KPN haalt telefooncellen weg bij precarioheffing Maar één stand plat bij Haring- Bierfeest A Duizend gulden voor opzoomeren Overlast hondenpoep aan banden gelegd 'Het wordt wat te gortig als je rechten moet betalen over iets wat ons al geld kost' Man bekent moord verloofde Zwaargewond door zwavelzuur WTwee gewonden bij aanrijding Mishandeling op kermis Man schiet op lastige jongeren Vragen over huurverhoging igenda Bruggen gerepareerd met Vlaardingse hulp Het winnende 'Haring- en Bierfeestlied' Rotterdams Dagblad Maandag 8 juni 1998 i$ lm M Door Jan Rozendaal Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat de mogelijkhe den onderzoeken om voortaan precariorechten te heffen op brievenbussen en telefooncellen. Na de privatisering van de PTT gaat het daar toch alleen maar om het maken van een zo hoog mogelijke winst. Daarom moet KPN - net als elk ander bedrijf dat bijvoorbeeld reclameborden, kraampjes of terras stoelen op de openbare weg zet - ook aan die wettelijke ver plichting voldoen. Dit voorkomt rechtsongelijkheid. Schiedam De 32-jarige Duit ser die sinds dinsdag vastzat op verdenking van mooni op zijn 37-jarige verloofde heeft bekend. Hij gaf toe de even eens Duitse vrouw drie dagen voor zij in de nacht van maan dag op dinsdag in een pand aan de Schiedamse Boerhaa- velaan werd gevonden te heb ben gewurgd. Als motief voor de moord zei de man dat hij zijn verloofde 'zo lastig vond*. De tweede verdachte, een 29- jarigc vriend van het stel, bleek niets met de moord te hebben te maken. Hij is afgelo pen vrijdag op vrije voeten ge steld. De drie kinderen van de vrouw zijn ondergebracht bij familie. Vleardingen Twee medewerkers van de kunstmest fabriek Hydro Agn in Vlaardingen zijn zaterdag zwaargewond geraakt bij het los sen van een binnenvaartschip. Tijdens het loskoppelen van slan gen kwam zwavelzuur vrij. Een man kreeg het spul in zijn gezicht en op zijn kleding, de andere in zijn oog. Beiden zijn overgebracht naar ziekenhuizen in de regio. Schiedam Bij een eenzijdige aanrijding op de Schiedamseweg vielen zondagochtend rond 5.30 uur twee gewonden. De 22-jarige bestuurder en zijn 21-jarige bij- rijdster. werden overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Vlaardingen Een groep van on geveer vijftien jongeren heeft za terdag op de kermis in Vlaardin gen een 18-jarige vrouw mishan deld en getracht te beroven. De vrouw stond bij de botsauto's toen ze door de voor haar onbekende jongeren werd beetgepakt, die haar portemonnee probeerden te ontnemen. Nadat zij zich hierte gen verzette kreeg de vrouw een klap in het gezicht van een meisjet uit de groep. Vervolgens werd ze' op de grond gegooid en geschopt en geslagen. Twee mannen wis ten de vrouw te ontzetten en haar belagers te verjagen. Hoek van Holland Een 38-jarige man uit Hoek van Holland erger de zich zo aan een groepje jeugd die steentjes aan het gooien was, dat hij zijn luchtbuks pakte. Hij loste vervolgens enkele schoten op het groepje, waarbij de fietstas van een 13-jarig meisje werd ge raakt. De man is voor zijn actie aangehouden door de politie. Vlaardingen Omdat veel huur ders nog met vraagtekens zitten over de laatste huurverhoging houdt de huurdersraad net als vo rig jaar op verschillende plekken spreekuur over de huurverho ging. Dat is achtereenvolgens op maandag 8 juni in 't Pandje aan de Van Duyn van Maasdamlaan 71, woensdag 10 juni in buurtwin- kei de Telder aan de Professor