18 Cito-toets verplicht op basisscholen 'Bij veel grote bedrijven sluit de week op vrijdag' 'Je kunt geen beleid maken als je geen instrument hebt om kwaliteit te meten' 'Als zo'n truck gaat, is er geen houden meer aan' Hoogbouw Rotterdam als uitdaging en inspiratiebron voor stadsschilders Luipaardhaai: superrover met uitstekend gehoor en grote tanden Met de klok mee Rotterdams Dagblad .v Woensdag 10 juni 1998 Druk, druk, druk. We hebben het allemaal ontzettend druk. En door de 24-uurs economie krijgen we het misschien nog drukker, zo vrezen kerken en vakbonden. Door andere arbeids- en winkeltijden zijn wc steeds langer in de weer. Eenderde van de Nederlandse beroepsbevol king werkt al op onregelmatige tijden. Wat betekent dat allemaal voor ons? Vandaag aflevering 3 van een 6-deIige serie. Een gesprek met EUie Bouwman-De Zoeten, directeur van Kinko's Copies Neder land, dat aan het Vasteland in Rotterdam een vestiging heeft die ze ven dagen per week 24 per dag geopend is. Directeur Ellfe Bouwman-De Zoeten van Kinko's Copies Neder land: 'Het ishelemaal geen ideaalbeeld om 24uur per dagdoor te razen, maar waar het nodig is, n ioet Je het doen. Het leven kan er juist relaxter van worden'. Foio Jaap Rczema/Rotlordams Dagblad Rotterdam Met ingang van 1999 wordt de Cito-toets in Rotterdam verplicht. Dan moet wel aan twee voorwaar den voldaan zijn: alle basis scholen moeten meedoen en de gegevens worden zonder persoonsgegevens aan be langhebbende instanties ver strekt. De toets wordt voor vijftig procent door de gemeente gesubsidieerd. „De eindbeslissing valt in sep tember," zegt J. Eikelboom, voor zitter van FOCOR, de koepelorga nisatie waarbij alle Rotterdamse schoolbesturen zyn aangesloten. De gemeente loopt daarmee in de pas met de plannen die staatsse cretaris Netelenbos (Onderwijs) onlangs per brief aan de Tweede Kamer voorlegde. Een woordvoer der van de Dienst Stedelijk On derwijs: „Met de opkomst van de nieuwe, gemoderniseerde Cito- test is de discussie wel of geen Ci- to weer opgelaaid. En wij willen hetzelfde ais wat Netelenbos wil: één centrale test waar alle scholen aan deelnemen. Je kunt immers geen beleid maken als je geen in strument hebt om de kwaliteit van scholen te meten. En het is belangrijk datje kunt vergelijken met andere scholen om ie weten waar je staat." Niet haalbaar Openbare publicatie van Cito-re- sultaten zoals Tweede Kamer fracties WD en D66 dat willen, blijft voorlopig politiek niet haal baar. CDA en GroenLinks voor zien een situatie waarin 'kille cij fers' die weinig zeggen over de kwaliteit van een school uiteinde lijk de doorslag gaan geven. Landelijk wordt de eindtoets ge maakt door 70 procent van de ruim 7500 basisscholen. In Rotter dam maakt slechts 5 procent van de ruim 180 basisscholen (circa 53.000 leerlingen) gebruik van de Cito-test De overige scholen ge bruiken sinds jaar en dag een an dere toets, die eveneens door het Cito is ontwikkeld. Deze zoge noemde entreetest is bedoeld om eventuele zwakke punten van leerlingen bloot te leggen, zodat daaraan bijtijds gesleuteld kan worden. De Cito-test is veel meer een momentopname, die ook nog eens afhankelijk is van de facto ren als 'vorm van de dag'. Wat getoetst wordt is wat de pak weg 12-jarige weet aan de voor avond van de overgang naar de middelbare school. Maakt hij of zü er op die dag een potje van, dan zou daaruit volgen dat een leer ling maar niet naar het vwo moet, ook als die het de rest van het jaar prachtig heeft gedaan. Momentopname Daar wringt hem dan ook de schoen, vinden tegenstanders van de Cito-toets, die vrezen dat zo'n momentopname niet genoeg zegt over het complete scala aan vaar digheden van de leerling in kwes tie. Jenaplan- en Montessorischo len bijvoorbeeld zien geen brood in de Cito-toets. Hoewel de Rotter damse conceptscholen (Montes sorischool, Jenaplanschool en de Vrije School) volgens Eikelboom bij de beslissende vergaderronde 'weinig weerstand