9' Huurders de dupe van fout Noordvest Rotterdams Dagblad Metalen wand vervangt basalt, beton en 1035 palen 'Alleen een vlag moet er nog op' Alarmsysteem belaagde vrouwen ïstaansrecht nog be STOP MET GESIEUR, WU BEZORGEN AAN DE DEUR! Kattengrit HomeService Tel. 0111-642585 Euro 20 kg v.a. ƒ9.- Overval op cd-winkel Paarden op de weg Scooter gestolen Gestolen scooter terug Jongen (7) aangereden Diny Out neemt plaats Mulder in Schiedamse woningstichting maakt vergissing maar zoekt oorzaak elders Kunstenplan en cultuurtraject brengen structuur in grabbelton <i i '3$&? Waterweg Vrijdag 12 juni 1998 Schiedam Twee mannen heb ben vanmorgen rond 9.00 uur een gewapende overval gepleegd op bet Free Recordshop-filiaal in winkelcentrum De Nieuwe Passa ge in Schiedam. De twee drongen de winkel bin nen en eisten onder bedreiging van een mes en een vuurwapen geld. Het personeel gaf een kist met wisselgeld af waarna de over vallers er richting Broersveld van door gmgen. De politie probeerde zo snel mo gelijk de omgeving af te grende len. maar had vanmorgen nog geen succes bij het vangen van de overvallers. Schiedam Agenten van de Schiedamse politie hebben van morgen op de grens met Rotter dam drie ontsnapte paarden ach terna gezeten. Ze waren ontsnapt van een grasveldje in de buurt van de Sehuttevaerweg ui de Spaanse Polder. Om de een of andere reden was het hek waarachter de dieren stonden omgevallen. Na een korte achtervolging wisten de agenten de paarden weer op het veldje te manoeuvreren en het hekwerk te repareren. Schiedam Een 21-jange Schie dammer is gistermiddag beroofd van zijn scooter. Even voor 1700 uur reed hij over dc Parkweg in zijn woonplaats toen plotseling een naderende scooter hem de weg versperde. Een van dc twee mannen op die scooter stapte af en liep op de 21- jarige Schiedammer af Onder be dreiging van een mes nep hij. 'Geef me je scooter'. Het slachtof fer volgde dat bevel op waarna het tweetai er ieder op een scooter vandoor ging in de richting van het centrum. Schiedam—Even na middernacht heeft de politie van Schiedam twee 18-jarige mannen aangehou den die opeen gestolen scooter re den. Tijdens een routinecontrole bleek het tweetal met in het bezit te zijn Van een verzekeringsbe wijs en was de verklaring van wie de tweewieler was ook niet echt verheiderend. Verder vonder» de agenten het verdacht dat de scoo ter niet kon worden gestart met een sleutel. Eenmaal op het bu reau bleek de scooter eind mei te zijn gestolen. Tegen de twee Rot terdammers (beiden 18 jaar) is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam Een 7-jarige Schie dammer is gisteravond omstreeks 18.15 uur licht gewond geraakt doordat hij op de Fazantlaan werd aangereden door een auto. De48-jarigebestuurster uit Schie dam had het ventje niet zien aan komen toen hij wilde oversteken. Behalve een lichte hersenschud ding liep de jongen enkele schaaf wonden op aan gezicht en armen. Hy is overgebracht naar het Sehieland Ziekenhuis. Maassluis Diny Out wordt in de Maassluise gemeenteraad het derde lid van de fractie van het AOV/Unie 55+. De nummer zeven van de kandidatenlijst neemt hiermee de plek in van Herman Mulder, de vorige maand overle den lijstaanvoerder van de oude renpartij. Out zal in de raadsver gadering van 30 juni worden geïn stalleerd. In de 23 leden tellende raad wordt zij dan de vijfde vrouw. Eerder werd bekend dat tweede man Jan Middelburg col lega Mulder opvolgde ais fractie voorzitter. Herman