Vlaardingen krijgt eigen Tauluskerk' Bouw gestart na sloop oude bieb Rotterdams Dagblad Duiken in de bouwput van de metrotunnel Jongeren gefrustreerd door gemeentelijke procedures A \E Opvang voor uitgeprocedeerde asielzoekers Circus laat woestenij achter Leerlingen naar huis gestuurd na jeuk en blaasjes Huismeester beter bereikbaar Hennepkwekerij in Teldersstraat Auto neemt spiegel politie wagen mee Fietser gewond Vangrail kapot gereden Bijna 300 hardrijders Onderscheiding voor architect Op snorfiets zonder helm Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Q Waterweg Woensdag 10 juni 1998 Door Mariettc Olsthoorn Vlaardingen De Stichting Uitvlucht gaat op 1 augustus van start met de opvang van uitgepro cedeerde asielzoekers in Vlaardingen. Nu de plannen en financiën dankzij subsidiegevers, kerken en particulieren rond zijn. kan nog deze zomer onderdak worden geboden in een huur huis ergens in de stad. Uitvlucht, dat een initiatief is van een groepje betrokken Vlaardm- gers. wil naar het voorbeeld van de landelijke stichting Inlia en ondermeerde Paul us kerk in Rot terdam afgewezen asielzoekers tijdelyk een dak boven het hoofd bieden. Een paar maanden onder dak kan het moment van uitzet ting rekken en biedt ruimte voor het zoeken naar nieuwe kansen. Zoals het voorbereiden op een vrijwillige en veilige terugkeer naar het land van herkomst of het zoeken naar mogelijkheden voor verblijf in een ander land. Vluchtverhaal De huisvesting is bedoeld voor (bijna) uitgeproeedceidc asielzoe kers met een vluchtverhaal waar in Vluchtelingenwerk of de advo caat nog mogelijkheden zien. Er kunnen bijvoorbeeld procedure fouten zijn gemaakt. Of het kan zo zijn dat belangrijke gegevens zijn blijven liggen waardoor de vluch teling alsnog in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning. Ook mensen die met meer terug kunnen naar hun vaderland, om dat zij daar niet meer zijn ge wenst. kunnen bij Uitvlucht te recht. De Stichting, waarbij onder meer Nelleke van der Luit en diakonaal consulent Rob van Herwaarden betrokken zijn, gaat nauw samen werken met Vluchtelingenwerk Vlaardingen, de stichting Nood fonds Vluchtelingen Vlaardingen en de plaatselijke kerken. Uit- De olifanten hadden het afgelopen weekeinde best naar hun zin In 't Hof. Net als de bandensporen van de vrachtwagens van Circus Royal, staan ook hun afdrukken levensgroot In het gras van het Vlaardingse stadspark. Alsof er een bendeoorlog op motoren is geweest, zo ziet de grasmat er uit. Zelfs de onder grond Is flink beschadigd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Is er voor zeker vijfduizend gulden schade. In hoe verre dat wordt verhaald op het circus, daarover voeren beide partijen over vier weken een gesprek. „Het circus had een ver gunning om op het grasveld te staan," legt een woordvoerder uit. „Daarbij is wel gezegd dat er geen wagens op het veld mochten komen, maar een tien meter hoge tent krijg je daar natuurlijk niet op een andere manier. Het is een samenloop van omstandigheden: een circus en heel veel regen." De ver wachting is dat het enige tijd in beslag neemt voordat de scha de is hersteld. Wel op tijd in elk geval voordat eind augustus de artiesten van het Hoffestiva! hun tenten er opslaan. Met de hoop dat er dan niet zoveel regen vait. Foto Roei Dijkstra MaassluisEen aantal leerlingen van scholengemeenschap Aqua marijn in Maassluis zijn gisteren vernoegd naar huis gestuurd, in verband met de gevolgen van een ongeluk in de Botlek. Bij het be drijf Kemira was rond 11.00 uur een kleine hoeveelheid salpeter zuur weggelekt. Volgens een woordvoerder van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond is dat met behulp van stikstofoxide salpete- rigzuur geworden dat voor irrita tie op de huid zorgt. Het ging om een kleine wolk die precies over Maassluis-West dreef waar de brugklassers van de christelijke scholengemeenschap tussen 11.00 en 12.00 uur juist bui ten aan het gymmen waren. En daar dus neerdaalde. Tien 13-jari- ge leerlingen klaagden direct daarna over jeuk en irritaties. De