Telderstraat 30 en donderdag 11 juni in buurthuis de Toekomst aan de Spechtlaan 494. De spreek uren worden telkens gehouden van 18.30 tot 20.30 uur. Dat was de op het eerste gezicht logische toon die werd gezet in de motie van het AOV. die de ge meenteraad van Vlaardingen vo rige week in grote meerderheid aannam. Hoewel ook burgemees ter en wethouders de motie over namen. liet wethouder Roijers al zijn twijfel doorklinken bij de haalbaarheid ervan. Bij KPN zijn de messen inmiddels al geslepen en lusten ze eventuele aanslagen van de gemeente Vlaardingen rauw. ..Wat de brievenbussen betreft gaat het om een aan ons opgedra gen dienstverlening," zegt KPN- woordvoerder Marinus Potman. „Wij hebben de publieke plicht dat er brievenbussen zijn. Er is zelfs wettelijk geregeld welke af stand er tussen de brievenbussen moei zijn. Een afstand die in dor pen en steden weer verschillend van elkaar is. Wij zijn er dus mor dicus tegen dat de gemeente Vlaardingen ons gaat aanslaan voor precariorechten daarop." al dus Potman, die zich weet te her inneren dat in Tilburg deze dis cussie ook al eens is aangezwen geld. „Maar wij betalen daar niet." Sociale cellen Wat de telefooncellen betreft ligt het iets genuanceerder. „Wette lijk is dat een mogelijkheid voor de gemeenten," zegt de KPN- woordvoerder. Om er meteen wat ammunitie tegenover te zetten: „De norm is dat wij ervoor zorgen dat er één telefooncel is per vijf duizend inwoners, maar in de praktijk zitten wij in stedelijke gebieden als Vlaardingen op één cel per duizend inwoners. Daar zitten dus heel veel sociale cellen bij. Daar verdienen wij niet aan, maar die staan er puur op basis van dienstbetoon. Vanuit de ge dachte dat de mensen niet zo ver hoeven te lopen. Maar u kunt op uw vingers natellen dat als de ge meente zou besluiten precario rechten te gaan heffen, wij eens gaan kijken of we die verliesge vende telefooncellen moeten handhaven. Het wordt wat te gor tig als je rechten moet betalen over iels wat ons al geld kost." De Vereniging Nederlandse Ge meenten zegt niet te weten van gemeenten waar precariorechten op brievenbussen en telefooncel len wordt geheven. „Maar in prin cipe kan het natuurlijk wel," zegt een woordvoerder. .Alleen is het volgens ons wel een hele uitzoe- kerij. Een brievenbus in de open bare ruimte is logisch, maar wat doe je met eentje die in een muur zit. Dat wordt al een stukje inge wikkelder. Bovendien moet je als gemeente een relatief heffingsbe drag bepalen. Stel dat een terras duizend gulden aan precariorech ten per jaar oplevert, wat reken je dan voor een brievenbus. Wij zijn er niet om een gemeente te advi seren wel of niet een motie aan te nemen, maar de technische con statering is dat het erg ingewik keld is." d A TC i Maandag 9 juni SCHIEDAM Dc Oost. Kcerebai, 14.00-16.00u. Dc de Woudboek. Klaverjassen, 19.30-22.OOu. VLAARDINGEN 't Pandje. Spreekuur huurdersraad SWV, 18.30-20.30u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Kl.z. 20.30 Coniferen m netdonker. Dinsdag 9 juni SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koffie-inloop. 