televisie-uitzending niet doorgaan. Maar volgens een woordvoerder van de KNVB giste ren Ir aft de boycot niets 'met com, *ercie en tv-rechten te ma ken'. Er zijn wel informele contac ten geweest tussen de bond en burgemeester Peper, die vorige week tegen de gemeenteraad zei pas met de voetbalbond te willen praten als de boycot van tafel is. Er was ook al een afspraak tussen de bond en de burgemeester, maar die is door de KNVB afge zegd. Overigens verkeerde Peper naar verluidt in de veronderstel ling dat vóór die afspraak de boy cot zou zijn ingetrokken. Rotterdam - De exploitant van het homobordeel aan de Dovene- telstraat op industrieterrein Schiebroek moet minimaal een dwangsom van 68.000 gulden be talen omdat hij er zonder toestem ming zit Deelgemeente Hille- gersberg-Schiebroek heeft hem dit per brief meegedeeld. Boysclub Mara is sinds het najaar zonder vergunning neergestie- ken in Schiebroek. De deelge meente had al eerder aangegeven dat een bordeel op het industrie terrein in strijd was met het be stemmingsplan. Een dergelijke zaak zou niet worden gedoogd. Desondanks heeft de exploitant, Kees van W., doorgezet Met als gevolg dat Hillegersberg-Schie- broek een dwangsomprocedure is begonnen om een einde te maken aan het homobordeel Het gaat om duizend gulden per dag, tot een maximum van 180.000 gul den. Per 15 mei zou het bedrag al zyn opgelopen tot 68.000 gulden, geld dat de deelgemeente nu wil innen. Omdat het bordeel er nog steeds zit, loopt de teller door. Deze dwangsom zal later worden geïnd. De uitbater van Boysclub Mara heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat zijn zaak voor weinig overlast zorgt. Tot nu toe is hij niet van plan geweest zijn zaak te sluiten. Rotterdam „Het restrictieve vreemdelingenbeleid is maar in zeer beperkte mate doorgedron gen tot de werkvloer van veel in stellingen," schrijven de onder zoekers van de Erasmus Universi teit Rotterdam en de Universiteit van Utrecht in hun rapporten, 'Il legaliteit en criminaliteit' en 'Pa tronen van incorporatie'. De overheid wil dat illegalen geen gebruik meer kunnen maken van het onderwas en van medische en sociale voorzieningen. Maar veel instanties beschouwen illegalen als een gegeven dat bij de multi culturele samenleving hoort. Ondermeer door deze houding lijkt uitvoering van rft Koppe lingswet, die op 1 jui. kracht wordt, op voorhand weinig suc cesvol. Na invoering van deze wet worden de bestanden van diverse overheidsinstellingen aan elkaar gekoppeld om de opsponng van illegalen te vergemakkelijken. Ontoelaatbaar Maar uit humaan oogpunt is dat eigenlijk ontoelaatbaar, verklaar de de Rotterdamse wethouder J. van der Tak gisteren in de raads commissie voor sociale zaken. Van der Tak: ,,'t Kan gewoon niet zo. Je kunt mensen in dit land niet zomaar uitsluiten van een uitkering en van andere vormen van hulpverlening." De vier grote steden dringen aan op uitstel, in de hoop dat de wetzalworden ver zacht. De gisteren gepubliceerde rap porten maken duidelijk dat ook een andere doelstelling van de overheid, de bestrijding van cri minele illegalen, maar voor een klein deel wordt waargemaakt. De meeste illegalen die het land wor den uitgezet, werden betrapt op het werken zonder papieren, als zwartrijder in bijvoorbeeld de tram of voor een ander klein ver grijp. Slechts vier procent van de aange houden illegalen is opgepakt voor een ernstig delict. In Rotterdam en Amsterdam zyn illegale Marokkanen en Algerij nen sterk oververtegenwoordigd. In Rotterdam worden geregeld personen uit deze groepen opge pakt voor drugsdelicten. Of een illegaal zich inlaat met cri minaliteit hangt voor een belang rijk deel af van de mate waarin hij wordt opgevangen door mensen uit zijn eigen land die al in Neder land verblijven. De geringe be trokkenheidvan Turkse illegalen bij criminele activiteiten is vaak het gevolg van de ondersteuning "die zij krijgen vanuit de Turkse gemeenschap. Marokkanen daar entegen moeten dikwijls op eigen kracht zien te overleven en zijn daardoor sneller geneigd het pad van de misdaad op te gaan. Afrikanen namen een tussenposi tie in: ze worden weliswaar onder steund door hun eigen gemeen schap, maar zijn toch betrokken by allerlei vormen van criminali teit, zoals prostitutie en de handel in valse documenten. schilderij voor elk van de zeven tien districten van Rijkswater staat. Ook kwam er een bedrag van in totaal 500,000 gulden op tafel voor de op te richten stichting Rijkswa terstaat 200 jaar voor kennisover dracht van de civiele techniek. Vervolgens was het de beurt aan minister Jorritsma om prijzen uit te reiken. Zij prees de zes kinde ren waarvan er een alleen en de rest in een groepje een brug heb ben ontworpen. Hun bouwsels stonden met de andere nomina ties opgesteld in de loge van De Doelen en werden ook bewonderd door de koningin. Vrouwelijke inbreng Use, Lise, Ruth, Amy en Laura, de winnende groep van basisschool De Branding uit Brielle, waren door Jorritsma al geprezen voor hun