school waarschuwde meteen de DCMR en GGD. „Binnen een mi nuut hadden we antwoord op dc vragen," zegt conciërge R. Touw. Dat antwoord luidde, vat direc teur A. Keizerwaard van de school samen, dat het lastig was. maai' niet gevaarlijk'. Goed spoelen met water en andere kleren aan. was het eerste advies. De school is erg te spreken over de actie die toen door milieu- en gezondheidsdienst werd onderno men. Deskundigen hebben zelfs een praatje in de klas gehouden voor de leerlingen om precies uit te leggen wat er aan de hand was. Twee leerlingen van de school aan de Burgemeester Van Reesstraat waren toen al naar huis. Zij had den de ernstigste verwondingen opgelopen. En op weg naar huis werd het er niet beter op door de regen, die de werking van de stof weer activeerde. Hun gezicht zat bij thuiskomst weer helemaal on der de blaasjes. Zo goed als de school over DCMR en GGD is te spreken, zo teleurge steld is men over de houding van Kemira, de veroorzaker van alle ellende. Men irriteert zich er voor al aan dat het bedrijf nog niets* van zich heeft laten horen. En dat er gisterochtend in eerste instan tie is gezegd dat alles onder con trole was en er niets buiten het terrein van Kemira terecht was gekomen. „Zeer onzorgvuldig," zegt Touw. De directie van de school beraad de zich vanmorgen nog over de vraag of er een schadevergoeding zal worden geëist. „De bal ligt in principe op hun helft. Zij zijn de veroorzaker," zegt Keizerwaard, die in elk geval wel van plan was om een stevig briefje te sturen. Bij Kemira in de Botlek was van morgen niemand bereikbaar om te reageren. vlucht voorziet in het levenson derhoud en dc medische kosten van vluchtelingen en biedt prakti sche en morele steun. Kerken en vluchtelmgenwerkgroepen uit andere delen van het land worden ingelicht over de mogelijkheid om uitgeprocedeerde asielzoe kers vanaf augustus in Vlaardin gen onder te brengen. Hoek van Holland Huismeester Ruud van der Laarse van de Wo ningbouwvereniging Hoek van Holland is vanaf heden beter be reikbaar voor de bewoners van de flats in plan Noord. Deze week is in de flat Duinzicht, de middelste van dedne, een nieuw kantoor ge opend ten dienste van de huis-' meester; maar vooral ten dienste van de bewoners die hem nu van maandag tot en met donderdag tussen 13.00 en 13.30 uur in het nieuw kantoortje kunnen berei ken. Vorig jaar heeft de woningbouw vereniging een uitgebreid onder zoek gehouden onder de bewo ners. Daaruit kwam naar voren dat de meeste bewoners tevreden tot zeer tevreden zijn. maar er werden toch ook wat minpunten genoemd. Eén daarvan was de be reikbaarheid van de huts meester, die volgens de bewoners beter en sneller aanspreekbaar zou moe ten zijn. Dat heeft geleid tot de opening van het kantoortje. De bewoners kunnen er terecht voor onderhoud aan algemene voorzieningen, zoals liften, gale- rijveriichting, gemeenschappelij ke toegangsdeuren en dergelijke. Ook kan men praten over de uit voering van de service zoals schoonmaak en onderhoud groen. Bewonersoverlast en naleving van het flatreglement kunnen eveneens worden gemeld, Repa- ratieverzoeken binnen de eigen woning dienen echter net als voorheen rechtstreeks te worden gemeld bij de woningbouwvereni ging. Dinsdagmiddag konden de bewo ners het nieuwe onderkomen van de huismeester bewonderen. Voor deze speciale gelegenheid ge beurde dat met een hapje en een drankje, maar het is niet de be doeling daar een dagelijkse ge woonte van te maken. Het duiken In het donkere modderwater van de metrobouwput is geen gemakkelijke klus. Het zicht onder water is vrijwel nihil. Foto Roel Dijkstra Schiedam Het trouwe legertje bouwplaats- spotters in Schiedam wordt deze week getrak teerd op een vnj opmerkelijk tafereel. Bij de kruising van de Parkweg en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan zwemmen duikers rond in de bouwput van de metrotunnel. Dc aanwe zigheid van de kikvors mannen is geen publici teitsstunt of een uitstapje van een lokale duik- vereniging. Het duiken in de bouwput vormt een uiterst belangrijk