10.00- 13-OQu. Stedelijk Museum. Kunstuudje, ll.OOu. Wijkpost Zuid. Soos. 1£.30- 15.30a PofHumCafé. Jamsessie,21.30u. VLAARDINGEN Dc SoendaGeheugenspei11.00-12.30u en schaken, 14.00-16.00u. Dc de Bijen korf, Schaken en dammen, 13.30-16-OOu en buiten jeu de boules en binnen Koerebal, 14.00-l6.30u. Dc West. Creatieve con tactmiddag, 14.00-16.0Ou. De Indische Buurt. Klaverjassen, 14.00u. ROTTERDAM Dizzy 22.00 Geel. Bonbeur Manjke Boon. One man show. Rotterdamse Schouw burg Kl.z. 20.30 Coniferen in het donker. Zaal de Unie 20.30 Honderd jaar hoog bouw. Door Sentina van der Meer Vlaardingen D-day (6 juni) be gon dit jaar onheilspellend voor het Vlaardingse Haring- Bier feest. Een dikke mist hing in de lucht Bliksemschichten lichtte de mist keer op keer op, waardoor de waterdamp een bi-etje vreem de roze gloed kreeg. De donder maakte de naargeestige sfeer af. Door de harde wind en vele regen werd de boodschap nog eens extra duidelijk: deze dag beloofde niet veel goeds. Na 25 jaar het Haring- Bierfeest in het eerste weekeinde van sep tember te hebben gevierd, vond het festijn van Vlaardingen dit jaar voor het eerst op de eerste za terdag van juni plaats. In eerste instantie leek deze dag niet zo'n goede keuze, maar de optimisten onder de Vlaardingse feestgan gers en standhouders werden nog voor twaalf uur beloond. Het zon netje kwam door en de wind ging liggen. Het werd als vanouds enorm druk: zo'n 60.000 mensen volgens de politie. De standhouders hadden zich za terdagochtend niet laten impone ren. Het hele gebied rond de oude haven stond als vanouds vol met kraampjes, die winkeliers voor de deur hadden gezet. De geeikte stands van allerlei sporverenigin- gen uit de regio, de Bloedbank, het Rode Kruis, Scouting, de His torische Vereniging Vlaardingen, ze waren er allemaal weer om nieuwe leden te trekken. „Wij stonden hier gewoon om ze ven uur 's ochtends op te bouwen. Het was wel wat winderig en het regende, maar we wisten dat er goede temperaturen waren voor- Een enorme hijskraan voor het Visseriimuseum zorgde voor dé attractie op het Haring- Bierfeest, roto s Roei Dijkstra Dat het Haring- Bierfeest voor het eerst vlak na binnenkomst van de Hollandse Nieuwe werd ge houden In plaats van in september kwam de omzet ten goede. Vlaardingen De 60.000 gulden die vorig jaar door Vlaardingen zijn geschonken aan zusterstad Moravska Trebova in Tsjechië, vanwege de watersnood, zijn goed besteed. Een bedrag van 10.000 gulden van de Vrienden Moravska Trebova is gebruikt vuor de reparatie van twee bruggen die door de water overlast waren beschadigd. Van de 50.000 gulden,die de gemeente beschikbaar had gesteld, is de helft gebruikt voor de wederop bouw van verloren gegane wonin gen in Litovel, een stad dertig ki lometer ten oosten van de zuster stad. In het noordelijk gelegen dorp Trebova is een deel van het reste rende bedrag gebruikt om een nieuwe waterleiding aan te leg gen. Bacteriën hadden de be staande leiding onbruikbaar ge maakt. Ook is een deel van de Vlaardingse steun besteed aan de reconstructie van een kleuter- en basisschool in de nabijgelegen ge meente Brezova nad Svitavou. Van deze school waren de kelder, de keuken en de toiletten door het water beschadigd. speld," zegt Arnold van Kleef. Hij is bedrijfsleider van het bedrijf Hak, dat een enorme hijskraan voor het Visserijmuseum aan de Westhavenkade heeft geplaatst en lijkt absoluut niet onder de in druk te zijn geweest van het weer. De kraan zorgde voor dé attractie van het Haring-Bierfeest: de Bak van Hak. Het publiek kon zich door 'de mannen van Hak' boven de haven en de kades laten bungelen. Dat bleken inderdaad veel feestgangers erg leuk te vin den. Vooral de toeristen waren blij met de attractie, want op deze ma nier konden ze mooie foto's ma ken van de