boden', spreekt M. Prenk, adjunct-directeur van Montessorischool De Dukdalf, an dere taal. „We hebben wel dege lijk protest aangetekend! We zijn niet tegen toetsen, maar om dat massaal op één moment te doen, daar hebben we moeite mee." Als de Cito-test de graadmeter wordt waar ouders en overheid de kwaliteit van een school gaan af meten. dan is dat een slechte zaak, vindt Frenk. Bovendien is hij bang dat conceptscholen on der dwang van Koning Cito hun 'eigen concept gaan loochenen', in de hoop de subsidiegevers door goede Cito-resultaten gunstig te stemmen. Frenk: ..Beleidsmede werkers willen alles in cijfers heb ben. daar stemmen ze ook de sub sidies op af. Alles draait tegen woordig steeds meer om preste ren, en ik denk dat dat fout is. Een kind is meer dan de optelsom van een aantal cijfertjes." Rob Dekker, beleidsadviseur van de DSO: „Die Cito-test móeten we hebben. Zowel ouders als minis ters -de overheid geeft veel geld voor het achterstandsbeleid in Rotterdam- hebben er recht op te weten hoe de vlag erbij hangt. Het Cito is een onmisbare schakel bjj het ontwikkelen van een sys teem om de ontwikkeling van een kind te volgen en in kaart te bren gen (monitoren). Aan de hand daarvan kunnen schoolbesturen de aanzet geven tot verbetering op terreinen waar dat nodig is." Dekker zegt dat er niet hoeft te worden gevreesd voor het 'Dron- kers-effect' (de professor die een vergelijkend scholenonderzoek voor TYouw uitvoerde, dat voor een aantal scholen onverdiend de sastreus uitpakte): „We zijn meer geïnteresseerd in de individuele ontwikkeling van een kind dan in het vergelijken van scholen." Door Peter Louwerse De concurrentie was aanvanke lijk sceptisch over Kinko's besluit om ook 's avonds open te gaan. „Dat wordt niks. dat loopt niet." kreeg Elite Bouwman vijfjaar ge leden veelvuldig te horen tydens de openingsreceptie. Inmiddels kunnen klanten van Kinko's 24 uur per dag terecht voor kopieer en computerklussen. En daar wordt volop gebruik van gemaakt, zegt Bouwman. Waarom zijn jullie 2-i un r per dag open? Bouwman: „Toen we begonnen, waren we open van zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Al gauw bleek dat de klanten langer wilden blijven. Toen hebben we besloten om om middernacht te sluiten, maar ook toen konden we de mensen niet de deur uitkrij gen. Het lag dus voor de hand om 24 per dag open te zijn. Veel men sen moeten onder tijdsdruk iets af zien te krijgen. Dat kunnen archi tecten zijn. of studenten met een afstudeerscriptie. Tot half drie 's nachts is het druk. Daarna wordt het minder tot een uur of vijf 's ochtends. En dan begint het weer opnieuw." Wat voor klanten maken vooral gebruik ra» de ongebruikelijke openingstijden? Bouwman: „Grote bedrijven be steden zaken uit. Bij hen sluit de week op vrijdag. Er kan ook ie mand ziek geworden zyn. Als ze hun presentatie voor maandag af willen hebben, kunnen ze bij ons terecht We krijgen in het week eind ook nogal eens liturgieën voor begrafenissen te verwerken. Verder zorgen wij altijd dat onze computerapparatuur en software up-to-date is. Onze klanten kun nen hun eigen investeringen daarom uitstellen of er helemaal van afzien." Hoe loste men vroeger dit soort problemen dan op? Bouwman: „Geen idee. Er kwam hier een keer een klant wiens ei gen kopieerapparaat stuk was ge gaan. Hij was enorm opgelucht dat wij hem konden helpen maar kon zich niet voorstellen dat veel mensen van deze service gebruik zouden maken. Maar iedereen kan de pech hebben dat zijn appa ratuur kapot gaat! Het werkt ook ontspannend: je zit niet te stressen met sluitingstijden. Wat ook gebeurt is dat mensen 's avonds hun documenten brengen en de volgende dag kant en klaar gebonden weer komen ophalen." Hoe reageren uw concurrenten op uw openingstijden? Bouwman: „Sommigen hebben hun openingstijden wel ver ruimd, maar dat blijft toch be perkt, Ik denk dat ze het allemaal te veel gedoe vinden om mensen te motiveren ook 's avonds te wer