Mulder loodste zijn partij drie maanden geleden onver wacht van nul naar drie zetels, maar werd kort erna ernstig ziek. Hij kon niet meer worden geïn stalleerd, op 13 mei overleed hij. Door Edwin Cornelisse Schiedam Een groot aantal huurders van Noordvest is de dupe geworden van een fout in een computerprogramma bij de woningstichting Noordvest. Hierdoor hebben ze meer huursubsidie ontvangen dan waar ze recht op hebben. Noord vest heeft de betrokken huurders een brief gestuurd waarin de indruk wordt gewekt dat de fout in de huursubsidie is ver oorzaakt doordat de huurders onjuiste of onvolledige gege vens hebben verstrekt. In werkelijkheid ligt de fout echter bij de woningstichting zelf. De zaak heeft inmiddels geleid tot een brandbrief van de SP die de zaak onder de aandacht heeft gebracht van wethouder A. Reynhout van volkshuisvesting. De fout bij dedoorberekeningvan de huursubsidie is ontstaan door dat Noordvest een computerpro gramma heeft aangeschaft waarin enkele gegevens ontbreken. In het programma van automatise ringsbedrijf NCR wordt door het ontbreken van deze gegevens een te hoge huursubsidie toegewezen aan meerpersoonshuishoudens met kinderen. De woningstich ting houdt op het moment een on derzoek naar de oorzaak van dit manco. Volgens een woordvoer der kan dit liggen aan het compu terprogramma of aan de gebrui kers die misschien zijn vergeten om bepaalde gegevens in te voe ren. De fout kwam aan het licht bij een controle van het ministerie vanVrom. De verhuurder ondernam, nadat de fout aan het licht was geko men, meteen actie. De betrokken huurders hebben een brief gekre gen waarin op zijn minst de sug gestie wordt gewekt dat zij zelf veroorzaker zijn van het misver stand. Ook werd ze gesommeerd het te veel op de huur m minde ring gebrachte bedrag terug te be talen. SP-raadshd Y. Haan, die is inge schakeld door een van de gedu peerde huurders, kreeg in eerste instantie van Noordvest te horen dat de fout is veroorzaakt door een fout in de gegevens die zijn aangeleverd door het ministerie van Vrom. Hierop werd de Twee de Kamer fractie van de SP inge schakeld die contact opnam met ambtenaren van Vrom. Deze wis ten te melden dat .een medewer ker van Noordvest tegenover hen had verklaard dat de fout is ver oorzaakt door een onvolledig com puterprogramma. „Ik ben echt zeer boos," zegt raadslid Haan. „Tegen mij zegt Noordvest: het ligt aan Vrom. te gen Vrom wordt gezegd: het ligt aan de software en tegen de huur ders krijgen te horen: het ligt aan u zelf. Noordvest heeft totaal ver keerd gehandeld door zich te ver schuilen achter de door de klan ten verstrekte gegevens Maar ook in de informatieverstrekking naar een Schiedams raadslid is de verhuurder niet netjes geweest." Fatsoen Het SP-raadslid heeft ook een voorstel hoe Noordvest de zaak in aUe fatsoen zou kunnen afhande len. In eerste instantie moet het automatiseringsbedrijf NCR aan sprakelijk worden gesteld voor de fout in de geleverde software. Als dit juridisch niet mogelijk is dan moet Noordvest de helft van het terug te vorderen bedrag kwijt schelden. „Bovendien lijkt een excuus aan de gedupeerden zeer op zijn plaats." zegt Haan. Dit laatste lijkt niet te gebeuren. Noordvest voelt namelijk mets voor een excuusbrief. „Ons 's ge bleken dat vrij weinig mensen aan de bel hebben getrokken," zo zegt voorlichtster T. Hurkmans van Noordvest. „De meesten heb ben het bedrag gewoon terugbe taald. Je zou alleen maar verwar ring