Haringstad. Als je geen fotocamera bij je had, liep je het risico natte voeten te krijgen. De kraanmeester had er vooral veel lol in een groepje luid ruchtige jongens, met z'n vieren als sardientjes in het bakkie bun gelend, als een theezakje in en uit water te hijsen. Na de eerste keer kopje onder, kwam de de kraan- meester echter niet meer van de Vlaardingse jongens af. „Nog ver der! We willen weer kopje onder!" klonk het vanuit het bakje. En voor wie het weten wil: volgens één van de jongens, Paul, was het 'hartstikke lekker water'. „Helemaal niet koud hoor," zegt hij als hij z'n shirt uitwringt, „Je gaat alleen wel stinken als je op droogt." Zijn maatjes zijn nóg een keer gegaan. Hoog in de lucht la ten de jongens aan de kraanmees ter weten dat het toch wel een beetje fris wordt als je net uit het water bent gehesen en vervolgens hoog boven de huizen aan de Westhavenkade zweeft. De kraan- meester heeft een grote grijns op zijn gezicht en gaat expres nog een paar keer van links naar rechts met de kraan. Opa Van der Stigt vindt het ook allemaal erg vermakelijk wat hij ziet. Hij woont op de boot, waar naast de kraan is geplaatst. Zijn kleinkinderen heeft hij op bezoek en hij geniet ai de hele dag op zijn terras van het schouwspel. Zijn kleinzoon Tinus is ook in het bak kie gegaan. „Het is best benauwd weer vandaag en het water is zo'n twintig graden Celsius." Dat heeft hij van te voren opgemeten. „Lek ker opfrissen dus," zegt de jongen vrolyk. Zijn zus kijkt haar broer met een vies gezicht aan en zegt: „Ik ga écht niet in dat water!" ,iïet is ieder jaar weer anders met dit feest," zegt de opa met een koel biertje in de hand op zijn ter ras. Deze keer worden aJJeriei vis serij-ambachten voor zijn boot ge demonstreerd. „Ais je 70 jaar bent, weet je dat allemaal wel. Maar voor de kinderen is het leuk." Viswijven Maar de muziek: „Die bands ma ken altijd zo'n ontzettende tering- berrie. Deze keer stonden ze ge lukkig in de buurt van de Vis- bank, Daar zitten ook de meeste kroegen met jong publiek. Bij hem in de buurt stond er dit jaar een groep die een beetje Glen Mil- ler-achtige muziek speelde. Daar houd ik wel van. Eigenlijk heb ik over de muziek dit jaar dus ook niets te klagen. Vooral ook, omdat ik dat viswijvenkoor heb gemist." Tegen het cir.dc van de middag, om ongeveer vijf uur, steekt er een subtiel windje op. De gewaar schuwde standhouders waren hun spullen al aan het inpakken. Bij de ambachtskraam, waar werd gedemonstreerd hoe je op 'hon derdduizend' manieren een knoop in een touw kan leggen, zwaaiden de touwen wat lichtjes. De man in de stand, blauwe boe renkiel aan en rood sjaaltje om, is nog wel in de stemming om wat te vertellen. Totdat zijn touwen wat sneller heen en weer gaan zwaai en. „Zie je die wolken. Dat ziet eruit als een De man in de boe renkiel maakt zijn zin niet af, want de wind heeft zijn kraam in een ruk weggevaagd. Mensen van het Visserijmuseum springen di- rect bij om te voorkomen dat alle spullen in de haven belanden. Een man komt vertellen dat deze plek. aan de Westhavenkade bij de opening naardeVetteoordska- de, altijd een 'waaigat' is geweest. De ambachtsman, die naar zijn spullen duikt, heeft geen bood schap aan deze late informant. Zyn stand bleek ook de enige te zijn die door de wind plat ging. En daarmee viel de schade mee, zeker in vergelijking met precies een jaar geleden toen een plotse linge storm de tv-opnamen van Te land, ter zee en in de lucht door de war blies. En honderden bomen als luciferhoutjes afbraken. ROTTERDAM Van 4 t/m iOJunl. Cinerama 1: 'Deep Impact' (12) dag. 12.15-15.15-18.15-21.15. Cln.2: 'Left Luggage' (al) dag. 15.30-18.30-21.30, do- .vr.ma.di.ook 12.30, Cln.3: 'II CiClone' (ad dag. 12,15-15.15-18.15-21.15. 