ken. Het heeft misschien te ma ken met de bedrijfscultuu,\ Het is ook niet nodig dat alle bedrijven 's avonds open zijn." Hebt u moeite om mense» te pin den? Bouwman: „Nee, we hebben zelfs een wachtlijst van mensen die hier willen werken. De mensen die alleen van 9 tot 5 willen wer ken, komen hier niet. Voor onze werknemers is het juist fantas tisch dat het zo flexibel kan. We hebben een medewerker wiens vrouw groepsleidster is. Die komt elke maand met het rooster van zijn vrouw en daar bouwen wij zijn rooster omheen. Er is nog iets: als je allemaal van 9 lot 5 werkt, ben je allemaal op dezelfde tijd vrij, sta je allemaal tegelijk by de Efteling, noem maar op. En dan heb ik het nog niet eens over de files." Dr Van Lt rubers,1: iraarsHjmrt zijn proefschrift over ongewone tuerfctijden tegen de gezondheids risico's van werken m ploegen diensten. Hy constateert slaap vermoeidheids- en spysrerteniigv problemcn Hoe gaat w daar mee om" Bouwman: „Wij hebben 16 vaste medewerkers en 6 oproepkrach ten in dienst. Onze mensen wer ken in dag,- avond- en nachtdien sten. De meesten hebben er geen problemen mee. We hebben eén iemand gehad die er wel moeite mee had, en hy weFkt nu in de dagdienst. We zijn er met bij ge baat als de dingen niet goed lo pen." De kerkert en de vakbonden ivaar- scftnteeu voor de nadelen ran de 24-mmecoHO?nie. Ze vinden dat tee onszelf gek aan het maken zyn. Bouwman: „Het past binnen de denkwijze van vakbonden om dat te vinden. Maar niemand wordt verplicht om mee te doen. Het is helemaal geen ideaalbeeld om 24 uur per dag door te razen, maar waar het nodig is moet je het doen. Hei leven kan er 'uist relax ter van worden als je het doet zo als hier. Dat kan alleen maar bij dragen aan de volksgezondheid." Rotterdam - Beneden, op de rails, is pas goed te zien hoeveel geluk de chauffeur heeft gehad, De groene cabine hangt in z'n geheel over de rand van het viaduct, het linkerportier wagenwijd open. Een stuk stof wappert naar bui ten. De wielophanging verbogen, de bumper danig toegetakeld. Als die container erachter niet zo zwaar was beladen met post." luidt de toelichting, „dan was die truck zeker naar beneden geval len. En had de chauffeur het niet overleefd." De 21-jarige chauffeur, in eerste instantie nuchter over de zaak, constateerde dat de personenauto die op het moment van de slippar tij langszij kwam, z'n redding is geweest. De wagen vormde als het ware een 'buffer' tussen de truck en de vangrail en voorkwam zo dat de combinatie meteen recht door raasde. Ook de inzittenden van de personenauto liepen overi gens geen letsel op. Gladde wegdek Vermoedelijk was het gladde weg dek de oorzaak van het ongeluk, dat plaatsvond op het punt waar de A15 in een scherpe bocht in de A16 richting Van Brienenoord- brug overgaat. Als in een film kwam het voertuig tot stilstand, met chauffeur én ca bine boven de afgrond, De man weet eruit te klauteren en veilig het wegdek te bereiken. Een geur van diesel verspreidt zich. Wat stukken bumper dwarrelen naar beneden. In de cabine klinkt meermalen de oproep van een col lega-chauffeur, elders in het land, kennelijk niet op de hoogte van het onheil dat zich in Rotterdam- Oost heeft voltrokken. Later za! de bestuurder nog een keer terug keren, om z'n spullen uit de cabi ne te vissen. De stroom wordt van de bovenlei ding gehaald. De afslag van de A15 richting Dordrecht afgezet. Een lange goederentrein, afkom stig uit Gouda, moet enkele tien tallen meters voor het viaduct wachten. Een enorme kraan wordt ingezet om de truck boven de rails vandaan te krijgen. Dat lukt, zij het met veel geknars en gekraak. Weer dwarrelen onder delen van het zwaar beschadigde voertuig naar beneden. Bijgelicht met schijnwerpers, vissen agen ten de brokstukken van de rails. Het is het derde ongeluk met een vrachtwagen op dit punt in korte tijd èn de tweede maal dat het be drijf VLS hierbij is betrokken. Een woordvoerder van deze ver voerder meent dat