stichten als je nu zo'n ex cuusbrief zou sturen." Noordvest gaat wel de brief aan passen die ze de deur uitstuurt als blijkt dat er te veel huursubsidie m mindering is gebracht op de huur. De verhuurder gebruikt hiervoor een standaardbrief. .Misschien dat de formulering in deze brief wat ongelukkig is," zegt Hurkmans. „Het zou de in druk kunnen wekken dat we de schuld bij de huurder leggen." Verder zegt Hurkmans dat de wo ningstichting coulant zal omgaan met de terugbetalingen. Ais men sen het hele bedrag niet in één keer kunnen ophoesten, zal een betalingsregeling worden getrof fen. Van kwijtschelding van de helft van het bedrag wil Noord vest niets weten. Of er stappen worden ondernomen tegen auto matiseringsbedrijf NCR is niet duidelijk. „Eerst moeten we de zaak uitgebreid onderzoeken," al dus Hurkmans. Vanaf een pontonwordendestalenplatenaangebrachtdleervoormoetenzorgendatdeGovertvanWijnkadeerweerjarengoedblj Staat. Foto Roel OiJKstra Maassluis Vanaf het ponton brengt een kraan de stalen platen in een diep gegraven gleuf. Als bij een schrootjeswand grijpen de platen in elkaar en vormen ze de nieuwe kadewand aan de Govert van Wijnkade in Maassluis. De wand aan de buitenhaven wordt verankerd met „stangen die naar achteren lopen," vertelt uitvoerder Henk Maaskant. Een aan de stangen bevestigde klomp beton moet er dan voor zorgen dat de kade op z'n plek blijft. Bij de oude kade was dat op het laatst niet meer het geval. Zand spoelde onder de damwand door omdat hij te kort was geworden voor de diepte die de haven momenteel heeft. Het veroorzaakte onherstel bare gaten en golven in het weg dek. Omdat de situatie zonder in grijpen alleen maar erger zou wor den, besloot de gemeente tot de 2,4 miljoen kostende vervanging van de kademuur. De wand komt zo'n drie meter landinwaarts waardoor de haven breder en de kade dus smaller wordt. In het weghalen van de ou de wand {dit gebeurt na de bouw vak) ziet uitvoerder Maaskant haast nog een grotere klus dan het aanbrengen van de nieuwe. „Slopen kun je het niet noemen. Het is meer demonteren. De ba salt- en betonlagen moeten we er stuk voor stuk aflialen. Daaronder zitten ook nog eens zo'n duizend palen die getrokken moeten wor den. Om precies te zijn 1035." Be gin oktober verwacht Maaskant met het hele karwei klaar te zijn. „Net voor de Furieade." Door Jos van Nierop Maassluis Gele romp, groene raampjes en gouden lettertjes die de kap sieren. 'De Valk' staat er. Een meer dan toepasselijke naam voor het resultaat van acht maan den gedreven knutselen door een bescheiden Maassluizen „Ik weet het niet," stamelt Henk Valk ter wijl h{j richting zijn creatie loopt, „iemand anders heeft er rucht baarheid aan gegeven. Maar ik weet niet of ik nou echt wei in de krant wil." Bescheiden maar trots laat hij hem toch zien, de achtkantige Zuid-Hollandse watermolen die een blikvanger moet worden in een Amerikaanse tuin. Op schaal gebouwd, maar een flink gevaar te; in de werkplaats annex opslag ruimte van verhuurbedrijf Frans van der Hoek is het onmogelijk er vier wieken aan te bevestigen. Henk Valk begon vorig jaar sep tember met het bouwen op zijn zolderkamer. Die werd te klein, dus verkaste hij naar Van der Hoek, een kennis. Molen De Valk is niet de eerste vierwieker van de handige vutter. „Ik heb er nog drie gemaakt, maar dat waren allemaal kleinere. Eén ervan staat op m'n schuurdak." Waarom hij ooit begon met het bouwen van molens, weet Henk VaJk eigenlijk