onderdeel van de werk zaamheden aan de Beneluxlyn. De duikers inspecteren de bodem van de bouwput waar enige tijd geleden onderwater- beton is gestort. Deze betonvloer vormt de werkvloer waarop straks, na het leegpompen van de bouwsleuf, de metrotunnel moei verrij zen. De beton laag doet behalve als werkvloer ook dienst als reuzebadstop. Het moet name lijk het grondwater buiten (lees: beneden) hou den. En dat is uiterst belangrijk want het grondwater staat ter plekke zo onder druk dat de bouwput in korte tijd onder water komt te staan als er geen betonnen afdichtingslaag wordt aangebracht. De druk van het water is zelfs zo groot dat er heipalen in de werkvloer worden verwerkt die dienst doen als grond-an kers. Verzakkingen Dat de bouwput bij een lekkage vol met water stroomt, zou op zich nog niet zo erg zijn. Er staat nu immers ook water in. Het gevaar ont staat doordat het water dat de bouwput in stroomt, onder de gebouwen in de directe om geving vandaan komt. Hierdoor ontstaan ver zakkingen die grote schade kunnen aanrich ten. Het is dus zaak te zorgen dat de betonvloer goed aansluit op dc damwand. Als dat niet het geval is kan elk kiertje het begin zijn van een grote fontein die de bouwput in korte tijd on der water zet. De duikers hebben dus als taak de laatste beetjes aarde weg te schrapen zodat na het storten van het onderwaterbeton geen naden en kieren achterblijven. Het werken onder water is bepaald geen een voudige klus. In het modderwater van de bouwput kunnen de duikers amper hun eigen handen zien. Het weghalen van de laatste beet jes grond moet dus grotendeels op de tast ge beuren. Het enige hulpmiddel dat de duikers hebben bij hun werk is een heel sterke schijn werper. Naast deze lamp zit een camera waar mee deskundigen boven water mee kunnen kijken met de duikpioeg. Zo nodig kunnen ze de duikers eventueel op plekken wijzen waar nog wat grond aan de damwand kleeft. Als alle grond is weggehaald en het laatste beetje onderwaierbeton is gestort, moeten werkvloer en damwand naadloos aaneenslui ten. Vervolgens kan het water uit de bouwput worden gepompt en kan worden begonnen met de bouw van de metrotunnel. In de Fransenstraat in Vlaar dingen wordt deze week het eerste beton gestort voor het appartementencomplex, dat daar op de plaats van de vroegere bibliotheek zal ver rijden. Slopers en bouwers zijn gelijktijdig in de weer. Terwijl de één het zware puin afvoert, timmert de ander een bekisting. Ontwikkelaar De Bruin van Anva Vastgoed uit Reeuwijk verwacht vol gend jaar voor de bouwvakva kantie de acht woningen en de winkelruimte op de bega ne grond op te kunnen leve ren. Hij heeft het project overgenomen van ex-wethou der Bas Goudriaan, die zegt na de grote weerstand die hij bij de planontwikkelfng on dervond geen trek meer te hebben. De Vlaardingse ar chitect ir.WillemJan Droog heeft het voor zijn oorspron kelijke doel zeer zwaar gefun deerde gebouw een bijzonde re indeling gegeven. Bovenop komt een penthouse, onder op winkelruimte, entree en een maisonnette. Daartussen zes appartementen, waarvan er nog twee niet zijn verkocht. Het op het voorliggende pleintje beoogde grand-cafó heeft hij na verzet tegen de openingstijden uit het ont werp moeten schrappen. Foto Roel Dijkstra Door Sentina van der Meer Schiedam Een werkgroep Jon geren-opbouwwerk moet ervoor zorgen dat projecten voor de Schiedamse jeugd sneller en daadkrachtiger worden uitge voerd. Tenminste, dat is het idee van de stichting Stedelijk Welzijn Schiedam (SWS), waarbij de op bouwwerkers in dienst zijn. Vol gens directeur André Woutersen stranden teveel projecten voor jongeren in procedures van de ge meente. „De laatste tijd lopen we zo vaak vast bij de gemeente, dat we zo langzamerhand het idee krijgen dat de politiek bewust procedures als blokkades opwerpt," zegt op bouwwerker Frans Hij zen. Hij is opbouwwerker in Schïedam- West, en tevens buurtbeheerder in West en Noord voor het Insti tuut Ondersteuning Bewoners in Stadsvemieuwingswijken (IOBS) Hij zit al al ruim tien jaar in het jongerenwerk. Klijzen