de bocht le vensgevaarlijk is. „De eerste keer De groene cabine hangt in z'n geheel over de rand van het viaduct. Het gewicht van de container voorkwam dat de hele truck doorschoot. Foto Roei Dijkstra dat dit ons overkwam, reed de chauffeur nog geen zestig kilome ter per uur. Er reed een huisarts achter, die zelfs wilde gaan inha len, En toch ging het mis. Wat er gisteren is gebeurd, is nog ondui delijk. We zullen de tachograaf nog moeten bekijken," meent hij. Wat hem betreft moet er voor de afrit richting Zuid een betere sig nalering komen. Waarschuwin gen dat er een gevaarlijke bocht op komst is. „Dat zou mijns in ziens geen overbodige luxe zyn. We rijden vaste routes voor de PTT, vanuit Rotterdam en Den Haag. Maar dit is zo'n rotweg. Als het even minder weer is, kun je in de problemen komen. En als zo'n trailer gaat, dan is er geen houden meer aan. Dan kun je hoogstens een schietgebedje doen.'' Pas rond middernacht kon de weg worden vrijgegeven en mochten ook de treinen weer gebruik ma ken van het baanvak. Rotterdam Wie ook maar een greintje artistiek gevoel in zich bergt mag de komende maanden meedoen aan de schilderwed strijd die in het kader van de ma nifestatie 100 Jaar Hoogbouw in Rotterdam is georganiseerd. Schilders, aquarellisten, penteke naars of houtskoolspecialisten: het maakt niet uit want ze worden allemaal uitgenodigd om hun vi sie op de contouren van de stad aan het linnen of het papier toe te vertrouwen. Zaterdag 20 juni wordt voor de kunstenaars die willen deelne men een bijzondere dag: dan kun nen zy neerstrijken op tal van plaatsen in de stad die speciaal voor hen zijn ingericht. Met ezel of schetsboek kunnen ze plaats nemen op het dak van het Witte Huis, op het buitenbalkon van de aankomst en vertrekhallen van de Holland Amerika Lijn op de Kop van Zuid, of op een grasveld je aan de Maas in Katendreeht, waar in de schaduw van wat bo men de stad langs de rivier kan worden bestudeerd en in beeld gebracht Wie wil meedoen moet zich wel eerst even aanmelden. Tony Dielen, stafdocent by de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR) en een van de organisatoren van de wedstrijd. heeft inmiddels al wat ervaring met dit soort competities. Hij is ook betrokken by het Alexander- festival, het Amateurfestival en deed indertijd mee aan het pro ject waarbij amateurkunstenaars het spoortunneltracé in beeld konden brengen. Het hoogbouw- thema prikkelt zijn verbeelding onmiddellijk. „Er zijn allerlei uitdagingen," zegt Dielen. „Hoe pak je zoiets aan, wanneer je de hoogbouw in beeld gaat brengen? Uit welke hoek ga je het bekijken. Je kunt de lucht zien als verbindende schakel tussen de verschillende gebouwen. Het kan een spel wor den van licht, van verandering van kleur. Hoogbouw is geen saaie opeenstapeling van bouwla gen." Impressies Docenten zullen op alie plekken aanwezig zyn om de deelnemers aan de wedstrijd te begeleiden. „Ze hoeven ter plekke niet me teen een kant en klaar product te maken," zegt Dielen. „Ze kunnen er impressies opdoen, wat schets- ideeën maken, gestimuleerd door de adviezen. Ze kunnen proble men die ze tegenkomen oplos sen." Want, waarschuwt Dielen, wie artistiek met de hoogbouw in de slag wil. zal het niet eenvoudig krijgen en keuzes moeten maken, „Je moet daar maar even iets van maken, wanneer je zo'n enorm brok architectuur voor je ziet. Wat schilder of teken je dan? Voor veel mensen is het beeld overweldi gend. Zoek dan naar rust, advi seer ik zelf altijd. Schilderen is voor een groot deel de kunst van het weglaten, iets kernachtig neerzetten. De kunst van de een voud heeft de meeste kracht." De organisatoren hebben hoge verwachtingen van de resultaten waartoe de schilderwedstrijd zal leiden. De schilderijen kunnen in vijf categorieën worden inge stuurd: olieverf/acrylverf, aqua rel, grafisch tekenen, pen- en te kentechnieken en als laatste de categorie gemengde technieken/ gouaches/coilages. Elke deelnemer mag maximaal