'in Out' (al) dag. 12.30-15.30-18.30-21.30. Cin.5: The Edge' (al) dag. 12.45-21.45. 'Kleine Teun' (al) 15.45-18.45. I max Theater 7helivingsea'{al)dag.(beh- .vr.za.) 18. 'Amazon' (al) dag. 15-17, vr.za- .ook 18. 'Everest' (al) dag.(beh,vr.za.) 14- 16-19.15, vr.za.14-16-18-20. Titanic" (12) dagjbeh.vr.za.) 20.30, vr.za. 21.15. za.zo.ook 10. Ven.1: 'De Poolse Bruid' (12) dag. 20-22. ma.met om 22, vr.14.30. Sneak Preview (16) ma.22. Ven.2: 'Al Massir' dagjbeh- .ma.) 19,30. 'Stray Oog" ma. 19.30. "Clerks' vr.15.30. 'Chasing Amy' (16) dag. 22. Ven.3Mane Ba ie des Anges' (16) dag. 20- 22. Ver» 4: 'Love and death on long Island* (16) dag. 19.30-21.30. Lumiere 1: 'Mercuiy Rising' (16) dag.13- 15.45-18,45-21.30.Lum.2: 'Spawn'(16) dag. 12.30-16-18.30-21. Lum. 3: 'Repla cement Killers' (16) dag.12-14,20-19- 21.30. Lum. 4: 'Scream2' (16) dag. 18,30- 21.15, do.vr.ma.di. ook 13-15.45 Rexone: 'Hollywood goes hard* (18) do. Vm zo. dood, voorst, 'Sn opperste extase' (18) ma.t/m wo. öoon .voorst. Pathé: 'Deep Impact' (12) dag. 11-13.35- 16.10-18.50-21.20, zo.metom 11. Jackie Brown' (16) dag. 11.10-14.40-17.50-21. The real blonde'(al) dag. 13.40-16-18.45- 21.30, do.vr.ma.di.ook 11. 'Red Comer' (16) dag. 11.10-13.40-16.20-18.50 21,20. The biglübowski' (12) dag. 16.20- 18.55-21.40, do.vr.ma.di.ook 11.20- 13.50. 'U.S.Marsha!s'(16)dag, 15-18.10- 21.10. di.niet om 21.10, do.vr.ma.di.ook 11.40. Sneak preview; 'Geen Paasbrood' (12Jdi.21.30. NechtvoorstellingenLumJL 'Mercury Rising' (16) vm.00,30. Lum.2; 'Jackie Brown' (16) vr.za.00,15, ium.3: Replace ment Killers' (16) vrua.00.30. Lum.4: Scream 2' (16) vr.za.00.15. KJndermatJnees: Cin.2: 'Anastasia' za- .zo.wo.12.45. Lum.4: 'Pippi Langkous' za- .zo.wo. 13-15.30. Pathé'Pippi Lan^ous' ra.zo.wo,11.30. 'Rubber' za.zo.wo.il-13- 'Mouse Hunt'za.zo.wo.11.30. (Op de wijs van Viw Espania van lm ca Manna) Het is in Vlaardingen toch niet meerweg te denken, het grote feest zo midden van het jaar. Wil je een hapje of een glaasje laten schenken, dan staan de haring en het bier allang weer klaar. Zo is er heus genoeg voor groot en klein, en willen we gezellig samen zijn. Refrein: Je kijkt er het hele jaar naar uit, het Haring- en Bierfeest. Want die dag gaat de hele kluit, naar het Haring- en Bierfeest. We hopen wel op lekker weer, op het Haring- en Bierfeest. Want dat verhoogt altijd de sfeer, in Vlaardingen, OLEH! Voor een attractie hoef j e nu niet ver te lopen, want in de binnenstad is er genoeg te doen. Een patatje of een lekker ijsje kopen, muziek is gratis, dus dat scheelt weer in de poen. En zit de stemming er weer lekker in, dan hebben we 't die dag weer naar ons zin. Het lied is geschreven door Hennie van Rees. De geboren Vlaardin- ger was verrast dat zijn lied als beste uit de bus kwam. „Ik vond zelf dat er veel mooiere liederen bij zaten. Dat van mij is een heel eenvou dig liedje. Maar misschien heb ik juist daarom gewonnen. Het moest namelijk een meezinger zijn." Hoak vai Hofland De Hoekse variant van het ooit in Rotter dam bedachte opzoomeren - be woners knappen hun eigen buurt op- komt dichterbij. Als enige deelgemeente heeft Hoek van