zou de bu reaucratie van de overheid inmid dels wel gewend moeten zijn. Maar hij zegt:Als projecten door bewoners, politie en woningcor poraties met vee! inzet zijn ont wikkeld en de financiering is ge regeld doordat fondsen een duit in het zakje doen, dan nóg pres teert de gemeente het om zo'n project tegen te houden. Dat werkt behoorlijk frustrerend, kan ik je vertellen." Woutersen is niet zo fel als Klijzen. Hij verdedigt de overheid zelfs een beetje. „Want er is net een grote reorganisatie bij de gemeente geweest. Hier door zitten veel nieuwe mensen op nieuwe plaatsen. Ook by de af deling welzijn waar wij veel mee te maken hebben." De directeur Stedelijk Welzijn eist wel van de gemeente dat zij een hoge ambtenaar voorzitter van de werkgroep laat worden. „Het liefst de wethouder welzijn. Maar ik kan me voorstellen dat die weinig tijd heeft. Het moet in ieder geval iemand zijn die wat voor elkaar kan krijgen binnen de gemeente. Anders stranden pro jecten nog. Zo'n hoge ambtenaar Iaat ook zien hoe belangrijk de ge meente de jeugd vindt," verklaart Woutersen. Verder zouden in de werkgroep plaats moeten nemen: de project leider jongeren-opbouwwerk (Fred Berkien), jongeren, verte genwoordigers van politie en de gemeentelijke diensten educatie, sport- en recreatie, welzijn en wijk- en buurtbeheer. Hiernaast moeten er nauwe banden ont staan met bijvoorbeeld de GGD, Jeugdzorg, scholen en Bureau voor Werk en Scholing. Hoofd afdeling welzijn Marjan van de Hoek van de gemeente ziet wel wat in een werkgroep jonge ren-opbouwwerk. „Zeker gezien het integrale jeugdbeleid dat de gemeente sinds kort voert." Het integrale jeugdbeleid houdt in dat alle instellingen en personen die zich op de een of andere wijze met jongeren bezighouden, beter en meer moeten samenwerken. Dub bel werk en tegenstrijdigheden in visies en werkwijzen zouden op dit moment de jongeren eerder te genwerken dan helpen. „Een club mensen waarin alle organisaties vertegenwoordigd zijn moet er volgens de gemeente dus sowieso komen," aldus Van de Hoek. Volgens haar zal een werkgroep er echter niet voor zorgen dat pro jecten sneller worden uitgevoerd. Van de Hoek zegt de frustratie van opbouwwerkers wel te begrij pen. „Maar procedures 'opwer pen' doen we heus niet voor onze lol. Voor de buitenwereld zijn wij als overheid misschien langzaam. Maar procedures zijn er nou een maal en dat is vaak niet voor niets. Wij moeten ons er wel aan houden." Volkspark Hoe frustrerend voor opbouwwer kers procedures kunnen werken, probeert Klijzen uit te leggen. Hij geeft als voorbeeld het plan voor een ontmoctings- en sportplaats in het Volkspark voor de jeugd van Sehiedam-West. „Bewoners en jongeren wisten precies wat ze wilden en hadden na wat overleg in no-time een plannetje op tafel. Wat basketbal- en voetbalvoorzie ningen op een veldje en een soort dug-out waar jongeren gezellig kunnen zitten." De gemeente moest dit project al leen nog maar uitvoeren. „Het Ju liana- en het VSB Fonds hadden het geld al toegezegd. Maar wat gebeurt er: ambtenaren van de af deling inspectie houden andere ambtenaren tegen die bezig wa ren met de voorbereidingen om het aan de politiek voor te leggen. Het verhaal was dat er geen for mele opdracht was gegeven of zo." Klijzen is er nu nog ziek van. „Het was de zoveelste keer dat er iets werd afgekapt. En ik stond weer in myn hemd tegenover de jonge ren. De vorige keer liep een pro ject vast, omdat er geen bouwver gunning geregeld kon worden. Die had ik nodig voor een dug out. Het ging enkel om een schuil hok van iets meer dan drie meter! Ik moest dat weer gaan uitleggen aan de jongeren. Die begrepen er natuurlijk mets van." Mond vol Hoofd afdeling welzijn Van de Hoek kent het verhaal van het Volkspark „Het was heel verve lend. Op het laatste moment kwam er een kink in de kabel. Maar dat project is niet van de baan. Het duurt alleen wat lan ger." „De gemeente heeft de mond vol over het integrale jeugdbeleid," vertelt Klijzen ver der. „Met de conferentie, 25 maart, is het beleid in gang gezet. Heel