drie kunstwerken inleveren. Wie wil meedoen of zich wil aan melden om op een van de schil- derlocaties plaats te nemen, kan de folder voor dc schilderswed strijd aanvragen by het City Infor matiecentrum. de SKVR of by het Rotterdams Dagblad. Raadplegen op Internet kan ook: http://wnv.mediaport.org/ "rdamcity. Rotterdam - Een naam superrover. Hij heeft Rotterdam - Een naam hebben ze niet, want wie geeft vissen nou een naam? Maar de vier baby-lui- paardhaaien zyn even goed de nieuwste trots van diergaarde Blijdorp: voor zover bekend werd er in gevangenschap niet eerder met deze haaiensoort gefokt. De diergaarde houdt met dit laat ste een slag om de arm, omdat niet met honderd procent zeker heid te zeggen valt dat de lui- paardhaaien zich nergens ter we reld in gevangenschap hebben voortgeplant. „Wij onderhouden contact met al le grote aquaria in de wereld," zegt woordvoerder Jan Klapwijk van de Rotterdamse dierentuin. „Daar zijn geen meldingen ge daan. Maar je weet nooit zeker of een particulier in een buitenwijk van Santiago niet ook zo'n fokre- sultaat heeft gehaald." Triakis scmfasciata is de officiële naam van de luipaardhaai. Bij dorp had tot maandag drie vol wassen exemplaren rondzwem men, ieder 1.30 meter lang en plusminus twintig kilo zwaar. „De dieren zijn op hun twaalfde fokrijp," weet Klapwijk. „Vorig jaar heeft één van de vrouwtjes vier dode jongen ter wereld ge bracht." Dit jaar ging het wel goed. De vier jonge luipaardhaaitjes werden maandag geboren, en ze maken het goed. Het publiek kan de jon- De jonge luipaardhaaien zwemmen nu nog afgeschermd rond in het Oceanium. Als blijkt dat ze het redden moeten ze mogelijk verhuizen. Foto Jaap Rozerna/Rottefdams Dagblad ge dieren nog niet zien: ze worden door schermen aan het zicht ont trokken. De volwassen luipaard- haaien -ze heten zo vanwege de tekening op hun vel - zwemmen wel gewoon rond in het haai enaquarium in de Kivièrahai. Haaien zijn niet kieskeurig. „Ze eten van alles," legt Klapwijk uit. „Allerlei vissen: sprot wijting, ha ring en platvis, maar ook kreeften versmaden ze niet." De luipaard haai komt alleen voor bij de west kust van de Verenigde Staten. Hij leeft niet op grote diepte, en zwemt in flinke scholen. „Hij komt slechts in een beperkt ge bied voor," zegt Klapwijk. „We weten niet of de soort in gevaar is. Maar bij het publiek dringt steeds meer de gedachte door dat diver se haaiesoorten bedreigd worden. Er wordt op gevist voor consump tie." Anders dan misschien voor de hand ligt, zijn de haaien niet gevaarlijk voor mensen. Is een haai een dierentuindier? Klapwijk vindt van wel. „Je mag hem natuurlijk niet vergelijken met een dolfijn, „Het is een vis. een superrover. Hij heeft een uit stekend gehoor, een perfecte reukzin en grote tanden. Maar qua intellentie is hij niet verge lijkbaar met een dolfijn. Je kunt hem niets leren." Hij vervolgt: „Een haai spreekt natuurlyk tot de verbeelding. Kijk naar de televisie: er zijn ont zettend veel documentaires waar in de haai voorkomt. Het is een dier dat attractief element heeft. Ook in een dierentuin heeft het de belangstelling van je pubhek. Je appelcert aan dat spannende van de haai, maar je legt ook uit hoe het dier leeft." De jonge haaien krijgen een be langrijke plaats in het Oceanium. Dit nieuwe verblijf voor waterdie ren is eind volgend jaar klaar. Wat er later gebeurt met de jonge haai en, is nu nog bekend. „Ze zullen hier voorlopig blijven," vertelt Klapwijk. „Eerst kijken we of ze overleven. Als de haaien door gaan met de voortplanting, kun nen we ze niet allemaal zelf hou den." De dierentuin besteedt uit princi pe veel aandacht aan fokprogram- ma's. „üns doel is om iedere dier soort uit het Oceanium zelf te fok ken," verklaart Klapwijk. „Lukt dat niet. dan proberen we de soort te laten overkomen uit andere aquaria. Wildvang is uit den boze. Wy pleger, geen roofbouw op de natuur."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4