niet meer. „Om wat te doen te hebben, denk ik. Stilzit ten kan ik niet." Hoewel hij niet op een specifieke bestaande molen is gebaseerd, ziet De Valk er uit als een echte Zuid-Hollandse watermolen. Van Henk Valk stuurt zijn molen binnenkort op naar San Francisco, waar ie in een tuin komt te staan. „Misschien mag IK nog eens komen kijken. Voor onderhoud ofzo." Foto Roei Dijkstra buiten, maar ook van binnen. Glu rend doox de kleine raampjes zie je de in elkaar grijpende raderen. Ze moeten zorgen voor het ver plaatsen van de beweging van de wieken naar die van het waterrad. Aangedreven door een motortje kan Henk Valk ook zonder wind laten zien dat het echt draait Hel bouwen kostte hem vaak zo'n twintig tot dertig uur in de week, iets dat zich niet beperkte tot al leen de dag, „Ik lager vaak in bed over te prakkiserenKwam ik er 's nachts ineens achter hoe ik iets moest doen." Net als het rader werk was ook de kap bovenop De Valk niet al te makkelijk. ..Dat was heel vrat werk. 't Is een ronde kap, dat zijn dus allemaal krom me latjes. Met erop polyester. Net als bij een boot." De Maassluise molen ziet er le vensecht uit en is nu ook zo goed als klaar. Eén ding ontbreekt nog. .Alleen een vlag moet er nog op. Die zoek ik nog." Als het weer het toelaat, gaat Henk Valk aanstaan de zaterdag proefdraaien in de buitenlucht Gaat er dan niets mis, dan is de watermolen klaar voor vertrek naar de Verenigde •Staten. Naar familie in San Fran cisco die hun tuin graag ziet opge sierd met een grote molen. „We hebben daar een leuke vakantie gehad en ook gratis een auto ge leend. Ik wilde graag iets terug doen." Afstand doen van het werkstuk waar hij een hoop tijd en energie in stopte, kost Henk Valk besteen beetje moeite. „Wel jammer, ja. Maar hij gaat gewoon weg, daar heb ik vanaf het begin rekening mee gehouden. Misschien mag ik nog eens komen kijken. Voor on derhoud ofzo." Wel of geen onderhoud, Valk zal zich zeker niet gaan vervelen. „Ik schilder, speel orgel, zit op twee muziekverenigingen en op een aquariumvereniging. En, ik heb ook altijd wel iets te prutsen." Vlaardingen Met de presentatie van 'Kunsteducatie in Vlaardin gen 1998-1999', heeft de gemeente gisteren in de Stadsgehoorzaal de aanzet gegeven tot een kunstzin nig en cultureel jaar voor scholie ren. Zowel het basis- als het voort gezet onderwijs in Vlaardingen krijgen het komend schooljaar een breed en gestructureerd scala van projecten aangeboden, om 'de liefde voor kunst en cultuur ver der te doen opbloeien'. De projecten zyn bedoeld voor scholieren vanaf groep 1 in het ba sisonderwijs (37 projecten in het 'Kunstenplan'), tot klas 3 in de on derbouw van het voortgezet on derwijs (7 projecten in het 'Cul tuurtraject'). De scholieren wor den op speelse en leerzame wijze in contact gebracht met Vlaar- dingse kunst en cultuur. Niet al leen muziek, dans, toneel en beel dende kunst, maar ook literatuur, film, sociale vorming en cultureel erfgoed. De scholieren krijgen bij de pro jecten opdrachten die ze buiten de school moeten uitvoeren. Dat kan variëren van bezoeken aan een bioscoop, tot het zich verdie pen in de Vlaardingse culturele en sociale geschiedenis. Aan het eind maken ze verslagen, houden presentaties en tentoonstellingen of geven een voorstelling. Basisscholieren uit de groepen 7 en 8 kunnen bijvoorbeeld mee doen aan het project 'Mensen ma ken muziek'. Ze houden inter views, brengen bezoeken aan mu ziekscholen en koren en verzame