ambitieus stond de toemali- ge wethouder van welzijn met bokshandschoenen in de lucht te zwaaien en riep tegen de jonge ren: we gaan ervoor! Ik heb er nog weinig van gemerkt." Samenwerken, dat zou de hele truc van het integrale jeugdbeleid zijn," zegt de opbouwwerker droog. „Maar voordat de gemeen te gaat roepen dat a! die instellin gen beter moeten gaan samen werken, moeten ze eerst even hun eigen werkwijze onder de loep ne men. Zoals het feit datje voor een dug-out van drie meter lang - wat je als een bouwdoos binnen drie uur kunt afbreken- dezelfde hoeveelheid procedures moet doorlopen als voor een stenen woonhuis. Dat is toch belache lijk." Klijzen weet nu al dat procedures 'roet in het eten kunnen gaan gooien' voor een jongeren ont moetingsplaats op het Vriend schapsplein. „Weer doet iedereen mee: een wo ningbouwvereniging, de politie, hpwnnTs en jongeren Jongeren hebben al grafltti weggehaald. Maar ik weet niet hoe lang ik ze nog enthousiast kan maken als het zo door gaat." VlaardingenIn een woning in de Professor Teldersstraat heeft de politie gisteren een hennepkwe kerij aangetroffen. Het ging om een kleine plantage. De politie tel de 140 planten, die allemaal in be slag zijn genomen om naar de vuilverbrandingsovens van de AVR af te voeren. De 30-jarige be woner van de Westwyk moet zich over enkele maanden bij de poli tierechter in Rotterdam verant woorden voor deze huiselijke acti viteiten. De politie was op het spoor van de kwekerij gezet na een anonieme lip. SchiedamEen dronken automo bilist heeft afgelopen nacht op de vluchtstrook van de A 20 de spie gel van een politiewagen gereden. De agenten die de surveillance wagen hadden geparkeerd op de vluchtstrook, waren bezig met het controleren van een auto, toen een automobilist rakelings langs- seheerde en de linker spiegel van de politieauto meenam. De auto mobilist ging er vervolgens met hoge snelheid vandoor maar kon even later door andere politie agenten worden aangehouden op de Burgemeester Van Haaren- laan. Uit de blaastest bleek dat de bestuurder, een 32-jarige Schie dammer, te veel had gedronken, Zijn rijbewijs werd ingevorderd en de man mocht zijn roes uitsla pen in een politiecel. Vlaardingen Een 39-jarige fiet ser uh Rozenburg is gisteren in Vlaardingen gewond geraakt bij een aanrijding. De man fietste op de Schiedamsedijk toen hij werd ingehaald door een bromfietser die hem daarbij aanreed. De fiet ser viel en raakte gewond aan been en schouder. De bromfietser is doorgereden zonder zich om de Rozenburger te bekommeren. Schiedam Een 46-jarige Schie dammer raakte gisteren in de slip in de bocht op het viaduct over de Hargalaan en reed daarbij de vangrail van de A 20 kapot. De man bleef ongedeerd. Rijkswater staat zorgde later op de avond voor een afzetting. Vlaardin/ in— De politie heeft gis teren «n snelheidscontrole ge houden op de Holysingel. Ruim vijftienhonderd auto's passeer den de radar, 290 daarvan reden te hard. De hoogste gemeten snel heid was 93 kilometer per uur. Schiedam De in Schiedam woonachtige architect Bram van Hengel is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Van Hengel heeft de koninklijke on derscheiding gekregen voor zijn inzet ais stimulator van nieuwe ideeën, en initiatieven op het ge bied van bouwen en wonen. Hij heeft daarmee aan de wieg ge staan van vele vernieuwingen, al dus directeur-generaal Kokhuis van het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening die de versierselen bij Van Hengel opspeldde. De Schiedammer is al 25 jaar di recteur van Groep 5 Architecten en Stedenbouwers bv in Rijswijk. Verder bekleedt hij al 30 jaar di verse belangrijke functies bij de Stichting Bouwresearch. Van Hengel heeft ook op maatschap pelijk gebied zijn sporen ver diend, waaronder op het gebied van de beeldende kunst. Schiedam Twee mïndeijarïge Schiedammers zijn gisteravond aangehouden omdat ze op eer» snorfiets reden zonder valhelm en zonder geldig bromfietscertifi caat. De snorfiets werd in beslag genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3