vrouwelijke inbreng by de wedstrijd. Ze zijn stuk voor stuk zenuwachtig voor de komst van de koningin. „Als ze wat vraagt, zeg ik wel wat terug," reageren de meiden. „Oh, daar komt de koningin," fluistert een van hen opeens. En daar komt de koningin aange wandeld, eerst naar het winnende ontwerp van solist Koen Hendriks uit Venlo en vervolgens naar de Brielse meiden. Ruth is haar ze nuwen snel kwijt. Honderduit vertelt ze tegen de koningin, over het ontwerp en wat het voorstelt. De koningin prijst de moderne ideeën van het stel en het gebruik van zonnecollectoren. Voor G. Blom is dat het moment om het boek Nat en Droog, uitge bracht ter gelegenheid van het ju bileum, te overhandigen. Samen bladeren ze het door, terwijl ach ter hen enkele Rijkswaterstaters rustig staan te wachten. Zij zijn, van hoog tot laag uit alle diensten, uitgekozen voor een praatje met de koningin. En dat laten ze zich niet ontnemen. Lange tijd onderhoudt de konin gin zich met de heren en een en kele dame. Er wordt gesproken over de mogelijkheid voor in spraak en het dagelijkse werk. „De koningin houdt veel van dy- ken," is de conclusie van een van de uitverkorenen na afloop. Ko ningin Beatrix is dan net door burgemeester Peper naar de uit gang begeleid en uitgezwaaid door de feestvierders. Rotterdam De politie heeft met de aanhouding van 22 verdachten een einde gemaakt aan een om vangrijke handel in verdovende middelen op Goeree-Overflakkee. Tevens werd een flink aantal in braken in dit gebied opgelost. Uit het onderzoek bleek dat twee verdachten, een 23-jarige man uit Dirksland en een 24-jarige man uit Sommelsdijk, meerdere ma len per week naar Rotterdam re den om op grote schaal xtc-pillen, speed en cocaïne te kopen. Die werden dan afgezet op Goe ree-Overflakkee, waar honderden gebruikers de drugs van hen kochten. „Het ging voornamelijk om pillen, de zogeheten party drugs. Die werden in het uit gaanscircuit aan de man ge bracht," vertelt chef basiseenheid Goeree-Overflakkee R. Weydema, De politie startte Ljet onderzoek in oktober vorig jaar. De aanleiding was een aanhoudende geruchten stroom over gebruik van verdo vende middelen. „De sociale controle hier is vrij groot," zegt de politieman. „Er werd dan gemeld dat er op bepaal de plekken, waar jeugd bij elkaar komt, wel gedeald zal worden. Een ander doet daar nog een schepje bovenop. Het leverde veel informatie op. En dat is bruikbaar voorzo'n onderzoek." De beide dealers opereerden zelf standig. De 24-jarige verdachte hield zich alleen bezig met drugs handel Met hem werden nog zes personen opgepakt De 23-jarige man wordt naast handel in verdo vende middelen ook verdacht van het plegen van inbraken. In dit kader werden nog veertien perso nen aangehouden. In wisselende groepjes maakten ze zich volgens de politie schuldig aan zo'n 25 wo ninginbraken, ongeveer tien au tokraken en vijf inbraken in scho len,kantines en bedrijvenin voor namelijk Dirksland en Middel- hamis. De buit bestond uit com puters, printers, elektrische appa raten, geld, sieraden, cd's en mu ziekinstallaties. Die werden onder meer in Rotterdam verkocht. Tijdens de aanhoudingen van de verdachten en bij huiszoekingen werden enkele honderden xtc-pil len, tientallen grammen speed en klem - hoeveelheden hard- en softe 5 aangetroffen. Tevens kwamen de rechercheurs op het spoor van een hennepkwekerij. De 24-jarige Sommelsdijker zal zich eind deze maand voor de rechtbank moeten verantwoor den. Rotterdam Het CDA in de Rot terdamse gemeenteraad wil we ten wat burgemeester en wethou ders vinden van de problemen die zich in veel zwembaden voordoen met allochtone jongeren. Het komt geregeld voor dat meisjes en vrouwen in het zwembad worden aangerand door groepen jongens, vaak van Turkse of Marokkaanse afkomst. Het CDA-raadslid A Erdal vraagt b en w of de berichten die over zulke incidenten in de media zyn verschenen, juist zijn en of die in alle zwembaden in de stad voor komen. Als het verschynsel zich inder daad op grote schaal voordoet wil het CDA dat het college gaat over leggen met vertegenwoordigers uit allochtone V Het afschaf fen van de re~ .tie op zwem- kaartjes via de Rotterdampas, zo als in Schiedam is gebeurd, is vol gens de christen-democraten niet de juiste manier om de problemen aan te pakken. Op de Rotterdam pas gingen veel jongeren uit Rot terdam-West zwemmen in Schie dam. Erdal maakt zich ook zorgen over misstanden bij de voetbalclub Zwart Wit '28. Tijdens een con gres vertelde Zwart Wit-secretaris J. Oirebeek onlangs over proble men met allochtonen binnen zijn club. Contributie zou niet of nau- welyks worden betaald en de vel den zouden op voetballoze dagen worden gebruikt voor barbecue- partijbes. Het CDAwÜ dat de gemeente zich met dit soort problemen gaat be moeien. Maar Erdal vraagt wel aan het college: 'Bent u met my van mening dat de stadsparken nauwelijks mogelijkheden (sani tair etc.) bieden om daar langdu rig te verblijven?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2