len materiaal. Het project wordt afgesloten met een tentoonstel ling. Scholieren uit groep 6 en 7 kunnen zich met gedichten, lied jes en verhalen voorbereiden op de grote Annie M. G. Schmidtdag op het Veerplcin (20 mei 1999). Voor de jeugd van het voortgezet onderwijs vereorgt Theatergroep Steil een meespeeltheater over criminaliteit. Dit project Tuig is een samenwerkingsproject tus sen gemeente, politie, GGD en Buro Halt. In een ander project maken de scholieren zelf een ei gentijdse Romeo and Juliet-film, die aan het eind in Het Zeepaard wordt vertoond. Het programma-aanbod is tot stand gekomen door intensieve samenwerking tussen een groot aantal culturele en gemeentelijke instellingen in Vlaardingen. „Voorheen was het maar een grabbelton,"zegt coördinatorRob de Vries. „Nu is het een gestructu reerd aanbod met alle kunstdisci plines en voor alle leeftijden." Nu de aanbieders op de culturele markt het programma-aanbod hebben afgestemd, is de volgende stap aan de scholen. Die moeten uiteindelijk beslissen of ze daar gebruik van willen maken binnen hun onderwijspakket. Momenteel maken ruim dertig onderwijsin stellingen in Vlaardingen gebruik van de projecten. Deze worden fi nancieel mogelijk gemaakt door subsidies van de gemeente, cul tuurinstellingen en de scholen zelf. „Met de kunsteducatie hebben we in ieder geval een gelukkige com binatie van cultuur en onderwijs getroffen," vindt wethouder Kees van der Windt. „De creativiteit die mensen tot stand kunnen bren gen, moeten we bevorderen. Men sen willen tegenwoordig niet al leen werken maar ook zinvol be zig zijn. Ze willen hun talenten ontplooien." De Vries: „We willen de scholie ren enthousiast maken voor en in contact brengen met professione le kunst. Daarnaast willen we ze stimuleren om aan de hand van wat ze hebben gezien of gehoord, zelf aan de slag te gaan. Tenslotte is het doel ook een stuk zelfre- flexie. Nadenken over wat kunst precies inhoudt." Door Marc Floor Schiedam Als eerste in het Wa terweggebied heeft een inwoon ster van Schiedam gisteren een aansluiting gekregen op het zoge heten Aware-systeem. Met dit draadloze alarmsysteem kunnen vrouwen met een druk op de knop de politie inschakelen wanneer zij worden belaagd door hun ex-part ner. De politie behandelt een alarm van het Aware-systeem met de hoogste prioriteit en is -als het goed is - binnen enkele mi nuten ter plaatse. Het Aware-project, een afkorting voor Abused Women's Active Res ponse Emergency, is afkomstig uit de Verenigde Staten en Cana da. In Nederland is het geïntrodu ceerd door Sara, het in Rotterdam gevestigde Centrum voor Vrou wenhulpverlening en Vrouwenge zondheidszorg. In mei vorig jaar werden in Spijkenisse de eerste Aware-systemen in gebruik geno men. Met de aansluiting in Schie dam is het totale aantal in de Rijn mond op elf gekomen. Voor deelname aan het Awarepro- ject moet aan een aantal voor waarden worden voldaan. De be lager waartegen het alarmappa raat wordt aangeschaft moet al een straat- en contactverbod heb ben. Bovendien moet hij een ge schiedenis kennen van gewelds delicten of bedreiging. Daarbij hoeft het niet per definitie om ver oordelingen te gaan. Een door een huisarts geconstateerde mishan deling is voldoende. Bovendien moet de deelnemende vrouw be reid zijn aangifte te doen van de misdragingen van haar ex-part- ner. Tenslotte mag zij geen soci aal of amoureus contact meer met de belager onderhouden. Misschien wel belangrijker