Holland nog geen opzoomer- dag, maar Hoekenaren die deze zomer samen met de buren hun straat op een of andere manier wiucïi opinappeïj, /runnen daar een 'opzoomerzegel' ter waarde van duizend gulden mee win nen. Het begrip opzoomeren wordt, gezien de tot nu toe geopperde ideeën, wel heel ruim genomen. Een zeskamp, een fietstocht en zelfs een huttendorp worden ge noemd om de Hoekse opzoomer- dag in te kleuren. De deelge meente vat het allemaal samen onder de kop opzoomeren en stelt 250 gulden beschikbaar als Wkbudget' voor elke buur die samen met buurtgenoten een goed idee heeft om de straat op te knappen. De deelgemeente stelt zen: de dansstraat, de sprookjes straat of de raodestraat, van alles is denkbaar. Voorwaarden voor het verkrijgen van het budget zijn er wel: mini maal vijftig buren moeten in de weer zijn en de deelnemers moe ten een juiste afspiegeling van de straat zijn. Dat wil zeggen dat jong en oud moeten meedoen. De straten en buurten die vol doen in de ogen van de deelge meente kunnen een opzoomer zegel van duizend gulden win nen. „Zijn dat twintig straten dan kost ons dat dus 20.000 gul den," zegt Maurice van Beers, Hoek van Holland, zonder zor gen.- Kinderen mogen hun eigen 'kidsleam' oprichten. De belo ning die zij in de wacht kunnen slepen is een reis naar pretpark het Land van Ooit Maassluis In SiuispoJder-Oost en Sluispolder-West worden uit- laatgebieden voor honden aange wezen. Met deze maatregel wil het gemeentebestuur van Maassluis de overlast van hondenpoep te rugdringen. In deze gebieden hoeft de hondenbezitter zich niet te houden aan het opruimgebod. zoals dat elders wel geldt. De gemeente zal de hondenuit- laatplaatsen regelmatig schoon houden Buiten deze plekken moet degene die de hond uitlaat de uitwerpselen opruimen. Hon den moeten altijd aangelijnd wor den uitgelaten, behalve in de spe ciale losloopgebieden. In Sluispol- der zijn dat de strook langs de Boonervliet en het Wipperspark. Op speelplaatsen, in zandbakken en op speelvelden voor kinderen mogen honden niet komen, ook niet aangelijnd. De hondenuitlaatplaatsen worden aangemerkt met stoeptegels, paaltjes of andere markeringen. Het gaat om de volgende gebie den: de groenstrook tussen de voetpad en water langs de Boon ervliet tussen de Tooroplaan en de Korte Buurt; de grasstrook tus sen de weg en het water langs de Sportlaan vanaf zwembad Dol- Fijn tnt aan de Korte Buurt* de groenstrook tussen voetpad en water langs de Rembrandtlaan vanaf de P. de Hooghstraat tot aan de Vermeerlaan; de groenstrook tussen fietspad en water langs de Laan 1940-1945 vanaf de Mesdag laan tot aan de Vermeerlaan; het vlakke gebied onder aan de dijk van de Prinses Julianalaan, vanaf de Tooroplaan tot aan de hoek van de Laan 1940-1945 en doorlopend tot aan de Mesdaglaan; het Wip perspark met uitzondering van het speelveld; de groenstrook langs de Laan 1940-1945 van de Bilderdijklaan tot aan de Bos boom Toussaintstraat; een strook van ongeveer tien meter breed van het grasveld aan het Da Costaplein, zijde Staringstraat. Het besluit van het college van b en w wordf in de vergadering van 17 juni ter kennis gebracht aan de commissie milieu en volksge zondheid. Als het instellen van deze uitlaatplaatsen succesvol blijkt in het bestrijden van de overlast door hondenpoep, kun nen in de toekomst in de gehele gemeente dergelijke uitlaatplaat sen worden aangewezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1