dan de komst van het Aware-systeem an sich, is dat door het project de overheden een mentaliteitsveran dering hebben ondergaan. Initia tor Sara heeft voor de werking van het systeem namelijk niet al leen de hulp gekregen van de poli tie. maar ook van justitie en de re classering. Die willen nu flink werk maken van mannen die hun ex-vrouwen lastigvallen. Voor heen werd in een probleemsitua tie een dreigende man simpelweg door de politie weggestuurd. Jus titie heeft met de komst van het Aware-project toegezegd aangif tes via het systeem serieus te be kijken en tp formuleren tot een aanklacht. Ook de reclassering wil spijkers met koppen slaan. Wordt een lastige man na een Aware-melding gepakt, dan staat meteen een gesprek met de re classering op het programma. Haken en ogen Maar dat er nog de nodige haken en ogen aan het Aware-systeem zitten, bleek gisteren tijdens de voorlichtingsochtend over het project van de Schiedamse poli tie. Agenten is nu opgedragen een man die na een Aware-melding in de kraag wordt gevat, zonder par don op te brengen. Dat kan pro blemen opleveren in de bewijslast tegen hem, omdat de aanhouding verricht zal worden op basis van artikel 285 van de straitoet. Daarin wordt bedreiging strafbaar ge steld. Maar maakt een man die in de straat van loopt waar zijn ex- vrouw woont zich schuldig aan be dreiging? Voor A. Hekkert van Expertise en Ontwikkeling -de afdeling van de politie Rotterdam Rijnmond die zich bezighoudt met nieuwe opsporingsmethoden - is het dui delijk. „Een man die zich in de straat van zijn ex ophoudt, heeft voor zichzelf een motief om daar te zijn." meent hij. „Ik weet uit de praktijk dat zo'n persoon dan al tijd iets zal uitvreten." Maar hij erkent dat het Aware- systeem zijn bestaansrecht nog moet bewijzen. "Want er is nog geen zaak voor de rechter geweest van een man die na een melding op basis van artikel 285 is aange houden. En liet Openbaar Minis terie kan wel zeggen zo'n man in ieder geval aan te klagen, het is uiteindelijk aan de rechter om te bepalen of een arrestatie rechtma tig is. „Het nieuwe systeem is er op gebaseerd dat we nu gaan peu teren om het kleinst mogelijke delict toch aan te pakken," ver klaart Hekkert. „Maar je hebt kans dat dat m de praktijk niet goed werkt." Beschermen Maar de uiteindelijke veroorde ling van de dader is ook niet het belangrijkste, vindt C. van Be- souw van Sara. „Het Aware-sys teem is ten eerste een erkenning van de problemen van vrouwen die door hun ex worden lastigge vallen." meent zij. „Het doel is met om de daders een zo hoog mo- gelij ke straf op te leggen maar om de vrouwen tegen geweld te be schermen. En daar komt bij, dat ook al wordt zo'n belagende man alleen even meegenomen door de politie hij toch een ingreep voelt. Want bet signaal dat mannen voorheen kregen is dat ze gewoon hun gang konden gaan." Volgens Van Besouw hoeft de po litie ook geen angst te hebben dat vrouwen die een Aware-alarm hebben te pas en te onpas op de knop gaan drukken. „In het begin waren we daar wel bang voor," er kent ze. „Maar in de praktijk is het heel wat voor vrouwen om het systeem te gebruiken. Ik ken een geval van een vrouw die in een be dreigende situatie eerst de politie belde met de vraag of ze nu de knop mocht indrukken." De cij fers lijken Van Besouw gelijk te geven: sinds de introductie van het systeem in de Rijnmond is nog maar vijf keer de alarmknop gebruikt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1